Toekomstige provinciale indeling Soest PrmI Wim Hartman nieuwe schutterskoning Groot Gaasbeeker Gilde Caravanclub van nierpatiënten is gemeente erg dankbaar voor standplaatsvergunning op Soester camping Raadslid Blaauw overleeft helicopter-ongeluk tPas 65' voor oudere Soesters Donderdag 11 september 1975 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Voor gemeenten resteert kleine taak Vergunning voor stacaravan een weldaad 54e Jaargang no. 4 SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag Donderdag 2 oktober jus., avonds om half acht, wordt een informele, maar wel openbare, bijeenkomst van raadsleden gehouden waar gesproken zal wor den over het concept-ontwerpt van de Wet Reorganisatie binnenlandsbestuur. Soest is Ingedeeld in de „provincie Eemland-Harderwijk" met Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Ermelo, Harderwijk, Hoevelaken, Leusden, Nun- s peet, NU kerk, Scherpe meel en Woudenberg. Zoals bekend heeft de regering en met name de minister van Binnen landse Zaken mr. W. F. de Gaay Fort man, het plan Nederland te herinde len in 26 provincies nieuwe stijl. Met de bestuurlijke reorganisatie streeft de regering een aantal doel einden na, te weten: 1. te waarborgen, dat taken die door de maatschappelijke en technische ontwikkeling te zwaar of te omvang rijk zijn geworden om door thans be staande gemeenten afzonderlijk te worden uitgeoefend, worden toever trouwd aan regionale, democratisch samengesteld bestuursorganen c.q. de provincies-nieuwe-stijl 2. decentralisatie van macht, die thans met name ook via financiële zeggenschap nog bij de rijksoverheid berust, naar de nieuwe provincies toe; 3. het kader te scheppen, waarin op regionaal niveau voorzieningen op velerlei gebied volgens plan en geco ördineerd kunnen worden voorbereid en waarin regionale besturen met ei gen bevoegdheid kunnen optreden als gesprekspartner van de rijksoverheid. In tegenstelling tot vroegere plannen zal de vorming van regionale eenhe den niet tot standkomen door vrijwil lige samenwerking van gemeenten. De provincie Eemland-Harderwijk komt voorwat de begrenzing betreft overeen met de buitengrenzen van de (samenwerkingsgebieden) rayons Eemland en Veluwerand, met uitzon dering van de gemeenten Elburg en (Oldebroek, Het Samenwerkingsgebied Eemland heeft op zichzelf genomen 'n voldoende inwonertal voor de instel ling van een provincie-nieuwe-stijl (Eemland is Amersfoort, Baarn, Bun schoten, Eemnes, Hoevelaken, Leus den, Nijkerk en Soest), daarentegen heeft het rayon de Veluwerand niet het vereiste inwonertal. Toch zou ten aanzien van werkgelegenheid en ciaal-culturele voorzieningen in de Veluwerand een afzonderlijk stedelijk verzorgingsgebied rond Harderwijk kunnen worden vastgesteld, maar voor voorzieningen van meer gespe-' cialiseerde aard is men aangewezen op Amersfoort. De bestaande spoor- en wegverbindingen geven daar aan leiding toe. In de motivatie voor de samenvoe ging wordt daarbij nog gesteld dat er in planologisch opzicht overeenkom sten bestaan tussen de ontwikkeling van Eemland en de Veluwerand; bei de gebieden zijn gelegen in de uit stralingszone van de noordvleugel van de Randstad. Hilversum, Laren en Blaricum met de overige Gooigemeenten en enkele ge meenten uit de Vechtstreek vormen de provincie Gooiland, terwijl De Bilt, Zeist, Maartensdijk en Utrecht teza men met 41 andere gemeenten uit Zuid-Oost Utrecht en de Betuwe in de provincie Utrecht-Betuwe zijn on dergebracht. Taken De nieuwe provincies krygen 'n aan tal taken toebedeeld die nu berusten by de provincies oude-styl, de ge meenten en/of het rijk. Hei gemeenteraadslid voor de WD, de majoor bij de Kin, de heer W. A. Blaauw, beeft een ongeluk met een door hem bestuurde helicopter over leefd. Zwaar gewond werd hij in Duitsland, waar het ongeluk plaats vond, naar een ziekenhuis gebracht. Zijin toestand is thans naar omstan digheden redelijk; de berichten zijn erg gunstig en naar men hoopt en verwacht laat het zich aanzien dat hij geen blijvende gevolgen aan het ongeluk zal overhouden. Het her- Stél zal evenwel enige maanden in besdag nemen. Dezer dagen wordt hij naar een ziekenhuis in Nederland overgebracht. Het ongeluk gebeurde nu veertien da gen geleden boven Duitsland waar een normale vlucht werd uitgevoerd. Met de heer Blaauw vlogen vier pas sagiers mee, die er allen met lichte verwondingen afkwamen. De heer Blaauw brak verscheidene ledematen, liep een verwonding op aan een oog en beschadigde een rugwervel, Zijn toestand is echter hoopgevend. De heer W, A, Blaauw Wat de provincies betreft zou dat glo baal genomen het gehele takenpakket zün, met uitzondering van Water staatszorg. Daar wil men de nu be oogde bestuurlijke schaalverkleining niet doorvoeren maar de organisatie regelen by 'n algemene Waterschaps wet. Wat de overname van de gemeente lijke taken betreft is dat een enorme lijst. Opgesomd worden: aanleg, be heer en onderhoud van wegen enz., bestemd voor doorgaand verkeer; de zorg voor het openbaar vervoer; de aanleg van havens en bedrijfsterrei nen; de openbare gezondheidszorg; de openluchtrecreatie; stichting en be heer van sociaal-culturele instellin gen; aankoop en beheer van gronden en het vaststellen van verordeningen die betrekking hebben op de bescher ming van de natuur; de brandbestrij ding en het beheer van de brandweer; het vaststellen van bestemmingsplan nen voor gebieden die zijn aangewe zen als provinciaal bestemmingsge- bebied; 't vaststellen van voorschrif ten met betrekking van het beheer, bouwrijp maken en uitgeven van te bevorderen de mogelijkheid van 'n bestuur. Zij beoogde daarmee vooral gronden; het vaststellen van een ex- ploitatieverordening bouwgronden; 't vaststellen van de bouwverordening; bouw- en woning toezicht en schoon heidscommissie; ambulancevervoer; keuringsdienst van waren; vergun ningen voor taxi's; onderwijszaken, algemene regels inzake woonruimte toewijzingen; beheer gemeentepolitie, invoering van één gewestelijke poli tie; hinderwet; heffing onroerend- goedbelasting. Gesproken wordt nog over schoolbegeleidingsdiensten; alle zaken betreffende de besmettelijke ziektewet en het stichten van scho len voor buitengewoon en voortgezet onderwijs. In beginsel zouden van het Rijk ta ken overgenomen kunnen worden die betrekking hebben op: beslissing over soortnaam van een school voor voort gezet onderwijs; geven van voor schriften in het belang van de ge zondheid en het onderwijs, waaraan gebouwen en terreinen voor voortge zet onderwijs moeten voldoen; beslis sen over verlies van bevoegdheid tot het geven van onderwijs; verlenen van ontheffing van de verplichting tot het instellen van oudercommissies; vaststellen van voorschriften voor ou dercommissies e.d.; vaststellen scho lenplan; verlening ontheffing e.d. in voorschriften omtrent instandhouding openbare scholen; verlening onthef fingen ten aanzien van bijzondere scholen en enkele ondergeschikte be voegdheden ingevolge de leerplicht wet, de monumentenwet, de archief wet en de wet sociale voorziening Wat overblijft Vastgelegd is ook dat de provincie niet mag treden in datgene wat van zuiver plaatselijk belang" is. En dat is in elk geval: aanleg, beheer en onder houd van wegen, straten, pleinen en oeververbindingen, die niet zijn of deel uitmaken van wegen, bestemd voor bovenwijks of doorgaand ver keer, noch in 'n legger als bedoeld in de Wegenwet behoeven te worden op genomen; de straatnaamgeving; de zorg voor de afvoer van hemel- en af valwater, voor zover deze geschiedt via riolen in wegen enz. als eerder be doeld (geen deel uitmakend voor door gaand verkeer) en de zorg voor de aansluiting van percelen op 't riole ringsstelsel; de stichting, aanleg en on derhoud van openbare badinrichtingen en andere openbare hygiënische en sanitaire voorzieningen; de zorg voor 't markt- en kermiswezen; de aanleg en het onderhoud van plantsoenenen ander openbaar groen; de aanleg en onderhoud van openbare speelvoor- zieningen voor de jeugd en het stich ten en exploiteren van sportaccom modaties en welzijnsvoorzieningen voorzover ze niet bestemd zijn voor de inwoners van méér dan één ge meente. Teleurstelling De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft inmiddels haar teleur stelling uitgesproken. Het concept- wetsontwerp wordt beschouwd als 'n „ernstige aanslag op de lokale demo cratie". Gevreesd wordt dat na jaren lange stryd tegen Haag's centralisme, nu gestreden zal moeten worden te gen centralisme in de hoofdsteden van de provincies-nieuwe-stijl. De voorlopige indruk van de Ver. Ned. Gem. is dat de regering een be stuursmodel heeft gepresenteerd, waarin niet het democratisch functio neren voorop staat, maar waarin de technocratie het laatste woord heeft gehad, (technocratie is de beheersing van de maatschappij en het leven door de techniek en de technici). De VNG meent dat de regering zich wel uitspreekt dat de verantwoordelijk heid voor de uitvoering van de taak onderdelen zoveel mogelijk bij die be stuurslagen moet worden ongerge- bracht waar de uitvoering het maxi mum effect kan hebben. Volgens de VNG laat de regering echter na uit te spreken dat bij twijfel voor de laag ste bestuurslaag moet worden geko zen. De vereniging heeft zich de laatste jaren op alle fronten sterk gemaakt voor decentralisatie van het openbaar samenhangend bestuur in de gemeen ten in direct contact met de betrok ken burgers. In de regeringsvoorstel len ziet het er echter naar uiit, dat de gemeenteraden nauwelijks nog een eigen beleid zullen kunnen voeren. Zo worden hun, bijvoorbeeld bemoeingen met bedrijfs- en recreatieterreinen van enige omvang praktisch ontzegd; daar weegt hun bevoegdheid tot straatnaamgeving stellig niet tegen op. Inspraak De provincies Groningen en Friesland schakelen de gemeenten in totaal niet In bij de voorbereiding van het advies aan de minister; Overijsel en Lim burg waarschijnlijk niet terwijl de procedure die Zeeland gaat volgen onduidelijk is. In de provincies Drenthe, Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant wor den de gemeenten geheel ingescha keld terwijl in Gelderland en Utrecht de gemeenten mogen meepraten uit sluitend over de indelingskwestie. De minister wil vóór 15 november a.s. uitsluitsel hebben van de provincies. De gemeenten hebben gezamenlijk gelegenheid te reageren op het ont werp via de Ver. van Nederlandse Gemeenten In vier provincies worden zij door het provinciaal bestuur daar ook nog eens bij betrokken en wat Utrecht betreft kan iedere gemeente tot 13 oktober schriftelijk reageren op het voorontwerp. Bovendien zullen in de provincie Utrecht in de week De vrijgezel Wim hartman is de nieu we schutterskoning van het Groot Gaesbeeker Gilde. Met het 222ste schot kwam de romp van de vogel naar beneden, nadat andere delen reeds eerder gevallen waren. Reeds na twintig schoten haalde H. van Doorn de kop eraf; by het 45ste de linker vleugel door Bart Dorrestein; de rechter vleugel na 49 schoten door G. Hartman en de staart bij het 53ste schot door Toon Kok. De nieuwe koning koos zich Coby de Bruin tot „gemalin" en 's avonds wer den zy feestelijk geïnstalleerd, (zie het verslag op pagina 1 van het 2e katern). Foto Herman van Dam. van 6 oktober een tweetal hoorzittin gen worden gehouden en zodoende de gemeentebesturen in de gelegenheid gesteld oók mondelinge reacties te ge ven. Soest praat er donderdag 2 oktober over, Haast >,Uit alles blijkt wel", zo schrijft mr. L. G. van Reijen, hoofddirecteur van de VNG, „dat de regering haast heeft. De ministerraad gaat ervan uit dat u met hem (de minister) overtuigd bent van de grote urgentie van een doel treffende oplossing van de bestuur lijke problemen waarop het concept een antwoord bedoeld te geven. De ministerraad acht zich gehouden te gen 1 maart van het volgend jaar een definitief wetsontwerp ter indiening bij de Tweede Kamer der Staten Ge neraal aan Hare Majesteit de Konin gin voor te dragen. Dit betekent, in aanmerking genomen dat voordien de Raad van State nog dient te worden gehoord, dat het wetsontwerp uiter lijk de eerste helft van de maand ja nuari 1976 door de ministerraad moet zijn vastgesteld", aldus mr. v. Reijen. Twee andere medewerkers van de VNG schrijven: „Hoewel het om de oplossing van de totale problematiek zou gaan, blijft het Rijk zelf vrijwel buiten schot. Dat is nogal merkwaar dig omdat o.a. het wel tijdig versche nen rapport van de Voorlopige weten schappelijke raad voor het regerings beleid juist vanuit het gebrekkig functioneren van het rijksbeleid en -apparaat zijn visie op de bestuurlijke reorganisatie opbouwt. In het con cept-ontwerp wordt een aantal uiterst sumiere ideeën over decentralisatie van rijkstaken gegeven. Verder blijft het bij de intentieverklaring en de be lofte tot verdere studie". Een ander schrijft: „Het wordt hoog tijd dat we ons herinneren wat de mocratie is. Democratie betekent dat de burgers zich zelf besturen. Het be tekent ook dat het bestuur plaats vindt binnen 'n voor de burger over zienbare en controleerbare kring". Tot slot *n citaat van Harry Mulischt „Men kan zich maar beter wel met de politiek bemoeien, dan weet men ten minste waarom men verpletterd wordt, als men verpletterd wordt". Alle 65-plussers in de gemeente Soest krijgen eind september/begin oktober een schrijven van het college van burgemeester en wethouders waarin hen wordt medegedeeld waar én wanneer men de 'PAS 65' kan krij gen. De pas 65 is een klein modern kaar tje dat grote voordelen biedt. Men betaalt er iets voor, administratiekos ten en dergelijke, maar op vertoon ervan krijgt men heel wat reducties. Bijvoorbeeld op het reizen per tram of bus (zowel lokaal als interlokaal) overal in het land, op het huren van vakantiehuisjes, op de toegangsprijs van een sportwedstrijd, op het lenen van boeken uit de bibliotheek, op de entreeprijs van een museum enz. De geldigheid van de pas gaat in op 1 december 1975. Het pasje, wordt maar èèn keer uitgereikt en hoeft dus niet verlengd of vernieuwd te wor den. De kosten van de pas 65 zijn 6,50 en men heeft er niet anders voor nodig dan een recente, onge bruikte pasfoto. Iedere Nederlander die de leeftijd van 65 is gepasseerd komt voor zo'n pas in aanmerking. Maar ook iemand die getrouwd is met een 65-plusser en zelf 60 jaar of ouder is kan in het be zit komen van de pas 65. Al wordt dat nooit aan de grote klok gehangen en lijkt het daarom wel eens anders, ons gemeentebestuur neemt tal van verstandige besluiten en doet heel veel goede dingen. Eén daarvan moet aan de vergetelheid onttrokken worden omdat een relatief kleine groep er bijzonder door geholpen is. Het betreft het besluit om in afwijking van alle vastgelegde bepalingen tèch toestemming te geven een stacaravan binnen de gemeente te plaatsen en op een officiële camping toe te laten. Aanvankelijk werd die vergunning geweigerd en de gevolgen leken verstrekkend te worden. Het was de aangevraagde vergunning door de caravan-club van nierpatiënten van het ziekenhuis De Lichtenberg tc Amersfoort. Achteraf, toen het college van burgemeesters en wethouders over meer informatie beschikte, kwam die vergunning toch en daar zijn de nier patiënten de gemeente Soest bijzonder dankbaar voor. De heer A. de Vos uit Soest is één van hen. Hij betrok afgelopen week end de caravan die geplaatst werd op de camping „King's Home" van de heer De Koning aan <ïe Birkstraat. Bij toerbeurt mogen de nierpatiënten, die in De Lichtenberg, onder behandeling zijn, van de caravan gebruik maken. De behandeling in De Lichtenberg be staat uit het „spoelen' van de nieren en dat moét tweemaal per week ge schieden. Tweemaal per week, iedere keer zeven uur, worden de patiënten op de machine aangesloten' en dat be tekend! zeven uur stil liggen. De Lich tenberg heeft 28 van deze patiënten; in groepen van zeven worden zij ge holpen. Ze komen niet alleen uit de naaste omgeving van Amersfoort, maar ook bijvoorbeeld uit de kop van Noord Holland. Er zijn meer zieken huizen in Nederland waar deze be handeling plaats vindt, maar als de mogelijkheden van een machine uit geput zijn, als ze volop bezet is, dan moest de patent ekiere zijn „heil" aoe- ken. Het is immers voor hem een kwestie van zijm of niet zijn. De heer De Vos, nog geen vijftig jaar, sinds twee jaar in Soest wonend, hoorde eind september 1971 van, zijn huisarts, dat zijn nieren niet in orde waren. „Een acuut geval, want veer tien dagen ervoor was ik nog op va kantie in Zweden". Zijn nieren func tioneerden nauwelijks meer en dat betekent dan dat de afvalstoffen van het lichaam, die normaal via de urine uitgescheiden worden, in het bloed terecht komen. Spoelen is dan de enige redding. (De spoelmachine werd in 1944 door de Nederlandse prof. KoI'f uitgevonden). De heer De Vos kon voor behandeling in Amersfoort terecht. „Vorig jaar waren we met 15 patiënten; in één jaar zijn er 13 bijgekomen", aldus de heer De Vos. Dat tweemaal spoelen heeft consequenties voor de patiënt, maar óók voor zijn gezin. De patiënt komt in het gros van de gevallen ge heel buiten het arbeidsproces te staan; soms kunnen jongeren nog wel eens enkele halve dagen werken. Maar ook het gezin van de patiënt moet nauw rekening houden met de wekelijkse bezoeken aan het zieken huis. Van „op vakantie gaan" komt nieste meer. De caravan In de Lichtenberg worden de patiën ten wekelijks, op het technische vlak, geholpen door een bijzonder impulsief en inventief man, de heer J. Stender. Het is zijn niet genoeg te waarderen initiatief geweest dat aan de aanschaf van een caravan gedacht werd en een caravanclub werd opgericht. De opzet was, en is nog steeds, de patiënten met hun gezinnen in de buurt van het Amersfoortse Ziekenhuis de voor ieder nodige ontspanning te geven. Eens even uk de dagelijkse omgeving. Het echtpaar De Vos voor de caravan „Uit-toch thuis". Foto: Herman van Dam In een betrekkelijk korte tijd was door bedrijven en particulieren, waar onder veel personeel van De Lichten berg, genoeg geld (12.000 gulden) bij een om een stacaravan aan te schaf fen. Een anonieme gift van 6000 gul den hielp daar belangrijk aan mee. Men kon een gebruikte grote sta caravan krijgen, maar toen gooide de gemeente Soest roet in het eten. Er werd geen vergunning voor de sta caravan verleend en toen moest de cl-ub van armoe een caravan aan schaffen, waarvan de maten binnen de wettelijke bepalingen vielen (7 x 2,50 meter). Het ding was eigenlijk te klein, hoe blij men er ook mee was. De inrichting was up-to-date, met televisie, koelkast, verwarming enz. Maar het slaapkamertje bijvoorbeeld was klein, te klein voor een beetje lange patiënt, die na zeven uur aan de spoelmaehine gezeten te hebben, nu in b(jna opgerolde toestand moest gaan slapen. Grotere patiënten gaan daarom nu maar op de grond liggen in het woongedeelte, maar dat heeft uiteraard weer gevolgen voor de rest van het gezin, dat meegekomen is. Gezonnen werd op een oplossing en wéér zorgde de heer Stender daar voor. Hij bezocht het spreekuur van de Soester burgemeester en hij bracht zoveel klaarheid dat Soest nu wel de zo nodige vergunning voor een grote stacaravan afgaf. De (te) kleine cara van gaat nu vervangen worden, al is daar extra geld voor nodig. Nodig is geld voor de aanschaf, voor het onderhoud en voor afschrijvingen- Aan alle gemeenten, die nierpatiënten in Dö Lichtenberg in behandeling hebben, is subsidie aangevraagd. Amersfoort reageerde als eerste en maakte reeds een bedrag over. Goede hoop heeft de gevormde werk groep, bestaande uit de heer J. Sten der, d-r. J. van Proosdij, internist van De Lichtenberg, twee verpleegsters en vier patiënten, dat ook de andere ge meenten positief zullen reageren. T-z.t. zal de werkgroep omgezet wor den in een stichting; men is daar doende mee. Als het allemaal voor elkaar komt, dan zullen de 28 Lichtenberg-patiën ten en hun gezinnen daar wel bij varen. Het „Uit en tóch thuis", dat de caravan als naam draagt, zal nog meer rel'lef krijgen, want de patiënt en zijn gezin zijn dan onder zeer ideale omstandigheden er echt eens een weekje uit. Nier-afstand „Toch", zo zegt de heer De Vos. „zul len alle patiënten het meest geholpen worden indien men in Nederland er meer toe kwam om na het overlijden zyn nieren af te staan. Driekwart van de patiënten zou waarschijnlijk weer „normaal" kunnen gaan leven". Hij hoopt dat men hier nog eens zo ver komt als in Amerika of als in Duitsland waar een wet in voorberei ding is, die de overheid de bevoegd heid geeft bij overlijden te beschik ken over iemands lichaam, „tenzij men te kennen geeft dat dat niet mag". De situatie is hier in Nederland precies omgekeerd; men moet ken baar maken dat het wél mag. In Amerika, zo weet de heer De Vos, wordt een patiënt nooit langer dan een half jaar „gespoeld"; gegaran deerd is er dan een nier beschikbaar voor transplantatie. Het is een vol gende stap. waar veel nderpatiënten op hopen. Voorlopig zijn zij zeer in genomen met de vergunning-gest« van de gemeente Soest.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1