Toyota-show in Baarn werd goed bezocht Beperking van ouderlijke macht Sluiting afdeling Bevolking c.a. Geen spreekuur Wintertarief Paspoorten Raadsvergadering met vragenhalfuurtje Twee informele openbare raadsvergaderingen Vergunning voor L.P.G.-installatie aan de Kerkstraat Busvervoer schoolkinderen kost gemeente 10.000 gulden per maand Extra vergadering commissie verbouwing Prins Willem Alexanderschool Agenda gemeenteraadsvergadering Commissie beroepschriften uiterst coulant 8000 m2 grond aan de Noorderweg voor Prot. Chr. HAVO Overzicht vaste aktiviteiten open bejaardenwerk te Soest/Soesterbrg Boutique des Fleurs Ned. Ver. van Huisvrouwen opent het seizoen 16 sept. Maandag 15 sept. C.D.A.-soos Opbrengst collecte Kankerbestrijding Soesterberg Herken de voortekenen van een hartinfarct en reageer onmiddellijk Symptomen Eerste hulp Nieuw seizoen jeugddiensten Soesterbergs allerlei Bloemboeket j es van de week R.K. Kerkkoor Soest-Zuid zingt Latijnse Mis Soester Courant van donderdag 11 •eptember 1975 WtÊ^ÊÊÊÊ iDe Toyota-show van de firma Geval te Baarn, die bij het bedrijf aan de Sumatrasbraat afgelopen weekend ge houden werd, kon zoals alle jaren verheugen in een grote belangstelling. De heer Geval had de complete To- yota-serie tot zijn beschikking en dat leverde hem veel kijkers op. Grote interesse bestond er voor de „Corolla 30". die in standaard uitvoering nog geen 10.000 gulen kost, terwijl de luxe versie komt op 10.750 gulden. De „Coroüa" zal in de naaste toe komst steeds meer de automobiel- markt gaan beheersen is de verwach ting van de handel. Mocht u in het weekeinde niet in de gelegenheid geweest zijn deze show te bezoeken, dan kunt u alsnog te recht. Met een vrijblijvende proefrit kunt u kennis maken met deze van orgine Japanse wagen. Geval is officieel Toyota-dealer voor Baarn, Soest en omstreken, Sumatra straat 21, Baarn, tel. 02154 - 48 25 Foto Herman van Dam IN M'N DOEDELZAKKE-PAKKIE NAAR DE KERMIS, de nieuwste verzamel l.p. met 14 Nederlandse toppers. 0.a. Nico Haak (doedelzakke-pakkie), Ronnie en Oiska (naar de kermis) en Ria Valk (het lekkerste stuk). PHILIPS 9299770 12,95 STEREO ADVIESCENTRUM vin de Gemeentehof. Donderdag 18 en vrijdag 19 septem ber is de afdeling Bevolking, Burge lij ke Stand en Militaire Zaken van de gemeentesecretarie voor het publiek gesloten. Alleen geboorten- en over- lijdensaangifte kunnen plaatsvinden, De burgemeester is verhinderd dins dag 16 en dinsdag 23 september spreekuur te houden. Wethouder J. J. Ebbers is verhinderd maandag 22 en maandag 29 september spreekuur te houden. Met ingang van 1 september is het wintertarief voor paspoorten weer van kracht geworden. Dat betekent dat u tien gulden bespaart wanneer u nu tot 1 april uw paspoort aan vraagt. Volgende week donderdag, 18 septem ber, aanvang 19.30 u. wordt de raads vergadering gehouden, met voor het eerst in de agenda opgenomen een »,vragenhalfuurtje" voor de leden van de raad. Het is een soort vervanging voor de rondvraag na afloop, die vele andere vergaderingen besluit. De agenda telt slechts veertien punten en dat is minder dan we de laatste ja ren gewend zijn. Donderdag 2 oktober, aanvang 19.30 uur, wordt een openbare informele bijeenkomst gehouden van de raads leden waarin behandeld zal worden het concept-ontwerp van de Wet Re organisatie binnenlands bestuur. Een week later, op donderdag 9 ok tober, ook aanvang 19.30 uur, wordt een informele openbare raadsverga dering gehouden geheel gewijd aan informatie over de onroerend goedbe- lasting. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat zonder bezwaar een ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de zoneverordening Hinderwet kan worden verleend voor het uitbreiden van het benzine- en gasolie verkoop punt aan de Kerkstraat met 'n LPG- installatie. Daarvoor moet afgeweken worden van het bestemmingsplan Soest-Zuid waar het perceel de bestemming heeft van eengezinshuizen. Toen het be stemmingsplan in 1958 van kracht werd, is nadien in 1964 op grond van het overgangsrecht voor het bedrijf van de heer H. W. v. d. Broek onthef fing verleend. Het verkooppunt was er al in 1933. De raad wordt gevraagd de ontheffing te verlenen, „De kosten die voortvloeien uit de getroffen noodvoorzieningen (busvervoer met begeleidster) ramen wq op rond 10.000 gulden per maand. Het huren van lesruimten in gebouwen van derden (D Open Hof en Het Medisch Centrum) geeft geen nadelige financiële consequenties. Tegenover de te betalen huur kan de gebruikelijke rijks vergoeding worden geclaimd. Op die vergoeding kan eveneens worden gerekend voor leslokalen die, ten behoeve van het onderwas aan leerlingen uit Overhees, in bestaande scholen in gebruik genomen zijn. Deze lokalen stonden anders leeg; voor leegstaande lokalen in bestaande scholen wordt geen rijksvergoeding verstrekt". Dit antwoorden burgemeester en wet houders aan de fractie van de PvdA, die omtrent het schoolgebeuren in de nieuwe wijk Overhees een aantal schriftelijke vragen indiende. De fractie vroeg naar de oorzaak van de vertraging van de scholen bouw in de wijk en het college ant woord daarop dat dait inderdaad ge legen heeft aan de college-wisseling (na de verkiezingen in 1974), maar ookaan de behandeling van het sohetsplan door de bouwkundige hoofdinspectie, die langer duurde dan kon worden verwacht. Extra rijksvergoedingen voor de nu te maken kosten mogen niet verwacht worden,,omdat de uitkeringen ten be hoeve van het lageronderwijs niet het karakter dragen van specifieke onder- wijsuitkeringen, doch een onderdeel zijn van de algemene financiële ver houding tussen rijk en gemeenten. Meer dan de gebruikelijke normbe dragen per lokaal vragen, is niet mo gelijk. Het college zegt te verwachten dat de zesklassige lagere school met ge meenschapsruimte en de tweeklas- sige kleuterschool met speellokaal half februari volgend jaar, gen komen. Uiteraard zal al het mogelijke gedaan worden om een situatie die zich nu voordoet, in de toekomsti, te voorkomen. A.s. maandag 15 september, aanvang 16 uur, wordt in het gemeentehuis een extra openbare vergadering gehouden van de commissie openbare werken en onderwijs. Aan de orde komt de aanbesteding van de verbouwing van de Prins Willem Alexanderschool aan de Beetzlaan. Voor de verbouwing werd vorig jaar december een krediet van 445.090 guMen beschikbaar gesteld. De ver bouwing omvat verbetering van de sanitaire voorzieningen, het aanbou wen van een gemeenschapsruimte met personeeliskamer tevens kamer voor de schoolarts, Meediboxen, ber ging en keukentje. In het plan is in begrepen dat het bestaande gebouw grondig gemoderniseerd wordt, waar bij ondermeer het stucadoorswerk van de plafonds zal worden ver nieuwd en de aanschaf van een nieu we c.v.-installatie. Ook zal bekeken worden of de electrische installatie nog voldoende capaciteit heeft en aandacht zal besteed worden aan warmte-isolatie. Wat de inventaris betreft zullen bor den, vloerbedekking en gordijnen vernieuwd worden. December vorig jaar werd bepaald dat ,4e aanbesteding zal plaatsvinden door enkele aannemers uit te nodigen prijsopgave te doen1". Sinds op 31 januari 1974 de staats secretaris van onderwijs en weten schappen een urgentieverklaring voor het verbouwen en het aanbouwen van deze school verstrekte en de inspec teur van het lager onderwijs op 27 juni vorig jaar de plannen goedkeur de, is meer dan een jaar verlopen voordat de aanbesteding plaats vindt. De Soester gemeenteraad is in openbare vergadering bijeen op don derdag 18 september a.s. om 19.30 uur, in de zaal van de brandweerkazerne, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Notulen van de raadsvergaderingen van 12 juni 1975, 19 juni 1975 en 17 juli 1975. 2. Ingekomen stukken. a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financi ële Adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief van 24/31 juli 1975 van het Waterleidingsbedrijf Midden-Neder land, waarin wordt bericht, dat de jaarrekening 1974 c.a. door het alge meen bestuur voorlopig is vastgesteld, met voorstei deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. c. Brief van 25 juli 1975 van het In tergemeentelijk Automatiseringscen trum Midden-Nederland, waarbij wordt toegezonden de ontwerp-begro- ting 1976. Voorgesteld wordt met het ontwerp akkoord te gaan. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet", zulks ten behoeve van 't uitbreiden van 't benzine- en gasolie-verkoop- punt met een L.P.G.-installatie aan de Kerkstraat 49 te Soest. 5. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1971. 6. Voorstel tot behandeling van de eerste lezing van het ontwerp ge meenschappelijke regeling centrale post ambulancevervoer regio Amers foort. 7. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door: a. de Ne derlandse Fotografische Industrie BV: b. H. A. van Beusekom; c. A. J. Diek- man, ingesteld beroep tegen de weige ring van een bouwverguning. 8. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond met opstallen, gelegen aan het le Heeserlaantje te Soest van de heer T. lichthart te Beesterzwaag. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aankoop van een veegmachine. 10 Voorstel tot het voteren van een extra krediet ten behoeve van de ver vanging van het meubilair van de openbare kleuterschool „Kleuterwe reld" te Soesterberg. 11. Voorstel tot het verlenen van me- i dewerking ex artikel 50 van de Kleu teronderwijswet aan de vereniging voor christelijk nationaal schoolon derwijs „De school met den Bijbel' voor het uitbreiden van de onder haar bestuur staande kleuterschool (èèn- klassige) met één lokaal. 12. Voorstel tot behandeling le lezing van de ontwerp-gemeenschappelijke regeling „Woonwagenschap Regio Amersfoort". 13. Voorstel tot verkoop van een per ceel grond, gelegen nabij de Noorder- weg aan de Stichting voor Protestants Christelijk Voorgezet Onderwijs in de regio Baarn-Soest. 14. Voorstel tot toekennen investe ringssubsidie aan de Paltz- en Eem- geuzen (afgerond ƒ3,700,-), Alle mogelijke steun en hulp werd tijdens de zitting van de beroepschriften- commissie, de aan de Ir. Menkolaan wonende heer L. C. F. Daniëls toegezegd om de problemen op te lossen, die gerezen waren naar aanleiding van een geweigerde bouwvergunning. Wethouder D. Hoekstra ging daarbij zelfs zover dat hij met een deskundige van getneeniwerken de heer Daniëls wilde be zoeken. Ondanks al deze tegemoetkomingen bevestigde de voorzitter van de com missie, de heer J. Festen, dat het be sluit van het college, waarbij de ge vraagde vergunning werd geweigerd, juist was. De heer Daniëls wilde im mers een uitbreiding die noch in het thans geldende bestemmingsplan, noch in het nieuwe bestemmingsplan toegestaan was. De gevraagde uit bouw zou dieper worden dan de toe gestane drie meter. Naar de mening van de commissie leden was een oplossing eenvoudig te realiseren. Dat wilde men temeer, omdat het hulp betrof aan een in- vaflide huisgenoot van de heer Da niëls. Daar was de commissie zeer gevoelig voor en óók de wethouder, die opmerkte dat deze omstandig heden het college ten tijde van de weigering van de vergunning niet bekend waren. Was dat wel zo ge weest, zo dacht de heer Hoekstra, dan had mogelijk via een ophelderend gesprek, de zitting van de beroep schriftencommissie voorkomen kun nen worden. Op verzoek van zowel mevrouw P. Oranje-Entink (WD) als de heer R. van Logtenstein (CDA) zal de heer Festen bemiddelend optreden, waar door mogelijk, naar men hoopte, het beroepschrift ingetrokken wordt. En dat is inmiddels gebeurd, na een gesprek tussen de wethouder en de heer Daniëls. De Stichting voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs in de regio Baarn-Soest vraagt te mogen kopen een perceel grond groot circa 8000 m2 gelegen nabq de Noorderweg voor de bouw van een school voor voortgezet onderwijs. Het college van burgemeester en wethouders stellen de raad voor daartoe over te gaan voor een bedrag van 640.000 gulden. In het bestemmingsplan, zo staat in het voorstel aan de raad, is vastge steld dat „deze en omliggende gron den" de bestemming „bijzondere doel einden educatie" hebben gekregen. Het bestuur van de stichting heeft aangedrongen op voortvarendheid in de behandeling van het verzoek en daarbij gewezen op de toestemming die men heeft van het ministerie van onderwijs om de school te stichten. Het college is daarom van oordeel dat mede met het oog op de ontwik keling van het prijspeil het gewenst is dat de voorwaarden die de bouw van de school mogelijk moeten ma ten, „Ten spoedigste worden ver vuld"; Het college heeft aan het stichtings bestuur toegezegd dat, als de bouw- aanvraag wordt ingediend, voordat het bestemmingsplan onherroepelijk is (het ligt bij G.S.) een verklaring van geen bezwaar gevraagd zal worden bij G.S. De beslissing van G.S. op het be stemmingsplan wordt overigens rond 16 september a.s. verwacht. Zwemmen: In het instuktiebad De Turf: elke maandagmorgen van 9.45-10.45 u. In instruktiebad De Geyser te Zeist (ingaande 1 september): elke vrijdag middag van 14-15 uur. Kegelen: In restaurant Darthuizen, elke dins dagmorgen van 10.30-12 uur. Gymnastiekkursussen Dinsdag van 10.30-11.15 uur in het Dorpshuis te Soesterberg (ing. 2 sept.). Dinsdag van 16-16.45 uur in gebouw Eltheto, Driftje 4a (ing. 2 sept.). Dinsdag van 16.45-17.30 uur in ge bouw Eltheto, Driftje 4a (ing. 2 sept.). Woensdag van 10.30-11.15 uur in ge bouw Credo bij de Julianakerk, Ju- lianalaan (ing. 3 sept.). Woensdag van 13.00-13.45 uur in het Verenigingsgebouw St. Joseph (ing. 3 sept.). Vrijdag van 15-15.45 uur in Braam- hage, toegankelijk voor alle inwoners. Alvorens aan één dezer aktiviteiten deel te nemen, raadplege men vooraf de huisarts. Mooie bos CHRYSANTEN ƒ2,00. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155 - 12455 Zangkoor: „Vreugd door Zang", in het bejaar dencentrum Molenschot, elke dins dagmiddag vanaf 15 uur (ing. 2 sept.). Sociëteiten Maandag, 13.30 uur, in gebouw Tem po, Kostverlorenweg (bij industrieter rein), uitgaande van de Alg. Bond van Bejaarden. Dinsdag, 13.30 uur, gebouw naast de R.K. kerk, Rademakerstraat te Soes terberg (Piep noch Stok), uitgaande van het Par. Char. Centrum. Dinsdag, 14.30 uur, 1 maal per 14 da gen, zaal Julianakerk, Julianalaan, uitgaande van de Geref. Bejaarden kring. Woensdag, 14 uur, Verenigingsgebouw St. Joseph, uitgaande van het Inter. Par. Char. Centrum. Woensdag, 14.30 uur, wijkgebouw El theto, Driftje 4a, uitgaande van de Herv. Kerk. Donderdag, 14 uur, 1 maal per 14 da gen, in De Hoeksteen te Soesterberg, uitgaande van de Alg. Bejaardenso ciëteit. Donderdag, 14 uur, zaal Emmakerk, Regentesselaan, uitgaande van de UW. Vrijdag, 14 uur, 1 maal per 14 dagen, naai Emmakerk, Regentesselaan, uit gaande van de Herv. Kerk. Dienstencentra „De Drie Eiken" te Soesterberg Welfare (handwerken) O.l.v. het Rode Kruis, elke maandag middag van 14.30-16.30 uur (ingaan de 1 september). Volksdansen Elke woensdagmorgen van 10.15-11.45 uur (ing. 3 sept.). Zangkoor Eike donderdagavond van 19.30-21.30 uur. Sociëteit Donderdags 1 maal per 14 dagen, in overleg met de Alg. Bejaardensocië teit (ing. 4 sept.). „Honsbergen" te Soest Welfare (handwerken) O.l.v. het Rode Kruis, elke maandag middag van 14-16 uur. O.I.V. van „De Zonnebloem", elke donderdagmorgen van 9.30-12 uur. Volksdansen Elke maandag. Tijdstip nog onbe kend. Biljartclub Maandag, woensdag en vrijdag, van 14-17 uur. Gespreksgroep Elke maandagmiddag van 13.30-16 u. Gymnastiek Dinsdagmorgen 9-9.45; 10-10.45 en 11- 11.45 uur. Woensdagmorgen 9-9.45; 10-10,45 en 11-11.45 uur. Bridge/klaverjassen O.l.v. de Ned. Bridge Bond, elke vrij dagmiddag van 14-17 uur. Edelsmeden, tekenen, schilderen enz. Hiervoor zie men het kursusprogram- ma van Artishock. Alle aktiviteiten binnen de diensten centra staan ook open voor alle om wonende bejaarden uit de wijk of het dorp of de omgeving. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Baarn-Soest en Omstreken, opent 16 september a.s. om 2.15 uur in „Het Brandpunt" in Baarn, het seizoen met de opvoering van het „tobaretstuk" „Niet zo-en- niet zo". Tobaretstuk, omdat het geen toneel en geen cabaret is, maar van beide wat heeft. Wij hopen, dat leden en introducees deze middag vrij zullen houden. A.s. maandag, 15 september, aanvang 20.30 uur, wordt in Hotel v. d. Brink aan de Soesterbergsestraat 122, de gebruikelijke maandelijkse politieke soos van het CDA gehouden. Daar is als steeds iedereen welkom die iets te berde wil brengen over het be stuur van de gemeente, dan wel er niet in slaagt langs de normale weg problemen opgelost te krijgen. Steeds zijn enkele fractieleden aanwezig, zo dat uw stem niet via-via de raads leden bereikt. De collecte die in Soesterberg,. werd gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds vdor de Kankerbe strijding heeft in totaal 4252,pö. op gebracht, dat is 721,50 meer dan vorig jaar. De heer C v. d. Heijden, leider vap de afdeling Soesterberg van 'het K. W.F., is dan ook alle gevers en zijn medewerkers bijzonder dankbaar voor dit succes. Veel voorkomende pijngebie- den voor een infarct middenvoor in de borst beide 1. Hevig samentrek kende pijn midden voor in de borst. 2. Pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misselijk heid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. N.B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfract. 1. Bel onmiddelijk de arts, de GG GD of het ziekenhuis. 2. Patiënt rustig Laten liggen in afwach ting van medisch» hulp. Kortademige pa tiënten kunnen het best wachten in zithouding. 3. Vermijdt emotie of inspanning. 4. Belangrijk is een zo spoedig moge lijke opname in een ziekenhuis met een hart bewakings afdeling. Zondag 14 september a.s. wordt in De Open hof weer de eerste jeugddienst gehouden. Het is het begin van de se rie die elke tweede zondag van de maand zal worden georganiseerd. Zondag a.s. gaat ds. V. Woudenberg uit Huizen voor. Muzikale medewer king verleent de gospelgroup „Barne- veld" met Gert Muts aan het orgel. Als vanouds wordt er na de dienst koffie geschonken. Voor de voorbereiding is een jeugd dienstcommissie ingesteld, die mo menteel bestaat uit drie meisjes en drie jongens. Deze bezetting is te klein. Liefhebbers worden verzocht telefoonnummer 12015 te bellen. In de ontspanningszaal van het Dien stencentrum „De Drie Eiken" aan het Dorpsplein wordt op vrijdag 19 sep tember voor alle bejaarden van het dorp een bingo-avond gehouden. Tijdens de jaarvergadering van AGAVS op dinsdag 16 september in cafè-restaurant 't Centrum zal als ex tra agendapunt worden toegevoegd 't voorstel van het bestuur om de con tributies te verhogen. Aanvang 20.00 Het eerste zaterdagelftal heeft ook de tweede wedstrijd in de nieuwe derde klasse verloren. In Veenendaal waar Soesterberg overwegend in de aanval was verraste S.V.P. de geelzwarten met een prachtig doelpunt, een on houdbaar schot voor doelman Jan Dekker (1-0). Zaterdag 13 september 16.15 uur: Soesterberg-Stroe. Soesterberg 1 behaalde een prachtige 5-1 overwinning op het pas gepromo veerde RUC uit Utrecht. Bij rust was het al 3-0 door doelpunten van Hans v. d. Berg, Jan Roelofs en Cees van As. In de tweede helft scoorde Roe lofs en Van As beiden voor de tweede keer. Zondag a.s. M.S.V. (Montfoort)- Soesterberg. De dames verloren van DWSV uit Utrecht met 1-2. Elly Gravemaker scoorde voor Soesterberg. Ans v. d. Winkel en Petra Veltema liepen op het harde veld blessures op. Volgen de week spelen de dames uit tegen Achterveld. Namens tien Soester bedrijven zijn vandaag bloemboeketten bezorgd bij de familie E. de Bruin, Christinalaan 19; de familie H. Timmer, Christina laan 43; de familie A. J. Hilthorst, Merelweg 8; mevrouw Veldhuizen, Oranjelaan 22 en de familie B. Doo- per, Nassauplantsoen 15. Aan deze wekelijkse bloemenhulde werken mee: Slagerij Van Asch, Van Weedestraat 66; Wijnhandel Brouwer, Steenhoffstraat 66; Juwelier Colitico, Van Weedestraat 9b; Banketbakkerij Dogterom, Torenstraat 6; Homee, Spiekersjop, Steenhoffstraat 66; Bar 't Luykje, Steenhoffstraat 47; Bloe menmagazijn Oranjezon, Torenstraat 13a; Algemene Bank Nederland, Van Weedestraat en Soesterbergsestraat; Pannenkoekenboerderij De Smickel, Lange Brinkweg en de Soester Cou rant, Van Weedestraat 29. Het parochiële kerkkoor „Cantate Domino" van de r.k. kerk te Soest- Zuid, zal op veler verzoek a.s. zondag 14 september, om 9.30 uur, nogmaals de „Missa secunda Pontifücalis" van Perosi uitvoeren. Ook zullen weer de motetten gezongen worden: Ave Ma ria van Arcadelt, Parus Arvgeïicus van Gruber en O salutaris van Hal ter. Het koor staat weer onder lei ding van de heer Joh. v. d. Camp; organist ds de heer C. van Schaik. De dames leden van het koor verzor gen ook trouwden rouwmissen in het Nederlands en op verzoek in het La tijn. Nieuwe leden zijn welkom; ie dere vrijdagavond wordt gerepeteerd om 20 uur in de kerk van Soest-Zuid. Ons Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat ouders verplicht zijn hun minderjarige kinderen te verzorgen en op te voeden. Niet altijd wordt aan deze verplich tingen voldaan en in dat geval opent onze wetgeving de mogelijkheid om de ouders het gezag over hun kind geheel te ontnemen (ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht) of de ouders in de uitoefening van hun gezag te beperken (ondertoezichtstelling). Voor maatregelen als ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht zijn de gronden zeer exact in de wet omschreven, voor de ondertoezicht stelling is echter een zeer globale omschrijving in de wet opgenomen, die op verschillende manieren ge ïnterpreteerd kan worden. Art. 266 van het Burgelijk Wetboek bepaalt, dat de rechtbank een ouder van de ouderlijke macht over een of meer van zijn kinderen kan ont heffen op grond dat hij ongeschikt of onmachtig is zijn plicht tot ver zorging en opvoeding te vervullen. Ontheffing wordt slechts uitgespro ken op vrzoek van de raad voor kinderbescherming of op vordering van het openbaar ministerie en kan in de regel alleen gerealiseerd wor den wanneer de ouder zich niet tegen deze ontheffing verzet. Bij de ont heffing wordt dus de nadruk gelegd op de ongeschiktheid c.q. de machte loosheid van de ouder om zijn kind naar behoren op te voeden. Anders ligt dat bij de ontzetting uit de ouderlijke macht. Art. 269 B.W. bepaalt, dat de ontzetting uit de ou derlijke macht alleen mogelijk is bij misbruik, van de ouderlijke macht, grove verwaarlozing van de verzor gende en opvoedende taak of we gens slecht levensgedrag of het plegen van misdrijven tegen een onder zijn gezag staande miderjarige. Ook kan ontzetting worden uitgesproken wan neer de ouder de aanwijzingen van een gezinsvoogd die met een onder toezichtstelling is belast, grovelijk veronachtzaamt of wanneer de ouder het kind terugeist of terugneemt van anderen, die de verzorging van het kind op zich hebben genomen. De twee bovengenoemde kinderbe schermingsmaatregelen hebben met elkaar gemeen, dat de ouders het ge zag over hun kind geheel ontnemen. Vaak wordt het kind dan in een kin dertehuis of internaat geplaatst. Wordt het voor het kind beter ge acht, dat het in een gezin opgroeit, dan zal er in het belang van het kind een pleeggezin worden gezocht. Globaal De derde kinderbeschermingsmaatre gel, die ons recht kent, is de z.g. on dertoezichtstelling, die van recentere datum is dan de andere twee maatre gelen. De ondertoezichtstelling ont neemt de ouders de zeggenschap over hun kind niet geheel, maar zij wor den wel in de uitoefening van hun gezag beperkt. De gronden voor de ondertoezichtstel ling zijn in de wet maar heel globaal omschreven. Art. 254 B.W. bepaalt dat indien een kind zodanig opgroeit dat het met zedelijke of lichamelijke ondergang wordt bedreigd, de kinder rechter het onder toezicht kan stellen. Hij kan dit doen op verzoek van een van de ouders, een van de bloed- of aanverwanten tot en met de vierde graad, de raad van kinderbescher ming of op vordering van het open baar ministerie. De situatie, die ontstaat na een on dertoezichtstelling, is voor de ouders vaak ondoorzichtig. Enerzijds blijven zij betrokken bij de opvoeding van hun kind, anderzijds heeft de gezins voogd een vinger in de pap en lopen de ouders de kans dat, wanneer zij de gezinsvoogd tegenwerken, de kin derrechter het kind alsnog thuis laat weghalen en in een inrichting of pleeggezin plaatst. Want dat is via deze ondertoezichtstelling mogelijk. Bovendien kan in een later stadium alsnog een ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht volgen. Inrichting De vraag is of in sommige gevallen het niet verstandiger is een onthef fing of ontzetting uit de ouderlijke macht te prevaleren boven een on dertoezichtstelling. Voor het laatste pleit dat het kind dan meestal in het gezin blijft en een gezinsbegeleiding soms onvermoede kansen biedt, an derzijds bestaat de indruk, dat met de belangen en rechten van sommige ouders ook wel eens teveel rekening wordt gehouden, zulks ten koste van het kind. Het is beter de ouders het gezag geheel te ontnemen dan het kind jarenlang in een toestand van onzekerheid te laten. Gedurende de laatste jaren is er van vele zijden geprotesteerd tegen de toepassing van kinderbeschermings maatregelen, die er toe leidden dat duizenden kinderen in inrichtingen terecht kwamen. Maar men moet na tuurlijk door de bomen het bos wel blijven zien. Opvoeding in een inter naat, inrichting of zelfs pleeggezin is niet alles, maar het lijkt vaak toch beter dan het kind ten koste van al les in zijn eigen milieu te willen la ten, ook als de gezinssituatie eigen lijk zodanig is, dat de kansen voor het kind om zich ten volle te kunnen ontplooien minimaal zijn,

Soester Courant | 1975 | | pagina 9