Meer klaarheid in plannen bouw Nieuw-Mariënburg sw Record in Soester Zonnebloemwedstrijd EN NU IS NIEMAND VOLDAAN Donderdag 18 september 1975 51e jaargang no. 5 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' Postgiro 126156 Groot aantal protesten bij Kroon ingediend CDA-voorman Van Poppeten eens met Soester boeren Pastoor Van Wijk geinstalleerd Geen Soester Courant ontvangen Toestand raadslid Blaauw gunstig Benoeming Afzetlampen weggenomen Ruim 43.000 gulden van Soest nodig voor herstel woning van Monumentenlijst Ouder participatie SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Versch^nt iedere donderdag Boringen naar olie hier niet gewenst In de maand januari van dit jaar dienden de heren Zweers, Roos en Van dc Werf uit Soest een beroepschrift in b\j de Kroon tegen de ministeriële be schikking waarby een boorvergunning werd verleend aan drie maatschappUen om in het gebied „Eemnes" (waar ook het grondgebied van Soest onder bleek te vallen) te zoeken naar de aanwezigheid van bituma, zoals aardolie en aardgas. Ook de gemeente Soest ging in beroep, z'0 het dat de raad niet verder wilde gaan dan de waterwingebieden Soesterduinen en de Den Blieklaan, alsmede het weidevogelgebied in de Eempolder, van boringen te vrywaren. Met name de fracties van PvdA, VVD en het CDA tilden er niet zo zwaar aan. Er werd gesteld dat iemand de „zware piet" van de boringen maar moest nemen, omdat het in het „algemeen" belang was. „wy staan byzonder positief ten opzichte van het doen van exploratieve boringen", was het VVD-stand- poht. wmrn De maquette van het nieuwe „Nieuw Mariënburg". Op de vdoorgrond de huizen van ide Vredehofstraat. Rechts het kruispunt Nieuwerhoek met (naar boven) de |Burg. Grothestraat. Links (naar (boven) de Noorderweg. In het bouwplan wordt de vyver gehand haafd, maar iis de R.K. Kerk ver dwenen. De pastorie biyft staan. Meer klaarheid betreffende de plan nen voor een „nieuw" Nieuw-Mariën burg en de nieuwe kerkruimte voor de R.K. kerk aan het Nieuwarhoek- plein zullen de parochianen van de r.k. kerk en alle andere belangstel lenden kunnen krijgen in de diens ten welke a.s. zaterdag 20 en zondag 21 september gehouden worden. Zaterdagavond om 19 uur en zondag otm 9 uur, 11 uur en 18 uur zal de voorzitter van de nieuwe Stichting „Mariënburg" de heer A. C. Kraan, mededelingen doen over de stand van zaken. Een maquette zal de plannen aanschouwelijk maken. Foto: Herman van Dam Zo tolerant redeneerde men niet over al. Met name niet door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de stichtse Milieufederatie te Doorn, de Stichting Natuur en Milieu te Amsterdam, het Contact Milieubescherming Noord- Holland te Bergen, de werkgroep Leefmilieu Het Gooi te Hilversum en de vereniging, Vrienden van het Gooi te Blaricum. Beroepschriften werden ook ingediend door B. en W. van Amsterdam, van Ouder-Amstel en van Amstelveen. Verder door de waterleidingmaat schappij te Bussum en de Watermaat schappij Midden Nederl. te Utrecht. In totaal bedroeg het aantal beroep schriften vijftien. Vorige week behandelde de Raad van State de bezwaarschriften en omdat de mondelinge toelichting een stroom van ongeveer dezelfde bezwaren zou betekenen, werd een andere dan de gebruikelijke procedure gevolgd. Dat betekende dat de rapporteur van de Raad, mr. v. d. Hoeven, vragen stelde, onder meer aan de vertegenwoordiger van de minister, mr. F. Keurvers. Het mondde uit in een urenlange discussie, die de Raad volop stof le verde voor een verdere bestudering van de kwestie. In het algemeen betroffen de bezwa ren de aantasting van de waterwin gebieden en van de natuur. De over last van ten eerste de exploratie en later de exploitatie werden gevreesd. Onherstelbare schade zou toegebracht worden, vreesden alle bezwaarden aan de waterwingebieden en een fout zou enorme consequenties geven. De risico's werden door de adviseurs, van de minister gering genoemd en geweizen werd van diie kant op de strenge vergunningsvoorwaarden. In verband daarmee werd door het WMN aangedrongen op de aanleg van coratroleputten, maar de. deskundige adviseur van de minister noemde dat „zinloos", zolang er geen ongelukken gebeurd waren. Vragen werden door mr. v. d. Hoe ven gesteld waarom er geen voor overleg met de provincie had plaats gevonden. Het leverde het antwoord cp dat de minister indet op voorhand uitging van de veronderstelling dat de vergunning strijdig zou zijn met de provinciale verordening. Ook zou vertrouwelijk blijven van geologische gegevens van belang zijn en boven dien moest rekening gehouden wor den met concurrentie van gegadigden. Bereidheid tot overleg in de toekomst was evenwel aanwezig. Doorgaand verkeer moet van de A. P. Hilhorstweg Gesproken werd ook over lawaai en ruimtebeslag en of suksesrijke ex ploraties gevolgd werden door ex ploitaties. Dat was uiteidelijk wel de bedoeling, zij het dat een lange wet telijke procedure daaraan vooraf ging. Niet duidelijk werd of de ge volgen van een exploitatie met be trekking tot de aantasting van na tuurgebied al bekeken was. Wel bleek dat voorstellen om ook andere gebieden te vywaren van bo ringen, dan oorspronkelijk door de minister werden aangegven, niet ge accepteerd werden. Met name werd daarby gebieden in Soest genoemd. Mr. Keurvers antwoordde dat er ook andere belangen waren. „Als je zo ver wilt (gaan, dan kun je wel ophou den met onderzoek van de onder grond in Nederland. Hoe handhaaf je anders de Wet Opsporing Delfstoffen", aldus mr. Keurvers, De afgevaardigde van G.S. van Noord Holland voelde er alles voor dat spe ciaal waterwingebieden totaal wer den uitgesloten van boringen; Mid den-Nederland dacht veel problemen op te kunnen vangen met cotroleput- ten en men vond het vreemd dat het voorstel zinloos werd afgewezen. Niet alles was toch bovengronds waar neem/baar. Namens de Amoco, een van de con cessiehouders werd tenslotte nog op gemerkt dat de gevolgen van de transportleidingen in. verband met be plantingen, sterk overdreven werden. De nieuwe vergunning besloeg voor de heil ft het gebied van de oudere concessie Hilversum en daar waren, zonder dat iemand er een probleem van gemaakt had twee boringen ver richt, diie overigens niet meer terug te vinden zouden zijn. Door deken Hoorneman van Amers foort is de nieuwe pastoor van de r.k.-paroohie te Soest-Zuid vorige week vrijdag geinstalleerd. Er be stond grote belangstelling voor deze dienst. Druk werd er gebruik ge maakt van de mogelijkheid de nieuwe herder vragen te stellen en na de dienst maakten velen persoonlijk-ken nis met hem. Indien u onverhoopt geen Soester Courant mocht ontvangen heb ben, dan kunt u iedere donder dagavond tot half zeven bellen het nummer 14152. De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Klachten die na half zeven bin nen komen, worden vrydag be zorgd. ADM. SOESTER COURANT De toestand van het WD-raadslid Blaauw, die enkele weken geleden tijdens een vlucht boven Duitsland met een helicopter verongelukte, gaat redelijk vooruit. Vorige week werd hij naar het ziekenhuis Oog in Al te Utrecht gebracht. Overigens rectifi ceren wij ons bericht van vorige week, waarin wij melden dat de heer Blaauw de helicopter bestuurde. Dat is niet het geval geweest. Hij vloog mee als passagier. Tot hoofd van het bureau Welzijns zorg van de provinciale griffie is be noemd J. C. Bouma (36) uit Soest. De heer Bouma, die zijn doctoraalexa men bedrijfssociologie deed aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, was tot 1 september j.1. werkzaam als hoofd van 't bureau wijkaangelegen heden te Rotterdam. Daarvoor was hij hoofd van de afdeling lestuurvoorzie- ning van het ministerie van CRM. Twee afzetlampen bij een verkeers obstakel aan de Industrieweg werden door onbekenden weggenomen. Een miet zo flinke daad, die makkelijk ernstige verkeersongelukken kan ver oorzaken. De CDA-fractievoorzitter, de heer J. van Poppelcn, iS het met de Soester boeren eens dat de A. P. Hilhorstweg anders gebruikt wordt, dan waarvoor de weg indertyd aangelegd werd. „Wy zullen moeten nakomen wat wy be loofd hebben aan de bewoners van de Ossendamweg maar óók aan de agrariërs", was zyn duidelyk standpunt. De heer Van Poppelen verkondigde deze (voorlopig) persoonlyke mening tydens de CDA-soos die begin deze week in Hotel van den Brink aan de Soesterbergsestraat gehouden Werd. Instemmende knikjes kreeg hy van zijn fractiegenoten mevrouw A. Greefhorst-Van Overdam en de heer C. Vcrheus. In de fractie moet de brief van de boeren en re nu met hen samenwerkende milieugroepen nog besproken worden, maar voor Van Poppelen was de zaak duidelyk. W. W. van Roomen, sneed de pro blemen rond de A. P. Hilhorstweg aan. De toestand was voor de boeren niet best; té druk werd de weg ge bruikt -voor sluipverkeer en dat was tegen de afspraken indertijd gemaakt. Als 9tok achter de deur zullen de boeren nu de aanleg van het fiets pad tussen Baarn en Soest via het Bremeentje tegenhouden totdat er een oplossing is gevonden voor de A. P. Hilhorstweg. Soos-voorzitter Wymen- ga informeerde naar voorstellen van de boeren, maar die werden niet ge geven. Naar de mening van de heer Van Roomen had de gemeente ge noeg mogelijkheden via verkeersmaat regelen. De heer Van Poppelen,. blij met de samenwerking van boeren en miiietp groepen, herinnerde aan voorstellen die de directeur van gemeentewerken enkele jaren geleden uitwerkte en waardoor de A. P. Hilhorstweg een bijzonder onaantrekkelijke route ge worden zou zijn. „Ik weet", aldus de heer Van Poppelen, „dat ambtelijke kringen er anders over denken en al le verkeer dat de A. P. Hilhorstweg volgt een ontlasting van de rijksweg gevonden wordt. Mede daardoor is het J. van Poppelen; CDA-voorman. De soos werd zeer matig bezocht; slechts vijf bezoekers, waarvan' er drie de boerenstand vertegenwoor digden. Hun woordvoerder, de heer plan van de direkteur van gemeente werken niet doorgegaan. De toestand was echter onhoudbaar en naar de mening van de heer Van Poppelen moest de gemeente de gemaakte af spraken nu maar eens nakomen. De boeren hadden er recht op, ook ai vanwege hun belangrijke financiële bijdrage aan de tot sfcandkoming van de weg. Van Roomen benadrukte dat het er de boeren vooral om gang te weten of de gemeente nu eigenlijk wel bereid was iets voor hen te doen. "Wet/houder Hoekstra attendeerde nog op het feit dat indertijd tellingen op de weg niet uitwezen dat er overmatig gebruik van gemaakt werd. Bovendien deden zich er nauwelijks ongelukken voor. Dat bij erkaar had het plan tot verkeersregeling doen verdwijnen. Gewestvorming Aan de nieuwe gewestvorming, de provincies nieuwe styl, zal het CDA zo mogelyk nog vóór 2 oktober a.s., als het ministriële voorstel tydens 'n informele raad behandeld wordt, een soos wyden. De (beperkte) meningen liepen nogal uiteen, maar noch dc wethouder Hoekstra, noch de heer Van Poppelen lieten zich verleiden hun mening kenbaar te maken. „We hebben het nog niet kunnen bestude ren", was hun opvatting. Wijkraad9lid Van Rijthoven merkte op dat de wijkraad weer eens ver stoken gebleven was van informatie over deze toch voor hen ook wel be langrijke zaak. Van Rijthoven informeerde ook naar de stand van zaken omtrent de rea lisering van het sportpark aan de Soesterbergse Kerklaan. De zaak zat lelijk in het slob nu de Stichtse Mi lieufederatie uit Doorn, bijna letter lijk één minuut voor sluitingstijd, een bezwaarschrift had ingediend. „Ze begrijpen niet wat ze de Soes- terbergse bevolking aan doen", was zijn veronderstelling. Niemand be greep dat trouwens, zij het dat de heer Verheus altijd wel gevreesd had dat het sportpark er niet zou komen. „Ik heb indertijd direct van die jon gens zien rondlopen met loupjes e.d. en die jongens van de Milieufederatie hebben een machtige invloed blijk baar in Utrecht", aldus de heer Ver- heus. Mevrouw van Greefhorst sprak van een „tegenvaller van de eerste orde" en de heer Van Poppelen raadde de heer van Rijthoven aan eens met de milieugroep te gaan praten. „Zo'n gesprek heeft in Soest boeren en mi- lieu-ers heel dicht bij elkaar ge bracht". Van Rijthoven zei er zijn voordeel mee te zullen doen. De gemeente Soest moet 43.256 gulden bijdragen voor het herstel van de wo ning Vredehofstraat 31, die op de Mo numentenlijst staat. Het pand is ei gendom van de Koningin en dient hersteld te worden om verder verval te voorkomen. De totale herstelkosten worden geraamd op 144.188 gulden en daarin draagt 't ministerie van CRM met 30"/o subsidie bij. Het is gebruike lijk dat de gemeente dan een gelijk- bedrag beschikbaar stelt. Met 100 bloemen aan én plant slaat Evert Westerveld aan de Nieuwstraat 42 alles wat in de afgelopen zes ja ren in deze categorie geteld werd. In de twee andere wedstrijd onderdelen zlin de resultaten aanzienlijk minder dan de vorige jaren. Niet eerder was de „hoogste" plant zo laag en de „breedste" bloem zo klein als dit jaar. Volgens de wedstrijdorganisator Chris Uiterwijk is het een gevolg van de zeer droge zomer. De stand is nu: Hoogste plant; 1. Pieter Beest, Kampweg 54, Soester- berg, 4,40 meter en 2. H. A. Jurriëns, Staalwijklaan 2, Soest, 4.36 meter. Breedste bloem; 1. H. van Roomen, Nieuwstraat 40, 40,2 cm en 2. A. Wag- ner, Kerkdwarsstraat 2a, 36.5 cm. Aantal bloemen; 1 en 2 Evert Wes terveld, Nieuwstraat 42. respectieve lijk met 100 en 66 stuks. Modht u „hoger, breder of méér' hebben, dan kunt u dat melden aan Chris Uiterwijk, Kerkpad NZ 49, tel. 11381. Foto Herman van Dam Deze en komende weken zal het aan losbarsten, het rumoer van de ver scheiden ontevredenen over de begro tingsplannen van de regering voor 1976. We weten allemaal, dat de eko- nomische situatie van ons land be paald niet best is. De belastingop brengsten vallen dan ook tegen, zijn minder dan werd begroot, terwijl er aan de andere kant miljarden in de ekonomie worden gepompt, om het bedrijfsleven nog zoveel mogelijk draaiende te houden, in de hoop daar mede de stijging van de -werkeloos heid af te remmen. Iedereen weet dat langzamerhand wel en begrijpt dan wel dat er voor andere zaken minder geld kan worden uitgegeven, maar alsjeblieft dan niet voor de zaken van het eigen groepsbelang en niet voor de verwezenlijking van de poli tieke idealen die men zich gesteld heeft. En omdat dit toch in meerdere of mindere mate staat te gebeuren, zal er links en rechts en in het mid den uiting worden gegeven aan onte vredenheid over de plannen van de regering. Als zal blijken dat men in het ko mende jaar niet zal kunnen realiseren wat men gehoopt had, dan zal door politieke drang in de Kamer getracht worden om voor dat specifieke belang toch wat meer geld uit de gemeen schapspot beschikbaar te krijgen. Waar de regering dat dan vandaan wil halen, daarover breken die groe pen zich nooit het hoofd; dat is hun zaak niet, zo redeneren ze al te ge makkelijk. Van eendracht in de be nauwde situatie waarin ons land dreigt te geraken is geen sprake. Men wil geen stap terug, zelfs niet stil blijven staan, doch altijd voorwaarts, altijd! meer krijgen. Gezien' de pnecaire financiële situatie heeft het kabinet, op aandrang van de minister van financiën, ertoe moe ten besluiten om zich de uiterste be perking op te leggen bij de aanpak van nieuwe geldkostende overheids taken. Iideeen uit het verkiezingspro gramma Keerpunt *72 zullen het ko mend jaar niet of nauwelijks verwe zenlijkt kunnen worden. De komende vier jaren mogen de totale uitgaven van het rijk, waaronder ook de sociale lasten, met niet meer stijgen dan 1% van het nationaal inkomen, d.w.z. af geremd, want anders redden we het niet met die 1%. Ter bestrijding van de werkloosheid zal het kabinet nu ook minder het zwaartepunt leggen op de overheids bestedingen', maar de partikuliere be stedingen trachten aan te wakkeren. De direkte belastingen zullen maar weinig en voor grote kategorieën he lemaal niet stijgen. De lasten voor het bedrijfsleven zullen iets verlicht worden, de vennootschapsbelasting gaat met 1 punt terug. Vermeerdering van inkomsten zoekt het kabinet vooral in verhoging van de accijnzen op benzine, die een dubbeltje per liter duurder wordt, en op tabak en siga retten 'n kwartje per pakje duurder. En de aardgasprijs gaat met 4 cent per kubieke meter omhoog. Verhoging van de btw van 16 tot 18 procent wordt uitgesteld tot volgend najaar, omdat die verhoging weer een rem zou kunnen betekenen op de partiku liere bestedingen. A1 met al heeft men dan toch nog een tekort op de begroting gekweekt van 15 miljard, driemaal zoveel als oor spronkelijk voor 1975 was geraamd, welk tekort echter inmiddels al dub bel zo hoog is geworden. Dat werd veroorzaakt door de hoge stimule ringsmaatregelen ten behoeve van nog zoveel mogelijk behoud van de werkgelegenheid en vooral ook door de minder belastinginkomsten als gevolg van de achteruit gelopen winsten. Ten opzichte van de begroting van 1975 stijgen de rijksuitgaven met cir ca tien procent. En dat is ongeveer het percentage waarmee de loonkos ten der ambtenaren zullen oplopen. Duidelijk dus dat er voor nieuwe za ken weinig overblijft. De stimulering van het bedrijfsleven met overheidsgeld ter afremming van de werkloosheid heeft weinig uitge haald. Nu hoopt men, door met de loonsverbeteringen boven de prijsstij gingen te blijven, de konsumenten te akti veren tot meer bestedingen. Het volk heeft momenteel echter weinig vertrouwen in de toekomst, want men pot het geld op, ook al wordt dat dan iedere maand minder waard. Men wil kennelijk een achterdeurtje hebben, want je weet maar nooit wat het wordt. Maar tevreden? Neen, tevre den zullen er niet veel zijn. Wat houdt Ouder-participatie in? Welke rol kunnen ouders bij het onderwijs van hun kinderen spe'en? Hoe kan een goede samenwerking tussen ouders en onderwijzend per soneel tot stand gebracht worden? Is het actief betrekken van ouders bij het onderwijs eigenlijk wel nodig? Misschien leven deze en nog andere vragen bij u. Indien u hierover wilt praten en de mening van ande~en wïlt horen, komt u dan op woensdag 24 september, om 20 uur, in de Open bare Bibliotheek, Alb. Cuyplaan, Soest. Op deze avond zal de heer F. Vol kers, werkzaam bij de Schooladvies Dienst in Zeist, een inleiding houden over „Ouder-participatie". Hierna zal er ruim gelegenheid zijn vragen te stellen en te discussiëren over dit onderwerp.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1