Al pleeg je anesthesie met 'n gehaktmolen niemand kan daar wat aan doen B. en W. omzeilen vraag van Wijkraad maaswinkel «Wil Kinderen totisjaar krijgen hun eigen kiesrecht I MUcLmor rsnë c Vos*® bv ezone" A.s. zaterdagavond bijzonder kamerconcert in het Artishockgebouw waar kleren kiezen kinderwerk is Bibliotheek houdt weer boekenverkoop Prof. dr. B. Smalhout voor ,t Nut TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Kritiek op inivoners van Soesterberg die containers misbruiken SCHIPPER PETIT ANTIEK SHOW in Café-Restaurant Soestdijk Algemene leden vergadering 't Nut Kollekte kanker bestrijding bracht 25.000 gulden op Architektenburo Van Wijk viert 15-jarig bestaan Assurantiekantoor KLEINE GRIS Kamer van Koophandel op de bres voor Soest Beroep op de Kroon Plan Overhees alsnog goed te keuren Zojuist uit FRANKRIJK aangekomen Machtig eiken Puur natuur Soester Courant van donderdag 18 september 1975 :s- Fazantenhof lerenhuis 1973) ie en ruime achtertuin. een genoeglijk, landelijk rens aan Baarn en heeft ligging uitstekende verbln- t alle delen van het land. ile woonkamer met granol metselwerk wanden, open jken met plavulzenvloer. :bar, tollet, bergkast en hal ing 3 grote slaapkamers, met 2e toilet, eping vaste trap naar grote kamer. 145.000,—. 3n ijstaand lis Ijtuln, achtertuin en zeer degelijk gebouwd, rachtige handvorm gevel- mt goed tot zijn recht tale tuin. 5 woonkamer met open- ren naar tuin, grote uken met fraaie wandbe- I, toilet en kelderkast, slaapkamers met vaste :hecel en vaste trap naar over de gehele lengte 135.000,—. Haan ide bungalow omgeven door een tuin, grondopp. 2500 m 2. it van opzien als tijdens cing met dit woonhuis ak voor uw voeten een koolmees op de de keuken heel brutaal dj kt. rbindingen, winkels, illes vindt u in de 'kamer (8.15 x 400) rd, keuken, toilet, met vaste kasten, ligbad en 2e toilet en ig. r een garage en heeft een c.v.-gas installatie ig). '5,00,—. ikweg I herenhuis met garage en grote 'dopp. 635 m2); het kend als woonhuis ite of voor u die groot, niet alledaags amer. 11 x 4 mtr., 55, grote L-vormige Hder. kamers, badkamer lavuizen vloer, e trap naar zolder telt door zijn ligging, mmuurd en geeft veel l oest 021S5-14311/162S1 A.s. zaterdag, 30 september, aanvang 20.15 uur wordt in de tentoonstellings zaal van het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat een concert gegeven waaraan medewerken de sopraan Anne Haenen en de pianist Han Wilmink. Uitgevoerd worden werken van Moussorgsky. Tsjaikovsky, Debussy, John Cage en Francis Poulenc. De sopraan Anne Haenen behaalde in 1971 haar diploma solozang met' onderscheiding ofschoon zij reeds sinds 1968 is opgetreden als gevierde liederen-, concert- en operazangeres. Zij gaf talloze liederenrecitals o.a. in het Concertgebouw, in Parijs en voor de Nederlandse, Franse en Oosterijkse radio. Met het Nederlands Danstheater trad zij in heel Europa op met beroemd geworden ballet van Hans van Ma nen „Solo for Voice I" van John' Cage. Met het Concertgebouworkest oogstte zij veel succes in „Pierrot Lunaire" van Schonberg en dit sei zoen zal zij met het orkest liederen vertolken van Eisler en Weil'1, Bij de Nederlandse Opera, waar zij in 1972 werd geëngageerd, zong zij verschillende rollen o.a. „La Voix Humaine" van Pulenc; Chrysis in de wereldpremière „Satyricon" van Bru- no Maderna; Sybil Vane on de we reldpremière „Dorian Gray" van Hans Kox. Anne Haenen, sopraan. Dit seizoen zal Anne Haenen de vrou welijke hoofdrol zingen in „De spe ler" van Prokof jew. De première van deze opera in Nederland zal plaats vinden op 16 oktober in de Stads schouwburg te Amsterdam. Tot nu toe werd de opera in Europa opge voerd in Schotland en in Munchen. Han Wilmink studeerde na zijn gym nasium-opleiding aanvankelijk Engels om vervolgens het Conservatorium te bezoeken met de hoofdvakken piano en koordirectie. Hij specialiseerde zich in het begeleiden vani zangers. Hij is ook werkzaam als solorepetitor bij de Nederlandse Operastichting Wilmink trad met Anne Haenen reeds vele malen op in Nederland en in het buitenland. Met bariton Renato Ca- pecchi maakte hij vorig seizoen een toernee door Frankrijk- Welzeker. Aangezien velen van onze kleine medemensen al verdraaid goed weten wat mooi staat en lekker zit en wat niet krijgen ze bij MIKIMO hetaktieve kiesrecht Déar kunnen ze spelenderwijs uit de voeten. Daar hangen die stoeisterke prachtkleren van Olly, Dombo, Louis London en Absorba voor groeigrage kinderen tot 15 jaar. Op kijk&keur-hoogte, zo voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weer even verlichten. KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16206 RCStAURAnt „öe kome öuinen" BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155- 17224 Deze week o.a. SCHNITZEL met RÖsti, groenten van de dag 7,25 Afhaalprjjs 6,25 Morgen, vrijdag 19 september wordt in de bibliothek aan de Albert Cuyp- laan. weer de jaarlijkse boekenver koop gehouden. Het zijn boeken die in de uitleen niet meer gebruikt wor den omdat ze o.a. vervangen zijn door nieuwe drukken. Ook zitten er jaar gangen van tijdschriften bij. Wat er aangeboden wordt is niet alleen voor volwassenen maar ook voor de jeugd De verkoop vindt plaats tijdens de normale openingsuren; van 14.30 tot 17,30 en van 19,00-21.30 uur. „Al pleeg je anesthesie met een gehaktmolen en een oud broodrooster, dan kan niemand daar wat aan doen. En wordt je bjj de tuchtraad geroepen, dan kun je zeggen: Ik ben dat nu eenmaal zo gewend en dan doet niemand je wat", aldus professor dr. B. Smalhout tijdens zijn dia-lezing voor de leden van 't Nut in De Open Hof. Hjj trok een volle zaal en zjjn dia's met soms zeer bloedige taferelen speelden een enkeling parten. Vlak voor de pauze verlieten bezoekers de zaal en een meisje en een jongen vielen flauw, de jongen daarbij nogal wat servieswerk meeslepend. Z\j waren snel genoeg bijgebracht, maar woonden de avond verder niet meer bij. 't Nut deed met deze lezing weer een bijzonder goede greep; de hoog leraar Smalhout had nogal het een en ander te verteilen over zijft vak; de anesthesie. Volgens de hoogleraar komen alleen de meest banale en stupide fouten in de krant; fouten als het verwisselen van leidingen en het toediennen van verkeerde midde len. Maar dat bepaalde het aantal sterfgevallen op de operatietafels niet. Dat waren de gevallen waarin de naircotiseur er niet in slaagde bij voorbeeld de bloedsomloop van een patiënt te reguleren. Daardoor lukte dan bloedloos opereren niet en bloed de de patiënt dood. „Echter dan wordt er gesproken van een chirurgische complicatie. Ieder heeft zijn best gedaan, maar de man of vrouw was niet meer te redden. Toch is er dan sprake van een duide lijke fout van de narcotiseur", aldus professor Smalhout. Hij schatte het aantal mensen dat per jaar door „chi rurgische complicaties" overlijdt op zevenhonderd. Narcose was naar zijn mening niet meer dan een noodzakelijk kwaad; het diende Slechts om de pijn te be strijden. „Vroeger amputeerde men met een spanzaag zonder een enkele vorm van verdoving. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. Toch vondt hij narcose niet het be langrijkste. Van veel meer importan tie was de bewaking van de patiënt tijdens de operatie. Narcose moest ge zien worden als het dak van de ge neeskunst, die uitsluitend diende om de functie van het lichaam onder al le omstandigheden bij te regelen; de bloedsomloop, de ademhaling, de wer king van het hart, de longen enz. Smalhout vond dat iedere patiënt in princiepe het rec'ht had op de best mogelijke bewaking, welke operatie het ook betrof en in welk ziekenhuis ook uitgevoerd. „Ieder jaar worden er in Nederland 750.000 mensen onder narcose gebracht. Eén op de twintig Nederlanders wordt ieder jaar ge^ opereerd en statisch gezien ontkomt- niemand er aan eens onder narcose een operatief ingrijpen te ondergaan", aldus dr. Smalhout „Mensen kunnen aan pijn overlijden, ook al zijn ze bewusteloos. Pijn ver oorzaakt namelijk allerlei reacties in het lichaam. Een snellere ademha ling, een snellere hartwerking, zwe ten, bleek worden enz. Die reacties kunnen tot hevige storingen leiden zo erg, dat de patiënt sterft. Daarom zijn er allerlei voorzieningen nodig om dat in de gaten te houden; voor zieningen in de vorm van dure appa ratuur". Volgens prof. Smalhout verschijnt er binnenkort een rapport, waarin het minimum pakket wordt genoemd dat ziekenhuizen moeten bezitten om vei lig anesthesie toe te passen. Tot nu toe waren daarvoor geen crateria en werden geen grenzen van bovenaf opgelegd. De tuchtraad had ook wei nig vat op de anesthesist. Hij laakte de mentaliteit die nog steeds bij vele artsen heerste, de men taliteit van: als je nergens voor deugt in de geneeskunde, dan kun je altijd nog anesthesist worden. Zolang die mentaliteit er neg was. mocht niet verwacht worden dat jonge, inteli- gente en pas afgestudeerde artsen en verpleegkundigen voor de anesthe sie zouden kiezen. „En zolang men dc noodzaak van de aanschaf van kostbare apparatuur niet inziet, zolang zullen er mensen sterven door „chirurgische compli caties" op de operatietafel. Maar er is hoop; mjjn éénmanskruistocht be gint resultaten te krijgen", aldus be sloot prof. Smalhout zijn lezing. Na de pauze werden er overiges geen dia's meer vertoond. Dat gebeurde na het incident met de flauwvallers op verzoek van het bestuur van 't Nut en een aantal aanwezigen. Het verzoek werd ondersteund door mevrouw Smalhout, Tel. 033 -2 90 97 Eng, Du, Fr, Sp, Ital, Ncd. EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Burgemeester en wethouders hebben niet geantwoord op de vraag van de wijkraad Soesterberg waarom nog steeds geen vergunning aan rijkswaterstaat is aangevraagd om met de reconstructie van de Rademakerstraat te kunnen beginnen. „We zullen ons verzoek daarom nog maar eens herhalen", was de reactie van wijkraadsvoorzitter Pieren, die het antwoord van het college van 8 september j.1. voorlas op een brief die de wijkraad op 11 juli verzond. De wijkraad stelde de vraag naar aanleiding van een onderhoud met rijks waterstaat waarin gebleken was een dergelijke vergunning, voorafgaand aan de overdracht van de weg aan de gemeente, gegeven zou kunnen worden. Op de schriftelijke vraag van de wijkraad waarom dat niet gebeurd was, antwoordde het college uitvoerig dat alle sinds 1969 begonnen onderhande lingen tot nu toe op niets anders uitgelopen waren dan een laatste brief van juni '74 dat de overdracht bespoedigd zou worden. De vergunningkwestie werd omzeild. De heer Pieren merkte ook op, dat de directie Utrecht van Rijkswaterstaat niets bleek af te weten van de Motie die de Soester raad vorig jaar december aannam en waarin expliciet op overdracht van de Rademakerstraat werd aangedrongen. „Ik vermoed", zei de heer Pieren", dat de motie aan de minis ter gezonden is!". Het verkeer en de daarmee verband houdende problemen kwamen meer aan de orde tijdens de september- vergadering van de wijkraad. Zo be nadrukte in een bijna emotioneel be toog de heer F. Hagmeijer (VVD) dat over de rijksweg, nabij het sport complex Sterrenberg, een voetgan gersbrug aangelegd moest worden. „Geen tunnel, dat is blijkbaar te kostbaar en ook geen verkeerslich ten. Ieder slachtoffer dat daar valt komt op de rekening van water staat", aldus de heer Hagmeijer. Hij stelde ook boudweg vast dat, als •hij het gesprek met waterstaat had meegemaakt, het anders gelopen zoy zijn. Een bewering die Voorzitter Pieren van de nodige vraagtekens voorzag. Het pas geinstalleerde CDA-lid, de heer Th. Sluis had zo zijn twijfels aan de noodzaak de verkeerslichten bij het restaurant 't Zwaantje weer in werking te stellen. Uit eigen waar neming meende hij te kunnen vast stellen dat er geen sprake was van 'sluipverkeer. „We bezorgen alleen de politie maar extra werk", was zijn overtuiging. Sluis werd afgevallen door zijn CDA- partner Van Rijthoven met het won derlijke argument dat vooral 's mor gens vroeg veel vrachtwagenchauf feurs de route door Soesterberg kie zen. De heer Van Rijthoven was het ook niet met de WD-er Hagmeijer eens dat de wijkraad zich de winingnood van de wijkverpleegsters moest aan trekken. Hagmeijer wist dat de ver pleegsters, wegens ontberen vpn pri- INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.) TELEFOON 02155- 10304* Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur U kunt tevens kijken naar Wand-en Kurk wanden vloertegels Parketvloeren Plavutien Vouwdeuren Houten wanden en Gewone en plafondscliroten r gefineerde deuren vacy, dachten aan vertrekken. Van Rijthoven en ook de voorzitter Pieren vonden het een zaak waar de wijk raad zich niet mee moest inlaten. „Laat het bestuur van de kruisver enigingen "daar maar voor zorgen", was hun menning. Van Rijthoven sprak over ,,de bewoning van de ver- Sportzaal De heer Hagmeijer wond zich ook op over het feit dat Soesterberg niet beschikte over outillage voor zaal- sporten. Hij vond het schande en wees op een plaats als Gaanderen met slechts 7000 inwoners waar een dergelijke zaal wel gerealiseerd was. De kwestie kwam aan de orde nu bleek dat defentie, zonder financiële steun van Soest een sporthal wilde bouwen in het Kamp van Zeist. De fensie zou er ook alleen gebruik van gaan maken, zij het dat tijdens uren dat de zaal leeg stond, de bevolking van Soesterberg er gebruik van zou kunnen maken. Een rooster ervoor zou echter nauwelijks op te stellen zijn. Wijikraadslid Veenendaai (WD) wist overigens datde realisatie van deze defensie-hal op een zeer laag pitje stond. Woningen De heer J. Veenendaai was van me ning dat de wijkraad nauwlettend de gang van zaken rond de bouw van de 192 woningen voor de Amerikanen in het oog diende te houden. Dat was iets anders dan de bezwaarschriften van de bewoners van de Oude Tem pellaan en van de Hervormde Stich ting Gezondheidszorg „voor kennis geving aannemen". Voorzitter Pieren veronderstelde ech ter dat er voor de Wijkraad niets an ders opzat dan afwachten. De afhan deling van de procedure lag nu bij gedeputeerde staten. De gemeente raad noch de wijkraad kon er iets aan doen, De WD-er Strengers plaatste de op merking, die gedeeltelijk de mening van de heer Veenendaai dekte, toen het ging over de vraag of nog meer bezwaarschriften waren ingediend: „Wij weten niet wat er onder de be volking leeft!". Milieu Het milieu kwam aan de orde bjj het voorstel van de heren Venendaal en Hagmeyer b. en w. te vragen maat regelen te nemen tegen de veront reiniging van dc omgeving bij de containers voor grof huisvuil. Mevrouw A. Slob-Van Gils (CDA) was het daar niet mee eens. De boos doeners waren de gebruikers van de containers, die niet de moeite namen enige netheid' te betrachten bij het deponeren van de afval. „Ze schij nen niet te willen begrijpen dat de afdekschuiven van de containers, Ook dichtgemaakt moeten worden. "Geen brief naar b, en w. maar naar de be woners", was haar mening. „Sorry", zei de heer Veenendaai, als was hij het niet met haar eens. Ver volgens hield hij een betoog dat de mening van mevrouw Slob geheel dekte. Het kwam er op neer dat de inwoners niet de moeite namen een tweede vuilnisemmer aan te schaffen en bovendien bleek de Soesterbergse middenstand de containers te mis bruiken. Omdat er echter al meer een beroep op de inwoners was daan, zij het zonder resultaat,wilde de heer Veenendaai b. en w. en ge meentewerken laten werken aan een oplossing. Schandvlek „Een schandvlek voor Soest" noemde de heer Hagmeijer (WD) de situatie aan de Van Weerden Poelmanweg. Met name voor fietsers was het een onveilige boel waar Soest iets aan hoorde te doen. Voorzitter Pieren maakte hem dui delijk dat er in het verleden reeds uitvoerig over gesproken was en het voor zover hij wist, de aandacht van „Soest" had. Wed was hij het met de heren Hagmeyer ën Veenendaai eens dat men bij de gemeente nog eens moest informeren hoe het eventuele verl'ichtirvgsplaannen en reconstruktie van de weg stond. CAI-antenne De centrale antenne voor t.v.- en radio-ontvangst zal niet op een flat aan de Prof. Lorentzlaan komen, zo als oorspronkelijk de bedoeling was, maar in het plan Egghermonde, op de hoek Kamerlingh Onnesweg-Vlie gerlaan. De beslissing daarover was tjjdens een spoedvergadering 30 juli 1.1. reeds genomen, maar de wijkraad moest deze goedkeuring (van een zes tal leden) nog bekrachtigen. Het leek overbodig, omdat de voet van de antenne inmiddels geplaatst is. De erbij geplaatste „prefab-gara ge", zoals de heer van Rijthoven het gebouwtje noemde, moest zijnsinziens wel verdwijnen. Daar was niet over gesproken en ook geen toestemming voor gegeven. Uitgezocht zal worden waar het ding voor dient; de heer Veenendaai dacht voor het onder brengen van versterkers en dan zou verwijderen niet mogelijk zijn. In dat geval zou de „halve voorlichting" van Soest weer niet mooi geweest zijn. Politiepost „Uiterst bezorgd" zei de heer Van Rijthoven (CDA) te zijn over het voornemen de politiepost Soesterberg op te heffen. Hij had dat bij geruch te vernomen. Voorzitter Pieren kon het weerleggen. Van opheffing was geen sprake, zij het dat "de post alle avonden en ook 's zondags onbezet zou zijn. Er was een nieuw schema van patrouillering uitgewerkt, wist hij van de korpscommandant, de heer Adema. Het betekende dat de survei- lance opgevoerd werd. De heer Ade ma bleek bereid, al was men over politiezaken geen enkele verantwoor ding aan de gemeenteraad noch wijk raad verschuldigd, de maatregel aan de wijkraadsleden nader toe te lich ten. Daar zal dankbaar gebruik van gemaakt worden. De heer Van Rijthoven vond evenwel dat met alle macht geprobeerd moest worden de post te behouden. 29-30 september en 1 oktober vanaf 10 tot 24 uur. Uw gastheer CO VAN ROSSUM O Donderdag 25 september, aanvang Algemene Ledenvergadering gehou- 19.30 uur, wordt in De Open Hof de den van 't Nut - Soest. Voor deze vergadering is driekwartier uitgetrok ken, want om 20.15 uur begint het programma „Laterna Magica". De agenda vermeldt het benoemen van twee bestuur:'eden :<>r de af getreden heren Ten Lu;ing te Hil- sum en Jan Visser te Soest. Beiden aanvaardden het gemeenteraadslid maatschap. De derde vacature ont stond door het vertrek van de heer M. Janssen uit Soest. Er zijn twee kandidaten; mevrouw R. Niewaal-Ruitenbeek en de heer W. van Oosten (27), woonachtig in Soest. De kollekte ten bate van het Konin gin Wilhelmina Fonds (kankerbestrij ding) die van 21 tot en met 31 augus tus in de gemeente Soest, met uitzon dering van Soesterberg. gehouden werd, heeft 25.205,73 opgebracht. Het komité Soest dankt allen, zowel ge vers als kollektanten voor hun aan deel in dit prachtige resultaat. A.s. zaterdag viert het Soeflter archi tektenburo ir. H. N. van Wijk b.v. zijn 15-jarig bestaan. Daarvoor zijn uit.gencd'gd alle medewerkers uit de loop van deze 15 jaren, düe een ge zellig pannekoekenfeest wacht. Het adres voor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN en alle soorten GELDLENINGEN Oljjkeweg 26 - Soest - Tel. 13260 De Kamer van Koophandel te Amersfoort steunt Soest in haar beroep op de Kroon het door G.S. niet goedgekeurde bestemmingsplan (Overhees 3 en 4) alsnog van een goedkeuring te voorzien. De KvK is van mening dat Gedepu teerde Staten van Utrecht in dit geval „korte termijn politiek" hebben be dreven waardoor continuïteit in de woningvoorziening in de regio in gevaar Is gekomen. „Op grond daarvan menen wjj aan het beroepschrift van de Raad van Soest adhesie te moeten betuigen", aldus de Kamer in haar brief aan de Koningin. De Kamer bestrijdt de stellingname van G.S. dat er voor de gemeente Soest momenteel onvoldoende termen aanwezig zijn „om de in de huidige streekplan voor de Utrechtse Heu velrug aangegeven grens van het ste delijk gebied te overschrijden". Naar de mening van de Kamer kan in elk geval na 1980 niet ontkomen worden aan een overschrijding van de streek- plangrens in het gebied Soesterveen, en meer in het bijzonder aan de grenzen van het bestemmingsplan Overhees. Eén van de belangrijkste arfgumenten is daarbij wel dat ma réalisatie van alle uitgestippelde wo- nangbouwplannen in de regio, in 1976 nog een tekort blijt bestaan van 3500 woningen. „Alhoewel de studie (uit de jaren 1972-73) ziich voor actualisering leent, moge uit het feit dat de feitelijke woningbouw is achtergebleven bij de programmering van destijds en uit de toeneming van het aantal woning zoekenden in dit gebied sedertdien, worden afgeleid, dat nog immer van een aantal aanzienlijke tekortsituatie op het terrein van de wonimgvoorzie- ning sprake is", aldus de K v K. Zij meent dat in alle beschouwingen ook betrokken moet worden dat het nu wel duidelijk is dat Amersfoort en Leusden onvoldoende mogelijkhe den hebben om in de nabije toekomst hun opvangfunctie op het vlak van woningbouw naar behoren te ver vullen. Daarom zal ook een beroep gedaan moeten worden op Soest. „Voorts is relevant", zo schrijft de Kamer," het feit dat Soest zich des tijds op aandringen van G.S. van Utrecht bereid heeft verklaard een rel te vervullen bij de opvang van de bevolkingsoverloop uit het Gooi. Nu het zogenaamde „Gooi-accoord" van 1968 vorig jaar op losse schroeven is komen te staan, wordt ineens de streekplangrens als formeel belem merend criterium gehanteerd", aldus de kamer. Naar de mening van de KvK moet de daardoor vrijgekomen woningbouw benut worden voor de behoefte van de regio. Benadrukt wordt daarbij dat Soest bij het streven naar ver mindering van de tekortsituatie in Eemland een taak kan en ook wil vervullen. In die wetenschap gaat het naar de mening van de Kamer niet aan om aan een bestemmings plan op „strikt formele gronden ge deeltelijk goedkeuring te onthouden". Zo'n besluit kwalificeert de Kamer daarom als „korte te mijn politiek". Prachtige FLUWELEN PANTALONS DE NIEUWSTE JEANS SPIJKER OVERGOOIERS VESTEN PIERRE CARDIN De meeste heren weten dat we een GOEDE KOLLEKTIE voor hun hebben. U nog niet i 52 s denblieklaan35 soest tel13991 of 14550 O RECHTSTREEKS VAN DE FABRIEK. Geopend Maandag tm. zaterdag van 9-17 uur. Vrijdagavond ook van 19.00-21.00 uur.

Soester Courant | 1975 | | pagina 3