de fiets naar school ONZE OPHEFFINGS-UITVERKOOP GAAT DOOR PROFITEER NU VAN ONZE GEWELDIGE KOOPJES. EL?» sE wiawnv IHOUPIJKIAUTO'S OPEL-PREMtÈRE 76 Öb®5, sho* 150 jaar geleden de eerste spoorlijn Vitrazette laat uw raam voordelig uitkomen. Verschillende mooie wortelnoten zilverkasten in diverse prijzen. Bankstellen, ranke kasten, buikkastjes, mimisets, commodes. Kleineubelen, losse fauteuils en nog 5N veel meer. Diverse mooie exclusieve schemerlampen. DfBd CIIPCDC J. P. DE ROND Trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Herken de voortekenen van een hartinfarct en reageer onmiddellijk Symptomen Eerste hnlp In 1825 reed de eerste goederentrein J. A. SMORENBURG Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken de nieuwe Kadett City de nieuwe Ascona de nieuwe Manta Soester Courant van donderdag 18 september 1975 De meeste Nederlandse kinderen hebben een eigen fiets en gebruiken die veelvuldig. Vanaf zjjn prilste jeugd is het kind in ons land vertrouwd met de fiets en de fiets is een van de eerste „grote" cadeaus die het kind krügt. Heel veel kinderen gaan dagelijks op de fiets naar school. Vooral op het platteland, omdat de afstanden er groter zijn en frequent openbaar vervoer er nogal eens ontbreekt. Bovendien is de fiets zondermeer het goedkoopste vervoermiddel. Leren fietsen is meestal geen pro bleem, zeker niet nu de kinder- en jeugdfietsen zijn aangepast aan vrij wel aile denkbare lichaamsmaten. Vroeger werd een kinderfiets nogwel- eens op maat gemaakt door blokken op de trappers te bevestigen of met crank-verkorters, maar die aanpas sing is verleden tijd. Reeds in De Kampioen van 2 juli 1897 werd informatie gegeven over ',,het rijwiel voor kinderen". Het ge bruik van de fiets werd toen nuttig genoemd voor gezonde kinderen. De wedstrijdsport werd als schadelijk afgewezen en verder werd ingesteld dat het kind niet eerder als dan op tienjarige leeftijd mocht gaan fiet sen. Die leeftijdsgrens van tien jaar wordt ook nu nog vaak genoemd, al is het wel een beetje een slag in de lucht, omdat niet alle kinderen van tien jaar gelijk zijn. Het ene kind heeft meer verantwoordelijkheidsge voel dan het andere en het ene kind weet zich in het verkeer beter aan te passen dan het andere. In de ne- derlandse verkeerswetgeving wordt danooik ten aanzien van het mogen gébruiken van de fiets geen leeftijds grens gesteld. Iedereen, van heel jong tot heel oud, mag per fiets aan het verkeer deelnemen. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat wij ieder 1 kind maar zondermeer op de fiets het verkeer in mogen sturen. Leren veilig fietsen Het kind moet veilig leren fietsen. Dat is een zaak en taak van opvoe ding en enderwijsT" Als een kind van jongsafaan geleerd wordt hoe het zich in het verkeer moet gedragen, kan het zich spelenderwijs de wettelijke gedragsregels eigen maken. Zoals bij de gehele opvoeding staat het goede voorbeeld daarbij centraal. Het goe- voorbeeld doet goed volgen, maar jammer genoeg wordt ook het ver keerde voorbeeld nagevolgd. Ouders en opvoeders moeten zich daarvan goed bewust zijn. Een kind veilig le ren fietsen betekent dan ook: samen met het kind gaan fietsen. Het kind ziet dan hoe er in verschillende en wisselende situaties moet worden ge reageerd en raakt al doende ver trouwd met het verkeer. Als kinderen op de fiets naar school gaan, dan moeten ze in het begin vele malen worden begeleid. Ze leren dan de weg goed kennen en kunnen worden ge attendeerd op gevaarlijke punten in de route, zodat ze weten waar ze goed moeten uitkijken en waar ze vooral op moeten letten. Het is ook van het allergrootste belang een zo veilig mogelijke route uit te stippelen. Die mag best iets langer zijn, als het een veiliger route is. Kies waar dat kan een route die overwegend of zoveel mogelijk over fietspaden loopt. Voorschriften Als het kind leert fietsen moet het ook de verkeersvoorschriften leren. Het moet weten wat de betekenis is van de verkeersborden en welke re gels in acht moeten worden genomen. Dat kan het beste in de praktijk ge beuren, dus tijdens gezamenlijke fietstochten met de ouders of andere volwassenen. Wie wil weten wat dat verkeersgedrag voor fietsers precies inhoudt, kan dat nalezen in het nut tige boekje Fiets-eitiquette waarin dit alles op overzichtelijke wijze, voor zien van praktische adviezen is sa mengevat. Door overmaking van 3,60 op postgirorekening nr. 234567 kan dit boekje bij de stichting: fiets in Amsterdam worden aangevraagd. De taak van de school Niet alleen de ouders hebben een taak bij de verkeersopvoeding. Ook de school kan en moet hieraan een belangrijke bijdrage leveren. Weliswaar besteden de meeste scho len wel aandacht aan het verkeer, maar in de praktijk wordt er nogal laat mee begonnen. Eigenlijk zou er in de eerste klassen van de basis school al mee gestart moeten worden. Praktijk is hierbij belangrijker dan theorie. Daarom is het vreemd dat niet alle scholen in ons land mee doen aan het verkéersexamen voor de hoogsite klassen van de basisschool. De school zou er voor moeten zorgen dat gezamenlijk de verkeerssituatie in de dirékte omgeving van de school wordt verkend. Daarbij kan in de praktijk worden geoefend in het na leven van de verkeersvoorschiiften. Klassikale fietstochten behoren even eens op het programma te staan. Die kunnen goed gecombineerd worden met bijvoorbeeld bezoeken aan musea, langs historische plaatsen in de om geving of aan natuurgebieden als on derdeel van de biologielessen.- Zo'n gezamenlijke onderneming is trou wens ook heel goed voor de sociale vorming. Jammer genoeg wordt bij het voortgezet onderwijs op de mees te scholen niets aan verkeers opvoe ding gedaan, terwijl uit de statistie ken blijkt dat met name ook in die groep van twaalf tot zestienjarigen nogal wat brokkemakers zitten. Onderhoud Het onderhoud van de fiets is, ook uit het oogpunt van verkeersveilig heid een belangrijke zaak. Steeds weer blijkt bij controle door de po litie dat het met de fietsen van scho lieren bitter slecht is gesteld. Vaak blijken bij controle 70 tot 90 procent van de fietsen mankementen te ver tonen. Vooral voor intensief gebruikte fietsen is het nuttig ze periodiek te laten controleren door een vakman. Ook zelf kan men heel wat doen, zo als het eens per maand goed schoon maken van de fietsen, het controleren van de verlichting etc. Dat alles kan aan kinderen gemakkelijk geleerd worden, zoals ook het plakken van een band. Eigenlijk zou het onder houd van de fiets moeten worden opgenomen in de handenarbeidlessen op de scholen. Wie zich over het juiste onderhoud van de fiets wil oriënteren kan door overmaking van 6,50 op postgirorekening nr. 234567 bij de stichting: fiets! in Amsterdam het boekje Fietsverzorging aanvragen. Hierin staat letterlijk alles wat men zelf aan de fiets kan doen, Het kind heeft recht op een fiets In een land als Nederland waar de fiets zo algemeen is en waar vrijwel iedereen een fiets heeft, heeft het kind ook recht op een eigen, maar vooral degelijke fiets. Geef uw kin deren daarom liever geen afdanker tjes, maar een betrouwbare fiets die in alle opzichten voldoet. Kies uit bij en laat adviseren door een vakman, die ook bereid en in staat is de na zorg op zich te nemen. Dat kost een beetje meer, maar is wel veiliger. Het kind heeft niet alleen recht op een juist gekozen en degelijke fiets, maar moet die ook op de juiste wijze leren gebruiken. Ouders en opvoe ders moeten wat dit betreft er zich niet met een Jantje van Leiden af maken. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd 1 ♦vCC Ml Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 Men zegt wel eens. dat een uitvinding op toevalligheid berust. Dat is perti nent onjuist, want W'U zien alle grote uitvindingen samenvallen met het tijd perk, waarin grote behoefte ontstond aan verbetering van een bepaalde pro- duktieteehniek. Het beste bewijs van deze stelling kan worden geleverd met de ontwikkelingsgeschiedenis van de lokomotief. Veel voorkomende pijngebie- den voor een infarct: 1 middenvoor gfeilin de borst llf# of rug beide -.„armen 1. Hevig samentrek kende pijn midden voor in de borst. 2. Pijn houd't langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ldgt. 3. Transpireren en onrust, misselijk heid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. N.B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op 'een hartinfijact. 1. Bel onmiddelijk de arts, de GG GD of het ziekenhuis. 2. Patiënt rustig laten liggen in afwach ting van medische hulp. Kortademige pa tiënten kunnen het best wachten in zithouding. 3. Vermijdt emotie of inspanning. 4. Belangrijk is een zo spoedig moge lijke opname in een ziekenhuis met een hartbewakings- afdielang. Van paardenmenner tot konstrukteur In het begin van de negentiende eeuw stond Engeland op de drempel van de industriële revolutie. In deze periode zien we overal het produktie tempo met verrassende snelheid opgevoerd. Is het wonder, dat er in die dagen ook ijverig gezocht werd naar een snei'verkeersmiddel, dat in grote hoe veelheden vervaardigde goederen in korte tijd naar verre streken kon overbrengen? De man, die de sleutel vond om het verkeersvraagstuk van de 19e eeuw op te lossen was een eenvoudige mijnwerkerszoon, zonder akademische opleiding, maar met een ongekende wil en volharding en een zeer goed verstand. George Stephenson werd geboren in de groezelige arbeidershut, die het grootste deel van de arbeiders van de vorige eeuw tot woonplaats diende. Hij was de zoveelste zoon in dit gro te gezin, waarvan de kostwinner sto ker was in een kolenmijn. George werd met zorgvolle gezichten op de wereld verwelkomd en hij zou al zeer jong mee moeten helpen een broodje te verdienen. In zijn vijftien de levensjaar kwam er een plaats vrij in de mijn, waar ook zijn vader werkte en omdat het baantje beter -betaald werd, stapte George zonder blikken of blozen over naar de mijn industrie en werd hulpstoker. Dag in dag uit liep de jonge Step henson achter de blinde mijnpaarden, die kolen aanvoerden voor de stoom machine. Hij deed zijn werk niet mechanisch, maar dacht er voort durend over hoe hij dat kolenver- voer over de nog houten rails kon verbeteren, terwijl daarnaast zijn be langstelling werd gewekt door de slechte pompen en de mijnveriichting, die beide in miserabele toestand ver keerden. De waterafvoer uit de mijn was zeer onvoldoende en de ver lichting bestond uit grauwvuren, die bij de gasontwikkeling een groot ge vaar opleverden voor de mijnwerkers. Eerst de pompen Wij zien dus dat Stephenson zijn aan dacht doelbewust richtte op de ver betering van artikelen, die onvol doende in een behoefte voorzagen. Met de pompen boekte hij het eerst sukses. Hij bracht hier een geniale verbetering op aan, die werd opge merkt door een ingenieur. Deze zorg de daarop* dat George tot opzichter werd benoemd, waardoor hij meer gelegenheid kreeg zich te ontwikkelen en ook de avondschool kon bezoe ken. Weldra begon men respekt voor Step henson te krijgen en aan zijn oordeel enig gewicht te hechten. Om de no dige boeken in bezit te krijgen, deed hij allerlei boodschappen en karweit jes na zijn lange werkdag. Men moet zich afvragen, waar hij nog de tijd vandaan haalde om te studeren. Zijn ongekende leergierigheid en werk kracht begon echter vruchten af te werpen. Hij ontwierp een mijnlamp, die zeer goed voldeed, doch waar hij geen an der voordeel van heeft genoten dan dat de aandacht der industriëlen op hem gevestigd werd. Deze tegenslag was te wijten aan konkurrentie. Ongeveer gelijktijdig met Stephenson vond Sir Mymphry ook een mijnlamp uit en de grote financiële draagkracht van de laatste zal wel de oorzaak zijn geweest, dat hij zijn naam aan de nieuwe verlich ting wist te verbinden. Meer in de mars Hoe teleurstellend dit ook was voor Stephenson, weldra bleek dat hij nog meer pijlen op zijn boog had. Een ondernemende lord had hem namelijk de middelen verschaft om een nieuw model lokomotief te bouwen. In 1814, juist voor de val van Napoleon slaag de George erin de „Blucher". zoals hij zijn eerste produkt noemde, in beweging te brengen. De nieuwe ma chine trok acht wagens van 30 ton met een snelheid van 7,5 km per uur en betekende een omwenteling in de stoomtraktie. Er waren echter ook nog moeilijk heden met de lokomotief, al was het startsysteem voor die tijd uniek met het nieuwe princiepe van de koppel staven voor de wielen. De „Blucher" ging telkens stilstaan om weer „op adem" te komen, want het stoom- verlies was nog te groot. Ook hier werd een eenvoudige oplossing ge vonden. Men voerde voortaan de af- dampstoom van de cilinders naar de schoorsteen, waardoor de luchttoevoer in de haard werd vergemakkelijkt. Naast dit alles werd het vlampijp systeem van de franse ingenieur Sé- Het beginsel van le lokomotief komt rteds van James Watt, maar in 1804 guin overgenomen. Hierdoor werd de stoomproduktie nog meer opgevoerd, had Richard Trevithick ook al sen komplete lokomotief op rails ge- bouwd Nadien had menig konstruk teur zijn krachten aangewend om het ergenis verwekkende ding te verbe teren Tenslotte slaagde Stephenson door 'aile goede vindingen toe te pas sen en te vervolmaken. De eerste spoorlijn Hii was dus niet de uitvinder van de lokomotief, maar de grondlegger van het moderne spoorwegverkeer, dat nu spoedig al zijn aandacht zou opeisen. De Stockton en Darlington-Railway" nam" hem in dienst, zodat hij nu alle tijd kon besteden aart de verbetering en toepassing van zijn troetelkind, de lokomotief. In 1825 had hij een zeer goede ma chine geconstrueerd, dne nu voor praktische doeleinden zou worden aangewend. Op 27 september van dat jaar opende men een spoorlijn van Stockton naar Dariangton met een goederentrein. Tussen deze 2 plaatsen werd de eerste spoorbaan ter wereld gelegd. Haar doel was niet het ver voer van reizigers, maar een efficiënt kolenvervoer, dat in verband met de zich snel uitbreidende industrie zeer gewenst was. De snelheid van de lo komotief was inmiddels reeds opge voerd tot ongeveer 15 km per uur. Men vond de grote vaart van het ding verontrustend, een duivelse vin ding! Vijf jaar later, toen Stephenson zijn nieuwste machine, de vuurpijl, liet proefdraaien haalde deze een topsnel heid van 40 km. per uur. Enkele in genieurs maakten er een tochtje mee en verklaarden naderhand* dat deze gevaarlijke snelheid niet mocht wor den overschreden, daar zij de ver stikkingsdood tengevolge zou kunnen hebben. Spoorwegen blijven Spoedig na zijn eerste sukses werd aan de grote konstukteur Stephenson - hij was nu beroemd geworden - de bouw van een spoorlijn tussen Liver- pool en Manchester opgedragen. Op dit trajekt had voor het eerst per sonenvervoer op grote schaal plaats en sindsdien heeft de lokomotief de wereld veroverd, totdat deze eeuw hem bekonkureerde met elektriciteit en dieseltraktie. Het moge waar zijn, dat de ontwik keling van de moderne techniek de stoomiokomotief heeft verdrongen, maar het spoorwegverkeer zal nog lang een zeer voorname plaats in de maatschappij blijven innemen. Wel licht ook, nu de atoomkracht voor de energie-opwekking al wordt aange wend. Dat spoorwegverkeer nam 150 jaar geleden een aanvang, dank zij de grote technische gaven en het orga nisatietalent van George Stephenson. Door de opbouw van het spoorweg wezen zullen 27 september en de naam van Stephenson nog lang blij ven voortleven. Gen. Winkelmanstraat 92 - Soesterberg Telefoon 03463-1223-1458 Tevens verzorging van crematie. Algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem) een overzichtelijke standaard, die héle uitgebreide koüektie van Vitfdzétte zienWanneer komtu interieurverzorging Laanstraat 37 - Soest - Tel. 02155-13284 Birlcsfraaf 30-Soest-telefoon 12364 filiaal: MADJOE Stationsweg 6-Soesf-telefoon 16410 Met trots presenteren wij drie nieuwe modellen, die het Opel-programma vervolmaken: De Manta, met z'n nieuwe, ruime interieur. De Ascona met z'n verfijnde techniek. En het nieuwe model Kadett erbij: de Kadett City met z'n praktische derde deur. Kom vandaag nog kijken en testen. Ze staan ervoor.

Soester Courant | 1975 | | pagina 6