Legaal misbruik van sociale wetten Helft niet-werkende vrouwen wil een baan Etsen en graveren In Nederland de meeste bromfietsen, maar te weinig bromlietspaden Energie- gesjoemel Veerkracht Overzicht vaste aktiviteiten open bejaardenwerk te Soest/Soesterbrg Agenda gemeenteraadsvergadering TIPS VOOR GESLAAGDE FOTO'S POLITIE TEL. 19444 ZIEKENAUTO-TEL 12727 U KUNT NIET ALLES WETEN Kunstormeiydie leidden tot onze jno^ëriffTtijdschriftenillustratie Afdrukken vereist smaak en gevoel Soester Courant van donderdag 18 september 1975 Zwemmen: In het instuktiebad De Turf: elke maandagmorgen van 9.45-10.45 u. In instruktiebad De Geyser te Zeist (ingaande 1 september): elke vrijdag middag van 14-15 uur. Kegelen: In restaurant Darthuizen, elke dins dagmorgen van 10.30-12 uur. Gymnastiekkurs ussen Dinsdag van 10.30-11.15 uur in het Dorpshuis te Soesterberg (ing. 2 sept.). Dinsdag van 16-16.45 uur in gebouw Eltheto, Driftje 4a (ing. 2 sept.). Dinsdag van 16.45-17.30 uur in ge bouw Eltheto, Driftje 4a (ing. 2 sept.). Woensdag van 10.30-11.15 uur in ge bouw Credo bij de Julianakerk, Ju- lianalaan (ing. 3 sept.). Woensdag van 13.00-13.45 uur In het Verenigingsgebouw St. Joseph (ing. 3 sept.). Vrijdag van 15-15.45 uur in Braam- hage, toegankelijk voor alle inwoners. Alvorens aan één dezer aktiviteiten deel te nemen, raadplege men vooraf de huisarts. Zangkoor: „Vreugd door Zang", in het bejaar dencentrum Molenschot, elke dins dagmiddag vanaf 15 uur (ing. 2 sept.). Sociëteiten Maandag, 13.30 uur, in gebouw Tem po, Kostverlorenweg (bij industrieter rein), uitgaande van de Alg. Bohd van Bejaarden. Dinsdag, 13.30 uur, gebouw naast de R.K. kerk, Rademakerstraat te Soes' terberg (Piep noch Stok), uitgaande van het Par. Char. Centrum. Dinsdag, 14.30 uur, 1 maal per 14 da gen, zaal Julianakerk, Julianalaan, uitgaande van de Geref. Bejaarden- kring. Woensdag, 14 uur, Verenigingsgebouw St. Joseph, uitgaande van het Inter. Par, Char. Centrum. Woensdag, 14.30 uur, wijkgebouw El theto, Driftje 4a, uitgaande van de Herv. Kerk. Donderdag, 14 uur, 1 maal per 14 da gen, in De Hoeksteen'te Soesterberg, uitgaande van de Alg. Bejaardenso ciëteit. Donderdag, 14 uur, zaal Emmakerk, Regentesselaan, uitgaande van de UW. Vrijdag, 14 uur, 1 maal per 14 dagen, naai Emmakerk, Regentesselaan, uit gaande van de Herv. Kerk. Dienstencentra „De Drie Eiken" te Soesterberg Welfare (handwerken) O.l.v. het Rode Kruis, elke maandag middag van 14.30-16.30 uur (ingaan de 1 september). Volksdansen Elke woensdagmorgen van 10.15-11.45 uur (ing. 3 sept.). Zangkoor Eike donderdagavond van 19.30-21.30 uur. Sociëteit Donderdags 1 maal per 14 dagen, in overleg met de Alg. Bejaardensocië teit (ing. 4 sept.). „Honsbergen" te Soest Welfare (handwerken) O.l.v. het Rode Kruis, elke maandag middag van 14-16 uur. O.l.v. van „De Zonnebloem", elke donderdagmorgen van 9.30-12 uur. Volksdansen Elke maandag. Tijdstip nog onbe kend. Biljartclub Maandag, woensdag en vrijdag, van 14-17 uur. Gespreksgroep Elke maandagmiddag van 13.30-16 u. Gymnastiek Dinsdagmorgen 9-9.45; 10-10.45 en 11 11.45 uur. Woensdagmorgen 9-9.45; 10-10,45 en 11-11.45 uur. Bridge/klaverjassen O.l.v. de Ned. Bridge Bond, elke vrij dagmiddag van 14-17 uur. Edelsmeden, tekenen, schilderen ene. Hiervoor zie men het kursusprogram- ma van Artishock. Alle aktiviteiten binnen de diensten centra staan ook open voor alle om wonende bejaarden uit de wijk of het dorp of de omgeving. Met 43 brommers per vierkante kilometer heeft ons land de grootste brom fietsdichtheid van alle West-Europese landen. Dit is bijna driemaal zoveel als nummer twee op de ranglijst, Zwitserland. Daarna komen achtereenvolgens België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Wesf-Duitsland. Ondanks die grote dichtheid was de aandacht van de Nederlandse over heid voor (brom) fietspaden tot nu toe minimaal. Zoals in de Verkeersnota van de Partij van de Arbeid van 1974 wordt opgemerkt, was er alleen spra ke van papieren liefdesverklaringen aan het adres van de (brom) fiets. De minister heeft voor de aanleg van pa den verwezen naar de gemeenten, maar die hébben geen geld. In de rijksbegroting 1975 was slechts 3 mil joen gulden uitgetrokken voor dit doel - voldoende voor nog geen 12 kilo meter pad.... De genoemde Ver keersnota, die als uitgangspunt heeft het bevorderen van de verkeersveilig heid, wijt een zeer groot deel van alle ongevallen aan het bestaande wegensysteem en het onvoldoende aanpassingsvermogen van de ver keersdeelnemers. In het bijzonder is hiervoor het feit dat allerlei soorten vervoermiddelen dezelfde weg gebrui ken, verantwoordelijk. De opstellers van de nota menen, dat niet het men selijk gedrag maar het verkeerssys teem dat zich heeft ontwikkeld om ons heen de ongevallen onvermijde lijk met zich brengt. Ten aanzien van de (bnom)fiets stelt de nota: „Het ontwikkelen van een rijks- (brom)fietspadenplan verdient zeer hoge prioriteit.-Ook binnen de steden dienen autovrije en beschutte (brom)- fietsroutes te komen. Er zal een fijn mazig net van (brom) fietsroutes tus sen de verschillende woon-, werk- en winkelgebieden in de verschillende steden moeten komen. De overheid zal voor dit doel extra gelden aan de gemeenten ter beschikking moeten stellen. Bij het ontwikkelen van ver keerscirculatieplannen zal men reke ning moeten houden met het plannen van (brom) fietsroutes". In de nota wordt o.a. voor een behoorlijk net van (brom)fietspaden buiten de bebouwde kom minstens 500 km nodig geacht. Men signaleert in dit opzicht vooral een ernstig tekort aan verbindingen van de Randstad met de rest van het land. Het staat nu reeds vrijwel vast, dat volgend jaar de premie voor de verplichte en vrijwillige ziekenfonds met circa 0,4 zal moeten stijgen en dat ook de premie voor de Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) met minstens 0,5 zal worden opgetrokken. Met deze premiestijgingen lijkt het streven van de rege ring om de stijging van de sociale lasten beneden het geplande niveau te hou den, tot mislukken gedoemd. Het ziet er dus naar uit dat de stij gende uitgaven voor sociale voorzie ningen volgend jaar nog zwaardere offers van de werkende bevolking zal vergen, zeker als niet in ander opzicht op het bestaande pakket sociale voor zieningen wordt bezuinigd en er geen ernst wordt gemaakt met de bestrij ding van misbruik en vooral „legaal misbruik" (ook wel oneigenlijk ge bruik genoemd) van de sociale wetten. Wat het legale gebruik betreft: in een recent rapport heeft de Sociale Ver- zekerings Raad de regering geadvi seerd om met name de verouderde Werkloosheidswet (WW) te herzien om misbruik te voorkomen. Glippen door de mazen van de wet Fraude en „legaal misbruik" zijn be paald niet synoniem. Wie fraudeert pleegt een strafbaar feit. dat hem een boete en in sommige gevallen zelfs een vrijheidsstraf kan opleveren. Fraude pleegt hij, die een uitkering krachtens de Werkloosheidswet tou cheert, maar overdag ergens gaat wer ken. Fraude pleegt ook hij, die tegen sociale zaken zegt dat hij geen in komsten heeft, derhalve een bijstands uitkering ontvangt, maar ondertussen gewoon gaat werken. In deze gevallen worden de uitkeringsorganen opzette lijk om de tuin geleid en als de frau deur wordt gepakt, kan hij rekenen op intrekking of vermindering van zijn uitkering, terwijl hij bovendien nog strafrechtelijk kan worden vervolgd. Het is overigens geen eenvoudige zaak om deze fraudeurs te pakken te krij gen. Een werkloze zal in de regel niet zo dom zijn om bij een baas te gaan werken, die het loon doorgeeft aan de belastingen. Hij laat zich normaliter „zwart" uitbetalen. Alleen een zeer scherpe kontrole zou meer fraudegevallen aan het licht kunnen brengen, maar zulk een kon trole zou zware weerstand oproepen b(j degenen, die volkomen bona fide z(jn en er zelfs ernstig onder lijden, dat zij van de bijstand of een andere sociale uitkering moeten leven. Maar tegeii „legaal misbruik" van de sociale wetten kan wel degelijk iets worden ondernomen. De Sociale Ver- zekerings Raad wijst in zijn recente rapport onder meer op enkele leem ten in de Werkloosheidswet, die door wetswijziging ongedaan kunnen wor den gemaakt. Krasse voorbeelden De Sociale Verzekerings Raad stelt bijvoorbeeld dat sommige werklozen! De 'Soester gemeenteraad is In openbare vergadering bijeen op don derdag 18 september a.s, om 19.30 uur, in de zaal van de brandweerkazerne, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Notulen van de raadsvergaderingen van 12 juni 1975, 19 juni 1975 en 17 juli 1975. 2. Ingekomen stukken. a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financi ële Adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief van 24/31 juli 1975 van het Waterleidingsbedrijf Midden-Neder land, waarin wordt bericht, dat de jaarrekening 1974 c.a. door het alge-, meen bestuur voorlopig is vastgesteld, met voorstel deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. c. Brief van 25 juli 1975 van het In tergemeentelijk Automatiseringscen trum Midden-Nederland, waarbij wordt toegezonden de ontwerp-begro- ting 1976. Voorgesteld wordt met het ontwerp akkoord te gaan. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet", zulks ten behoeve van 't uitbreiden van 't benzine- en gasolie-verkoop- punt met een L.P.G.-installatie aan de Kerkstraat 49 te Soest. 5. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1971. 6. Voorstel tot behandeling van de eerste lezing van het ontwerp ge meenschappelijke regeling centrale post ambulancevervoer regio Amers foort. 7. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door: a. de Ne derlandse Fotografische Industrie BV: b. H. A. van Beusekom; c. A. J. Diek- man, ingesteld beroep tegen de weige ring van een bouwverguning. 8. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond met opstallen, gelegen aan het le Heeserlaantje te Soest van de heer T. lichthart te Beesterzwaag. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aankoop van een veegmachine. 10 Voorstel tot het voteren van een extra krediet ten behoeve van de ver vanging van het meubilair van de openbare kleuterschool „Kleuterwe reld" te Soesterberg. 11. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex artikel 50 van de Kleu teronderwijswet aan de vereniging voor christelijk nationaal schoolon derwijs „De school met den Bijbel" voor het uitbreiden van de onder haar bestuur staande kleuterschool (èèn- klassige) met één lokaal. 12. Voorstel tot behandeling le lezing van de ontwerp-gemeenschappelijke regeling „Woonwagenschap Regio Amersfoort". 13. Voorstel tot verkoop van een per ceel grond, gelegen nabij de Noorder- weg aan de Stichting voor Protestants Christelijk Voorgezet Onderwijs in de regio Baarn-Soest. 14. Voorstel tot toekennen investe ringssubsidie aan de Paltz- en Eem- geuzen (afgerond ƒ3.700,-). Steeds meer vrouwen met kinderen willen een baan buitenshuis. Voor velen doet het er overigens nauwelijks toe of dat een betaalde werkkring is of een niet-betaalde baan. Dat is een van de konklusies uit een onderzoek van de ministeries van CRM en van Sociale Zaken naar de „maatschappelijke participatie van vrouw met gezinsverantwoordelijkheid". Het kortelings gepubliceerde rapport over dit onderzoek geeft een beeld van de opvattingen van Nederlandse vrouwen over de problemen en ach tergronden van het werken buitens huis en van het al of niet bereid zijn tot werken, als men kinderen heeft. Tot voor kort was in Nederland de gehuwde vrouw, en zeker de gehuwde vrouw met jonge kinderen, slechts in geringe mate ingeschakeld in het ar beidsproces. De laatste tien jaar is het aantal werkende, gehuwde vrouwen wel sterk toegenomen, maar in ver gelijking met de meeste andere Euro pese landen is het kontingent gehuw de, werkende vrouwen bij ons nog altijd klein. In het Nederlandse normenpatroon heeft de gehuwde vrouw heel lang de rollen van huisvrouw en moeder ver vuld en pas de laatste jaren vindt er een normenverschuiving plaats die tot gevolg heeft dat de gehuwde, werken de vrouw in brede kring der gevol- king als sociaaL verschijnsel geaksep- teerd wordt. Maar nu worden we ge- konfronteerd met een nijpend gebrek aan voorzieningen, die het de gehuw de vrouwen met kinderen mogelijk moeten maken werk te aanvaarden. Zo is er in ons land een schrijnend tekort aan opvangcentra (b.v. crèches) voor zuigelingen en kleine kinderen van werkende moeders. Uit het on derzoek van de ministeries van CRM en Sociale Zaken blijkt duidelijk, dat een groot deel van de gehuwde vrou wen, die geen baan hadden, verklaar de best te willen werken en precies 50% van de mannen van niet-wer kende vrouwen zou het prettig vin den als hun vrouw een baan had. Was vroeger het sluiten van een hu welijk al een reden om op te houden met werken, nu werken talloze ge huwde vrouwen door tot er een baby komt. Onvoldoende voorzieningen Uit het enqueteonderzoek bleek ver der dat rond 75% van de werkende vrouwen het plezierig vindt om een baan te hebben, maar ongeveer de helft van hen vindt het een zware opgaaf om werken en huishouden te kombineren. Het verdienen van geld is voor wer kende vrouwen uit de lagere inko mensgroepen nog alt(jd het belang rijkste motief (vooral voor degenen die ongeschoold werk doen), maar daarnaast is er een steeds groeiende groep vrouwen, voor wie geld geen doorslaggevend motief is om te gaan werken. Zy zouden eventueel ook wel een onbetaalde baan willen verrich ten, met name in de sociale sektor. Voor de niet-werkende, gehuwde vrouwen is vooral het ontbreken van adekwate opvangmogelijkheden voor de kinderen een beletsel om buitens huis te gaan werken. Geen wonder dan ook, dat ruim de helft van de niet-werkende vrouwen pleitte voor brede voorzieningen betreffende de kinderopvang (peuterspeelzalen, kin derdagverblijven, etc.) en voor een gunstige werktijdenregeling, die het hen gemakkelijker maakt een werk kring met het huishouden te kombi neren. Van deze niet-werkende vrou wen was meer dan 20 opgehouden met werken, omdat deze voorzienin gen niet of onvoldoende zijn! Een ont hullend gegeven. Optimistisch Overigens vond maar 4 van de niet- werkende vrouwen het verantwoord om te gaan werken voordat het jong ste kind vier jaar is en 75% wilde zelfs wachten tot het kind naar de lagere school gaat. En dat brengt ons tot de konklusie dat er wel eens meer behoefte zou kunnen bestaan aan voorzieningen voor schoolgaande kin- Over hét energiebeleid in Nederland bestaat bepaald geen eenstemmigheid De regering streeft er in de eerste plaats naar om de prijs van 't aard gas voor binnenlands gebruik te ver hogen. Daar ondervinden wij allen de nadelige gevolgen van, maar met name de industrie. De chemische in dustrie heeft al laten weten dat een flinke stijging gepaard zal gaan met zodanige kostprijsverhoging, dat daar een stuk export mee gemoeid is en als gevolg daarvan arbeidsplaatsen. In de tweede plaats wil de regering nu weer een goed deel van de groot verbruikers laten overschakelen op olie en steenkool. Deze verschuiving wil de regering effektueren om tot een evenwichtiger energiebeleid te komen en om haar aardgas-kontrak ten met het buitenland te effektue ren. Het gesjoemel met onze energie ach ten wij een moeilijk te verteren zaak. Evenals de landen rondom ons blij ven wij voor het energiegebruik ge deeltelijk afhankelijk van de olie- aanvoer. Er bestaan afspraken over de aanvoer, die allemaal afhankelijk zijn van de kapriolen van de Opec- landen. Wij produceren daarnaast 'n hoeveelheid aardgas, die tegen een lage kostprijs uit de grond wordt ge haald. Dit kan tot gevolg hebben dat de energieprijs in Nederland aan de lage kant kan blijven met het gevolg dat er een redelijke kans bestaat op een versnelde konsumptie van de aanwezige voorraden.' Wij .zijn van mening dat op dit gebied wel wat risiko's mogen worden genomen. Een lage binnenlandse prijs voor aardgas verzacht de produktiekosten voor on ze artikelen, die toch al hoog zijn door de hoge valuta-waarde van on ze gulden, die intussen ook al weer veroorzaakt wordt door het aardgas Een relatief lage aardgasprijs is ook gunstig voor de kpsten van levenson derhoud voor de konsumenten en kan derhalve helpen de opwaartse druk van de lonen te verlichten. Wat wil de overheid nu eigenlijk? Men neemt een houding aan alsof Nederlandse verbruikers even vee) moeten betalen als buitenlandse kon sumenten. De baten vloeien dan in de staatskas met als nevengevolg een hoge guldenswaarde en een matiging van het gebruik. Matigt men de bin nenlandse prijzen, dan hebben de binnenlandse gebruikers een voordeel maar de staat beurt dan minder. Ak koord, maar dan hoeft zij minder uit te geven aan ondersteuning voor werkloosheid. En als ons land nu eens ergens een voordeel heeft, mo gen onze eigen burgers daar dan ook eens extra voordeel van hebben? En onze industrie? Waarom maken wij elkaar in het binnenland het leven zuurder dan nodig is? "Wij hebben nu energie en het is niet duur. Laten wij er nu gebruik van maken. Ons nageslacht vindt wel weer andere wegen om zijn ekonomie overeind te houden. deren dan voor de opvang van peu ters. Opvallend was voorts dat vele niet- werkende vrouwen ondanks de huidi ge konjunkturele teruggang nogal op timistisch dachten over hun kansen om een plaats in het arbeidsproces te vinden. De meesten dachten wel gauw werk te zullen vinden, hetgeen o.L in de praktik wel eens anders zou kun nen uitvallen. Ook hebben vele niet- werkende vrouwen er blykbaar geen notie van hoeveel moeite ze zullen hebben om een werkgever te vinden waar zy een parttime baan kunnen vervullen. Een groot deel van de niet- werkende vrouwen gaf in dit opzicht blijk van een optimisme, dat helaas niet door de feiten wordt bevestigd.' Het is immers bekend dat het aanbod van parttimers veel groter is dan de vraag. Een interessant gegeven uit dit onder zoek was voorts dat meer dan de helft van de werkende vrouwen behoefte heeft aan meer opleiding, c.q. bij scholing. Deze behoefte was 't sterkst bij vrouwen, die een middelbare of hogere opleiding hebben. W>f WR. 'V ;A. fc'WV'j® fcer: :ri)trrt!-j6 ydirmtótrïJsA Ri*;-, Ke?* j 2 _Hc.ud-.jfi camè'r* a 'cp- ir/'aftdchaérti/né iafit, fc» weging tijde: t itt aftósM btflapieW ton c-rsStierp* - f?lov •ncri* iftdevriie *,c4 sar'G'l! t■•neet}' -yiuv de öptfetfe*- ■ar-i! .fslcgraft* Po Ivk-.vfv !£'- \i teijfeêS zon- .weer. war R wNIrn i t?igebruik bïrktei- (ikn ncoi!' filfcs H:--~ - 4 L«i c-oec/.c' /fc.'a'r-i -:fe'fe£dork£rcf-v-A;! da* t-è'; hctxe- -tt.uf5* Pet, dhèterrr-aargeteut k-ir:«g zwe:-3«-> vwn»» ■l fv'.-of4 ;o»* ce ;«=f= f-Üsj* a's f-V/ih of :-!*'.r-ihzftï;densKri .'ffJ 6t-KWcató*lfjrtjaft foto's srériL-ifc'ftW'. P*f ri/ii'ociiS/S 2i«rj Vitvf 11 T - - ten aanzien van een volgende baan volstrekt irreële eisen stellen en de wetsbepaling dat alleen „passende ar beid" hoeft te worden aanvaard zeer ruim uitleggen. Zo zijn er. die niet in de avonduren willen werken. Terecht meent de Sociale Veraeke- rings Raad dat aan deze mensen geen WW behoeft te Worden uitgekeerd, want werken in de avond is wel dege lijk „passend" voor beoefenaren van diverse beroepen. Zij wisten, toen zij het beroep kozen, dat zij dikwijls 's avonds zouden moeten werkeni Deze mensen zouden het echter niet eens proberen om een uitkering te krijgen, als de tekst van de wet. die ruimte laat voor een ruime uitleg, exacter zou worden geformuleerd. In het betreffende rapport worden nog meer voorbeelden van legaal mis bruik van de WW genoemd. Zo geven de huidige WW-bepalingen over de betaling van achterstalig loon als be drijven failliet gaan aanleiding tot „le gaal misbruik". Bepaalde loonkosten kunnen op de WW worden afgewen teld wanneer een bedrijf failliet gaat. Een „gunstig moment" om failliet te gaan b.v. in een periode kort vóór de vakanties, Ook de oprichters-direkteuren van be drijven, die zichzelf op de loonlijst zetten en kort daarna failliet gaan. kunnen aanspraak maken op WW en meestal wordt het dan een forse uit kering. want het loon waarvoor zij zichzelf op de loonlijst plaatsen is vaak exorbitant hoog. Ook van andere sociale wetten wordt soms „misbruik" gemaakt, maar niet op een wijze die onder de noemer „fraude" valt. Zo worden er nogal wat mensen kort voor hun 65ste ziek, maar zij maken dan gedurende één jaar recht op ziekengeld, ofschoon zij vanaf hun 65ste ook AOW toucheren. Reeds bij het begin van het jaar heb ben verscheidene internationale con cerns aangekondigd dat de gunst der tijden gekeerd was en dat zij binnen hun grote ondernemingen de bedrijfs- koers zouden gaan herzien. Daar zijn zij nu mee bezig. Een herziening van de plannen binnen deze giganten be tekent het aanvaarden van enorme verliezen, die door geen VAD of ver- liesdeling worden opgevangen, want men gaat er van uit, dat dit soort be drijven over enorme reserves beschik ken. Zo schat men het verlies bij AKZO over een enkel kwartaal op ca 100 miljoen en bij Hoogovens in IJmuiden zou men op dit moment wel een miljoen gulden per week op de produktie moeten toeleggen. Toch blijft men daar nog draaien en pro beert men de mensen aan het werk te houden. De regering, die anders di- rekt klaar staat om over inkomens verdeling en winstafroming te dram men, zodra het in het bedrijfsleven goed gaat, geeft geen verklaringen uit over de juiste politiek van deze on dernemingen en biedt evenmin mil joenen aan om te helpen de tekorten te dekken. Men zal liet op dit moment wel laten om de grote werkgevers nog verder tegen het zere been te trappen Zodra er een concern in moeilijkheden komt, zoals Nederhorst of de KLM zien wij dat er direkt enige honderden miljoenen gereed moeten worden ge houden om de situatie te redden. Ei zullen nog meer helpende handen aan grootwerkgevers moeten worden uit gestoken als de ongunst der tijden voortduurt. Met de gang van zaken, zoals die nu zichtbaar wordt, is nog eens bewezen dat het bedrijfsleven zelf zijn verant woordelijkheid moet dragen. Dat men de ondernemers in de goede jaren de gelegenheid moet geven om reserves te vormen. Daarin vinden zij de veer kracht om in de slechte jaren het hoofd boven water te houden. De grootste concerns hebben in de afge lopen jaren dikwijls flinke reserves kunnen vormen in hun buitenlandse bezittingen. Als ze het alleen van Ne derlandse winsten hadden moeten hebben waren de reserves niet zo groot geweest dat er nu de werkgele genheid van duizenden in Nederland door kan worden behouden. Zullen wij toch maar even doorgaan met het on gemoeid laten van dit soort werk gevers? Boekenlegger. Een van een enveloppe afgeknipte hoek is de meest simpele boekenlegger. We steken hem op de hoek van de bladzijde waar we zijn gebleven en vinden de plaats straks gemakkelijk terug. Het geschilderde binnenwerk krijgt U mooi schoon als u het houtwerk met verdunde chloor afneemt. Waterschorpioenen in een aquarium zijn voor kleine visjes gevaarlijk door de als haakvormige scharnieren ge vormde voorpoten. Een steek van het „bootsmannetje" is zelfs voor een mens nog pijnlijk. Kopere munten kunt u reinigen met paraffine, zilveren met vliespapier en gouden met krijtpapje. Kopergroen kunt u verwijderen met amoniak. Beedjes van gips kunt u repareren met celluloselijm en bijwerken met gips. Na deze behandeling verven met olieverf na eerst het gips met wat lijnolie bestreken te hebben, dan houdt de verf beter. Oplossing van 5% magnesium chlo ride is een uitstekend middel om on kruid uit grond weg te krijgen. Dik leder moet, als we het moeten snijden, eerst geweekt worden in wa ter. Zelfs de zuurste appels zijn eetbaar. Rasp ze en doe er een schepje suiker door. Dit smaakt ook lekker op de boterham. Groene buitenmuren kunt u opknap pen met kokend sodawater. Schep zinkputten uit. Verwijder al het vastgezette vuil. Ook hier kan kokend sodawater weer goed dienst doen. Kwasten van haar mogen nooit in so dawater worden gezet. Ze worden dan zacht en bederven. Vergulde lysten maakt u schoon met een mengsel van 5 delen water en een deel azijn. Een gaatje in glas kunt u boren als het glas ter plaatse eerst vochtig ge maakt wordt met een mengsel van 1 deel zuringzout, een deel rood sandel houtpoeder en 10 delen terpentijnes- sence U neemt hiervoor 'n staalboor- tje, z.g. drilboortje. Losgelaten marmeren bladen worden eerst verwarmd en dan met houtlijm en krijt vastgemaakt. Graveren en etsen zyn vormen van beeldende kunst, die sterk aan elkaar verwant zyn. In beide gevallen komt het af te drukken beeld diep te liggen en wordt de koperplaat met een naald of steekyzer bewerkt. Het verschil ia echter, dat de gravure geheel met de hand wordt vervaardigd, maar de eta gedeeltelyk. By de laatste wordt een zeer belangrijk deel van het werk gedaan door de etszuren. Omsteeks het midden van de vijf tiende eeuw kwam men er in Duits land toe door middel van een burijn, oorspronkelijk een edelsmid werktuig je, gepolijste koperplaat te graveren, met het doel afdrukken te maken. Zo'n burijn is een vierkant stalen staafje, aan het einde schuin afge sneden, zodat een zeer scherpe punt ontstaat. Dit staafje is gevat in een houiten heft, waarvan de knop in de handholte past; het wordt bestuurd met duim en wijsvinger. Dringt de punt in het koper, dan ploegt ze als het ware een reepje uit. Het is mogelijk met een burijn diep en minder diep te steken, waar door men op de afdruk bepaalde effecten krijgt. Het zetten van ge bogen lijnen is b.v. niet eenvoudig, want men draait het graveerijzer niet maar de plaat. Om dus een werkelijk behoorlijk stuk werk te brengen, dient de graveur zeer geroutineerd te zijn. Is de gravure voor afdrukken ge reed, dan wordt de plaat met een vrij taaie inktsoort ingesmeerd, terwijl ze verwarmd wordt om de inkt vloei baarder te maken. Deze inkt neestelt zich natuurlijk ook in de groeven. Daarna wordt de plaat met doeken doch liefst met een betalkte hand schoon geveegd. De inkt wordt alleen van de oppervlakte van de plaat verwij derd. maar in de groeven blijft ze achter. De diepdruk Bij het afdrukken wordt het papier, dat de plaat raakt, in de groeven gedrukt en neemt daar inkt aan. Dit systeem van drukken heet diepdruk in tegenstelling tot hoog- en vlak druk. waarbij het papier de inkt af neemt van een reliëf, dat beinkt is. Het papier wordt behoorlijk vochtig gemaakt om voldoende soepel en elastisch te zijn om de buiging, ge paard gaande aan zware druk, te weer staan. Diepe groeven geven een zwar tere, ondiepe groeven een fletsere af druk zodat de afdruk van een gravure iets levends en warms krijgt. De sa menstelling, kleur en intensiteit van de inkt, de eigenaardigheden van verschillende papiersoorten, waarvan sommige heldere, andere doffere af drukken geven, beinvloeden sterk het resultaat, waardoor het drukken van een gravure een werkje is, waarbij de kunstenaar veel smaak en ge- voél moet hebben om tot een waar kunstwerk te komen. De grootste kunstenaar op dit ge bied was wel Albrecht Dürer. Hij be reikte in de graveerkunst een hoog te, die na hem niet meer bereikt is. De ets Het etsen is een kunst op zich en de techniek er van vereist een grote be kwaamheid. doch biedt schitterende mogelijkheden. Van alle grafische procédés staat de ets het hoogst aan geschreven. Een koper, of zinkplaat wondt daar toe met een zogenaamde „etsgrond" vernist Deze etsgrond bestaat uit sa mengesmolten hars en was. Soms ge bruikt men ook asfalt Wanneer men de plaat verhit, kan men het vernis gemakkelijk over de plaat uitsprei den. Daarna walmt de etser de ets- grond met een kaars zwart, zodat hij later goed kan zien, waar getekend wordt. Wanneer de kunstenaar nu met een naald op de zwarte laag tekentkomt zijn beeld in glanzend koper tevoorschijn. Met de naald haalt hij de etsgrond weg. Is de tekening klaar, dan wordt de achterkant van de plaat ook met een laag vernis bedekt zodat slechts de ingekraste lijnen bloot zijn. Wordt de plaat nu behandeld met „etswater", dikwijls salpeterzuur of zoutzuur, dan zal dit het koper of zink op de open plaatsen wegbijten. Als de etser de plaat uit het bad haalt zijn alle lij nen even diep en dit is niet de be doeling, aangezien er nuances moe ten komen om bepaalde effekten te kunnen bereiken van licht en donker. Daarom zal de etser de delen, die voldoende uitgebeten zijn, .bedekken met etsgrond, waarna de plaat voor de tweede maal in het bad gaat. Op deze wijze kan hij verschillende diep ten verkrijgen. Hij geeft elke plaat verschillende baden en bedekt steeds een bepaald deel, dat voldoende diep geëtst is. Is het beoogde resultaat bereikt dan kan met de plaat ge drukt worden op dezelfde wijze als met de gravure. Voor dit werk is grote vakbekwaam heid nodig, want de plaat mag niet te lang, maar ook niet te kort in het bad liggen en het is moeilijk de juiste diepte te schatten. Hef tijdschrift Vroeger werden de illustraties voor boeken en dergelijke alle op deze wijze verkregen. Dit werd een kost bare geschiedenis, waar veel tijd en moeite mee gepaard gingen. Natuur lijk zocht de mens naar eenvoudiger en sneller methoden. Voortbouwende op het principe van de gravure en de ets kwam de mo derne techniek tot fotografische re productiemethoden. die ons langs ma chinale en chemische weg een soort etsen bezorgt, die zeer geschikt is om als illustratie te dienen. Het principe van de koper, of zinkplaat, alsook van de druk is gehandhaafd. Ook het etsen van het beeld door middel van bijtende zuren vind«t plaats volgens het moderne procédé, doch alles is gemechaniseerd. Het gevolg is. dat een dergelijke re- produktie geen enkele kunstwaarde heeft en dikwijls koud en vlak aan doet. Een dergelijke afdruk kan geen gloed of warmte hebben. al6 de met de hand gedrukte plaat, gemaakt van een gravure of ets, die helemaal door de kunstenaar werd vervaar digd.

Soester Courant | 1975 | | pagina 9