maaswinkel Medische Missiezusters vieren gouden jubileum Boutique Classique houdt Italiaanse interieur-expositie Nieuwbouwplannèn Mariënburg wachten op goedkeuring CRM Vos*' ven vraagje jeaf. waar haalt zo'nkind vandaan? MLkUvu? KEUKENSHOW IN SOEST DE NIEUWSTE BOEKEN Dagkerk voor honderd personen Aangekomen uit Frankrijk CORDUROY BROEKEN voor dames en heren SCHIPPER Machtig eiken Puur natuur Kredieten voor onderwijsvoorzieningen Verkade albums over de jaargetijden Lente - Zomer Herfst Winter Willem Frederik Hermans Onder professoren Marten Toonder Wat enigjes Desmond Bagley De sneeuwtijger BOEKHANDEL vandel wjBoutique \cg*des Fleurs Zendapparatuur in beslag genomen waar kleren kiezen kinderwerk is Devies van kongregatie „Gezonden voor zieken" Soester Courant van donderdag 25 september 1975 Kond de Oude toren aan de Kerkstraat ligt oud-Soest, waar we zuinig op zijn. Mooi gerestaureerd en 's avonds prachtig geïllumineerd, om te laten blaken hoe trots we er op zijn, maar ook om uit te laten komen hoe mooi het was eertijds in tegenstelling tot de kolossenbouw van nu. Geen wonder dat in zo'n prachtige omgeving met zoveel sfeer een zaak opbloeide, een zaak met een geheel eigen stijl en allure ,3outique Classique". De charmante eigenaresse van Boutique Classique, mevr. A. G. van der Lugt- Btflsma, houdt van 1 tot 4 oktober a.s. in haar boutique's een feestelijke inte rieurshow op verzoek van vele gasten van de boutique's. En een beetje fees telijk omdat mevrouw Van der Lugt sinds enkele maanden de panden waar de boutique's in gevestigd zijn kon kopen en nu dus de trotse bezitster is van de panden aan de Kerkstraat, die prachtig zijn gerestaureerd. Op onze vraag wat nu zo'n show in houdt, vertelt mevr. Van der Lugt diat een huis inrichten voor zeer veel mensen nu niet een zo'n eenvoudige zaak is. Vandaar deze show van meu belen met aankleding van lampen, kleine accessoires en ail die kleine dingen, die een huis nu juist de sfeer kunnen geven waar iedereen toch onbewust naar zoekt in deze jadhtige tijd van „time is money". De prachtige tafels en kasten komen uit Italië en worden vervaardigd in kledne exclusieve ateliers, hélemaal handwerk en alles wordt nog met de hand ingekleurd en niet gespoten zo als men bij veel goedkope meubelen aantreft. De vrouwen in Italië staan hele dagen een gedeelte van een deur van een kast in te kleuren door kleine ronde bewegingen te maken •met een soort watje. De zeer fraaie .tafels, rond en achtkantig met lade, zijn een streling voor het oog, hele maal massief en loodzwaar om op te tillen. De taféls zijn vaak van eiken, maar worden noten gekleurd omdat het meubel dan beter bij ieders in terieur past. De mensen die deze ta fels kopen betalen liever iest meer, omdat zij van het standpunt uitgaan dat zo'n tafel dan ook heel wat jaar tjes meegaat. De kasten zien er zo fraai uit dat erg veel mensen vragen of de kasten an tiek zijn. Een compliment voor de Italiaanse ateliers. Op een beurs in het buitenland in Italië trof mevr. Van der Lugt een direkteur aan Yan één van deze kleine ateliers. Hij was 's morgens heel vroeg opgestaan en voordat de beurs was geopend had hijzelf alles nog eens in de was ge zet en met stralende ogen keek hij naar zijn oogappels; tafels en kasten, vervaardigd op zijn ateliers. Als dat geen liefde voor je vak is? Dat zal me altijd bij blijven zegt mevr. Van der Lugt, temeer daar mijn vak óók mijn hobby is. Om de drie jaar ongeveer wordt er een expositie gehouden, ook speciaal bedoeld voor die mensen die zeer ver weg wonen of in het buitenland zijn en dan met zo'n expositie ook 's avonds eens even rustig rond kun nen kijken. De meubelen zijn zeer geselecteerd zegt mevrouw Van der Lugt, „want ik had erg veel vraag naar meubelen die aan de top staan en de mensen die hier komen willen iets exclusiefs hebben of dat nu een stoel is of een lamp, het moet iets zijn wat je ruiet overal tegenkomt". „Met de meubelen zit ik nu aan de top; de aller beste ateliers uit Italië maken ze voor mij, maar het typische is dat jezelf nog beter nog mooier wilt hébben (want ik ben over mezeli nooit tevreden) en dan kom je op een gegeven ogenblik tot de ontdekking dat je aan het plafond zót en niet mooier meer kunt krijgen als je al hebt, een rare gewaar wording". Om bij te blijven in dit vak moet men dan ook voortdurend blijven studeren. Engeland en Amerika zijn ons, wat inrichten betreft, altijd enige jaren vooruit en maandelijks worden dan ook heel wat tijdschriften uit het buitenland aangekocht. In de werk kamer van mevrouw Van der Lugt treft men dan ook een boekenkast aan met honderden tijdschriften, al les gesorteerd en zo voor het grijpen, Deuitvoering van de nieuwbouwplannen voor Nieuw Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein zyn tegen een onverwachte vertraging opgelopen, omdat de verklaring van „geen bezwaar" van het ministerie van CRM nog niet is af gekomen. Wel werd reeds de toezegging voor een subsidie van het ministerie van Volkshuisvesting ontvangen. De vertraging betekent wel dat vermoedelijk de „eerste paal" dit jaar niet meer de grond in gaat. Een en ander deelde de heer A. C. Kraan, voorzitter van het bestuur van de Stichting Mariënburg mede in een gesprek met de plaatselijke pers. Tijdens de diensten van het afgelopen weekend in de r.k. kerk aan het Nieu werhoekplein had hij een beroep ge- (ook in grijs) 'am 52 Restaunant „öe koRte öuinen" BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155-17224 Deze week o.a. VREEMDE EEND IN DE BIJT van „Dc Korte Duinen. Halve eend, sinaasappel/citroen saus, kersen, port, puree, halve' peer, doperwtjes 15,50 Afhaalprjjs ƒ14,50 daan op de parochianen mee te den ken aan de inrichting van het nieuwe kerkgebouw, dat bij het nieuwe com plex gaat behoren. Met maximale in spraak kunnen zij het wensen pakket kenbaar maken. De maquette, die achter in de kerk stond opgesteld, trok grote belangstelling. De plannen onstonden enkele jaren geleden toen door een samenloop van omstandigheden, kerk, de zuster van Mariënburg en de Stichting Francis caanse Bejaardenzorg uit Ammerzode elkaar vonden. Het kerkbestuur kreeg te maken met het voornemen van het bisdom het gebouw af te breken in verband met de uitbreiding van Soest in het veen; dé grote onderhoudskosten de wach ten en het feit dat het gebouw niet exploitabel meer was. De zusters van Mariënburg werden geconfronteerd met wettelijke voor schriften, die het voortzetten van het tehuis op den duur onmogelijk zouden maken. De Stichting Franciscaanse Bejaar denzorg beschikte over gegevens dat in Soest of omgeving ruimte was voor een verzorgingstehuis. De drie vonden elkaar toen bleek dat door gezamenlijk optreden enerzijds de sociale functies van Mariënburg en de kerk voorgezet zouden kunnen worden en ook aan het .verlangen van de Stichting voldaan zou worden. Er werd een nieuwe stichting in het le ven geroepen, de „Stichting Mariën burg", waarin de drie belanghebben de participeerden. De heren A. C. Kraan en W. C. Vis vertegenwoordi gen het kerkbestuur; zuster Paula van Bergen van Henegouwen en de heer B. J. v. d. Wiele, de zusters Au- gustinessen uit Heemstede (de zus ters van Mariënburg) en de heren F. P. A. Jamin en P. H. M. de Korte de SFB. Adviseurs zijn de parochie-pas toor A. C. W. v. d. Vegt en de heer C. A. van Huygevort. T.z.t. zal aan het stichtingbestuur toegevoegd wor den een vertegenwoordiger van de huidige bewoners van Nieuw-Mariën- burg. Het plan voorziet in de bouw van een verzorgingstehuis ter vervanging van het huidige Nieuw Mariënburg; de bouw van flats voor circa 135 perso nen en de bouw van kerkruimte, be staande uit een dagkerk voor 100 per sonen alsmede van een daarbij aan te sluiten ruimte, die zonodig bij de kerk gevoegd kan worden. Deze ruimte kan echter, zo de kerk er geen gebruik van maakt, ook voor andere doelein den aangewend worden. Ze staat ech ter alt|jd op voorhand ten dienste van de kerk. Flats noch verzorgingstehuis worden hoger dan tien meter (drie etages). De flats zijn bestemd voor alleenwonen- den; ouderen die zelfstandig willen blijven wonen en onvolledige gezin nen. De ouderen kunnen gebruik ma ken van het verzorgingstehuis; men sen die blijvende verpleging nodig hebben zullen echter elders onderge bracht moeten worden. Het is verder de bedoeling fyet park bij het huidige Nieuw-Mariënburg open te stellen voor 't publiek, waar door het complex maximaal geïnte greerd kan worden in de samenle ving. De ingang tot het complex komt aan de Dokter De Voslaan. De nieuwe kerkruimte wordt gereali seerd ongeveer op de huidige par keerplaats bij de kerk; de ingang (er- voorstaand) aan de rechterzijde. Het is een ontwerp van het architecten bureau A. van Alphen en H. van Schendel uit Dongen (N.Br.). Van gemeentezijde kreeg men alle want op elk moment van de dag kun je opeens een tijdschrift nodig héb ben. Een vraag die heel vaak wordt ge steld is: „Wat voor mensen komen nu in de boutiques? In 'de eerste plaats, zegt mevr. Van der Lugt, ontzettend veel en natuurlijk erg veel mensen die van mooie Inrichtingen houden. .De leden van het Koninklijk huis be horen tot de graag geziene gasten van van „Boutique Classique", het corps diplomatique, doktoren, advokaten. architekten. maar ook mensen die ge woon een tijdje moesten sparen voor b.v. een mooie lamp. Wat opvalt bij Boutdque Classique is de enorme collectie keramiek dieren dde men in de boutiques overal tegen komt. Het blijkt dat mevr. Van der Lugt zelf een verwoed verzamelaar is van keramiek dieren, speciaal uit Italië, maar dan het betere keramiek zoals van Co sta, die wereld beroemd is om zijn schitterende collectie kera miek. Hij exporteert over de hele we reld. „Ik zelf zie direct of een kera miek dier van een goedkoop of een duur atelier komt, alleen al door de patine (antiekffinish). Er zijn in de boutiques eenden te koop van 300,-» maar ook eendjes van 39,want niet iedereen heeft er zoveel geld voor over. Ik vind het nu juist de kunst om zó in te kopen, dat ieder een toch voor een redelijke prijs iets kan kopen, voor zijn of haar interi eur. De col'léktie keramiek is zeer om vangrijk niet alleen dieren maar odk bloemstukken, groene kool of meloe nen, een slak, te veel om op te noe men. Alleen al wat betreft de afdeling ke ramiek is voor duizenden guldens ge ïnvesteerd. Volgens vele collega's een gok, maar mevr. Van der Lugt weet wel beter, want van heinde en verre bomen de mensen speciaal voor de keramiek dieren. „Als je er zélf ach ter staat verkoop je het ook", zegt mevr. Van der Lugt, maar voor man nen is het keramiek verkopen veel moeilijker, een vrouw gaat dat beter In haar privé huis „De Drie Rongen" staat achter een twee-zilts bank een grote tafel met alle soorten keramiek diieren van grote eenden tot kleine eendjes. Een haantje gekregen van een bevriende importeur en 2 zeer aparte Tbarïlawdse zwarte eenden, die iemand voor mij speciaal heeft mee gebracht. Een kostelijke verzameling die allemaal op - tafel sbaan gegrou- peerd, wat een aparte aanblik in de kamér geeft. De expositie omvat verder veel klei ne meubeltjes, zoals bureautjes, tafel tjes, een fraaie collectie tafellampen in keramiek en hout, fraaie leren stoe len en banken in mooie tinten leer. De expositie is geopend, woensdag 1, domdedag 2 en vrijdag 3 oktober, van 's morgens 10 - 12 uur, middags van 2-5 uur en 's avonds van 7-9 uur. Zaterdag 4 oktober is er doorlopend expositie tot 5 uur 's middags. Tijdens deze 4 expositie-dagen zullen er speciale verrassdngsaanibdedingen zijn. Een bezoek aan Boutique Clas sique is dan ook zeker de moeite waard. medewerking en in dit verband bren gen de leden van het Stichtingsbe stuur posthume hulde aan de overle den wethouder K. de Haan die zich bij alle onderhandelingen bijzonder heeft ingespannen om de plannen snel te verwezenlijken. Het wachten is echter op het ogen blik op de verklaring van „geen be zwaar" van het ministerie van CRM en die in feite betreft de vervanging c.q. uitbreiding vari 't huidige Nieuw- Mariënburg. INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.) TELEFOON 02155-10304* Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur U kunt tevens kijken haar; Wand-en Ktnkwanden vloertegels Parketvloeren Plavuizen Vouwdeuren Houten wanden en Gewone én plafondschroten - gefineerde deuren denblieklaar>35 soest tel.13991 of 14550 RECHTSTREEKS VAN DE FABRIEK. Geopend Maandag tm. zaterdag van 9-17 uur. Vrijdagavond ook van 19.00-21.00 uur. De leden van de Soester onderwijs commissie kunnen zich geheel vereni gen met het verlenen van een kre- De albums van toen herdrukt in precies dezelfde uitvoering als in 1906-1909. Elk album met de 144 originele kleurenplaatjes om zelf uit te knippen en in te plakken. ƒ18,50 per deel. Eén van de belangrijkste boeken van dit najaar. 24,50 Verdere avonturen van Ollie B. Bommel. 12,90 Bagley berooft U zeker weer van uw nachtrust! 16,90 SOESTERBERGSESTRAAT 53 TELEFOON 12419 diet van 4500 gulden aan de Lnsin- gerschool voor de aanschaf van een methode leesonderwijs als aanvulling op de bestaande methode; het aan schaffen van materiaal voor de speel- leerklas voor het vak lezen en voor het aanschaffen van nieuwe leesvor- men voor de klassen twee tot en met zes. Geen bezwaren waren er ook tegen het beschikbaar stellen van 40.000 gul-den voor de Van der Huchtschool, die er nieuw sehoolmeubilair voor aanschaft alsmede leer- en hulpmid delen ten behoeve van de aanvulling van het muziekinstrumentarium, een radio en een tv. en materialen voor het vak handenarbeid. Een aanvullend krediet van 65.0-00 gulden tenslotte werd gegeven voor d'e verbouwing van de Savornin Loh- manschool. In totaal kost deze ver bouwing 489.747 gulden, waarvoor al reeds bij eerdere gelegenheden 425.000 gulden aan kredieten werd gegeven. ra Gegarandeerd goed en goedkoop. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155- 12455 vDe politie heeft in samenwerking met de marechaussee te Soesterberg bij de 20-jarige dienstplichtige militair een complete zend- en ontvangstin stallatie in beslaggenomen. De waar de van de apparatuur is ongeveer 1000 gulden. Men kwam de illegale activiteit op het spoor door klachten van storing van t.v.- en radio ont vangst in de omgeving. Is het Bas of Tineke, zo'n 10 jaar en van die echte leuke moderne kleren? Dan is de kans heel groot dat 't bij MÏKIMO vandaan komt. Want dddr hebben ze die prima uitziende stoeisterke kleren van Dombo, Louis London, Absorba en Olly. Hangend op kijk&keur-hoogte, zomaar voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weer even verlichten. BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 30 september is het precies vijftig jaar geleden dat de Stichting Medische Missiezusters een feit werd. Het gouden jubileum wordt in Nederland op zondag 28 september a.s. gevierd met een bijeenkomst in het Jaarbeurs Con grescentrum te Utrecht. Eerstens een Eucharistieviering en aansluitend daarop enkele officiële sprekers en vanaf 16 uur een receptie. Het zal er niet aan belangstelling ontbreken want ook in Nederland zijn de zusters geen on bekenden. Een Soester, zuster Magdaleen Westerveld heeft daar een groot aandeel in gehad. Zij trad vijftien jaar geleden toe tot het „Gezelschap" van deze inter nationale kongregatie en verzorgt vele jaren de landelijke public relations. Zuster Magdaleen mobiliseerde een deskundige en toegewijde werkcommissie van vrienden en met de hulp van Nederlandse missiezusters zorgde zij dat het werk bekendheid kreeg. De stichteres van de kongregatie, de nu 83-jarige Anna Dengel, werd in Hall in Tirol geboren. In 1913 vertrok zij naar Engeland om daar haar me dische studie te beginnen; in die tijd voor een vrouw een niet zo voor de hand liggende zaak. Haar artsenbul behaalde zij in 1919, waarna ze in 1920 vertok naar Rawalpindi in het huidige Pakistan. Ze werkte daar vier jaar als lekenarts onder moslimvrou wen en kwam er al snel tot de kon- klusie, dat medisch werk in ontwik kelingslanden bittere noodzaak was. Het resulteerde in haar stichting „de Medische Missiezusters". Binnen de katholieke kerk was het in de jaren '20 aan priesters en religieuzen echter nog niet toegestaan de geneeskunde uit te oefenen. Anna Dengel offerde toen hét voorrecht officieel tot de re ligieuzen gerekend te worden op, om de medische beroepsarbeid van haar zusters veilig te stellen. Pas in 1940 werd het Gezelschap officieel als een religieuze kongregatie opgenomen binnen de katholieke kerk. De medische missiezusters zijn nu werkzaam in meer dan 35 gezond heidscentra en ieder jaar opnieuw worden ze gevraagd nieuwe projecten op te zetten. In het kader van de so ciaal-medische ontwikkeling werken ze mee aan 60 opleidingsprogramma's in Afrika. Azië en Zuid-Amerika, En geland, Duitsland, Itplië, Nederland, Zuster Magdaleen Westerveld en de stichteres van de kongregatie van Me dische Missie Zusters, Anna Dengel. Noord- en Zuid-India, Indonesia en op de Philippijnen. Hun werk is kuratief, tot leniging van de direkte medische nood, èn preven tief, gericht op het voorkomen en uit roeien van vele ziekten en kwalen. Bovendien geven zij vakkundig oplei« ding aan landeigen jonge mensen. Zij werken als artsen, verpleegkundi gen, vroedvrouw of analiste, als apo thekers, als docente of voorlichtings- konsulente. De oorspronkelijk uit het onderwijs afkomstige zuster Westerveld werd apothekersassistente en vertrekt vol gend jaar naar Brazilië om in het Amazone-gebied, het diocees van de sisschop Don Helder Camera, een me dische post te starten. Haar werk in Nederland zal overge nomen worden en doorgaan. Duidelijk zal zijn dat voor het werk naast mo rele steun ook financiële steun nodig is. Beiden worden verleend door de Vrienden van de Medische Missiezus ters, die het blad „M 3" uitgeven en een gironummer hebben (nr. 33 56 00). In het jubileumnummer van „M 3" schrijven zij: „Nu we het feit herden ken van de gouden stichtingsdag gaan onze gedachten naar die kleine vrouw in Rome. Anna Dengel, een vrouw, die een halve eeuw inspireert tot be langeloos helpen van de medemen sen".

Soester Courant | 1975 | | pagina 3