CDA-fraktie niet tegen nieuwe provincie-indeling Locoburgemeester Plomp Soest rijp voor het stichten We staan niet alleen op de wereld opende hordehol van de Paltz- en Eemgeuzen Ook in Soest werd gedemonstreerd Kamerconcert in het Artishockgebouw van oudheidkundige vereniging Bezwaren tegen vaagheden in wetsontwerp Honderdag 2 oktober 1975 54e jaargang no. 7 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedcstraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Rijverbod Ruim honderd man bij Braamhage bij het monument PVO-sukses in Vianen Mogelijk in november een propaganda avond I sen vermoord; onze i wij straks ook zeg- tig jaar geleden de k héb mijn plicht mens vrij te staan .eer Mali drong erop SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ3,Vwschynt iedere donderdag De GDA-raadsfractie is het in principe eens met het standpunt van de minis ter van Binnenlandse Zaken, dat het binnenlands bestuur gereorganiseerd moet worden. Eens is men het ook met de minister dat het bestuur dichter by de bevolking gebracht moet worden en met het oog daarop is men van mening dat er ruim plaats moet blijven voor de locale bestuurslaag, c.q. de gemeenten. Dat was de algemene conclusie die zaterdag getrokken werd aan het slot van de extra CDA-soos, die geheel aan dit onderwerp gewijd was. Betreurd werd dat het concept-ontwerp van de Wet Reorganisatie Binnenlands Bestuur nogal wat onduideiyk laat en met name tekort schiet in het vaststellen van de eigen inbreng cn bevoegdheden van de twee niveau's (gemeente en gewest). Onderschreven werden de landeiyke bezwaren tegen het feit dat de decen tralisatie van de rykstaken niet verder gekomen is dan het studiestadium, terwyi er nog veel onduideiykheid heerst over het verkregen van de finan ciële middelen om de uitvoering van de bevoegdheden te waarborgen. Zeven fractieleden woonden de bij eenkomst bij; uit de inwoners was slechts een handjevol belangstellen den komen opdagen. Toch gaven zij de fractie voldoende stof om haar standpunt nader te formuleren. Opgemerkt werd ondermeer dat de gemeenteraad van Soest zich altijd 'n voorstander getoond had van min der vrijblijvende samenwerking in re gionaal (Eemland) verband en dat met het oog daarop de nieuwe gewestelij ke indeling nauwelijks afgewezen kon worden. De voorzitter van de soos, de heer A. Bolhuis, benadrukte dat de herindeling van het land in ieder ge val zou betekenen, dat de vierde be stuurslaag kon worden voorkomen. Daar bestond alle aanleiding voor, in dien men doorgegaan was met ge westvorming naast de provinciale staten. Lang werd stilgestaan by de vraag van de her G. Oldenboom of door de nieuwe opzet de gemeenteiyke taak uitgehold werd. By een nadere be schouwing bleek dat mee te vallen, omdat de gemeenten voor vele zaken reeds lang echte zelfstandigheid mis sen. Dat werd ook niet als een gemis gevoeld, omdat regionaal overleg in het belang was van een goed bestuur. Gedacht werd daarbü aan regionaal en provinciaal overleg by planologie, de aanleg van wegen, openbaar ver voer, regionale schoolraad, regionale brandweer- en politievoorzieningen, gezondheidszorg e.d. Problemen waren er voor de heer J. van Poppelen over de oppervlakte van bedrijfsterreinen (Vj ha te klein) en over de dreiging dat vrijwillige In zet, zoals bij de Soester brandweer, verloren zou kunnen gaan. De heer Van Poppelen, die zijn ver wondering uitsprak dat niet meer po litieke partijen bijeenkomsten organi seerden om de burger bij de herinde ling te betrekken, zei het te betreuren dat de minister zo weinig ruimte voor gedegen behandeling overliet. Wel was hij het met de heer G. Ger- ritse eens, dat de noodzaak van sa menwerking en een betere bestuur lijke inrichting van Nederland, al ja ren bekend was. Gerritse meende dat men daarom de minister niet te zwaar moest aanval len en ook niet teveel van uit een (beperkt) Soester standpunt moest re deneren. Voorts wees de heer Gerrit se erop dat het uiteindelijk ging om 'n „ontwerp" dat ter discussie stond. Bedenkelijk vond men het dat de beroepsmogelijkheid slecht geregeld was in het ontwerp en dat de gemeen ten in eerste instantie bij de (eigen) nieuwe provincie terecht kwamen. Tenslotte werd stilgestaan bij het grondgebied van het gewest Eem- land-Harderwijk. Daarbij zijn inge deeld de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Ermelo, Harderwijk, Hoevelaken, Leusden, Nunspeet, Nijkerk, Putten, Scherpen- zeel, Soest en Woudenberg. Het is on geveer het gebied van het samenwer kingsverband Eemland met een uit breiding richting Harderwijk Scherpenzeel en Woudenberg, Naar de mening van enkele fractie leden zou logischer wijs ook de ge meente Barneveld aan deze nieuwe provincie toegevoegd moeten worden en aan de andere kant bestond er be- standpunt van de gemeente Eemnes. grip voor een eventueel afwijzend Uitgaan wil men vooral van econo mische gebondenheid en gerichtheid van de betrokken inwoners, maar het antwoord bleef men schuldig op de vraag of Soesterberg dan beter inge deeld kon worden bij Zeist. In het al gemeen liet men zich niet uit of de gewestvorming zou kunnen gaan be tekenen herziening van gemeente grenzen. Vanavond wordt over dit onderwerp, de reorganisatie van het binnenlands- bestuur, een extra informele raads vergadering gehouden, die om 19.30 uur in de zaal van de brandweerka zerne begint. Met name die raadsleden die bij de behandeling van het subsidievoorstel aan de groep gevraagd hadden om een functie-onderzoek, en degenen die aanmerkingen hadden gemaakt op 't parkeren van auto's in het bos. „Dat gebeurde alleen tijdens de bouw* voortaan niet meer", aldus schipper Van Dijk, Met de economische situatie blijft het een miserabele toestand. Niet alleen in ons land, de gehele geïndustriali seerde wereld lijdt er onder, zeker ook de onderontwikkelde landen, in de communistische wereld gaat het al evenmin erg goed en zelfs de nu rijk wordende olieproducerende landen mopperen over de economische malai se, die zij zelf hebben aangewakkerd door hun sterke verhoging van de olieprijzen. Als het dan slecht gaat, zoekt men natuurlijk overal naar een schuldige. Men moet iets of iemand de schuld kunnen geven om zichzelf vrij te pleiten. De belangen liggen, hetzij economisch, hetzij politiek, ver schillend. De olielanden leggen nog 'n schepje op de prijzen, omdat ze door de zwakkere dollar minder geld bin nen krijgen dan ze gehoopt hadden. De communistische landen pogen meer markten te veroveren door de onderontwikkelde landen nu van wa pens te voorzien, in de verwachting dat zij er daardoor straks ook hun andere produkten kunnen slijten. En in de westelijke landen geeft men de schuld aan het kapitalistisch systeem en poogt men van de gelegenheid ge bruik te maken om het kapitalistische door het marxistische systeem te ver vangen, ook al heeft men elders al kunnen konstateren dat dit tot een verarming moet leiden. Ieder redenert vanuit zijn eigen standpuntje en is niet bereid om naar een gezamenlijke opbouw en verdeling van de welvaart te zoeken. Dat feit, het overal in de eerste plaat* willen dienen van het eigen belang, dienen we te aanvaarden als het axio ma waarvan we uit moeten gaan. Dat biedt dan vooral de politieke her vormers een uiterst smalle basis om hun inzichten te kunnen laten zege vieren. En hoe kleiner het land waar op zulke hervormingen wordt aange drongen, hoe moeilijker er iets van hun ideeën verwezenlijkt kan worden. Wanneer niet alle, althans het over grote deel, van de vanuit hetzelfde systeem werkende landen ook die her vormingsideeën aanhangen en willen verwerkelijken, dan is het immers om economische redenen onmogelijk voor dat ene (kleine) land om de gedachte plannen volledig door te voeren. Als Nederland op eigen houtje de vrije bedrijfsuitoefening wil afschaf fen, tot een stille, geleidelijke natio nalisering van het bedrijfsleven wil overgaan in socialistische zin, dan zal dat bedrijfsleven niet de concurrentie kunnen volhouden met het nog vrije bedrijfsleven in andere landen, on danks alle beweringen van het tegen deel. Zo kan Nederland ook niet al léén de werkloosheid doen afnemen, hoogstens wat incidentele matigingen in een enkele sector teweegbrengen. De olieproducerende landen kunnen met hun prijsverhogingen ook slecht* een tijdelijke verbetering van de ei gen situatie teweegbrengen. Aan de andere kant scheppen zij er juist een bemoeilijking van de wereldhandel door, van wier verbetering ook zij toch afhankelijk blijven. Die duurdere olieprijs heeft mede tot gevolg, dat er veel vlugger en intensiever gezocht wordt naar en geëxperimenteerd wordt met andere energiebronnen. Over tien twintig jaar zullen deze landen de gevolgen van hun huidige handelspolitiek gaan ondervinden en dan betreuren dat zij niet veel eerder tot een nauwe samenwerking met hun afnemers zijn gekomen, in aller be lang. De communistische landen zoeken op het ogenblik wel meer handelscon tact met de niet-communistische we reld, maar trachten dat verkeer toch wel zo eenzijdig mogelijk te houden, d.w.z. meer uitvoer dan invoer. En dan is dit nog uit de nood geboren, zowel uit economische als uit politieke nood. De strijd die het Oosten en het Westen nog steeds gescheiden houdt. De militaire inspanning van het Oost blok vreet kapitalen, hetgeen handel met de overige wereld noodzakelijk maakt om de machtspositie te kunnen handhaven èn uitbreiden. En helaas lat men zich in het Westen daardoor nog in slaap sussen ook. Een rijverbod kreeg de 26-jarige A. L. van den B. opgelegd toen zowel blaas- als bloedproef in zijn nadeel uitvie len. Hij werd aangehouden op de Beckeringhstraat. Nadat de senioren-verkenners Henk Sievers en Erik van Nus de vlag had den gehesen en een groepje welpen in echo-effect had laten weten „Wij bedanken iedereen die meegeholpen heeft aan de bouw van ons nieuwe hordehol, hiep, hiep, hiep, hoera", bo den Remko van Kesteren en Date Rentema aan loco Plomp de sleutel aan. Toen hij deze in het getekende hoofd van een scout omdraaide, be gon de muziek automatisch te spelen. Met een reusachtig© sleutel opende loco-burgemeester Plomp het horde hol van de Paltz- en Eemgeuzen. Foto: Herman van Dam Binnen ging het licht aan en dat was voor de welpen in het hordehol het sein om naar buiten te stormen, daar bij confetti strooiend ballonnen prik kend. De bezoekers, onder wie afgevaardig den van de plaatselijke scoutinggroe pen, het districtsbestuur en de water sportvereniging Eemland uit Baarn, kregen daarna de gelegenheid het ge bouw te bezichtigen. Ze konden ver volgens kijken naar de voetbalwed strijd tussen ouders en leiders, door de leiders (die allemaal als gebles seerde spelers het veld in kwamen) met 6-3 gewonnen. Mej. A. van Bem- mel had deze uitslag goed voorspeld en won de toto-taart. Een taart was er ook voor beide ploegen. Met demonstraties en spelletjes waar iedereen aan mee kon doen, werd de open dag besloten. Voor de Paltz- en Eemgeuzen volgden toen nog een door de uit ouders bestaande hulptroep aangeboden maaltijd en een filmvoor stelling in het nieuwe hordehol. De protest-demonstratie by het mo nument bij Braamhage. Met de mi crofoon Jan Leyendekker; rechts van hem de heer J. Postema en links de heer W. Mali. Foto: Herman van Dam Het tamboercorps van de muziekver eniging P.V.O. heeft met groot sukses deelgenomen aan een concours te Vianen. Daar werd een eerste prijs behaald) met 192Vs punt, wat neer komt op een gemiddelde van negen voor de onderdelen. De tamboers speelden een modern stuk, „Winter intermezzo", met lyra's, tamboerijnen, beiringan en zweepslag. Zij stonden onder leiding van instruc teur Wim Wallet. Na terugkomst werd in het clubge bouw aan de Beetzlaan afscheid ge nomen van de instructeur K. Verlaan, cPie naar Maastricht is vertrokken. De heer Verlaan kreeg naast het ook voor hem geweldige sukses in Vianen, een kadobon en een grasanaaimachine aangeboden. Voor mevrouw Verlaan waren er bloemen. A.s. zaterdag nemen 13 leden deel aan een solistenconcours te Gelder- malsen. A.s. zondag, 5 oktober, aanvang 15 uur, wordt in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat het maandeiykse kamerconcert gegeven. Daaraan werken mee de violiste Ida Mager en de pianist Maarten van der Lek. Op het pro gramma staan werken van F. Schubert, A. Webern, Cl. Debussy en L. van Beethoven. Ida Mager, in 1949 te Amsterdam ge boren, kreeg reeds vanaf het begin van haar gymnasiale opleiding viool lessen. Haar leermeesters waren Jan Hendrichs en Jaap Schröder. In 1971 deed zij indexamen orkestspel; daar na vertrok zij naar Londen om daar haar studie te vervolgen aan de Royal Academy of Music o.l.v. Marjorie Lavers; zij maakte deel uit van het kamerorkest van deze instelling, dat onder leiding stond van Neville Mar- riner. Het jaar 1973 was erg belang rijk voor haar, want toen verkreeg zij haar diploma solospel te Amster dam, behaalde een prijs in het Vierde Nationaal Vioolconcours Oskar Back en trad toe tot het Nederlands Ka merorkest. Met de pianist Maarten van der Lek heeft zij al vele recitals ge geven. Maarten van der Lek werd in 1950 te Amsterdam geboren; in 1973 be haalde hij aan het Conservatorium al daar het diploma solospel met onder scheiding; zijn leermeester was Hans Derksen. Hij treedt regelmatig op als solist en als begeleider. Ook in Soest werd zaterdag geprotesteerd tegen de voltrekking van vyf doodvonnissen in Spanje. Het initiatief daartoe werd genomen door de Party van de Arbeid en gesteund door andere plaatselyke politieke party en. Ruim honderd belangstellenden waren om zeven uur 's avonds naar het monument by Braamhage gekomen om te luisteren naar toespraken van de heer J. Postema van Amnesty International en de heer W. Mali namens de burgery. De heer J, Leijendekker leidde hen in en legde het doel van de bijeen komst ui't. „Het was u en mij heel wat waard geweest als we hier niet zouden hebben gestaan. We staan hier op een zwarte dag, net zo zwart als de tijd die wij vele jaren geleden ook kenden. Het is niet toevallig dat wij bij dit monument staan: dit is het centrale téken om ons verbonden te voelen met mensen, die het beste hebben gegeven wat ze konden ge ven; hun leven", aldus de heer Leijen dekker. Hij wees er nadrukkelijk op dat de bijeenkomst geen politieke of godsdienstige manifestatie was. De heer Postema las eerst een citaat van Franco voor dat bijna in alle Spaanse gevangenissen hangt: „Ik kan verzekeren, zonder angst voor ver gissing, dat een ieder die de gevange nissen van andere landen heeft be zocht en ze vergeleken heeft met de onze, geen instelling gevonden zal hebben die zo onpartijdig, zo christe lijk of humaan is, als die welke door onze beweging zijn gesticht". Een fel verwijt richtte de heer Pos tema aan Franco, door hem „don ca chot" te noemen. De executie herin nerde hem aan de nazi-tijd. „U hoeft de worgpaal niet aan te draaien; u hoeft geen trekker over te halen; u hoeft de terdoodveroordeelden niet in de ogen te zien. U denkt op het domU me niveau van vijf mini vijf is nul. Maar de doodstraf lost niets op. Hij vernietigt slechts en schept nieuwe problemen." Wij klagen u aan", aldus de heer Postema, op „grond van uw eigen wetboek van strafrecht. U bent meer dan strafbaar; uw wanorde is openbaar en brengt de minachting voor uw staat ver over de grenzen. Bij u is iedere andersdenkende een misdadiger. Wij staan machteloos te genover de executies maar niet mach teloos tegenover hen die door strij den". Hij drong er bij de demonstranten op aan schriftelijk te protesteren bij de Spaanse ambasade in Den Haag. De heer Mali zei dat velen zich in het diepst van hun ziel getroffen voélden door hetgeen in Spanje is gebeurd. „Daar zijn mensen broeders. Kunnen wij gen, net als dertig verzetstrijders: ik gedaan om als voor God!" De h aan de luxe wat te beperken om er voor te zorgen dat de rechtvaardig heid wat groter werd. „Voor iedereen moet plaats zijn in dit leven". Ook hij verzocht de aanwezigen het niet bij woorden te laten, maar een daad te stellen, bijvoorbeeld schriftelijk te protesteren tegen doodvonnissen. „Dan zullen wij zeker in slagen dat er in Europa licht zal komen", zo besloot de Mali. ïtflet enkele ogenblikken stilte werd protestbijeenkomst daarna besloten. Namens alle medewerkers „van bui ten" gaf de heer G. Düermeijer een overzicht van de werkzaamheden, uit gevoerd door de bouwcommissie met steun van de hulptroep, leiders en ouders. Hij prees de teamgeest en het enthousiasme waarmee iedereen tel kens weer aan het werk was en droeg het gebouw over aan de Paltz- en Eemgeuzen. Hij droeg het op aan de vrouwen, die hun mannen al die za terdagen hebben afgestaan voor de bouw. Groepsvoorzitter Ruud van Dijk her innerde eraan, dat het initiatief voor de bouw was genomen dor de vroe gere groepsleider, Rob van Dijk. Hij prees het werk van de bouwcommis sie en alle andere werkers. De bouw was een projekt, opgezet in de geest van Scouting Nederland: samen spe len, samen doen. Hij nodigde tenslotte de raadsleden uit eens te komen kij ken naar het spel van verkennen, zo als dat elke zaterdagmiddag door de Paltz- en Eemgeuzen wordt gespeeld. In een kermisachtige sfeer, dus met allerlei attracties, hebben de Paltz- en Eemgeuzen zaterdagmiddag de opening van de uitbreiding van het hordehol gevierd. De officiële openingshandeling, het omdraaien van een reusachtige sleutel, werd verricht door loco-burgemeester drs. G. Plomp. Nadat enkele kort© toespraken waren gehouden en de „bouwvakkers" waren geëerd met het certificaat „handige jongen", konden de bezoekers een kykje nemen by enkele demonstraties en zelf meedoen aan tal van attracties, zoals zelf brood bakken, schieten, zak- en touwtrekken en een estafette. Een voetbalwedstrijd tussen ouders en leiders besloot het feest op het terrein van de scouts aan de Den Blieklaan althans voor de bezoekers. Voor wethouder Plomp aanleiding om in zijn toespraak te zeggen, zich even in de oude tijden van de bos-, water en wilde geuzen gewaand te hebben. „Maar toch geloof ik van deze geuzen niets te vrezen te hebben. De Paltz- en Eemgeuzen zijn de rustige nazaten van de bos- en watergeuzen. De wilde geuzen zijn tam geworden. Hoewel, toch niet zo tam dat ze niets doen. Vooral de laatste zeven maanden heb ben geuzen en ouders hun vrije zater dag opgeofferd om dit hordehol tot stand te brengen. Ook de gemeente heeft waardering voor het werk dat hier gedaan is, en daarom een steen tje bijgedragen. Ik hoop dat jullie lang plezier zullen hebben van dit mooie hordehol". De heer Polmp bood op zijn beurt de sleutel van het ge bouw aan schipper Ruud van Dijk aan. Zeer vele bezoekers gaven ook fi nanciële steun en dat leverde een be drag van ruim 900 gulden op. De voorbereidingscommissie (van de tentoonstelling) bestaande uit de he ren P. v. d. Breemer, F. Knaapen, A. J. Dijsseï, E. Heupers, J. Olthuis, B. van Os, en J. G. Hil horst, is van mening dat een oudheidkundige ver eniging minimaal 150 leden moet tel len. Een commissie uit deze leden zou zich kunnen gaan bezighouden met de stichting van de oudheidkamer. Als eerste start gaan de heren Heu pers, Olthuis en Van' Os bekijken wat de mogelijkheden zijn voor een ver enigingsblad. De andere commissiele den gaan een programma opstellen voor een te houden propaganda-a/vond (waarschijnlijk in de maand novem ber) met de dirékt geïnteresseerden Uitnodigingen daarvoor zullen ver zonden worden, alhoewel ook andere belangstellenden welkom zijn. Soest is ryp voor het oprichten van een Oudheidkundige vereniging. Dat is de mening van de organisatoren van de tentoonstelling „Oud-Soest", die enkele weken geleden in het gebouw De Rank, gehouden werd. Daarnaast zou gestreefd kunnen worden naar het stichten van een oudheid-kamer, waarvoor inmiddels door een goedwillende burger een ruimte is aangeboden. De tentoonstelling werd door dan 30Ó0 belangstellenden bezocht. 80 van hen hebben middels het opge ven van naam en adres kenbaar ge maakt daadwerkelijk geïnteresseerd zijn in de tot stoandkoiming van oudheidkamer. Daarnaast hebben 35 bezoekers van de gelegenheid gebruik gemaakt ge reacties te geven naar van de tentoonstelling. Die 'kwamen neer op de openingstijden die tekort gevonden worden; verzoeken om te gaan en jaarlijks een expositie te organiseren; leerlingen van scholen de gelegenheid te geven kennis te nemen van oud-Soest en' bedankjes dat het initiatief voor de tentoonstelling genomen werd. Reacties kwamen niet alleen uit Soest, maar ook uit Eemnes, Baarn, Amers foort, Utrecht, Amsterdam en Den Haag, Een van hen schreef dat de naam Soest afgeleid moest worden van de ligging van de zijde van 't Stiohtse Heuvelland. „Sij Oost" werd „Soyst", later „Soest", zoals „Sy West", Sywest, later „Zeist" werd.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1