Bungalowbrand mogelijk (voorlopig) einde van serie moeilijkheden scliociiinkcr Kapitein J. Veenendaal nam afscheid van het Datim MENEER SCHOEMAKER Het oog gericht op t leven begint bij 40 A.van derWeerd Brandstichting zeer waarschijnlijk Te snelle bromfietser rijdt tegen politieauto en breekt been Boekenmarkt te Baarn BERKHOF (I) lanbi-hartocT) Ongezonde belang stelling voor - telefoons ANWB bondsavond in Soesterberg des Fleurs Boutique Stormschade Ton Beuken Onverlichte cross auto veroorzaakt verkeersongeval Betaling abonnementsgeld vierde kwartaal 1975 Ambitieus herfstvakantieprogramma in De Vangrail „uauinQ 3iao>i 3q" DIE GEWELDIGE SERVICE VAN U.. WAT HOUDT DIE NOU EIGENLIJK IN? 00 Soester Courant van donderdag 2 oktober 1975 Op de arbeidsmarkt doen zich mo menteel de wonderlijkste situaties voor. Je kunt jarenlang op een kan toor werkzaam zijn, in een mijn wer ken of ongeschoolde arbeid verrich ten. Je kunt jarenlang gestudeerd hebben en een bepaalde positie heb ben bereikt. Je kunt ook een eigen zaak hebben of een boerderij. Maar op een goede dag is het afgelopen. Ineens hebben ze je niet meer nodig. In de buurt wordlt een supermarkt geopend en je kurut je zaak wel slui ten. Op de plaats van de boomgaard wordlt een industrie gevestigd, een flat gebauwd of wat dan ook. De mijn wordt gesloten. Er worden fusies aangegaan. Kortom, je staat er opeens naast! Goed, je zal wel niet omkomen van de honger én vooral de ouder wor dende mens heeft vroeger al geleerd „de tering naar de nering te zetten", maar het is even zo goed zuur. Elke dag vermelden de kranten grote aan tallen ontslagen. Iedere dag komen er mensen thuis, die moeten zeggen „we zijn met zoveel' man ontslagen". Wer keloosheid is een spook dat weer rondwaart en niet alleen in ons land. Het dcet denken aan de krisistijd uit de dertiger jaren. Ook nu weer schrikbarende werkloosheid, als ge volg van zich steeds weer wijzigende maatschappelijke strukituren; toen tengevolge van mechanisering, nu door automatisering. Voor jonge mensen is het erg, maar voor oudere mensen kan het een ramp betekenen. Of je gestudeerd hebt of dat je ongeschoold arbeider bent, je komt tegenwoordig als je eenmaal de 35 gepasseerd bent, moei lijk weer aan de slag. Dit geldt zowel voor mannen als voor vrouwen. „Heit leven begint bij veerttig" is in ons land een staande uitdrukking ge wonden; dat gezegde roept enorm veel associaties op: mensen in de kracht van hun leven zoeken werk, mensen met een eigen leven en met een ge zinsleven voelen zich tegenover zich zélf en anderen overbodig geworden. Zij schamen zich om naar de bijstand te gaan, al hebben zij daar recht op, ze voelen zich omringd door mee warigheid of oprecht medelijden. Zij zijn uitgerangeerd. Soms zijn er men sen, -die zich afvragen of het leven niet eindigt bij de veertig. Ofschoon volwassenheid, van oudsher wordt beschouwd als het culminatie punt van dé lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling van de mens, schijnt deze opvatting in de geïndu strialiseerde landen aanzienlijk te zijn gedevalueerd. Een bewijs is wel, dat mannen en vrouwen van middelbare leeftijd zich in hun arbeidsbestaan maar al te dikwijls voor ernstige moeilijkheden zien geplaatst! Ze zijn in de veertig of ouder, maar hebben nog lang niet de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Ze behoren nog tot de akitieve beroepsbevolking en zijn in staat hun werk naar behoren te doen= Maar op grond van hun leeftijd lopen ze de kans langdurig werkeloos te blijven. In feite dus zijp ze de dupe van discriminatie. In Amerika is het verboden om in personeelsadvertenties een leeftijd te noemen. Daar zijn argumenten ge noeg voor. Men redeneert: het gaat. om de beste man cf vtouw op die plaats. Daar zijn die en die capaci teiten voor nod ig. Hier pleegt het bedrijfsleven te ad verteren met „leidinggevende functie, we zoeken iemand met veel ervaring, gedegen kennis van zaken enz. enz." Ergens onderaan „maximum leeftijd 35 jaar". Ongeveer 20 jaar geleden ging de Stichlting „Het leven begint bij de veertig" van start. Het doel, geïnspi reerd door de problematiek, optre dend bij het repatriëren van een groot aantal oudere arbeidskrachten uit In donesië, was door woord en geschrift de aandacht te vestigen op de waar de die oudere personen voor het be drijfsleven kunnen hebben. De methode die daarbij werd gevolgd richtte zich pp informatie aan werk gevers en begeleiding van werkzoe kenden. Helaas heeft deze Stichting nog steeds niet de bekendheid ver worven dïe zij verdient en jammer genoeg heeft zij te weinig medewer kers door heel het land. De medewer kers doen dit; werk geheel belange loos^ Iedere maand geeft .de Stichting een orgaan uit „Zonder Werk" informatie voor oudere werkozekenden". Hierin kunnen werkgevers en werknemers adverteren. Regelmatig verschijnt er ook vraag en aanbod in dit orgaan. De meest uiteenlopende werknemers bieden zich aan zoals: heer, jaren lange ervaring tropische landbouw, directie-secretaresse, verkoopleider, gezagvoerder, zakenman, administra teur, maatschappelijk werkster, tech nicus, vertaler, lerares Frans, vete- genwoondi'ger, bedrijfsleiders e.v.a. Ook advertenties van werkgevers treft men aan. Volgens diverse verklaringen in het orgaan hebben veel werkge vers waardering voor de loyaliteit, de „ouderwetse" werktasteHing, het ver antwoordelijkheidsgevoel en de stabi liserende invloed van oudere werk nemers op de afdeling van bedrijven, waarin ze werken. De Stichting probeert dus zoveel mo gelijk oudere werklozen op te vangen en te begeleiden tot het moment dat zij weer in het arbeidsproces zijn opgenomen. KANTMAN HORLOGER JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGESTRAAT 26 TEL. 12982 - SOEST Met de brand die zondagmorgen de bungalow yan mevrouw Insinger aan de Pijnenburgerlaan (achter het Spiehuis) voor driekwart in de as gelegd heeft, is mogelijk een einde gekomen aan alle moeilijkheden die zich dit jaar in en rond het huis hebben afgespeeld. Reeds in februari werd er ingebroken; een geheimzinnige inbraak die een onbekende buit opleverde. In de maand juni werd er tweemaal geschoten. De eerste serie werd van binnenuit gelost; de tweede schietpartij enkele weken later, kwam van buiten af. Er vielen geen slachtoffers, maar de kogelgaten waren duidelijke getuigen. In augustus werd er ingebroken in het atelier dat bij de woning staat en nu is de bungalow grotendeels afgebrand. spreken van brandstichting. Er wer den vier brandhaarden ontdekt, waar van er één niet door had gezet. Daar door bleef het slaapvertrek min of meer in tact, Het vrij van de woning staande ate lier bleef gespaard. Daar sliep een edhtpaar, familie van een gewezen huishoudster van mevrouw Insinger. Zij verblijven met vacantie uit Aus-. trdl-ië 'in ons land, maar had'den van de brand niets gemerkt. De politie moest hen wekken. Ook de hond had niet gereageerd. Het vuur werd zondagmorgen ont dekt door een landbouwer, die klaar was met melken en de vlammen van uit het dak zag komen. Zeven mi nuten na het alarm was de brand weer met veel materieel ter plaatse. Er werden zeven stralen ingezet en na tien minuten was men de brand meester. Het nablussen nam nog cir ca anderhalf uur in beslag. Van de keuken én het woongedeelte is niet veel meer over. De resultaten van het recherche on derzoek geven alle aanleiding om te Woonkamer en keuken van de bungalow gingen verloren. Foto: Herman van Dam Mevrouw Insinger verblijft op het moment in Engeland en verklaarde inmiddels tégenover de politie dat zij er zich wil vestigen. Zij maakt snel vrienden, zo wist de politie en onder hen waren er die zich maar al te graag goed op de hoogte stelden van de situatie in de bungalow. Mevrouw Insinger, die jongstleden» vrijdag naar Engeland vertrok, had met het oog op brandstichting, een groot gedeelte van de inboedel, waar onder antiek, uit de bungalow laten halen. Zij is verzekerd. Overigens sluit de politie alle poli tieke motieven voor brandstichting uit. Mevrouw Insinger is een zuster van de Nederlandse ambassadeur in Spanje, die met het oog op de be kende politieke ontwikkelingen, juist in Nederland vertoefde. Een wat eerst een geslaagde ontsnapping leek te worden, heeft de bromfiet ser F. C. M. de B. (20) uit Laren, moeten bekopen met een botsing tegen een surveilance auto van de politie waar hjj een gebroken been aan overhield. De B. belandde in het Larcnsc St. Jansziekenhuis en de beide voertuigen waren beschadigd. De bemanning van de surveillance auto zag om half drie in de nacht van maandag op dinsdag op de Vre dehofstraat 2 bromfietsers met grote snelheid naderen. Zij reageerden niet op stoptekens en verdwenen richting Baarn. De achtervolging leverde aan vankelijk geen succes op; de ene bromfietser verdween in het bos, de andere ontsnapte door om te draaien en via de linkerrijbaan, fietspad en voetpad zag hij kans Soest weer te bereiken. In het Soesterveen raakte de politie hem kwijt. Snelheden van 80 kilometer werden gemeten. Naderhand werd gepost bij de Oran jeboom, het kruispunt Hilversum- Baarn. De politiewagen werd verdekt opgesteld en inderdaad naderde na enige tijd weer een snelle brommer. Ook nu poogde de bestuurder te ont komen, maar hij werd in zijn vlucht belemmerd door politieauto. Daar ein digde de vlucht met de voor De B. extra onprettige afloop. Aan de op sporing van de andere bromfietser wordt gewerkt. Tot en met zaterdag 4 oktober wordt in Baarn. In de grote zaal van het Kultureel Centrum „De Speeldoos" aan de Rembrandtlaan 35 een boeken markt gehouden. De openingstijden zijn dagelijks van 15 tot 18 uur en vair 19 tot 22 uur. De toegang is vrij. Het is een initiatief van de voormalig voorzitter van de Openbare Biblio theek en oud-directeur van de Uitge verij Wereldvenster, die geen moeite had zijn collega's in de uitgevers plaats Baarn ervoor te interesseren. AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 15963 IT 82 3N 021! ("OFFICIAL DEALERS VGASAPPARATUURJ Op de markt worden veel pasversche- nen boeken en overbekende, véle ma len herdrukte bestsellers aangeboden Men kan deze boeken bekijken, er in lezen en eventueel kopen, waarvoor boekhandel Van de Ven is ingescha keld. Hoewel het accent meer op de expositie ligt dan op de verkoop, zijn er mogelijkheden om aantrekkelijke koopjes te halen. Daarvoor is 'n stand „uitgeversrestanten" ingericht. Er zijn ook nog wat andere activitei ten zoals donderdagavond een lezing door de chef-beplanting van Artis, de heer Brink, over planten en dieren op vrijdagavond een discussie met de bekende scheidsrechter Frans Derks over voetbal; op zaterdagmiddag een poppenkastprogramma verzorgd door P. Postma en op zaterdagavond een praatje van de bekende zeezeiler Klaas Honig. Er bestaat in Soest een ongezonde belangstelling voor telefoons. Werden enkele weken geleden bij een bedrijf op het Industrieterreii twee telefoon toestellen weggehaald, enige dagen la ter gebeurde hetzelfde uit een woning aan het Heserlaantje. Nu deed mevrouw V. aangifte dat het telefoontoestel uit haar leeg gekomen woning aan de Van Goyenlaan werd meegenomen. De politie stelt een on derzoek in. In de telefooncel aan de Torenstraat werd de geldlade gefor ceerd. Het bedrag, 38 gulden, werd meegenomen, De schade beloopt 170 gulden. Dinsdag 7 oktober a.s. organiseert de ANWB een bondsavond te Soester- berg. Deze avonden hebben tot doel belangstellenden nader kennis te la ten maken met enkele van de meest interessante aspecten uit het om vangrijke werk van de meer dan 1,7 miljoen leden tellende vereniging. Een en ander wordt ondersteund met films en dia's, Ook zal een kleine expositie in de zaal een indruk geven van de grote verscheidenheid aan gid sen en kaarten die de Bond uitgeeft. De avond wordt gehouden in het Dorpshuis en begint om 20 uur. De toegang is voor ledereen gratis. Zojuist ontvangen een prachtige kollektie CACTUSSEN en EXOTISCHE PLANTEN. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155- 12455 De schade die de storm van het afge lopen weekend heeft aangericht is be perkt gebleven tot een viertal omge waaide bomen en nogal wat zware takken van de bomen langs de Lange Brinkweg, die naar beneden kwamen. Voor deze laatste groep bomen is het langzamerhand wel duidelijk dat zij kaprijp zijn. De omgewaaide bomen werden aange troffen op de Pelikaanweg, de Veen besstraat, de Bosstraat en te Soester- berg op de Gen. Spoorstraat. In en kele gevallen moest de brandweer in aktie komen om de weg vrij te ma ken. Op de Maatweg kreeg de landbouwer A. van de H. een afsluitboom door zijn landrover, waardoor schade ont stond. De boom was niet vergrendeld en werd plots de weg opgeblazen. een bijna klassiek model van pastoe. ook door de vele uitvoeringen een bestseller. interieurverzorging soesterbergsestraat 51, soest t.o. busstation - Telefoon 02155 - 12180 Op de Koningsweg stuurde door een schrikreactie de 31-jarige W. J. S. naar rechts, waarna hij met zijn auto via de berm in 'n sloot terecht kwam. De schrik werd veroorzaakt door een plots in het donker voor hem- opdoe mende onverlichte crossauto. Toen de politie arriveerde was de crossauto verdwenen. Daar wordt naar gezocht. Over enkele dagen breekt het vierde kwartaal weer aan, zodat het abonnementsgeld van ons blad voor het vierde kwartaal 1975 voldaan moet worden. De kwitanties hiervoor worden binnenkort aan T>nze incasseerder afgegeven. Vele abonnees voldeden aan ons verzoek om aan het begin van 1975 het gehele jaar- te voldoen, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Voor deze abonnees is dit verzoek dus niet bestemd. Een ander deel van onze abonnees betaalden het eerste halfjaar ineens en ook het tweede halfjaar 1975. Ook voor deze abonnees geld dit verzoek niet. Zo ook niet voor die abonnees die automa tisch gireren, ook voor hen is dit bericht overbodig. Er zijn echter nog een aantal abonnees, die tjjdige betaling van één of meer kwartalen verzuimden. Zij kregen een verzoek tot betaling in de bus, daar zij niet thuis waren. Deze abonnees ge lieven dus niet alleen het vierde kwartaal te betalen maar ook de achterstand. Betaling- kan geschieden contant aan ons kantoor; door over schrijving op giro 126156, of door storting of overschrijving op onze rekeningen b\j de Nederlandsche Middenstands Bank, Soest of de Rabo Bank, Soest. Gaarne rekenen wij op uw medewerking. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT De leiding van het jeugdclubhuis de Vangrail komt dit jaar met een bijzonder aantrekkelijk vakantieprogramma voor de herfstvakantie van 20 t.m. 25 ok tober. Zij hebben zich weten te verzekeren van de medewerking van een oud-visser t.w. de heer Van Sonsbeek uit Heerewaarden, die elke avond aan een ieder die dat wil de aloude kunst van het nettenbreien zal leren. Maar ook macramé-deskundige mej. de Bree uit Amersfoort zal op een avond de grondbeginselen van het touwvlechtwerk trachten bij te bren gen. Op de woensdagavond zal er 'n twee tal mooie natuurfilms worden ver toond; nl. 'return to the wild' en Afri kaanse olifant', beschikbaar gesteld door het 'Wereld Natuurfonds'. isaoj - jsaajj - isaaj - jsaaj - 2 I j? jnn 00'lê *u jjoo t> azfiw 1 öidpue uao do jadjs auiai)u] u»a 1 *1 ui uauip JO arxsaad .reeuioz H jooa hq piaqua8a|o2 uaa i Tj usii-SEizo Nooaaaax jjoojsjauiv JEcu 3oa\ ap sSuea o J.S30S 801 XYVH1S5JHIH h auvan-eisaa Feest - Feest - Feest - Feesrt - Feest Daarnaast zijn er nog een aantal an dere bezigheden, zoals o.a. textiel verven en emailleren. De middagen staan in het teken van 6-kamp. Elke middag van 2-4 uur (behalve woensdag) komen de 6e klas- sers van de 'Groen van Prinsterer-, Willem-Alexander-, Theresia- en Ma- riaschool onder aanvoering van hun captains trainen voor de 6-kamp, welke op zaterdag 25 oktober zal wor den gehouden in en om de Vangrail. De aanvang hiervan zal zijn om 2 uur. Maar ook dan is de leiding van de Vangrail nog niet uitgepraat, want naast die trainingsaktiviteiten is de Vangrail ook nog 'gewoon open' voor degenen, die graag handenarbeid wil len doen. De openingstijden zijn: elke middag van 2- ca. 4 uur (woensdag geen trai nen). Elke avond vanaf 7 uur (vrijdag gesloten i.v.m. voorbereiding 6-kamp) zaterdagmiddag 6-kamp om 2 uur. De toegangsprijs is ƒ0.50 per middag of avond (kaarthouders gratis). Zater dag 6-kamp gratis. Voor al uw AUTO PLAAT- en SPUITWERK j. van Zal Nleuweweg 37 (achterom), Soest Telefoon 02155-1 1018 Alles, lieve mensen, alles, ledereen praai tegenwoordig over service; zelden is een woord zo misbruikt. Daarom gaan wij nou 'ns zwart op wit zeggen wat wij met service bedoelen. Service is, bij ons althans, met U (en Uw portemonnaie) méédenken; in Uw schoenen gaan staan. Duswegwijs maken in een doolhof van merken en typen, prijzen en technische termen. Vakkundig adviseren met respect voor Uw budget. Bemiddelen bij eventuele financiering. Adviseren over plaatsingen en die plaatsing vakkundig uitvoeren. En last but not least, bij technische storingen terstond voor U klaarstaan tegen minimale kosten; tijdens de (lange!) garantieperiode uiteraard kosteloos. Dat wil onze service zeggen. Daarom lijken wij weieens duurder. Lijken, want bij de vakman bent U uit eindelijk voordeliger uit. Ook thuis SOEST voor alle zekerheid! SOESTERBERG Tijdens een van de periodieke saté-parties in het Kamp van Zeist is afscheid genomen van kapitein J. Veenendaal (56) die de U.K.W.-lecftjjd bereikte. Zijn commandant, de majoor C. Bakker, noemde hem één van de zeer weinigen in actieve dienst, die de Luchtmacht van vóór de oorlog nog meegemaakt heb ben, en een „kleurrijk figuur". Het afscheid werd bijgewoond door de commandant van het Datim, de kolo nel A. de Graaf en afvaardigingen van de technische diensten van de Lucht macht tot uit Duitsland toe. Kapitein Veenendaal was hoofd van de technische dienst van het Datim. Het afscheid gebeurde geheel in Luchtmachtstij 1, zij het dat er geeni vliegtuigen voor werden ingezet. De scheidende kapitein en zijn echtgenote werden in een bij de luchtmacht in beheer zijnde Austin uit 1929 van huis gehaald en de werkplaats ingereden, waar het afscheid plaatsvond. Daar zorgde een voor deze gelegenheid ge formeerd bandje voor de muziek. Majoor Bakker schetste in het kort de militaire loopbaan van kapitein Veenendaal, die op 1 februari 1939 begon als dienstplichtig soldaat bij 't tweede luchtvaartregiment te Soes- terberg. Na de oorlogsdagen van 1940 werd hij met groot verlof gezonden, maar in 1945 was de heer Veenendaal één van de eersten die zich weer aan meldde. Hij doorliep vervolgens alle onderofficiersrangen; werkte links en rechts in de luchtmacht en was lang gestationeerd op de vliegbasis Leeu warden. In 1957 werd hij daar onder scheiden met de zilveren eremedialle met de zwaarden verbonden aan de Orde van Oranje Nasau. Op 1 mei 1964 werd hij vakofficier en op 1 no vember 1970 bevorderd tot kapitein. In de loop der jaren volgde hij talloze cursussen waaronder, zo merkte ma joor Bakker op, „twee slipcursussen en twee anti-slipcursussen". In 1966 kwam de heer Veenendaal bij het Da tim en maakte daar een bewogen tijd mee. Dertig jaar luchtmacht noemde de majoor Bakker dan ook „een flink steentje bijdragen, geen kiezelsteen, maar een behoorlijke kei". Majoor Bakker prees de enorme vak bekwaamheid van de scheidende ka pitein en roemde diens vindingrijk heid, werklust en organisatietalent. Daar profiteerde niet alleen de lucht macht van maar ook de Stichting Jeugdwerk te Soesterberg. Majoor Bakker memoreerde de verdiensten van de heer Veenendaal in de Soes- terbergse wijkraad en merkte op dat daar nu meer tijd voor vrij kwam. Desalniettemin hoopte hij kapitein Veenendaal nog dikwijls in het Kamp van Zeist tegen te komen en hij bood hem een oorkonde aan „van het mi nisterie van ontspanning en ultrakor te werktijden". Dat gaf hem een vrij brief om altijd te komen informeren naar hout, schroot en andere afval- materiaal. Ook mevrouw Veenendaal werd in de hulde betrokken en zij kreeg van het personeel van de technische dienst 'n van afvalmateriaal vervaardigd plas tiek in de vorm van een schemerlamp. De scheidende kapitein kreeg 'n fiets. Namens de NOS, waar kapitein Vee nendaal bijzonder goede relatie mee onderhield, sprak de heer Jonker. Hij noemde de heer Veenendaal een 'biet ser' aan wie, als enige in het land, re kwisieten uitgeleend werden. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. De commandant van de materieel dienst, de kapitein J. Brand, bood als dank voor de samenwerking een ge- reedschapskast. aan en nadat, men op de scheidende kapitein geschreven rijm was voorgelezen, sprak kapitein Veenendaal een kort dankwoord.

Soester Courant | 1975 | | pagina 5