Het oog gericht op terreur Dieneke Smink exposeert wandkleden bij Van Hall Winkeliers Soest erb en campingbewoners de dupe van raadsbeslissingen Boutique des Fleurs^- H0I9EE Je Spiekerslop i CDA-SOOS: Kinderkledingbeurs voor Unicef Gratis ANWB-verlichtingscontrole Standwerkers door wethouder genegeerd 1 1 PAK MEE. P) Boutique des Fleurs „Groene" brieven bussen weggenomen I I Geslaagd op enkele stuks tot 40 korting bij Roester Courant van donderdg 16 oktober 1975 Libanon, Spanje, Argentinië en als vanouds Ierland zijn gebieden, waar men kan zien hoe een terreur die eenmaal is opgeroepen, vrijwel niet meer te keren is. In Libanon is nu, voor zolang het duurt, de rust weergekeerd nadat de hoofdstad Beiroet een uiterlijk heeft gekregen, alsof er een bombardement is uitgevoerd vanuit de lucht. Maar het probleem waarover het ging is er nog levensgroot en als de ge vechten al niet de druk konden uit oefenen er iets aan te doen, dan zal dat in de rustperiode nog minder ge beuren. Dus wacht men op de volgen de ronde. In Spanje zijn vooral de Baskische groepen die voor zelfbestuur ijveren, druk aan de gang wraak te nemen voor executies die derhalve weer ge volgd zullen worden door nieuwe te rechtstellingen, waarvoor natuurlijk weer wraak genomen moet worden enzovoort. In Argentinië is de situatie, ondanks het tijdelijk terzijde zetten van pre sident mevrouw Peron, van kwaad tot erger vervallen. Linkse Monteneros die eventjes een legerkamp overval len zijn leden van één vleugel van de peronistische beweging die zich erge ren dat het bestuur nu helemaal in ^handen is gekomen van rechtsere personen die zaken voorstaan waar- «•voor de peronistische leer weer an ders ultggiegfi wordt dan zij als de AAA gaar, uit protest dat de regering te slap is jegens de linkse terreur, over tot executies die al evenzeer on der het begrip terreur vallen. Wraak is over en weer onvermijdelijk en in dit geval zit de regering mach teloos tussen de twee partijen in. De wapens zijn intussen volop aanwezig kennelijk en ze zullen dan ook ge bruikt worden. Dat intussen in Ar gentinië de economische toestand hoe langer hoe belabberder wordt is van zelfsprekend, maar zelfs dit blijkt; niet voldoende om te komen tot al thans een tijdelijke eenheid om het land er eerst eens bovenop te helpen. Hetzelfde geldt voor Libanon. En in Spanje is de toestand in wezen niet veel beter. Het regime-Franco kan ongetwijfeld in grote trekken de an dersdenkende gewapenden betrekke lijk in toom houden en hun wensen niet in vervulling laten gaan, maar ze uitroeien lukt eenvoudig niet. In ze kere zin zou men kunnen zeggen dat als het daar niet lukt het nergens zal lukken. Iets wat dan weer treffend bevestgid wordt door de Ierse toe standen. De ontvoering in. de republiek Ierland van de fabrieksdirecteur Herrema kwam op een tijdstip dat juist een delegatie op reis ging om in andere lande reclame te maken voor dit land als ideaal oord voor vestiging van buitenlandse bedrijven. Men kan zich voorstellen dat de delagatie niet erg overtuigend meer kan werken - iets wat de ontvoerders waarschijnlijk zeer precies hebben uitgemikt. Het ligt in de rede te denken aan een tamelijk particuliere onderneming van lieden die een speciaal belang hebben een aantal vastzittende IRA-kopstuk- ken vrij te krijgen. Over het alge meen is de eigenlijke IRA er niet op gebrand acties te ondernemen in de republiek en zeker niet tegen de re publiek, waarmee ze zich verwant voelt, ook al is de sympathie van de regering in Dublin bepaald niet zo groot meer. Na deze actie zal de relatie er trou wens nog minder hartelijk op zijn geworden - de economie en zeer ze ker de goede naam van de republiek wordt zwaar geschaad en dat wordt niet alleen de bedrijvenrs van de daad Kwalijk genomen, maar zeker ook de organisaties, die nu al zoveel «jaren de sfeer scheppen waarin der gelijke immorele ondernemingen vol komen logisch zijn geworden. Nu is het falen van alle acties om een eind te maken aan terreur ner gens indringender gedemonstreerd dan in Ierland. De enige redelijke uitweg is, dat de twee groepen die in Ulster tegenover elkaar staan, zich ermee verzoenen dat ze beide moeten leven op dezelfde grond. Met hoeveel bomaanslagen schietpar tijen of ontvoeringen men het ook probeert, men zal daarmee nooit zijn zin kunnen krijgen. Dat geldt voor de protestanten en dat geldt voor de ka tholieken. Beide zullen moeten accep teren dat de anderen er ook zijn en eveneens rechten hebben. In zekere zin heeft men vanuit Lon den een zeker succes geboekt door een lange wapenstilstand af te spre ken en intussen verder te werken op het politieke vlak en dat is waar de beslissing vallen moet. Dat bestand is inmiddels zo lek als een mandje. Vooral van protestantse zijde is de terreur hervat met eigen lijk geen ander doel dan de politieke pogingen tot toenadering onmogelijk te maken. Dat zal denkelijk wel luk ken ook - de andere groepen komen dan wel uitsluitend onofficieel in ac tie, maar het ligt in de menselijke en zeker in de Ierse aard om niet al te lang berustend toe te zien hoe eigen mensen worden vermoord. En dan gaat het weer verder, waarschijnlijk zo lang er nog tenminste twee Noord- ierse fanatici in leven zijn. KANTMAN Gegarandeerd goed en goedkoop. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155 - 12455 De „groene" brievenbussen van de PTT werden weggenomen uit de tui nen van de families M. N. en C. v. d Z., beiden wonende aan de Juliana- laan. Deze maand exposeert bij „Van Hall" aan de Van Weedestraat, de kunste nares Dieneke Smink elf nieuwe wandkleden. Het is haar productie van dit jaar; allen figuratief nadat zij zo'n twee jaar geleden het non-figuratieve verliet. De geëxposeerde wandkleden zijn voor de verkoop en daarom ge prijsd. Dieneke Smink is min of meer 'n „self-made" kunstenares, die geen specifieke kunstopleiding genoot en van zichzelf zegt: „Ik vind niet dat ik kunst maak. Ik maak fijne wandkleden". Ze stelt zichzelf niet op zo'n hoog plan maar het plan is wel zo hoog dat CRM haar de bevoegdheid gaf om do cente te zijn bij alle creativiteitscen tra in den lande. En dat zonder een (kunst)academische opleiding. Dieneke Smink heeft alleen de akte handenarbeid en volgde verder een tiental cursussen naast 3 jaar schil derles. Van schilderen stapte ze al langer geleden af, omdat „textiel" haar beter lag. Haar kunst bestaat uit een moment van inspiratie en uren transpiratie; inspiratie overal opge daan, bij het zien van de vorm van een lap, een flits in de natuur, een boek of een situatie elders. Uren is zij daarna bezig dat moment van inspiratie te „verbeelden"; uren van .knippen, schuiven, spelden, op hangen, weglopen, kleurencombineren en dan het priegel-naaien. Geen kleed of er zit zo'n dertig tot wel zestig werkuren in en soms is dat nog véél meer. Het uitbundige, het kleurrijke van vroeger in haar abstracte werk is er uit. Ze werkt meer met gedemp te kleuren, zeer aanspreekbaar en ook herkenbaar. Dieneke is geen „zwevende" artiest, zoals de nuchterling vaak een kunste naar bekijkt; ze is nuchter genoeg om geen bezwaar te hebben te vertellen dat ze Soest waar ze vele jaren woon de, gaat verlaten. Het gezin Smink kocht een boerderij ergen in Drente en gaat er naar toe, volgend jaar juni. Dieneke Smink voor één van haar wandkleden bjj Van Hall. Foto: Herman van Dam „Je kunt nooit weten hoe we ons huis kwijt raken", is een weinig artis tieke, maar wel zakelijke opmerking. Ook Artischock, waar ze vier cursus sen wandkledenmaken had, zal haar moeten missen. Dat cursuswerk had haar hart, niet zozeer vanwege de kunstopleiding, als wel vanwege het sociale kontakt. Daar ontstaan vriend schappen uit, onderling van de cur sisten". Leerlingen die doorgaan in haar kunst, treft ze maar zelden; hooguit één of twee op een jaar. „Ze leven te gehaast; nemen niet de tijd om de inspiratié op zich te laten inwerken, laat staan dat ze de tijd nemen om de inspiratie uit te wérken. Want er is veel enthousiasme voor nodig en veel transpiratie". Dieneke Smink, elf wandkleden bij Van Hall, tot en met zaterdag 26 ok tober. Tjjdcns de CDA-soos die maandagavond in Hotel Van den Brink gehouden werd is de fractie enige malen geconfronteerd met de gevolgen van raads besluiten. In de eerste plaats was dat de belemmering voor de winkeliers aan de Sóesterbegrsestraat, die hun percelen tot woongebied bestemd hebben gezien. Van uitbreiding van enig formaat kan geen sprake zjjn en dat was niet zo erg, als dan daar tegenover een nieuw centrum stond. Nu dat centrum (voorlopig) van de baan is, worden zfj in hun normale expansie ernstig be lemmerd. Het tweede geval betrof het wegbestemmen van alle (op één na) campings in de gemeente. Ook de camping aan De Zoom, „De eerste aanleg", is daar de dupe van. „Waarom", zo vroeg één van de bewoners, „vindt u een camping met 50 staanplaatsen (Kings Home aan de Birkstraat) niet levensvatbaar en maakt u er 100 staanplaatsen van, en laat u een andere camping vegeteren met 30 a 40 staanplaatsen. 't Waren lastige gevallen voor de fractie, veel lastiger dan de vraag van de werkgroep Kerkebuurt, die de markt b(j de Oude Kerk willen hebben en van de bewoners van de Molenstraat die kwamen informeren hoe het nu stond met de aanleg van de riolering en de reconstructie van de weg. Beide zaken waren al lang beloofd en de raad werd daarom beschuldigd het algemeen belang niet te dienen. De KVP-secretaris, de heer J. Zwa nenburg, trad op als voorzitter. Hij liet de discussie de vrije loop en kon ook niet veel anders doen, want er waren enige zeer welbespraakte per sonen aanwezig. De heer A. Wijnands, van de gelijk namige woninginrichting aan de Soes- terbergsestraat, vergezeld van archi tect Beekman, sneed de problemen van de Soesterbergsestraat-winkeliers aan. De wel toegestane 15 %-uitbrei- ding was niet voldoende om het be drijf bij de tijd te houden. Een filiaal in het „centrum" zou een oplossing hebben kunnen betekenen, maar door dat het centrum van de baan was, kwam Wijnands in een bijzonder las tig parket. Wat daaraan te doen? Voor fractie-voorzitter Van Poppelen was het een moeilijke zaak. De raad kon ontheffing verlenen en dan moest via artikel 19 van de wet R.O., G.S. toestemming verlenen. Het betekende wel een aantasting van de opzet van het centrumplan. „En", beweerde CDA-er Oldenboom. „het centrumplan is niet van de baan. Ergens zal mogelijk toch wel een cen trum komen". Er waren wel enige alternatieven voor aangedragen. Derhalve had men voor Wijnands geen oplossing en gaf men toe dat al le winkeliers aan de Soesterbergse- straat ernstig de dupe waren van een raadsbeslissing. Markt De heer N. van Dam was de woord voerder van de driemans afvaardi ging van dc werkgroep Kerkebuurt. Hij pleitte voor het houden van de weekmarkt by de Oude Kerk. De fa ciliteiten voor de marktbezoekers wa ren aanmerkelijk beter, zo vond hij. Een grotere marktplaats, betere par keer mogelijkheden o.a. op het terrein waar vroeger de Gouden Ploeg stond, en bovendien een winkelaanbod van' zo'n 23 zaken. Dat dé markt verplaatst moest wor den, werd niet bestreden, ook niet door de voorzitter van de (landelijke) Bond van Nederlandse Standwerkers, de heer E. Moffie. Hij was een vurig voorstander van een markt op de Weegbreestraat, zoals ook uit een be spreking in het gemeentehuis naar voren was gekomen. Het griefde de heer Moffie overigens bijzonder, niet voor die bespreking te zijn uitgenodigd. „Op 21 juli van dit jaar verzochten wij schriftelijk, zo er een dergelijke bespreking zou plaats- voinden, ook uitgenodigd te worden. De wethouder antwoordde niet, laat staan dat wij uitgenodigd werden", aldus de heer Moffie. Die klacht zal door het CDA onder zocht worden. Verwarring overigens onder de aanwezigen welke functie de heer Moffie bekleedde; was hij plaatselijk voorzitter of regionaal voorzitter? Toen daar klaarheid in was, leek het alsof de werkgroep hem alsnog voor haar karretje wilde span nen, maar bij nader inzien zal daar wel van af gestapt zijn. Ook de heer Van!' Poppelen had be zwaren tegen verplaatsing van de markt naar de Kerkebuurt, terwijl voorzitter Zwaanenburg zei alles te voelen voor het brengen van de markt naar woning-concentraties. De heer Moffie vond wel dat het winkel-aanbod aan de Torenstraat (bij de Qude-Kerk) beter was dan dat van de Smitehof; desondanks meende hij dat de Weegbreestraat een betere plaats was. Camping Bjjzondcr goed gedocumenteerd was de heer Van Sloten uit Amsterdam en al vele jaren vaste klant van camping „De Eerste Aanleg" aan De Zoom. Hij bestreed de bewering van de ge meente dat de sta-caravans in 1971 weg waren, zodat van illegale staan plaatsen geen sprake kun zpn. Alie staanplaats-houders wilden dat onder ede bevestigen. Zij hadden allen persoonlijk van de; gemeente, buiten de eigenaresse om, een aanzegging ontvangen om hun sta-caravans voor 10 oktober ji. van de camping te verwijderen. Dat was nog" niet gebeurd, zodat'ingrijpen van gemeentezijde dreigde. Hij vroeg het CDA waarom in hemelsnaah de ca ravans weg moesten, die niemand in de weg stonden, van een camping die de meeste Soesters niet eens wisten te vinden, „Waarom", zo vroeg de heer Van Slo ten, „is de ene camping niet rendabel met vijftig staanplaatsen en mag de ander niet meer uitbreiden als er maar dertig tot veertig staanplaatsen zijn?" Dat leek op broodroof. Voor de CDA-fractievoorzitter bleef niet veel over dan te wijzen op het overgangsrecht, waardoor de camping tot in lengte van jaren op dezelfde grootte gehandhaafd kon blijven en vast te stellen dat de raad van Soest in meerderheid besloten ha<j te kie zen voor dagrecreatie. Volgens de heer G. Oldenboom zou den er geen moeilijkheden zijn, indien er slechts toercaravans stonden. Juist de in Soest verboden sta-caravans veroorzaakten de problemen, die naar zijn mening zodanig waren dat de camping al twee jaar draaide zonder vergunning. Het werd door de heer Van Sloten anders uitgelegd met de opvatting dat sta-caravans een ontwikkeling waren in het kamperen. „Gaat u maar mee naar de Rai". was zijn uit nodiging. Hij wees er nog op dat de camping al vijftig jaar daar geves tigd was en hij riep de hulp van het CDA in, ontruiming te voorkomen. Die hulp van het CDA zal voorlopig bestaan in een verzoek aan het col lege niet te overhaast te werk te gaan. Molenstraat De heren P. van Asch en A. van Doorn kwamen op voor de belangen van de Molenstraat-bewoners. Zij in formeerden wanneer de beloften van nieuwe riolering en reconstructie van de straat, ingelost werden. „We wor- frans van mil bloemsierkunst groenprojekten orchldeeënkwekerij steenhoffstraat 1 -3, soest telefoon 02155 -124 55 Tot a.s. zaterdag kan nog kleding en speelgoed worden ingeleverd voor de vijfde kinderkledingbeurs waarvan, zoals bekend, de opbrengst ten goede komt van het kinderfonds van de Verenigde Naties, UNICEF. Het geld zal aangewend worden ter financiering van waterprojekten in Mauretanië, één van de ergst getrof fen gebieden van de SAHEL-landen. Kleding en speelgoed kan ingeleverd worden op de volgende adressen: P. de Graaf, Christinalaan 27. tel. 14855; B. Kuus, Beetzlaan 82, tel. 13257; G. Paul, Braamweg 69, tel. 12094; W. Deelen, Soesterbergsestraat 7, tel. 17251; E. M. J. Scholten, Middelwijk- straat 28, tel. 12336; T. de Vries. Speenkruidstraat 33, tel. 17063; S. de Jong. Hobbemalaan 9, tel. 14132; D. van Boven, van Hamelstraat 132, tel. 17547; J. Slijm, Groen van Prinsterer- straat 14, tel. 11387; E. H. v. d. Kraats, Birktstraat 60, tel. 19955; J. van Hornsveld, Koninginnelaan 159, tel. 11200; D. Tak, Kamperfoeliestraat 20, tel. 16362; C. Katé, Steenhoffstraat 42, tel. 12139; C. v. d. Wekken, Choristen- pad 18, tel. 11902; G. Staring, Noor- derweg 45, tel. 15811. Wie geen kans ziet kleding of speel goed zelf bij één van deze adressen te bezorgen kan kontakt opnemen met E. H. v. d. Kraats, Birkstraat 60, tel. 19955, P. M. v. d. Leer. Willaertstraat 32, tel. 10672 of met J. Slijm. Groen van Prinstererstraat 14, tel. 11389. De beurs zal gehouden worden op woensdagmiddag 22 oktober van 14.00 tot 18.00 uur in „De Open Hof" in het Soesterveen. p 2 O o a r; O U N «ij; o O h «ja Vj "O 3 x S g Feest - Feest - Feest - Feest Vier leden van de afdeling Soest van het Rode Kruis hebben met sukses in Driebergen ds ambulance-kursus gevolgd. Zij behaalden allen het di ploma. Dat waren mevrouw K. Wil- lems-Tel, mevrouw M. Tabak-Jonkeri en de heren D. van Wijhe en A Bos. De Rode Kruis-colone. die de post bij Hoevelaken bemand, beschikt nu over 14 gediplomeerden. ft "iju - M STEENHOFFSTRAAT 66 - SOEST - TELEFOON 02155-10880 (Waar Japie zegttot vrijdag djL - \ï,'2 De ANWB zal ook dit jaar een verlichtingsactie houden in Soest. Het team dat geheel gratis voor iedereen deafstelling van de autoverlichting contro leert en zonodig afstelt zal worden gestationeerd van 21 oktober tot en met 24 oktober a.s. op Het Driftje. Het mobiele verlichtingscontrolesta- tion is geopend op dinsdag van 12.00 tot 19.30 uur woensdag van 09.00 tot 19.30 uur donderdag van 09.00 tot 19.30 uur vrijdag van 09.00 tot 19.30 uur Het doel van de actie is automobilis ten te overtuigen van 't grote belang van een goede autoverlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral in de herfst en in de winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk ge zien te worden. Gebleken is dat vele aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan onjuist gebruik van de auto verlichting of aan gebreken van de autoverlichting. De ANWB heeft in de afgelopen 11 jaar i-eeds van meer dan 428.000 auto's tijdens de verlichtingsacties de kop lampen afgesteld. Tesamen met de afstellingen binnen het kader van de Technokeuringen heeft de Bond in die periode al bij ruim 1 miljoen auto's de verlichting gecorrigeerd. Gratis ANWB-verlichtingskontrole aan het Driftje. Vorig seizoen controleerden 2 équipes ruim 28.000 voertuigen. De resultaten daarvan spreken voor zich. Bij 91% moesten 1 of 2 koplampen worden af gesteld. Bij 51% stonden 1 of 2 kop lampen te hoog. Bij 36% werden man kementen geconstateerd. Bij 44% moesten eerst de duplolampen op de juiste wijze worden gemonteerd. Naar aanleiding van bovenstaande ge gevens en mede door de vele aan vragen van automobilisten is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeersveiligheid, deze ver lichtingsacties ook dit jaar herhaald moeten worden. den in Soest gediscrimineerd; de ge meenteraad heeft het gemeenschaps belang niet gediend", was de opmer king van de heer Van Asch. Met de heer Van Asch was fractievoorzitter Van Poppelen het eens dat de situatie bedroevend was. Er waren heel wat meningsverschillen geweest in de loop der jaren, „maar", aldus de heer Van Poppelen, „de situatie is nu veel on duidelijker dan een jaar geleden". Hij doelde daarmee op de beslissing van de ledenvergadering de woning te verkopen aan de leden c.q. de hui zen een opknapbeurt te geven. Daar over werd fors doorgesproken door de afgevaardigden van de bewonerscom missie, maar voorzitter Zwaanenburg constateerde terrecht dat dat een ver enigingskwestie was, waar de fractie niets aan kon doen. Op verzoek zal de bewonerscommissie nog eens schriftelijk haar wensenlijstje indien- nen. dat dan door de CDA-fractie verder aan de orde gesteld kan wor den. Als laatste vragensteller kwam de Soesterberger, de heer C. Rijthoven, aan het woord. Ook hij sprak over discriminatie, nu de Soesterbergers uitgesloten waren van deelname in Soesterberg althans, aan de sportin- stuif voor ouderen. Hij drong daarom nogmaals aan voor betere sportacco- modatie in dat deel van Soest te zor gen. A

Soester Courant | 1975 | | pagina 5