Het blijft tobben met de landspolitiek Baldadigheid bezorgt Gemeentewerken veel last Manifestatie 76 Soest in de startblokken Breuk in bestuur Natuurwacht Eemland gelijmd De bom staat op barsten G. Verkade kandidaatvoorzitter „De Soester Ondernemer" Minder kritiek op de chemische onkruidbestrijding In Soest werden geen verlossende woorden gesproken IVN-hoofdbetuur bemiddelde Donderdag 23 oktober 1975 54e jaargang no. 10 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 ËU'4 kï"::V" SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt Iedere donderdag Blijft tobben" heette het boekje dat de leden van het politiek forun kregen aangeboden, nadat zij maandagavond j.l. met elkaar en met de zaal de degens hadden gekruist. Dat moet ook de gedachten geweest zijn van de paar honderd bezoekers die de avond bijwoonden, 't Blijft tobben voor onze poli tieke voormannen om duidelijk te maken waarin men met elkaar verschilt en waarom zo gehandeld wordt. Want niet altijd lagen de standpunten zó ver uiteen. De VVD-er Corthals Altes bezorgde menige aanhanger de kriebels door te verklaren dat hy alle begrip had voor arbeiders die zich organiseer den om een vuist te kunnen maken tegen hun werkgever. Alleen mochten naar zijn mening die organisaties zich niet begeven op politiek terrein. Ien van de Heuvel, voorzitter van de PvdA, was zeer strijdbaar. Geen drup pel water deed zy in haar rode wijn. Ook niet toen „de muur" ter sprake kwam en zy schroomde niet schampere opmerkingen van de „eerste rij" te pareren, waarna de „rij" stilviel. Heel anders kwam de heer Jonkergouw van de PPR over. Hij was de wereldbestormer, die de structuren veranderd wilde zien. Hjj bracht het leuk, net als zjjn plaatselijke evenknie in de gemeente raad doet, met soms heel sterke beweringen. Zoals zijn opmerking aan de zaal, die protesteerde tegen bezoeken aan de Oostbloklanden: „Geld stinkt nog altijd niet, want het bedrijfsleven doet in toenemende mate zaken met die landen. Waarom dan ook niet een politiek bezoek?" De vierde man van het forum was de KVP-er Van Iersel. Ook hy had door te stellen dat het gelijk altijd in het midden lag; het is niet zwart, het is niet wit; het wordt altijd grijs. Hij zette zich tegen iedereen af, zoals hjj het daar door ook dikwijls met een van de anderen eens was. Gespreksleider Meyer Swantée had het niet al te moeilijk; hij hoefde slechts de tyd in de gaten te houden. Het onderwerp was „Spreiding van kennis, inkomen en macht". Mevrouw Van de Heuvel daarover: trots op de minister van onderwijs, die ook de minder begaafden nu aan bod laat komen; inkomensbeleid nog niet goed van de grond gekomen, maar verwacht er nog veel van via het wetsontwerp vermogens aanwas - deling; spreiding van macht, nog het minst van gezien bij dit kabinet, het wetsontwerp op de ondernemingsra den zal gunstig werken. Corthals Altes: spreiding inkomen - niet bestaande inkomens aanpakken, maar streven naar groei en bij de verdeling de laagstbetaalden goed be delen, werkgelegenheid verbeteren. Spreiding kennis - niet nivelleren, maar kennis vergroten zonder kwali teit te verminderen, angst voor ach terstand met het buitenland. Sprei ding van macht - gaat niet om macht maar om ontwikkeling van de zelf standige kracht, men wodrt daar door minder vatbaar voor machtsuit oefening. Volgens de heer Corthals was het re sultaat van het optreden van het ka binet Den Uyl slechts vermindering van bestedingsmogelijkheden voor al le groepen; de collectieve uitgaven waren te groot. De middenschool zou de kwaliteit van het onderwijs niet ten goede komen en de verbetering diende te beginnen bij .het kleuter onderwijs. Wat de macht betrof ont stonden er nieuwe machtsconcentra ties, waarbij de heer Corthals de mi nister van CRM als voorbeeld aan haalde. Jonkergouw: filosofeerde over vrij heid, gelijkheid en broederschap. De vrijheid werd gemonopoliseerd door de VVD; de gelijkheid was van de PvdA en de broederschap hoorde thuis bij de confessionelen. In zijn partij was een constante discussie gaande „waar het naar toe moest". De vrijheid was een exclusief recht geworden van een groep bevoorrech ten; gelijkheid moest betekenen meer vrijheid voor meer mensen en daar om was de PvdA eigenlijk meer een Het politieke forum achter de tafel(s) met v.l.n.r. de VVD-er Korthals Altes, Ien van de Heuvel (PvdA); gespreks leider Meyer Swantée, de KVP-er Van Iersel en Jonkergouw van de PPR. Foto: Herman van Dam vrijheidspartij. Van de broederschap was de laatste tien jaren niet veel terecht gekomen en daar dankte zijn PPR haar bestaan aan. Zijn partij wilde werkelijk streven naar vrijheid, gelijkheid en broederschap; de machtsverhoudingen dienden veran derd te worden, de naastenliefde be oefend. Later in het gesprek merkte de heer Jonkergouw nog op dat zijn partij veel vreemde vogels bevatte, zoals de heren Van Doorn, Van Hui ten en Jurgens „alle drie van de KVP afkomstig en twee ervan nog wel Jezuïst. We zitten er mee". Van Iersel: Niet uitgaan van de blauwdruk van spreiding van kennis inkomen en macht. Het paste zo in de denktrant van de PvdA. Er ont stonden spanningen door. tussen de theorie en de werkelijkheid. Het be leid moest aan de omstandigheden aangepast worden zoals ook de om standigheden met het beleid rekening diende te houden. In beginsel had hij bezwaren tegen collectivisme en hij zei een voorstander te zijn van vrij heid in gebondenheid. Van essentiëel belang waren de veranwoordelijkheid van iedere individu; de eigen verant woordelijkheid van de staat en de pluriformiteit van de samenleving. De doelstellingen mochten niet dwangmatig opgelegd worden aan de samenleving, maar moesten in vrij heid ontwikkeld worden. Fundamentele bezwaren had hij te gen nog meer ingrijpen in de inko mens; solidair moest men zijn met de minst betaalden, maar ook met alle groeperingen die ondergewaardeerd werden. Solidariteit was ook belang rijk voor het terugdringen van de in flatie. Het ging om de mentaliteit. De vragen betroffen een groot aantal zaken als vermogensaanwasdeling en de vermogensafnamedcling, de machtsconcentratie by de vakbonden. In het verslag over 1974 van gemeentewerken, waaraan wy vorige week ook reeds enige aandacht schonken, constateert de directeur dat de moedwillige vervuiling van trappenhuizen en souterrains opvallend is. Hy wyt het aan een gering aantal, maar wel steeds dezelfde, bewoners. Daarnaast raken dik- wyls, meestal door onjuist gebruik, de stortkokers in' de flats verstopt. Klachten heeft de directeur ook ten aanzien van het gebruik van de liften.- Door baldadigheid werd een aantal glasruiten van de schachtdeuren vernield cn het bevuilen van de liftcabines door honden van bewoners nam ook weer toe. Veel schade werd ook toegebracht aan de toegangsdeuren van de flats en ook hier was weer sprake van baldadigheid. In totaal werden in 1974 dertien woonklachten ingediend en daarvan werden er acht afgedaan door het woningtoezicht; vier als gevolg van een aanschrij ving door het college van b. en w. In één geval werd een klacht van gemeen tewege opgeheven op kosten van de eigenaar en aan het eind ,van het ver slagjaar waren nog drie klachten in behandeling. Aan de bcstryding van ongedierte werden in 1974 in totaal 131 werkuren besteed. Gemeentelijk groen In het voorjaar van 1974 werd, waar- nodig. een chemische onkruidbestrij ding toegepast in de heesterbeplan tingen. Opvallend >yas, zo staat in het verslag, dat het publiek inmiddels deze maatregel veel minder kritisch volgde dan in de voorafgaan-de jaren. Het beleid zal overigens gericht blij ven op zeer selectief spuiten. Positie ve reacties werden ontvangen over de ruigere bermen in het Soesterveen en voorts werd ook elders in de gemeen te gebruik gemaakt van „wilde plan ten" zoals hondsdraf, dovenetels en lievevrouwenbedstro. Het aantal bollen dat in het najaar verwerkt werd was 20.000 crocus, 3000 narcis, 5000 blauwe druifjes. 7500 bos-anemoon, 2000 scilla, 200 hyacinten en 18000 tulpen. De opper vlakte te onderhouden groenvoorzie ning nam toe tot 75 ha. Klachten zijn er over het gebruik van de trimbaan; er werden (en worden) herhaaldelijk grote vernielingen aan gericht. Huisvuil In totaal werd door de reinigings dienst 8.142.905 kg huisvuil afgehaald en hiervan werd 7.753.770 kg afge voerd naar het kompostbedrijf aan de Maatweg. De hoeveelheid afgehaald huisvuil nam vergeleken met 1973 met 7Vz °/o toe. De nieuwe wijk Klaarwater bood in het verslagjaar nog wat moeilijk heden aan de afhaaldienst doordat de nieuwe bewoners het huisvuil in al lerlei emballage bleven aanbieden. De praktijk in Smitsveen heeft echter bewezen dat het euvel zich zelf op lost en dat de bewoners zich na ont vangen voorlichting, aanpassen. De glascontainers werden 769 keer ge ledigd en in totaal werd 617 m3 glas afgehaald. Vanaf de stortplaats aan de Schans werden 319 containers van 20 m3 afgevoerd; van de stortplaats te Soesterberg 168 containers van 6 m3 en 216 containers van 9 m3. De totale afvoer was 1.748 ton. In het verslagjaar werden ook nog 1.173 beerputten geledigd, waarvan 1005 in Soest en 168 in Soesterberg. De faecaliënwagen was er 1312 uur voor in bedrijf. De kolkenzuiger, die de straat en trottoirkolken van zand en ander vuil ontdoet, was 1604 uren in bedrijf. Voor de gladheidsbestrijding werd on geveer 25 m3 zand met zout vermengd gebruikt en voor rattenbestrijding 85 kg haver en 12 kg cumarine. de programcolleges in de gemeenten en het democratische principe, „de Berljjnse muur", de vrees voor PPR dictatuur en de bureaucratie. Over de vermogensaanwasdeling: Ien van de Heuvel - rechtmatig aandeel van overwinst naar werknemers: Corthals - 48% van de winsten gaat naar de overheid en wordt gebruikt voor allerlei zaken; Jonkergouw -1 pitaal is de vrucht van de arbeid en men mag het niet los van elkaar zien; Van Iersel - de vruchten van het on dernemen moeten aan de gehele be volking toekomen. Over de macht van de vakbonden Mevrouw v. d. Heuvel - waarom bang voor de vakbondsleiders, die worden democratisch gekozen en kunnen ge controleerd worden. Dat kunnen be drijfsdirecties niet. Corthals - vak bondsleiders moeten zich niet met po litiek bezig houden. Ze zijn zeer be langrijk voor de werknemers; een vakbond is een goed en nuttig instru ment. Overigens vroeg Corthals zich af waaruit die gevreesde „macht" van de multinationals wel bestond. Wordt die „macht" gebroken, dan komen er veel meer werklozen. Jonkergouw; geen macht aan de vak bonden, noch aan de bedrijven. De macht van de werknemers moest vergroot worden. Van Iersel: voor iedere grote inves tering is er overleg tussen het be drijfsleven en de overheid. Daar wordt mondiale politiek mee bedre ven. Een breuk teweeg brengen in 't vertrouwen tussen overheid en bedrij ven, zou veel nadeel berokkenen aan het land. Het CDA dacht meer in de trant van verboden, dan aan geboden. De flexibiliteit moest niet uit de sa menleving weggehaald worden. Fel was even de discussie over de programcolleges. Mevrouw Van de Heuvel vond het een logisch gevolg van verkiezingsbeloften; er werd daardoor een gro'e dienst, bewezen aan de democratie. Corthals zei geen bezwaar te hebben tegen program- colleges mits dat het resultaat was van een verkiezingsuitslag. Bleek echter zo'n 40% van de kiezers er an ders over te denken, dan moest daar rekening mee gehouden worden. Dat was een kwestie van verdraagzaam heid; zonder verdraagzaamheid kon de democratie immers niet bestaan. Wat de „muur" betrof zei mevrouw Van de Heuvel haar uitlating „histo risch juist" wel te betreuren. Wel moest er gestreefd blijven worden naar ontspanning en zij vond dat er fundamentele verschillen waren tus sen linkse en rechtse dictaturen. De linkse dictaturen waren in ieder ge val gericht op verbetering van de le vensomstandigheden voor allen. Verder was zij niet voor de volle 100 procent tevreden over het beleid van minister Van der Stoel. Jonkergouw wilde met alle partijen in „gesprek" blijven en hij merkte op dat de afkeer voor de Oostblok landen in ieder geval niet het zaken doen betrof. Er werd nog gediscussieerd over de voor en tegens van centrale planning en de zaal en mevrouw Van de Heu vel vinden elkaar bij de stelling dat in Nederland geleerd kon worden van de fouten die op dat punt in de oost- bloklanden gemaakt waren. Gespreksleider Meyer kwam daar na nog met een vraag over bureau cratie en mevrouw Van de Heuvel wilde ook dat voorkomen. Dat zou kunnen door zo gedecentraliseerd mogelijk beslissingen te nemen. Het Boekje ,,'t blijft tobben" werd daarna uitgereikt en mevrouw Van de Heuvel kreeg bovendien nog bloe men, die zij met een zacht protest over discriminatie aanvaardde. Voor gespreksleider Meyer was er 't boek „Spookverhalen uit 't Gooi" en daar na ging ieder zijnsweegs, in de heilige overtuiging dat men „goed zat met zijn partij". Zieltjes werden er niet gewonnen, maar dat was de opzet van de avond niet, zei de laatste spre ker. Na enige voorbereidende vergaderingen van de organisatoren van „Manifes tatie '76 Soest" worden de adspirant-deelnemers dinsdag 4 november a.s. 's avonds om acht uur, in vergadering byeen verwacht in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. M'76 is de logische opvolger van de zo suksesryk verlopen M'74, die meer dan 10.000 bezoekers trok. De „M" staat voor de manifestatie van het Soester bedrijfsleven en alles in Soest wat een talrijk publiek wat tonen wil. In 1974 waren dat naast winkeliers, de gemeentelijke voor lichting, het gasbedrijf, de Lagere Technische School en het gewestelijk Arbeidsbureau. Ook de Soester boe ren bemanden gezamenlijk een stand; de EHBO was er en het Rode Kruis; banken, de ziekenomroep, de Stich ting jeugdwerk, de Natuurwachters en er was een zogeheten „groen" stand. Er waren er nog veeel meer; in totaal 58 deelnemers. Er was toen een uit gebreid evenementenprogramma, tot en met een ballonnenwedstrijd en 'n ponymarkt toe. Er waren toen de monstraties vendelzwaaien van het Groot Gaesbeekergide, dansdemon straties, een hondenshow met keuring en optreden van de Soester Harmonie PVO en de Boerendansgroep. M'74 was de opvolger van de twee jaarlijkse SOWI-beurzen. De laatste Sowi-beurs in 1972 werd door 8211 bezoekers bekeken; de eerste Mani festatie trok 10.123 bezoekers. Na af loop verklaarden de enthousiaste deelnemers dat er weer op hen gere kend kon worden. Hoe goed de nleu we formule voldeed is ook gebleken uit het gunstig saldo uit '74. Daardoor zijn de organisatoren in staat dezelf de vierkante meter-prijs van 40 gul den exclusief BTW, te garanderen. Bij de uitnodiging voor de vergade ring was reeds een plattegrond van de tentoonstellingshal ingesloten, aan( de hand waarvan reeds nu principiële plaatsreserveringen gemaakt kunnen worden. Dankzij bemiddelend optreden van het hoofdbestuur van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie te Amsterdam, is de breuk in he bestuur van de Natuurbeschermingswacht Eemland, gelijmd. De vier afgetreden bestuurs leden. de heren Wijsmuller, De Bruin, De Vries en Bosma zjjn weer in het bestuur opgenomen, terwijl ook secretaris Post zyn ontslagaanvrage introk. Het bestuur werd bovendien uitgebreid met de heren Vervoort en Kampf, die in maart de taken van voorzitter Wysmuller en de heer J. K. de Bruin, zullen overnemen. Daarnaast werd met grote meerderheid besloten de naam Natuurbescher mingswacht Eemland los te laten en te vervangen door „Instituut voor Na- tuurbescherniingsaducatie. afdeling Eemland". Daarmee was één van de struikel blokken opgeruimd die oorzaak was van de bestuurcontroverse die zo ver strekkende gevolgen leek te krijgen. De heer W. Rijst, voorzitter van de landelijke raad IVN en lid van het hoofdbestuur, leidde de vergadering, die door ruim zestig leden bezocht werd. Zijn taak was, zo zette hij uit een, een conflictsituatie proberen tot een oplossing te brengen. Daarvoor verzocht hij een streep te zetten on der wat geweest was. Er waren door beide partijen dingen gezegd en ge schreven waarvan men spijt kreeg achteraf. Dat probleem bleek inmid dels te zijn opgelost tijdens een ge sprek onder vier ogen vooraf. De heer Rijst stelde daarom voor éérst te besluiten of de naamsver andering doorgevoerd moest worden. De indiener van het voorstel, de heer W. Post, lichtte het niet meer toe. Dat deed wel de heer Wijsmuller, die voor- en nadelen achter elkaar zette. Voor naamsverandering zou pleitten, zo dacht de heer Wijsmuller, dat de veranderingstendens van „wacht" naar educatie doorgevoerd werd. „Eemland" was echter al vijftien jaar aangeslo ten bij het IVN en er stond ook te genover dat de oude naam grote be kendheid had in Soest en omgeving. Overigens, zo merkte de heer Wijs muller op, had de kwestie naamsver andering toch aan de orde gekomen op de eerstvolgende algemene leden vergadering. Het conflict was ontstaan omdat de secretaris die vergadering niet wilde afwachten. Het bestuur zou zich nu edhter neerleggen bij de be slissing van de vergadering. Namens de natuurgidsen pleitte de heer Staal voor doorvoering van de naamsverandering. Staal was later in het gesprek bijzonder ontaktisch en gaf blijk onverdraagzaam te zijn en de knuppel in het hoenderhok te wil len gooien, ook toen het hok allang leeg was. Vóór het behoud van de oude naam pleitte nog één van de leden van het eerste uur, de heer Roelofs. Het baat te niet en met overgrote meerderheid wrd tot de naamsvrandering besloten. Daarna kwam de bestuursverkiezing Het natuurwachtbestuur v.l.n.r. de heren J. J. de Vries, J. K. de Bruin, P. M. Wysmuller, hoofdbestuurslid W. Rijst, W. Post en H. A. Bosma. Foto Herman van Dam aan de orde, die min of meer een for maliteit werd. De heer Rijst kondig de het vertrek in maart a.s. aan van de heren Wijsmuller en De Bruin; de eerste om gezondheidsredenen en de heer De Bruin omdat hij niet meer in Soest woonde. Hun taken zullen worden overgenomen door de heren Kampf en Vervoort, die op voorstel van de heer Rijst, in het bestuur wer den opgenomen J De vergadering kon zich daarmee verenigen op de heer Staal na. die vier oude bestuursleden beslist het boetekleel wilde zien aan- De. door het loskoppelen van 'de loon stijgingen van de produktiviteitsver- beteringen, onder het bedrijfsleven gelegde bom staat nu op springen. Dagelijks lezen wij in de dagbladen van opheffing van bedrijven of de noodzaak tot sterke Inkrimping van het personeelsbestand. Sinds een tien taljaren heeft men hier maar gedaan, alsof de koek niet op kon.. Men bleef de prijsstijgingen maar volledig com penseren en daarenboven ook het reële inkomen nog verhogen. Boven dien werd het bedrijfsleven belast met de kosten van werktijdverkorting en de dan nog resterende winsten be hoorlijk afgeroomd door de belastin gen. Van de enkele procenten rendement die er voor het bedrijfsleven uiteinde lijk nog overbleven, nauwelijks 4,5 over het geheel gerekend, kunnen geen belangrijke investeringen meer betaald worden. Naast de soinds 1973 1974 ingetreden recessie van de in ternationale handel en productie; kreeg het Nederlandse bedrijfsleven door zijn hoge loonkosten nog te ma ken met een steeds moeilijker concu- rentiepositie. Stijgende werkloosheid dus, stijgende kosten voor de staat bij vermindering van belastinginkomsten. De werkgevers is het water tot aan de lippen gestegen. Zij hebben zich op het standpunt gesteld: geen auto matische prijscompensatie meer via de CAO'S, ook geen reële loonsverho gingen, een strak beleid t.a.v. afge sproken periodieke verhogingen. Zij doen een beroep op de regering om hen te helpen. De Vereniging van Ne derlandse Ondernemingen stelt zich op het standpunt van de polarisatie! Behalve de werkgevers zelf dringen ook de beste ekonomische deskundi gen van ons land aan op sterke be perking van de loonkosten en ver laging van lasten van het bedrijfs leven. Wanneer dit niet gebeurt zal in het komend jaar de stijging van de ar beidskosten toch weer tot tien pro cent of meer oplopen. Maar zelfs een door de KVP-fractievoorzitter An- driessen bij de algemene beschouwin gen in de Kamer bepleite gedeelte lijke toepassing van prijscompensatie kon bij premier Dén Uyl en minis ter Duisenberg geen gewillig oor vin den. Bij een in Noorwegen gehouden en- quette onder de beroepsbevolking bleek notabene 76% van de onder vraagden van oordeel, dat zij teveel of in ieder geval meer dan genoeg verdienen! Slechts één procent vond zijn inkomen te laag. Waarschijnlijk zijn we in Nederland niet zó solidair en over het algemeen wat meer op eigen belang ingesteld dan het Noorse volk, maar we zouden toch wel eens willen zien, wat zo'n enquête hier voor resultaten op zou leveren, speciaal gehouden onder bij een vak bond aangesloten werknemers. Het zou best eens kunnen zijn, dat de besturen dan heel raar op zouden kijken van de resultaten. Vraag maar eens om u heen aan hand- en hoofd arbeiders of ze menen met hun lo nen in een financieel benarde positie te zitten, of ze zelf ook menen dat de prijscompensatie en de inkomens verbetering maar steeds door moeten en kunnen gaan. Het antwoord zal, zelfs bij vele jongeren, grotendeels „neen" zijn. Maar de progressief-po- litieken past dat niet. Ze willen van de gelegenheid gebruik maken om het bedrijfsleven steeds meer te sociali seren, al loopt dat uit op nogeens honderdduizend werklozen meer. Het is nauwelijks te verwachten dat werkgevers- en werknemersorganisa ties tot overeenstemming zuilen ko men over het loonbeleid voor 1976. Er is dan, meer nog dan in 1973, alle aanleiding dat de regering via een machtigegingswet de loon- en prijsstijgingen flink beneden de tien procent zal weten te houden, Anders slacht men de koe van wier melk het Nederlandse volk moet leven. trekken. Hij bracht hulde aan secre taris Post. Post had overigens zijn spijt betuigd en zijn verontschuldi gingen aangeboden zo hij iemand per soonlijk beledigd of onheus bejegend had. De heer Rijst verklaarde dat met het besluit van de vergadering 31 iedef geval de natuurbescherming gediend was. Hij zal, als gecommiteerde van Het hoofdbestuur, voorlopig de be stuursvergaderingen bijwonen. 0.-% eventuele moeilijkheden te voorko men. Zijn bemiddeling werd hogelijk ge waardeerd en een krachtig applaus onderstreepte dat. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. In verband met het aftreden van de heer A. H. F. Smit als voorzitter van de belangenvereniging „De Soester Ondernemer", wordt door het bestuur kandidaat gesteld de heer G. Verkade, Middelwijkstraat 75. Naast de heer Smit stelt ook de se cretaris de heer J. Kok zich niet her kiesbaar. Kandidaten voor bestuurs functies zijn de heer A. H. M. Maas winkel en de heer W. M. van Setten jr. De vergadering wordt op 28 oktober a.s. gehouden in de bovenzaal van Hotel van den Brink aan de Soester bergsestraat en hij begint om 20 uur.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1