„Werkgroep leefmilieu Soest" vecht plan in onderdelen aan Bazar voor Indianendorp bracht ruim f 14.000 op Mevr. Rademaker verwijt gemeente slecht milieubeheer St. Nicolaas arriveert op 22 november in Soest Zonder otters geen betere toekomst Donderdag 6 november 1975 51e jaargang no. 12 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' Postgiro 126156 Derde partikuliere bijdrage voor concept-ontwikkelingsplan: Mevrouw Korthuis in financiële commissie „Burgers moeten liever niet onder handelen met ambtenaren" Provincie hoorde beztvaarden tegen herzieningsplan Industrieterrein Lezing voor bond van Weduwen en Weduwnaars „Expeditie naar de Zuidpool" SOESTER g COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschjjnt iedere donderdag „WU hechten eraan om te onderstrepen dat wü tot. naar het ons wil voorko men vrij fundamentele, conclusies gekomen zijn niet op grond van subjectieve voorkeuren of vage denkbeelden, maar op grond van een zo zorgvuldig moge lijke analyse van de meest recente beschikbare feitelijke gegevens en langs de lijnen van een zoveel mogelijk op redelijkheid stoelende argumentatie", aldus de „werkgroep Leefmilieu Soest" in haar brieven aan het college van burge meester en wethouders. Zij hopen daarmee een bijdrage geleverd te hebben „aan de realisatie van een ontwikkelingsplan voor Soest zoals we ons dat alle maal wensen, een bijdrage die ingegeven is door ons aller wens om door ge meenschappelijk overleg tot een voor de ontwikkeling van Soest optimaal mo del te komen". Deze bijdrage betreffen een nadere bestudering van de „nor matieve doelstellingen", zoals in het concept opgenomen èn een (andere) be schouwing van de bevolkingsgroei en de kwantatieve woningbouw. Van de opvattingen van de gemeente blijft weinig overeind. De werkgroep wordt gevormd door de heren J. L. Roos, mr. M. D. Ph. v. d. Werf en drs. W. Zweers. Zij gingen, evenals de heren Gerth en Jonker van D'66 en de afdeling Soest van het GPV in op de uitnodiging van het college alsnog te reageren op het con cept-ontwikkelingsplan. Wat de normatieve doelstellingen be treft wijken de ideeën van de werk groep af op de volgende punten: „Soest en zijn omgeving" samenwer king alleen wanneer wordt aangeduid met welk doel men dat wil; „Land schappelijk- en natuurlijk milieu' daar maakt De Eng deel van uit en die wordt niet genoemd in de op somming; „Karakteristiek van Soest" naast de boerderijen ook de houtwal len, de schaapskooien, de engen, ma ten, praamgracht j es, winkelhuizen enz.; behoud van klein-schalig dorps karakter niet alleen rond het Kerk- pad maar overal waar het nog niet groot-schalig is geworden; „woonbe bouwing" het woord stedelijke niet te gebruiken, niet-eengezinswoningen al leen als in laagbouw worden uitge voerd en niet meer bebouwing dan hooguit 25 woningen per hectare, bou wen alleen en uitsluitend ten behoe ve van de eigen bevolking, bouwen ten behoeve van onvoorziene omstan digheden behoort niet tot de norma tieve doelstelling; „bevolking" bevor deren van welke groei dan ook be hoort niet tot de normatieve doelstel lingen; „werkgelegenheid" geen zwa re- of milieubelastende industrie, dan wel verkeersaantrekkende- of groot schalige werkgelegenheid, geen af stemming van de werkgelegenheid op de woningbouw, maar op de omvang en de samenstelling van de bevolking; „Winkelvoorzieningen" géén realise ring van het hoofdcentrum, de win kelvoorzieningen behoren zo verspreid te zijn over de woonwijken dat geen bijzondere parkeermaatregelen nodig zijn, rekening dient gehouden te wor den met de winkelvoorzieningen die er regionaal elders al zijn, dus een daarmee rekening houdend winkelni veau in Soest, „onderwijsvoorzienin gen" in overeenstemming met de sa menstelling van de Soester bevolking; „culturele-, medische-, sociale- en overige voorzieningen" geen behoefte aan concentratie, integendeel sprei ding over de wijken: „recreatie en sport" geen dagrecreatie voorzienin gen ten koste van de natuur en geen recreatiedruk op de Eng; „verkeer geen oplossing door meer wegen aan te leggen, geen parkeerplaatsen schep pen, maar aandringen op parkeren op eigen particulier terrein en tenslotte .openbaar vervoer" stimuleren het gebruik van het openbaar vervoer in plaats van eigen auto. Woningbouw Bijzonder uitgebreid heeft de werk groep de bevolkingsgroei en de kwan titatieve woningbouw onder de loep genomen. De beschouwingen resulte ren in de volgende samenvatting en conclusies: n. het concept besteedt onvoldoende aandacht aan de mogelijkheid om wo ningbouw te hanteren als beleidsin strument ter voorkoming van verste delijking; b. op tal van plaatsen wordt de groei- gedachte hetzij ongemotiveerd gein troduceerd, hetzij ongefunderd als fei telijkheid of onvermijdelijkheid tot uitgangspunt genomen; c. aan het probleem van de ongecon troleerde doorstroming vanuit buiten Soest wordt onvoldoende aandacht besteed: d. de noodzaak van surpluswoning- bouw wordt onvoldoende geargumen teerd: de idee van een positief migra tiesaldo berust op uiterst betwistbaar en overigens achterhaald cijfermate riaal; e. Soest dient, in overeenstemming met de visie van de provincie, alleen te bouwen voor de eigen natuurlijke aanwas; de nieuwste prognose hou den in dat Soest tot 1 januari 1991 'n groei zal kunnen hebben van 2000 tot 3000 inwoners en, f. daartoe moeten, rekening houdend met de verlaging van de gemiddelde woningbezetting voor de gehele bevol king. na 1 januari 1975 1500 tot 1800 huizen worden gebouwd, sterk ge spreid over de jaren. En dat betekend weer dat Klein Engendaal, Kercken- landt, Overhees 3 en 4, de Bóeren- streek. Kortend enz. niet behoeven te worden volgebouwd. De werkgroep stelt zich op het stand punt dat. woningbouw een beleidsin strument is en ze maakt er daarom bezwaar tegen dat dat instrument niet in een andere richting gehan teerd wordt en dat daardoor de in druk gewekt wordt als zou er hele maal niets te kiezen zijn. Ondergraven wordt min of meer het door het bedrijfsleven (en de Kamer van Koophandel) gebruikte cijfer van 3500 woningen waaraan behoefte zou bestaan (in de regio). Dat berust vol gens de werkgroep op een uiterst aan vechtbare statische basis. Het cijfer kwam in de wereld naar aanleiding van een onder het bedrijfs leven gehouden enquete. Daaraan konden meedoen alle bedrijven met 10 of meer werknemers en dat om vatte dan ongeveer twee-derde van het totaal aantal arbeidsplaatsen. Van die bedrijven antwoordde ongeveer de helft en dat gedeelte zei een be-» hoefte te hebben aan 4160 woningen. Dat cijfer werd toen geïnterpreteerd aldus - de helft van twee-derde ant- wordde. daarom mag het cijfer met drie vermenigvuldigd worden. Het be drijfsleven zou dus nodig hebben 3 maal 4160 woningen is 12.300 wonin gen. In verband met de doorstroming zouden er 1400 af kunnen en er res teert een getal van 10.900 woningen. „Goed", stelt de werkgroep, „we ne men die 10.900 woningen tot uitgangs punt. De harde bouwprogramma's in Eemland tot en met 1976 omvatten ondermeer 5000 woningen ten behoe ve van de in de regio wonende werk nemers van het bedrijfsleven, alsme de 5000 ten behoeve van migranten waarvan een onbekend aantal weer ten behoeve van het bedrijfsleven. Dat laatste kan van alles zijn tussen 0 en 5000. Stel het gemiddelde op 2400, dan rest dus na de bouw van 10.900 - 5000 - 2400 3500 woningen voor het bedrijfsleven. De heren refereren dan aan een visie van de provincie Utrecht: het bere kende tekort ontstond ondermeer doordat er 2900 bestemd waren voor het Gooi. Het Gooi-akkoord staat ech ter op losse schroeven (werd 2Vs jaar geleden opgeheven), zodat het tekort van Eemland vrijwel is opgeheven. De conclusie van de provincie is: „Een positief migratiesaldo voor Soest is niet in overeenstemming met het geen thans als het meest gewenste ruimtelijke beleid van deze gemeente moet worden gezien, n.1. het voorzien in de woningbehoefte van de eigen bevolking", aldus de provincie. De drie heren stellen de vraag: „Als het van een bovengemeentelijke in stantie dan niet moet, van wie moet het dan wél?". Ze concluderen „l Soest alleen bouwen voor de eigen natuurlijke aanwas". Aangezien ei niet een expansief werkgelegenheids beleid gevoerd wordt, zal het aantal Dc bazar. georganiseerd in het kader van Dankdag, door de gereformeerde kerk in Soest-Zuid, heeft in totaal 14.375 gulden opgebracht. Dominee dr. J. Rinzema, maakte het zondagmorgen aan het eind van de door hem geleide Dankdag-dienst in de Wilhelminakerk bekend. De kinderen die de kerk toen binnenkwamen met bordjes waarop de opbrengst vermeld stond, ontlokten de kerkgangers een langdurig en spontaan applaus het indianendorp voor het kindertehuis „De Nieuwe Weg" aan de Kolonieweg, komt er. De aktiviteiten rond Dankdag zijn dit jaar gradioos geweest en hebben alle verwachtingen overtroffen. Dat was overigens niet zo verwonderlijk voor allen die de evenementen zaterdag bij De Nieuwe Weg en in De Rank be zochten. Op het terrein ,van De Nieuwe Weg werden kinderspelen gehouden met als hoogtepunt een gekostumeerde voetbalwedstrijd tussen teams van de kerkeraad en het Jongeren Ontmoe tingscentrum. De kostuums waren groots en de bal varieerde van skippy bal tot en met een rugbybal. Wie er won is niet duidelijk geworden; beide partijen eisten de zege op. De Soester Harmonie PVO gaf aan het slot een voortreffelijke demonstra tie en begeleidde daarna spelers en toeschouwers naar het gebouw De Rank. Daar was het bezoekersaantal zo groot dat men slechts voetje voor voetje de stands kon bereiken en men soms zelfs de mensen verwees naar andere evenementen in de andere za len. Veel publiek trok ook het prome nadeconcert in de Wilhelminakerk. waar voortreffelijk gemusiceerd werd door amateur-musici. Hoogtepunt was ongetwijfeld het samenspel van de organisten Muts en Deelen in „de koekoek en de nachtegaal". Alle festiviteiten werden bezocht door de burgemeester, mevrouw Cor- ver en haar echtgenoot. Waarschijn lijk volgend voorjaar al kunnerv de geestelijk gehandicapte kinderen van De Nieuwe Weg reeds spelen in het Indianendorp. Hoe het wordt kunnen zij zien dankzij de maquette die er van gehouwd is en die zondag tijdens de kerkdienst door Cees Paul en Ste ven Poelstra werd aangeboden aan mevrouw Haas, hoqfdleidster van het kindertehuis en de heer Verwaal, di recteur van de Stichting Arbeid, Ge zondheid en Ontspanning, waaronder het kindertehuis valt. In zijn dankwoord zei de heer Ver waal ondermeer „dat het een flinke stap voorwaarts betekent als deze ak- tie er mede toe geleid heeft, dat we nader tot de geestelijk gehandicapten zijn gekomen. Wij kijken nog vaak vreemd tegen deze medemens aan; weten ons geen houding te geven. Als ook onze kinderen een beetje ver trouwd raken met „de andere", zou dat erg fijn zijn". Onder de vele honderden die de gereformeerde kerk in Soest-Zuid bezochten bevond zich ook het burgemeesters echtpaar. Foto: Herman van Dam De aan de bazar verbonden fotoraad- wedstrijd werd gewonnen door J. Brusse; 2. Janneke van der Hoek; 3. Wim van Steendelaar. Mej. Mellestein maakte het mooiste bloemstukje; 2. mevrouw M. Bos; 3. mevrouw E. van Tol. Het leukste onderschrift bij een tij dens de Schuif-es-in-dienst in het openluchttheater gemaakte foto. waar op de heren Holtrop en Van der Steen stonden, maakte Henny Bikker. Zijn er dan echt geen dames in de zaal? Voor de leden van de financiële commissie is het duidelijk dat er fouten ge maakt zijn en dat ambtenaren dingen gezegd hebben, die ze later even zo vrolijk weer ontkenden in gesprekken met de beide artsen P. H.'Walter en J. B. M. Eggink. Dc artsen wilden indertijd een groepspraktyk beginnen in het Smitsveen, maar zagen ervan af, toen de raad de grondprijs optrok tot 75 gulden per vlerkante meter. Later verkocht de raad dezelfde grond voor een aanzienlijk lager bedrag aan de heer Slingerland. De artsen hebben de gemeenteraad om opheldering gevraagd, maar nie mand van de leden van de financiële commissie kon zich verenigen met het door b. en w. opgestelde concept- antwoord. Volgens mevrouw Korthuis (VVD) had het niet veel zin om diep op de achtergronden in te gaan en ze zei nog steeds achter de beslissing van de raad te staan, waarbij de vraagprijs op 75 gulden werd gesteld. Wel moest het haar van het hart., „dat het ont zettend gevaarlijk Is. dit soort onder handelingen te laten plaatsvinden met uitsluitend ambtenaren". Liever zag zij een rechtstreeks contact met een wethouder, waardoor voorkomen kon worden, dat bepaalde verwach tingen gewekt werden bij burgers. Ook vond zij dat. in dit geval de art sen onzorgvuldig gehandeld hadden door de diverse gesprekken niet te hebben laten bevestigen. Jan Visser (P.S.) was het met haar eens, dat van gemeentezijde fouten zvjn gemaakt., maar hij was er van overtuigd, dat de artsen vrij-uit. gin gen. De beide CDA-leden Storimans en Smtt stelden zich achter de me ning van mevrouw Korthuis. Er moet een andëre brief opgesteld worden. Hoe die gaat luiden Is nog een raad sel. economisch gebondenen niet belang rijk stijgen. Naar hun mening is er bovendien door het beleid van de laatste jaren in 1974 en 1975 reeds 'n surpLus aan woningen ontstaan, „wel ke, zo staat in het concept, toch reeds voor de regio beschikbaar komen". Uitvoerig worden verder groeiprog noses behandeld, waaruit: „In 1974 was in Utrecht reeds het niveau be reikt van de prognose voor het 1983. Het lijkt ons dan ook beslist verant woord om een tweede model op te stellen waarin de PPD-prognose (prov. plan dienst) wordt gecorrigeerd op basis van het reeële cijfer over 1974". Dat becijferen de heren op een inwonersgetal voor 1991 van 40.956. Het aantal te bouwen woningen zou tussen de 1500 en 1800 liggen. Duidelijk is het dat zij het fundamen teel oneens zijn met de gedachte dat er, na de surpluswoningbouw van de afgelopen jaren, voor Soest nog steeds éen taak zou liggen in deze sector. „Men kan zich afvragen", zo stellen zij, „of niet veel flats die leegkomen (doordat voor de betreffende Soester inwoner een huis gebouwd werd in een uitbreidingsplan) potentieel steeds een nieuwe Soester inwoner betekend, voor wie dan na enige tijd ook weer een ander huis gebouwd wordt, waar naenz. Als dat zo is, kan het in principe door gaan tot in het onein dige en kan de Soester bevolking zich ongelimiteerd uitbreiden; zelfs als men uitsluitend bouwt voor de eigen be volking". De stelling wordt onderstreept door de opmerking: „Overigens onlangs vertelde men ons dat zelfs in Amster dam geadverteerd wordt met flats in Soest. Dat kan toch bezwaarlijk meer de regio genoemd worden. Maar dat blijkt ook reeds uit het feit dat bij voorbeeld van 1968 tot en met 1971 8000 mensen zich hier vestigden van buiten de provincie tegen slechts 4000 uit geheel Utrecht. Met andere woor den: in genoemde jaren werd slechts in relatief geringe mate gebouwd voor de regio en dat terwijl juist de regionale woningbehoefte steeds weer als argument wordt gehanteerd?" De gedeputeerden mr. W. van der Sluis en de heer C. Letschert hebben tijdens een hoorzitting in Utrecht een mondelinge toelichting gekregen van de bezwaren die werden ingediend naar aanleiding de eerste herziening van het bestemmingsplan Industrieterrein Soest. Mevrouw E. M. Th. Rademaker- Beuken was tegen elke wijziging van het plan, omdat het naar haar mening precedenten schept. „Als het zo gemakkelijk is om een bestemmingsplan te herzien, waar blijven we dan?" Ook het bedrijf TBS voerde bezwaren aan, die meer de opgelegde beperking betroffen. Het bedrijf wil aan de Beckeringh- straat nieuwbouw plegen en volgens de plannen zou de goothoogte, die nu zeven meter mag zijn, voor het kan toorgedeelte veertien meter moeten gaan bedragen en voor het overige bedrijfsgedeelte elf meter. Daar werd het bestemmingsplan in eerste her ziening aan aangepast, zij het dat de bouwafstand, gerekend vanaf de erf- scheiding op acht meter gehandhaafd werd. terwijl het bedrijf deze graag op vijf meter bepaald zag. Zou dat gebeuren, dan was TBS bereid de goothoogte van het bedrijf sgedeelte van elf meter tot acht meter terug te brengen. Mevrouw Rademaker wees op de on gunstige ligging van het industrieter rein ten opzichte van de woonbebou wing er rond omheen en stelde dat de voorgenomen wijziging van de hand gewezen moest worden. Zij ver weet Soest een slecht milieubeleid. Namens TBS merkte de heer M. Fren- kel op, dat de uitbreiding het mini maal noodzakelijke betrof. Uitvoering van het bouwplan betekende volgens hem een verdere vermindering van de overlast voor de omwonenden en een toeneming van de verkeersveilig heid. Binnen het nieuwe TBS-plan was een eigen verkeerstracé van 2000 vierkante meter ontwikkeld, zodat het bedrijf niets meer op straat hoef de te laten gebeuren. Hij benadrukte dat juist TBS in de loop der jaren steeds meer begrip was gaan tonen, voor de door het bedrijf veroorzaakte verkeersoverlast en hij kwam met een compromis wat de goothoogte van de nieuwbouw betrof. TBS zou dan wel toestemming moeten krijgen om min stens over een' afstand van 26 meter op vijf meter afstand van de erfschei- ding te bouwen. Burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften zag dat niet zit ten; gedeputeerde staten keurden in het bestemmingsplan Industrieterrein immers de bouwafstand, gerekend vanaf de erfscheiding van vijf meter af, en breidden die uit tot acht meter. „Degemeente heeft door de herzie ning van het plan de TBS terwille Willen zijn, maar alleen met wijzigin gen die waargemaakt konden worden Wij willen wat die vijf meter betreft niet in dezelfde val lopen", aldus de burgemeester. Zij zei tenslotte niet te geloven, dat de nieuwbouw van TBS de milieuverontreiniging van het in dustrieterrein zal doen toenemen. Het bedrijf zou er alleen maar mooier door worden en daardoor het aanzien van de Beekeringhstraat verbeteren. Gedeputeerde staten buigt zich nu verder over de kwestie. De Bond voor Weduwen en Weduw naars 't Gooi Omstreken houdt dinsdags om de veertien dagen con tactavonden in gebouw „De Waaier" Kerkelandelaan 5 te Hilversum. Aan vang 8 uur. Vanaf het station is het gebouw bereikbaar met bus A of C. Bovendien is er ruime parkeergele genheid. Op de eerstvolgende avond op 11 november a.s. zal een lezing ge houden worden door de heer C. van Vliet met als onderwerp „Expeditie naar de Zuidpool". De lezing gaat ver gezeld van dia's. Nadere inlichtingen omtrent de bond kunnen verkregen worden bij de administratie 02150- 12906 of bij het adviesbureau 02155- 14843. Sint Nicloaas heeft het gemeentebestuur van Soest laten weten dat h|| zater dag 22 november naar Soest komt. De Sint en z|jn gevolg van ruim twintig Zwarte Pieten arriveren die dag om half twee met de trein op station Soest-Zuid. H|j wordt hier verwelkomd door de leden van het Sintcrklaascomité, terwijl de muziekvereniging P.V.O. voor de muzikale begroeting zorgt. Samen mét de majorettes loopt PVO mee in de stoet, die op de Parklaan geformeerd wordt.. St. Nicolaas maakt, in een open koets een rijtoer door Soest. In de stoet rijden o.a. ruiters en amazones mee. Bij het gemeentehuis speelt de drum band van De Sprtngbokken vanaf twee uur, in afwachting van de komst van Sint Nicolaas. Deze wordt tussen half drie en kwart voor drie ver wacht. De stoet volgt de route Eikenlaan, Buntweg, Schou ten kampweg, Ossen- damweg, Nieuweweg, Eigendomwég, Weegbreestraat, Dalweg. Beukenlaan, Beetzlaan, Waldeck Pyrmóntlaan. Nassaulaan. Nassauplantsoen, Van Weedestraat naar het gemeentehuis. Daar wordt Sint Nicolaas op het bor des officieel ontvangen door het ge meentebestuur, o.a. vertegenwoordigd door burgemeester mr. J. M. Corver- Van Haaften. Hier worden de kinderen ook toege sproken en zullen de Zwarte Pleten, evenals onderweg, met gulle hand strooien, voordat de Sint aan zijn traditionele tocht naar enkele instel lingen begint. Het staat nu reeds vast,, dat het ka binet Den Uyl bij het opstellen van de Miljoenennota voor 1976 de econo mische situatie te optimistisch heeft bekeken. De verwachting dat de olie prijzen niet weer zouden stijgen is reeds achterhaald en nog verdere ver hoging is niet uitgesloten. En de ver onderstelling dat de wereldhandel in 1976 met acht procent zou toenemen kan, volgens de laatste gegevens, ook als een utopie worden beschouwd. Nu de gok, die het kabinet heeft menen te kunnen nemen, verkeerd uitpakt, zal men zich toch bij de lagere eco nomische en financiële verwachtin gen moeten aanpassen. Er zal toch op de overheidsuitgaven verder bezui nigd moeten worden, evenzo zullen de loonkosten meer in overeenstem ming gebracht moeten worden met de produktiviteitsontwikkeling. Regering, vakbeweging en werkge vers staan nu voor de opgave om hun verlangens op de onstane situatie af te stemmen. Er zal al het mogelijke gedaan moeten worden om de stij ging van de werkloosheid zoveel mo gelijk af te remmen en tevens de voortgaande inflatie te beperken. Met de stijging van de loonkosten loopt Nederland nu voorop in de wereld, terwijl ons land voor minstens vijftig procent afhankelijk is van export. De laatste drie jaren zijn onze loonkos ten tien procent meer gestegen dan de produktieviteit, terwijl ook eerder die samenhang al werd losgelaten. Een kind kan dan uitrekenen, dat dit niet door kan gaan, dat onze produk- ten daardoor te duur worden,onze handelspositie erdoor achteruti moet gaan. Doch de vakbeweging, bezeten van haar nivelleringsideeën, is er maar op blijven hameren dat de lo nen van de werknemers moesten stij gen. De werkgevers hebben daar helaas geen voldoende weerstand aan durven bieden. Zo lang de wereldhandel zich gunstig bleef ontwikkelen kon. men de prijzen nog aanpassen bij de stijgen de loonkosten. Van weerskanten speelde men een beleid op kort zicht. Toen de oliecrisis kwam, gevolgd door de recessie, toonden zich onmiddellijk de gevolgen van deze va-banque po litiek. Talloze bedrijven hadden de laatste jaren lang niet meer voldoen de kunnen reserveren en investeren, konden daardoor de klappen niet weerstaan, moesten sluiten of sterk inkrimpen en hun werknemers ont slaan. Maar hoewel de situatie er nu al an derhalf jaar angstwekkend uitziet, de werkloosheid tot ongekende hoogte stijgt, blijft de vakbeweging eisen stellen die dit proces op gang houden. Met afzien van reële loonsverhogin gen alleen komen we niet uit de put, waarin we door de recessie en de te hoge loonkosten zijn geraakt. Ook de prijscompensaties kunnen niet op de zelfde voet blijven voortgaan. Het moet langzamerhand toch iedereen duidelijk zijn, dat we de ons drie jaar geleden nog toelachende voortgaande welvaart wel kunnen vergeten. Dat we alleméól een stap terug doen moe ten, zoals inmiddels reeds honderd duizenden, zowel werklozen als onder nemers, noodzakelijkerwijs hebben ge daan. Wanneer we die solidariteit niet op kunnen brengen, raken we onnodig met z'n allen in een nog dieper dal en blijft er van enige welvaart helemaal geen sprake meer. De werkgeversorganisaties schijnen nu eindelijk eens voet bij stuk te wil len houden. Behalve geen reële loons verhoging ook in de zomer van 1976 geen compensatie van de prijsstijgin gen. De grote vraag is nu: wat doet de regering? Blijft die, uit angst voor haar zogenaamd progressieve achter ban, een beleid van op korte termijn volgen? Blijft ze het reeds uitgemer gelde bedrijfsleven als de sterkste schouder zien, die dus de klappen maar moet blijven opvangen? Met als gevolg nog meer bedrijfssluitingen, nog meer werklozen dan toch reeds uit de wereldrecessie voortkomen, 'n steeds voortgaande ontwaarding van de gulden? Het kind van de rekening daarvan is de thans opgroeiende werkloze, die dan niet meer aan de slag komt en de op een verzekerings pensioen aangewezene, wiens inko men door de geldontwaarding steeds vermindert. Het regeringsbeleid geeft helaas weinig hoop op een ingreep die tot een reële verbetering van onze handelspositie kan leiden. En wat doen de werknemers? Blijven zij het beleid van hun vakbondsbe stuurders maar stomweg volgen. La ten zij zich. hun toekomst en hun wel vaart, maar blijven gebruiken voor het doorzetten van een politiek sy steem dat ons. in verhouding tot de ons omringende landen, waarop wij zijn aangewezen, naar de achterste rijen doet afdalen? Zien zij hun eigen belang op langere termijn niet in? Kunnen zij de moed niet opbrengen om te erkennen: wij 2ijn niet arm, wij kunnen Zo toch wel voort, wij willen de toekomst van ons en onze kinderen niet in de waagschaal stel len, wij willen meehelpen de werk loosheid en de inflatie te bestrijden? Wij zullen het toch met z'n allen moe ten doen. Talloze bedrijven verkeren al in nood. De inkomsten verminde ren. het geld raakt op. En de regering, met de haar steunende politieke par tijen. wordt beheerst door de angst voor zetelverlies. Dat is toch belache lijk als het land in nood is en de nood blijft stijgen! Wij hebben de moed nodig om daaraan gezamenlijk iets te doen. Er ons offers voor te willen getroosten!

Soester Courant | 1975 | | pagina 1