K Deelnemers Sportstichting missen nog steeds sportbeleid iciee,(X) li Mevr.H.N. Post-Maris 2500ste gediplomeerde Natuurgids Prins Claus reikte diploma's uit Nieuwe wijze van vergaderen werd een succes Boutique des Fleurs; Bouwvergunning voor twaalf vierkante meter terecht geweigerd BEL A.vanderWeerd Gebr.VanKoojj b.v. maaswinkel PAR 1 JUK PROBLEMEN MET UW ELEKTRISCHE INSTALLATIE? FRANS BOSMAN B.V. 15 uur EN 'ert u talig geeft. neuwe MD Vernieuwbouw wel mogelijk Aantal verzekerden bij „Amersfoort en Omstreken" blijft stijgen Kosten per verzekerde fors omhoog 'n bezoekje waard Zakenkring wil Molensoos helpen Welfare-tentoonstellings- en verkoopdag Rode Kruis Voor totale onderhoud van uw auto snelle en goede service [ESSÖ) „NIEH0F" Brandweer Tel. 13333 Soester Courant van donderdag 6 november 1975 est aanwezig, te Dorgebouw, stelt den op zal worden een an de dienst en uitat. ikkeljjk 1 114,—^ 57, TEL. 14312 i prachtig in- uw keuze uit 1895,— >rgel 2945,— J 5695,— t orgelhandel. u van harte Het besluit van het bestuur van de Sportstichting het beleid voor 1976 ter discussie te stellen heeft een positief resultaat gehad voor wat betreft de be trokkenheid van de deelnemers bij het verloop van de gehouden vergadering. Met grote interesse werd de discussie gevolgd, waarvoor de stichting zelf de stof had aangedragen. In enkele gevallen werden de discussiepunten te ab stract gevonden en wist men niet goed wat er mee gebeuren moest. In het geval van de „tarieven" werd de toegemeten tu'd te kort gevonden en aan gedrongen op het uitschrijven van een speciale vergadering over dit onder werp. Het slot van de vergadering gaf de deelnemers evenwel een even groot gevoel van onbehagen als andere jaren en het werd opnieuw duidelijk dat het ont breken van een sportbeleid daar de oorzaak van is en altijd blijven zal. Men verwacht kennelijk dat de stichting opkomt voor haar deelnemers, voor hun belangen op de bres staat en steeds blijkt dat de stichting niet verder komt dan een opstelling als van schildknaap van de gemeente. Aan dat onbehagen had iets gedaan elkaar gevonden hadden voor het kunnen worden, als d eondernemers stichten van een sportraad. Over voor- en nadelen van sportstichting en sport raad was in april gediscussieerd, maar omdat er van de deelnemers veder geen reaktie kwam, moest het bestuur wel aannemen dat men met de hui dige constellatie akkoord ging. Wethouder Plomp, die de vergadering leidde, stelde het ook zo en niemand kwam daar later op terug. De wet houder gaf een overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen van het af gelopen jaar, waartoe behoorden de start van de aanleg van het sportcom plex aan de Soesterbergse Sterren bergweg, de oplevering van de gym zaal aan de Hartweg, het gereedko men van het verharde handbalveld aan de Henr. Blaekweg en het weer in gebruik nemen van het veld aan de Staringlaan. Een min of meer prettige medede ling had hij voor de Soesterbergers voor wat betreft de sportvelden aan de Kerklaan. Aangezien deze velden aangelegd moeten worden op terrein van de gemeente Zeist, was het be langrijk te weten dat juist op de dag van de vergadering b. en w. van Zeist besloten hadden een verklaring van geen bezwaar aan te vragen bij G.S. Dat impliceerde tevens, dat Zeist de bezwaren van de Stichtse Milieu federatie ongegrond had verklaard. Verder deelde de heer Plomp mede, dat er een nieuwe gymzaal gebouwd zal worden bij de Van der Hucht- school aan de Paulus Potterlaan en alhoewel de financiën nog niet rond waren, hoopte hij dat de zaal toch volgend jaar in gebruik genomen kon worden. Tot de stichting waren toe getreden de biljartvereniging „Zonneheuvel", de wandelvereniging „Olympia" en de honkbal- en softbalvereniging „De HORLOGEE JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGESTRAAT 26 TEL. 12982 - SOEST Knicrebockers". Kandidaatlid was de korfbalvereniging „Eemvogels". Aan de sportkeuring namen 1170 sporters deel en daarvan werden er 1124 goedgekeurd. De grootste groep had de leeftijd 10 tot 14 jaar, te we ten 187 jongens en 150 meisjes. Het aantal keuringen nam aanzienlijk af in de groep boven 20-jarigen. Voordat de vergadering opgesplitst werd in discussiegroepen, reikte wet houder Plomp de gebruikelijke at tenties uit aan de kampioenen. Ge- meentevlaggen war ener voor de LTC Soest, de tennisclub Soest-Zuid en de Knickerbockers; enveloppen met in houd kregen Olympla-volleybal. de korfbalvereniging KVO te Soester- berg, BDC handbal en de tafeltennis- afdeling van AGAVS te Soesterberg. Een tafeltennisnet tenslotte kreeg de vereniging Shot. Discussies Enig verzet was er daarna even tegen het voornemen discussiegroepen te vormen; het zou volgens de twee te genstanders (SEC en de Knicker bockers) leiden tot horizontaal ge praat, terwijl er juist meer behoefte bestond aan een vertikaal gesprek, van verenigingen met bestuur. Zij kregen geen steun en eoen wer den de groepen geformeerd die dis cussieerden over de vier onderwerpen: algemeen beleid (akkomodaties); de tarieven c.p. de gebruiksvergoedingen; de sportieve rekreatie ende ontwerp begroting 1976. Per groep werd verslag uitgebracht. Wat het algemeen beleid betrof werd gesteld, dat basisvoorzieningen ook dienden te omvatten de klubgebou- wen en de publieksvoorzieningen. Daar kon een groot deel van de pas sieve rekreanten in opgevangen wor den en ook zij behoorden aan hun trekken te komen. Bij de klubakko- modatie behoorden uiteraard ook voorzieningen als warmwaterdouches e.d. en men kon dat niet tot verfij ningen" rekenen, waarvoor de sport stichting niet behoefde te zorgen. Sportbeoefene, meende de duscussie- groep, betekende tegenwoordig meer, dan wat men er jaren terug onder verstond. Basisvoorzieningen dien den minimaal te voldoen aan de nor male eisen des tijds. Sportieve rekrea tie diende overgelaten te worden aan de verenigingen, zij het, dat de over heid financiële steun moest geven. Men was het eens met het experiment (senioren-instuiven) dat nu plaats vond, maar men meende wel dat de overheid de verenigingen voor de voeten liep als men er mee doorging. De vraag werd gesteld (en niet be antwoord) welke verantwoording de gemeente nam als er tijdens deze sportbeoefingen ongelukken gebeuren. Een enigszins tegenovergesteld geluid kwam van de zwemvereniging, die er op wees, dat zij geen last hadden van het xloor de overheid georganiseerde rekreatief zwemmen. Voor de wed strijdsport kon men bij hen terecht. De derde groep, die de tarieven be sprak, stelde voorop, dat er .meer tijd nodig was om de zaak van alle kan ten te kunnen, .bekijken. Hun dis- kussie was dan ook niet afgesloten en zij steldeneen extra vergadering voor. Wei was de groep het er over eens dat bij verhuur naar de om standigheden va nhet „geleverde pro- dukt" gekeken moest worden. De huurprijs zou bepaald moeten worden al naar gelang de staat van veld of zaal. „Als", zo werd gesteld, „bij de zaalhuur het schoonmaken inbegrepen was, waarom behoorde deze faciliteit dan niet bij het huren van een veld Het gelijktrekken van alle sporten werd niet logisch gevonden, maar wel stelde men voorop, dat sportbe oefening voor iedereen mogelijk en ook betaalbaar moest zijn. Ook hier nam de zwemvereniging een iets genuanceerder standpunt in, dat neerkwam op gelijke vergoeding on geacht de beoefende tak van sport. De bespreking van de begrotihg voor het komende jaar leverde het minst bevredigende resultaat op. Node werd een toelichting bjj het dorre cijfer materiaal gemist, alhoewel dat vorig jaar toch toegezegd werd. Vragen werden gesteld over de af- schry vingspolitiek en een groot vraag teken werd gesteld bij de toegepaste afschrijvingen op grond. Meningsver schillen waren er over het opvoeren van watergebruik voor de sportvelden aan de Bosstraat, terwijl de verenigi- nen daar meenden dat zü ervoor be taalden. De afschrijvingen op de akkomodaties bleken gelijk te lopen met de aflos singen, maar te dikwijls naar de zin van de vergadering werd verwezen naar het „gemeentebeleid". De discussie werd wat strakker toen gesteld werd dat het de stichting aan beleid ontbrak. De bestuurders dien den zelf een standpunt te bepalen en niet de problemen af te schuiven op de raadsleden, die ambtshalve deel uitmaakten van de sportstichting. De vergadering vroeg zich met verwon dering af, hoe begroot kon worden, zonder dat er een beleid achter zat. De directeur van de sportstichting, de heer Peet, betoogde dat de be grote bedragen gerelateerd waren aan goedkeuringsbesluiten van de ge meenteraad. Daar hing ook het plan nen-maken vanaf. Zonder gemeente- j raad kon hij niets beginnen. Het leidde bijna tot de „aloude" con- clussie, dat de deelnemers nog steeds „achteraf" moesten praten. Dat be- frans van mll bloemslerkunst groenprojekten orchideeën kwekerij eteenhoffstraat 1-3, soest telefoon 02155 -12455 MERCEDES-BENZ Het besluit de heer Manessen een gevraagde bouwvergunning te weigeren heeft het college moeten nemen op grond van het bestaande bestemmings plan. Tot die conclusie kwam niet alleen de beroepschriftencommissie, maar ook de aanvrager zelf. Dat hij toch in beroep ging lag aan het feit dat amb telijke diensten hem in 1973 en ook vorig jaar nog hadden laten weten, dat uitbreiding mogelijk was. Ook daarvoor had hij steeds contact met de ge meente gehad en alle informaties bleken toen juist geweest te zijn. Vandaar het beroep. dealer Vestigingen in k Amersfoort, Naarden, a Hilversum en Baarn. J vredigde hen opnieuw niet en met klem werd gevraagd een beleidsnota op te stellen. Ondanks dit tegenvallende slot van de discussie was de vergadering in meerderheid ingenomen met het ex periment. Toch hoopte men, dat een volgende keer de beleidsfilosofie ter discussie kon staan. Dat beleid bleef nu onbegrijpbaar. Ook kwam er een verzoek minder abtracte en meer concrete zaken aan de orde te stellen, waaronder dan konden vallen verenigingsproblemen, en zo bleek, zoals de heer Peet te recht constateerde, toch de structuur van de stichting weer ter discussie te staan. De rondvraag leverde' een verzoek op de vergaderingen van de stichting openbaar te maken. Er war enheel wat voorstanders, maar het bestuur ging niet door de knieën, gesteund door 'Springbok-voorzitter de heer Teeuwen. Achter de bestuurstafel bleek slechts één voorstander te zijn; in de zaal bijna iedereen. Vragen over een keurturnbrug in de gymzaal aan de Hartweg en een ver hoging van subsidies, kregen het antwoord ,,'t is in behandeling en 't heeft de aandacht". dan bliaklaan 38 soaat tal. 13991 of 14560 MACHTIO EIKEII PUUBIULTUUB Zaterdags geopend van 10-17 i In het pas verschenen jaarverslag over 1974 van het Algemeen Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" wordt vermeld dat het totaal aantal verzekerden in het verslagajar 168.342 bedroeg. Daarvan waren er 141.211 verplicht ver zekerd en 27.131 vrijwillig. Vergeleken met 1973 was er een toename van 4.342 verzekerden, te weten 3757 verplicht- en 585 vrijwillig verzekerden. De gemiddelde kosten per verzekerde stegen aanzienlijk voor de wettelijke verzekering van 561,35 tot 646,59 en voor de vrijwillige verzekering van 526,90 tot 624,57. De gemiddelde stjjging van de wettelijke verzekering was dus 22,5'/* (1973 12,2%) en van de vrijwillige verzekering 18,5% (1973 8,9%). In 1974 steeg het aantal verplicht ver zekerden met 2,6%; het aantal be jaarden met 3en het aantal vrij willig verzekerden met 1,5%. Wat de groep bejaarden betreft had 51% of 5650 man een inkomen lager dan 10.668 gulden; 15% of 1716 mensen 'n inkomen tussen 10.668 gulden en 11.678 gulden; 27% of 3048 mensen 'n inkomen tussen 11.678 gulden en 13.536 gulden en 7% of 744 man een inkomen tussen 13.536 gulden en 15.393 gulden. Het totaal aantal medeverze kerden bedroeg 3888. De premie voor de verplichte verze kering was 9.5%; voor de vrijwillige verzekering 82 gulden per verzekerde per maand (de gereduceerde premie bedroeg ƒ49,50) en voor de bejaarden verzekering waren de premies respec tievelijk ƒ31,50 - ƒ62,95 - 78,70 en 110,20. Er waren op 31 december 1974, 527 medewerkers aan het ziekenfonds ver bonden; 100 huisartsen: 43 apotheek- houdende huisartsen; 24 apothekers, 170 specialisten, 104 tandartsen, 17 verloskundigen en 69 pshyiotherapeu- ten. In het werkgebied zijn zes erkende ziekenhuizen gevestigd die tesamen beschikten over 1494 bedden: St. Eli- sabeth Ziekenhuis Amersfoort 320 bedden; Ziekenhuis „De Lichtenberg' Amersfoort, 522 bedden; ziekenhuis r,Salem". Ermelo. 170 bedden; Boer- have Ziekenhuis Harderwijk, 135 bed den; Pius Ziekenhuis, Harderwijk, 136 bedden en het Ziekenhuis Zonneglo ren 211 bedden, inclusief 40 sanato riumbedden. „Met grote belangstelling", zegt het ziekenfonds, de ontwikkeling te vol gen met betrekking tot de vervanging van de drie ziekenhuizen te Ermelo en Harderwijk door een streekzieken huis. Winkelcentrum „Hoiwbergen" Bij nader inzien, zo meenden de le den van de beroepschriftencommissie, voor de heer Mannessen geen vuiltje aan de lucht geweest, indien hij slechts een vergunning had aange vraagd voor de vernieuwing van be staande optrekken op zijn terrein. Want daar kwam de uitbreiding ei genlijk op neer, met een kleine uit breiding, waarvan sommissielid Van den Braken zei: „Te klein om er kip pen op te houden". Het ging over enkele meters, waar tegen de overheid een louter forma listisch standpunt moest innemen. De commissievoorzitter Festen liet duide lijk blijken geen bewonderaar te zijn van formalisme, maar desondanks was het besluit van het college correct. Festen adviseerde in bedekte termen de bouwaanvraag in te trekken en een nieuwe aanvraag voor vernieu wing in te dienen en hij merkte ver der op, in verband met de ervarin gen van de heer Mannessen, dat het altijd verstandig was, adviezen van ambtelijke instanties op papier te la ten vastleggen. Wethouder Hoekstra, die het stand punt van de gemeente verdedigde, had veel begrip voor de problemen van de heer Mannessen, maar kon toch onder de huidige omstandigheden niet verder gaan dan het besluit van het college juist te noemen. Als de heer Mannessen zijn aan vraag niet intrekt, zal de commissie advies uitbrengen aan de gemeente raad, die daarna moet beslissen. De Soester Zakenkring doet een be roep op zijn leden de Molensoos van de Stichting Jongeren Centrum met materiaal te helpen. Gedacht wordt daarbij aan hardboard (162,50 m2), aan vloerbedekking als linoleum, vilt- tegels, matten of vaste tapijten, straat- tegels, golfplaten, balken, kantoorin richting. zoals bureaus, stoelen, kas ten, typemachine e.d., aan een biljart, geluidsboxen, tafels en stoelen, maar wel in redelijke staat en goed bruik baar. Enige bestuursleden bezochten de soos en constateerden zoveel enthousiasme onder de leden om initiatieven verder uit te werken, dat men de steun van harte aanbeveelt. Men staat in de soos klaar om de handen uit de mouwen te steken, maar het benodigde mate riaal ontbreekt. Voor UITBREIDING, ONDERHOUD, VERNIEUWING van de elektrische Installatie in uw woonhuis of fabriek, vraag vrijblijvend offerte bh BIRKSTRAAT 48 SOEST TEL. 02155-13367-18978 Een jaar „draait" het Dienstencentrum Honsvergen. En vanaf de eerste dag draait de Welfare van het Rode Kruis afdeling Soest daar mee. Een goede aanleiding en gelegenheid om u, inwoners van Soest, weer ec»s iets te laten zien van wat de bewoners van dit dienstencentrum, van de be jaardencentra en de thuisverblUvenden in de achter ons liggende periode ge maakt hebben. i De prijs van de artikelen wordt b'e- paald door de kostprijs van de ge bruikte materialen. U ziet. zeker de moeite waard om eens even een kijkje te komen ne men op woensdag 12 november a.s. Om 15 uur hoopt onze burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, de dag te openen. Tot 17 uur is de recreatiezaal van Honsbdr- gen, want daar is alles uitgestald, ge opend. 's Avonds geopend van 19-*21 uur. Om 20.30 uur vindt de trekking plaats van de grote verloting met als hoofdprijs een geborduurd ontbijtlp- ken met servetten en theemuts. De tweede prijs is een wandkleed. Ook wordt dan de naam bekend gemaakt van de „pop met uitzet" Indien meer dere bezoekers de goede naam raden, zal het lot beslissen wie de pop wint. Wie maken de zaken Vroeger was het antwoord eenvoudig, toen warén hel n.1. bijna alleen thuisliggende pa tiënten. Nu is dal heel anders komen te liggen. Natuurlijk zijn er nog de patiënten, die door de Welfare-vrij willigsters regelmatig bezocht wor den en mét hen wordt ook dit werk gedaan. Maar daarnaast is er een steeds groeiende groep bewoonsters van de bejaarden- en dienstencentra, die als het ware Welfareclubs vormen en daar in groepsverband de hand vaardigheden leren, welke een pret tige vrije tijdsbesteding mogelijk ma ken. Wat er dan gemaakt wordt Van al les ontbijtlakens en servetten, pop pen, kussens, lopers, schorten, baby- goed, mouwsjaals, bloemenhangers, jongenstruien, theebladen, lampen etc. Maar, en dit is het gevolg van de werkwijze van Welfare, niet alles wat de dames gemaakt hebben is voor de verkoop. In de eerste plaats maakt iedereen waar men zelf zin in heeft. Dat is dus veelal iets óf voor eigen gebruik óf voor familieleden of kennissen. Wanneej: ze echter iets willen maken omdat ze in het maken plezier hebben, maar er zelf geen bestemming voor weten, zijn dat de artikelen bestemd voor de verkoop. Voor at uw AUTO PLAAT- en SPUITWERK van Z8' Nieuweweg 37 (achterom). Soest Telefoon 02155-1 1018 SELF SERVICE SERVICENTER BEUKENLAAN 27 Soest - Tel. 16835 Tjjdeils een bijzonder feestelijke bijeenkomst in Dc Open Hof heeft Prins Claus aan 18 medewerkers van het IVN „Kernland" het diploma Natuurgids uitge reikt. Het 2500e diploma van het IVN Nederland kreeg mevrouw H. N. Post Maris uit Soest, echtgenote van de secretaris van de afdeling Eemland. Prins Claus kreeg daarna als blijk van waardering voor zijn komst een aquarel van de kunstenares-natuurgids mevrouw Goedhart uit Putten en uit han den van de oud-voorzitter van het IVN Nederland, de heer J. Nijkamp. het eerste exemplaar van het nieuw verschenen cursusboek. In De Open Hof reikte Prins Claus aan na tuur gidsen diploma's uit. Het 2500ste was voor mevrouw H. N. Post- Maris uit Soest. Foto Herman van Dam De voorzitter van de afdeling Eem land, de heer P. M. Wijsmuller, heet te zijn gasten welkom. Daaronder de burgemeesters van Soest en Leusden en een vertegenwoordiger van de Staatssecretaris van CRM. Na hem sprak de heer H. Wals lande lijk voorzitter van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. De heer Wals sprak van een historische dag voor het IVN, nu hier in Soest voor de 2500ste keer een diploma werd uit gereikt. Sinds de oprichting van het IVN in 1960 werden 125 cursussen voor het natuurgidsdlploma gegeven aan bijna 3500 personen. Na het af leggen van een afsluitend examen kwamen 2500 gidsen in aanmerking voor het diploma, waarmee naar de mening van de heer Wals wel bewe zen werd dat de gestelde eisen zwaar zijn. De héér Wals pleitte voor het tot stand brengen van natuur- en mi- lieuducatieve voorzieningen in het stedelijk gebied en hij vroeg op dit punt een aktiever beleid van de re gering. „Dergelijke voorzieningen zul len onze natuurgidsen, maar ook de bij het IVN aangesloten schoolbiolo- gendiensten nog beter in staat stellen hun baanbrekend werk te verrichten", aldus de heer Wals. „Als* de overheid werkelijk ernst wil maken met het oplossen van de mi lieuproblematiek, dan zullen meer fi nanciële middelen beschikbaar moe 'ten worden gesteld om via een goede voorlichting en educatie duidelijk te kunnen maken aan de Nederlandse bevolking, dat er samenhang bestaat tussen de structuur van dc samenle ving en de kwaliteit van natuur en milieu". Het IVN zette zich ervoor in middels het organiseren van cursussen en ex cursies. De heer Wals besloot met de geslaagden sukses te wensen bij hun toekomstig werk. Vervolgens reikte Prins Claus de di ploma's uit aan de dames M. E. Duy ser-Wijnbeek uit Nijkerk. L. van Deyl uit Utrecht, M. I. von Motz-de Voogd uit Leusden en J. van Gosliga-Kooi- stra, M. Soede en H. N. Post-Maris uit Soest en aan de heren A. van de Kaa en E. Staal uit Baarn, J. Stoor vogel en H. M. L. van Voorst uit A'- foort, P. G. Vedder uit Hilversum, J. van Bergelijk uit Loenen en aan de Soesters G. J. van Beest. W. H. A Klein. M. Kremer, C. E. van Nieuwet huizen, P. G. Romein en P. Veen. Na het vertrek van de Prins verzorg de de heer M. J. Ch. Kolvoort, illustra tor een in een show verpakt teken- spel. „Eemland" De 18 geslaagden maakten deel uil van een groep van 35 cursisten, waar van er weer 18 de eindstreep haalden. Dat waren 5 dames en 13 heren en negen van dc achttien wonen is Soest. De afdeling Eemland is bijzonder ge lukkig met deze „aanwinst". Er be stond grote behoefte aan gediplomeer de natuurgidsen en door deze aanwas zal het werk van „Eemland" aanzien lijk uitgebreid kunnen worden. De cursus begon op 12 december 1974 en werd wat de theorielessen betrof, gegeven, in het biologielokaal van Öe Scholengemeenschap De Schothorst'te Amersfoort. Docenten waren drs. J. T. Wildschut, bioloog uit Utrecht; ing. H. Kampf, natuurtechnicus uit Soest, beiden in dienst van de milieudienst van de provincie waterstaat Utrecht en gastdocenten waren ondermeer dr. J. L. van Haaften en ing. H. W. J. Schimmel, beiden in dienst van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer -te Arnhem. Het aantal lesavonden was 14 (totaal circa 36 uur) en het aantal veldex- cursies 10 (in totaal circa 42 uur). Les gegeven werd ondermeer in land schappen, oecologie, natuurbehoud, planologie, flora, fauna en vegetatie, stofwisseling en energieoverdracht en in de techniek van het excursieleiden. Het examen werd afgenomen in de onderdelen: leiden van excursie herkenning planten en dieren werkstuk over een oecologisch onder werp en de theoretische kennis van de leerstof. Het diploma is landelijk erkend en het bezit ervan wordt steeds meer als eis gesteld door instanties als Staats bosbeheer, Natuurmonumenten en overheidsinstellingen voor opzichters, rondleiders, surveillanten en bos- en parkwachters. De afdeling Eemland van het „Insti tuut voor Natuurbeschermingseduca tie" (IVN) organiseerde de cursus on der auspiciën van het I.V.N.-Amster- dam. Daarbij stond de afdeling voor een aantal vrijwilligers te scholen om hen in te kunnen zetten bij het af- delingswerk. Dat bestaat uit natuur- wachterswerk, tentoonstellingen, na tuurpaden. lezingen, filmavonden, scholenwerk, knotwilgenakties, het nestkastenproject en de organisatie en leiding van de zo zeer in trek zijnde natuurwandelingen. Volgens „Eemland' -secretaris Post ls de belangstelling voor de natuurwan delingen in enkele jaren tijds gewel dig toegenomen. „Waren we vroeger blij met een opkomst van 20 belang stellenden. tegenwoordig staan we niet meer te kijken als er zich zo'n 250 man melden". Alleen daarom al was het nodig dat het aantal gidsen uitgebreid werd. Daar is men in ge slaagd. De geslaagden kwamen uit Amersfoort. Baarn. Bunschoten/Spa kenburg, Leusden. Nijkerk en Soest. I.V.N. Eemland, in 1939 opgericht on der de naam „Natuurbeschermings- wacht Eemland" heeft thans 350 le- - den. De vereniging was al jaren, se dert de oprichting in 1960, aangeslo ten bij het I.V.N. Nederland, dat in Amsterdam zetelt. Daar kan men be schikken over ongeveer 5000 leden- vrijwilligers, verenigd in bijna 100 af delingen en waarvan de helft nu in het bezit is van het diploma Natuur gids. Een nieuwe cursus voor dit diploma zal eind volgend jaar door I.V.N.- Eemland georganiseerd worden.

Soester Courant | 1975 | | pagina 7