Onze defensie is een lachertje Nieuw gebouw gemeentewerken officieel in gebruik genomen Drukkerij legt machinepark Klomp in de as Felle brand van Automatische zonwering een miljoen Amersfoort aangehouden steen(tje) des aanstoots Schade meer dan Brandstichter uit Overdracht rolstoel van Bentinck Fonds aan Zonnebloem-Soest Donderdag 13 november 1975 51e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Israel-dienst Sint Nicolaas komt zaterdag 22 november in Soesterberg Oud-burgemeester Visser overledeu Bejaarde dame aangereden Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,-*- Verschijnt Iedere donderdag De regering van Frankrijk heeft de moed opgebracht om de oprichting van een vakbond voor militairen rondweg te verbieden. Ze wil de ver zwakkende invloed die daarvan auto matisch uitgaat op het moreel en de discipline van het, nu eenmaal nood zakelijke, leger niet tolereren. Zo moedig hebben de politieke leiders in Nederland helaas niet durven zijn. Nu is het politieke systeem en liggen de politieke verhoudingen in Frankrijk wel anders dan hier, waardoor het voor een regering daar wat gemakke lijker is om „neen" te zeggen en nog gezag uit te oefenen. Toch zou het verbod van zo'n vakbond als de WDM ook hier mogelijk zijn geweest als de regering van toen en die van nu maar de politieke moed hadden durven opbrengen om er zich tegen te verzetten. Men meende hier. dat men zo'n vak bond uit democratische overwegingen niet kon verhinderen; wat men de ene groep toestond kon men de an dere groep, zo meende men, niet wei geren. Toch besefte de leiding van defensie en leger heel goed, dat het tolereren en het daardoor moeten sa menwerken met zo'n vakbond, de in een leger nu eenmaal noodzakelijke discipline niet ten goede zou komen. En die discipline is noodzakelijk om in tijden van gevaar de kracht èn de overleveringskansen van de troepen zo groot mogelijk te maken. Men tilt daar echter minder zwaar aan dan aan de eigen politieke bestaansmoge lijkheden. En dat is de ernstige ziekte waaraan ons democratisch systeem is gaan lijden en waaraan we in tij den van nood - welke soort nood dan ook - ten onder dreigen te gaan. Sinds de erkenning van die WDM en het toegeven aan eisen van deze vakbond van militairen, zien we dan ook een voortgaande daling van de tucht en de discipline in het leger. Nog niet eens, omdat de jongens dwars willen liggen en de tucht aan hun laars willen lappen - dat valt nog best mee - maar doordat de ge- eiste en getroffen maatregelen, zoals afschaffing van de groetplicht, het hoge minimumloon, het toestaan van te lange haren en meer van derge lijke toegevendheden, uit zichzelf au tomatisch leiden tot een verzwakking van het disciplinair gevoel. En dit geldt zowel voor de soldaten als voor de onderofficieren en de officieren. De soldaten denken: die hogere kan me niet veel meer maken, als hij me een te zware straf oplegt roep ik ge woon het bestuur van de vakbond te hulp. Dan ontstaat er een rel, want de he ren weten de publiciteit wel te be spelen, de officier of de legerleiding wordt door de politieke leiders van het ministerie niet voldoende gedekt en daarmee is dan weer een stukje van de tucht afgeknabbeld. De offi cieren gaan daardoor steeds meer denken: laat ik maar oppassen geen moeilijkheden te krijgen met de jon gens, want als de leiding me in m'n hemd laat staan kan ik helemaal niets meer met ze bereiken. Dus ook van die zijde wordt met de tucht en de discipline maar 'n handje gelicht. En ondanks, de goedwillende elemen ten die er in ons militaire apparaat zeker nog wel zijn, vreet een en an der langzaam maar zeker aan de taak, waarvoor een op defensie inge steld apparaat staat. Het is nog veel erger dan in de jaren vóór de tweede wereldoorlog, toen ook de overlevingskansen van onze mannen reeds danig waren verzwakt door de zuinigheidsóverwegingen. Ook nu wil men voortdurend verder op defensie bezuinigen, maar bovendien laat men het moreel van de troepen verzwakken door de geëiste en ge troffen, de discipline ondermijnende maatregelen. Uit een onlangs gepleegde poging tot inbraak ln een kazerne te Den Haag bleek reeds hoe droevig het gesteld Is met de bewaking van de daar aan wezige wapenen en voorraden. Verslaggevers van het „Algemeen Dagblad" gingen eens bij een vijftal andere kazernes op bezoek en konden zonder te worden tegengehouden in burger over het gehele terrein lopen en de gebouwen binnengaan, zonder dat hen om een bewijs van toestem ming werd gevraagd. Men gelooft het wel in het leger! Iedereen gaat er van de gedachte uit: het zal mijn tijd wel duren. We leven nog in vrede, er zijn nog geen directe oorlogsdreigingen, we vormen een democratisch leger, we spelen maar zo'n beetje soldaatje, iedereen rommelt maar zo'n beetje aan. tot de diensttijd weer achter de rug is. Het Nederlandse leger vormt dan ook een lachertje in het buiten land. De miljarden die het kost zou den ongetwijfeld effectiever gebruikt kunnen worden, maar dat past helaas niet in onze politieke belangen. Ter- wille daarvan gooien de politieke lei ders er met de pet naar, kennelijk ook met de gedachte: het zal mijn tijd wel duren. Het uiteindelijk gebruik van de atoombom wordt er echter door be vorderd. In de Ned. Hervormde Kerk De Hoek steen zal op zondag 16 november een speciale Israel-dienst gehouden wor den. De heer J- Kits. bekend van de Morgenster-stichting te Zeist en Het Zoeklicht te Driebergen zal deze the- madienst in het teken van Israël lei den. Een ieder die de belangrijkheid van Israël in deze tijd en zijn plaats in de naaste toekomst onderkent, Is van harte welkom bij deze dienst. SOESTER COURANT Op verzoek van de Middenstandsvereniging Soesterberg komt Sint Nicolaas zaterdag 22 november in Soesterberg aan en wel omstreeks 14.00 uur op het Dorpsplein. De Sint heeft te kennen gegeven blij te zijn even de spanning in eigen land voor een tijdje te kunnen ont lopen en na een frisse neus te hebben gehaald in Holland weer terug te keren. Na een welkomstwoord zal hij een rondgang maken door het dorp met muzikale begeleiding van het korps en drumband van de muziekvereni ging Soesterberg en van drumband en majorettenkorps A.G.A.V.S. Aan deze tocht kan de gehele jeugd van Soesterberg deelnemen door ver kleed of vermomd om 14.00 uur aan wezig te zijn op het Dorpsplein. Door de Middenstandsvereniging wor den diverse prijzen beschikbaar ge steld voor de kinderen die het leukst, het mooist of het origineelst verkleed zijn. Na afloop van de blijde intocht van de Sint en zijn pietermanknechten worden de prijzen uitgereikt. De Middenstandsvereniging zal even als voorgaande jaren, een St. Nico- laasactie voeren, waaraan vele prij zen verbonden zijn. Als afgevaardigde van de Stichting bood mevrouw De Zoete met enkele hartelijke woorden deze rolstoel aan aan de „Zonnebloem" Soest en riep de voorzitster, van de „Zonnebloem", mevrouw Westerveld, alle aanwezi gen op toch vooral het Bentinck Fonds te blijven steunen. Onmidellijk hier na werd de rolstoel met het trotse bordje „Zonnebloem Soest" erop ge- gebruik genomen en verdween de be stuurder om de verlangde inkopen te gaan doen. zonnewering. Niet erg content was zij met het idee dat de mensen zelf niet mochten bepalen wanneer ze in de zon wilden zitten. „Ieder mag een plekje in de zon", vond zij en de bur gemeester stelde dat men van de ge maakte fouten geleerd had. „We zul len ervoor vechten wanneer we al dan niet ons werk willen doen in de zon", aldus de burgemeester. Dankbaar was zij voor het aanbod dat ook de gemeentesecretarie van het gebouw kon gebruikmaken en na di rectie en personeel van gemeentewer ken gelukgewenst te hebben besloot zij met: „met vreugde zien wij uit naar een volgend gebouw dat voor de gemeente geopend zal worden". Men begaf zich daarna naar het nieuwe gebouw, alwaar de burge meester vanaf het bordes met een formidabele houten hamer een model van het oude kantoor uit elkaar sloeg Gelijktijdig ging in het gebouw de zonnewering omhoog en werd de tekst „Gemeentewrken, klaar om te helpen" die op de ramen geplakit was, onthuld. Het grote gezélschap begaf zich daar na naar binnen om het gebouw te be zichtigen. De meeste belangstelling trok de overzichtstentoonstelling van alle werkzaamheden van de dienst, die in de kerlder was ingericht. Er werden ook dia's vertoond; van de Soester natuur (door de plantsoenen dienst) en van de opbouw van de wijk Klaarwater. Ook zaterdag, tijdens het „open huis" was er van de zijde van de inwoners, redelijk vee! belangstelling voor het nieuwe kantoorgebouw. Een woord van dank past ook aan Vroom Dreesman en de Hema, waar de 93 Soester-kooplustigen allervrien delijkst op alle afdelingen te woord werden gestaan en volop koffie met koek aanwezig was, aan de automo bilisten voor hun gratis vervoer en aan de militairen voor hun „sterke armen". De „Zonnebloem Soesf'-rolstoel is in middels gestationeerd in het Medisch Centrum van de Kruisverenigingen aan de Nieuweweg no. 14 te Soest, tel. 18770, en is aldaar voor een ieder voor enkele uren tot een paar dagen te bekomen, dus ook voor een tijde lijk verblijf van een familielid of kennis, die slecht ter been is. Op de ze wijze immers kan dit gulle gebaar van het Bentinck Fonds van nut zijn voor iedere inwoner van Soest. In Den Haag overleed donderdag j.l. op de leeftijd van 71 jaar mr.'W. *A. J. Visser. Mr. Visser was van 1 au gustus 1937 tot eind september 1939 burgemeester van Soest. Hij was voordien, vanaf 1932, burgemeester van Avereest en volgde in Soest mr. Deketh op. Vanuit Soest werd hij benoemd tot burgemeester van Zeist. In 1944 werd hij door de Duitse bezetter uit zijn ambt ontzet, maar na de oorlog nam hij zijn,plaats in Zeist weer in. In 1947 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Den Haag, waar hij in 1949 ontslag nam. Afgelopen maandag heeft de teraar debestelling op de Algemene Begraaf plaats in Den Haag plaatsgevonden. Op de Wijnand Toplaan werd de 76- jarige mevrouw M. R.-S. aangereden, door de automobilist G. J. O. (27) uit Soest. Zij liep ernstig hoofdletsel op en werd met de ambulanoeauto naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Mevrouw R. stak plotseling de rijbaan over en kon haar niet meer ontwijken. Met de aanhouding van de in Amersfoort wonende drukker H. R. (30) heeft de politie de oorzaak van de brand opgespoord, die in de nacht van vrijdag op zaterdag het machinepark van Drukker\j Klomp aan de Parallelweg groten deels in de as legde. Vanaf het begin bestond het vermoeden dat de brand aangestoken was, niet alleen omdat er enkele brandhaarden werden ontdekt, maar vooral omdat er op een bureau een paar pantoffels werd aangetroffen, dat gedeeltelijk ge schroeid was. Ook de deur naar de kantine stond open en dat alles bij elkaar maakte het vermoeden des te sterker. R., die in dienst was bij drukkerij Klomp, werd aangehouden en heeft be kend. Volgens zyn verklaring had hij problemen met zijn werkgever, die de uitbetaling van zijn loon betroffen. Toen de recherche hem opzocht had' hij brandwonden aan zijn rechtervoet en been en aan een vinger. Na eerst verklaard te hebben dat die brand wonden veroorzaakt werden door een ongelukje met het braden van gehakt, viel hij door de mand. Hij werd ingesloten, maar is later op aanraden van een dokter ter verple ging van de brandwonden, opgenomen in het St. ELisabethziekenhuis te Amersfoort. R. was nooit eerder voor brandstichting met de politie in aan raking geweest De brandweer die met groot materi eel uitrukte, was het vuur in korte tijd meester. Bij blussingswerkzaam- heden werd men gehinderd door een enorme rookontwikkeling. De schade wordt voorlopig geschat op meer dan een miljoen gulden. Het bedrijf was tegen brand en ook bedrijfsschade verzekerd. De kantoren bleven gespaard, maar van de machines is zoals reeds gezegd, weinig bruikbaars over. Door het nachtelijk uur trok de brand weinig publiek. De ravage na de brand bij drukkerij Klomp. Foto Herman van Dam Dat zinde R. niet, die vrijdagavond, tijdens een feestje, onder invloed van drank, de direktie opbelde en om ver haal vroeg. Hem werd medegedeeld dat een en ander deze week bespro ken kon worden. Dat zimae K. Klaar blijkelijk niet en nog diezelfde nacht toog hij om half twee naar Soest. Hij parkeerde zijn auto op de hoek van de Middelwijkstraat - Molenstraat en begaf zich te voet naar de drukkerij. Omdat hij in het bezit was van een sleutel van de kantine, was het voor hem geen probleem binnen te komen. Hij deed eerst zijn sokken aan zijn handen om geen vingerafdrukken ach ter te laten, keerde daarna in de machinehal een prullemand om, die hij begoot met twintig liter benzine. Met zijn aansteker stak hij er vervol gens de brand in. Toen hij merkte dat zijn pantoffels ook vlam hadden gevat, liep hij terug en zette dat schoeisel op een bureau. In paniek verliet hij daarna het pand om bloodsvoets de terugtocht te aan vaarden. Met in achtneming van het Soester kwartiertje is vrijdag j.l. het nieuwe ge bouw van gemeentewerken officieel in gebruik genomen. Daarvoor was ieder een naar de zaal van de brandweerkazerne gekomen; te weten vele raads leden, de vier wethouders, de oud-wethouders v. d. Arend, Dijkstra, Van Zadelhoff en mevrouw Walter (die een ere-plaats kreeg aan de officiële tafel), oud-raadsleden, de hoofden van dienst, het personeel van gemeentewerken en genodigden uit het culturele- en bedrijfsleven van Soest; alles by elkaar een onwaarschijnlijk groot gezelschap. Wethouder Hoekstra heette hen welkom, waarna de directeur van gemeente werken, de heer H. v. d. Dussen de geschiedenis van gemeentewerken ver telde. Er werden vervolgens wat geschenken aangeboden en tenslotte sprak de burgemeester kort om daarna het gezelschap in een soort stille tocht voor te gaan over de Lange Brinkweg naar het nieuwe gebouw. Op het bordes staand sloeg zij toen, bijgestaan door oud-wethouder Walter, symbolisch met een forse hamerklap het oude gebouw naar de eeuwige jachtvelden, waarna de rondleiding door het gebouw begon. Speciaal de hoogst interessante tentoonstelling in de kelders trok veel pu bliek en de beoordeling was dermate gunstig dat overwogen wordt deze ex positie in ieder geval de rest van dit jaar te handhaven voor scholen en andere groepen belangstellenden. De feestelijke dag werd besloten met het lopende koude buffet, waaraan vele raadsleden, het personeel met hun echtgenotes en zowaar ook de heer J. Vis ser van Progressief Soest aan deelnamen. De hal van het nieuwe kantoor van gemeentewerken. Foto' Herman van Dam konden de inwoners van Soest van de dienst verlangen dat zij optimaal haar taak zou verrichten. Hij hoopte dan ook dat het nieuwe kantoor zou bijdragen tot een nog betere dienst verlening aan de Soesters. Een geluidsinstallatie voor de kantine werd aangeboden door de bv Heem stede Obelt-Mijnssen, het bedrijf dat de werktuigkundige en elektrotechni sche installatie leverde. De firma hield zich „minzaam aanbevolen" voor andere werken in Soest. Namens het personeel bood de heer A. v. d. Broek een bedrag van vier honderd gulden te besteden aan een dekoratie van de kantinemuur en na mens de personeelsvereniging over handigde de heer v. d. Berg een aan tal asbakken. De voorzitter van de culturele com missie. mevrouw E. Korthuis-Elion gaf daarna een toelichting bij de glasapplicatie van de kunstenaar Carlo Andreoli, dat werd aangebracht in de entreedeuren. Naar haar me ning ondersteunde het kunstwerk de bouwstijl; het groen symboliseerde de polder, het blauw de bebouwing. Zij zei blij te zijn dat het kunstwerk bij het entree was aangebracht, zodat ook de burgerij er plezier aan kon beleven. De heer Van der Dussen dankte voor de gèschenken en van zijn kant bood hij de burgemeester twee luchtfoto's van Soest aan; één van de Eng en één van Soesterberg. Het waren ge bieden in Soest waar volgens hem „nog veel kon gebeuren". In aanslui ting daarop sprak hij de hoop dat binnenkort nogeens een dergelijke feestelijke bijeenkomst belegd kon worden en dan voor de ingebruik neming van een nieuw gemeentehuis. Alvorens de officiële openingsceremo nie te verrichten zei de burgemeester blij te zijn met de opmerking van de heer v. d. Dussen, dat zijn dienst steeds doet wat het gemeentebestuur wilde; „dan is er tenminste nog een instantie die dat doet". Met voldoe ning constateerde zij verder dat er niet veel verschil was tussen de col leges van 1950 en 1975, omdat bei den de term hanteerden „met belang stelling kennisgenomen". Wat het pand betrof sprak zij van een gebouw met autoritaire trekjes, daarbij doelend op de automatische Hij was drie en een halve week weg-] gebleven in verband met ziekte van zijn vrouw. De loon betaling werd ge regeld en verrekend met vakantie, maar omdat die tijd inmiddels opge bruikt was, werd afgelopen week slechts drie dagen loon uitbetaald. Wethouder Hoekstra sprak van een feestelijke dag voor heel Soest dat er weer een „nieuw gebouw" bijgekregen had. Moch er iemand jaloers zijn op de dienst van gemeentewerken, dan moest men maar denken, zo vond wethouder Hoekstra, „eens komt de tijd". Aan de Lange Brinkweg kon men in ieder geval wel zien „hoe mooi het kon". Hij feliciteerde de directeur en het personeel met het hieuwe verblijf. Directeur Van der Dussen vond óók dat er iets goeds tot stand gekomen was en hij dankte allen die op welke wijze dan ook aan de realisatie had den meegeholpen. De dienst begon in 1929 een min of meer zelfstandig be staan te leiden, toen men uit het ge meentehuis vertrok en zijn intrek nam in het gebouw van de nood- slachting aan de Lange Brinkweg. Soest telde toen 13.000 inwoners en de vijf man personeel had de beschik king over een kantoor van 172 m2. In 1950 werd de beslissing genomen voor het plaatsen van noodgebouwen, maar in 1960, toen Soest 28.000 in woners telde en gemeentewerken 28 man in dienst had, werd de noodzaak van nieuwbouw niet door G.S. in ge zien. De plannen waren toen om aan de Middelwijkstraat te bouwen en in 1961 waren er zelfs plannen om ge combineerd met woningen en een brandweerkazerne een kantoor te bouwen: het ging niet door. In 1962 werd de zgn. polynorm-aanbouw ge plaatst „voor vijf jaar" en in 1966, toen de vloeren van het eerste deel Kado's Namens alle adviseurs bood ir. H. N. van Wijk het meubilair aan voor het grote terras bij de kantine. De heer Van Wijk was vol lof over de samen werking en nu het gebouw er stond niet meer deugdelijk bleken, werd serieus begonnen aan het opstellen van plannen voor de nieuwbouw. In 1970 volgde tenslotte de opdracht voor de nieuwbouw. „Soest mag er trots op zijn", vond de heer v. d. Dussen. Zijn dienst tim merde letterlijk aan de weg, maar wilde dat figuurlijk liever niet doen. Het liefst bleef men bescheiden op de achtergrond. Die bescheidenheid speelde hen overigens toch wel par ten, „want", zo merkte de directeur op, „bij de olieramp op de Eem kreeg iedereen behalve onze dienst belang stelling. En toch dobberde ons perso neel in een gammel bootje op het water om de met olie doordrenkte blokjes weer op te vissen". Het was evenwel een bewijs dat de dienst de bevolking hielp waar ze kon. Bekeken zou worden of die hulp zich zo ver kon uitstrekken, dat ook voorlich ting gegeven kon worden aan doe- het-zelvers. Hij bood overigens ook zijn hulp aan, aan andere gemeente diensten „om wat beters te krijgen". Hij merkte ten slotte op dat hij hoop te „gemeente"-werken te kunnen blijven en geen plaatselijk kantoor van een gewestelijke bestuursvorm.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1