hof Werken in Soest Uitbreidingsplannen liggen gereed int )Op est r 1 m Bij de foto's: [DRIJF sêfel rlÉtïf HSL 12155-15963 rn Soesler Courant van donderdag 20 november 1975 Mütj Ondanks wereldomvattende economische- en daarmee verbandhoudende werkgelegenheidsproblemen, wordt in vele Soester bedrijven volop gewerkt. Wij tellen hier vol gens de jongste gegevens van de gemeente, 9450 arbeids plaatsen, verdeeld over 1350 vestigingen, waarvan weer 235 in de industrie en bouwnijverheid. Dat er volop gewerkt wordt is te danken aan het „gunsti ge" product dat vervaardigd wordt, maar zeker óók aan de inzet van personeel en directies. In samenwerking .met de Soester Zakenkring en de Kamer van Koophandel te Amersfoort willen wij, te beginnen met de grotere, stuk voor stuk aan deze in Soest gevestigde bedrijven aandacht besteden. In ons zoeklicht staat nu de BV „Mercurius" Golfkarton industrie gevestigd op het Industrieterrein. 1 MERCURIUS ruim 22 jaar in Soest Mercurius werd in 1938 opgericht door de heer P. Korff. Aan de Neu- f weg in Hilversum werd aanvankelijk begonnen met de produktie van sigarenzakjes, brillezakjes, het bedrukken van broodpapier etc. Het bedrijf gaf in de beginfase werkgelegenheid aan 6 medewerkers. Momenteel biedt Mercurius werkgelegenheid aan 185 medewerkers met Soest als vestigingsplaats. Mercurius is gedurende de 37 jaren van haar bestaan tweemaal verhuisd. Na de oorlog nam de produktie een dusdanige omvang, dat het pand in Hilversum spoedig te klein werd. Daarom werd in 1946 besloten het bedrijf naar de Gaslaan in Baarn te verplaatsen. Daar werd in 1947 een bescheiden begin gemaakt met de pro duktie van gegolfd papier en golfkar ton. Het bedrijf bood toen werkgele genheid aan 30 medewerkers- De vraag naar deze produktie nam in de eerste na-oorlogse jaren zo sterk toe, dat in 1951 besloten werd een nieuwe fabriek in Soest te vestigen, waarin uitsluitend gegolfd papier en gorfkarton zou worden vervaardigd. Voor dit doel werd in 1952 ca. 40.000 m2 grond van de gemeente Soest aan gekocht. Op 3 september 1952 werd door Ma deion Elisabeth Korff, de dochter van de toenmalige directeur, de eerste steen gelegd en kon men met de bouw van een machinehal van 1600 m2 en een verwerkingshal van 800 m2 be ginnen. Op 1 februari 1953 startte Mercurius met ca. 35 medewerkers als eerste be drijf op het nieuwe industrieterrein in Soest. In dit bedrijf specialiseerde men zich in het produceren van ran den, bodems en interieurs voor de groente- en fruitverpakking en de golfkartonnen dozen. De produktie van randen, bodems en interieurs werd al gauw verdrongen door die van de golfkartonnen doos. Deze biedt dan ook specifieke voor delen, zoals: licht in gewicht (ver voerskosten-besparend), eenmalig ge bruik (geen statiegeld), schokbrekend en leent zich uitstekend voor het be drukken van reclame op de doos. Nog een belangrijk voordeel van golfkar ton als verpakkingsmateriaal is de mogelijkheid deze na gebruik op nieuw tot papier te verwerken. Deze „recycling" of kringloop heeft ook in ons land een grote vlucht ge nomen. Het milieuvriendelijke van golf kanton heeft het belang daarvan duidelijk doen toenemen. De golfkartonnen doos werd dan ook steeds meer door de Nederlandse in dustrie geaccepteerd en toegepast voor het verpakken van levensmiddelen, zoals brood, koffie, thee, conserven, verpakkingen voor cosmetica, radio's, televisies, wasautomaten, agrarische produkten, zoals tomaten, sla, kom kommers en vooral in de laatste ja ren, ook voor bloemen. De verkoop van Mercurius was steeds gericht op een zo groot mogelijke spreiding van haar pakket. Spreiding naar die delen in de markt waar groei te verwachten en te voor zien was. Anierikaans Op 1 juli 1958 ging Mercurius over in handen van Container Corporation of America (C.C.A.), een groot concern in Amerika op het gebied van papier en verpakkingsmateriaal. Na de overdracht nam de groei van Mercurius snel toe. Er werden nieuwe produktiehallen bijgebouwd, het machinepark werd uitgebreid of vervangen door moder nere machines. Deze uitbreiding van het machinepark was o.m. noodzake lijk om aan de veranderende vraag naar verpakkingstechnieken en aan de wijze van distributie van bedie- nings- naar zelfbedieningswinkels, te kunnen voldoen. Verpakkingen gemaakt via -tjifcerst nauwkéurige stahsmachines iriet steeds meer verfijnde bedrukkingen' bepalen heden het pakket van Mercu rius. In april 1971 werd het nieuwe kantoor aan de Koningsweg in gebruik geno men; de oude kantoren werden in '73 afgebroken. De vrijgekomen ruimte werd toegevoegd aan de produktiehal. Momenteel heeft Mercurius een ge bouwencomplex van ca. 16.000 m2 met een eventuele mogelijkheid tot uit breiding van 14.000 m2. Ook in sociaal opzicht is Mercurius bij de tijd gebleven. De ondernemings raad en het sociaal fonds bestaan niet alleen op papier; zij functioneren en doen opbouwend werk. Een bloeiende personeelsvereniging draagt bij tot een goede verstandhou ding tussen de verschillende groepen van medewerkers. Mercurius ziet de toekomst dan ook met optimisme te gemoet, zelfs in de huidige econo mische situatie mag zij zich verheu gen in een gezonde positie en liggen plannen tot verdere uitbreiding ge- reed. ■V 4 wkuö yA jg De showroom met een deel van het dozen-assortiment. Rechts boven „Mercurius" aan de Koningsweg van- uit de lucht. Rechts midden Een rotatie stansmachine, waarop alle onregelmatig gevormde dozen ge maakt worden. Rechts onder Een golfkartonmachine in bedrijf. De twee rollen papier rechts op de voor grond vormen de „voeding" voor de golf machine, de eerste sektle van de produktiemachine. De golfkartonma chine op de foto heeft een totale lengte van 96 meter.

Soester Courant | 1975 | | pagina 13