Klomp' vierde gouden jubileum L? Lederwaren Giftshop Ook CD A-fractie wil centrum in omgeving Parklaan Maison Termonde HERFST-AANBIEDING 20% korting Lionsclub „Eemland" vraagt uw speelgoed! Expert-Radio Veer speelde al Sint Nicolaas 1 y°4 SUPER AANBIEDING I T „ANITfl" LEDEREN PUMPS vanaf ƒ7 DAMESPANTOFFELS HERENPANTOFFELS ƒ14,95 DAMESTASSEN ƒ15,00 - ƒ20,00 - ƒ25,00 VAN WEEDESTRAAT14 naast Simon RiNGENOLDUS TASSEN RIEMEN PORTEMONNAIES SLEUTELHANGERS KOFFERS Lederen ONDERZETTERS Lederen POLSTASJES v.a. 29,90 Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 02155-13473 V VRUE SëNZl> Rusland-tentoonstelling in het Amnesty Centrum met wreefband, zwart van ƒ59.90 nu ƒ29,90 KINDERPANTOFFELS maten 20 t.m. 30 Leuke kleurencombinaties ƒ8,95 in ribcord en cosv Experimentele tuin van 't Nut Brandweer Tel. 13333 Completeer uw garderobe met het juiste sierraad. en nog veel meer leuke kadoartikelen. Naast de Oude Kerk Beslissing nemen vóór ontwikkelingsplan afgewerkt is Burg. Grothestraat 36 - Soest-,. Speciale op al onze artikelen vanaf donderdag 13 november t.e.m. zaterdag 29 novem ber 1975. Nu kopen is veel geld sparen. Een zeilvakantie voor gehandicapten Soester adoptiegroep van Amnesty International vraagt hulp voor Russische gevangene Luuoii y Soester Courant van donderdag 20 november 1975 Afgelopen zaterdag ós voor „gouden Klomp een onvergetelijke dag ge worden. Het was het sluitstuk van de viering van het 50-jarig bestaan van dit echt Soester bedrijf. In de voorbije week prifiteerden ve len van de voordeel (benzine) aan bieding, waardoor de feestkring een enorm sukses geworden is. Zaterdag middag trok de keeper van Ajax en van het Nederlands elftal, oud-Soes- Piet Schrijvers (van Ajax) vierde met Klomp het gouden zakenjubileum mee. Foto* Herman van Dam ter Piet Schrijvers, heel wat, voorna melijk jong publiek. Veel adspirant top-spelers zijn met een foto van voetbalcrack naar huis Onder het motto „Wie zwijgt mag meepraten in de U.S.S.R." zal in het Am nesty Centrum aan de Middel wijkstraat 72 van 19 november tot en met 17 december een fototentoonstelling in het kader van de Rusland-aktie van Amnesty International gehouden worden. Veel gratis informatiemateriaal in de vorm van een folder, gratis affische en voorgedrukte kaarten, gericht aan' een veertigtal verschillende adressen, zullen verkrijgbaar zijn. Tevens wor-' den de nieuwe „Rusland-uitgaven", onder andere „Politieke Gevangenerl in de U.S.S.R." en de brochure „U.S. S.R.-informatie" verkocht. Ook kan men deze uitgaven inzien. Ook de langspeelplaat met liederen uit de Russische kampen zal men er kun nen horen en kunnen aanschaffen. Scholieren 'kunnen zich van gratis materiaal voor een werkstuk of spreekbeurt voorzien. Voorts kan men zijn handtekening plaatsen ten be hoeve van de Russische gevangenen. De tentoonstelling zal op woensdag avond van zeven tot negen uur en za> terdagsmorgens van tien tot twaalf uur geopend zijn. De toegang is gra tis. In de week van 8 tot en met 13 de cember is het centrum, mede in ver band met de kerstkaartenaktie van Amnesty elke avond (behalve zater dag) van zeven tot negen uur ge opend. Nadere informatie: W. Beckmanstraat 320, Soest, tel. 02155- 1 70 01. Aansluitend werd „open huis" gehou den, en velen maakten van de gele genheid gebruik de kennismaking met Klomp te hernieuwen. Dat de van ouds bekende rijwielafdeling goed aan haar trekken kwam, spreekt voor zich. Ook het (taxi)wagenpark oogstte veel bewondering. Er werden veel bloemstukken en kado's aangedragen; kortom het was e^n grandioze jubile um-viering, die nog lang in herinne ring zal blijven. 't Nut heeft van de gemeente een sltuk grond in de Boerenstreek (naast Over- hees) ter beschikking gesteld gekre gen om er een experimentele tuin aan te leggen, 't Nut vroeg, om zo'n stukje grond, naar aanleiding van de over weldigend druk bezochte lezing van de Friese „tuinman" Louis le Rol. Het bestuur van 't Nut wil graag zo spoedig mogelijk weten wie gaat mee helpen de experimentele tuin in te richten en af en toe te komen helpen. Men kan zich opgeven bij het sekreta- riaat; Plasweg 69, telefoonnr. 12919. MISSCHIEN EEN IDEE VOOR SINT NICOLAAS 7 JUWELIER - HORLOGER OPTICIEN VAN WEEDESTRAAT 12 SOESTDIJK - Tel. 02155-16372 Als „partikulieren" hebben de heren Verkade en Ter Horst, respectievelijk voorzitter en bestuurslid van de vereniging De Soester Ondernemer, de CDA- soos bezocht, die maandagavond in gebouw De Rank gehouden werd. Evenals van de VVD hebben zij van het CDA gehoord dat men ook daar voorstander is van een dorpscentrum in de directe omgeving van de Parklaan. „Wij willen snel een uitspraak over het centrumplan en vinden niet dat de afwikkeling van het ontwikkelingsplan geheel moet afgewacht worden", aldus het fractie lid Oldenboom. Hij voegde er later aan toe, dat het CDA het geplande cen trum wat de berg wil laten „afzakken", ongeveer naar het idee van de heer Gerth. Gerth, oud-raadslid voor D'66, situeerde zijn centrum tussen Eigen domweg en Klein Engendaalweg. Het was het enige onderwerp dat op deze slecht bezochte soos ter sprake kwam. De heer G. Verkade stelde dezelfde vraag als op de WD-bij eenkomst: „Waarom hebt u het oor spronkelijke plan van tafel laten ver dwijnen? Waarom hebt u met zo'n 3600 bezwaarschriftschrijvers reke ning gehouden en alle andere belan gen vergeten? U hebt ons winkeliers een warm hart beloofd en u geefi ons nu een ijskast". Uitgezonderd enkele merkartikelen en Lievertje kleding. De heer G. Oldenboom merkte op dat zijndnziens niet alleen de winkeliers, maar zeker ook alle consumenten ge dupeerd waren door het uitstellen van de beslissing. In de nieuwe wij ken van Soest werd steeds reke ning gehouden met het grotere cen trum en met het oog daarop de wijk centra klein gehouden. Oldenboom was het met de heer Verkade eens, dat het afvloeien van koopkracht zeer verarmend werkte. De CDA-frac- tie was nooit tegen het plan Zuider- eng geweest en vond het nog steeds de meest verantwoorde plaats, zij het dan met een mogelijke verschui ving „bergaf. Op een vraag van de heer Verkade waarom op het ogenblik niets onder nomen werd, antwoordde de heer Ol denboom, dat de CDA-fractie dat wed gewild had. Wij waren voorstanders van horen van de bezwaarden om zo erachter te komen of er bruikbare alternatieven waren. Die hadden dan in het ontwikkelingsplan gebruikt kunnen worden. Het CDA had zich echter neer moeten leggen bij een meerderheid in de raad die anders besliste. Een wat concretere tijd opgeven, hoe lang het allemaal duren ging, deed de heer Oldenboom niet. Wel suggereerde hjj dat de fracties onderling druk on derhandelden en ook zei hU iets te zien in gebruik van artikel 19 van de wet R.O. Het leek de heren Verkade en Ter Horst enige hoop te geven. De heer G. Stam van de fractie drukte hen echter wel op het feit dat planning moeilijk zou blijven en dat met name het tegenvallen van de bevolkings toename het allemaal ingewikkelder maakte. „Wat hebt u aan winkels als er geen klanten zijn. Wat moet er dan mee?, aldus de heer Stam. Na een zeer geslaagde rommelmarkt op de laatste vrijdag van oktober j.1. gaat Lionsclub Eemland nog eenmaal, namelijk op vrijdag 28 november a.s. een beroep op de Baarnse en Soester bevolking doen. Eigenlijk ook in de dagen daarvoor, want voor de tweede rommelmarkt, die men op genoemde vrijdag wil gaan houden, hebben de Lions natuurlijk ook weer spullen nodig om te verkopen en die moeten eerst ingezameld worden. Bij hun akties geld bijeen te brengen om zieken en gehandicapten te kun nen helpen, kiezen de Lions namelijk nooit de gemakkelijkste weg. Geen simpele geldinzameling, maar een mo biliseren van sluimerende middelen, die bij een ieder op zolder of in d» kasten voorradig zijn. Werd de vorige maal vooral de na druk gelegd op oude overtollige meu belstukken, dit keer denken de orga nisatoren in het bijzonder aan oud, maar nog goed bruikbaar speelgoed. Logisch natuurlijk, wanneer je een week voor Sint Nicolaas een rommel markt gaat houden! Iedereen heeft ergens in huis wel wat speelgoe4 van vroeger (of nu!) liggen, dat voor dit goede doel afgestaan kan worden. Alles wat u behoeft te doen is dit aan de Lionsclub Eemland af te staan. Op 28 november a.s. wordt dit op een grote rommelmarkt, die in de Baarnse Laanstraat voor Drukkerij Bakker gehouden zal worden - en waarbij de marktkramen ook door Li ons bemand zullen worden in klin kende munt omgezet en dat geld wordt vervolgens weer afgedragen aan een goed doel. Dit keer is de opbrengst bestemd voor gehandicapten uit Soest en Baarn, die in het komende seizoen graag aan boord van het speciaal voor dit doel ingerichte zeilschip een week zouden willen gaan zeilen. In navolging van een succesvol Engels initiatief is nu ook in ons land zo'n zeilschip, waar op de gehandicapten niet gevaren worden, maar zelf het nodige kun nen verrichten. Natuurlijk gaat er wel personeel plus een aantal bege leiders mee. Maar varen kunnen de gehandicapten, dankzij de speciale aanpassingen aan boord, geheel zelf. Dit zeilschip ligt in Muiden in de ha ven, per reis kunnen er zo'n tien ge handicapten mee. Helaas is dit gewel dige initiatief kostbaar en de stich ting, die de exploitatie regelt kamt met een tekort van zeker 60.000, Het zal nog wel enkele jaren duren voor hier overheidssubsidie voor ver strekt wordt. Daarom moet van de gehandicapten een eigen bijdrage van zes a zeven honderd gulden per reis van een week gevraagd worditn. Wat voor de meesten van hen te veel is. Daarom wil Lionsclub Eemland be langstellende gehandicapten uit Baarn en Soest een aanvulling op deze kos ten geven. Dankzij de aanwezigheid van het Bentinckfonds Is er in Soest een goed overzicht van eventuele ge gadigden voor zo'n zeilvakantie. Ook de Baarnse gehandicapten zullen zich uiteraard hiervoor kunnen aanmelden. Deelname is niet afhankelijk van leef tijd, levensbeschouwing of wat dan ook. Iedereen kan mee. Eigenlijk steunen de Lions op deze manier tevens de Stichting, die het initiatief tot dit zeilschip genomen heeft. Want door het garanderen van enkele weken bezetting krijgt de ex ploitatie een veel positiever aanzicht. Kijk dus allemaal of u wat goed bruikbaar speelgoed voor dit goede doel te missen hebt Breng het dan zo spoedig mogelijk op een van onder staande adressen. Is dat onmogelijk, bel dan even, dan wordt het bij u op gehaald. In Soest kunt u kontkt zoe ken met de volgende personen: A H. Hoegen Dijkhof, Julianalaan 46, tel. 12428. H. P. Kuiphof, Stadhou derslaan 116. tel. 14854. A. J. Quel- le, Ereprijsstraat 77, tel. 12063. P. J. H. M. Rupert, Foekenlaan 22, tel, 12395. H. G. Scholtmeyer, v. Goyen- laan 2a, tel. 12733. M. v. Veeren, v. Weedestraat 2, tel. 12315. G. G. M. v. Wesemael, G. v. d. Veenstraat 73, tel. 18416. Sinds anderhalf jaar heeft de Soester adoptiegroep van Amnesty International zich het lot aangetrokken van Veniamin Vatulko, arbeider in een metaal- fabriek, vader van zeven kinderen, leeftijd 36 jaar, eind 1973 gearresteerd in zijn woonplaats Taldy-Kurgan. De tenlastelegging luidde: „Het geven van godsdienstonderwijs aan minder jarigen, belediging van de Sovjet Staat en het aanzetten van kinderen tot het weigeren mee te doen aan so ciale activiteiten". Wat heeft Vatulko, en met hem nog een groep van vijf mensen die tege lijkertijd berecht werden, te weten Yakov N. Pavlov, Anatoloy, Valter A. Kasper en zijn dochter Ella V. Kasper en Evald A. Shenbel, nu eigenlijk precies misdaan? Deze mensen zijn evangelische bap tisten. Zij hebben klassikaal gods dienstonderwijs aan kinderen gegeven. Dat mag niet in -de Sovjet-Unie. Ver der worden ze ervan beschuldigd „maaksels" kopieën van brieven enz. te hebben verspreid, die de Sovjet staat belasteren. Aan het eind van het proces heeft Yakov N. Pavlov namens zijn mede slachtoffers het laatste woord gevoerd. Pavlov komt op voor het recht van gelovigen om aan hun kinderen gods dienstlessen te geven. Een recht dat onder andere vastgelegd is in artikel 18 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, door het Presidium van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R. notabene ondertekend. Pavlov vroeg zijn rechters: „Kan een kommunist iets anders dan kommu- nisme aan zijn kinderen onderwijzen? Dat kan hij niet. Evenzo kan een christen, overtuigd van de leer van Christus, tegenover zijn kinderen al leen maar getuigen van Christus". Pavlov stelde daarna nadrukkelijk dat de inbeslaggenomen brieven geen be ledigingen van de Sovjet-staat inhiel den maar wel degelijk op waarheid berustten. De inhoud van dit mate riaal bestond voornamelijk uit ver slagen van beproevingen van andere baptistische broederschappen. De beklaagden werden echter schuldig bevonden en werden respectievelijk veroordeeld tot straffen van drie tot vijf jaar. Eén van deze mensen is geadopteerd door de adoptiegroep Soest. Een jon ge man nog, vader van zeven kinde ren weggehaald uit zijn gezin, over gebracht naar een werkkamp „streng regiem", ontzet uit de ouderlijke macht. De Groep in Soest is reeds geruime tijd bezig er bij de Rissische autori teiten op aan te dringen Vatulko vrij te krijgen. De gevangene en zijn ge zin behoeven dringend financiële on dersteuning. Het is nimmer de ge woonte van Amnesty-groepen om in de publiciteitsmedia om financiële steun te vragen. Hier is echter dringend een flink be-< drag nodig om deze rr.an en zijn ge zin voor de ondergang te behoeden. Daarom doet de Soester adoptie groep een beroep op de lezers van dit blad om hun financiële steun te ge ven. Dit kan door middel van storting op rekening nr. 55.35.10.533 bij de A.B.N., Soest, postgiro van de bank 18.39.36 tnv. adoptiegroep 152 van Am nesty International. In het Amnesty-Centrum aan de Mid delwijkstraat 72 staat een collectebus waarin men eveneens zijn gift kan deponeren. Woensdagavond van zeven tot negen. Zaterdagmorgen van tien tot twealf uur. De adoptiegroep hoopt op veler medewerking. t&sgÉsï h'JUïu „DOE MEE en WIN" was de titel van de prijsvraag, die EXPERT Nederland onlangs uitschreef. Voor Soest wm Radio Veer aan de Van Weedestraat de vertegenwoordiger van deze landelijke actie. Op bovenstaande foto de vijf Soester prijswinnaars met op de achtergrond de heer Veer met echtgenote en de filiaalchef. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1975 | | pagina 15