Tweespalt Visies op winkelen, werken verpozen leren en welbevinden in Soest Grandioos „Prinsenbal" „Raad van Elf' Het concept-ontwikkelingsplan Soest: Donderdag' 20 november 1975 51e jaargang' no. 14 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126150 Koopavonden met het oog op de feestdagen Voorlichtingsavond Lange Brink weg Het gasbedrijf in de maand september Route van Sint Nicolaas door Soest wilden Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere donderdag Het wordt voor de gewone kiezers die eens, naar gewoonte, hun stem uitbrachten op de christelijk georiën teerde partijen als KVP en ARP, toch wel steeds onbegrijpelijker dat zij door hun voormannen nu naar een geheel andere politieke richting ge dreven worden dan zij van deze par tijen gewend waren. Het samenwer ken van deze partijen met de PvdA en de PPR biedt thans immers een geheel ander beeld dan in vorige pe riodes van regeringssamenwerking tussen de christen-democraten en de PvdA. Toch vormden de christen-de mocraten ook een overwegender deel van de ministerploeg en drukten zij een belangrijk stempel op het rege ringsbeleid. Dit was mede mogelijk doordat de PvdA 'zich toen nog verre hield van al te revolutianaire ideeën en liever een opbouwende bijdrage leverde aan de ontwikkeling langs de wegen der evolutie. Toen in 1966 de PvdA in de oppo sitie werd gedrongen heeft dit in die partij zoveel kwaad bloed gezet, dab zij voor een polarisatie van de po litieke ideeën heeft gekozen. Met dat gepolariseerde inzicht en be leid zijn de KVP en de ARP in 1973 gaan samenwerken. Tot verwondering en vaak ontsteltenis van hun gema tigder opstellende achterban, maar die moest dan maar geloven dat juist hierdoor een Tem werd gezet op de al te revolutionaire ideeën van de linkse partijen. Daarin wordt de ge dachte bovendien gestaafd, want voor al in de PPR beschouwt men de KVP en de ARP als een remmende invloed op de ontwikkeling die men daar pro pageert. Doch voor de behoudender ingestelde aanhang van de christelijke partijen lijkt er niet zoveel terecht te komen van de matiging der pro-4 gressieve ideeën. Telkens weer leggen de fracties van KVP en ARP zich neer bij wetten en maatregelen die een kennelijk linkse signatuur dragen, die zij zeker nooit uit zichzelf zou den hebben voorgesteld. Ze doen dat min of meer noodge dwongen. Ze kunnen dit kabinet, waarin ze althans nog voor ruim een derde zeggingkracht hebben, niet la ten vallen, omdat dit nieuwe verkie zingen kan betekenen, waaruit zij be paald minder sterk tevoorschijn zou den komen. Terwille van het behoud van het hul dig aantal zetels en de daaruit voort vloeiende invloed en aanzien, leggen de fracties var. KVP en ARP, met hun ministers, zich dus meer bij maat regelen, die feitelijk niet uit hun oor spronkelijke beleidsvisie voortkomen. Hun kiezers rest momenteel niets an ders dan zich, zij het wat grommend, bij neer te leggen. Doch voor de nog aan hun kerk gebonden voelenden wordt het huidige regeringsbeleid een steeds moeilijker te verduwen iets. Zij raken telkens weer gefrusteerd door de wijze, waarop hun eigen fracties, na wat theoretisch tegenspel, het ka binet Den Uyl in stand helpen te houden, terwijl zij zich onmogelijk ge heel kunnen vereenzelvigen met de daaruit voortvloeide politieke lijn. Er schijnt een steeds grotere afstand te komen tussen de voormannen van KVP en ARP en hun achterban. Dat komt ook tot uiting in de moeilijk heden die zich voordoen bij de vor ming van het CDA. Ook daar een ver schil tussen leiders en kiezers. Voor de laatsten is het samengaan in een CDA eigenlijk al een vanzelfspre kendheid, hetgeen in diverse gemeen tebesturen en provinciale staten ook reeds blijkt. Men vraagt zich af waar al deze steeds duidelijker optredende beleidsverschi 11 en tussen kader en kiezers toe moet leiden. Het moet de betrokkenen toch te denken geven, dat het ledental van de WD binnen de laatste paar jaar is verdubbeld! Slechts een positiever en minder pro gressief opstellen van de christen-de mocratische leaders kan hun samen hang met de kiezers weer wat op peil brengen. Het lijkt de hoogste tijd. Ook om een eventueel CDA nog succes te kunnen doen hebben, Met het oog op de komende feestda gen mogen-de winkels naast de nor male vrijdagse koopavond, óók maan dag 1, dinsdag 2, woensdag 3 en don derdag 4 december 's avonds tot 21 uur geopend zijn. Eenzelfde regeling geldt voor maan dag 22 en dinsdag 23 december. De bewoners van de Lange Brinkweg zijn door de gemeente uitgenodigd voor donderdag 27 november a.s., 's avonds, acht uur in de innstructie- zaal van de brandweerkazerne. Ge sproken zal worden over de noodza kelijke werkzaamheden aan de Lange Brinkweg. De gasafgifte in de maand september was 1.989.044 m3. Ten opzichte van 1974 is dat een daling van 29°/i (812.23 m3). In september 1973 was de gasafgifte 1.880.516 en in sept. 1974, 2.801.667 m3. Het aantal verbruikers is in de maand september gestegen van 12.406 naar 12.430. Was de stand van de verhuur warmwaterinstallaties per 31 augustu» 6531per 30 september was het 6533. SOESTER COURANT Met het gereedkomen van het concept secundaire modellen zyn we weer een stap dichter gekomen by het opstellen van het definitieve ontwerp van het Ontwikkelingsplan Soest. Er is nog een betrekkelijk lange weg te gaan voor dat het plan ter inzage ligt. Na deze secundaire modellen, die betreffen de werkgelegenheid, de winkelvoorzieningen, het onderwijs, de aktieve- en pas sieve recreatie en het welzijn, wordt begonnen met het opstellen van het voorkeursmodel. Dat wordt getoetst aan de uitgangspunten en doelstellingen en aan de economische uitvoerbaarheid, waarna het definitieve ontwerp van het Ontwikkelingsplan wordt opgesteld. Dat wordt behandeld door de gemeenteraad; dan volgt de mededeling van het plan aan Gedeputeerde Staten en aan de Inspecteur van dc Ruimtelijke Ordening en de ter inzage legging. Deze leidraad voor toekomstige ontwikkelingen is dan zover gereed, dat, daarmee rekening houdend, bestemmingsplannen kunnen cn zullen worden opgesteld. Die bestemmingsplannen volgen weer hun eigen weg met ter visie- leggingen cn eventuele beroepsprocedures. Met voortvarendheid wordt ge werkt om tweede helft 1976 het ontwikkelingsplan gereed te hebben. Als eerste bestemmingsplan zal dan ongetwijfeld het dorps-centrum aan de orde komen. Winkelmodellen Met het oog daarop zijn de nu gereed gekomen modellen van de winkelvoor zieningen belangrijk. Er is een uitge breide inventarisatie opgemaakt waar bij beoordeeld werden het kwantita tieve aspect van het winkelapparaat (aantal vestigingen en oppervlakte); het kwalitatieve aspect (branche-ver deling en niveau); ruimtelijke situe ring (spreiding en bereikbaarheid) en de koopgewoonten (de koopkracht en de koopkrachtbinding). Soest, zonder Soesterberg, heeft 275 vestigingen met een totaal oppervlak te van 36.780 vierkante meter. Het zijn 111 zaken In de voedings- en ge notmiddelensector en 164 in de duur zame en overige goederen. Volgens de opstellers van het model kent Soest geen centraal gelegen hoog waardig hoofdwinkelcentrum, maar bestaat het winkelaparaat uit een aan tal min of meer gelijkwaardige win kelvoorzieningen van overwëgënd buurtverzorgend niveau. Het winkel gebied „Van Weedestraat" steekt er qua omvang en niveau bovenuit en fungeert daarom ook als hoofdwin kelcentrum. Vijftig procent van het aantal winkelvoorzieningen bevindt zich echter buiten de zgn. winkelge bieden en dat heeft een negatieve in vloed op het winkelniveau. Landelijk bedraagt het percentage winkels in de voedings- en genotmiddelensector 42 in Soest 40 Wat de koopgewoonten betreft zou in Soest rekening gehouden kunnen wor den met een enigszins hogere detail handelsbesteding dan landelijk wordt aangenomen, met name vanwege het hogere gemiddelde inkomen. Wat de koopkrachtbinding betreft verkeert Soest in een uitzonderlijke situatie, veroorzaakt door het lage winkelniveau (naarmate het niveau hoger is, neemt de koopkrachtbinding toe) en door de aanwezigheid van goed bereikbaar hoogwaardige winkelcon centraties in de directe omgeving. De opstellers zijn daarom van mening dat het winkelapparaat verbetering behoeft, waarbij niet alleen rekening gehouden moet worden met verbete ring van de bestaande voorzieningen, maar ook met de toekomstige ontwik kelingen. Men stelt zich ten doel: a. een dorpscentrum, waarin zoveel mogelijk maatschappelijke, sociale en andere centrale voorzieningen (waar onder winkels) zijn ondergebracht; b. het tegengaan van een tegengaan van een te gespreid winkelapparaat om meer complete winkelcentra op buurtverzorgend-niveau te kunnen bevorderen; .c. een ten opzichte van de bevolking juiste situering van de winkelconcen traties d. goede bereikbaarheid en e. een op de toekomstige structuur van Soest afgestemd winkelniveau. Met het oog hierop wordt uitgegaan Overmorgen, zaterdag 2,2 november, arriveert Sint Nicolaas om half twee met de trein aan op het station Soest- Zuld. Na verwelkoming wordt een tocht door Soest gemaakt langs de volgende route: Eikenlaan, Buntweg, Schoutenkampweg, Ossendamweg, Nieuweweg, Eigendomweg, Weegbree straat, Dalweg, Beukenlaan, Beetzlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Nassaulaan, Nassauplantsoen, Van Weedestraat naar het gemeentehuls. Daar wordt de Sint op het bordes of ficieel ontvangen door het gemeente bestuur en zal de Sint de kinderen toespreken. De stoet van Sint Nicolaas en ruim twintig Zwarte Pieten wordt muzikaal begeleid door de Soester Harmonie PVO en in de stoet rijden mee ruiters en amazones. Bij het gemeentehuis speelt vanaf twee uur de drumband van De Springbokken. De Sint wordt daar verwacht rond half drie. van drie principieel verschillende mo dellen: 1. handhaving van het meer-polige winkelapparaat met de Van Weede straat als hoofdwinkelcentrum en nieuwe buurtverzorgende centra in de geplande nieuwbouwwijken; 2. een twee-polig winkelapparaat met de Van Weedestraat in het „oude Soest" en een nieuw centrum in het Soesterveen, aangevuld met enkele (bestaande) nevencentra op buurtver zorgend niveau; 3. één nieuw hoofdwinkelcentrum „Dorpscentrum Zuidereng", met daar naast de bestaande nevencentra op buurtverzorgend niveau, waarbij de Van Weedestraat als wijkcentrum kan blijven fungeren voor de wijken 't Hart, Soestdijk en een gedeelte van Soest-Midden. Van ieder model worden positieve en negatieve punten genoemd: 1. „positièf": aanzet aanwezig; centrum fungeert min of meer als hoofdcen trum; weinig ondernemersrisico; cen trum voor alle vormen van verkeer goed ontsloten. „Negatief": voor me rendeel bevolking niet juist gesitueerd; uitbreiding ten koste van gebouwde omgeving; geen echt dorpshart van te maken; andere centrale (gemeente) voorzieningen moeten elders komen verkeerstechnisch ongunstig. 2. „positief": als bij 1 met betere sprei ding; goede verkeerstechnische voor zieningen kunnen bij het tweede cen trum getroffen worden en weinig af hankelijk van* andere onwikkelingen in de gemeente. „Negatief": twee een tra nadelig voor het winkelniveau; nauwelijks uitbreidingsmogelijkheden geen echt dorpscentrum met andere voorzieningen (moeten dus elders ko men); betere kansen voor het ruimte lijk meest gunstig gelegen centrum. 3. „Positief": één centraal gelegen dorpscentrum, zonder begrenzing, goed bereikbaar, met alle mogelijke voor zieningen voor verkeer en voetganger; bevordert concentratie van hoogwaar dige winkelvoorzieningen, voorkomt koopkracht-afvloeiing en aantrekke lijke vestigingsplaats voor centrale voorzieningen. „Negatief": hoger on dernemersrisico; zeker in de beginfase weinig of geen behoefte aanwezig voor winkels op buurtverzorgend niveau; alsmede geringe capaciteit van de wo ningbouwplannen in de directe omge ving. Dit model is van grotere invloed op de ruimtelijke en structurele ont wikkelingen voor de toekomst. In deze drie modellen wordt de toe komstige koopkrachtbinding als volgt geraamd: model 1 voedings- en genot- midd. (v.g.m.) 90%; duurzame en ove rige goederen (d.o.g.) 70 model 2 v.g.m. 90 d.o.g. 65 en model 3 v.g.m. 95 en d.o.g. 80 °/o. De gemiddelde toonbankbesteding per inwoner in Nederland in 1973 in gul dens zijn voor v.g.m. 1450 en voor d.o.g. 1900 gulden. Rekening houdende met de inkomenselasticiteit kunnen voor Soest de volgende bedragen worden aangehouden v.g.m. 1500 en voor d.o.g. 2050 gulden. Samenvattend concludeert men dat wil Soest streven naar een kwalitatief be ter en hoogwaardiger winkelapparaat op planologisch juist gesitueerde plaat sen, dat is afgestemd op de toekom stige omvang en structuur van de Soes ter bevolking, dan zal onvermijdelijk vermindering van het bestaande vloer oppervlak plaatsvinden en met name in de gespbeid liggende winkels. De vermindering van de bestaande winkels, verwacht men, zal ten dele spontaan geschieden als gevolg van de vestigingsmogelijkheden in de nieuwe winkelgebieden. Naarmate de nieuwe vestigingsmogelijkheden ruimer en aantrekkelijker worden, zal dit proces op grotere schaal plaatsvinden. Het te voeren beleid zal er onder an dere op moeten zijn gericht dat even tuele nieuwe winkelvestigingen in eer ste instantie zijn bestemd voor de in Soest reeds aanwezige winkelvestigin gen, welke niet zijn of kunnen worden gerealiseerd. Werkgelegenheid Voor de werkgelegenheid zyn 2 mo dellen opgesteld; een minimum- en 'n maximummodel. Er zyn op dit moment in Soest 9450 arbeidsplaatsen en in het minimummodcl stügt dat aantal in 1990, als Soest 44150 inwoners heeft, tot 11.757. In het maximummodel is dat aantal arbeidsplaatsen 15.900, cvensen by 44150 inwoners. De modellen 1 en 2 zijn gebaseerd op het minimum groeimodel van de be volking en dit betekent, dat wanneer een ander groeimodel wordt opgeno men, de twee modellen aangepast moe ten worden. Bij de ruimte reservering, voor model 1 van circa 5 ha en voor model 2 van 5 29 ha, dient rekening te worden gehouden dat deze terrein-behoefte in een later stadium nog kan toenemen als gevolg van verplaatsing en uitbrei ding van reeds gevestigde bedrijven, de militaire vestigingen en arbeids plaatsen zijn overigens buiten be schouwing gelaten). De gebieden die voor bedrijfsterrein in aanmerking komen zijn (na afweging van planologische-, landschappetijke- en milieubelangen) het gebied langs de Lange Brinkweg tussen de Schans en de Grote Melm; het gebied tussen de Stadhouderslaan en het spoorlijntje Soest-Baarn; het gebied ten Zuidwes ten van de Koningsweg en het gebied van Zuidereng II, tussen de spoorlijn Soest-Baarn en de geprojecteerde Cen- trumweg. Als laatste wordt genoemd het gebied aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg, aan beide zijden voor namelijk achter de bestaande woonbe bouwing. Bedacht dient wel te worden, dat het hier een theoretische benadering van de werkgelegenheid betreft, gebaseerd op een relatief groot aantal onzekere factoren ten aanzien van de toekom stige ontwikkelingen (conjunctuur). Tot slot; in model 1 wordt uitgegaan van een groei van de reeds gevestigde bedrijven, uitsluitend in de dienstver lenende sector met 2 °/o per jaar en in model 2, op, een evenwicht tussen be roepsbevolking en het aantal arbeids plaatsen, een evenwichtsituatie tussen wonen en werken in Soest. Onderwijsmodel Aan de planning van het toekomstige aanbod van leerlingen en de daarop af te stemmen voorzieningen liggen 'n groot aantal onzekere factoren ten grondslag. De beleidsvisie op de ont wikkeling van het onderwijs zal mede daarom slechts in grove lijnen behoe ven te worden geschetst. Gewenst is in de voorzieningen voldoende ruimte en flexibiliteit in te bouwen om nieuwe ontwikkelingen mogelijk te maken. Er zullen 'n aantal scholen vernieuwd moeten worden (o.a. Groen van Prins- tererschool, Da Costa, R.K. Mavo, kleuterschool Kastanjehof aan de Par- rallélweg); enkele lagere scholen wel ke in de toekomst overcompleet zijn, opgeheven worden; speellokalen (naar behoefte) gebouwd worden voor het kleuteronderwijsgezorgd worden voor optimale spreiding van de onderwijs voorzieningen zowel ten aanzien van de bevolking als naar levensbeschou welijke richting; en planologische maatregelen getroffen worden voor re alisatie scholenbouw in nieuwe wijken 'n uitbreiding van de Scholengemeen schap Eemland (LTS-Huishoudschool); een Buitengewone Onderwijsvoorzie ning en/of een nog niet voorziene on derwijsvoorzieningen. Op het programma staan ook veilige schoolwegen en ruimte in financieel opzicht om modernisering en wijzigin gen in het onderwijs te kunnen door voeren. Wat 't Havo-(onderwijs) betreft wordt gesteld dat Soest theoretisch gezien, voldoende draagvlak heeft voor een dergelijke school. Als alle levensbe schouwelijke richtingen samenwerken, zo menen de opstellers van het plan, dan zal het ook mogelijk zijn een v.w.o. te stichten (met atheneum). (Inmiddels, is de PC-scholengemeenschap voor Havo/Atheneum gestart). „Verwacht mag worden" wordt in het onderwijsmodel opgemerkt, „dat wan neer in Soest een Havo /Vwo verryst, het belangstellingspercentage voor de Mavo zal afnemen met name voor de Mavo met gelyke signature als dc Ha vo/Vwo. Recreatie Het recreatie-model is gesplitst in ac tieve en passieve recreatie; de actieve het sportbeoefenen; de passieve de dagrecreatie. Tot de nieuwe ontwikkelingen, die zich in de actieve sport aftekenen wor den gerekend de popularisering van enkele takken van sport als hockey en tennis; een toenemende belangstelling voor de zogenaamde vrije sportbeoefe ning; een verruiming van de leeftijds grenzen (er wordt op jeugdiger leef tijd begonnen en op hogere leeftijd ge ëindigd); een toenemende belangstel ling voor zaalsporten. Daarmee rekening houdend zal in Soest een multifunktioneei gebouw no dig zijn; een overdekt zwembad: over dekte sportaccommodaties in Soester berg; tennisbanen; een sportcomplex voor veldsporten en hockeyvelden. Wat een atletiek voorziening betreft wordt opgemerkt dat een dergelijke accommodatie kostbaar is en daarom moet worden nagegaan of de in Soest aan te leggen accommodatie een regio nale funktie zou kunnen gaan vervul len. De verblijfsrecreatie zal beperkt blij ven tot een enkel object, hoewel de Nederlandse Jeugdherberg Centrale verzocht heeft de bestaande vestiging aan de Bosstraat in te passen. Voor de „eigen" jeugd zijn trap en speelvelden nodig en zogenaamde bouwspeelplaat sen. Bij de kinderboerderij is er een, maar gedacht wordt er ook een aan te leggen in een van de zandgaten op de Eng. Welzynsmodel Het woord „welzyn" is een op het ogenblik zeer veel gebruikt begrip, waarvan moeilijk een omschrijving te geven is. In feite gaat het om een ver zamelbegrip, dat binnen allerlei uit eenlopende individuele en maatschap pelijke contacten wordt gebruikt en daardoor diverse betekenissen krygt. Het begrip omvat sectoren als cultuur, onderwijs, ruimtelijke ordening, recre atie, sport, maatschappelijke- en gees telijke gezondheidszorg en sociale dienstverlening. Het gehele ontwikke lingsplan is in feite gericht op het be reiken van een optimaal welzijn van de Soester bevolking en hoewel het eigenlijk niet mogelijk is, mede van wege het dynamisch karakter van het welzijn, een concreet programma voor langere termijn op te stellen, worden er toch enkele concrete aanbevelingen gedaan. Die dienen op korte termijn ter hand genomen te worden: a. ten aanzien van de organisatie en b. ten aanzien van accommodaties. a. deelname van de bevolking bij de besluitvorming betreffende welzijns voorzieningen; overleg en samenwer king met alle betrokken instanties; in formatie voor de bevolking; verant woord subsidiebeleid; een regionaal sociaal adviesorgaan; een wijkopbouw- orgaan c.q. wijkopbouwwerker; een goede overleg struktuur van de me dische- en maatschappelijke dienstver lening; de kleuter-tand verzorging en een uitbreiding van de extra-murale dienstverlening voor bejaarden; b. een verruiming van de mogelijkhe den voor intensieve verzorging van be jaarden; geëigende huisvesting voor bejaarden, die zelfstandig wensen te wonen; een 3e en 4e dienstencentrum; een grote zaalruimte voor multifunk tioneei gebruik (toneel, muziek, zang, film); goedkope zaalruimte; betere huisvesting voor de regionale muziek school, betere huisvesting voor Arti- shock; ruimere huisvesting voor secre tarie en politie en een wijkdiensten- centrum in het Soesterveen. Het gemeentebestuur nodigt iedereen uit voor een discussie-avond op woens dag 26 november a.s„ aanvang 20 uur. Aan de orde komen deze secundaire modellen (te verkrijgen voor 2,50 by de kassier in het gemeentehuis) en de verder te volgen procedure. De avond wordt in de zaal van de brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg ge houden. Prins Wulf I maakt, na zyn avontuur in de grote kist nog even zyn toilet in orde. Zoals het gebruikelijk is op het jaar lijkse Prinsenbal werden door Prins Wulf I verschillende leden van de vereniging, zoals bestuursleden en dansmariekes onderscheiden. Ook de heer Van Reems van het 'Natuurbad- Restaurant kreeg deze onderscheiding. Na dit officiële gedeelte kwam het Prinsenbal pas goed op gang en ging voort tot laat in de nacht. Voor Prins Wulf I met zijn gezel schap naar Soestduinen kwam, be zochten zij ook een bijeenkomst van de bewoners van Honsbergen, die het 1-jarig bestaan van Honsbergen vier de. Hierbij ontving de heer Marchand, voorzitter van de bewonerscommissie ook een onderscheiding. De Raad van Elf, die zaterdag op het Prinsenbal werd geïnstalleerd, presen teerde zich zondagmorgen o.l.v. Prins Wulf I met dansmariekes voor dc wa terpomp in de rustieke omgeving van de Kerkebuurt. Zaterdagavond was het dan de avond, waarop Karnaval-minded Soest had gewacht. Het Prinsenbal voor de leden van de Soester Karnavalsvereniging „De Narre Knollen" werd in het Restaurant van het „Soester Natuurbad" gehouden, i Ondanks het slechte weer hadden vele leden aan hun uitnodiging gehoor ge geven en zorgden ai snel voor de ech te Kamavalssfeer. De „Skyliners" een voortreffelijke band uit Amsterdam, reeds meerdere malen medewerkers aan het Soester Karnaval, ondersteun de hét gezelschap. Om ongeveer half tien maakte Prins Wulf I met de Raad van Elf zijn op wachting op deze avond. Vooraf kwa men de dansmariekes, vergezeld van de „Eemlander Blaaskapel bestaan de uit leden van de Soester Harmonie P.V.O. de feestzaal binnen. Na het welkomswoord van de voor zitter van de „Narre Knollen", de heer A. J. van de Berg, werden de leden van de nieuwe Raad van Elf binnen geroepen. Deze heren wilden hun anonimiteit tot het laatst bewaren, want zij kwamen binnen met een hoofdbedekking in de vorm van een plastic kap, waardoor zij voor de aan wezigen zo lang mogelijk onherken baar bleven. Na hun demasqué ont vingen zij van voorzitter Van de Berg de traditionele Prinsenbal-onderschei ding. Nadat de Prins was binnengeroepen, werd er door een tiental leden van de Raad van Elf een enorm grote kist binnengebracht rijkelijk versierd met „echte Soester knollen". Het wegne men van de deksel gaf Prins Wulf I de vrijheid. De heer Frans Bosman, voor het tweede jaar de Soester Prins Karnaval, deed zo zijn intrede op het Prinsenbal.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1