VVD-raadsfractie voor centrum nabij station Soest-Zuid Honsbergen viert 1-jarig bestaan L Politie sprak met sportverenigingen Hopman Masselman Groep vierde 30-jarig bestaan J Grote keus in St. Nicolaas geschenken A. VAN DER WEERD JAC. DE BRUIN ÜRP Het oog gericht op Surinaamse onafhankelijkheid arabia/fins aardewerk Natuurwandeling -vrouwengilde Alle inwoners krijgen inspraak via gemeentelijk voorlichtingsblad Brandweer Tel. 13333 Horloges Wandklokken Schoorsteenklokken Wekkers - Fantasiewekkers Reiswekkers - Keukenklokken Gouden ringen Gouden, zilveren en doublé sieraden Goud op zilver Horlogebanden Barometers - Leesglazen Hygrometers - Thermometers Horloger Juwelier Optiek Nuttige geschenken vindt de Sint in onze ideeënsjop o.a. „öe kopte öumen" Ahrië Vredehofstraat Uiteenzetting over drankbepalingen in kantines Soester Courant van donderdag 20 november 1975 112816 Politiek te Suriname bijna al onaf hankelijk,'wat daar temeer klemmend maakt dat men economisch nog niet zo ver Is. En wat meer is: de kansen om die economische onafhankelijkheid te bereipen in de naaste toekomst zien er niet al te roeskleurig uit. De grote emigratie van Surinamers naar Nederland mag daar al een pro bleem zijn, de moeilijkheden die hun vertrek veroorzaakt in Suriname zijn nog ernstiger. Reeds geruime tijd is die imigratie aan de gang. De start ervoor werd gegeven in de periode, dat hier de vraag naar vaklieden groot was, zodat vooral het toch al geringe deel der Surinaamse werk nemers die geschoold genoemd mag worden, op reis ging. Waardoor In theorie de werkloosheid in Suriname had moeten verminderen, maar van zoiets was weinig sprake omdat de vervangers met ongeveer gelijke be kwaamheden niet voorhanden waren. Verscheidene onderneminkjes hebben dan ook hun deuren moeten sluiten, niet omdat er geen vraag was naar hun produkt, maar omdat; de ver vaardigers niet meer te vinden waren. Het gevolg hiervan was, dat de Im porten van sommige vroeger in eigen land vervaardigde produkten toenam. Een kostbare consequentie van de emigratie, die er ook al toe heeft bij gedragen om de inflatie in Suriname hoger op te voeren dan zonder dit leeglopen nodig was geweest. Het begin van de onafhankelijkheid moet tevens het begin worden van. het uitvoeren van diverse projecten, maar de moeilijkheid zal zijn daar voor mensen te vinden. Vandaar dat mu reeds de toezegging is gedaan door' minister -van Cambridge van opbouw, dat het Surinaamse bedrijfsleven werknemers in Nederland kunnen gaan werven, speciaal voor die vak ken waarin nu een ernstig tekort be staat - dat wil zeggen: geschoolde arbeid van o.m. monteurs en bouw vakkers. Zo kan Suriname de Neder landse werkloosheid enigszins ver lichten, als die wervingscampagne succes heeft. Maar het is natuurlijk wel de kostbaarste maniet om de projekten van de grond te krijgen. Het is tegen die achtergrond, dat het hervestigingsfonds wordt opgericht voor Surinamers die teruggaan. Daar bij, aldus de officiële bekendmaking, gaat men uit van de sociaal-econo mische ontwikkelingsmogelijkheden en er zal een pakket sociale voorzienin gen aangeboden worden. Dat is dan wel eenvoudig gezegd, maar hoe mooi het klinkt, de realiteit is een beetje ingewikkelder. Door de inflatie in Suriname ver valt al zeer snel de geldelijke sti mulans. Wat als zeer behoorlijk geldt naar Surinaamse opvatting blijkt in koopkracht nauwelijks op te wegen tegen wat men hier in Nederland had - zo is de ervaring van Surinamers die min of meer door heimwee ge dreven gingen polsen of remigratie zin had. En zoals het er nu bij staat zal de Surinaamse regering nog -min der mogelijkheden hebben om deze inflatie te beteugelen dan de meeste andere regeringen die alle met het zelfde euvel kampen. Maar daarmee gaan ook weer de kansen voor een ontwikkeling, die naast de politieke ook een economi sche onafhankelijkheid doet ontstaan. Daarvoor zou nodig zijn dat het ex portpakket van Suriname wordt ver rijkt. vooral kwalitatief zodat zoveel mogelijk Surinaamse werkkracht er zijn brood aan verdient voor het pro dukt overzee gaat. Hierbij Is nog buitenbeschouwing ge laten dat de Surinamer in Nederland kennis heeft gemaakt met een sy steem van sociale zekerheden die hij niet graag zal opgeven bij remigratie - iets vergelijkbaars tot itand bren gen in Suriname is voorlopig ondenk baar, omdat de kosten er/oor de fi nanciële draagkracht teb>ven gaan. En ook buiten beschouwing bleef, dat zeker de niet-Creoolse Surinamers Hindoestanen en Indonesierst van af komst - ongetwijfld weinig lust tot terugkeer zullen kunnen opbrengen, als ze niet zeker kunnen zijn zich in eigen land niet tot een zo niet ver volgde. dan toch niet geheel volledig in alle rechten geëerbiedigdene min derheid te zijn. Tot dusver is er niets dat wijst op een verbetering van het politieke; klimaat in die zin. Zodat men. goede bedoelingen ten spijt, voorlopig zo min veel kan verwachten van de re migratie als van de economische on- sfhankel ijkheid KANTMAN* vef knigbaar b»i Van Weedestraat 31, tel. 12239 gatiskleureofolcfer beschikbaar De novemberwandeling vsn het vrou wengilde zal bij redelijk weer gehou den worden op woensdag 26 november a.s. (anders de volgende dag). Vertrek om precies 9.15 uur van de parkeer plaats achter Restaurant Groeneveld aan de Amsterdamsestraatweg onder Baarn. Inlichtingen tel. 11677, In het „Open Huis" van de WD dat dezer dagen In Hotel v. d. Brink aan de Soesterbergsestraat gehouden werd, is men niet toegekomen aan de bespreking van de laatste modellen van het ontwikkelingsplan Soest 1974. Niet alleen om dat de nieuwste gegevens nog niet beschikbaar waren, maar omdat de fractie gevraagd werd haar stem in de raadsvergadering te verklaren waardoor het centrumplan voorlopig de ijskast in ging. Verder werd nog even gesproken over de problemen van de bewoners van camping „De Eerste Aanleg" aan de Zoom en over de vorderingen voor de realisatie van het centraal antenne sy steem. Er bestond voor dit „open huis" heel wat belangstelling, ook van de kant van de jongeren. De verantwoording over het stemge drag van de VVD-fractie werd ge vraagd door de heer G. Verkade, nieuwe voorzitter van de Soester On dernemer, die vergezeld was van zijn medebestuurder de heer J. ter Horst. De heer Verkade, die verklaarde ,,op oorlogspad te zijn, op informatie uit om straks zijn bestuur te kunnen voor lichten", meende dat de raad en het college van burgemeester en wethou ders door de knieen gegaan was voor de 4000 bezwaarschriften. Hij maakte een rekensommetje; 38.000 inwoners - 4000 bezwaren 34.000 mensen die u over het hoofd gezien heeft. „Zijn", zo vroeg de heer Verkade, „de bezwaarschriftschrijvers belangrijker dan de groep winkeliers, die toch voor het algemeen belang opkomen? En wat blijft er reëel van de 4000 over; mis schien maar 500!". Fractie-voorzitter mevrouw Korthuis legde hem uit dat de raad in haar ge heel niet gelukkig geweest was met de presentatie en daarom eerst het ontwikkelingsplan wilde afwachten. „Waren wij met het centrumplan ak koord gegaan, dan was het centrum een te dominerend geheel daarin ge weest, en het ontwikkelingsplan te sterk beïnvloed". Zij wees ook op het feit dat vele raadsleden, door de raadswisseling, het plan niet kenden en men bovendien dacht dat het een trum dichter bij het station Soest- Zuid zou komen. Mevrouw Korthuis meende dat er snelheid betracht kon worden met het ontwikkelingsplan en dat er mogelijk slechts sprake zou zijn van één jaar uitstel voor het nemen van de be slissing waar het bestuurlijk centrum moest komen. Wethouder Ebbers was aanzienlijk pessimistischer en wees op de be roepsprocedure en het raadslid Lange gaf als zijn persoonlijke mening dat de ontwikkeling nodeloos was ver traagd. Overigens wees hij op de mo gelijkheid die alle Soesters straks via het gemeentelijk voorlichtingsblad ge boden wordt om wensen aangaande het centrum bekend te maken. Desgevraagd zei de heer Verkade dat hij meende dat het niet op de weg van de winkeliers lag een anti-protest te laten horen: „daar hebben wij de raadsleden voor, dat is toch uw taak". Wel kregen de heren Verkade en Ter Horst los. dat de VVD-fractie voor stander is van een centrum, dat dan echter dichter by het station Soest- Zuid gesitueerd zal moeten worden. De heer Verkade van zyn kant liet niet los of hij namens alle winkeliers sprak. Wel meende hij dat bij ver wezenlijking van een centrum, slacht offers zouden vallen. Hij tilde daar niet zó zwaar aan, en vroeg of men zó gezellig winkelde aan de Van Wee destraat. Het werd hier en daar bevestigend beantwoord, maar de heer Verkade vond het veel triester dat onderne mers, die rekenden op het centrum plan, en dat al acht jaar deden, nu weer zo'n lange wachtperiode tege moet gingen. Het zou Soest „middenstanders" gaan kosten, dacht hij en het was misschien beter een brug over de Eem te bou wen waarover men de wijk kón ne men. Triest vond hij het dat 50 °/o van het te besteden inkomen buiten Soest terecht kwam. Hij meende dat de tien WD-raadsvertegenwoordigers 'n zwa re verantwoording op zich genomen hadden. Min of meer toegezegd werd dat een definitieve beslissing toch in de loop van het volgend jaar genomen zou worden en dat de heren dan zouden weten waar ze aan toe waren. Geen antwoord kreeg de fractie of er een algemene mening van de Soester On dernemer te verwachten was; „ik ben op informatie uit", zei de heer Verka de. Camping Evenals op andere politieke bijeen komsten vroeg de heer J. van Slooten aandacht voor de problemen van de sta-caravans van camping „De Eerste Aanleg" aan De Zoom. Het kardinale punt in zv)ö betoog was de vraag of de camping in 1971 ontruimd was, zo als de gemeente beweerd en wat de bewoners ontkennen. Mevrouw Korthuis raadde hem aan daar de rechter bij in te schakelen, omdat alleen via een rechterlijke uit spraak zekerheid te verkrijgen was. Van Slooten vond overigens dat de gemeente erg doordramde, omdat over enkele jaren op alle campings staca ravans toegestaan zouden zijn. Die wetenschap had hij van de Recron en de kampeerraad. Hij riep daarom be middeling in de huidige situatie te handhaven. Wat het centraal antenne systeem be treft, deelde wethouder Ebbers mee, dat hij hoopte in april/mei 1976 de plannen afgerond te hebben. in goud, doublé, staal en chroom zowel modern als klassiek ruime keuze zowel voor dames als heren manchetknopen - siavenbanden in goud, doublé, staal en leder DEELNEMER SINT NICOLAASACTIE SOESTERBERGSESTRAAT 26 - TELEFOON 12982 - SOEST Een één-jarig bestaan Is op zichzelf geen grote gebeurtenis, maar de be wonerscommissie van het bejaardenflat Honsbergen dacht er anders over en er werd voor zaterdag 15 november een mooi programma in elkaar gezet. Om zeven uur waren de beide zalen van het dienstencentrum geheel met bewoners van Honsbergen bezet. Op dat tijdstip volgde de opmars van de majoretten van PVO, met de pup- pyrettes, de vaandel groep en tenslotte de gehele Soester Harmonie PVO. Of dat nog niet genoeg was, verscheen „De Raad van Elf" en dansmariekes, erven later Prins Wulf de eerste, de jrRaad van Elf' en dansmariekes. Na het uitvoeren van dansjes op de maat van muziek van PVO, hetgeen bijzonder gewaardeerd werd, werd de voorzitter van de bewonerscommissie, de heer J. J. Marchand door Prins Wulf I op het podium ontboden. Prins Wulf I dankte de heer Marchand voor alles wat hij in het belang van de bewoners van Honsbergen heeft ge daan en nog doet. Hij onderscheidde de heer Marchand met de Groöt Orde van Prins Wulf de Eerste en hing hem de versierselen om. Het vrolijke gedeelte van de avond werd verder verzorgd door de confe rencier, de heer Richel Zwartsenburg uit Utrecht, met aan de piano de heer Wim van Eist, eveneens uit Utrecht. Deze heeft de bejaarden doen schater lachen, terwijl hij toch ook niet meer bij de jongeren behoord. Er was een Honsbergen-lied gecomponeerd, met als melodie „Bella Italia", begeleid door de pianist, de heer Van Eist. Door de dames Scheuermann en Bree- wel van Honsbergen, was enige tijd geleden en z.g. geheime collecte ge houden om twee harde werkers van Honsbergen op passende wijze te hul digen. Dit gebeurde nu deze feestavond. Door mevrouw Scheuermann, secretaresse van de bewonerscommissie, werden In Honsbergen werd de voorzitter van de bewonerscommissie, de heer J. J. Marchand, door Prins Carnaval onderscheiden. Foto Herman van Dam mevrouw Zuster Belma en de heer Marchand op het podium ontboden. Zij dankte zuster Beima voor de liefde volle hulp die zij steeds aan de bewo ners verleende. De heer Marchand werd dank gebracht voor alles wat hij dit eerste jaar voor allen had verricht, zoals in het begin postbode en nu had hij het zelfs tot wasbaas gebracht. Als dank voor alles mocht mevr. Scheuer mann aan zuster Beima een enveloppe met inhoud en een grote fruitmand overhandigen, terwijl de her Marchand een geldbedrag in ontvangst mocht ne men voor een reisje met zijn echtge note. Zichtbaar ontdaan dankten bei den voor deze huldiging. De organisa tor van deze avond was de heer Co- pler, LAMP en DYNAMO, WINDSCHERMPJES, DRAGER en MANDJE. RIETEN MAN DEN, PAK-AF TASSEN, PING PONG BELLEN, SNELBINDERS, SPIEGELS, KINDERZITJES, REPARATIEDOOSJES. Grote sortering REGENKLEDING - GOEDGEKEURDE HELMEN JUMBO POMPEN en veel meer. Kom rustig eens kjjken bjj t GALLENKAMP PELSWEG 1 TELEFOON 12857 Tegenover busstation GAZELLE - UNION FONGERS RIJWIELVERHUUR TEVENS UW PEUGEOT BROMFIETSDEALER ReStAUPAlU BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155 - 17224 Reserveer tjjdig uw KERSTDINER en/of SALADES en IIORS D'EUVRES voor Kerst en Nieuwjaar. Het college van burgemeester en wet houders heeft goedgekeurd dat aan de Vredehofstraat, nabij park Colenso een abrie wordt geplaatst. Ook Rijks waterstaat heeft aan e.e.a. goedkeu ring verleend. De feestavond van de Hopman Massel man Groep, die zaterdagavond in ge bouw Credo gehouden werd is een groot sukses geworden. De belang stelling ervoor was zo groot, dat velen genoegen moesten nemen met een staanplaats. Naast ouders gaven ook wethouder Plomp en CDA-raadslid Ol- deboom acte de presence en bovendien kon hopman W. Borreman ook enkele oud-hoplieden verwelkomen. De heer Borreman zei bijzonder gelukkig te zijn met de volle zaal. Hij had het niet verwacht, ook al omdat vier jaar geleden, bij een avond in dezelfde zaal, „we bijna ruimtevrees kregen". De geheel door de jongens verzorgde avond was bijzonder gezellig en had een vlot verloop. Na de gebruikelijke yell, beten de patrouille van de Wolven het spits af. Daarna volgde de sketches elkaar snel op. Ook de ouders werden menigmaal ingeschakeld. De verloting was eveneens een sukses; Ouders deden aktief mee bfj de jubileumviering van de Hopman Maaselman Groep Foto Herman van Dam de hoofdprijs, een fruitmand, ging la ter in de Amerikaanse verkoop en bracht zodoende nog een keer een fors bedrag op. De groep kan dan ook terug zien op een geslaagde lustrumviering. De polititie is je beste kameraad, zullen de veertien afgevaardigden van sport verenigingen hebben gedacht toen ze de voorlichtingsbijeenkomst van de af deling bijzondere wetten van de politie over de drankbepalingen in de sport kantines bezochten. Ze werden daarover in de brandweerkazerne heel wat wjjzer. Na afloop van de bijeenkomst besloten enkelen van hen dan ook, in samenwerking te proberen de gemeentelijke drank- en horecaverordening zodanig gewijzigd te krijgen, dat minstens één keer per maand dan wel twaalf keer per jaar tijdens besloten bijeenkomsten een borrel mag worden ge schonken. Want, zo werd duidelijk, daarvoor wa ren ze allemaal gekomen: het openen' van de mogelijkheid tot het schenken van een borrel in de kantine. Waarom kan dit blijkbaar elders wel en in Soest niet, vroeg men zich af. De po litiemannen achter de tafel hadden er geen ander antwoord op dan te wij zen naar de door de gemeenteraad in 1968 vastgestelde drank- en horeca- vergunning. Hoofdinspecteur J. K. Adema opperde de mogelijkheid, dat in sportkantines in andere plaatsen wel een borrel werd geschonken „om dat daar de gemeentepolitie van Soest niet werkt", maar dat vatte iedereen terecht als scherts op. De bijeenkomst leverde in ieder geval winst op voor de sportverenigingen: weliswaar mogen ze geen sterke drank schenken, zelfs niet voorhanden heb ben, in de kantine, maar nergens staat dat dit ook niet. zij het gratis mag in een lokaal dat hiermee niet recht streeks in verbinding staat. Maar. dat begrepen de sportclubbestuurders ook wel, dat ls natuurlijk flauwekul. Be ter zou het zijn om te proberen het gemeentebestuur te bewegen tot het wijzigen van de drank- en horeca verordening. Dat het hen daarbij perse niet begon nen was de beroepshoreca concurren tie aan te doen, wilden ze bewijzen door het stellen van de restrictie, het schenken van sterke drank tot hoog stens twaalf keer per jaar beperkt te houden, en dit dan nog alleen op club bijeenkomsten toe te staan. Trouwens van concurrentie ten opzichte van de horeca waren de clubbestuurders niet overtuigd: uiterlijk tweeëneenhalf uur na het einde van de laatste wedstrijd wordt de kantine gesloten. Voordat de bezoekers hun talrijke vragen afvuurden op de heren L. J. Meijer en C. Jehee van de afdeling bijzondere wetten, had adjudant Meijer het over sportkantines en de drank- en horecawet.; de algemene politieverordening; de wet op de kans spelen, en de winkelsluitingswet. De voor een sportkantine vereiste A- vergunning moet worden aangevraagd op het gemeentehuis. Dit is nodig in verband met ontheffing van een arti kel in de drank- en horecawet; daar door behoeven de door de vereniging opgegeven bedrijfsleiders en beheer ders niet te voldoen aan de eisen van resp. handelskennis en vakbekwaam heid. De eisen voor wat betreft het zedelijk gedrag blijven wel van toe passing. De opgegeven personen mo gen dus geen veroordelingen hebben gehad en moeten van goede levens wandel zijn. Als er een nieuwe be drijfsleider of beheerder komt, moet de vergunning opnieuw worden aan gevraagd. Tevens wordt in de regel ontheffing tot 1978 van kracht zijn. Daarna moe- verleend van de inrichtingseisen, die ten ook sportkantines aan die eisen voldoen om in aanmerking te blijven komen voor. een drankwetvergunning. De ontheffing voor niet gediplomeer de bedrijfsleiders en beheerders werd met name voor hen frusterend geacht, die vóór de nieuwe bepalingen hard geblokt hebben om papieren te krij gen voor een volledige vergunning. Maar. zo stelde de politie, dat zij er nu „niets" aan hebben, moet men de politie niet verwijtenwij hebben ons uitsluitend te houden aan wetten en verordeningen, en kunnen ons niet zonder meer aanpassen aan gewijzig de inzichten. Daar is de wetgever voor, of het gemeentebestuur dat de verordeningen vaststelt. Wanneer een A-vergunning is ver leend, houdt dit in dat in de kantine alleen zwak-alcoholische dranken mo gen worden verkocht. Het mag dan ook nooft voorkomen, dat er sterke drank wordt verkocht. Sterker nog, er mag zelfs in kantines of direct aan grenzende vertrekken nooit een drup pel sterke drank aanwezig zqn. Dm ook niet op besloten club- of feest avonden. Ook is het verboden om, zo als nog wel eens voorkomt, de kantine te verhuren voor het houden van bij voor beeld een bruiloft, waarbij dan sterke drank wordt geschonken. Een vergunning verliest zijn geldig heid indien men een andere bedrijfs leider of beheerder aanstelt en als de kantine zelf veranderingen ondergaat, bijvoorbeeld door uitbreiding. Politieverordening Voor dansen en het ten gehore bren gen van muziek in de sportkantine (horecabedrijven) is volgens de alge mene politieverordening een vergun ning van de burgemeester vereist. In de a.p.v. is ook de sluitingstijd gere geld. Horecabedrijven, dus ook sport kantines, moeten in de week om 1 uur 's nachts gesloten zijn; op vrijdag en zaterdag is het sluitingsuur op 2 uur gesteld. Hiervoor moet men echter wel ontheffing vragen bij de admini stratie van de politie, die ook de ver gunningen verstrekt voor muziek en dansen. Voor het sluiten na 2 uur is een aparte toestemming van de bur gemeester vereist. Wet op kansspelen Voor het. aanwezig hebben van speel automaten is volgens de wet op de kansspelen een vergunning van de burgemeester vereist. Voorwaarde is, dat de automaten geen geld uitkeren, maar alleen vrij spelen. Vrije spelen mogen niet worden omgezet in prij zen of geld en consumpties e.d. Het houden van een bingo-avond is toegestaan voor verenigingen die al vier jaar bestaan. Een bingo-avond moet twee weken tevoren aan b. en w. worden gemeld. De prijzen mogen per ronde niet meer bedragen dan 250 gulden, en in totaal de 1.000 gul den niet te boven gaan. De opbrengst moet ten goede komen aan de vereni ging zelf. Winkelsluitingswet Het is volgens de winkelsluitingswet verboden om in de kantine andere waren dan drank te verkopen, met uitzondering van geringe eetwaren, zoals koeken, pinda s, zoutjes, ballen gehakt etc. Men mag ook geen drank in gesloten verpakking aan particu lieren verkopen voor elders dan ter plaatse; zwak-alcoholhoudende drank moet ter plaatse worden gebruikt. Het venten met flesjes bier bij het publiek tijdens een wedstrijd is dan ook ver boden. t

Soester Courant | 1975 | | pagina 5