Bejaard echtpaar gedood bij verkeersongeval Toch nog openbare Mavo/Havo in Soest? In Soest won Sint Nicolaas het van TV Voetgangersbrug over Soes ter bergse rijksweg noodzakelijk centrumplan Toch VVD-twijfel aan noodzaak van Geen oplossing voor verkeersbestrijding op polderweg Eerst hinderlawaai meten in Overhees! Veel belangstelling bij ontvangst en langs de weg 54e jaargang no. 15 Donderdag 27 november 1975 Raad wil eerst gesprek met politie en ambtenaren Nieuwjaars wensen Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 Commissie Openbare Werken vindt Nog te bouiven school uitbreiden of niet Gebrek aan documentatie over onroerendgoed belasting Bij oversteken aangereden Het echtpaar A. Riksen - A. C. Riksen-Schwegler uit Soest is zaterdagavond om het leven gekomen bij een aanrijding op de Smitsweg. De vrouw (75) en haar evenoude man waren weifelend de weg overgestoken en werden toen aangereden door een personenauto, waarvan de bestuurder hen niet meer kon ontwijken. De automobilist, de 22-jarige dienst plichtige militairIJ. A. v. d. B. uit Soest, reed op de Smitsweg richting Nieuweweg. Voor hem van links stak het echtpaar de weg. ter hoogte van de verkeersgeleider, over. Zij weifel den, maar liepen toen toch door de rijbaan op. waar v. d. B. reed. Deze probeerde nog door naar links te stu ren het echtpaar te ontwijken, maar dit mislukte. Beiden werden door de rechtervoorkant van de auto geschept. De vrouw overleed ter plaatse; de man werd met zeer ernstig schedel letsel naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht, waar hij twee uur later overleed. Het ongeluk gebeurde om streeks kwart over acht. De brief, die de ABTB, de CBTB. de Werkgroep Ontwikkeling Eemland, de Natuurbeschermingswacht Eemland, de Milieuwerkgroep Soest, de Werkgroep Leefmilieu Soest en de Stichtse Milieufederatie aan de gemeenteraad hebben geschreven met betrekking tot de verkeersproblematiek op de A. P. Hilhorst- weg, zal voorlopig niet kunnen worden beantwoord. De commissie openbare werken bereikte geen eenstemmigheid over de voorgestelde oplossing van de problemen. Ze wilde daarom eerst een gesprek met de politie, ambtenaren van de dienst gemeentewerken en van de beleidsafdeling van de gemeente. Wethouder D. Hoekstra (CDA) zegde hun dit toe. In hun brief hadden de standsorgani saties en de werkgroepen laten weten, niet te zullen meewerken aan de ver koop van de twee nog ontbrekende stukken grond, die de gemeente nodig heeft voor de aanleg van een fietspad van Soest naar Baarn in het verlengde van de A. P. Hilhorstweg. Over ver koop valt pas te praten als de gemeen te eerst maatregelen treft ter wering van het verkeer op de nieuwe weg door de polder, en er voldoende ga ranties gegeven worden dat 't nieuwe fietspad niet door gemotoriseerd ver keer zal worden gebruikt. De directeur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen, had voorgesteld de spoorwegtunnel over de Lange Brink- weg voor het gemotoriseerd verkeer af te sluiten, evenals het gedeelte van de Kerkstraat tussen de Eemstraat en de Peter van den Breemerweg. De politie achtte deze maatregelen te rigoureus. Jan Visser (Progressief Soest) was de enige voorstander van deze maatregelen. De heer G. van Aalst (VVD) vreesde, dat de voorge stelde afsluiting zou betekenen dat de Peter van den Breemerweg veel druk ker zou worden en daardoor levensge vaarlijk voor vooral de fietsende scho lieren die van de weg gebruikmaken. De heer G. Stam (CDA) zocht het in éénrichtingverkeer op zowel de A. P. Hilhorstweg als de Lange Brinkweg. Stam meende, dat komend vanuit Amersfoort een verbod om rechtsaf de A. P. Hilhorstweg in te rijden, het ver keer over deze weg drastisch zou ver minderen. Wethouder Hoekstra voel de "hier niet voor; in dat geval zou de Peter van den Breemerweg alle ver keer te verwerken krijgen en daar is deze weg evenmin op berekend. Dan voelde hij meer voor een verbod om vanaf de Stadshouderslaan linksaf de Korte Brinkweg in te rijden. Overi gens legde hij er de nadruk op, dat de te nemen verkeersmaatregelen niet te ingewikkeld en voor de politie con troleerbaar moeten zijn. De wethouder wees erop, dat de ge meente op de-A. P. Hilhorstweg geen maatregelen kan nemen, omdat de weg buiten de bebouwde kom ligt. Daar om moet de gemeente het zoeken in maatregelen binnen de bebouwde kom. De heer Van Aalst was daar een te genstander van. Zijns inziens heeft de automobilist in Soest het al moeilijk genoeg om van de hoofdweg af te ko men door het fietspad dat ernaast ligt. De door de directeur van gemeente werken voorgestelde maatregelen noemde hij „gewoon een ramp voor de mensen die vaak voor hun werk in Soest moeten zijn". De commissie kwam er niet uit, reden om de politie en gemeentelijke afde lingen uit te nodigen hun standpunt toe te lichten. Zoals gebruikelijk verschijnt de Soester Courant op 30 december met een speciale krant, met o.a. de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar en waarin tevens de Nieuwjaarswensen worden opgenomen. Met het oog op de vele feest dagen (o.a. Kerst) moeten wjj over de teksten van de Nieuw jaarsadvertenties tijdig kunnen beschikken, daar ons anders de tijd ontbreekt, de krant op tijd te doen verschijnen. Derhalve verzoeken wij U be leefd, doch dringend uw even tuele Nieuwjaarswens uiterlijk 19 december in te leveren. Mogen wy in deze op uw mede werking rekenen? By voorbaat onze dank! ADM. SOESTER COURANT De leden van de onderwyscoifimissie zyn er niet op tegen dat er opnieuw een onderzoek wordt ingesteld naar mogelijkheden van vestiging van een open bare mavo/havo binnen de gemeentegrenzen. Het zal niet betekenen inscha kelen van een extern bureau, maar meer uitgaan van de door de gemeente opgestelde prognoses. Geen bezwaar had de commissie tegen het beschikbaar stellen van 650 gulden aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Soes- terberg, ten behoeve van de aanschaf van een methode voor biologielessen. Een vraagteken zette de commissie bij het krediet dat het R.K. schoolbestuur aanvroeg voor de Maria kleuterschool waar in de hal een naaldwilttapijt ge legd zal worden. De mededeling van wethouder Plomp dat de school op>- draait voor de kosten als het tapijt eerder zal versleten blijken te zijn, dan andersoortige vloerbedekkingen, nam hun bezwaren weg. Geen bezwaar had men tegen het aan brengen van schrobputten en prik- wanden in dezelfde kleuterschool en tegen de aansluiting op het telefoon net van de dependance van de Maria kleuterschool aan de Vredehofstraat. Vierduizend gulden tenslotte kan vol gens de onderwijscommissie beschik baar gesteld worden aan 't rik. school bestuur voor de aanschaf van spel- en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de r.k. kleuterschool Overhees. Deze kleuterschool is ondergebracht in het noodlokaal aan de Albert Cuyp- laan. Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag SOESTER COURANT De gemeente zal aan rijkswaterstaat een exacte prijsopgave vragen voor de aanleg van een voetgangersbrug over de nieuwe rijksweg door Soesterberg. Wethouder D. Hoekstra (CDA) zegde dit toe in de commissie openbare werken naar aanleiding van een verzoek hiertoe van de heer J. J. van den Brakel (PvdA). Hy werd daarin door de andere commissieleden gesteund. De globale raming van de kosten va rieerden nogal: van 150.000 gulden (ambtelijke verkeerscommissie) tot 400.000 gulden (rijkswaterstaat). De commissie vond dit verschil te groot en wenste een exacte prijsopgaaf. De heer C. Verheus (CDA) meende, dat rijkswaterstaat erop speculeert, dat de aan te leggen nieuwe rijksweg ten zuiden van Soesterberg veel ver keer van de bestaande weg zal aan trekken. Zijns inziens is waterstaat er nog steeds gepikeerd over, dat het ge deelte van de Amersfoortsestraat tus sen Ons Belang en de Stichtse Roton de nooit vierbaans is geworden, zoals de plannen waren. Het is duidelijk, dat van rijkswater staat geen heil is te verwachten. Het acht de bestaande situatie voldoende; een oversteekplaats bij de Banning- straat en één met voetgangerslichten bij de Veldm. Montgomeryweg. De VVD-er G. van Aalst dacht er anders over. Hij wees erop. dat inmiddels uit de sportverenigingen ook kreten los komen, dat de oversteek van de weg levensgevaarlijk is. met name die bij de r.k. kerk. „We moeten serieus be kijken of hier voorzieningen getroffen kunnen worden, want ik ben er van overtuigd dat er ongelukken gebeu ren". De heer Verheus was het met hem eens. Zelfs al zouden die voorzienin gen een miljoen kosten, een mensen leven weegt zwaarder". De situatie op z'n beloop laten wilde hij in geen ge val. De heer Van den Brakel kwam met het verzoek om prijsopgaaf te vragen. De heer Van der Dussen meende, dat rijkswaterstaat als eerste in aanmer king komt een berekening te maken, omdat deze instantie toch toestemming zou moeten geven voor de bouw van de brug, omdat deze immers over een rijksweg moet komen. Daar stemden de commissieleden mee in. Als de commissievergaderingen van maandag een voorproefje zyn geweest van de komende begrotingsvergaderingen, dan staat de daarby betrokkenen nog heel wat te wachten. Het werd zowel In de commissie onderwijs als openbare werken een langdurige geschiedenis, waarbij het leek alsof het de commissieleden erom te doen was wie met de meeste woorden in feite niets over een onderwefp zou kunnen zeggen. In twee gevallen leidden de discussies zelfs niet tot resultaat: de onderwijs commissie en de commissie openbare werken stelden beide de beslissing uit over het al dan niet aanbouwen van drie lokalen aan de in aanbouw zijn de school in Overhees, de commissie openbare werken nam evenmin een beslissing over het oplossen van de verkeersproblematiek op de A. P. Hil horstweg. Op vragen hierover van Jan Visser (Prog. Soest) merkte wethouder D. Hoekstra (CDA) op, dat bewoners van enkele straten bij de gemeente ge klaagd hebben over geluidsoverlast. Met de bij de gemeente in gebruik zijnde apparatuur is die momenteel niet te meten, vandaar het voorstel om tot aanschaf van nieuwe geluid- meetapparatuur over te gaan ten be hoeve van de dienst gemeentewerken De resultaten van de metingen zullen worden bekendgemaakt, zegde de wet houder toe, en aan de hand van de resultaten zal men bekijken welke voorzieningen eventueel kunnen moeten worden getroffen. Ook de liberale sociëteit, voor het eerst geheel openbaar, welke maandag avond in restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat gehouden werd, leed aan de ongeïnteresseerdheid welke zich kennelijk van de Soester bevolking heeft meester gemaakt, zodra plaatselijke bestuurlijke zaken ter discussie staan. Er bestond nauwelijks belangstelling voor, ondanks het feit dat de secundaire modellen van het concept-ontwikkelingsplan en de straks in te voeren onroerendgoed belasting op de agenda stonden. Het VVD-raadslid, ir. M. A. van Ee, hield een inleiding over de twee mo gelijkheden die de gemeente straks heeft voor het innen van de onroe rend goed belasting; berekening op basis van (verkoop)waarde, of bere kening op basis van (gewogen) opper vlakte. De korte en toch interessante discus sie leidde ertoe dat vanuit de VVD- fractie druk op het gemeentebestuur te. verwachten is, tijdig zoveel infor matie aan de burger te verschaffen, dat een discussie op gang kan komen. De VVD zal met het oog daarop ook aandringen op het opstellen van kos tenberekeningen voor beide grondsla gen. De discussie over het concept ontwik kelingsplan werd gevoerd aan de hand van vooraf geformuleerde vragen. Die betroffen het groeitempo, het woning type, het verkeer, het dorpscentrum en een eventuele bebouwing van de Eng. Goed gehoor vonden de heren Zweers en Van de Werf van de werkgroep Leefmilieu Soest. Van de door hen verzamelde gegevens werd met grote belangstelling kennis genomen. De heer Zweers vocht goed gedocumen teerd de gemeentelijke bevolkings prognoses aan. terwijl men het spoe dig eens was over de nog te bouwen woningtypen. Aandacht werd ge vraagd voor huizen voor alleenstaan den en onvolledige gezinnen. De heer Van de Werf lichtte de stel- lingname van de werkgroep ten aan zien van de verkeersproblematiek toe, waarbij hij benadrukte dat alle ge meentelijke cijfers in het concept plan ontbraken. Met het oog daarop nam hij stelling' tegen veronderstel de verkeersproblemen, waarbij hij met name een eventuele belofte van afsluiting van de route Vondellaan- Ossendamweg als onjuist en onge oorloofd (niet op een bestemmings plan gebaseerd) betitelde. De vraag of er al dan niet in Soest behoefte was aan (nog) een centrum werd niet beantwoord, maar wel twij felden alle aanwezigen daar ernstig aan. Er zou sprake kunnen zijn van een geforceerde behoefte, die in de praktijk niet of nauwelijks zou be staan. Over de bebouwing van de Eng, en daar in zonderheid Kercken- landt van, dacht men zeer verschil lend. Van de Werf merkte op dat voorzover hij wist bij agrariërs zeker interesse zou bestaan de Eng als bouwland te handhaven. Gezien de zeer beperkte belangstel ling zal een volgende liberale socië teit weer het ontwikkelingsplan op de agenda zetten. Men is er van over tuigd dat het plan meer inwoners bezig houdt. De bromfietster Irma B. (21) werd op de Beukenlaan aangereden door een bestelauto bestuurd door de 28- jarige C. A. B. uit Amersfoort. Mej. B. stak voor haar woning de rijbaan over en lette niet op het tegemoetko mende verkeer. Met een hersenschud ding werd zij per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. KI aarwater In de achteraf-route, die de Sint ook dit jaar weer moest volgen, zyn de nieuwe wyken Overhees en Klaarwa- ter (nog) niet opgenomen. Dat heeft niets te maken met enige voorkeur van de Heilig Man voor de Soester notabelen, maar alles met de politie die voor Zyn (verkeers)veiligheid moet zorgen. ongetwijfeld goed gemaakt zijn op zijn tocht langs de vele zoete kinde ren die Soest rijk is. Dat bleek ook zo te zijn, al deed een opmerking van de Heilig man, over het nieuwe gemeentehuis, vermoeden dat Hij minder ingenomen was mei de oudere Soesters. Blij was Hij daarentegen dat de kinderen het mo gelijk gemaakt hadden dat er bij de Zuidereng toch een indianendorp ge bouwd gaat worden en dat zij ge dacht hadden aan andere kinderen. Hij was er erg tevreden over, zoals Hij toch wel in het algemeen geen klachten over Soest bleek te hebben. Daarom mocht iedereen die avond zijn schoen zetten en die mededeling werd met veel gejuich begroet. Om te laten zien dat Hij echt van plan was wat in die schoenen te doen, gaf Hij de burgemeester vast een grote taart met het opschrift „Van Sirf Nicolaas voor de burgemeester". Hij gunde het haar van harte, zei Hij, Omdat Sinterklaas nog zoveel bezoe ken had af te leggen, was de ont vangst op het bordes erg kort. Snel ler dan andere jaren ging Hij het ge meentehuis in om aan zijn taak in Soest te kunnen beginnen. Op het bordes van het gementehuis waren ook aanwezig de wethouders mevrouw M. van Stiphout-Croonen- berg en de heer G. Plomp; gemeen tesecretaris, de heer H. Borreman en de gemeentevooriichter, de heer B. van Os. Via de achterlangs-route" is onze grootste kindervriend, Sint Nicolaas, afgelopen zaterdag Soest binnengehaald. Een groot aantal kinderen, verge zeld van hun ouders is er getuige van geweest. Zo wel bij het station Soest - Zuid, waar de Goed Heilig Man al jaren pleegt aan te komen, als langs de weg die hy moest volgen èn bij het gemeentehuis, was de belangstelling zeer groot. In heel veel gevallen legde de t.v.-voetbalwedstrijd het tegen hem af, al ontbrak met name op het bordes van het gemeentehuis een enkel ver trouwd figuur. Gewerkt werd volgens het nu wel al oude beproefde scenario van de al even oude organisatoren. Vriendelijke woorden bij het station; een rit in een rijtuig met FVO voorop en rui ters er achter; een zwerm weldoende zwarte-pieten en wéér vriendelijke woorden bij het gemeentehuis. Bij het gemeentehuis voerden vanaf twee uur de drumband en majorettes van „De Springbakken" een voortref felijke show op. Met hun ingewikkel de loop-patronen hielden zij de wach tenden bezig, al zal menigeen een leuk Sinterklaasliedje gemist hebben. P.V.O. bracht daar direct bij aan komst verandering in, weliswaar met een' potpourri die zeker de kleinsten niiet zo snel konden volgen. Maar de stemming was er toen. Na een kort- welkomswoord van VW -bestuurder de heer J. C. Brouwer, bracht de bur gemeester eerst dank aan „De Spring- bokken", die haar min of meer ont glipt waren. Zij kregen een dankbaar applaus. De Sint had dat gemist, maar, zo ver onderstelde de burgemeester, veel zou De kindertjes in de wijk Klaarwater krijgen zaterdag a.s. de Sint op be zoek, die dan van 13 tot 15 uur aan wezig zal zijn in Van Dam's super markt in Honsbergen. De kindertjes van Overhees zullen een jaartje moeten wachten tot er een goede accomodatie in de wijk is, waar men Sint Nicolaas zal kunnen ontvangen. Dat wil evenwel niet zeg gen dat zoete kindertjes daar over geslagen worden. Sint Nicolaas met enkele van zyn Pieten op het bordes van het gemeentehuis. Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1975 | | pagina 1