Interessante vragen van De Wilde met het oog op het centrumplan Provincie neemt deel van kritiek op „Werkgroep Ontwikkeling Eemland" terug Boutique des Fleursam 'tZiwant/e (fT*\ kil Lederwaren Giftshop Gemeen teraadsvergadering Architecten in schoonheidscommissie krijgen burger naast zich ■v& (Esso) TASSEN RIEMEN KOFFERS P0RTEM0NNAIES Lederen ONDERZETTERS SLEUTELHANGERS Lederen POLSTASJES v.a. ƒ29,90 Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 02155-13473 Eeiiiverbeteriiigsplannen - De 2 nieuwe "Zwanenhoeders" van Soesterberg Wj Kent u onze prachtige oud-hollands ingerichte zaal met open haard? Agenda begrotingsvergaderingen Soester gemeenteraad Slecht weer Slechte banden Laat deze tijdig vernieuwen 4 halen, 3 betalen (jm fyïïmj „NIEH0F" V-/ en nog veel meer leuke kado artikelen. Naast de Oude Kerk Soester Courant van donderdag 27 november 1975 De raadsvergadering van de maand november 1975 zal niet de geschiedenis ingaan als buitengewoon en be langrijk. De agenda was er niet naar, al zal met meer dan gewone belangstelling uitgekeken worden naar het concept-antwoord dat b. en w. gaan opstellen naar aanleiding van de brief van Wijnands Woninginrichting B V. inzake uitbreiding van het winkelpand aan de Soesterbergsestraat. Daarin zullen vooral op aandrang van de heer K. de Wilde (PvdA) een aantal principiële zaken verwerkt moeten worden, die de moeite van het weten waard zijn. Afgezien van juridische belemmeringen wil de heer De Wilde weten of omwonenden be zwaren hebben tegen uitbreiding en of er bouwtechnische bezwaren zijn vanwege belendende percelen. De fractie-voorzitter van de PvdA vroeg ook op te geven of er meer van dergelijke aanvragen waren, waarbij hij ongetwijfeld ook bedoelde of de gemeente ervan op de hoogte is dat er meer winkeliers uitbreidings plannen hebben, die niet uitgevoerd kunnen worden omdat het bestemmingsplan Soest-Zuid dat verhinderd. Dat bestemmingsplan ligt nog bij de Kroon en de heer De Wilde verzocht het college alles in het werk te stellen om afwikkeling daarvan te bespoedigen. Daar zal het over enkele maanden, want zolang duurt het voor hei concept-antwoord gereed is, wel om draaien; de juridische opstelling èn de goede wil". Het is allemaal van erg groot belang met het oog op het centrumplan. Lang werd er gesproken over het antwoord dat de doktoren Walter en Eggink krijgen op hun corresponden tie, die nu zo ongeveer twee jaar loopt. PvdA en Progressief Soest zijn het niet met het antwoord eens, maar de brief, zoals die door het college was opgesteld gaat toch, óók namens hen, uit. Er werd hoofdelijk over gestemd en weer bleek dat de PvdA-wethouder, mevrouw Van Stiphout er een eigen mening op na houdt, en die niet inruilt voor het college-standpunt. De PvdA diende over het geval een motie in, die beoogde het besluit van 1973 ongedaan te maken. Feno menaal was de opmerking van de CDA-voorman Van Poppelen, die boutweg beweerde dat er toen (in 1973) een PvdA-fractie was die een verstandig beleid voerde. Evenwel werd de motie van de PvdA nu gesteund door drie van de vier wethouders (alleen wethouder Hoekstra was tegen), óók de beide VVD-wethouders, de PvdA-fractie en Jan Visser van P.S. en door mevrouw G. Alting-Ambrosius van de VVD. Met 8 tegen 15 stemmen werd de motie evenwel verworpen. Het „vragenhalfuurtje" duurde drie minuten; zo weinig animo was er voor en verder werd een deel van de twee uren durende vergadering besteed aan een geannimeerde onduidelijke discussie over de verordening „welstandscommissie". In ieder geval werd wel duidelijk dat de raad niet zó erg ingenomen was met de gang van zaken tot nu toe in deze commissie. „De b.n.a.-vakbroeders", zoals de heer G. van Aalst (WD) hen noemde, stelden zich in het verleden blijkbaar ook voor raadsleden te „on(be)grijpbaar" op. Het gesprek erover was niet zo helder en het resulteerde ook in het aanhouden van het voorstel. Duidelijk was wèl het „gesprekje" dat mevrouw P. Oranje-Entink (VVD) met onderwijs-wethouder Plomp opvoerde, ten behoeve van de leerlingen van de Sint Bonifaciusschool, die een deel van de vergadering bij woonden. Mevrouw Oranje had zich uitstekend geprepareerd en haar deel goed ingestudeerd. Zij had het over de nieuwe leesmethode, waardoor de kinderen sneller door konden krijgen waarover men het „ook hier" had. Wethouder Plomp antwoordde met iets in de geest van dat er nieuwe kapstokken kwamen. Het was een korte vergadering en mogelijk een aanloop voor de ongetwijfeld wat stevigere gesprekken die ons te wachten staan op 8, 10 en 11 december, als de begroting aan de beurt komt. Twee avonden en één hele dag. Om bij voorbaat woordwatervallen wat in te dammen, zijn er tijdslimieten vastgesteld. Maandagavond 8 december, te beginnen om 19 uur, mogen VVD en CDA ieder 30 minuten spreken; de PvdA 25 minuten en Progressief Soest 20 minuten. Daarna volgt het antwoord „in eerste instan tie" van burgemeester en wethouders. - r. Woensdagavond, ook weer te beginnen om 19 uur, krijgen VVD en CDA ieder 15 minuten spreektijd; de PvdA 13 minuten en Progressief Soest 10 minuten. B. e n W. hebben dan 50 minuten om te antwoorden en na de pauze van 15 minuten begint om 21 uur de directe behandeling van de begroting. Er wordt vergadert tot 23 uur, om vervolgens donderdagmorgen om half negen de draad weer op te nemen (tot 's midags 17.30 uur)). Ook wat de diverse begrotingen betreft zijn er voor de fracties beperkingen; VVD, PvdA en CDA mogen slechts D/2 uur praten; Jan Visser één uur, het college vier uur en met twee pauzes van een kwartier zijn de tien uur, die voor de begroting zijn uitgetrokken, vol. Er is nog een lunch-pauze ingelast van één uur. Vergeleken met vorig jaar is er een avond méér om te praten over de ruim 44 miljoen die de gemeente-huis houding gaat kosten. Toen werd er in totaal ruim 15^2 uur in het openbaar gepraat over de besteding van bijna 37 miljoen. Dit jaar zou het in 18 uur rond moeten zijn; dat kan ook wel, want het is uiteindelijk maar ruim zeven miljoen méér! Grondprijs De veel omstreden grondprijs voor een perceel in. het Smitsveen, die door de raad in september 1973, te gen het advies van het college in, werd verhoogd van 60 gulden tot 75 gulden per vierkante meter, was de inzet van een discussie, die uitmond de in een P.v.d.A.-mot.ie. Daarom werd gevraagd dat besluit te herroe pen omdat het onjuist was. Namens de VVD-fraktie betoogde de heer P. Lange (met enige hardnekkig heid door de burgemeester als „de Lange" aangesproken) dat van on- juisheid geen sprake was. Ter zijde merkte hij op het onbegrijpelijk te vinden dat de doktoren Walter en Eggink hun ongenoegen richtten tot het college, dat part nog deel aan deze beslissing had en juist de 60 gulden prijs voorstond. Hij vond dat het besluit juist was, met het oog op toen aangevoerde ar gumenten. Naast de verkoop van 625 vierkante meter grond, belastte d t gemeente zich met de aanleg van een parkje. Dat begin dit jaar aan de heer Slingerland een nabijgelegen gro ter stuk grond verkocht werd voor 60 gulden de vierkante meter, een lage prijs derhalve, vond de heer Lange verklaarbaar omdat het ging De plannen tot verbetering van de Ecm zijn nog eens aan de orde geweest in een bijeenkomst die uitgeschreven werd door de vereniging Vrienden van Eemland, en die in het gebouw De Open Hof gehouden werd. Allerbelang rijkste feit was die avond de mededeling dat de chef van de provinciale milieudienst, de heer Hesscl, een deel van de kritiek, die in de recente notitie van G.S. over het Eemverbcteringsplan over de Werkgroep Ontwikkeling Eemland, had teruggenomen. Uit een onderhoud tussen WOE-lid De Hoog en de heer Hessel was gebleken dat de provinciale kritiek op de argu menten van de werkgroep tegen „na- turbouw" langs de rivier, berustte op wederzijdese misverstanden. De milieudienst zou de argumenten niet zo goed gelezen hebben en ook zou er iets mis gegaan zijn bij het over brengen van het standpunt van de dienst aan de ambtenaren die het ad vies aan GS opstelden. Van haar kant verklaarde het "VVOE niet altijd even duidelijk geweest te zijn in haar grieven tegen het plan. Aan de bedoeling van de betrokken ambtenaar werd met name door de heer Zweers uit Soest getwijfeld, maar met zijn opmerkingen bracht hij de frans van mil bloemsierkunst groenprojekten orchldeeënkwekérij eteenhoffstraat 1-3, soest telefoon 02135-12455 ambtenaar bij waterstaat, de heer Van der Meulen, in het geweer, die op kwam voor de heer Hessel. Volgens de heer Van der Meulen zou deze zaak nog vóór de commissiever gadering, die afgelopen dinsdag gehou den is, binnen GS besproken worden. Voor de bijeenkomst bestond weinig belangstelling. Inleidingen waren er van Ir. H. Proper en van dr. Sybren De Hoog. De discussie werd geleid door de V. van E.-voorzitter mr. F. Luijckx. Mr. Luijckx bestreed het argument dat het plan niet teruggedraaid zou mogen worden in verband met de rechtsze kerheid. „Die rechtszekerheid is inder daad bij vrijwel ieder democratisch tot stand gekomen besluit een belangrijke zaak, als het om burgers gaat. Hier gaat het echter alleen om een verbete ring van de waterafvoer", aldus mr. Luijckx. De heer Los, secretaris van de Amers foortse afdeling van „Schuttevaer", 'n instantie die de belangen van de bin nen scheepvaart behartigt, liet duide lijk merken, achter de provinciale plannen te staan: „Hoe beter bevaar baar water, hoe beter de oevers en hoe schoner de rivier". Aan het slot van de bijeenkomst liet de gespreksleider weten dat de V. van E. haar reaktie op de provinciale no titie zo snel mogelijk aan GS en de leden van de commissie waterschap pen en natte waterstaat zal sturen. om 1720 m2, méér dan Slingerland nodig had. Daar stond ook tegenover dat de beide doktoren 62' i m2 par- keerterein moesten aanleggen en de heer Slingerland 430 m2. Voor de artsen bleef 375 m2 tuin over; de heer Slingerland moest 602 m2 tuin aanleggen. Naar de mening van de heer Lange was er zo'n groot verschil in onnut tig bebouwd oppervlakte, dat zijn fractie het prijsverschil nog steeds aanvaardbaar vond. De heer J. Visser (P.S.) was het daar niet mee eens. Naar zijn mening werd de vraag van de beide doktoren ont weken. Die willen alleen weten waar om zij in september '73 75 gulden moesten betalen en Slingerland twee jaar later „na de oliecrisis en prijs stijgingen" 60 gulden per m2. Kwalijk noemde Visser het dat de gemeente sprak óver 700 m3 inhoud, terwijl er slechts sprake was van 542 m3 wat de prijs niet op 195 per m3 bracht maar op 255 gulden. On waarachtig noemde hij het dat de ge meente de doktoren verweet dat zij een half jaar niets van zich hadden laten horen; van 4 december '72 tot 5 juli '73. „Een dag na de ontvangst van die brief (1972). op sinterklaas- dag belde doktor Walter op dat zij akkoord gingen en de grond wilden kopen", aldus Visser. Er moesten ech ter eerst een goedgekeurde bouwteke ning komen voor dat tot verkoop kon worden overgegaan en daaraan hadden volgens Visser de beide dok toren een half jaar moeten besteden. Steeds werd de tekening afgekeurd. Visser constateerde dat door dat half jaar, de prijs met vijftien gulden per vierkante meter opliep en hij vroeg: „En het tijdsverloop 1973-1975? Dan gaat er ineens weer 15 gulden af". Naar zijn mening had de raad al veel eerder moeten antwoorden: mea culpa, sorry heren, we zijn fout ge weest. Klaar was het dat hij wiet met de inhoud van de brief akkoord ging en Visser vroeg om hoofdelijke stem ming. De heer H Goote van de PvdA was het ook niet met de brief eens. De prijsverhoging indertijd was gebas- seerd op „nauwelijks terzake doende en voor een deel onzakelijke" argu menten. Hij sprak van een inconsis tent beleid, waardoor de rechtvaar digheid in gedrang kwam. De nu aan gevoerde motieven voor de prijsver hoging waren naar de mening van de heer Goote beslist onvoldoende én hij vond dat de kwestie principieel gesteld moest worden. Naar zijn me ning moest teruggekomen worden op het besluit van 1973 waarvoor hij eeh motie achter de hand had. De heer J. van Poppelen (CDA) was het daarentegen geheel met de heer Lange eens. Het besluit werd toen ge nomen met het oog op toen gevraagde prijzen voor percelen in de wijk Klaarwater. Dat werd door Visser ontkend. Vis ser woont in Klaarwater en betaalde, zoals hij zei, twee jaar geleden 60 gulden per vierkante meter. Van Poppelen wilde in ieder geval niet terugkomen op de in '73 genomen beslissing. Nadat de burgemeester verklaard had in deze kwestie geen partij te willen zijn, omdat het college de prijs van 60 gulden immers voorstond, merkte zij op voor het concept-antwoord „in de huid van de raad gekropen te zijn: getracht te verwoorden wat de raad toen en nu van mening was". Daarop werd de motie ingediend, die eerder „ongezien" door Visser gesteud werd. De inhoud horende trok Visser ziich terug, omdat hij wist dat de dok toren toch niet meer kopen wilden. De PvdA vond dat de grond voor 60 gulden opnieuw aangeboden moest worden. Fraktie-voorzitter De Wilde (PvdA) maakte Visser erop attent dat het niet ging om koop maar om het feit dat de prijsopdrijving onjuist was. De motie werd verworpen. Daarna werd hoofdelijk gestemd of de brief moest uitgaan. Ook daar wa* een meerderheid voor. Tegen stem den de PvdA-fractie met wethouder mevrouw van Stiphout en Jan Vis ser. Naar aanleiding van het debat merkte mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) ten overvloede nog eens op, af spraken vooral schriftelijk vast te leggen. Men moest voorkomen dat er op essentiële punten een welles-ndetes spelletje gespeeld kon worden. Oude kantoor De enige vraag voor het vragenhalf uurtje betrof het oude kantoor van gemeentewerken, waar de gemeente Itfke sociale dienst in gedacht is. K. de Wilde (PvdA). „Was het krediet", zo vroeg de heer Goote van de PvdA, „dat nodig is om het gebouw op te knappen, al goedgekeurd door g.s.?" Dat was zo, zei wethouder Hoekstra, al had h(j slechts een mondelinge goedkeuring. Ondanks dat waren de eerste stappen voor het herstel al gezet. Het tijds stip van ingebruikneming zou af hangen van de weersomstandigheden; bleef het lang goed weer dan kon vlotter doorgewerkt worden. Bij het voorstel een krediet beschik baar te stellen voor het treffen van bijzondere voorzieningen aan 240 ga lerij woningen werden wat technische vragen gesteld door de heer Hilhorst van de VVD en drong de heer J. van den Brakel (PvdA) aan op optimaal toezicht van de kant van gemeente werken nu en in de toekomst. Hij stelde vast dat er in het verleden fouten waren gemaakt, maar wilde toch niet in het verleden kijken. Geen waardering bleek hij te hebben voor de opmerking van de heer Van Poppelen (CDA) dat dat terugblikken even te voren (bij de behandelng van de grondprijs) geen probleem ople verde. v Van den Brakel vond, dat als er met gemeenschapsgeld werd gehandeld, het toezicht bijzonder scherp moest zijn. Wethouder D. Hoekstra. Dat toezicht was er, hoorde hij van wethouder Hoekstra, die overigens vlot toegaf dat er in het verleden fouten waren gemaakt. Vlot was de heer Hoekstra ook met zijn bijzonder eerlijke opmerking dat hij van de BTW-kwestie en het al dan' niet af dragen van deze belasting omdat de werkzaamheden door een Duitse fir ma worden uitgevoerd, niets wist. De heer C. Verheus (CDA) had ge vraagd hoe dat nu zat, maar de heer Hoekstra verpakte niet in véél woor-i den, zoals zo dikwijls gebeurt, dat hij er niets van wist. Hij zou het wel la ten uitzoeken. Benoemingen Met 22 van de 23 stemmen werd de heer G. Stekelenburg benoemd tot hoofd van de Wethouder De Haan- school te Soesterberg en met 23 stem men werd de heer G. H. de Jong, nu verbonden aan de Rinke Tolman- school te Soest, benoemd tot hoofd van de openbare lagere school in de* wijk Overhees. In februari-maart vol gend jaar, moet de school in gebruik genomen worden. De heer G. Vellekoop kreeg op zijn verzoek ontslag, onder dankzegging voor de door hem bewezen diensten, uit deze culturele commissie. Tel. 03463-1423 introduceren 10% reduktie op alle prijzen voor gezelschappen van meer dan 20 personen. Nu dus b.v.: pils en frisdranken voor f 1.12, koffie minder dan een gulden, diner van 3 gangen niet f 19,50 maar f 17,55. Bijzonder geschikt voor recepties - tot 140 pers. Voor koffie-tafels, koud-buffet en diner - tot 70 pers. Vraagt vrijblijvend alle inlichtingen W elstandscommissie Het besluit de verordering, regelende de samenstelling,bevoegdheden en werkwijze van de welstandscommissie, vast te stellen, werd niet genomen. Er waren wat onduidelijkheden in de concept-verordering ondanks het feit dat in de maand juli al, de zaak in commissies al rondgepraat was. Het ambtelijk apparaat kwam zelf al met enkele wijzigingen, maar daar naast wilde de heer G. van Aalst (WD) het aantal leden van' de com missie uitbreiden met de wethouder van openbare werken en een lid van de commissie openbare werken. Die aanvullingen werden hem later in het gesprek ontraden en de heer Van Aalst trok daarop zijn voorstel in. De heer De Wilde (PvdA) beklaagde zich over de gang van zaken; te laat kreeg hij de wijzigingen door en het maakte alles bij elkaar op hem een uiterst rommelige indruk. De heer J- van Poppelen (CDA) W3S ook niet tevreden en beide heren drongen aan op aanhouden. Daai; kwam het uiteindelijk van, zij het dat ieder eerst mocht formuleren wat hij alsnog gewijzigd en-of aangevuld wilde zien, Er werden wat onduidelijkheden uit de tekst gehaald en er wordt aan toe gevoegd ondermeer dat het maande lijkse verslag voor alle raadsleden ter inzage ligt; dat de commissie een jaarverslag moet opmaken en dat de zittigsduur beperkt wordt tot maxi maal zes jaren. Het burgerlid dat »i? de commissie opgenomen wordt, krijgt een plaatsvervanger en Jan Visser hoorde tot zijn genoegen dat hij al tijd de vergaderingen van de commis sie mag bijwonen, tenminste zo lang hij raadslid is. Over een maand komt het voorstel opnieuw in de raad. VAN WEEDESTRAAT 31 TELEFOON 12239 Vergadering op 8 december 1975: Algemene beschouwingen van de frac tievoorzitters met betrekking tot de vaststelling van de begroting der ge meente en die der bedrijven en tot goedkeuring van de begroting van de stichting zwembaden Soest en de sportstichting voor het jaar 1976. Vergadering op 10 december 1975: -Vervolg algemene beschouwingen en aanvang behandeling begrotingen tak ken van dienst. Vergadering op 11 december 1975: 1. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die van de bedrijven en tot goedkeuring van de baden Soest, het openluchttheater en begrotingen van de stichting zwem baden Soest, het openluchttheater en de sportstichting voor het jaar 1976 inclusief de le wijziging. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1976: a. als bedoeld bij artikel 55 der La- ger-onderwijswet 1920 voor het ge woon lager onderwijs; b. als bedoeld bij artikel 189, 5e lid van het Besluit Buitengewoon On derwijs 1967 voor het buitenge woon onderwijs. 3. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare scholen voor g.l.o. voor het jaar 1976. 4. Voorstel tot verhoging van: 1. de rei nigingsrechten; 2. de straatbelasting; 3. de rioolbelasting; 4. de opcenten op de personele belasting; 5. de hon denbelasting. 5. Voorstel de door de stichting zwem baden Soest voorgestelde wijziging van de tarieven voor het Soester Na tuurbad en het Instructiebad „Dt Turf" vast te stellen. Ingekomen stuk: Brief van burgemeester en wethouders inzake de in 1976 in rekening te bren gen kosten van uitweg, met voorstel, dit voor kennisgeving aan te nemen. SELF SERVICE SERVICENTER BEUKENLAAN 27 Soest - Tel. 16835

Soester Courant | 1975 | | pagina 7