108 vragen over de begroting 1976 werden schriftelijk beantwoord ,Bumbelbie' sfeervolle modezaak Prijswinnaar in Soest Inspraakavondje over ontwikkelingsplan mislukt Donderdag 4 december 1975 51e jaargang no. 16 y, f i Nieuwjaars wensen Financiële consequenties van ophouden bestemmingsplannen (nog) niet bekend In januari en maart „praat" men opnieuw UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Gebleken wer- Zoals gebruikelijk verschijnt de Soester Courant op 30 december met een speciale krant, met o.a. de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar en waarin tevens de Nieuwjaarswensen worden opgenomen. Met het oog op de vele feest dagen (o.a. Kerst) moeten wij over de teksten van de Nieuw jaarsadvertenties tijdig kunnen beschikken, daar ons anders de tijd ontbreekt, de krant op tijd te doen verschijnen. Derhalve verzoeken wij U be leefd, doch dringend uw even tuele Nieuwjaarswens uiterlijk 19 december in te leveren. Mogen wij in deze op uw mede werking rekenen? Bij voorbaat onze dank! ADM. SOESTER COURANT Wat deze laatste serie betreft wordt in een antwoord gezegd dat de gemeente een reserve heeft van ruim 24 miljoen gulden; dat de telefoonkosten hoger geraamd worden omdat o.a. de be diening van de huistelefooninstallatie door een jeugdloner, is overgenomen door twee parttimers, niet-jeugdloners en het abonnement is gestegen in ver band met uitbreiding van het aantal interne numers. Soms kan op vragen niet, of niet direct geantwoord worden. Zo werd ge vraagd of de hogere uitgaven voor het „geautomatiseerde bevolkingssysteem" in de praktijk gerechtvaardigd geacht worden. Daar zal „t.z.t." op geant woord worden; maar op de vraag hoe b. en w. denken over de instandhou ding van de (personele) indeeënbus en de ideeënbuscommissie, is 't antwoord „geen idee". De „pers" trok dit jaar ook de be langstelling van de raadsleden; een lid betreurt het dat enige vergaderin gen van de culturele commissie „niet" door de pers zijn bijgewoond, maar daar staat tegenover dat de commissie die zich met de sport bezig houdt het bezoek van de pers nauwelijks op prijs stelt, althans na de „weinig ob jectieve wijze waarop de laatst gehou den deelnemersvergadering in de pers werd verslagen". Het is bekend dat op één na, de leden van het sportstichtingsbestuur niet in het openbaar willen vergaderen, on danks dat de jaarlijkse openbare deel nemersvergadering steeds opnieuw het onbehagen van de deelnemers te zien en te horen geeft. Geen herhaling Over Ruimtelijke Ordening werden 17 vragen gesteld; de eerste vragen gaan over de inspraak met verwijzing naar de storm van protest die opstak rond het plan Zuidereng. Gevraagd wordt op de geplande inspraak procedure met betrekking tot het ontwikelings- plan wel voldoende is, zodat geen her haling komt van de problemen rondom de Zuidereng. Het college antwoordt dat „is en wordt getracht door het geven van informa tie, het op gang brengen van discussie en het vragen van reactie op alle in formatie", de bevolking tot inspraak aan te zetten, De avond begon met een inleiding door de burgemeester. Ze zou het kort houden, omdat men geleerd had van eerder gehouden avonden, dat het belangrijk was dat het bezoek aan het woord kwam. Desondanks praat te de burgemeester bijna drie kwar tier, herhaaldelijk onderbroken door lieden, die zonder blikken of blozen' vijftien tot twintig minuten te laat de zaal binnen stapten. De gemeente had kennelijk niet op zoveel belangstellenden gerekend en dat had tot gevolg dat het minimum model zaal tot het maximummodel uitgebreid moest worden. De burge meester behandelde in vogelvlucht de vijf secundaire modellen, die ter dis cussie zouden staan. Geruime tijd stond zij stil bij de werkgelegenheid, waarbij ondermeer het streven naar evenwicht tussen wonen en werken in De bestemmingsplannen, die in af wachting van het ontwikkelingsplan opgeschort zijn, zijn Zuidereng, Klein- Engendaal, Kerckenlandt, aanleg weg om Soest-Zuid (verlengde Centrum- weg), 't Hart en Soesterberg-Kom. Buitendien ligt vanaf 6 juni 1.1. het plan Landelijk Gebied ter goedkeuring bij GS, de „eerste herziening" Indus trieterrein vanaf 21 februari bij GS en het plan Soestdijk bij de Kroon. Tegen het plan Landelijk Gebied wer den 23 bezwaarschriften ingediend; 7 agrarische belangen, 6 milieubelangen, 7 van recreanten/kampeerders en nog 3 „diversen". Revisieplannen moeten nog worden vastgesteld voor Soest- Midden (volgend jaar februari voor vooroverleg gereed), 't Hart, Smits veen, Soestduinen, Soesterberg-Kom en Amersfoortsestraat. Voor de voor bereiding van het plan Soestdijk-'t Hart is het nodig dat op grond van het ontwikkelingsplan, definitieve stand punten zijn gevormd inzake wegen- en verkeersstructuur. De revisieplannen Smitsveen en Soest duinen komen vermoedelijk pas né 1976 aan de orde. „Het is overigens op het moment niet mogelijk", zegt het college in een ant woord, „op dit moment een duidelijk beeld te geven van de financiële con sequenties van het ophouden van de diverse bestemmingsplannen". Er is wel opdracht gegeven een dergelijk overzicht op te stellen, waaruit de in vesteringen blijken die in het verle den gedaan zijn bij de aankoop van de potentiële groeigebieden. Ook over de Molenstraat-kwestie den vragen gesteld en uit de ant woorden blijkt dat het bestuur van woningbouwvereniging St. Joseph reid is een procedure op gang brengen om tot vervangende woning bouw te komen, maar dat b. en w. zich nog niet met de planologische perspectieven heeft bezig gehouden. In antwoord op een andere wordt zeer beslist gezegd dat „nieuwe industrieterreinen niet gecreëerd zul len worden". Slechts ten behoeve van de inpassing of verplaatsing van be staande plaatselijke bedrijven zullen nog wel enige bedrijfsbestemmingen moeten worden aangewezen. Soest genoemd werd. Ook werd ge steld, dat als de regio werk ver schafte, Soest een deel van het „wo nen" op zich moest nemen. Bij de bespreking van het winkelmo del vond de burgemeester dat er iets gedaan moet worden om de kooplek- ken, het verlies aan koopkracht, te dichten. Met dat model was bijzondere haast geboden. Aan het onderwijsmodel, het recrea tie- en het welzijnswerk werd weinig aandacht besteed en de burgemeester besloot met het verzoek aan alle in woners, toc'h vooral de kleine enque- te. het vragenlijstje dat in het decem bernummer van het gemeentelijk voorlichtingblad Op 't Hoogt zal wor den opgenomen, te beantwoorden. Er komt ook nog een grote vragenlijst, maar invulling daarvan vereist wel bestudering van het gehele concept plan.. Politie Elf vragen betroffen de plaatselijke politie, onder andere over het instituut een volledige dagtaak, maar omdat het niet zover is op het moment, heeft de 90 man is gebracht. Het betekent na- Na een pauze moest de discussie over de modellen beginnen en daarbij werd eerst het werkgelegenheidsmodel aan de orde gesteld. Na enkele terzake zijnde vragen van de heer W. Huiser, bestuurslid van de Soester Gemeen schap, nam het gesprek een geheel andere wending toen Mr. M. van der Werf, van de werkgroep Leefmilieu Soest, later gesteund door Chris Ui- terwijk en de heren J. Polman Tuin van het plaatselijk VVD-bestuur, de inspraak procedure aanvocht. Vol gens de\heer Van der Werf was in spraak nu nauwelijks mogelijk omdat, zoals de gemeente zelf vond, in spraak kennis van zaken eiste. Die kennis van zaken had men nauwe lijks kunnen vergaren omdat ook de secundaire modellen te laat ter be schikking kwamen. De burgemeester draaide de zaak toen om en zei dat men deze avond dan maar moest zien als een voorlich tingsavond. Een discussieavond wilde zij wel houden in de maand januari, als alle binnengekomen suggesties (o.m. van de vragenlijsten) verwerkt konden zijn. Later werd die discussie weer verschoven naar eind maart en ook werd gevraagd dan eerst de pri maire modellen aan de orde te stel len. De heer Zweers van de Werk groep Leefmilieu Soest vond dat al lereerst de fundamenten van het plan besproken diende te worden en het oud-raadslid de heer Jonkers stelde voor alle groepjes die nu gereageerd hadden, vooraf bij elkaar te roepen voor een gesprek. Toen men zover gekomen was, en dat was tien minuten voor tien, verlie ten de eerste bezoekers de zaal. Zij hoorden niet dat de heer E. Holtrop voorzitter van de Soester Gemeen schap, toch weer kwam met een voorstel óók in januari al te gaan praten; „een vrijblijvend vraag en arct woordavond je" noemde hij het melqk voor een 6-tal personeelsleden neren als de sterkte van het corps op „wükagent" pas goed kunnen functio- wykagent. Volgens het college zal de auto-surveillance prioriteit boven de wükagent gekregen. Iedereen scheen zijn zin te krijgen, zij het dat de burgemeester er voor waarschuwde dat alle inspraak er niet toé mocht leiden, dat het ont wikkelingsplan later vastgesteld zou worden dan uiterlijk de maand no vember van het volgend jaar. Naar haar mening kon met name in de winkëlsituatie en verkeersproblemen niet langer gewacht worden op defi nitieve standpuntbepaling. Op dat moment maakte de heer Ver kade zijn „trieste" opmerking. Hij las een brief voor, die gedateerd was van 28 januari 1966 en waarin aan een ondernemer geen medewerking werd verleend voor de bouw van een winkel-woonhuis en dat met het oog op toekomstige plannen. De lange procedure verontrustte de heer Verkade; nog eens extra, nu hü op deze avond hoorde goochelen met alle mogelüke vergaderingen die nog gehouden moesten worden. „Amersfoort, Utrecht, Hilversum, Baarn; overal kwam men tot een be slissing. Geachte burgemeester kom ook tot een besluit, zodat iedere on dernemer ook tot beslissen kan ko men", aldus de heer Verkade. Het immer uitstellen van de eind beslissing weet de burgemeester on dermeer aan de sterk veranderde prognoses, die Soest in plaats van 80.000 inwoners, misschien nu in 1990 44.000 inwoners gaf. Wel was zij het eens met de heer Verkade, dat lan ger uitstel niet verantwoord was, waarbij zij echter voor iedere goede verstaander opmerkte, dat als Soest een beslissing genomen had, ook de andere overheden nog wat te ver tellen hadden en zij hoopte dat men daar dacht als in Soest. Na de opmerking, dat de betweter^ alle ontwikkelingen tegenhielden be sloot de burgemeester de avond met de mededeling dat inmiddels geble ken was, dat onder de 3800 handte keningen tegen het zuiderengplan er ook waren van baby's, van inwoners die r;et zelf getekend hadden. En en kele hr -"Wden uit Eemnes. Zo ^or-' half elf vertrokken de on geveer 120 belangstel'enden meeren- deels onvoldaan huiswaarts. Voor het „generaal pardon" hebben zich in Soest 89 buitenlandse werkne mers aangemeld en daarvan zijn er 71 gelegaliseerd; derhalve 18 weigerin gen. Er werd verder ook gevraagd waarom voor de politie een judomat wordt aangeschaft (judosport voor politie aan te bevelen, zo niet noodzaak); waar om de post aankoop munitie zo hoog is opgevperd (bij inbegrepen olie, poetslappen en oefenmateriaal voor mobiele-eenheid èn twee jaar weinig aangeschaft) wat men zich voorstelt van de post „crime precention" (voor lichting) en een vraag waarom de politiesportvereniging meer subsidie krijgt dan de brandweervereniging, (verschil tussen verijwilligers en be roepsmensen). Wat de brandweer betreft blijkt dat de bezetting van de alarmcentrale met één man wordt uitgebreid, omdat een permanente bezetting met drie man, zonder het maken van veel overuren, niet mogelijk is gebleken. Bij de vragen onder het hoofdstuk „gemeentewerken" komt de vraag voor of de Oranje-comité's van zowel Soest als Soesterberg een verantwoor ding overleggen van de bestede sub sidies (8.350,-). Het antwoord is: het Oranje-comité Soest legt jaarlijks een financieel ver slag over het afgelopen jaar over. Van de Oranjevereniging Soesterberg werd de laatste jaren slechts éénmaal een financiële verantwoording ontvangen en wel over het jaar 1973. Dit comité legt bij zijn jaarlijkse subsidie-aan vraag wel een gespecificeerde begro ting over". Onderwü's Uit het antwoord op een vraag over de stichting van een LOM-school, een school voor kinderen met Leer- en OpvoedingsMoeilükheden, blijkt dat 't college in^fTrincipe eerder tégen dan vóór de stichting van een dergelijke school is. is dat de schoolpsycholo gische dienst, de inspecteur van het buitengewoon onderwijs èn de school raad vóór zijn, maar dat in het onder wijsveld enige scepsis bestaat. Daar is men van mening dat deze kinderen met extra begeleiding ook bij het ge woon lager onderwijs geholpen kun nen worden. Overigens wordt opgemerkt dat een LOM-school slechts haalbaar wordt, indien de schoolbesturen van Baarn en Soest tot een vorm van samenwer king kunnen komen. De vragen betroffen verder de regio nalisering van de schooladviesdien sten; de integratie van het kleuter- en lager onderwijs (bij nieuwbouw in één gebouw); „de ouderparticipatie; het schoonmaken van scholen (kosten schoonmaaksters hoger dan van schoonmaakbedrijf) en de melkver- strekking en eventuele alternatieven daarvoor. Ook blijkt dat het college niet het voornemen heeft alsnog het gebouw van de voormalige openbare mavo aan de Middel wijkstraat te herstelen. Het is gelet op de daaraan verbonden kos ten uit economisch oogpunt niet te verdedigen. Cultuur Het college zegt kennis genomen te hebben van de opmerking dat be treurd wordt dat de pers enige verga deringen van de culturele commissie niet heeft bijgewoond. Ook wordt meegedeeld dat de „pro fielschets" voor de te benoemen amb tenaar voor culturele zaken nog moet worden opgesteld. Er wordt een enkele vraag gesteld over het artishockge- bouw (de nota van de beheerscommis sie kan tot verschillende interpretaties aanleiding geven); over subsidieverle ningen; over het gebruik van de mu ziektent (gemiddeld tien keer per jaar) en óók over het Oranje-comité. Gevraagd werd wat de mening van het college is over de activiteiten van de Oranje-comité's (Soest en Soester berg) en of het nog wel verantwoord is subsidies te geven. Het college antwoord: „Alhoewel me ningsvormen plaats vindt op basis van een concretisering van subjectieve ge voelens, zijn wij van mening dat de activiteiten van de Oranje-comité's in z'n algemeenheid positief beoordeeld dienen te worden. Uitgaande van deze beoordeling en rekening houdend met de achtergronden van bedoelde activi teiten, zijn wij van oordeel dat de be treffende subsidies verantwoord zijn". Bij het hoofdstuk „zwembaden" is een vraag gesteld over de post reclamekos ten en uit het antwoord blijkt dat ge durende de warme zomer van 1975 reclamevluchten voor het Soester Na tuurbad zijn uitgevoerd boven de ge bieden Bijlmer - Amsterdam - Loos- drecht - Utrecht; Hilversum - Bussum - Loosdrecht - Utrecht; Amsterdam - centrum - Bijlmer - Weesp; Utrecht - Loosdrecht - Hilversum - Bussum; en Utrecht - Hilversum - Bussum - Weesp. Wat de openbaarheid van de vergade ringen van de sportstichting betreft, blqkt het stichtingsbestuur in mei be sloten te hebben openbaarheid „voor hands" na te streven door Informatie via contacten van bestuursleden met de verenigingen en door het periodiek „informatie" van de sportstichting. De ervaringen daarmee wil men afwach ten, „temeer daar in de laatste deel nemersvergadering ook onder de ver tegenwoordigers van de sportvereni gingen geen onverdeeld standpunt met betrekking tot de openbaarheid van bestuursvergadering bleek". Het college zegt ook nog van mening te zijn „dat bij openbaarheid gemakke lijk misverstanden kunnen ontstaan over perspublikaties met betrekking tot de in de bestuursvergadering voor een juiste beslissing onmisbare achter grondinformatie". Overigens zou het college de oprichting van een sport raad toejuichen. Maatschappelük werk De vragen betroffen hier de hogere subsidies voor het dierenasiel (gunstig rapport van de inspecteur); het bevol kingsonderzoek op longaandoeningen; inentingen (niet massaal tegen maze len, wel tegen rode hond); de stank in het zandgat te Soesterberg (Soest kan daar niet optreden, wel de provincie of de gemeente Zeist); de consultatiebu reaus; de Nederlandse Stichting Ge luidshinder en de realisatie van het wijkdienstencentr. „Overhees" (werk groep uitgebreid met twee wijkbewo ners). De ambtenaar die aangesteld wordt voor de maatschappelijke begeleiding van het gemeentepersoneel, wordt toe gevoegd aan de afdeling personeels zaken van de gemeentesecretaris. De laatste vragen betreffen de op brengsten van het gemeentelijk kam peerterrein; de vrijstellingsmogelijk heden voor het betalen van reinigings rechten; het plaatsen van plattegron den van de gemeente bij de toegangs wegen (zal onderzocht worden) en hoe veel contributie de VW denkt te ont vangen (7500 gulden in 1976). A.s. maandagavond van 19 tot 23 uur; woensdagavond eveneens van 19 tot 23 uur en donderdag van 08.30 tot 17.30 uur, wordt in de zaal van de brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg in het openbaar de begroting behan deld. Maandagavond beginnen de fractievoorzitters met een „algemene beschouwing" over het bestuursbeleid. Aan de Soesterbergsestraat, hoek Korte Ossendam bü het busstation, opende de heer P. van der Laan zyn tweede modezaak in de regio Amersfoort. De eerste staat in Hoevelaken en draagt, evenals de zaak in Soest, de originele naam „Bumbelbie. Soest trok de heer Van der Laan aan, vanwege het inwonersaantal en de toekomstige uitbreidingsmogelükheden. In zyn sfeervol ingericht zaak brengt hü zeer modische maar toch betaalbare dames- en tienerkleding; een exclusieve collectie die, en dat is een nieuwigheidje voor Soest, tweemaal per week vernieuwd c.q. aangevuld wordt. Met het oog daarop is het personeel ingesteld op „vrü'blüvend" inlopen van belangstellenden. „Bumblebee" is het Engelse woord voor hommel, maar met deze stekende beestjes heeft deze nieuwe modezaak niets van doen, dan alleen mischien een vriendelük zoemen, want u wordt er büzonder vriendeiyk ontvangen en geassis teerd by' het maken van uw keus. Foto Herman van Dam Naar aanleiding van de door het college van burgemeester en wethouders ingediende begroting voor het jaar 1976, zyn door de raadsleden in totaal 108 vragen gesteld. Drie vragen hadden betrekking op het slachthuis, vier op het gasbedrüf en de centrale antenne-inrichting, waarvan de organisatie bü het gasbedrüf is ondergebracht; vier op het gemeentelük bosbezit, zeventien op de ruimtelüke ordening, elf op de politie, vier op de brandweer, één op het woningbedrü'f, elf op gemeentewerken en twintig op onderwüs en cultuur. Daarbü nog eens vier extra op de zwembaden, drie op de sportstichting en de sportaccommodaties, twee op de schoolartsendienst en de schooltandcontrole, tien op maatschappelük werk, drie op personeelsbeleid, één op het grond bedrijf en tenslotte tien op het overige financiële gedeelte. Vorige week kreeg de heer J. Duran, die nog maar enkele maanden in Soest aan de Joh. Poststraat woont, een Pfaff-naaimachine aangeboden. Het was de prüs die hü verdiend had door één van de wekelükse puzzels „voor een goed doel" in ten landelük dagblad, goed op te lossen. De Pfaff-naaimachine werd hem overhandigd door mevrouw Van Huissteden, van de gelüknamige zaak aan de Soesterbergsestraat, hèt verkoopadres voor dit merk in Soest. Foto; Herman van Dam ,,'t Is triest", zei de voorzitter van de vereniging De Soester Ondernemer, de heer G. Verkade, „dat een ondernemer-winkelier tien jaar büna, wacht en nog steeds niet weet of er in Soest een winkelcentrum komt". De heer Ver- kade maakte deze opmerking op de avond, die door de gemeente werd aan gekondigd als „discussie-avond over de secundaire modellen van het Ontwik kelingsplan Soest 1976. Aan de discussie over de modellen kwam men nau- weiüks toe; voor het ook maar op gang kon komen, liep men vast op de procedure-kwestie en dat maakte ook deze avond „triest". Het college van burgemeester en wethouders, de raadsleden en ongetwüfeld vele bezoekers zullen met het onbehaaglüke gevoel weggegaan zün^dat er in Soest nauwe lijks iets gebeuren kan, of het beleid, de voornemens, de plannen en de pro cedure worden aangevochten, wat uitstel en grote onzekerheid geeft. In die richting wees een uitlating van een van de bezoekers, dat de gemeente zich min of meer liet ringeloren door wat betweters. Hoe goed die het ook; bedoelen; zó komt hun verweer, dat dikwüls zeer terecht is, over. De presen tatie van de gemeente wordt aangevohten. Maar ook aan de presentatie van de tegenpartü schort wel wat. SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4.75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag

Soester Courant | 1975 | | pagina 1