De Kerst-in 1975 Nuttige informatie-avond over de Islam ZONDAGMIDDAGCONCERT IN ARTISHOCKGEBOUW Vragen aan alle inwoners over Centrale Antenne Inrichting Driseen winkelwaar kleren kiezen kinderwerk is MUcUyw ven 7 maaswinkel HOME'E „de Spiekersjop" PROBLEMEN MET UW ELEKTRISCHE INSTALLATIE? FRANS BOSMAN B.V. GEEF EENS WAT MEER LETTERS, GEEF EEN BOEK Het Nederlandse Parlement vroeger en nu f39,-. Mijn leven 29,50 De Bermuda driehoek 16,50 Asterix en het geschenk van Caesar ƒ4,50 Colditz '40-'45 19,90 De vermaarde Enkhuizer Almanak ƒ2,50 BOEKHANDEL vande\ c De Sint neemt s g een pint a g „öe kORte öuinen" 3 'n bezoekje waard Kerstspel in gebouw N.P.B. Werkgroep buitenlandse werknemers kan meer vrijwilligers gebruiken J.O.V.D. steunt Amnesty International Gevonden voorwerpen Fijne kleding Kosten eigen antenne veelvoud van aansluiting op CIA Zaterdagmiddag concert in Domkerk Voetballertje breekt been Turk gaf valse rijbewijzen af Bewoners Overhees vonden gehoor Met liefde naar Rusland Pastoor opgelicht PvdA Soest attendeert op rechtse hetze waarMerenttiezenkinderwerkis Soester Courant van donderdag 4 december 1975 De voorbereiding voor de Kerst-in 1975 draait op volle toeren en afgaande op het voorlopige programma, zit het er duidelijk in dat de Kerst-in Soest dit jaar nog een groter succes gaat worden dan de voorgaande jaren. De centrale gedachte van de kerst-in is gezelligheid en kontakt met anderen. Daartoe kunt U in de rustige sfeer van de als huiskamer ingerichte expositie zaal van Artishock praten en kaarten, dammen en schaken of met andere gezelschapsspelen bezig zijn. Daarnaast kunt U gratis thee drinken in de theehoek, of knutselen in een 'aparte zaal met mogelijkheid van han denarbeid voor jong en oud, of sjoelen, tafelvoetbal, ringbiljart e.d. in weel een andere zaal. En bij dit alles komt nog een ontspan ningsprogramma met voor elk wat wils, dat deels in de huiskamer en deels in de balletzaal zal worden ge bracht. Ie kerstdag: 12.30 uur: Kerstsamen- zang; 13.00-1500 uur: Turkse muziek en dans, verzorgd door een Turks ge zeischap; 13.30-14.30 uur: accordeon- kwartet met o.m. kerstliederen; 15.00 uur: poppekast voor de kinderen; 16.00 uur: Eemlandkoor o.l.v. de heer Stal pers; 17.00-19.00 uur: gezellige uitge breide broodmaaltijd in een aparte zaal. Hierover volgen de volgende week nadere mededelingen in de Soes ter krant. Tijdens deze maaltijd blijft de rest van het gebouw normaal be schikbaar; 20.00-22.00 uur: volksdan sen o.l.v. de heer Tieland uit Hilver sum, 2e kerstdag: De gehele dag gezellige rustige achtergrondmuziek van een combo; 13.00-15.00 uur: wederom Turkse muziek en dans, verzorgd door onze Turkse mede-Soesters; 15.00-18.00 uur: simultaan-schaakwedstrijd gege ven door de hoofdklasser, de heer H Weenink uit Soest. Hierover de vol gende week nadere informatie; 15.00- 16.00 uur: zanguitvoering van de ge zamenlijke Soester Bejaardenkoren, o.l.v. de heer Van Vliet; 19.00-22.00 uur bingcK met mooie prijzen, afgewisseld met dansen. Door de verdeling van de aktiviteiten over verschillende zalen is er niet al leen keus te maken, maar bovendien de gelegenheid om in de huiskamer in een rustige sfeer samen te zijn. Succes hangt echter niet alleen af van het programma. Er komt meer voor kijken. Wil de kerst-in een open huis zijn voor ledereen om samen met anderen de vredesgedachte van het kerstfeest ge stalte te geven, dan moeten er veel mensen komen. Al was het alleen maar om diegenen een plezier te doen, DR. WILLEM DREES GOLDA MEIR (compleet) goedkope uitgave Kadootjes voor iedereen allemaal onder één dak bjj SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 Menu - Menu - Menu - Menu S DECEMBER g <D natuurlijk ook dit jaar bü JÜ ReStAURAlU 2 BIRKSTRAAT 108 - SOEST S Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155-17224 van 13.00 uur tot 13.30 uur en 3 2 van 18.00 uur tot 19.00 uur. g c De rest blijft een verrassing. S Menu - Menu - Menu - Menu die het kontakt en de gezelligheid met anderen zo vaak moeten missen. Daarnaast zijn er vele medewerkers nodig, volwassenen en jongelui, om 'n paar uurtjes te helpen. Een aantal trouwe helpers van de voorgaande ja ren heeft nog niet gereageerd; maar ook nieuwe krachten zijn van harte welkom. Wacht U echter niet te lang met aanmelden, want de werkgroep kerst-in wil graag weten waar ze aan toe is. U kunt U opgeven bij: mevr. Schut, Kolonieweg lc, tel. 13800. Mevr. Mu- solf, Wilhelminalaan 22a, tel. 13972. De werkgroep kerst-in vraagt graag uw medewerking in de vorm van een geldelijke steun of een bijdrage in na tura. Er zijn vele kosten, maar de con sumptieprijzen wil men graag blijven handhaven, op 50 cent, opdat de con sumpties voor iedereen bereikbaar zijn. De werkgroep kerst-in die onder auspiciën staat van de Raad van Ker ken en waarin Diakonie en Caritas samen werken heeft rekeningnum mer 482238828 bij de Amrobank te Soest, t.n.v. Kerst-in Soest), terwijl U voor een bijdrage in natura kontakt op kunt nemen met de penningmeester van de werkgroep, de heer S. Thuis, Braamweg 4, tel. 13296 of de heer J. B. Remkes, Acacialaan 7, tel. 15474. Winkelcentrum „Honsbergen" 1 d«n blitklaan 35 soest tal. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUURNATUUB Zaterdags geopend van 10-17 uur Het meesterwerk van onze grote dich ter Martinus Nyhoff: De Ster van Bethlehem" zal vrijdag 12 december worden opgevoerd in het kerkgebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Rembrandtlaan. In dit visionaire spel wordt het Kerst gebeuren belicht vanuit „de stal" en het paleis van Herodes. Het is zg. simultaan toneel met ons aller moe der „Eva" als verbindende schakel. Een groep uit Bilthoven zal, onder regie van Mevr. van Driel van Wa- geningen dit lekenspel tot leven bren gen. Mogen velen van u een gang naar het kerkgebouw de juiste voorbereiding vinden voor het komende Kerstfeest. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad van volgende week donderdag. Veel nuttige en direct bruikbare informatie is verstrekt op de avond die de afdeling Soest van de Nederlandse Protestanten Bond en de werkgroep Bui tenlandse Werknemers Soest organiseerden over de Islamitische godsdienst. Gerda Duivendak uit Zeist sprak over de feitelijke inhoud van de Islam en de heer W. van den Berg sloot daarbij aan met de praktijk van de omgang met de Turken in Soest. Het werd een bijzonder nuttige avond, die door 18 be langstellenden werd bijgewoond. Gerda Duivendak belichtte de vijf hoofdkenmerken van de Islam; de mo- notheïstische leer het geloof in de ene God, het dagelijks gebed, het geven van aalmoezen, de vasten en de pel grimstocht naar Mekka. Het monotheïsme heeft bijzonder veel overeenkomst met het christendom, zij het dat de islamiet de figuur Jezus als profeet ziet, naast Mohammed, waar van Mohammed de belangrijkste is. Zij kennen ook de aartsvaders als Abraham en Noach en een figuur als Mozes en geloven in het bestaan van A.s. zondagmiddag, aanvang 15 uur, wordt in de tentoonstellingszaal van het Artishockgebouw het maandelijkse kamerconcert gegeven, waaraan zullen medewerken de alt-mezzo Nora Raphael en de pianiste Anja Gosman. Zij zullen werken uitvoeren van G. Fauré, M. Vermeulen, Cl. Debussy, J. Absil, B. Britten, L. Berkely, M. Tippett en G. Finzi. De onafhankelijke Jongeren Organi satie Vrijheid en Democratie, afdeling Soest e.o. heeft op haar ledenvergade ring besloten steun te geven aan de actie van Amnesty International met, betrekking tot de politieke gevange men in de USSR.' Zij roept een ieder op deze actie te steunen. De navolgende voorwerpen werden bij de politie als gevonden aangegeven: bal, muts, tas met fietspomp en sleu tels, meisjesfiets, cassettefilm, heren fiets, tennisschoen, bankbiljet, hand schoen, diverse damesfietsen en een konijn. Betreffende deze voorwerpen zijn op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen te verkrijgen bij het politiebureau. vindt u natuurlijk bjj STEENHOFFSTRAAT 66 - SOEST TELEFOON 02155- 10880 (Waar Japie hangt en lacht) Nora Raphael heeft, ma in Den Haag het gymnasium te hebben bezocht, aan het Koninklijk Conservatorium klarinet en schoolmuziek gestudeerd, met als bijvak „zang". Toen zij deze studie had beëindigd, is zij zich aan het Amsterdamse Conservatorium, on der leiding van Coby Riemersma, op de zangkunst gaan toeleggen. In 1973 behaalde zij haar B- en in 1975 haar C-diploma. Zij is reeds verschillende keren in Nederland opgetreden en mog zeer onlangs had zij een recital voor de radio. De als-mezzo Nora Raphael. Anja Gosman heeft, na in 'Alkmaar het gymnasium bezocht te hebben, aan het Amsterdams Conservatorium piano gestudeerd bij Els Klein-Krijgs- man. In 1973 behaalde zij haar B-di ploma. Zij heeft zich speciaal op het begeleiden toegelegd en vormt sinds jaren met Nora Raphael een vast duo. Zij begeleidt ook andere vocalisten en instrumentalisten. Na de opgedane ervaringen met het bestemmingsplan Zuidereng, lijkt het gemeentebestuurduidelijk de inwoners meer in te willen schakelen om be leidsvoornemens enige basis te geven. Via het gemeentelijk voorlichtingsblad Op 't Hoogt zal waarschijnlijk nog deze maand gevraagd worden hoe men denkt over een nieuw centrum binnen de gemeente en begin volgend jaar zal. mogelijk gelijk met de aanbieding van de gasnota, ge-enqueleerd wbrden of men in principe voelt voor aansluiting op een Centrale Antenne Inrichting. In dc gezamenlijke vergadering van de gascommissie, de financiële commissie en de commissie openbare werken ging men er, na enige aarzeling, mee accoord. De aarzeling betrof de vraag of. ge zien de ervaringen elders in Neder land. waar men overwegend positief reageert, in Soest dan nog wel zo'n enquete nodig was. Wethouder Eb- bers verdedigde het plan door te wijzen op de gegevens die men hoopt te verkrijgen voor de gefaseerde uit voering. De commissieleden waren unaniem van mening dat in beginsel over ge7 gaan diende te worden -tot de aanleg van de C.A.I. in de gemeente en dat het beheer in handen gegeven diende te worden van de overheid. Daarvoor zal een commissie als be doeld in artikel 61 van de gemeente wet ingesteld worden, waarin aan de burgerij een ruime plaats zal worden toebedeeld. Het administratief en technisch beheer zal bij het gasbe drijf worden ondergebracht, terwijl over het aan te leggen systeem in een later stadium, waarschijnlijk in de maand augustus van het volgend jaar, een beslissing genomen zal worden. Dan zullen ook de prijsopgaven van de verschillende mogelijkheden be kend zijn. Het voorstel van het college aan ft raad, dat in januari zal gedaan wor den, bevat dan tevens de aanvraag voor het beschikbaar stellen van een krediet voor het houden van een on derzoek naar de plaats van de anten- ne's. In de gecombineerde vergadering gaf de heer N. H. Breedeveld, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf een technische uiteenzetting van de ver schillende systemen, waarbij onder meer een voorkeur voor het „Robert Schmidz stersysteem" naar voren kwam. In de discussie bleek dat de heer K. de Wilde (PvdA) een be perking van het aantal kanalen voor stond met het oog op de investeringen die de CAI met zich meebracht. Naar zijn mening moest de consument zich beperkingen opleggen in de overwe ging dat de financiële middelen ook voor andere zaken gebruikt moeten worden. Overigens kon hij zich verenigen met het standpunt van mevrouw E. Kort- huis-Elion (WD) dat er geen sprake kon zijn van beperking van ontvangst in die zin dat de overheid hetzelfde moest aanbieden als een particulier kon ontvangen. De CDA-er Stam maakte dc commis sieleden opmerkzaam op een mogelijk standpunt van de hogere overheid, dat anders zou kunnen luiden, dan wat Soest zich gaat voornemen. Ook vond hij dat aan de inwoners duide lijk gemaakt moest worden, dat dc particuliere uitgaven voor een an tenne, een veelvoud waren van de kosten van aansluiting op het CAI- systeem. Over de mogelijkheden en de nood zakelijkheid een CAI te gebruiken voor een lokale omroep liepen de meningen uiteen. Ook daarover zal een beslissing eerst in een later sta dium genomen worden. engelen en in de opstanding. Volgens de spreeksters is de islam een huma nistisch geloof met tamelijk strenge wetten. Dagelijks moeten de islamieten vijf maal bidden; voor zonsopgang, middags, namiddag voor zonsonder gang en 's nachts. Voor het gebed die nen zij zich te wassen, wat in de Europese samenleving problemen geeft bij bijvoorbeeld werkzaamheden in fa brieken. Ook het geven van aalmoezen wordt als een plicht ervaren. De vasten in de maand oktober, de Ramadan, wordt door de islamiet ge zien als het zich onderwerpen aan een strenge discipline. Er wordt extra in tensief gebeden, de Koran wordt gele zen en bovendien mag na zonsopgang en vóór zonsondergang niet gegeten of gedronken worden. De gelovige is lamiet leeft zich op deze manier in, in de wereld van de armen en ervaart wat armoede en honger zijn. Het ware te wensen, zo vond Gerda Duivendak, dat alle Nederlandse werkgevers, daar rekening mee hielden. In het algemeen, zo wist de spreek ster, was in Soest de opvang goed ge regeld. Zo is er een paar maal per week voor een Turkse slager gelegen heid in het abatoir te slachten volgens de mohammedaanse riten. Gerda Duivendak wees er verder op dat bij de islam de vrouw onderge schikt is aan de man, waardoor de Nederlandse en West-Europese vrou- "wen aan de Turk min of meer „uit dagend" overkomen, met alle proble men van dien. De heer Van den Berg zette het ont staan van de Werkgroep Buitenland se Werknemers Soest uiteen, die nu ongeveer vjjf jaar functioneert. Er zijn thans enige sub-groepen werkzaam op het gebied van onderwijs, ziekenzorg en gezinsbegeleiding. De onderwijsgroep beperkt zich niet tot het lesgeven van de Nederlandse taal, maar geeft ook voorlichting over sociale wetten, Nederlandse gebruiken en enige algemene kennis. De subgroep ziekenzorg legt de nood zakelijke contacten tussen de buiten landse patiënt, de doktoren, verpleeg hulp en kruisverenigingen. Gewezen wordt onder andere op de konsekwen- ties van het vasten, waardoor onder meer niet overdag, maar 's nachts me dicijnen worden toegediend. Over de medewerking zowel van het ziekenhuisbestuur als van de plaatse lijke overheid had de heer Van den Berg niets dan lof. Er bestond een uitstekende samenwerking, óók met de Raad van Kerken Soest. Onder auspi ciën van de RvK wordt wekelijks in het gebouw Eltheto een ontmoetings avond georganiseerd, waar steeds een andere kerkgemeenschap als gastheer optreedt. Deze ontmoëtingsavonden functioneren goed en worden door de Türkse werknemers regelmatig en goed bezocht. Bijzonder enthousiast bleken de Tur ken over het feit dat het gemeentebe stuur tijdens de Ramadan een lokaal van de oude openbare Mavoschool be schikbaar stelde voor het dagelijkse gebed. Volgens de heer Van den Berg heet het lokaal reeds de kleine mos kee. Naar de mening van de heer Van den Berg doet de gemeente ook veel, moeite een redelijke huisvesting te verzorgen, waarbij echter naar zijn mening concentratie van buitenlanders vermeden dient te worden. Van de vakbonden verwachtte hij een betere inzet, zoals hij ook hoopte op meer vrijwilligers uit de Soester be volking. Op zaterdag 6 december a.s. wordt om 3.00 uur in de Domkerk te Utrecht muziek gemaakt door de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. Uitgevoerd worden: het concert voor orgel en orkest van Willem Vogel en het concert voor altviool en orkest van G. Ph. Telemann. De solisten zijn Willem Vogel, orgel; Connie van Tellingen-De Dreu, alt viool. De toegang is vrij. Bij een botsing tijdens een wedstrijd op de velden van S.O. Soest, heeft de 14-jarige Nico van de W. uit Amers foort zijn rechter bovenbeen gebroken. Het slachtoffer werd per ambulance naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort gebracht. De in Soest verblijvende Turk A. B. M. (38) werd op verzoek van de po litie te Almelo aangehouden in ver band met de afgifte van valse Turkse rijbewijzen. De man meldde zich bij de Soester politie in verband met de verlenging van zijn verblijfsvergun ning en kon zodoende naar Almelo worden overgebracht. NIET GAAN ZOEKEN RENÊ HEEFT HET JEANS JEEP MISS LEVI'S JURKEN I BOBOS I LEE BROEK- LUCKY ROKKEN STAR V MAMMA'S WIKKEL- CARRERA ROKKEN PARDON IF-JEANS JASSEN EQUIP en dit allemaal in dat ene kleine winkeltje b« Z^arn 52 so© Tijdens de maandag 27 oktober ge houden welkomstavond met de be woners van Overhees is van de zijde van bewoners een aantal opmerkingen gemaakt betreffende de woonsituatie in deze wijk. Inmiddels heeft de dienst gemeentewerken een en ander uitgevoerd of zal deze eerdaags uit voeren. Zo is het bord met de plattegrond bij de ingang van de wijk enigszins ver plaatst en is de hoogte van de paal tjes van de speelplaats Obrechitstraat/ Willaertstraat verlaagd. Bij de verbetering van de veiligheid van de brug over de vijver in Over hees zal ook aandacht geschonken worden aan de af- en aanlooproutes; terwijl bij het aanbrengen van de groenvoorzieningen met het loopge drag rekening wordt gehouden. Tenslotte worden de bomen rondom de parkeerplaatsen geplaatst, zodra ze zijn geleverd. Dit is de titel van de kleurenfilm welke in samenwerking tussen het Zen dingsgenootschap „Vervolgd Christendom" uit Soest en de plaatselijke werk groep van Amnesty International zal worden vertoond op dinsdag 9 december aanstaande, 20.00 uur, in het Amnesty Centrum aan de Middelwjjkstraat 72 te Soest. In deze film wordt ingegaan op de onderdrukking van de christenen ach ter het IJzeren Gordijn.. Tevens zal worden ingegaan op het werk van „Vervolgd Christendom", namelijk het produceren en transporteren van bij bels, christelijke lektuur en dergelijke naar gelovigen in communistisch ge regeerde landen. Een medewerker van Vervolgd Chris tendom zal een korte inleiding hou den. Tevens zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Nadere informatie verstrekt het secre tariaat van de Werkgroep Soest en omstreken van Amnesty Internatio nal, Wiardi Beckmanstraat 320, Soest, tel. 02155-17001. Voor Soesterberg: Mevrouw M. Sluis- Spaan, Banningstraat 7, tel. 1940. Ook de pastoor van de r.k. kerk aan het Nieuwerhoekplein is het slacht offer geworden van een oplichter. Vermoedelijk dezelfde man, die de diaconie van de Gereformeerde kerk honderd gulden armer maakte, ver telde aan de pastoor een soortgelijk verhaal over gebrek aan geld om levensmiddelen te kopen en óók de pastoor gaf honderd gulden. Voor UITBREIDING, ONDERHOUD, VERNIEUWING van de elektrische installatie in uw woonhuis of fabriek, vraag vrijblijvend offerte bij BIRKSTRAAT 48 SOEST TEL. 02155-13367-18978 We moeten ons niet in de hoek laten drukken door mensen die het niet eeng zijn met de huidige situatie in ons land en die de bestaande economische orde willen handhaven. Er is nu eenmaal sprake van een rechtse hetze tegen onze plannen. Dit blijkt uit de reacties van die kant, onder meer verwoord in de brief van de Akzo en de berichtgeving over uitspraken van de PvdA-voorzit- ter Ien van de Heuvel. Dit standpunt heeft de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid ingeno- Nooit weg zo'n winkel. Want er zijn nu eenmaal peuters en kleuters die al verdraaid goed weten wat mooi staat en lekker zit en wat niet Zo'n eigen willetje hoeft helemaal niet lastig te zijn. Want wat kleertjes kopen betreft kunnen ze spelenderwijs uit de voeten bij MIKIMO. Daar mag je overal aankomen. Daar hangen die stoeisterke prachtkleren van Olly, Dombo, Louis London en Absorba. Voor groeigrage kinderen tot 15 jaar. Op kijk&keur-hoogte, zo voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weer even verlichten. BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 men tijdens een vergadering, waarop de voorbereidingen werden getroffen voor het opstellen van het verkie zingsprogramma. De ledenvergadering meende dat er onder het huidige ka binet al wezenlijke verbeteringen zijn bereikt; dit werd onder meer afge leid uit het feit, dat het bedrijfsleven duidelijk te kennen geeft, het met bepaalde punten niet eens te zijn. Dit neemt niet weg, dat de partij eerst zal moeten nadenken over de samen stelling van een volgend kabinet, en over de ministers die het allemaal waar moeten maken. Een belangrijk uitgangspunt voor het kabinet zal naar de mening van de Soester af deling moeten zijn, te proberen meer vat te krijgen op de sociaal-economi sche sector. Het bereiken van resultaten ten aan zien van de onderwerpen die tijdens deze regeerperiode nog aan de orde komen, is mede een belangrijk argu ment voor eventuele voortzetting van de huidige regeercombinatie, aldus de afdeling Soest. Het verkiezingspro gramma zal twee soorten doelen be vatten: lange termijn-doelen, en doe len die binnen de volgende regeer periode kunnen worden bereikt. De PvdA staat momenteel voor een aantal dilemma's: dat betreft kwesties als centralisatie en decentralisatie: de inkomensverdeling (de derde wereld vooruit, wij iets achteruit, maar hoe verdelen we hier dan de „armoede"?), en het bereiken van een fatsoenlijk bestaan voor dat deel van de bevol king dat niet werkt. Verder is er de vraag hoe men greep kan krijgen op de Investeringen. In de eerste bespreking over het ver kiezingsprogramma kwam verder on der meer de procedure na de behan deling van het concept-program in de afdelingen aan de orde. In de tweede ronde zal men de door Soest ge wenste inhoud van het verkiezings programma meer gestalte geven.

Soester Courant | 1975 | | pagina 3