W eihnachtsoratorium in de Oude Kerk Nog meer isolatie voor Zuid-Molukkers? VAN HALL Nieuwe school in „Overhees" noodzakelijk O Kerstnachtschoner dan de dagen hoe kan een mens het, licht verdragen? Adjudant B. Snijders met pensioen llumli-nla^ 11 december 1975 51e jaargang no. 17 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 12615U Geen eenstemmigheid over wijze van aanbesteding Mededeling aan H.H, adverteerders Weihnachts-oratorium in de Nicolaaskerk te Baarn mm Aanrander aangehouden KERST ARTIKELEN KERST BALLEN KERST KAARSEN KERST SERVETJES KERST STALLETJES KERST KADO'S KERST VERSIERING KERST.... Van Weedestraat .31 Telefoon 12239 SQESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, "Verschijnt iedere donderdag Met uitzondering van de heer II. J. Goote (PvdA), die zyn stem wilde voor behouden, hebben de commissies onderwijs, financiën en openbare werken tijdens een gecombineerde vergadering in het gemeentehuis hun voorkeur uit gesproken voor de bouw van een volledig nieuwe lagere- en kleuterschool in Overhees in plaats van aan de school die momentcel in aanbouw is drie lokalen by te bouwen. Over de wijze van aanbesteden van de nieuwe school bestond geen eenstemmigheid. Men besloot uiteindelijk het bouwbedrijf Bre- dero. dat nu bouwt, een prijsopgave te vragen voor de tweede school. Is de prijs naar het oordeel van de commissieleden laag genoeg - en de meerder heid twijfelde daar niet aan - dan hoeft er wat hen betreft voor deze ene keer geen openbare aanbesteding te komen. Maar alle commissieleden hadden er wel enige moeite mee om niet direct te besluiten tot het houden van een openbare aanbesteding. De raad, zo her innerde de heer J. J. van den Brakel (PvdA) de commissies eraan, heeft on langs immers uitgesproken voorstan der te zijn van openbare aanbestedin gen. Om nog geen drie maanden na het innemen van dit principiële stand punt dit nu al te laten varen, vond de socialist „een tegenover de bevol king niet te verkopen zaak". De meer derheid van de commissie was echter van mening, dat er in dit geval vol doende redenen zijn om de bevolking ervan te kunnen overtuigen dat de raad niet nu eens dit, dan weer dat standpunt inneemt. De heer C. Verheus (CDA) noemde er een paar: tijd, geld en officiency. Zou er een openbare aanbesteding gehou den worden, dan zou de nieuwe school niet in augustus volgend jaar, bij het begin van het nieuwe schooljaar, klaar zijn, vreesde hij. Dan zou er zelfs niet voor mei, juni met de bouw begonnen kunnen worden, meende Verheus. On derwijstechnisch voorzag hij dan pro blemen. Uit een oogpunt van efficiency ook de gemeente zou er financieel voordeel bij hebben vond hij het voor dè hand liggen, dat Bredero ook de tweede school bouwt. Het bedrijf heeft in Overhees immers alles bij de hand. Dit laatste argument woog voor lr. M. A. van Ee (VVD) ook zwaar. „Ik ben een grote voorstander van een openbare aanbesteding, bij gelijke kan sen. Daarvan is in dit geval geen spra ke; Bredero bouwt immers al en hoeft geen extra materialen aan te voeren". Van den Brakel liet weten, een onder handse aanbesteding niet op prys te stellen. „Hoe komt het by de burgery over als de raad nu weer omzwaait?" vroeg hy. Hy vond, dat de raad zijn standpunt van het houden van een openbare aanbesteding moest hand haven. ondanks eventuele financieel nadelige gevolgen. Hierdoor maken wy onze adver teerders er op attent, dat de Soester Courant in de Kerstweek op woensdag 24 december zal verschijnen. Advertenties voor deze krant moeten uiterlyk dins dag 23 december vóór 10 uur in ons bezit zijn. De Nieuwjaarskrant verschijnt dinsdag 30 december, zodat de advertenties voor deze krant ui terlyk maandag 29 december vóór 20 uur ingeleverd moeten z\jn. Gaarne verzoeken wy U hier mede rekening te willen houden, waarvoor by voorbaat onze dank. ADM. SOESTER COURANT Prognose De heer Goote vocht het in de prog nose genoemde aantal lokalen in 1980 en 1990 aan, omdat zijns inziens ten onrechte de zesklassige Insingerschool niet in de cijfers betrokken was. Hij stond echter alleen in die zienswijze; alle andere commissieleden waren het ermee eens dat dit niet gebeurd was, ook al omdat de wijk Hees niet in de prognose was opgenomen. Verder wees wethouder D. Hoekstra (CDA) van openbare werken erop, dat de Insin gerschool zes leerjaren telt, de nieuwe school niet. Die groeit met de klassen mee. Goote had bezwaar tegen het tijdstip (vlak voor de vergadering) waarop de prognosecijfers ten behqeve van de scholenbouw aan de leden van de commissies waren uitgedeeld; de cijfers padden hem in iedere geval verleid tot de conclusie dat het gemeentebe stuur de Insingerschool beschouwt als een object dat te zijner tijd zal ver dwijnen. Wethouder drs. G. Plomp (VVD) ontkende dit ten stelligste. De heer Verheus probeerde Goote als nog mee te krijgen: „Jarenlang heeft de raad gezegd bij de bouw van nieu we wijken: Waarom moeten daar altijd die nare noodlokalen worden gebouwd. Nü hebben we de kans om die situatie te voorkomen en geen kettingreactie van noodlokalen op te roepen", hield hij, gesteund door mevr. P. J. Oranje- Entink (VVD), de socialist - vergeefs - voor. Jan Visser (Progressief Soest) vond, dat straks, als uitgemaakt gaat worden welke signatuur de scholen krijgen, het r.k. en het openbaar onderwijs voorkeur hebben, gezien de bestaande Insingerschool. Dat deze niet bij de prognose was betrokken, omdat hij van belang zou zijin voor Overhees derde en vierde fase, noemde hij een lachertje. „Die derde en vierde fase komen er nooit, dat hebt u al van mij gehoord", zei hij. Overigens vroeg hij zich af of het ministerie de in de prog nose genoemde cijfers betreffende de bebouwing van Klein Engendaal wel meetelde. Tenslotte sprak hij zijn vrees uit, „dat straks via een achterdeurtje de Insin gerschool toch wordt opgeheven en tegen de vlakte gegooid". Verder had hij er zijn twijfels over of bij de beide scholen, die naast elkaar komen te staan, een gymnastieklokaal achterwe ge moest blijven. Dit is gepland in het wijkdienstencentrum, dat op hetzelfde terrein als de scholen is geprojecteerd. Visser verkeerde in onzekerheid of hij daar wel zo gelukkig mee moest zijn. Op zondag 14 december a.s. worden in de Nicolaaskerk te Baarn uitgevoerd de cantates 1, 3, 5 en 6 van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach uitgevoerd. Medewerking wordt verleend door: Madeion Michel, sopraan; Delia van Schaik, alt; Herman van Kerkhof, tenor; Frits van Erven-Dórens, bas; Karei Brester, viool; Wouter van der Pas, trompet; Henk KnÖps, hobo; Sebastiaan van Eek, cello en Rien Voskuilen, orgel. Voorts het orkest van de Bach cantortf en het Groot Nicolaaskoor. Dirigent is Louis Nol. Het Weihnachts oratorium wordt ge woonlijk, in vergelijking met Bach's passionen, beschouwd als één werk. Het is echter een verzameling van zes cantates die door Bach werden gecon- poneerd voor de zes feestdagen van Kerstmis, te weten de drie kerstdagen, nieuwjaarsdag, de zondag na nieuw jaar en driekoningen. Mede gevoed door de gedachte dat Bach het Weih nachtsoratorium nooit als een inte graal werk heeft bedoeld, en ook nooit als zodanig heeft uitgevoerd, heeft Louis Mol, wegens de lengte van die integrale uitvoering, zijn keuze laten vallen op de cantates 1, 3, 5 en 6 in afwijking van de gewoonte om óf de eerste drie, óf de laatste drie samen te voegen. Zo hoort U niet'alleen het juichende openingskoor „Jauchzet, Frohlocket" van de eerste cantate, maar evengoed, 't sprankelende „Ehre sei dir Gott" uit de vijfde. Dit laatste koor zo bruisend in klank en ritmiek, dat het voor de tegenwoordige tijd ge schreven had kunnen zijn. Uitvoerig programma, tevens bewijs van toegang zijn verkrijgbaar ad ƒ7.50 (CJP 4,-) bij de boekhandels Den Boer, Van Ree, Spuyt en Van de Ven, grammofoonplatenhandel Schuyff en de WV te Baarn. Het ligt in de bedoeling van het be stuur om voor (niet te kleine) kinde ren een crèche in te richten teneinde de ouders in de gelegenheid te stellen in alle rust van dit fraaie concert te genieten. Zij die hiervan gebruik wil len maken kunnen zich telefonisch voor zaterdag 13 december in verbin ding stellen met het secretariaat: Dra- kenburgerweg 117, Baarn, tel. -02150- 3872. Zondag 14 december a.s. hoopt de Nederlandse Cantory o.l.v. Maarten Kooy de eerste 3 delen van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach uit te voeren, m.a.w. de 3 cantates, welke op de kerstvieringen betrekking hebben. De Nederlandse Cantorij houdt zich reeds lang bezig met het streven naar een authentieke uitvoeringspraktijk - oude instrumenten, kleine ensembles - en voerde reeds vele malen „grote" Bachwerken uit, zoals de Hohe Messe, het Magnificat, Joharvnes Passion, enz. Het Weihnachtsoratorium stond merk waardigerwijze nog nimmer op het programma, en is in de laatste 25 jaar dan ook nooit in de Oude Kerk uitgevoerd. Een unieke gelegenheid dus voor Soest om dit werk „dicht bij huis" te gaan horen. Vocale solisten zijn Christine Jansen, sopraan; Ine Kooy, alt; Ans van Dam, alt; Pier Veldman, tenor; Peter Kooy, bas. Het continuo wordt gevormd door Judith v. d. Werf, cello en Jan Jansen, cla- vecimbel. De uitvoering begint om 3 uur. Toe gang 6,25. Kaaiden zijn telefonisch te bestellen onder nr. 02155-13181. O Kerstnacht, schoner dan de dagen, hoe kan een mens het licht verdragen dat in de duisternisse blinkt. Zijn doel, wanhopig aangebeden, doet hem niet luisteren naar reden, daar 't min bedrijf uit hartstocht dringt. Hij houdt 't onnozele gegijzeld, het weerloos kind; het hart verbrijzeld bij 't leed dat hier voor ogen staat. Moetpu het zwakke zó zeer lijden, waar is de held, het open strijden, waar is de „eer" van de soldaat. Er moeten hier voor 't moordend wapen de handen strekken, d'arme schapen voorkomen dat men 't bloed vergiet. Van kind'ren in hun prille jaren gebruikt als kleine martelaren als wrede lust 't een mens gebiedt. 't Geweten met een kwaad omgeven, beangstigend het kinderleven, op wraakgevoelen slechts gericht? O Kerstnacht, schoner dan de dagen, laat hem naar uwe vrede vragen, en in de duisternis naar 't licht. De heer B. Snyders, adjudant bij de gemeentelijke politie, gaat eind deze maand, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst verlaten. De heer Snyders is Amersfoorter van geboorte en kreeg aan vankelijk een opleiding als smid-machinebankwerker. In augustus 1945 kwam hij als hulp agent in dienst van het Soester politie korps. Na enkele maanden werd hij ADJUDANT B. SNIJDERS adspirant en op 1 oktober 1946 offi cieel agent van politie. De rang van hoofdagent kreeg hij op 1 januari 1955 en na het behalen van het politiediplo- ma B volgde op 1 april 1967 zijn be vordering tot brigadier. Ruim 2 jaar later, op 1 november 1969 werd hij bij keuze bevorderd tot adjudant. Op het gebied van het verkeer is de heer Snijders een expert en ook in de privé sector was hij op dat terrein werkzaam. Jarenlang was hij de mo tor van de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, nu geheten Veilig Verkeer Nederland. Vele jaren bezocht hij de lagere scho len in verband met de verkeersexa- mens en bij de uitreiking van de di ploma's was hij steeds present. In politieverband was hij een gewaar deerde kracht in voetbal- en volley balteams, terwijl hij ook medewerker was het bijna legendarische politie- koor(tje) de „Eemzangers". De offici ële afscheidsreceptie wordt op woens dag 17 december a.s., 's middags om vier uur, gehouden in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. De 20-jarige A. K. uit Amersfoort is aan de officier van justitie in Utrecht vorgeleid in verband met een poging tot aanranding. Hij hield op een bos pad langs de spoorlijn Amersfoort- Soestduinen drie jongens en een meis je aan en dwong hen het bos in te rijden. De jongens stuurde hij daarna weg, waarna hij probeerde zich aan het meisje te vergrijpen. Hij kon zijn bedbelingen overigens niet ten uitvoer brengen, omdat het meisje zich hevig verzette en schreeuwde. De Amers foorter kon later aangehouden worden aan de hand van het signalement dat de 13- en 14-jarige scholieren gaven. het laatste beetje goodwill dat het Nederlandse volk hen toch wel wilde schenken. Ze manoeuvreren zich door hun acties in een nog geisoleerder positie, die ook de onderlinge saamhorigheid nooit ten goede kan komen. Nederland moet tegen deze amokma- kers gestreng optreden, anders ont aardt het hier in een regelrechte strijd tussen twee verscheidene bevolkings groepen. Het is een idiote situatie. Eigenlijk hebben we in 1949-50 te menselijk gehandeld, al lijkt het haast onmenselijk om dat vast te stellen. Er is nu een durende narigheid door ontstaan, die vooralsnog uitzichtloos lijkt. We kunnen bepaald wiet zoggen in een optimistisch aandoende tijd te leven, Terwijl de economische de pressie ons voor enorme sociale pro blemen stelt, breiden anderzijds de polarisatie en het geweld zich ooit en scheppen politieke moeilijheden van ernstige omvang. De door de Zuid- Molukkers ondernomen gijzelingsac ties zijn daar weer een nieuw voor beeld van. Zij hebben dat geleerd van de Palestijnen, die ook door mid del van geweldadige acties uiteinde lijk erkenning als gesprekspartner hebben weten te verwerven, via de Verenigde Naties. Israël zal daar bij volgende onderhandelingen niet om« heen kunnen. De zaak van de Zuid-Molukkers, ves tiging en erkenning van een eigen re publiek op Ambon, lijkt veel hopen lozer dan die van de Palestijnen ooit geleken heeft. En zeker Nederland kan daar weinig of niets toe bijdra gen. Het is een zuiver Indonesische kwestie. Na de onafhankelijkheidson- dertekening was Nederland niet meer in staat de Indonesische regering te dwingen zich te houden aan de af spraken tot erkenning van vrije repu blieken in een federatief verband in het eilandenrijk. Toen de Ambonne- zen, vroeger de steunpilaren voor de handhaving van het Nederlands ge zag in Indië, beducht waren voor hun leven onder het Javaanse centralis tische gezag, hebben we deze lieden met hun gezinnen naar Nederland la ten komen, Heeft de Nederlandse regering ooit kunnen veronderstellen, dat deze maatregel Slechts van tijdelijke aard, voor een afzienbare periode, zou zijn? Daar zag het bepaald niet naar uit, evenmin als dat nu het geval is. Maar Nederland meende een menselijke plicht te vervullen, uit ethische over wegingen; ontving ze hier, zoals wij de laatste jaren ook de Surinamers zijn gaan opnemen, al schuilen daar dan andere motieven achter. Het be leid werd er op gericht - moest dat ook wel, gezien de omstandigheden - de Ambonnezen in onze samenleving op te nemen en hen daarin zo goed mogelijk te doen integreren. Dat luk te naturlijk niet. Oost is Oost en West is West en zulke volken zullen nooit in elkaar kunnen opgaan en tot een voortdurende vredige samenle ving komen. We hebben voor de Mo- tukkers huizen gebouwd, maar in speciaal voor hen bestemde woonwij ken. Waardoor ze toch dn een eigen sfeer konden blijven, maar wat zo sterk mogelijke integratie in de Ne derlandse samenleving tegelijk blok keerde. Ondanks alle aan hen bestede zor gen, is het toch wel begrijpelijk dat deze mensen zich hier ontworteld en verstoten voelen, hier nooit geheel zullen kunnen aarden. Gezien in het licht van de praktische mogelijkheden voor dit volk, is dat in feite een tra gische situatie. Voor een teruggaan naar Indonesië, dat moest inhouden een zich onderwerpen aan het centra le gezag aldaar, blijven ze bevreesd en schept voor hun ideaal, een eigen republiek, ook geen uitkomst. Nu proberen ze dan door gijzeling en geweld de aandacht van de wereld op hun probleem te vestigen. Niet zo onlogisch, want zo is het de PLO im mers ook gelukt! Zo willen ook zij de Verenigde Naties dwingen dit pro bleem van een volk te onderkennen, er zo mogelijk met de Indonesische regering over te onderhandelen. Ze hebben de hoop, dat dit effect zal op leveren, al lijkt dit nu nog hopeloos. Dat het in deze wereld alleen maar mogelijk blijkt om door toepassing van geweld, zelfs gepaard gaand met moord, de problemen van een volk onder de aandacht te brengen, moet ons toch wel te denken geven. Het probleem is al in 1950 onder de aan dacht van de VN gebracht, doch er is door deze organisatie nimmer iels aan gedaan. Daar laat men zich all- leen maar wakker schudden door ter reur en geweld. Daarvan krijgt Nederland nu de las ten te dragen. Maar ook de Zuid- Molukkers zelf. Zij dwingen eigen jonge mensen naar een lange, mis troostige gevangenistijd, zij verspelen

Soester Courant | 1975 | | pagina 1