Ernstige aanrijding met vijf gewonden Wijkraad is bezorgd over verpaupering van Soesterberg „Soesterberg is achtergebleven gebied" Algemene Radio Omroep Soest (AROS) ontvangt cheque Nieuwe makelaar in Soest Meer aandacht voor veiligheid Kerstaktie voor Soester missionarissen SOESTER COURANT helaas kwartje duurder Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Postgiro 126156 Extra vergadering op 15 januari a,s. De heer Verheus: Nieuwe expositie in De Drie Ringen" Donderdag 18 december 1975 54e jaargang no. 18 SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Tel. 14152' Verschijnt Iedere donderdag De wijkraad maakt zich mèt de bewoners van Soesterbcrg-Noord ernstige zorgen over de dreiging van een verdere verpaupering van de buurt doordat een aantal bedrijfsgebouwen is komen leeg te staan. In een brief aan het college, in afschrift aan de gemeenteraad, stelt dc wijkraad, dat voortdurende waakzaamheid is geboden om te voorkomen dat de leegstaande gebouwen bouwvallen worden, zoals het voormalige bedrijfsgebouw van Keiler langs de nieuwe rijksweg. Door de gladheid van het wegdek gebeurde zaterdagavond om 18.10 uur nabij het Soester natuurbad, een vrij ernstig auto-ongeluk, waarbij vijf ge wonden met twee ziekenauto's naar Zonnegloren moesten worden vervoerd. Over de Soesterbergsestraat in de rich ting Soesterberg, reed op dat tijdstip de 29-jarige Surinamer R. K., werk zaam te Amsterdam. Toen K. de over weg te Soestduinen gepasseerd was, begon de wagen te slippen door de gladheid van het wegdek. De wagen vloog naar de linkerweghelft en kwam in botsing met een personenauto be stuurd door J. J. M. uit Soest. Achter K. reed F. G. G. uit Soest en de door hem bestuurde wagen vloog op die van de Surinamer. De gevolgen waren ernstig. Vier van de inzittenden van de auto van de Surinamer werden zwaar gewond. Zo liep de 72-jarige vader van de Suri namer een gebroken bovenbeen op en hij zal vermoedelijk een oog moeten missen. De andere inzittenden liepen hoofdwonden op. Een zoontje van de heer M., de 14-jarige Renee, moest met snijwonden worden vervoerd. De respectievelijke bestuurders kwamen met de schrik vrij. De wagens waren zo erg beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. „Soesterberg moet geen slachtoffertje gaan spelen" was de reactie van de burgemeester op de algemene beschouwing van de heer C. Verheus (CDA) over de situatie in Soesterberg, Mevrouw Corver meende, dat er geen bewijzen waren voor de volgens de heer Verheus b(j velen in Soesterberg heersende mening, dat dit deel van de gemeente ten opzichte van Soest een soort achter gebleven gebied is. „Er zullen meer daden moeten komen om deze gevoelens weg te kunnen nemen", aldus de heer Verheus. Evenals voorgaande jaren wil Katholiek Soest de Soester missi onarissen opnieuw een kerstgeschenk geven- De collectes in de r.k. kerken tijdens de nachtmissen en in de h. missen op eerste kerstdag zijn bestemd voor de missionarissen van Soest. Hieronder hun namen en enkele woorden uit hun brieven: Antoon v. d. Bree'mer, Philippijnen Door mijn pastoors benoeming dn een grote parochie met veel arme mensen, en waar veel te kort is helpt de gift uit Soest enorm. Koos Houdijk, West Irian Ik zit nu in een heel ander werkgebied, ben uit de Baliemvallei weggehaald, het is een hele overgang van het ruige binnenland naar Biak. Frans Lieshout, West Irian Een brief van iemand die het goed maakt en zich hier thuis voelt als een vis in het water. Verderga at alles best hier; het wordt nooit minder druk, maar ik ben ook niet naar Irian gegaan om vakantie te houden Piet Majoor, Brazilië We zijn een blinden instituut rijker geworden voor onze jongens, maar ook voor de volwassenen; het geld wil ik bestéden voor de bezembinderij, Johan Naron, Kameroen Op het ogenblik in Nederland voor studie. Misschien zou Soest er dit jaar voor kunnen zorgen, dat het dak van de kerk in Bouraka bekostigd kan worden, Kees Smeele, Congo Hartelijk dank aan alle Soestenaren die iedere keer weer blijven geven. Ik kan zeggen dat het goed besteed zal worden, er is altijd iets nodig en er is altijd iets te kort. Gerard Smeele, Brazilië Mijn werk breid zich steeds meer uit door gebrek aan priesters. Ik heb o.a. de geestelijke en sociale zorg over twee ziekenhuizen, vier weeshuizen met ongeveer driehonderd meisjes. Serafina Wantenaar, Brazillië Het geld is intussen besteed om een lemen huisje te kopen voor een weduwvrouw met zes kleine kinderen, Haar man is in jan. gestorven en liet haar achter zonder iets. Kerstmis staat weer voor de deur en in Nederland maakt men plannen dit feest te vieren. De Soestermissionarissen weten dat de mensen van Soest hen weer niet zullen vergeten. Wat doe je b.v. als je in Irian echt iets nodig hebt, dan bestel je het vast, want met Kerstmiskomt er toch wel weer wat van Soest, u ziet het dus ze rekenen op ons. Stortingen zijn mogelijk opgiro 212775 ten name van: Rabo Bank Soest, ten gunste van „Missiecomite Soest", rek. 238790. De ravage op de Van Weerden Poel- manweg, waar twee personenauto's frontaal botsten. Foto Herman van Dam Als problemen in Soesterberg noemde hij de aanwezigheid van de zandga- ten, die stank verspreiden; het ont breken van een sporthal; het uitblij ven van de reconstructie van de Ra- demakerstraat, en de verpaupering van Soesterberg-noord als gevolg van de omlegging van de rijksweg. De bur gemeester beaamde, dat deze zaken momenteel in Soesterberg spelen, maar het is nu eenmaal niet zo dat hier zo maar uitvoering aan gegeven kan wor den. Over de zandafgravingen had eerder de heer G. van Aalst (WD) gewezen op de onhoudbare situatie voor de om wonenden als gevolg van stankover last. Hij drong aan op maatregelen hiertegen, en kreeg de steun van de heer Verheus. Wethouder mevrouw Van Stiphout (PvdA) antwoordde, dat het gemeen tebestuur van Soest de inspecteur voor de volksgezondheid zal inschakelen als de gemeente Zeist, op wier grondge bied de afgraving ligt die de meeste klachten vooroorzaakt, niet sj^el ge noeg reageert op de brief, die Soest over deze kwestie heeft geschreven en waarin aangedrongen wordt op "maat regelen om een einde aan de stank overlast te maken. „De klachten zijn niet gering", aldus de wethouder. Wat wjj aan het begin van 1975 reeds verplicht waren te doen en niet deden, moet thans, met ingang van 1 januari 1976 helaas geschieden, namelijk een verhoging van het abonnementsgeld met 25 ct., van 4,75 tot 5,00 per kwartaal. Dat we de verhoging zolang konden uitstellen en nu zo beperkt kun nen houden, is het gevolg van het feit, dat zovele van onze abon nees zo bereidwillig waren het abonnementsgeld óf per half jaar óf per jaar te voldoen. Het gaf ons een grote onkostenbesparing. Ook nu doen wij weer een beroep op uw medewerking om in de komende weken het verschuldigde bedrag te willen overmaken of aan ons kantoor te betalen. Indien U voor het gehele jaar 1976 wilt betalen, dan is het bedrag 4 x 5,- is 20,-. Voor een halfjaar wordt dat 2 x 5,- is ƒ10,-. U kunt uw betaling doen: contant aan ons kantoor Van Weede straat 29, of door middel van een giro overschrijving op rekening nummer 126156 of door storting op onze rekening 68.43.10.805 bij de Nederlamdse Bank N.V., Soest, of op onze rekening bij de Rabo Bank (rek.nr. 3599.20.950). Voor die lezers, die betalen per automatische giro-overschrijving, geldt dit verzoek uiteraard niet. Voor uw medewerking zijn wij u dankbaar. Wij maken gaarne van deze gelegenheid gebruik U allen prettige feestdagen toe te wensen, alsmede een zeer gelukkig 1976, met veel leesplezier door middel van onze Soester Courant. „Dit was een uitzending van de A.R.O.S., de algemene radio omroep Soest. Dames en heren goedenmiddag". Na om half acht de verzoekplaataanvragen van bezoekers van patiënten van ziekenhuis Zonnegloren opgehaald te hebben en het programma op de band te hebben gezet met behulp van een technicus in de studio, besluit de om- roepster van dienst met deze woorden om ongeveer half tien het programma voor de zieken dat de volgende dag tussen 12 en 1 uur wordt uitgezonden. Blijkbaar een gewone opnameavond in de AROS-studio, ware het niet dat er bezoek wordt verwacht. Heren van de Lion's Club Eemland komen een cheque overhandigen. Een cheque ter waarde van 7500,00. Geld dat ver kregen is door middel van een aktie op Koninginnedag dit jaar, op welke dag kaarten werden verkocht met de afbeelding van Hare Majesteit Konin gin Juliana, met op de achterzijde een stamboom. Ook de stand op de Talmalaan waar platen, glazen, pennen en knijpbeurs- jes werden verkocht was een leuke binnenstrooier. Het artikel in 't week blad Libelle om kaarten te kopen liep ook erg goed. Door dit laatste kon de aktie nog niet helemaal worden afge rond, daar er nog steeds aanvragen binnen komen om kaarten. Er wordt echter deze maand afgesloten, zodat volgens de heer Christiaanse van de Lions Club Eemland de opbrengst van de aktie rond de 10.000,00 zal liggen. Het streefbedrag dat nodig is om de AROS-begroting dit jaar rond te krij gen (15000.-) is helaas niet gehaald. Na de overhandiging van de cheque haakte de voorzitter van de AROS de heer Scheltinga hierop in. Hij vond het eindresultaat zeer positief, daar hij op eenderde van het streefbedrag had gehoopt. Maar mede door het enthousiasme en de inzet van de Lion's Club Eemland en de AROS-leden op koninginnedag, was het eindresultaat boven zijn verwachting. Naast de dank aan de Lion's leden, die de gehele aktie hadden georgani- Van l.n.r. AROS-voorziter G. Schel tinga, penningmeester E. v. d. Horst en de voorzitter van de Lion's club Eemland de heer Christiaanse. seerd, dankte de heer Scheltinga ook de inwoners van Soest en omgeving, daar van hen toch het eindresultaat afkomstig is. Daar er, volgens hem. wel eens door buitenstaanders wordt gevraagd waarom er zoveel geld no dig is voor 'n zieken- en bejaarden- omroep wees hij erop dat geïnteres seerden ten alle tijden welkom zijn in de studio aan de Soesterbergsestraat- weg bij de ingang van ziekenhuis Zon negloren, zodat men kan zien wat de AROS met het geld doet. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om medewerkers op te roe pen. Het AROS-team kan namelijk versterkt worden met een aantal ent housiaste volwassen medewerkers of medewerksters op diverse terreinen. Inlichtingen hierover of opgaven kun nen telefonisch geschieden bijde heer Van Calck, telefoon 02155-16879 of de heer Scheltinga 033-15864 of schrifte lijk via Postbus 193, Soest. Deze bouwval was de aanleiding tot een uitvoerige discussie in de wijk raad. Hij wil het gebouw gesloopt zien en herinnert eraan, dat het ge meentebestuur naar aanleiding van klachten van Soesterbergers tijdens wijkraadshearings reeds is gewezen op het feit, dat Soesterberg-noord door zijn afgelegen en geisoleerde lig ging in een vergeethoek dreigt te ra ken, waardoor de leefbaarheid wordt aangetast. De wijkraad wil de Keiler-bouwval tegen de grond en vraagt daarnaast aandacht voor de leegstaande panden van Arma, de vroegere christelijke school (waar het bedrijf van Schol ten was gevestigd), en het oude gebouw van Ducrocq. De wijkraad is verder van mening, dat de aanleg van plant soentjes en het planten van bomen (bijvoorbeeld tijdens de boomplant- dag) de wijk een prettiger aanzicht zullen geven. Kunstwerken De wijkraad heeft zich ook bezig ge houden met de verfraaiing van Soes terberg door het plaatsen van kunst werken. Hiervoor kwamen naar de mening van de leden het diensten centrum De Drie Eiken en de nieuwe wijk Egghermonde als eerste in aan merking. Met acht stemmen voor en één tegen (de heer B. Wester, VVD) besloot de wijkraad de in dezelfde vergadering benoemde commissie wel zijn te belasten met het uitwerken van plannen ter verfraaiing van Soes terberg en hiervoor contact op te ne men met de commissie culturele za ken. De heer Wester was de enige tegenstander: hij meende dat het geld beter kon worden besteed dan aan kunstwerken. De commissie welzijn kreeg nog een andere taak toegewezen: het organi seren van een tentoonstelling „Vei ligheid in en om huis" voor de be volking van Soesterberg. De expositie zal waarschijnlijk in het voorjaar ge houden worden. Hiervoor zal de me dewerking worden gevraagd van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. De heer F. J. Hagmeijer (WD) kreeg steun voor zijn verzoek, het college van burgemeester en wethouders te vragen speelvoorzieningen aan te brengen voor de kleinere jeugd in Steenberghe. De wijkraad nam de brief van b. en w. over de centrale antenne-inrichting niet in behande ling. De brief was op dezelfde dag als de wijkraadsvergadering binnengeko men. Omdat de tijd dringt en de me ning van de wijkraad over de c.a.i. van belang wordt geacht, besloot men tot het houden van een extra ver gadering op 15 januari over de c.a.i, Sinds 1 december j.1. heeft de heer Hendrik Smit (36) zich als makelaar- taxateur gevestigd in Soest. De heer Smit was enkele jaren geleden ver bonden aan het makelaarskantoor Lochtenberg en daarna vqf jaar bij de projectontwikkelingsmaatschappij Matser b.v. te Hilversum. In de loop van 1974 trad hjj in dienst bjj de fir ma Lenssen en De Wolff. De heer Smit gaat zijn kantoor ves tigen in de voormalige „Boekhandel Adriaanse" aan de Burgemeester Gro- thestraat 32. Dit voornemen bracht hem in conflict met zijn laatste werk gever, die hem in een kort-geding voor de Utrechtse rechtbank daagde. Men wilde daardoor voorkomen dat de heer Smit zich in het pand aan de Burg. Grothestraat zou vestigen. De eis werd door de vice-president van de Arrondissementsrechtbank, mr. L. Schuman, echter volstrekt afgewe zen en het is te verwachten dat de heer Smit een dezer dagen zijn kan toor zal openen. Makelaar Smit zal zich regelmatig met een breed aanbod van onroerend goed presenteren. Makelaar H. Smit. De gijselingsacties door de Zuid-Mo- lukkers hebben in ieder geval geleerd, dat de regering hetgeen er in deze groep broeit heeft onderschat. Er doen zich in dit opzicht talloze vragen voor. Wordt de BVD van hogerhand de mogelijkheid onthouden om op de hoogte te geraken van wat er bij de Zuid-Molukkers besproken en gedaan wordt? Of waarschuwde de BVD wel, maar heeft men dat bij Binnenlandse Zaken en Justitie maar veronacht zaamd met de gedachte: het zal zo'n vaart wel niet lopen? Het kan haast niet anders of de re gering moet op de hoogte geweest zijn van het feit, dat de Molukse jon geren over een behoorlijke hoeveel heid wapenen beschikken. Waarom werd daar niet straffer tegen opgetre den? Vreesde men door huiszoekingen e.d. de ontevredenheid en de kans op rellen nog aan te wakkeren en heeft men dat ingrijpen dus uit een zekere angst gelaten? Is ons justitie- en po litieapparaat niet opgewassen tegen een zoveel mogelijk voorkomen van uitwassen, als we nu, wederom, mee maakten? Geeft dit dan geen aanleiding om dit apparaat danig te verbeteren en te versterken, ook als dit alleen mogelijk zou zijn door van eigen politieke ver langens voorlopig wat te laten vallen? En vooral, wat denkt men nu te gaan doen om herhaling van zulke gijze lingen of andere gewelddadigheden door de Zuid-Molukkers te voorko men? Zal men met hen gaan praten en blijven praaten om hen te over reden zulke daden achterwege te la ten en dan ook iets te gaan doen, al kan dat nog zo weinig zijn, om hun toch wel begrijpelijke verlangens wij der in de wereld bekend te maken en daardoor hen op den duur enig uit zicht op uitkomst te bieden? De nu verziekte situatie kan toch niet zo blijven. De Nederlandse regering zal, naar twee zijden, iets moeten gaan doen om zowel zulke geweldadigheden de kop in te drukken als de aanlei ding ertoe te doen afnemen. Je vraagt je echter weieens af, of dit kabinet zich wel de tijd gunt om aan zulke problemen voldoende aan dacht te besteden. Tot nu toe is dat zeker niet gebleken. Men heeft het zo druk om nog tijdens deze rege ringsperiode zoveel mogelijk eigen politieke verlangens te verwezenlij ken, dat men automatisch blijkt te vervallen in discreminatie van het geen leeft in min of meer buiten ons volk staande groepen en tevens van het treffen van maatregelen voor vol doende bescherming van de burgerij. Het lijkt voor dit kabinet veel be langrijker om de sociale voorzieningen nog meer te verbeteren, om het on derwijs telkens weer te „vernieuwen", om het autobezit meer te belasten, om steeds meer en hogere belastingen te kunnen innen, enz. De problemen van de Zuid-Molukkers, en straks ook van andere dergelijke groepen, worden daarbij gezien als kwajon gensdaden, waar men maar niet te veel aandacht aan moet schenken, want men heeft wel belangrijker za ken aan het hoofd, De regering schijnt nauwelijks in de gaten te hebben, dat dit gaat ten koste van het zich veilig voelen van de individuele burger. Justitie, politie en leger zijn zaken van gezag, waar men zich in progressieve kringen niet zo druk om maakt. Men wil die za ken graag afschilderen als behorende tot de bezittende klasse, waarom dat wel wat verwaarloosd kan worden. Maar de afgelopen weken heeft de Nederlandse bevolking beduidend min der aandacht geschonken aan wat er zich intussen op politiek gebied bij regering en in parlement afspeelde. Alle aandacht ging uit naar die ge kaapte trein bij Wijster en die be zetting van het Indonesische consu laat, daarmee naar ieders persoonlijke veiligheid en naar wat die Zuid-Mo lukkers dan eigenlijk denken en wil len. We hebben ervaren hoe het gevoerde beleid, ten aanzien van deze zaken, tekort is geschoten. Hiermee zijn pro blemen aan het licht gekomen, die voor onze samenleving steeds belang rijker worden, die ieders veiligheid betreffen en waaraan tot nu toe weinig aandacht is geschonken. Er is voor onze politieke beleidsbe palers alle aanleiding om zich daarin eens wat meer te verdiepen. Het al geméén belang nag toch ook weieens wat aandacht krijgen? 99* A.s, zondagmiddag, 21 december om 15 uur wordt in de galerij „De Drie Ringen" een expositie geopend van schilderijen van de kunstenaar Jan Rijlaarsdam. De tentoonstelling loopt tot 19 januari en is iedere dag, óók zondags, echter niet de maandagen en dinsdagen, geopend van 13 tot 17 uur. De tentoonstelling is eveneens ge sloten op eerste kerstdag en op Oude jaarsdag. De toegang is vrij. De ga lerij is gevestigd aan de Kerkstraat 11b, achter de Oude Kerk, aan de Torenstraat. I

Soester Courant | 1975 | | pagina 1