Zwolse formatie TALE zaterdag in Molensoos Een Kerstkribbe uit Provence van dr. M. E. Houtzager Kinderen ven MUdmor rans de\ lürijgsu iiuu eigen kiesrecht Nostalgische Kerstprijzen Stankoverlast in Soesterberg snel bedwongen gebeur en m Soest Cultureel in de toekomst in èn rond bet Artishoekgebouw Zomervakantie 1976 KEKEN OP VAN DE VEN Qlivetli/Mercedes ELEKTRISCHE TELMACHINE onze prijs325,- van Wijziging openingstijden teereatiefzwemmen in de Kerstvakantie Geef met kerst EEN FIJN BOEK cadeau Kt was „DE SPIEGEL" VERBEELD VERTROUWEN Anton Koolhaas ANDERMANS HUID Rien Poortvliet TE HOOI EN TE GRAS IvandeW^k Over reconstructie Dorpsplein genoeg gepraat A.s. zondag Volks- kerstzangdienst in de Julianakerk Kerstsamenkomst „Soest for Clirist" Mededeling aan H.H, adverteerders In Gewest Amersfoort 121 mannen meer werkloos Van bingo tot broodmaaltijd rond de kerst 25% korting Exclusieve kerstkado's waar kleren Mezen Hnderwerk is Kerstzangdienst Soester Courant van donderdag 18 december 1975 sizer hun entree in de groep gemaakt. Deze wordt bespeeld door Eef Men- sink. Per 1 augustus is Luuk v. d. Bos aangetrokken om het werk achter de knoppen te verichten en zodoende de Sound te vervolmaken. Het repertoire bestaat uitsluitend uit eigen komposities, die vervaardigd worden door keyboardsman Eef Men- sink en solo gitarist Dick Zoetewey. Het zijn zeer afwisselende nummers nu eens swingend dan weer heavy. De bezetting is als vogt; Peter Uyl, fendorbas en zang; Henk Disselhof, drums; Eef Mensink, fenderpiano, mellotron en sythesizer; Dick Zoete wey, sologitaar en zang; Roel Schuit, sopraan-, alt-, en tenorsax en dwars fluit; Leo Sebel, zang en conga's. De toegang tot dit gebeuren is 2,50 en de zaal is open vanaf 20.00 uur. Daaraan verlenen dit jaar medewer king, burgemeester mevrouw J. M. Corver-Van Haaften, ds. C. Rang, ge reformeerd predikant; pastor Th. de Groot van De Open Hof het kinder koor van de R. K. Petrus en Paulus- kerk o.l.v. G. v. d. Schepop; het Wil- helmina kerkkoor o.l.v. H. J. van Mon- siou; de Soester Orkest Vereniging o.l.v. de dirigent H. J. van Monsjou en de organist Jean Telder. Iedereen is van harte welkom. Het aantal werkloze mannen dat staat ingeschreven bU het gewestelijk ar beidsbureau Amersfoort is de afgelopen maand november met 121 toegenomen en gekomen op 1120. Daar staat een vermindering van het aantal ingeschreven vrouwen van 321 tot 301, maar anderzijds nam de vraag naar mannelijk per soneel af met 108 en naar vrouwelijk personeel met 46. Wat Soest betreft steeg gedurende de maand november het aantal werkzoe kend mannen van 196 tot 217 en daal de het aantal werkzoekende vrouwen van 62 naar 55. November vorig jaar Bij monde van de heer A. P. van Breukelen hebben omwonenden van de Gen. Winkelmanstraat en van de daar aangrenzende flats een klacht geuit bij de Alarmdienst Milieuverontreiniging (030-33322Ö) in Utrecht betreffende „een onder bepaalde atmosferische omstandigheden benauwende, zeer irritante stank in en om de huizen", veroorzaakt door broei in de vuilstortplaats in de zandafgraving aan de bosrand. Men is met de firma Cirkel overeen gekomen tijdelijk geen rioolslib te storten, teneinde broei te voorkomen in het gestorte vuil. Bovendien zulien de stijl gestorte taluds plaats gaan maken voor langzaam aflopende hel lingen, waarbij de vuilnislaag dichter wordt door het heen en weer rijden van de vrachtauto's. Zoals gebruike lijk worden deze lagen afgedekt met zand, iets waar de firma Cirkel door lopend veel werk van maakt. De talud van de zandafgraving langs de tracé van de nieuw aan te leggen rijksweg aan de oostelijke zijde van de Kampdwarsweg zal zo snel moge lijk van een beplanting worden voor- Binnen een week werd via die alarm dienst in Utrecht in samenwerking met de heer A. Koedijk van de afde ling Hinderwet van de gemeente Zeist en de heer T. C. de Bruijn van de afdeling landbouw van de Provin ciale Waterstaat het nodige gedaan tegen deze stankoverlast. Het gemeentelijk sociaal cultureel cen trum is geprojecteerd in het bestuur lijk centrum. Het is niet de bedoeling, dat het Artishock-gebouw als zodanig wordt aangewezen. Met een cultureel centrum op deze plaats bedoelt de ge meente niets anderse dan een concen tratie van verenigingsactiviteiten rond het Atishock-gebouw. Die zouden kun nen plaatsvinden in gebouwen in de omgeving van Artishock, waar volgens wethouder mevr. Van Stiphout (PvdA) binnen drie jaar veel ruimte vrijkomt. „Daar kunnen wij verenigingen aan een dak boven het hoofd helpen. Er zijn verschrikkelijk veel aanvragen om ruimte". Op een vraag van Jan Visser (Progr. Soest) antwoordde mevrouw Van Stip hout, dat de oude mavo aan de Mid delwijkstraat, waarin onder meer de muziekschool en Amnesty Internatio nal onderdak vinden, niet zal blijven staan. Het rijk heeft als eigenaar ge zegd, dat het gebouw tegen de grond gaat. Voor de muziekschool is bijina een oplossing, Amnesty zal mogelijk nieuwe ruimte kunnen krijgen in een vrijkomende ruimte in één van de gebouwen rond Artishock. De eerste reis programma's zijn uit! Gaarne zenden wij U deze geheel gratis toe. Lissorte- Lindeman/Ruys STEENHOFFSTRAAT 9 TELEFOON 14905 -16571 Uw garantie: Onze jarenlange er varing. Officieel KLM agent voor Soest en omgeving. Kantooruren: maandag t.m. vrijdag 9-17 uur, zaterdag 9-12 uur (m.i.v. 20 dec. zaterdag geopend tot 16 uur). stonden wat Soest betreft 127 mannen als werkzoekend geregistreerd en 29 vrouwen. Onder het totaal van 1120 werkloze mannen bevinden zich 68 jongeren van nog geen 19 jaar en 172 tussen de 19 en 22 jaar. Bij de vrou wen zijn die aantallen op het totaal van 301, respectievelijk 51 en 85. De stijging bij de mannen manifesteer de zich voornamelijk in de sectoren bouw (+22), metaal (+47) en onge schoolden met 50. Er staan 25 vrou wen in de sector winkelpersoneel in geschreven (vraag 36); 106 kantoorper soneel (vraag 117) en 51 in de sociaal- geneeskundige sector (vraag 67). Amersfoort neemt tenslotte, landelijk gezien altijd nog een gunstige plaats in. Eind november was het werkloos heidspercentage bij de mannen 2,5 te gen de provincie Utrecht 2,8 en Neder land 5,5. Het aantal werkzoekende mannen in Amersfoort is 625, in Baarn 121, in Bunschoten 52, in Eemnes 27, in Leus den 57 en in Woudenberg 21. Inventariseren gaat snel en efficiënt met de Adviesprijs ƒ450,- (incl. btw) Snel naar de vakhandel daar bent U voordeliger uit BOEKHANDEL SOESTERBERG SESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 In verband met de Kerstvakantie zjjn de mogelijkheden om recreatief te zwem men in het overdekte instructiebad „De Turf" gewijzigd. ber van 10 tot 12 en 14 tot 16 uur. Za terdag 27 december en 3 januari van 13 tot 17 uur. Zondag 28 december en 4 januari van 11 tot 14 uur. De openingstijden zijn: maandag 22 en 29 december en vrijdag 2 januari van 11 tot 12, 13 tot 15, 19 tot 20 en 21 tot 22 uur. Daarnaast vrijdag 2 ja nuari ook nog van 10 tot 11 uur. Dins dag 23 en 30 december van 10 tot 12 en 13 tot 15 uur. Woensdag 24 decem- Vanaf maandag 5 januari geldt weer de gebruikelijke openstelling. Een kijk- en snuffelhoek met 60 jaar weekbladnieuws. 15.90 Een pelgrimage langs oude Nederlandse kerken. Nu ƒ22,50 (later ƒ39,50) Een keuze uit zijn verhalen met illustraties van PETER VOS. 29,50 (voor liefhebbers hebben wij een beperkt aantal gesigneerde ex.) 49,50 Ontdek hoeveel fijne boeken U vindt bij BOEKHANDEL SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 De wijkraad is unaniem van mening, dat het horen van de bewoners en andere belanghebbenden over de re constructie van het Dorpsplein niet meer nodig is. De wijkraad heeft voor de zijns inziens meest gewenste oplossing gekozen, mede gehoord be woners belanghebbenden, en hij zal zijn standpunt bij monde van de heer C. J. van Rijthoven eventueel toe lichten in d? raadsvergadering van donderdag. Op de raadsagenda staat namelijk de brief van bewoners en belanghebbende rr''den~anders met het verzoek om inspraak in de re constructie. De wijkraad heeft destijds in de brief aan b. en w., waarin hij zijn keuze ten aan?'en van de reconstructiemo gelijkheden bepaalde, gevraagd bij de Zondag a.s. 21 december, aanvang 20 uur, zal in de Julianakerk aan de Ju- lianalaan de Volkskerstzangdienst ge houden worden. uitvoering van het plan rekening te houden met de noodzakelijke bevoor rading van de aan het Dorpsplein gevestigde zaken. De interkerkelijke evangelisatiecom missie, die zich deze herfst hoofdza kelijk heeft bezonnen op de uitvoering van toekomstige aktiviteiten (o.a. tent campagne 1976), organiseert 2e Kerst dag een Kerstsamenkomst in de Ju lianakerk. Aan deze dienst voor jong en oud, die 's morgens om 10 uur begint, werken mee dr. J. Rinzema, het Groot Evan gelisatiekoor uit Amersfoort, onder leiding van Bert Gebben en de orga nist Piet de Vries. Na afloop is gelegenheid voor koffie drinken, terwijl het „Open Huis" uit Baarn aanwezig is met een welvoor ziene boeken- en platenstand. Hierdoor maken wij onze adver teerders er op attent, dat de Soester Courant in de Kerstweek op woensdag 24 december zal verschijnen. Advertenties voor deze krant moeten uiterlijk dins dag 23 december vóór 10 uur in ons bezit zijn. De Nieuwjaarskrant verschijnt dinsdag 30 december, zodat de advertenties voor deze krant ui terlijk maandag 29 december vóór 10 uur ingeleverd moeten zijn. Gaarne verzoeken wij U hier mede rekening te willen houden, waarvoor bij voorbaat onze dank. ADM. SOESTER COURANT des Santons", een markt dus, gehou den, waar de verschillende santon- niers staan met hun kramen. Iedere santonnier is in zijn werk aan zijn eigen persoonlijke stijl te herkennen. Vanaf Kerstmis tot en met zondag 11 januari staat in de kerk van Maria Onbevlekte Ontvangenis aan de Burg. Grothestraat in Soestdijk een grote Provencaalse kerstkribbe opgesteld, bestaande uit omstreeks 300 onderde len. In het midden bevindt zich de eigenlijke kerstgroep en van alle kan ten trekt de Provencaalse bevolking met attributen en geschenken naar de kribbe. Een aparte groep, links boven, vormt de Camargue, het vlakke land van de Rhónedelta, met zijn zwarte stie ren en witte, wilde paarden, met zijn „gardians" (paardehoeders) met hun „cabanes", witte huisjes met rond riet dak waarop een kruisje, en de grote „mas", het huis van de grondbezitter. Eveneens een aparte groep vormen de zigeuners, met hun huifkar, hun be renleiders, hun vrouwen met tambou- rijnen, en met de struikrover met zijn grote mes, allen vredig optrekkend naar het Kind. Dr. Maria Elisabeth Houtzager Zaterdag 20 december a.s. speelt in de Molensoos, Molenstraat 142a, de Zwolse formatie Tale. Na een succes volle start in februari heeft deze groep overal in Nederland gespeeld. Daarbij is ook het nodige aan het re pertoire veranderd en gesleuteld en hebben bv. de mellotron en synthe- De stijle taluds vormden een groot gevaar voor spelende kinderen op dit verboden terrein, waar ook de nodige vernielingen werden aangericht aan afrastering, draglines en beplanting (van 10.000,-). De ouders van kin deren in Soesterberg worden er op attent gemaakt, dai het gevaar van instortende taluds beslist niet denk beeldig is, vooral als kinderen pro beren allerlei voorwerpen uit de reeds afgedekte vuilnishoop te halen. De heer A. P. van Breukelen zal op verzoek van Ing. T. C. de Bruijn, af deling Landbouwkundige zaken van de Provinciale Waterstaat, als con tactpersoon optreden bij eventueel voorkomende stankoverlast in zand- afgravingen. De heer Van Breukelen doet een beroep op de inwoners van Soesterberg zich niet schuldig te ma ken aan het storten van huisvuü op deze plaatsen en met name een oogje in het zeil te houden op de jeugd, want een dergelijke zandafgraving vormt nu eenmaal een trekpleister. De heer Van Breukelen is mede na mens de gedupeerden in zijn woon omgeving vol lof over de activiteiten van de betreffende provinciale en ge meentelijke autoriteiten, bij wie ove rigens nu pas de eerste klacht in 1975 binnen kwam. Jeans kokkerrokken 40,- Jeans wikkelrokken ƒ40,- Jeans jassen 75,- Vesten voor de wolprjjs. Op alle TINNEROY en CORDUROY BROEKEN Nostalgie by RENÊ wil zeggen ouderwetse pryzen. 52 Levensgevaarlijk voor kinderen BURG. GROTHESTRAAT 30 SOEST - TELEFOON 02155-18046 o.a. KAARSEN uit Spanje, BYOUX, TASSEN. Welzeker. Aangezien velen van onze kleine medemensen al verdraaid goed weten wat mooi staat en lekker zit en wat niet, krijgen ze bij MIK1MO het aktieve kiesrecht Daór kunnen ze spelenderwijs uit de voeten. Daar hangen die stoeisterke prachtkleren van Olly, Dombo, Louis London en Absorba voor groeigrage kinderen tot 15 jaar. Op kijk&keur-hoogte, zo voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weet even verlichten. KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 ma. Op de eerste Kerstdag zal in de ge reformeerde kerk een kerstzangdienst worden gehouden om 17.00 uur. Sa menzang, koorzang, solozang en de clamatie vormen het hoofdbestanddeel van deze kerstdienst. Heit gesproken woord en meditatie zuUen niet ont breken. Wie graag zingt en (of) graag luistert en zich wil bezinnen op het Kerstfeest een goede gelegenheid op kerstmiddag in de gereformeerde kerk. Aan de kerstzangdienst zal medewer king worden verleend door de Chr. Gemengde zangvereniging „Euterpe" onder leiding van Bruno Gerritsen. In de streek de Provence, in Zuid- Frankrijk, is niet alleen het opstellen van de kerstkribbe met de figuren van Het Kind, Maria. Jozef, engelen, os en ezel, herders, schaapjes en de Drie Ko ningen, algemeen, maar ook het op bouwen van de gehele omgeving van het tafereel der Geboorte van Chris tus. Evenals in Napels en in vele de len van Italië worden hiertoe vele fi guurtjes vervaardigd, in allerlei afme tingen, vanaf enkele centimeters tot 15 centimeter hoogte, die de verschillen de Provencaalse types, en de beroepen en handwerken van die landstreek uit beelden. Zij allen komen Het Kind aanbidden en brengen hun bescheiden geschenken. Langs huizen en kapellen, langs de duivenhuizen, fonteinen en putten, langs de molen, langs allerlei wegjes komen zij aangezet, meestal te voet, soms op een ezel, soms alleen, soms in groepjes. Oude vrouwtjes zit ten aan de kant van de weg te spinnen of te breien, of verkopen vruchten of groente. Deze figuurtjes, de „santons", santjes, kleine heiligen (omdat zij in verband staan met het heilige gebeuren der Geboorte van Christus), worden spe ciaal voor de kerstkribbe gemaakt, door nog altijd zeer vele „santonniers", heilige beeldjesmakers, in kleine werk plaatsjes. De centra hiervoor zijn Mar- seille en Aix-en-Provence en hun om gevingen. De kleine personages worden vervaar digd van roodbakkende klei, gedrukt in gipsen vormen, die uit delen be staan. één voor de voor, één voor de achterzijde. Als voor- en achterzijde voldoende droog zijn worden zij aan elkaar gezet, gebakken en met gou- acheverf beschilderd. Terwijl de figu ren van Maria, Josef en de Drie Ko ningen in „bijbels" kostuum zijn ge kleed, worden de andere Santons af gebeeld in het Provencaals kostuum van het einde der 18e en de 19e eeuw. Er worden ook grotere figuren ge maakt, omstreeks 30 centimeter hoog. waarvan hoofden, armen en benen uit klei worden vervaardigd, en de romp uit omwield ijzerdraad bestaat, be kleed met de fraai bedrukte Proven caalse stoffen. Ieder jaar in de maand december wordt op de Cannebière, de hoofd verkeersader van Marseille, de „Foire In het Dienstencentrum is er voor alle Soesterbergse bejaarden op vrijdag 19 december een kerstbingo. Aanvang 19.30 uur. Voor alle bejaarden Is er in het Dien stencentrum op dinsdag 23 december, kerstviering. Voorafgaande aan deze viering wordt een kerst-broodmaatijd (niet alleen bestaande uit kerstbrood) gehouden om 18.30 uur. De kosten voor deelname bedragen ƒ5,- per persoon. Opgave graag vóór vrijdag 19 december bij mej. Franke-

Soester Courant | 1975 | | pagina 3