0 Het oog gericht op de sociale voorzieningen Sociale dienst kampt personeelstekort met Binnenkorteenvoudige 'paden langs de Molenstraat PvdA verwijt CDA en WD onduidelijkheid van de Gemeentehof Hernieuwd protest tegen bungalowbouw rond Slangenbosje „Knutselende woonwagenbewoners aan de Grote Melmweg ongewenst' Belastingverhoging noodzakelijk voor uitvoering gemeenteprojecten RINGENOLDUS arabia/fins aardewerk Completeer uw kerstgarderobe met het juiste SIERKIAD. Laat ook uw BRIL een sierraad voor het oog zijn. CDA vindt: Knutselende woonwagenbewoners aan de Grote Melmweg ongewenst Openbare vergadering culturele commissie Reorganisatie brengt misschien uitkomst Vit de behandeling Gemeentebegroting Oprichting regionale LOM-school een langdurige zaak Knotten van wilgen Visser vindt vragen in „Op 't Hoogt" onduidelijk Gasverbruik liep dit jaar met 11 procent terug „C'est le ton qui fait le musique" Soester Courant van donderdag 18 december 1975 Zoals te verwachten viel is kortgele den bij de behandeling van de be groting van het Ministerie van Soci ale zaken uitvoerig gediscussieerd over de stijging van de sociale lasten. Vrijwel alle politieke partijen waren het er over eens dat bezuinigingen in de sector sociale verzekeringen zo langzamerhand onontkoombaar zijn en alleen over de aard van die bezui nigingen lopen de meningen uiteen, al lijken compromissen niet onmoge lijk. Wie het snoeimes wil zetten in de sociale verzekeringskosten dient ech ter uiterst behoedzaam te werk te gaan. Aantasting van de rechten van de meest kwetsbaren in onze samen leving (zieken, werklozen, invaliden, lage inkomenstrekkers) is niet de zaak waarover in de kamer een politieke meerderheid te vinden zal zijn en dat houdt in, dat van het snoeimes de scherpste kanten al zijn afgekeerd. Anderzijds moet aan de stijgende pre mielasten een halt worden toegeroe pen en de vraag is nu maar, hoe men deze operatie wil uitvoeren zonder het welzijn van de meest kwetsbare groepen in onze samenleving geweld aan te doen. Het deel van de bevolking dat wèl werkt toornt in toenemende mate zijn ontevredenheid over de stijging van de sociale premielasten. Dat laatste komt mede, doordat in de afgelopen jaren een steeds groter deel van de beroepsbevolking tengevolge van ziek te, invaliditeit, werkloosheid etc. niet werkt (ongeveer 22% van de totale beroepsbevolking), zodat degenen, die wel in het arbeidsproces meedraaien het- gevoel krijgen, dat zij ook en vooral moeten werken om anderen aan een uitkering voor sociale zeker heid te helpen. "We zouden de sociale situatie in ons land echter wel erg vereenvoudigen als we de Nederlandse bevolking zou den'.indelen in mensen, die werken en hun eigen brood verdienen èn mensen, die niks doen en steunen op de kassen van de bedrijfsverenigingen of van de overheid, Sommige sirripli- ciferen de situatie wel zo, maar dat is verre van redelijk. Men moet er im mers altijd van uitgaan, dat in prin cipe iedereen op een onverhoeds mo ment werkloos kan worden of ar beidsongeschikt. In zo'n situatie gaat men opeens anders denken over ons sociale voorzieningspakket. Dan klaagt men ook niet meer over stijgende premielasten. Kortom, degenen die niet ziek of in valide zijn of onvrijwillig werkloos zijn geworden hebben makkelijk pra ten. Zodra het henzelf overkomt, zul len zij hun redenering van weleer drastisch herzien. Voorop staat dus dat iedreen, die over het onderwerp „sociale verzekerin gen" discussieert, zich behoort af te vragen of hij zijn standpunt over deze materie ook staande zou houden, als hijzelf onverhoopt met die sociale verzekering te maken krijgt! verkrijgbaar bij Van Weedestraat 31, tel. 12239 syahs kteurenfofcler beschikbaar J Tak doorzagen? Ei van uitgaande dat de overheid te^en misbruik moet optreden, lijkt ars een beperking van de rechten vsn werklozen en zieken en invaliden nfet de weg om op de sociale verzekeringskosten te bezuinigen. Wie 7j>n bijvoorbeeld een besnoeiing van de WAO oprecht kunnen verdedigen, «Is hij even bedenkt dat hijzelf even goed de kans loopt overhoopt een hartinfarct of een ongeval te krijgen, waardoor hij voor zijn verdere leven voor het arbeidsproces is uitgescha keld? En met welke argumenten zou den degenen, die het geluk hebben niet werkloos te zijn,, een beperking van de aanspraken van werklozen durven voorstellen, als zij bedenken dat ook zijzelf de kans lopen ooit werkloos te worden? Wie ons sociale verzekeringsstelsel wil veranderen, moet wel oppassen dat hij niet de tak doorzaagt waarop hijzelf geze ten is. Ais dan toch het snoeimes gezet moet worden in de sociale verzekerings kosten, dan ligt een fikse ingreep in de kinderbijslagwetten meer voor de hand. De kinderbijslagwetten hebben het doel. waarvoor zij in het leven zijn geroepen, reeds lang overleefd. Het zijn niet de minder draagkrach tige-. maar vaak de meest draag krachtige gezinnen, die optimaal van de kin derbij sdlagregelingen profiteren. Terecht is dit onlangs in de Kamer nog eens naar voren gebracht. Het zou daarom aanbeveling verdie nen dat in de Kinderbijslagwetten een inkomensgrens zou worden ingebouwd, waarvoor uiteraard een grondige wetswijziging vereist is. Alleen ge zinnen met een inkomen beneden een bepaalde grens zouden dan nog voor kinderbijslag in aanmerking kunnen komen. Een alternatief, dat ten opzichte van de eerste oplossing niet onze voor keur heeft, is een bevriezing van de kinderbijslag voor alle kinderen op het huidig niveau. KANTMAN Namens 150 a 200 omwonenden van het Slangenbosje, het terreintjc tussen Inspecteur Schreuderlaan en Ir. Menkolaan nabü het bejaardencentrum Braamhage, hebben mej. C. Burgerman en de heer E. D. Consenheim opnieuw protest aangetekend tegen het gemeentelijk voornemen 22 bungalows rondom het bosje te bouwen. Reden van dit hernieuwd protest is de officiële bekend making van de gemeente waarin het voornemen aangekondigd wordt om op grond van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening aan drie in woners van Soest op percelen bij het bosje een bungalow te bouwen. Afschriften van de bezwaarschriften werden niet alleen gezonden aan de fractievoorzitters in de Soester gemeenteraad, maar ook aan Gedeputeerde Staten van Utrecht en aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Aam de minister is gevraagd een on derzoek in te stellen, naar wat de om wonenden noemen „een ontoelaatbare handelwijze van b. en w. van Soest en derhalve als onbehoorlijk bestuur gekwalificeerd moet worden". Ver zocht wordt „eventueel b. en w. te ge lasten de uitvoering van haar betref fende plannen op te schorten". JUWELIER - HORLOGER OPTICIEN VAN WEEDESTRAAT 12 SOESTDIJK - Tel. 02155-16372 b. en w. zich dienen te onthouden van beslissingen „welke vooruitlopen op de uitspraak van de Kroon"* Daardoor kan een situatie ontstaan, die niet meer ongedaan gemaakt kan worden en alle betrokkenen voor een voldongen feit plaatsen. De heer Consenheim vulde tijdens een persconferentie aan dat, gezien de bouwtekeningen, waarop garages met voor twee luxe wagens voorkomen, het wel als vaststaand mag worden aange nomen, dat de verkeersdrukte in de buurt van het bejaardencentrum, aan zienlijk zal toenemen. Dat is naar zijn mening ten opzichte van de bejaarde bewoners onverantwoord. Onder de verkeersslachtoffers op voetgangers oversteekplaatsen zijn, landelijk ge zien, veel bejaarden. Dat Soest deson danks dit plap wil uitvoeren betreurt hij zeer. „U moet niet vergeten", aldus de heer Consenheim dat het gaat om een gro te groep bejaarden, die niet in staat meer zijn de lange wandeling naar het park Colenso te maken. Weliswaar laat de gemeente tussen de voorziene bun galows een parkje, een plantsoentje over, maar een dergelijke voorziening trekt niet die mensen aan, waardoor de ouderen het gevoel houden bij het maatschappelijk verkeer betrokken te zijn. Het worden slechts leeftijdgeno ten waar men ook daar mee verkeren kan." Naar de mening van de heer Consen heim wordt ook te weinig rekening gehouden met het oordeel van enkele deskundigen, die in een uitvoerig rap port spreken van een „uniek en on vervangbaar stukje natuur". Vanavond moet de raad beslissen of er een krediet van 382.000 gulden be schikbaar gesteld moet worden om 't Slangenbosje „bouwrijp" te maken. Dat bouwrijp maken betekent in dit geval ook dat een gedeelte van de begroeiing aan de zijde vap de Inspec teur Schreuderlaan moet worden ge kapt. In het voorstel van het collega staat daarbij: „Het aangrenzende houtge was in het toekomstige openbaar plantsoen zal daardoor (kappen) zoveel nadeel ondervinden, dat ook dit zal moeten worden gekapt tot aan 't bos pad, waarna dit gedeelte weer op nieuw kan worden ingeplant". Voor het CDA is de Grote Melmweg nauwelijks aanvaardbaar als vestigings plaats van het in Soest te stichten woonwagencentrum. Gisteren vertelde de heer J. H. van Poppelen waarom. „Het zou komen te liggen in een plan dat een bestemming heeft voor kleine bedrijven; de woonwagenbewoners hebben ook recht op privacy, die aan de Melmweg ontbreektvanwege de spoorlijn Amersfoort-Baarn; de toegang tot de polder zou kunnen worden geblokkeerd doordat er veel wagens op de weg staan; en het is niet bekend wat de woon wagenbewoners zelf van deze plaatsvinden", aldus de motivering van het CDA. De heer Var» Poppelen wees erop. „dat deze mensen nogal graag knutselen". Hij vroeg zich af of dat in deze om geving wel kon. nog afgezien van de vraag of zij er de ruimte voor zouden hebben. Overigens vond hij, dat de te kiezen vestigingsplaats eerst nog in de commissie ruimtelijke ordening moest worden bekeken. (De commissie maat schappelijk werk heeft inmiddels haar voorkeur voor de Grote Melmweg uit gesproken). Wethouder mevr. Van Stiphout (PvdA) bleek geporteerd voor de door deze commissie gewenste plaats. Wat het „knutselen" betreft wees zij erop, dat dit.in de nieuwe opzet van de woon wagencentra ten strengste verboden is. Zij vond dat niet op voorhand moest worden aangenomen, dat de woonwa genbewoners zich aan dit verbod niet zouden storen. Voor hen komt er een centraal sloopterrein, aldus de wet houder. Bij het begrotingspunt ruimtelijke or dening drong de heer J. J. van den Brakel (PvdA) er bij het college op aan, bij de opzet van nieuwe wijken vroegtijdig contact op te nemen met de ambtelijke verkeerscommissie over de wegenstructuur. Hij pleitte verder voor meer variëteit in de woningen en het bouwen van huizen voor min der draagkrachtigen. Zijn fractiege noot H- Goote informeerde waarom 't bestemmingsplan Weg over de Eng, dat bij de Kroon ligt niet wordt in getrokken, „nu vast staat, dat het nooit zo zal worden uitgevoerd". Hij drong aan op het zo goed mogelijk in stand houden van de woonbuurt bij het industrieterrein in Soesterberg. Burgemeester mevrouw Corver beant woordde de sprekers. Intrekken van het plan Weg over de Eng raadde zij af, omdat anders voor dit gebied de bescherming zou vervallen. Voor het woongebied in Soesterberg bij het in dustrieterrein moet 'n andere bestem ming komen „en of dat een woonbe» stemming wordt is vers twee", aldus de burgemeester. Over het tijdstip van doortrekking van de Dalweg, waar de heer Van den Brakel naar gevraagd had, kon zij geen definitieve mededeling doen. „De onteigening is uitgesproken, we zou den theoretisch de grond in gebruik kunnen nemen". De gemeente doet dit echter niet, omdat het bedrag van de schadevergoeding nog niet bekend is. Maandag 22 december m.s„ aanvang 19.30 uur, wordt in het gemeentehuis een openbare vergadering gehouden van de commissie culturele zaken. De agenda telt negen punten inclusief opening en sluiting. Aan de orde komen ondermeer het concept-jaarverslag; de concept-voor waarden in verband met 't geven van opdrachten aan kunstenaars; de ver deling van de werkzaamheden en een gelegenheid voor een ieder om zijn mening te geven over de door de commissie verrichtte of nog te verrich ten werkzaamheden. In de concept-voorwaarden is opgeno men dat een ontwerp na ontvangen opdracht na vier weken aan de com missie moet worden voorgelegd. Dat ontwerp moet drie-dimensionaal zijn en er moeten twee verschillende foto's van reeds eerder vervaardigd werk worden bijgezonden. Wordt het ont werp niet aanvaard, dan krijgt de kunstenaar een honorarium dat mini maal 500 gulden en maximaal 2500 gulden zal bedragen. Wordt een ontwerp wel aanvaard, dan worden in de totaalkosten ook de kos ten van vervoer en plaatsing inbegre pen. De betaling geschiedt in drie gelijke termijnen; de eerste bij het verlenen van de definitieve opdracht. De gemeentelijke sociale dienst heeft dringend zélf „bijstand" nodig: er is een groot personeelstekort. De dienst heeft volgens wethouder mevrouw Van Stip hout daadwerkelijk 12,5 man personeel, terwijl er 24 man nodig zijn volgens de minimumljjn. Dat de personeelsuitbreiding tot twee man beperkt blijft volgens de begroting, is volgens mevrouw Van Stiphout het gevolg van reor ganisatieplannen, waar men op het ogenblik mee bezig is. Ze verwachtte hier over in januari meer te weten. Het is beter dat dan bekeken wordt of een verdere personeelsuitbreiding nodig is. De omwonenden protesteerden inder tijd tegen het bestemmingsplan van de gemeente. Dat protest diende bij G.S. maar werd door hen verlogen. G.S. achtte de bestemming woondoeleinden voor het desbetreffende gebied aan vaardbaar en vond ook dat uit de stukken gebleken was dat reclaman ten zich met de eerste uitwerkings- schets, welke uitging van de bouw van 18 woningen ter plaatse, konden ver enigen, „zodat", aldus G S., „mag wor den aangenomen dat reclamanten te gen de bestemming „woondoeleinden' ter plaatse als zodanig geen bezwaren hebben". Bij besluit van 7 juli 1966 had de Kroon reeds een plan goedgekeurd waardoor er een flatgebouw kon wor den neergezet. Daar hebben b. en w. later van afgezien. G.S. bepaalden 10 september 1975 wel dat belangheb benden (de omwonenden) te zijner tijd in de gelegenheid moesten worden ge steld kennis te nemen van het uit werkingsplan en dat het uitwerkings plan bovendien aan de goedkeuring van G.S. moest onderworpen worden. De heer Consemheim en mej. Burger man zeggen nu „tot dusverre" niet in de gelegenheid gesteld te zijn kennis te nemen van het uitwerkingsplan. zodat zij er ook geen bezwaar tegen konden indienen. Bovendien hebben de omwonenden bij de brief van 4 november J.I. bij de Kroon een beroepschrift ingediend, te gen de goedkeuring van het bestem mingsplan door G.S. En daarom zijn zij van mening, dat zolang op dit be roepschrift geen beslissing genomen is, De heer P. Lange (WD) zei geschrok ken te zijn van de personeelsituatie bij de sociale dienst (gsd). Zijn fractie genote mevrouw Korthuis vroeg waar om het gemeentebestuur het zover had laten komen. Merouw Van Stiphout wees erop, „dat het vreselijk is om mensen met een adequate opleiding te krijgen". Oerigens wees zij op de toe neming van het werk, met als gevolg meer zieken; verder is er sprake van ruimtegebrek. Hieraan zal een einde komen zodra de dienst het oude ge bouw an gemeentewerken heeft be trokken. De heer Lange vreesde, dat de raming van tien miljoen gulden voor bijstands gerechtigden te laag zou zijn als de economische situatie niet verbetert. Hjj wilde haast maken met en prioriteit stellen aan de personeelsuitbreiding bij de gsd om de noodgedwongen werkzaamheden, die nu niet worden verricht, wèl te laten uitvoeren. Ook mevrouw Van Gelder (PvdA) drong hier op aan met het oog op de werk loosheid en als gevolg daarvan de uit breiding van de bijstandsvoorzienin gen. Mevrouw Van Stiphout noemde de si tuatie bij de gsd inderdaad niet best. Van de negentien man personeel („een slijtvast beroep") is vanwege ziekte, verplicht stage lopen en studie en door het indienst hebben van part-timers daadwerkelijk slechts 12,5 man be schikbaar. Ter vergelijking^ een ge meente als Almelo hééft één gsd-amb- tenaar op duizend inwoners. Voor Soest zou dat een aantal van veertig betekenen, heel wat meer dan 12,5. Ook op de afdeling ruimtelijke orde ning heerst een personeelstekort. Er zijn momenteel twee vacatures, vertel de de burgemeester. Zij vreesde dat die nog wel enige tijd onvervuld zou den blijven, „want de woningnood speelt ook een rol". De heer Goot (PvdA) liet tijdens de begrotingsbehandeling weten, niet zo erg tevreden te zijn over de gang van zaken op onderwijsgebied in Soest. Ook de plannen voor 1976 maakten op hem niet de indruk van een totaal en even wichtig beleid. Hij kon althans nauwelijks tekenen van een totaalbeleid op onderwijsgebied herkennen. Hij vond, dat de discussie over de op richting van een regionale LOM-school te lang duurde, zonder enig zicht op besluitvorming. Wethouder drs. Plomp (WD) stelde, dat het feit dat de heer Goote het beleid niet herkende, niet wil zeggen dat het er ook niet is. De heer Lange (WD) lieit weten niet zo'n voorstander van. schoolmelk te zijn. Hij vond, dat men de kinderen verstandige voeding moest bijbrengen, daar' zag hij meer heil in dan in het op school verstrekken van melk. Hij hoopte, dat het advies van het hoof- denconvent over de verstrekking van melk op scholen negatief zou zijn. „Er zijn spullen die gezonder en goedkoper zijn dan melk", aldus de WD-er. Hij kreeg van de socialistische wethouder mevrouw Van Stiphout de toezegging, dat de kwestie op woensdag(17 decem ber in de commissie gezondheidszorg aan de orde zal worden gesteld. Nadat vorig voorjaar 50 wilgen door de gemeentelijke plantsoenendienst zijn geknot, waarna vrijwilligers de takken hebben opgeruimd, is opnieuw een verzoek bij het college van bur- gemeester en wethouders binnengeko men of de plantsoenendienst wederom mag knotten. Het college heeft besloten opnieuw dit initiatief te steunen. Daarom zal de plantsoenendienst per week 25 wilgen knotten, zodat zaterdags vrijwilliger» e.e.a kunnen afvoeren. „Het is bijna politieke zelfmoord om voor belastingverhoging te pleiten zei de heer K. de Wilde (PvdA) tijdens de re- en duplieken in de begrotingsvergade ring, maar hij zag een verhoging toch als een noodzaak wil de gemeente pro jecten uitvoeren zoals de bouw van eenoverdekt zwembad. Daarvoor moet op de begroting jaarlijks een bedrag gereserveerd worden, vond hij. Mevrouw mr. E. Korthuis-Elion (WD) sprak de wens uit, dat de raad in het voorjaar zoveel inzicht in de ontwikke ling van Soest zou hebben, dat de plaats voor een nieuw gemeentehuis kan worden aangewezen zonder dat het ontwikkelingsplan helemaal is af gewerkt. Ten aanzien van de open- Raadslid Jan Visser van Progressief Soest heeft schriftelijk een zestal vragen gesteld, die betrekking hebben op de „korte vragenlijst" in het gemeentelijk voorlichtingsblad „Op 't Hoogt". Die vragen hebben betrekking op het veel besproken en door anderen fel bestreden Ontwikkelingsplan Soest. Visser's vragen zijn bedoeld om behandeld te worden tijdens het vragen- halfuurtje van dc raadsvergadering die vanavond in de zaal van de brand weerkazerne gehouden wordt. 1. Wie heeft deze vragen verzonnen, samengesteld en geredigeerd? 2. Welke externe adviseurs en-of des kundigen hebben meegewerkt aan' de samenstelling van deze vragen lijst? 3. Zijn deze vragen in het College van B. en W. besproken, goedgekeurd en vastgesteld? 4. In welke commissie van Advies en Bijstand zijn deze vragen doorge sproken en van commentaar voor zien? 5. Bent U bereid alsnog enkele vi*a- gen te veranderen, te verduidelij ken of toe te lichten? Zo ja, wan neer en hoe? 6. Wat denkt U met het resultaat van deze enquete te doen en welke maatregelen denkt U te nemen wanneer bepaalde resultaten be kend zijn? baarheid van enkele commissies en de begrotingsbehandeling in de com missies, wilde zij geen overhaaste be slissingen nemen. De leden van de commissies moeten hierover zelf ad vies uitbrengen, vond zij, en zij kreeg de steun van het CDA. De heer J. R. van Poppelen (CDA) uitte nog eens zijn ernstige zorg over het verkeer en met name over de ontsluiting van de nieuwe wijken en 't Hart. Namens de PvdA vroeg de heer De Wilde of het invoeren van de onroerend goedbelasting per 1 januari 1977 haalbaar was. De motie die hij aangekondigd had over het openbaar maken van de commissie ruimtelijke ordening, wilde hij aanhouden. Wel zou deze moeten fungeren als „ver- haaster" van de bespreking over de openbaarheid in de commissie. Jan Visser (Progressief Soest) haakte in op de VVD-uitspraak, dat Soest moet gaan betalen voor de luxe van het landelijk leven. Dat zou niet erg zijn, maar het is gewoon niet waar. aldus Visser: We betalen voor het rampzalige beleid van vorige gemeen tebesturen, die zo nodig van Soest een grote stad wilden maken. Hij vroeg verder waar de nota bleef van wet houder mevrouw Van Stiphout (over cultuurbeleid en subsidies), waar het raadslid mevrouw Van Stiphout vorig jaar op aandrong. De wethouder ant woordde, dat voor een nieuw beleid basisgegevens nodig zijn. Er wordl hard gewerkt om die te krijgen. Dan is het niet de taak van het college het beleid al vast te leggen, vond zij. Binnenkort zullen de raad voorstellen bereiken over de aanleg van „eenvoudige paden langs de Molenstraat. Wethouder D. Hoekstra (CDA) deelde dit mee in de begrotingsvergadering. Hjj zei, dat momenteel nog in studie is welke voor ziening men het beste kan treffen. De gemeente is niet van plan de proef te herhalen met de verkoop van der Hoekstra desgevraagd mee. De ge meente heeft deze huizen zelf veel premie-huurwoningen, deelde wethou- te hard nodig. Ze zijn niet duur in huur en gezien de grote vraag ernaar is het niet verantwoord ze te verko pen. De eventuele opheffing van het ge meentelijk slachthuis is een kwestie die nu nog niet speelt. Wethouder' J. J. Ebbers (VVD) zal in ieder geval nu nog niet adviseren het slachthuis op te heffen. Wat er in de toekomst staat te gebeuren, is nog niet bekend. De kwestie wordt zowel regionaal als lan delijk bekeken, zo antwoordde de heer Ebbers op vragen hierover van Jan Visser (Progr. Soest). Zij gaf er de voorkeur aan, eerst de bevolking te horen Wethouder J. J. Ebbers (WD) deel de desgevraagd mee, dat de commis sie sportsubsidies in januari haar eer ste vergadering heeft en dat de on roerend goedbelasting op z'n vroegst op 1 januari 1978 zal worden inge voerd. Met bewoners van verschillende com plexen gemeentewoningen zijn ge sprekken gaande over woningverbete ring, antwoordde wethouder Hoekstra op vragen van de heer Verheus (CDA). Hij had de indruk, dat de Stichting Samenwerking Woningbouwcorpora ties goed van de grond komt en de zaken resoluut aanpakt. De verspilling van gas loopt vermoe delijk terug, zo kreeg Jan Visser des gevraagd van wethouder Ebbers te horen. De gasleverantie lag dit jaar ongeveer elf procent lager dan vorig jaar. De aan te schaffen apparatuur voor verkeersonderzoek wordt gebruikt voor tellingen. De resultaten hiervan zullen telkens worden bekendgemaakt. Aan de hand van de uitkomsten kunnen eventueel verkeersmaatregelen getrof fen of gewijzigd worden en de cijfers worden onder meer gebruikt voor het opstellen van de verkeersmodellen bij het ontwikkelingsplan. Aldus het ant woord van wethouder Hoekstra aan Jan Visser, die vragen had gesteld over het nut van de apparatuur die tienduizend gulden kost. Even werd de stemming in de gemeenteraad onvriendelijk, toen mevrouw Korthuis (VVD) en de heren Van Poppelen en Oldenboom (CDA) ingingen op het feit, dat PvdA-fractievoorzittcr De Wilde in zijn algemene beschouwing op dc begroting had gewezen op de onduidelijkheid, die zijns inziens WD en CDA veroorzaakten door uitlatingen in politieke sociëteiten met betrekking tot het plan Zuidereng. De heer Van Poppelen sprak van „sarren", de heer De Wilde zei, dat zeker niet gewild en bedoeld te hebben, waarop de heer Oldenboom reageerde met: „Maar het is dikwijls le ton qui fait le musique". Waarop De Wilde repliceerde: „Dat kan zijn, maar dan bent u voor mij een lichtend voorbeeld!" Mevrouw Korthuis betreurde het, dat de PvdA in plaats van de financiële visie van de fractie op de begroting te geven, z'n tijd verdeed met ingaan op hetgeen andere partijen in een po litieke soos zouden hebben gezegd, te meer waar de heer De Wilde dit uit de kranten had. „U had toch even de telefoon ter hand kunnen nemen om te vragen hoe het precies zat", vond mevrouw Korthuis. De heer Van Poppelen sprak in de zelfde geest. Hij meende dat de heer De Wilde zich had moeten baseren op commissies, de raad en de algemene CDA-uitspraken over Zuidereng in de beschouwing in plaats van een andere bron (de krant) te gebruiken. Jan Visser (Progr. Soest) vroeg de heer Van Poppelen: „Ontkent u de juist heid van het kranten-artikel?" De CDA-voorman zei, daar later op terug te komen, hetgeen overigens niet ge beurde. De heer De Wilde merkte op, niet in te zien waarom hij zich niet op krantenverslagen zou mogen verlaten. „Als hetgeen in de sozen gezegd was, verkeerd geïnterpreteerd was, had een stuk van de WD en het CDA in de krant duidelijkheid kunnen verschaf fen. Van elkaar opbellen merkt het publiek niets; voor het publiek blijft de onduidelijkheid bestaan". De heer De Wilde meende, dat het misverstand was opgehelderd en te mogen stellen, dat men het minder on eens was dan hij dacht. Toen hij ver volgens inging op de onduidelkkheid die het CDA schept (landelijk niet sa men, plaatselijk wel), vond de heer Van Poppelen dat „sarren". Toen ook de heer Oldenboom een opmerking maakte, werd het onvriendelijk, maar de heer De Wilde ging niet verder op de kwestie door, en vervolgde zijn re pliek.

Soester Courant | 1975 | | pagina 7