Veel belangstelling voor Volkskerstzang in Julianakerk Koninklijke onderscheiding voor politie-adjudant Snijders Kampeerders kregen rechtsbijstand SOESTER COURANT helaas kwartje duurder Alleen op Oudjaarsavond vuurwerk afsteken Woensdag 21 december 1975 51e Jaargang no. 19 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Slachtoffers van het verkeer Auto geslipt, bestuurder zwaar gewond Onvoorzichtig overgestoken Nieuwjaarsrecepties van de overheid Man valt van fiets en overlijdt in ziekenhuis Adjunct-directeur „Zon en Schild" geridderd Oprichter voetbalvereniging V.V.Z. plotseling overleden SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschjjnt Iedere donderdag In de Julinanakerk werd de jaarlijkse Volkskerstzang gehouden. Foto Herman van Dam De 9-jarige Jacquelinse P. kwam op de Varenstraat onder een auto, bestuurd door mevrouw J. E.-W. Zij v/erd met hoofdletsel in het zieken huis Zonnegloren opgenomen. Het meisje stak plotseling de weg over en de automobiliste kon haar niet meer ontwijken, Op de Amersfoortsestraat te Soes- terberg werd de personenauto, be stuurd door de heer D. A. (56) van achter aangereden door de vrachtwa- genohaffeur J. T. L. (35). De pasagiere van de heer D., mevrouw J, D.-V. (55) uit Putten klaagde over pijn in borst en rug, maar zij behoefde -niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De wagens werden beschadigd. Op de Kastanjelaan werd de 20-jarige E. G. R. M. uit Soest zwaar gewond in zijn auto aangetroffen. Met erns tig hersenletsel werd hij per ambu lance naar het ziekenhuis Zonneglo- ren gebracht en vandaar naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Vermoedelijk is hij door de gladheid geslipt om vervolgens tegen een boom tot stilstand te komen. De 25-jarige mevrouw E. F.' K. werd op de Van Weedestraat aangereden door een auto, bestuurd door de Ma rokkaan A. E. K.. (32). Mevrouw K. werd gewond aan haar rechterbeen en met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Zij was de straat overgestoken zonder voldoende op het verkeer te letten. In een overvolle Julianakerk werd zondagavond de jaarlijkse Volkskerstzang gehouden. Het was in tegenstelling tot vorig jaar, toen heel wat plaatsen on bezet bleven, zó vol, dat massa's stoelen moesten worden bijgeplaatst. De zondag blijkt een goede dag te zijn voor dit jaarlijks terugkerend gebeuren. De organisatoren gingen dit jaar ook uiit van een ietwat gewijzigde opzet; PVO was vervangen door een strijk- en blaasensemble van de Soester Orkest vereniging en het mannenkoor Apollo door het gemengd Wilhelminakoor. Het kwam de avond ten goede omdait de begeleiding minder „massaal" en over heersend was en datzelfde kan gezegd worden van het koor. Er was veel samenzang; liefst elf bekende en wat minder bekende kerstliederen stonden op het gedrukte programma. De heer D. Hoekstra, voorzitter vam het organiserende comité, sprak het welkomswoord; de schriftlezingen werden gezegd door pastoor Th. de Gróót uit Het SoesterveéffTHef Kerst evangelie werd voorgelezen door de burgemeester en de Overdenking ge houden door ds. G. Rang. Pastoor De Groot las' voor uit Lucas, eerste hoofdstuk, verzen 26 tot en met 38 en uit Johannes, eerste hoofd stuk vorsen 1 tot 18. Dominee Rang werkte de „Kerstgroet" uit; van de Kerstboodschap van de Paus tot het zenden van kerstkaarten. Zoals gezegd werden muzikale bij dragen geleverd door de Soester Or kestvereniging en het Wilhelmina- kerkkoor beiden onder leiding van de heer H. van Monsjou, maar ook door het kinderkoor van de Petrus en Pau- luskerk onder leiding van de heer G. van de Schepop en de organist Jean Telder. Het Wilhelminakerkkoor zong in solo-optreden vier liederen; „Gan- tique de Noël" het zeer bekende „II est né le divin enfant", „Ik kniel hier aan uw kribbe neer" en tot slot „In de kleinste stad van Judea", een eveneens zeer bekend kerstlied. Ook het kinderkoor zong vier liedjes: „Slaap nu mijn Jezuke", „Toen God in Bethlehem", „Zeg eens herder" en „Herders heb 't je wel verstaan". Het was bijzonder prettig daar naar te mogen luisteren. Het slotwoord was aan pastoor Th. de Groot, waarna gezamenlijk het „Onze Vader" gebeden werd. De bij eenkomst werd besloten met een ma gistraal gezongen „Ere Zij God". De organisatoren hebben veel Soeste- naren een groot plezier gedaan met deze Volkskerstzang. De burgemeester, mr. J. M. Cor- ver-Van Haaf ten én haar echtgenoot houden op 5 januari a.s. van 19.30 tot 20.30 uur, de nieuwjaarsreceptie in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en mevrouw Verdam zullen ter gelegenheid van de jaarwisseling ontvangen op woens dag 7 januari, van 16.30 tot 18 uur, in Paushuize, Kromme Nieuwe Gracht 49 te Utrecht. De 73-jarige H. W. kwam zaterdag middag op de hoek Molenstraat-Alb. Cuyplaan met zijn fiets te vallen, op het moment dat een personenauto passeerde. W. werd direct naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht, waar hij later overleed. Bij politie-onderzoek werd vastgesteld dat er van een aanrijding geen sprake was; de auto was niet beschadigd en ook getuigenverklaringen wezen uit dat het slachtoffer door een onbeken de oorzaak kwam te vallen. De kampeerders van de camping „De Eerste Aanleg" aan de Zoom, de cam ping die de laatste raadsvergadering extra in de belangstelling stond, vanwege de plannen van het dagelijks- bestuur van de gemeente, enkele sta-caravans te laten verwijderen, hebben zich voorzien van rechtskundige bijstand. Hun advocaat, mr. A. F. Leeman uit Hilversum schreef inmiddels brieven aan de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening, aan het college van bur gemeester en wethouders en aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Aan b. en w. verzocht mr. Leeman, de commissie R.O. op de hoogte te bren gen van enkele landelijke ontwikke lingen op het gebied van campings. Dat is ondermeer een vrijspraak van een rechtbank naar aanleiding van 'n geding dat betrekking had op een sta caravan met een lengte van 8.65 meter en een breedte van 2.89 meter. Het zou volgens de betrokken gemeente een „bouwsel zijn in de zin der Woning wet"; een zelfde redenatie die de ge meente Soest ten aanzien van de cam ping „De Eerste Aanleg" hanteert. De Rechtbank concludeerde dat die ge meente geen gelijk had. Mr. Leeman attendeert in zijn brief aan b. en w. van Soest op een publi catie van Prof. Ir. van Beusekom, de ontwerper van de huidige Woningwet, waarin deze ook betoogt dat een sta Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer H. M. van de Rotte. Tijdens een officiële bijeenkomst in een ontvangstruimte van „Zon en Schild" te Soesterberg, waar de heer Van de Rotte adjunct directeur is, wer den hem de versierselen behorende bij de Koninklijke Onderscheiding door de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, opgespeld. De onder scheiding werd hem verleend op de dag dat hü zijn veertigjarig jubileum in dienst van de Vereniging Nederlandsche Hervormde Stichting voor zenuw- en geesteszieken en geestelijk hulpbehoevenden, vierde. De heer Van de Hotte trad óp 19-ja rige leeftijd als jongste bediende in tijdelijke dienst van Zon en Schild. In 1945 werd hij stafmedewerker en in 1966 volgde z'n benoeming tot adjurfct- directeur. Hij had een zeer belangrijk aandeel in de oprichting van het pen- Wat wij aan het begin van 1975 reeds verplicht waren te doen en niet deden, moet thans, met ingang van 1 januari 1976 helaas geschieden, namelijk een verhoging van het abonnementsgeld met 25 ct„ van 4,75 tot 5,00 per kwartaal. Dat we de verhoging zolang konden uitstellen en nu zo beperkt kun nen houden, is het gevolg van het feit, dat zovele van onze abon nees zo bereidwillig waren het abonnementsgeld óf per half jaar óf per jaar te voldoen. Het gaf ons een grote onkostenbesparing. Ook nu doen wü weer een beroep op uw medewerking om in de komende weken het verschuldigde bedrag te willen overmaken of aan ons kantoor te betalen. Indien U voor het gehele jaar 1976 wilt betalen, dan is het bedrag 4 x 5,- is 20,-. Voor een halfjaar wordt dat 2 x 5,- is ƒ10,-. U kunt uw betaling doen: contant aan ons kantoor Van Weede straat 29, of door middel van een giro overschrijving op rekening nummer 126156 of door storting op onze rekening 68.43.10.805 bij de Nederlandse Middenstandsbank N.V., Soest, of op onze reke ning bij de Rabo Bank (rek.nr. 3599.20.950). Voor die lezers, die betalen per automatische giro-overschrijving, geldt dit verzoek uiteraard niet. Voor uw medewerking zijn wij u dankbaar. Wij maken gaarne van deze gelegenheid gebruik U allen prettige feestdagen toe te wensen, alsmede een zeer gelukkig 1976, met veel leesplezier door middel van onze Soester Courant. In de periode van 27 lot en met 31 december mag vuurwerk ver kocht worden aan personen van 18 jaar en ouder. Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan op 31 december na 18.00 uur en op 1 januari tot 01.00 uur. Men is wel eens de mening toegedaan dat verkoop van z.g. klein vuurwerk (kleine rotjes e.d.) wel aan personen beneden de 18 jaar is toegestaan. Dit is niet juist. Alleen de ammorcestroken (klap- pertjes) zyn aan geen leeftijd gebonden. Ook dit jaar zal de politie scherp toezicht houden op de verkoop en het afsteken van vuurwerk. Bij overtreding zal zonder pardon proces-verbaal worden opgemaakt. Terwijl de handelaren het risico lopen dat hun vuurwerkvoorraad in beslag wordt genomen. sioenfonds en hij was ten nauwste betrokken bij het overleg over de vaststelling van de verpleegtarieven. Ook is hij de centrale figuur voor de regeling van de financiering voor alle nieuwbouwprojecten ten behoeve van de vereniging. De inrichtingen van de vereniging bieden thans plaats aan 4100 patiënten met een personeelsbestand van 3800 medewerkers. De heer "Van de Rotte is bovendien initiator en begeleider ge weest van de-mechanisering van de administratie, die resulteerde in de oprichting van een nieuwe stichting. Behalve op direct financieel-organisa- torisch terrein had de heer Van de Rotte ook zijn inbreng in het college voor arbeidsaangelegenheden van de Nationale Ziekhuisraad, waarvan hij sedert 1968 lid is. In Soesterberg bekleed de heer heer Van de Rotte een sleutelpositie in de kerkvoogdij van de hervormde ge meente. Naast de gelukwensen van de gemeen te waarvan hij „een goed burger" ge noemd werd, waren er felicitaties uit de verenigingskring en'van het cen traal bureau. Met een druk bezochte receptie werd het officiële gedeelte besloten. caravan geen bouwsel is in de zin der Woningwet. Voorts wijst mr. Leeman op een soort gelijk geval als in Soest, waarbij de President van de Rechtbank in Alk maar in diens vonnis van 9 mei 1972 beslist, een vonnis dat later door het Gerechtshof te Amsterdam werd be krachtigd, dat „hoewel hier sprake is van het illegaal gebruik van het ter rein als kampeerterrein, de gemeente Zijpe (NH) geen verlof kreeg tot het wegslepen van de caravans, waaron der een groot aantal sta-caravans", al dus mr. LeemSn. Hij haalt ook een recente beslissing van de Kroon aan, (van 3 juni 1975) waarbij werd beslist „dat een kam peerterrein dat omstreeks 1962 in ge bruik was genomen, en sedertdien ge handhaafd, terwijl van bezwaren te gen bestendiging van dit gebruik tot nu toe niets is gebleken, een zodanig terrein niet krachtens overgangsrecht dient te worden getolereerd, doch dient dit door een daartoe strekkende bestemming te worden gelegaliseerd". Naar zijn mening zal GS van Utrecht, gezien deze zeer duidelijke uitspraak, ongetwijfeld haar goedkeuring onthou den aan het bestemmingsplan Lande lijk Gebied (waarin alle campings op één na zijn wegbestemd) en eisen dat de kampeerterreinen worden gelegali seerd. Hij ls ook van mening dat gezien de beslissing van de Kroon, dat de burger die een dergelijk terrein exploiteert, er aanspraak op kan maken dat zijn ter rein gelijk gesteld wordt met wel In gepaste terreinen, (c.q. één terrein). Mr. Leeman wijst er ook op dat naast de caravan, de living-caravan, als kampeermiddel is toegelaten. Met het oog op bovenstaande zegt mr. Leeman te verwachten dat geen som maties uitgaan tot verwijderen van de caravans en evenmin dat zal wor den overgegaan tot het nemen van verwijderingsmaatregelen. Aan de commissie R.O. schrijft hij verder nog dat hij hen graag in over weging geeft „om het college van b. en w. te adviseren bij het binnenkort door (zijn) cliënte in te dienen aan vragen voor een Kampeer-Exploitatie- vergunning voor het jaar 1976 en de volgende jaren, deze te willen toetsen aan vragen aan GS of er bezwaar be staat tegen het verlenen van de ge vraagde vergunning voor 40 stand plaatsen op basis van een gewone kampeervergunning". Hij stelt verder dat het zijns inziens in strijd is met het beginsel van be hoorlijk bestuur „om hangende de goedkeuring van een bestemmingsplan door GS en/of de Kroon, zodanige maatregelen te nemen, dat het gebruik van een terrein waarover de beide in stanties nog moeten beslissen, voorlo pig onmogelijk gemaakt wordt met als gevolg dat later, indien het bestem mingsplan definitief wordt goedge keurd, het terrein van cliënte niet on der dit bestemmingsplan gelegaliseerd kan worden, omdat het inmiddels is leeggehaald". Niet eens is mr. Leeman het met de maatregel van b. en w., dat middels uitgebrachte sommaties cliënt een kort geding moet instellen. „Dit brengt voor de eisende partij zeer hoge kosten mee, die door cliënte met een margi naal bedrag, niet of nauwelijks meer op te brengen zijn. De gemeente kan beschikken over de geldmiddelen van de gemeentekas, zulks zonder beper king, om ongetwijfeld hoge kosten van rechtsbijstand te betalen, zodat daar door de verhouding Goliath en David wordt geschapen, terwijl dit niet no dig is", aldus mr. Leeman in zijn brief aan de leden van de commissie H.O. „Wil de gemeente Soest het oordeel van de rechter weten over de toelaat baarheid van bepaalde caravans, dan kan b. en w. aan de politie vragen een proces-verbaal op te maken, waarna automatisch het oordeel van de straf rechter zal volgen". Hij besluit met te zeggen dat hij hoopt dat er geen winnaar of verliezer zal zijn, doch een oplossing gevonden kan worden, die beantwoord aan de eisen van de sociale rechtvaardigheid. Tjjdens een rit met zjjn auto, is de heer A. van den Broek door een hart aanval getroffen en overleden. Hü reed, komende vanaf de Dorresteinweg, tegen een gevel van een woning aan de Laanstraat. Per ambulance werd hü naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht waar bü aankomst bleek dat hij was overleden. Maandag j.1. vond onder grote belangstelling de begrafenis plaats op de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg. De heer Van den Broek was 61 jaar. Zesentwintig jaar geleden was de heer ren bestuurslid, ondermeer voorzitter. Van den Broek, die als timmerman werkzaam was bij heit ziekenhuis Zon negloren, mede oprichter van de Voet balvereniging VVZ. (Vrienden Van Zonnegloren). Naast aktief voetballer in de beginjaren, was hij vele, vele ja- Bij het twintigjarig bestaan van de vereniging werd hem het erelidmaat schap aangeboden en in 1973 legde hij de „eerste steen" van het nieuwe club gebouw aan de Eemweg. Tüdens een büzondere korpsbüeenkomst van de Soester politie heeft adjudant B. Snijders, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftüd, afscheid genomen van de politiedienst. Bü deze gelegenheid werd hij, voor zün vele verdiensten voor het korps en de gemeente Soest onderscheiden met de gouden medaille behorende bü de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester speldde hem de versierselen op. Naast het voltallige korps en vele oud-gedienden werd de büeenkomst bü- gewoond door oud-burgemeester Bentinck, oud-hoofdinspecteur Scholtmeüer, de echtgenoot van de burgemeester, de heer J. Corver, de 87-jarige vader van de scheidende adjudant en zün schoonmoeder. De burgemeester noemde het „krank zinnig" dat er weer afscheid genomen moest worden van een nog zo jeugdig uitziende politiefunctionaris, omdat hij de pensiengerechtigde leeftijd had be reikt en plaats diende te maken voor jongeren. Zij complimenteerde hem dat hij er nog zo fit uitzag „na zo'n zwaar leven" in de politiedienst. In het kort schetste zij de voortreffe lijke loopbaan van de heer Snijders, waarbij zij zijn speciale verdiensten op het gebied van het verkeer extra belichtte. „Dat er nu nog steeds ver keersknelpunten zijn, is niet uw schuld en we zullen het er nu maar niet over hebben van wie dan wel", aldus de burgemeester. „U was een geweldige steun voor ons allemaal en het moet fün zün op zo'n aktief leven te kunnen terugzien. U was een geweldige adjudant", aldus de burgemeester die daarna de ko- ninklyke onderscheiding opspelde. Zü bood hem tenslotte namens de ge meente de gebruikelüke envelop met inhoud aan. De korpschef, hoofdinsecteur J. Ade- ma, feliciteerde de scheidende adju dant met de onderscheiding. Hij noem de hem een autoriteit op het gebied van het verkeer en zei zijn adviezen daarover te zullen missen. „U was steeds bereid te helpen en al tijd zoekende naar een oplossing voor één of ander probleem", aldus de heer Adema, die ook de wijze waarop de adjudant het publiek benaderde roem de. Hij dankte hem hartelijk voor al het geen de heer Snijders voor het korps had gedaan en voor de uitstekende samenwerking. In de dank betrok de heer Adema ook mevrouw Snijders; „zonder uw hulp had hij nooit elke dag met zo'n goed humeur in het bu reau kunnen verschijnen. De dank werd onderstreept met het korps schildje, een envelop met inhoud en bloemen voor mevrouw Snijders. Namens de. Politie Sportvereniging sprak de voorzitter, de heer A. Klok. Hij noemde het een „vreemde tradi tie", omdat de gepensioneerden altijd lid bleven van de SPSV. Van een af scheid was daarom geen sprake. Snijders was steeds een goed en trouw lid van de vereniging geweest. In de beginjaren aktief als voet- en volley baller; later een lid dat het bestuur zijn opbouwende kritiek niet spaarde. De heer Klok herinnerde aan de tijd van de „Eemzangers", waar Snijders lid van was geweest. Hij sprak met bewondering over het „ijzeren geheu gen" van de adjudant, maar verklapte, dat dat geheugen ondersteund werd door een vloed van „spiekbriefjes", die dagelijks in de dienstpet meekwamen. Als herinnering daaraan bood hij hem een goed (met sigaren) gevulde dienst pet aan en namens de SPSV zegde hij. de buitenlamp voor de nieuwe woning van defladjudant toe. Ook de heer Klok bood mevrouw Snijders bloemen aan. De heer C. Onvlee bood namens de af deling Soest van de Nederlandse Po litie Bond, felicitaties aan, voor de verleende koninklijke onderscheiding. Ze was bijzonder verdiend, vond de heer Onvlee. Snijders was een goed lid van de Bond en hij had, zo meende de heer Onvlee, een goede keus gedaan door lid van de NPB te worden. Mede dankzij de bond waren veel veranderingen en verbeteringen tot stand gekomen en daaraan had de scheidende adjudant zijn bijdrage geleverd. Hij dankte hem daarvoor en bood een envelop met inhoud en bloemen aan. Namens de afdeling Soest van Veilig Verkeer Nederland sprak de heer A. v. d. Born. Ook hij roemde de vele aktiviteiten van de adjudant om het verkeer veiliger te maken en bracht hem dank voor alles wat hij voor de afdeling gedaan had. De dank werd onderstreept mgt een envelop met in houd, aangeboden door de secretares se van de afdeling, mevrouw Korte. In zün dankwoord merkte de heer Snüders op erg blü te zün met de koninklüke onderscheiding: „Je kunt er soms wel eens anders over denken, maar nu ben ik er toch wel erg blü mee", aldus de scheidende adjudant. Hij herinnerde aan de moeilijke begin jaren toen hij als hulpagent, „de krul lenjongen van de gewone agent" 1700 gulden per jaar verdiende. „Het viel in het begin dan ook goed tegen" en hij hield de jongere collega's voor dat 't nog nooit zo goed geweest was als op het ogenblik. „Een politieman heeft het niet slecht". Aan zelfstudie (ondanks vijf kinderen) had hq zijn bevorderingen te danken en van lieverlee was hij bü „verkeer" gekomen. Het boeide hem nog steeds,, omdat men dagelijks met de ingewik kelde materie te maken had. Hij ver wachtte overigens niet dat Soest ooit een zelfstandige verkeersafdeling zou krijgen. Met plezier dacht hij terug aan zijn aktieve SPSV-tijd: „Het was moeilij ker mét dan tégen mij te voetballen", zo dacht hij. Wel wekte hij de leden van het korps op, lid van de vereni ging te blijven; het kwam de sfeer ten goede, Vakbonden noemde de heer Snüders zeer belangrqk, ook al hadden zij niet altjjd gelük. Er moest gewerkt worden voor wat je verdiende en naast mede zeggenschap moest ook medeverant- woordelükheid staan. Dank bracht hij aan de korpschef voor de prettige samenwerking; dank ook aan de heer Van den Born van wie hij geleerd had het woord „collega" te gebruiken. Hij zegde toe lid van Vei lig Verkeer te zullen blijven. Het echtpaar Snüders tüdens de afscheidsbüeenkomst. Foto Herman van Dam Tenslotte bracht de heer Snijders dank aan alle collega's, zijn vrouw en kin deren, die het hem mogelijk gemaakt hadden zijn dienst steeds met plezier te verrichten. Na de korpsbijeenkomst volgde een receptie voor de burgerij, waarvan velen gebruik maakten om de scheidende adjudant de hand te drukken.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1