Tempo-Kerstcross gaf veel voortreffelijke wielersport Kerst-in 1975 in het Artishockgebouw was geslaagd familiefeest Een jaar vol teleurstellingen Oproep voor bijltjesdag op 10 januari SOEST 40.000 INWONERS.' Woensdag 31 december 1975 54e jaargang no. 20 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Op de vuist tijdens nachtmis Weekmarkt in april of mei naar Weegbreestraat Aktie knotwilgen Dit moet een ware veldslag worden voor het behoud van de knotwilgen in onze omgeving. Ze moeten nodig geknot worden! Autobestuurder er van door na botsing Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag SOESTER COURANT De voor het derde achtereenvolgend jaar georganiseerde Kerst-in is een bij zonder geslaagd en ook sfeervol familiefeest geworden. Geslaagder ook dan de beide voorgaande jaren en dat niet alleen door een grotere opkomst van Soesters van allerlei landsaarden, maar zeker ook door het Artishockgebouw, dat zich geweldig goed bleek te lenen voor een dergelijk feest. Er zijn meer zalen beschikbaar, waardoor men elkaar niet zo snel voor de voeten loopt en er ook meer te organiseren valt. Het programma bleek uitstekend te voldoen, zoals ook weer bleek dat het „huiskamer"-idee steeds goed aanslaat. De eerste dag kwam de belangstelling i telde men toch wel achthonderd be- wat traag op gang, maar in totaal! zoekers. Veel enthousiasme was er Door het wegblijven van enkele toprenners zou de Kerstcross van Ren- en Toervereniging Tempo, dit jaar voor de 2lste keer in suksessie georganiseerd, zou de wedstrijd aan kwaliteit kunnen hebben ingeboet, maar het pakte sportief gezien heel anders uit. De rit van de amateurs, waar het in feite om gaat, was ongekend spannend en er werd fraaie sport ten beste gegeven. Het wegblijven van enkele toprenners (Nederlands kampioen Wildeboer en Schef- fer) had te maken met startgeld, dat men principieel niet geeft. Het heeft alles in zich om de „prestatie" te verwaarlozen, omdat toch al „verdiend" werd en is in feite één van de oorzaken waar alle prof-sport onder lijdt. Het Tempo-bestuur bleef terecht op haar standpunt staan en bewees de „sport" een bijzonder goede dienst, die hopelijk veel navolging krijgt in de tijd waarin de belangstelling voor de veldcrossen toeneemt. Het publiek zal er dankbaar voor z\jn. Op het zware, twee kilometer lange parkoers, door de Soesterduinen kwa men eerst de veteranen aan de start voor hun vijf ronden. Excellent reed 't Tempo-lid Gerrit Ruttenberg, maar hij kwam de laatste ronde toch net iets te kort om winnaar te worden. De zege moest hij laten aan de Rotter dammer H. Brinkman. De derde plaats was voor H. Spronk uit Utrecht; 4. W. van Putten, Vianen; 5. C. Moerenhout, Hilversum en 6. de Joegoslaaf Petres- ki Mile. De „liefhebbers" reden twee kilometer meer en hier finishte Cock v. d. Hulst uit Zoeterwoude met grote voorsprong. Tweede werd J. Jansen uit Voorscho ten; 3. B. v. d. Hulst, Zoeterwoude; 4. W. van Dompseler, Harderwijk; 5. J. Looyestein, Noordijkerhout en 6. G. v. d. Ham, Gouda. De rit van de „Nieuwelingen" ging over tien kilometer. Ook hier mani festeerde zch vanaf het begin een dui delijke winnaar. Dat werd Michiel van Dijk uit Someren. Het Tempo-lid Ge- rard van Putten legde beslag op de tweede plaats en veroverde daarmee het clubkampioenschap alsmede het provinciaal kampioenschap. 3. R. Hoog- komer, Leiden; 4. W. v. d. Heijden, Eindhoven en 5. P. Stein. De wedstrijd van de junioren besliste ook over de kampioenschappen van Noord-Holland en Utrecht. Er moesten zestien kilometers of acht ronden wor den gereden. Er vormden zich een kopgroep van vier man, waaruit R. van Dijk uit Someren, met een formi dabele sprint als eerste over de meet kwam. Tweede werd W. Tjoelker uit Hillegom; 3. W. de Laat, Vught en 4. H. Vaanhold uit Haaksbergen. Het provinciaalkampioenschap werd behaald door Theo de Groot; Jaap Bon uit Baarn, lid van Tempo, werd derde. Het kampioenschap van Noord-Hol land ging naar T. de Vos uit Haar lemmermeer; 2. P. Buis uit A'dam. Als laatsten kwamen de amateurs en enkele beroepsrenners aan de start. Voor hen lagen 24 kilometer, die wer den gade geslagen door toen wel en kele duizenden toeschouwers. Van meet af aan werd het peloton aange voerd door H. Snoeijink uit Dene kamp, H. Stamsnijder uit Enter, Wil- ly Brouwers uit America, H. Steekers uit Noord wij kerhout en D. Pos uit Kortenhoef. De laatste twee vielen na enkele ronden al af. Nog voor de helft van de wedstrijd hadden de kop lopers de staart van het uitgerekte pe loton al te pakken, maar zij daverden voort. Vier ronden voor het einde gaf Brou wers zijn twee medestrijders het na kijken en met enkele honderd meters voorsprong ging hij als eerste door de finish. Tweede werd Snoeijink en der de Stamsnijder. Op nog geen honderd meter werd Pos vierde; 5. Steekers, Noorwijkerhout; 6. Kees v. d. Wereld, Nieuwkoop; 7. De Vries, Hoevelaken; 8. Verhagen, Eerde. Het provinciaal kampioenschap was voor Pos; Tempo-lid K. Bokma werd hier derde. Na afloop werden de prij zen uitgereikt door Tempo-voorzitter A. Semper; de provinciale eretekenen door KNWU-gedelegeerde Oskam. Tempo kreeg ook KNWU-complimen- ten voor de voortreffelijke organisatie. In het Tempo Kerstcross-parkoers waren weer enkele „loop"trajecten opgenomen. Foto Herman van Dam Gistermiddag werd met enige plech tigheid door de burgemeester de 40.000ste inwoner van Soest ingeschre ven. Het is een dochter van de heer en mevrouw Brouwer van de Lange Brinkweg; Merel Petra, die zondag 28 december geboren werd. Vandaag zal de burgemeester in het ziekenhuis een bezoek aan moeder en dochter brengen en het geschenk van de gemeente, een spaarbankboekje overhandigen. Het is een groots moment, waar al jaren naar werd uitgekeken; het be zorgd Soest t.z.t. twee raadsleden meer en een commissaris - in plaats van een hoofd-inspecteur van politie. Er zijn uiteraard nog meer verworven heden, die nu binnen het bereik ko men te liggen. In 1815 telde Soest nog maar 1560 in woners; in 1920 waren het er 8062; in 1930-13938; in 1940-18407; in 1950- 23170. Met grote sprongen ging het toen voorwaarts; in 1960-28531; in 1965 32380; in 1970-37469 en daarna ging het weer langzamer; in 1971-38102 tot eind vorig jaar 38769. Nu dan de 40.000ste! De kerstvrede werd tijdens de nacht misviering in de R.K. kerk te Soest- Zuid verstoord door enige onverdraag zame lieden die achter in de kerk op de vuist gingen. Daar gevreesd werd dat de vechtpartij na afloop van de dienst zou worden voortgezet, werd de politie gewaarschuwd. Die hoefde echter niet in aktie te komen. Wel meldde zich later een man aan het bureau, die vertelde tijdens de dienst een somp op zijn kaak gekre gen te hebben. Hij wilde aangifte van mishandeling doen. Omdat hij enigszins onder invloed van alcohol verkeerde, liet de politie weten dat het verstandiger was in betere kondi- tie terug te komen. In het algemeen gesproken kunnen w# niet bepaald tevreden en gelukkig te rugzien op het jaar 1975. Er zijn, ook in de afgelopen dertig jaren - om die periode nu maar eens te nemen - ze ker wel jaren geweest die voor het Nederlandse volk rustiger en zeker welvarender zijn verlopen. Uiteraard treden in een economische malaise- periode de politieke meningsverschil len heftiger aan de dag dan wanneer alles min of meer van een leien dakje gaat. Wat dat betreft heeft deze op socialistische en zogenaamd progres sieve ideeën stoelende regering het niet getroffen. Het gaat het land eco nomisch ronduit slecht en het einde van die misère Is beslist nog niet in zicht. Daarom treft het des te sterker dat het kabinet Den Uyl in feite hardnek kig weigert om de tering naar de ne ring te zetten, aan optimistische ver wachtingen blijft vasthouden en de economie slecht beïnloedende maatre gelen toch wil doorvoeren, omdat ze nu eenmaal in het verkiezingspro gramma Keerpunt '72 voorkwamen. Sinds '72 is de situatie echter wel to taal veranderd. Wat toen in het licht van een welvaartsstaat nog mogelijk leek, zonder ieders welzijn grondig aan te tasten, kan nu juist bijdragen tot een verdere verslechtering van de nationale en van ieders individuele welvaart en welzijn. De druk op het bedrijfsleven neemt er zo door toe, dat dit wel moet leiden tot een nog hogere en durende werkloosheid. Met de psychologische kant daarvan wil men, om politieke redenen, nog steedi niet voldoende rekening houden, Ook de knutsetzaal van de Kerst-in stond goed in de belangstelling. Foto Herman van Dam voor het optreden van een Turks muziekkwartet dat in de balletzaal veel bezoekers trok. Stemming brachten het accordeon kwartet en het Eemlandkoor met de kerstliederen en tussen alle bedrijven door werd volop gebruik gemaakt van de mogelijkheid om te sjoelen, tafel voetbal te spelen, te kaarten enz. Van 5 tot 7 uur, de eerste dag, was er een gezamenlijke broodmaaltijd, waaraan door ongeveer 40 gasten werd deelgenomen. Een hoogtepunt werd daarna het volksdansen, waar aan de Turken en vele Surinamers met grote -toewijding deelnamen. Tijdens de tweede kerstdag verzorgde een combootje rustige achtergrond muziek in de „huiskamer", die dan ook een groot deel van de dag bezet was. Er heerste, zoals overal in het gebouw een bijzonder geannimeerde stemming. In de balletzaal vond een simultaan- schaakwedstrijd plaats, waar de hoofdklasser H. Weenink uit Amers foort aan achttien borden speelde. Hij won alle partijen; zijn langst vol houdende tegenstanders waren Rob Kooper, lid van de Soester Schaak vereniging en Bart Hennephof (17) een echte „thulsspeler", die nooit aan competitiewedstrijden e.d. deelnam. Voor de kerststemming zorgden deze tweede dag de Soester Bejaarden koren onder leiding van dirigent Van Vliet. Het was een uitstekende uit voering. De dag werd besloten met een bingo-dansant. De vijftien leden van de werkgroep, bestaande uit afgevaardigden van de Raad van Kerken en van de Werk groep Buitenlandse Werknemers Soest, hebben eer van-hun werk. Ge noemd moet ook worden de inzet van zo'n tachtig vrijwilligers, waarbij zich dan ook nog eens spontane helpers uit Turkije of Suriname voegden. Wanklanken werden niet gehoord. De enige zouden kunnen zijn, dat op enkele uitzonderingen na, het Soester bedrijfsleven, dat om financiële steun was gevraagd, het liet afweten. Dat was een tegenvaller voor de organisa toren; een hindernis die met veel blij moedigheid genomen werd. Tijdens de tweede dag kwam de bur gemeester vergezeld van haar echtge noot op bezoek, terwijl ook de direc teur van de Stichting Buitenlandse Werknemers Gooi- en Eemland van zijn belangstelling blijk gaf. Verder maakte Tros-aktua een radio-repor tage van deze geslaagde Kerst-in. Het politieke drijven naar verandering van de maatschappij en vooral van het bedrijfsleven, is een modeverschijnsel waaraan onze economie, waar we toch van moeten leven, aan ten onder dreigt te gaan. En het typische is, dat die veranderingen - democratiseringen noemt men ze - niet door de meerder heid van het Nederlandse volk als een uitkomst worden omhelsd, zoals en- quetes hebben aangetoond. Ze worden aangedragen door mensen, die geen verantwoordelijkheid dragen voor het algemene, nationale belang, maar die door hun positie in het economisch leven een te grote politieke macht hebben verworven. De in deze rege ring samenwerkende partijen laten zich door hen beïnvloeden uit angst voor verlies van de volksgunst en dus verlies van zetels in de Kamer. Noch de stijgende werkloosheid, noch de voortsnellende inflatie worden belang rijker geacht dan de politieke wensen tot verandering van en in het bedrijfs leven. Het politieke leven in Nederland Is er het afgelopen jaar bepaald niet rusti ger op geworden. De meningsverschil len tussen de in het kabinet samen werkende partijen beginnen zich lang zaam maar zeker sterker af te teke nen. Voor de achterban der progres sieve partijen verwezenlijkt deze rege ring te weinig van de punten van het nog steeds als heilig beschouwde ver kiezingsprogram uit de welvarende jaren 1970-'72. Bij de achterban van de meewerkende confessionele partijen groeit de weer stand tegen bepaalde beleidspunten van dit kabinet. Maar ook in 1975 ble ven deze partijen behept met de angst voor opzienbarend verlies bij eventu ele nieuwe verkiezingen, waarom ze aan het soms te progressief geachte beleid bleven meewerken. Men zag en ziet nog geen alternatief. En in de huidige economische situatie kan men ook beter de bestaande ploeg handha ven, dan juist nu de samenwerking verbreken. Die samenwerking wordt trouwens ook bestookt vanuit de lin kerzijde, waar vooral de PPR een bij zonder lastige medewerker wordt. Het gemodder om te komen tot een CDA, tot één grote christen-democra tische partij, heeft het politieke leven in Nederland dit jaar zeker niet op een hoger plan gebracht. Voor de „man in the street" is het ge- milimeter dat daarbij werd tentoon gespreid, welhaast onbegrijpelijk. Het zal eerder een aversie tegen die vor ming bevorderen, daarmee tegen con fessionele partijvorming in het alge meen. Dat is zeker niet de bedoeling van al het geconfereer erover, maar men wordt het geleuter beu en wil hoe eerder hoe liever een beslissing zien. Neen, we kunnen niet met vreugde op 1975 terugzien. En over de verwach tingen voor 1976 kunnen we ook al niet optimistisch zijn, hoe graag de regering ons ook uitzicht op hoop wil geven. Maar daarover dan iets in een volgend commentaar. Wethouder Ebbers heeft in de verga dering van de financiële commissie als zijn verwachting uitgesproken dat de weekmarkt in april of mei, volgend jaar, van het pleintje achter het WV- gebouw verplaatst zal worden naar de Weegbreestraat. Als het zover is zal hij met de be langhebbenden om de tafel gaan zit ten om het assortiment van de ver grote markt vast te stellen. Hij deelde mee dat er met het oog op de a.s. uit breiding met ongeveer twintig stand plaatsen, al enkele ieuwe stand houders zich gemeld hadden. Eeuwenlang hebben de knotwilgen ons landschap gesierd, vooral in de weide gebieden, en het kaïakter van onze polders bepaald. De bomen staan meestal langs de slootkanten ter versteviging van de bermen en zij beschutten het aanwezige vee tegen harde wind en slagregens. Ook bieden de knotwilgen, vooral de oude knoepers, een gewaardeerde voedingsbodem voor vele en bij zondere mossoorten en verschillende planten, waaronder de eikvarens. Het is bekend dat 's zomers vleermuizen in de bomen verblijven. Zeer vele In- sekten en vlinders vinden er hun onderkomen. Verschillende vogelsoorten nestelen graag in de holen en gaten of in de kruinen, zoals de kauwen, holen- duiven, wilde eenden, gekraagde roodstaartjes, ringmussen, mezen, etc. Daar bij bieden ze nog huisvesting aan uilen en roofvogels, o.a. de steenuil, ransuil, bosuil en torenvalk. Ook als producent van stuifmeel staan de wilgekatjes bij de imkers hoog genoteerd. Helaas wordt het voortbestaan van de wilgen bedreigd, doordat zij als leve ranciers van takkenbossen, brandhout en palen hebben afgedaan. Het is ver leden tijd dat de bakker zijn oven stookte met takkenbossen, en de boe ren en landarbeiders het zwaardere hout gebruikten als brandstof voor de was- en kookfornuizen. De mo derne bedrijfsmethode op de boerderij met de steeds groter wordende vee stapel (voor de boer bittere noodzaak om het hoofd boven water te houden) is zo intensief en vergt zoveel tijd dat de wilg eronder lijdt. De oproep voor bijltjesdag beoogt de totale ondergang van de knotwilgen te helpen voorkomen. Gelukkig wor den steeds meer mensen zich bewust van het milieu en de landschappelijke waarden van hun omgeving. Maar dat is niet voldoende! Wij moeten er ook wat voor willen dóen. Die kans wordt U nu geboden! Iedere man, vrouw, jongen en meisje boven de 15 jaar nodigen wij uit om in de vrije natuur te komen helpen op zaterdag 10 jan uari a.s. Bij droog weer verzamelen wij om 9.00 uur 's morgens op de Stadhou derslaan. Enkele bedrijven en zaken lieden hebben al bijlen en zagen ge schonken, maar breng gerust uw eigen zaag of bijl mee. Ook kwamen reeds enkele geldbij dra gen binnen. Deze geweldige steun en de opbrengst van de houtverkoop geven ons hoop in de toekomst zelf een motorzaag aan te kunnen schaf fen. De gemeenschappelijke plantsoenen dienst is weer bereid de takken vak kundig van de bomen te zagen. Daarom natuurliefhebbers, nu geen woorden meer, maar daden Daar deze aktie geheel op vrijwillige basis plaats vindt is uitermate voor zichtigheid in het werken geboden, want wij doen het allemaal voor eigen risico. Eventuele verdere informatie ver strekt Chris Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49, Soest, tel. 11381. Op die Julianalaan werd door een tot nu toe iïog onbekende autobestuurder een muurtje over een lengte van drie meter omver gereden. De bestuurder kwam daarna eerst aan de andere kant van de weg tegen een boom ge botst te zijn. Hij verdween daarna te voet. De politie sleepte het voertuig voor een technisch onderzoek naar het po litiebureau. De dader hoopt men te kunnen ppsporen aan de hand van het kentekenrvummer. Op de Prins Bernhardlaan werd een lichtmast omvergereden. Ook hier ver dween de dader, zij het met medene- men van zijn voertuig. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1975 | | pagina 1