Wat zal 1976 brengen? Eerste stap op weg naar kabeltelevisie voor Soest Merel Petra Brouwer de veertigduizendste Zware storm richt ook in Soest veel schade aan Donderdag 8 januari 1978 51e jaargang no. 21 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Grote hoeveelheid sigaretten en geluidsapparatuur gestolen 10.000 gulden krediet voor onderzoek plaatsing antennemast Veertigduizend centen op een spaarbankboekje Rustige jaarwisseling met ontsporingen bij kerstboomverbrandingen DE VEERTIG DUIZEND 20 meter lange boom vernielt zolderverdieping SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt Iedere donderdag Hoewel er weer iets optimistischer prognoses gesteld worden, beginnen we 1976 toch bepaald niet zo erg hoopvol. De overheid ziet zich ge noodzaakt om de economische bedrij vigheid te blijven steunen, om nog zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te be houden. De regering creëert grote te korten op de begroting om de econo mie nog zoveel mogelijk op peil te houden, naast alle andere voornemens die zij wil blijven bewerkstelligen, Een gevolg ervan is echter ook, dat de inflatie erdoor wordit bevorderd in plaats van afgeremd. En meer in flatie kan juist de werkgelegenheid weer benadelen. Om toch iets aan de afremming van de inflatie te doen, tracht de regering zoveel mogelijk het bedrijfsleven daarmee te belasten. Strenge prijsbeheersirog en weinig soulaas in de belastingen voor de on dernemers, geen loonsverhogingen voor de werknemers, moeten de prij zen zoveel mogelijk drukken. Maar de regering draagt er zelf weinig of niets toe bij. Integendeel, tarieven voor al lerlei diensten worden met flinke percentages verhoogd. De inconse quentheid daarvan in vergelijking met de bepalingen voor het bedrijfs leven wordt maar niet erkend. De ta rieven voor post en telefoon, de kos ten van vervoer, zowel openbaar als particulier, worden hoger, evenals accijnzen, belasting en BTW. Dat alles valt moeilijk te zien als een gunstige bijdrage tot inflatiebestrijding en daarmede evenmin van de werkloos heid, Met die fnuikende aspecten blijven we dus ook in 1976 worstelen. De con- juctuur kan zich misschien iets her stellen, maar de structurele aspecten van de economische malaise zullen de uitkomsten daarvan weea* teniet doen, In de bouw en aanverwante bedrijven zal zich dat zeker openbaren. De werkgelegenheid daanrin zal steeds meer afnemen, waardoor het aantal arbeidsplaatsen in deze sector gelei delijk met honderd a honderdvijftig duizend zal afnemen. Door de hoge loon- en andere kosten gaan ook tex tiel, confectie en schoenindustrie gro tendeels voor ons land verloren. Ook in de scheepsbouw krijgt men het zwaar te verduren. En alles hangt met elkaar samen. Zodat de -vooruitzich ten, incidentele verbeteringen daarge laten, bepaald mdet erg rooskleurig zijn. Op politiek gebied wordt 1976 dan ook wel het jaar van de waarheid. In het daarop volgende jaar loopt de zittingsperiode van dit kabinet af, als het zich tenminste tot zolang weet te handhaven. Dat laatste is niet zeker maar lijkt wel waarschijnlijk, doordat de confessionele partijen zich nog al tijd niet tot één christendemoncra- tische partij konden verbinden. Daar door blijft er voor hen weinig anders over dan de huidige situatie nog maar in stand te houden. Maar vooral in de tweede helft van dit jaar zullen de controversen tussen de regeringspar tijen zeker nog duidelijker in het licht treden dan thans reeds het ge val is. Dan immers begint ook de ko mende verkiezingsstrijd al een hartig woordje mee te spreken. Intussen zullen we ook dit jaar nog wel moeten gedogen dat de burger steeds meer in zijn vrijheden beknot wordt. Van allerlei kanten voor aller lei doeleinden wordt steeds meer aan de individuele vrijheid geknabbeld. Dat schijnt het summum van een goe de samenleving te moeten opleveren. Eigenlijk onvoorstelbaar gezien de aard van de Nederlander, zodat je je wel gaat afvragen hoe lang dat nog kan duren en tot hoever dat nog zal gaan. Het kan haast niet anders of die voortgaande vrijheidsbelemmering moet tot een reactie leiden. Dat is ook af te leiden uit recent ge houden enquetes over politieke in zichten van ons volk. Het zou ons dan ook niet verwonderen als er zich in dit jaar weer een stroming zou open baren om de nu niet tevreden leden van onze samenleving te trachten te bundelen om een dam tegen verdere socialisering en vrijheidsbeknotting op te werpen. Een economisch niet zo best en een politiek spannend jaar staat ons te wachten. opgesteld, wordt rekening gehouden met goedkeuring van GS in de maand april. In mei kan dan de definitieve opdracht verstrekt worden te begin nen met de metingen voor de plaats bepaling van de centrale antenne. Uit de cafetaria Rob's Comer aan de Laanstraat, hoek Kostverlorenweg, werd voor 800 gulden aan rookwaar, alsmede een bandrecorder en 'n pick- up met versterker gestolen. Bovendien werd de gokautomaat opengebroken en het daarin aanwezige geld meege nomen, door inbrekers, die de zaak ln de nacht van 1 op 2 januari bezochten. De buit werd gereed gezet in de naast gelegen garage De Soester, die bereikt kon worden via de kelder van de ca fetaria. De daders werden echter ver rast door een dochter van de garage houder en namen toen ijlings de be nen met achterlating van de pick-up en versterker. Zij werden niet meer achterhaald. Op de goede afloop van de aangifte werd daarna in het bijzijn van het voltallige personeel van de afdeling bevolking het glas geheven. Gelijk tijdig werd in Zonnegloren, waar moeder en kind verbleven, bloemen aangeboden namens de gemeente. De laatste dag van het jaar bracht de burgemeester nog een bezoek aan mevrouw Brouwer en overhandigde zy het gemeente- geschenk, het spaar bankboekje met 40.000 centen. Alle zaalgenoten van mevrouw Brou wer deelden in de vreugde, want ook zij kregen net als mevrouw Brouwer bloemen aangeboden. Felicitaties waren er ook van het ziekenhuis Zonnegloren en ze werden aangeboden door de directeur-genees heer, dokter Berkelbach van der Sprenkel. Zaterdagavond, toen moeder en doch ter, weer terug waren op de basis ln het ziekenhuis Zonnegloren bezocht de burgemeester de moeder van de 40.000ste, die vol trots haar dochter toont. Foto Herman van Dam aan de Lange Brinkweg kwamen een aantal puppyrettes van de Soester Harmonie PVO er htm opwachting maken. Zij boden bloemen en een geschenk aan en zongen een speciaal lied. „Dag mevrouw Brouwer, hier komen wij aan; Jong PVO, zie ons hier staan; Met Merel Petra heeft Soest nu geijkt; Veertig maal dui zend bereikt. Wij wensen u dat uw dotihtertje 'klein; altijd een vrolijke Merel mag zijn; Gezondheid en voor spoed dat wensen wij toe; Ook aan haar pa en haar moe." De zes zingende puppy's boden zes boeketjes aan met rose linten. Na breedvoerig overleg en voorlichting van raadscommissies, wordt de eerste stap gezet op de weg naar kabeltelevisie voor de gemeente Soest. Het eerste krediet van 10.000 gulden is nodig om een onderzoek in te stellen naar de plaats waar de centrale antenne neergezet moet worden, die een optimale ontvangst van de signalen mogelyk maakt. Deze plaats moet ook stedebouw kundig verantwoord zyn. In het raadsvoorstel worden als argu menten voor de invoering van de ka beltelevisie opgevoerd: a. het tegen gaan van ontsiering van de daken van de huizen door zogenaamde antenne wouden; b. de verbetering van de ont vangstkwaliteiten en de ontvangstmo gelijkheden van radio- én tv-program- ma's door een juiste plaatsing van een centrale mast; c. de exploitatie van 'n centrale antenne-inrichting verdient uit economisch oogpunt de voorkeur boven individuele antenne's; d. de uit breiding van de ontvangstmogelijkhe den is gecentraliseerd economischer uit te voeren dan wanneer dat individu eel zou geschieden; e. de verwachte ontwikkeling van de telecommunica- tiemiddelen maakt een gemeentelijke centrale antenne-inrichting (c.a.i.) noodzakelijk. Noch de rijksoverheid, noch de pro vinciale overheid zullen een regeling treffen om te komen tot de aanleg van kabeltelevisie. Als de gemeente hierin geen initiatief neemt, is de kans groot, dat bij voortschrijdende ontwikkeling van de telecommunicatie, Soest achter op raakt. Wat de aanleg betreft wordt voorge steld te besluiten dat in Soest wordt gekozen voor een centrale antenne-in richting voor de gehele gemeente „ten zij de in te stellen enquete uitwijst, dat op dit ogenblik slechts een zeer klein gedeelte van de woningen in Soest zullen worden aangesloten". Ook Soesterberg krijgt een CAI, „behou dens instemming van de wijkraad". Het leveren van antenne-energie dient gezien te worden als een openbare nutsvoorziening, als een taak van de overheid, en vandaar wordt ook voor gesteld het beher in handen van de gemeente te geven. Er zal een com missie voor in 't leven geroepen wor den, bestaande uit raadsleden en ver tegenwoordigers van huurders en ei genaren van woningen. Het technisch beheer wordt opgedra gen aan het gemeentelijk gasbedrijf. Omstreeks augustus van dit jaar zal de beslissing kunnen vallen welk sy steem in Soest gebruikt gaat worden en of men overgaat tot aanleg ineens of in fasen. Als die beslissingen inderdaad dan genomen worden, dan hoopt men goedkeuring van GS in december ver kregen te hebben, waarna de defini tieve opdracht tot uitvoering van de werkzaamheden kan uitgaan. Er zit ogenschijnlijk wat tijdverlies in, maar ook het pricipebesluit over te gaan tot aanleg van kabeltelevisie be hoeft goedkeuring van GS. In 't sche ma dat voor deze aangelegenheid werd Vorige week dinsdag, 30 december 1975, werd officieel bij de afdeling be volking van onze gemeente Merel Petra Brouwer ingeschreven. Zy werd de 40.000ste inwoner van Soest, een gebeurtenis waar al jaren naar werd uit gekeken en die toch eigenlyk weer vroeger kwam dan onze jongste prognoses aangaven. Want in het veel omstreden ontwikkelingsplan Soest is er een minimum groeimodel waarin de komst van de 40.000ste niet eerder werd voorzien dan in de loop van het jaar 1977(!) en een maximummodel, waarin gerekend werd met de komst in de „loop" van dit jaar". Het was evenwel een belangrijke gebeurtenis en voor deze gelegenheid fun geerde de burgemeester als ambtenaar van de burgelyke stand. De vader van de 40.000ste inwoner, Peter Brouwer, tekent onder toeziend oog van de burgemeester, de geboorte-akte. Op de achtergrond wethouder mevrouw Van Stiphout, wethouder Ebbers en gemeentesecretaris Borreman. Foto Herman van Dam Het was voor haar de eerste keer dat zij een geboorte-aangifte „afhan delde" en dat leidde aan het slot van de procedure tot de wat komische vraag „en wat nu?" De chef van de afdeling bevolking, de heer H. Olde- waris, verleende assistentie en zei dat na de voorlezing van de akte, slechts De jaarwisseling is in Soest bijzonder rustig verlopen. Het zal voor een groot deel te danken geweest zijn aan het bijzonder slechte weer gedurende de avond, al kwamen ook nu weer de vele vuurvverkafstekers toch aan hun trekken, omdat het zo rond twaalf uur droog was. de ondertekening restte. Ock voor de vader van Merel Petra was het de eerste keer dat hij een geboorte-aangifte kwam doen. Zijn dochter werd zondag geboren (15.27 uur; 51 cm groot en gewicht 6 pond en 3 ons), maar maandagmorgen versliep hij zich om tijdig het ge meentehuis te bereiken. Het werd daarom dinsdag en het werd daarom de 40.000ste. Vader Peter Brouwer „zag" na de ondertekening van de geboorteakte dat de computer opratelde: „In mijn brein zijn thans opgenomen de per sonalia van Merel Petra Brouwer, ge boren 28 december 1975 te Soest, wo nende te Soest aan de Lange Brink- weg 97, als veertigduizendste inwo ner van de gemeente Soest". Daar mee sloot de „belangrijke medede ling" en toen wist Brouwer waarom er zoveel belangstelling was. Want buiten de burgemeester en de heer Oldewarris waren ook aanwezig de wethouders mevrouw Van Stiphout en de heer Ebbers, gemeentesecreta ris Borreman en de persfotografen. Evenwel moesten ook dit jaar weer een paar buitenbrievenbussen het ont gelden en bij de politie kwam ook een melding dat er een rotje aangestoken was in de brievenbus van een huis deur. Deur en kozijn liepen wat brand schade op. De gebruikelijke kerstboomverbran dingen hebben politie en brandweer meer werk bezorgd. De brandweer moest twee keer uitrukken; de eerste keer voor aangestoken kerstbomen op het Van de Veldeplantsoen, de tweede keer voor hetzelfde op de Zwaluwen- weg. Bovendien hielden brandweerlieden toezicht op de gemelde verbranding van kerstbomen bij de KLM-flats in de wijk Klaarwater. De politie trad handelend op bij ille gale kerstboombrandjes op de Eng, in het Soesterveen, op de KI aarwaterweg en bij de Groen van Prinstererschool. In Soesterberg vond een legale kerst boomverbranding plaats op het KVO- veld aan de Banningstraat. Daar hield de Soesterbergse brandweer toezicht. We hebben de veertig duizend gehaald en op naar de vijftig is 't streven we zijn hier in Soest nu ook niet bepaald met ons allen ten achter gebleven het cijfer omhoog als water dat wast en denk nu maar niet ln tal en in last Bij voorduur blijft hier de inwoners schaar steeds groeien dat doet ons verblij-en we houden het vol we hopen dit jaar op een doorgaan de lijn in 't gedij-en we staan aldoor nog voor opvang gereed we hebben nog lang geen over-compleet We hebben de veertig duizend een stand nu bereikt en we wensen die allen een jaar van geluk de Soester Courant zal hen altijd wel blijven bevallen wie leest er niet graag een plaatselijk blad de Soester wordt door geen mens onderschat We hebben een eerste burger een vrouw een vrouw zeg gerust een uit velen ze zal voor ons hier in ijver en trouw ook wel nu weer de zorg met ons delen al groeien we dan haast boven haar hoofd het meeleven wordt daar niet door gedoofd De zware storm met soms orkaankracht van het afgelopen weekend, heeft ook in Soest veel schade aangericht. De zwaarste schade werd wel toegebracht aan de boerderij Biltseweg 49, waar een twintig meter hoge, 140 jaar oude boom op viel en een deel van het dak en de zolder totaal verhielde. Bekeken wordt nog in hoeverre de muren te lyden gehad hebben van het neerstorten de gevaarte. Wonder boven wonder werd niemand van de bewoners gewond; ook niet de 22-jarige aanstaande schoonzoon Ben Bunnik uit Leusden van de bewoners, de familie Baars. Hy had in verband met de wind die op het raam stond, zijn bed verplaatst. Had hy dat niet gedaan, dan had by het gevaarte op zyn bed gekregen; nu liep hij zelfs geen schrammetje op, ondanks dat hij werd bedol ven onder de zware dakbalken. Nog een boerderij liep forse schade op; aan de Grote Melmweg krulde de wind een deel van het dak van de boerderij van Van Etten op. Bij het dierenasiel aan de Klein En- gendaalweg ging een gedeelte van de dakbedekking van de buitenrennen de lucht in, waardoor een schade van enige duizenden guldens ontstond. Van de koekfabriek Van Doesburg aan de Industrieweg stortte een ge deelte van het dak in, en sneuvelde een aantal ruiten. Er gingen veel meer ruiten stuk; bij Braamhage, de wasserette aan de Van Weedestraat, aan de Kerkstraat van een kas van Van de Baan (de kas ging daarna tegen de grond). Op de hoek van de Verlengde Talmalaan en Beukenlaan ging een houten loodsje de lucht in en op de Verlengde Talma laan verloren liefst zes bomen de strijd tegen de wind. Bomen sneuvelden verder ook op de Sophialaan, Stadhouderslaan, Den Blieklaan, Soesterbergsestraat en in de wijk Egghermonde te Soesterberg. De wegen lagen overal bezaaid met takken. Er sneuvelden veel dakpannen, zoals in de wijk Klaarwater waar van rijen huizen de nokpannen omhoog kwa men. Verder veel televisie-antennes overal in Soest. Bij Honsbergen gingen drie grote rui ten aan de voorkant aan diggelen en woei een gedeelte van de dakbedek king op. Bij het dierenasiel had men ook nog de pech dat de stroom uitviel, waar door de dierenverblijven in de kou kwamen te zitten. Gezien het chro nische geldgebrek van de Soester die renbescherming, wil men proberen de schade zoveel mogelijk zelf te herstel len. De Soester bossen doorstonden de storm redelijk goed en in verhouding tot de storm van 1973, zelfs zeer goed. Toen gingen hele percelen tegen de vlakte; nu incidenteel hier en daar wat bomen. Politie en brandweer hebben het tij dens de stormnacht en zaterdag druk mee gehad; nu is het de beurt aan de herstellers en mogelijk de verzeke ringsmaatschappijen. Door de storm kwam een zware beuk terecht op de boerdery Biltseweg 49. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1976 | | pagina 1