Brandweer had in 1975 ongekend druk jaar Tijdelijke uitbreiding raadhuis gaat ruim drie ton kosten „Wordt door langdurige leerplicht mondigheid jongeren miskend?" KORT GEDICHT Knotwilg-aktie geslaagd Brandschade meer dan 1.3 miljoen gulden totaal Wethouders Ebbers en Hoekstra: „Dit is helemaal een rommelige zaak" Voorzitter Kamer van Koophandel: m Donderdag 15 januari 1976 51e jaargang no. 22 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Gestolen bromfiets terecht Bromfietser aangereden Rijverbod Roofoverval juwelier Sassoon volgende week vrijdag voor de rechtbank Snelheidscontrole ■■Mam SOESTER g COURANT Abonnement per kwartaal 5.00. Buiten Soest per kwartaal 10,—. Verschijnt Iedere donderdag. In het afgelopen jaar beliep de schade veroorzaakt door brand in de ge meente Soest een bedrag van 1.376.832 gulden. Dat is ruim 967.000 gulden meer dan in het jaar 1974, terwijl de schade in 1973 „slechts" een bedrag van 160.155 gulden; in 1972 688.395 en in 1971 maar 55.975 gulden was. Ook het aantal uitrukken bereikte met totaal 194 maal een ongekende hoogte. Dat alles staat te lezen in het jaarverslag van de dit jaar 53 jaar bestaande „Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest". De vereniging telt 44 leden en twee adspirant-leden. Van de 44 hebben er 34 het diploma persluchtmaskerdrager, 21 een EHBO-diploma en 2 het brevet duiker. Naar rang is er één hoofd brandmeester I: 2 adj. hoofdbrand meesters I en 3 adj. hoofdbrandmees ters. Verder 4 onder brandmeesters, 4 adspirant onderbrandmeesters, 16 hoofdbrandwachten, 8 brandwachten De drie knapen die vorige week in verband met een bromfietsdiefstal in Amersfoort, nabij station Soest-Zuid werden aangehouden, blijken nog een brommer gestolen te hebben. Naast de 16-jarige Amersfoorter W.F. heeft tui ook zijn kameraad, de 17-jarige J. J. bekend dat zijn brommer van diefstal afkomstig was. De derde jon gen reed inderdaad zijn eigen ver voermiddel, Op de Ossendamweg werd de brom fietser H. J. van B. (25) aangereden door de autobestuurder E. S. (20). Van B. werd met een hersenschud ding naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Hij kwam van de Braam- weg èn stak zonder uit te kijken de Ossendamweg" over. De autobestuur der kon hem niet ontwijken en schep te hem. Ie klas, 5 brandwachten 2e klas, 2 ad- spirant brandwachten en één adspi-' rant brandwacht „in opleiding". In het verslagjaar knapten 28 man vrijwillig bewakingsdiensten op waren daar in totaal 362V2 manuren mee bezig (in 1974, 5321/» man/uur). In totaal werd 98 maal uitgerukt ,voor brandalarm en 96 maal voor hulpver lening. De brandalarmen betroffen o.a. 27 binnenbranden, 23 vuilnis of afval- branden, 6 keer een bermbrand, 6 maal een uitslaande brand, 2 dakbran den, 4 maal vals alarm en ook 11 maal loos alarm. De hulpverlening betrof 35 maal een defecte lift; 22 maal het openen van een deur, 10 keer het opruimen van stormschade, 7 maal wateroverlast, 4 keer een poes uit een boom halen, maar ook één keer onderzoek gevaar bij hoogtezon en één keer „hond in konijnenhol". Als brandoorzaken staan opgenoemd; spelen met vuur 15, uit de hand lopen vuilverbranding 10, brandstichting 11, sluiting elektrische apparatuur 5, over verhitting frituur-fonduevet 5, maar ook ontsteken paasvuur één, kleding te dicht bij de kachel één, pan teer op gaspit één, wrijving spoorstaaf tegen biels één en een hoogstmerkwaardige oorzaak „aanbranden vlees bij buur vrouw". De brand met de grootste schade Was ongetwijfeld, die bij drukkerij Klomp, waar de schade op 980.000 gulden aan het machinepark en werkplaats ge schat werd. 110.000 gulden was de schade die de uitslaande brand veroorzaakte aan 'n woning aan de Dr. Schoonenbeeklaan. 60.000 gulden was de schade aan de bungalow op de Pijnenburgerlaan en eenzelfde bedrag aan de sporthal Beu kendal. Bij drukkerij Klomp was ook begin 1975 al eens een brand. Door spelen met vuur ging papier ter waarde van 38.000 gulden verloren; 30.000. gulden schade veroorzaakte een brand in een flat aan de Van Goyenlaan en bijna 26.500 gulden een brand in een huis op het Choristenpad. 19.500 gulden schade was er door de brand in het restaurant onder Hons- bergen en 7000 gulden bij Super Clea- ner aan de Koningsweg. Tot slot betrof de hulpverlening waar een lift bij betrokken was 9 keer de flats aan de Veenbesstraat, 8 keer de flats aan de Haverweerd, 6 maal Joh. Poststraat, 6 maal Smitsweg, 5 maal Weegbreestraat, 2 maal Varenstraat en één keer Honsbergen. 22 keer lukte het de brandweerlieden een deur (waarvan de sleutel vergeten was) te openen zonder forceren, maar met een geheim patent en ook daar voor ging men liefst 12 keer naar flat woningen aan de Veenbesstraat. Ongetwijfeld zullen vanavond in de raadsvergadering de twee kredieten, in totaal 330.000 gulden, verleend worden voor een uitbreiding en inrichting van het gemeentehuis. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden op het moment dat de raad besloot het plan Zuidereng, dat voorzag in de bouw van o.a. een nieuw gemeentehuis en politiebureau, in de ijskast te plaatsen. Desondanks verzette de VVD-er Van Ee zich maandagavond tijdens de extra commissievergadering die aan het voorstel gewijd was, tegen de gang van zaken. Aanvankelijk volgde niemand hem, maar aan het slot van de een uur durende bijeenkomst verklaarde ook de beide wethouders Ebbers en Hoekstra, „dat het allemaal maar een rommelige zaak was en een rommelig beleid" en naar wethouder Hoekstra aanvulde, „ontsproten uit het seniorenconvent". De wethouders woonden de vergadering van het seniorenconvent niet bij. De 22-jarige G. H. W. uit Zwolle kreeg van de Soester politie een rij verbod opgelegd omdat hij niet in staat bleek te zijn zijn personenauto behoorlijk te besturen. Hij viel mid den in de nacht op door zijn rijge drag op de Nieuweiweg. B-laas- en bloedproven vielen in zijn nadeel uit. Bij controle bleek verder dat het ken-tkenfoewijs niet op naam van de bestuurder stond en dat mogelijk ook de wagen niet verzekerd was. De auto werd daarom in beslag genomen. Van Ee sprak van een „onzinnige ma nier van zaken doen" en meende dat het voorstel rustig een maand later aan de orde kon komen. Hij protes teerde tegen deze extra vergadering en de extra fractie-vergadering die ge houden moest worden; „u maakt mis bruik van onze kostbare tijd", aldus de heer Van Ee. Wethouder Hoekstra dacht dat ieder een het ermee eens was, dat er voort gang met de uitbreiding gemaakt zou worden en hij meende dat het voorstel in het seniorenconvent (de vergade ring van de fractievoorzitters) was doorgesproken en in fractievergade ringen aan de orde gesteld was of zou worden. Hoekstra's woorden werden onder streept door PvdA-fractievoorzitter De Wilde, die namens het senioren con vent, de volle verantwoording over de gang van zaken op zich nam. Hij kreeg steun van mevrouw Korthuis, fractie voorzitster van de WD. Men streefde naar tijdwinst. Mevrouw Korthuis merkte daarbij op, dat ook in het seniorenconvent aan vankelijk gedacht werd aan uitstel, omdat over enkele maanden mogelijk een definitieve bouwplaats voor het nieuwe gemeentehuis bekend zou kun nen zijn. Men had echter toch besloten In zyn nieuwjaarsrede heeft drs. A. J. de Groot, directeur van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, zyn visie gegeven op een groot aantal problemen waarmee de Kamer in het rayon te maken heeft. Achtereenvolgens sprak hy over de werkloosheid en de arbeidskostenontwikkeling; de investeringsbereid heid; het woningtekort en de daarmee verband houdende planprocedures; de economische positie van de detailhandel; het regionaal verkeersbeleid; het milieu; de bedrijfsontwikkeling en de arbeidsmarktsituatie en het onderwijs beleid van de regering. Wat dit laatste betreft merkt hij ten aanzien van de uitbreiding van de leer plichtige leeftijd tot 18 jaar op: „Door een categorie jongeren wordt de plicht tot het volgen van onderwijs inderdaad als een ware plicht ervaren in plaats van een leerrecht. De vraag doet zich voor of men door het op paternalis tische wy'ze opleggen van een langdurige leerplicht niet de mondigheid mis kent van jongeren, die wel in staat, maar niet of althans nu nog niet bereid zijn tot he volgen van een verder onderwijs". Op de druk bezochte nieuwjaarsrecep tie gaf de heer De Groot een bespie geling van de economische situatie. Hij constateerde dat de ramigen van het Planbureau zich de afgelopen jaren kenmerkte door een systematisch tè groot optimisme werd eind 1974 de ge- gemiddelde arbeidsreserve in 1975 op 155.000 geraamd, 't werden er 230.000. Hij zei de stellige overtuiging te heb ben dat eerst het terugdringen van de arbeidskostenontwikkeling een dam kon opwerpen tegen een verdere groei van de werkloosheid. „De minimale uitgangspositie van '75 met het arbeidsquote van 96,5 en een daling van het volume voor de bruto investeringen van 8 maakt het naar mijn oordeel onontkoombaar, dat ook en vooral via verlaging van collectieve lasten ruimte voor de rendementen moet worden geschapen. Zelfs bij een geschatte reële inkomensgroei van 3 o/o, en is die schatting wederom niet te optimistisch, en een beperking van de collectieve groei tot 1 en die is nog lang niet gerealiseerd, blijft voor de bedrijven maar over voor verbe tering van de rendementspositie. Helaas kan ik dus slechts een verdere groei van de werkloosheid voorspel len, ondanks enkele bescheiden symp tomen van opleving. Trouwens ook 't feit, dat de regering zelf voor 1976 te recht een verdere daling van het in vesteringsvolume verwacht, geeft aan dat we er nog lang niet zijn, aldus de heer De Groot. Hij stelde dat investeringsbereidheid sociaal-economisch primair afhanke lijk was van vertrouwen in en conti nuïteit van het overheidsbeleid èn van een goede overlegstructuur met werk gevers en werknemers. Wat de situatie van het woningtekort betrof, betreurde hij het dat het regio naal denken nog steeds niet over de volle linie ingang had gevonden. Moei lijkheden van planologische aard de den zich voor in Amersfoort, Soest en Baarn en hij noemde het frapant dat tegelijkertijd de gemeenten Eemnes en Bunschoten (samenwerkend in dezelf de regio) besloten de woningbouwpro- grammering te beperken tot de op vang van de natuurlijke groei. „De Kamer is van oordeel", aldus de heer De Groot, „dat deze strikt lokale aanpak in het licht van het nog immer omvangrijke woningtekort in de regio Eemland, niet staande is te houden". Hij sprak ook over de winkelvoorzie ning en stelde vast dat, tengevolge van het raadsbesluit van Soest de be slissing over het Zuiderengplan op te schorten „de winkeliers in Soest nu minder dan ooit weten waar ze aan toe zijn. Welke beleidslijnen door de gemeenteraad van Soest ook zullen worden uitgezet, zaak is dat zo spoe dig mogelijk hieromtrent duidelijkheid wordt verschaft". Somber zei hij te zijn over het regio nale verkeersbeleid dat tot stilstand was gekomen. De verdere aanleg van de rijksweg 28 tussen Amersfort en Utrecht werd om budgettaire reden uitgesteld en een verbetering van de verkeersrelatie tus sen Amersfoort en Soest en Leusden Drs. A. J. de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel. leek voorlopig niet in het verschiet te liggen. Een lichtpunt noemde hij het dat de provincie nu het voornemen had metterdaad uitvoering te geven aan de verbetering van de Eem. De Kamer had verder veel aandacht ge schonken aan de diverse nieuwe rege lingen op het gebied van het millieu en getracht te corrigeren, „waar 'het belang van 't bedrijfsleven dit vroeg". De heer De Groot wees erop, dat by de besluitvorming op milieugebied de fi nanciële consequenties voor het be drijfsleven goed in het oog gehouden moesten worden, zeker in deze tyd, waar het behoud van de werkgelegen heid centraal stond. Een lastenver zwaring van maar liefst 59 van de heffing voor het waterkwaliteitsbeheer in de provincie Utrecht voor het be drijfsleven, viel daarmee niet te rij men. Een regionale enquête naar de be drijfsontwikkeling had te zien gege ven dat niet minder dan 47 van d« ondernemingen de rendementspositie als onvoldoende aanmerkte. Het was een verslechtering vergeleken met het jaar ervoor van 7%. Ruim 1400 be drijven, d.i. 72 had aan de enquête deelgenomen. In vergelijking met de gemiddelde uit komsten van het in geheel Nederland gehouden onderzoek was de ontwikke ling van de bedrijfsresultaten in het district van de Amersfoortse Kamer iets minder ongunstig. Voor de inves teringen gold evenwel het tegenover gestelde, want niet minder dan 41 van de ondernemingen had in 1975 af gezien van belangrijke investeringen, terwijl een evengrote groep van be drijven een achteruitgang van het in vesteringsniveau moest constateren. Oorzaken daarvan waren blijkens de enquête: onzekere toekomst 32%, fiscale klimaat 22 winstontwikke ling 16 en liquiditeitspositie 15 Voor 1976 bestond een geneigdheid tot verdere achteruitgang van de inves teringen in Eemland. Karakteristiek noemde hij het dat nog steeds zo'n 30 van de ondernemin gen kampte met problemen bij 't aan trekken van personeel. De oplossing van het probleem van de struktuur- werklozen lag naar zijn mening niet direkt in het op grote schaal aantrek ken van nieuwe bedrijven. Verbete ringen van de werkgelegenheid zou den in de eerste plaats tot stand kun nen worden gebracht door het schep pen van adequate voorzieningen, waar bij de woriingmarkt van essentiëel be lang was. Verder was hij van mening dat er een sollicitantenbank opgezet diende te worden en hij zei verheugd te zijn dat de Stichting Personeelsvoorziening Stipevo, in Amersfoort met haar acti viteiten was begonnen. De heer De Groot besloot met: „Het voor ons liggende jaar vraagt meer dan ooit een harmonieus samenspel tusen alle bij het ondernemen betrok ken. De Kamer hoopt in dit verband haar goede contacten met de provin- viale overheid, met 't Samenwerkings orgaan Eemland, met besturen van ge meenten en de organisaties van het bedrijfsleven verder te mogen verste vigen". te kiezen voor deze versnellend wer kende procedure. De heer De Wilde vulde aan dat hij als enige in het seniorenconvent be zwaar maakte tegen de nu voorliggen de oplossing; de verbinding van het gemeentehuis met het noodgebouw. Als eenling voelde hij voor de bouw van een nieuw gebouw op de parkeer plaats achter het gemeentehuis, maar omdat hij alleen stond, sloot hij zich aan bij de meerderheid. De fractievoor zitters hoopten met de „tijdelijke" ver binding, de bouw van een „nieuw" ge meentehuis geen scha te doen. Visser van Progressief Soest zei geen voorstander te zijn van dit „lap- en pleisterwerk" en was benieuwd naar het standpunt van de welstandscom missie. „Als dit goedgekeurd wordt, dan kunnen aan alle gebouwen derge lijke bouwsels gebouwd worden", ver onderstelde hij. De kosten van de „ver binding" waarin ondermeer twee wet houderskamers en toiletten zullen wor den geschat op 280.000 gulden. Tegen de verlening van dat krediet bestond geen bezwaar, al betreurde de heer De Wilde het, dat er geen poging ge daan was de kosten terug te brengen tot 250.000 gulden. Een voorstel om het krediet op 300.000 gulden te brengen haalde het dan ook niet. „Zoveel geld (280.000 gulden) en niet meer", vond de heer De Wilde; „dan weet de directeur van gemeentewer ken waar hy aan toe is. Er moet dan maar bezuinigd worden, waar kan". De heer De Wilde veronderstelde dat van een nieuwbouw de eerste 4 a 5 jaar niets terecht kon komen en met het oog daarop ging hij akkoord. Akkoord gingen de commissieleden ook met het beschikbaarstellen van 50.000 gulden voor de aanschaf van het benodigde meubilair; onder meer voor twee wethouderkamers, een leeskamer, twee commissiekamers (in het gebouw van gemeentewerken) en uitbreiding bodekamer. De aanbouw betekent dat straks de trouwzaal slechts bereikbaar zal zyn via de rechts van het gemeentehuis gelegen oprit. Voor het parkeren van volgauto's zal aan die zyde van het ge meentehuis ruimte gemaakt worden. Als de markt verplaatst is naar de Weegbreestraat (vermoedelijk in april) zal het gemeentepersoneel, voorzover dat met auto's komt, moeten parke ren het dan de gehele week beschik bare marktterrein achter het VW- kantoor. Al deze oplossingen leken de commis sieleden bekend, maar verzet rees er weer toen ook een krediet gevraagd werd van 25.000 gulden voor het aan passen van het huidige kantoor van de gemeentelijke sociale dienst aan de nieuwe bewoner, de politie. De politie zal er de afdelingen bijzondere wet ten, vreemdelingen dienst, personeels zaken en bospolitie onderbrengen, maar naar de heer A. Smit van het CDA verklaarde, was dat voorstel nog niet eens in de politie-commissie be handeld. Hij noemde het een „verras sende ontwikkeling" en wilde daar niet aan mee werken. Smit kreeg steun van mevrouw Kort huis en de heer De Wilde, (wilt u zich klachten besparen dan een maand uit stel) die nu ook bezwaar er tegen maakte, dat de commissieleden opge trommeld waren zonder de beschik king te hebben over cijfermateriaal. Het leidde tot de stellingname dat het krediet voor de herinrichting van het kantoor van de sociale dienst een maand uitgesteld werd; dat tijdens de raadsvergadering in principe akkoord gegaan zal worden met de twee kre dieten voor aanbouw en inrichtichg van de te bouwen verbindingsgang (met kantoren), waarna alle specifica ties eerst aan desbetreffende commis sies moeten worden voorgelegd, voor dat van besteding van 't krediet spra ke kan zijn. 18 januari 1972, nu vier jaar geleden, werd een nachtclyke wildwest overval gepleegd op de juwelier Sassoon aan de Rembrandtlaan. Er waren drie daders, die vertrokken met een buit aan juwelen, briljanten en gouden sieraden met een waarde van ongeveer een half miljoen gulden. Na jaren speurwerk van de Soester recherche, waarvoor de oud-korps chef de heer H. Sc'holtmeijer en de brigadier Ter Haar enige malen naar Duitsland reisden, was de zaak rond en hadden twee van de drie daders bekend. Het waren de 33-jarige Oost duitser Detüev P., de 37 jarige Zoltan M. S., Hongaar van geboorte en de 63-jarige Oostenrijker Toni B. De daders verblijven niet in Neder land en zullen ook niet op de zit ting van de Utrechtse rechtbank, die vrijdag 23 januari wordt gehouden, verschijnen. Het zal gaan betekenen een veroordeling bij verstek en indien Een op de Soesterbergsestraat en op de Middelwijkstraat gehouden snel heidscontrole leverde in totaal 34 processen verbaal op. Er passeerden 740 voertuigen de radarapparatuur en de hoogst gemeten snelheid was 78 km per uur, terwijl slechts 50 ge reden mag worden. besloten wordt tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf, moeten de da ders deze uitzitten zodra zij Neder land binnenkomen. Van de buit kwam overigens slechts een zeer miniem deel terecht; de rest. verdween in de „handel". Het is de golf die vrolyk kabbelt, en 't is de gulf die lekker schnabbelt. De eerste bijltjesdag is een geweldig sukses geworden. Er waren meer dan vyftig personen aanwezig, waaron der ook enkele dames. Hoopgevend was vooral de opkomst van veel jonge mensen. Er werd met een geweldig enthousiasme om negen uur begonnen voor het behoud van de knotwilgen langs de Stadhouderslaan. Dit was terecht; geen woorden, maar daden! Zelfs uit de omringende gemeenten, Den Dolder, Loosdrecht, Laren, Baarn en Hilversum waren natuurliefheb bers gekomen om een handje te hel pen. De gemeentelijke plantsoenen dienst had op deskundige wijze ruim twintig bomen van hun al veel te zware kruin ontdaan. Het wordt dan ook zeer op prijs gesteld, dat het college van burgemeester en wet houders, bovengenoemde dienst ge machtigd heeft dit werk uit te voe ren. Dat ook goed gereedschap het halve werk is, bleek wel uit de resultaten. De takken werden met de twee aan wezige pikhaken uit de sloot gehaald. De zwaardere takken werden met twintig vlijmscherpe bijlen, de tien nieuwe zagen en het andere materi aal uitgesnoed. Vervolgens werd het hout naar de provisorische zaagpaar den gesleept, waar het op lengten van één meter werd afgekort en daarna netjes opgetast. Er werd in de vrije natuur met een geweldige inzet gewerkt aan het goe de doel. 's-Middags om 4 uur stonden er zo'n 26 bomen met hun kaal ge schoren koppen klaar. Deze bomen zijn nu weer voor jaren gered. Een prettige bijkomstigheid was de dertien kubieke meter brandhout, dat dezelfde middag al verkocht kon wor den. Het leverde een prettige aanvul- Veel mankracht hielp zaterdag j.1. by het knotten van de wilgen. Foto Herman van Dam ling voor het gereedschapsfonds op. Wij zijn zeer verheugd en dankbaar voor al diegenen, die hebben meege holpen. Wij willen vooral de dames die koffie, melk en soep aanboden, niet vergeten. Wij hopen u, en allen die afgelopen zaterdag er niet bij konden zijn, as. zaterdag 17 januari om negen uur weerr te ontmoeten op de Stadhou derskade te Soest. Namens het I.V.N. Eemland, de Vrien den van Eemland, de Bijenvereniging Soest en Omstreken; de coördinator, CHRIS UITERWIJK N.b. voor inlichtingen: Chris Uiter- Wijk, tel. 02155-11381.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1