Merkwaardige gegevens uit het bestemmingsplan anno 1927 Tien maanden voor brandstichting in drukkerij Eerste stap naar gezante lijk nieuw ziekenhuis voor Baarn en Soest Aan de vooravond van beslissing over 't ontwikkelingsplan Officier van Justitie eiste S-'WW -* Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Aktie „knotwilg" vordert gestaag Donderdag 22 januari 1976 54e jaargang no. 23 IN WTTilrrrmm ijTJ tSt U11U Abonnement per kwartaal 5.00. Buiten Soest per kwartaal 10,Verschijnt Iedere donderdag, SOESTER COURANT Volgende week woensdag, 28 januari, wordt in een voor ieder toegankelijke bijeenkomst in de zaal van de brandweerkazerne weer gesproken over „het" ontwikkelingsplan voor Soest anno 1974-'75-'76. Het zal bepalend (moeten) zijn voor het Soest van i\e toekomst en in dit verband is het misschien wel aardig om nog eens terug te gaan in de geschiedenis van Soest en nog eens te lezen hoe men vroeger dacht dat Soest zich zou ontwikkelen. Op zaterdag 5 februari 1927, dus bijna 49 jaar geleden, stond in onze krant een redactioneel verhaal over het „Uitbreidingsplan Soest". „Eerder nog dan ik meende te mogen verwachten", zo schreef onze verslaggever, „heeft de Burgemeester (burgemeester met een hoofdletter, zo was dat toen nog), ons meegedeeld, dat het uitbreidingsplan vogr onze gemeente op het Raadhuis ter inzage ligt van belanghebbenden en belangstellenden". In die krant stonden nog meer merk waardige eri eigenlijk ook nu nög ac tuele bijdragen. Zo wond een mijnheer E. Veldmeijer uit Soesterberg zich op over het feit dat de raad het voorstel van burgemeester en wethouders aan nam (bij de begroting) om het politie corps uit te breiden en daartoe be schikbaar stelde 15.000; voor 't eerst voor 1927/5000 gulden en voor 1928/ 10.000 gulden en daarna nogeens voor 1929/15.000 gulden „zodat te beginnen met 1929 telken jare daartoe 15.000,- op de begrooting zal worden gebracht. En nu geef ik toe, dat het misschien noodig is een paar agenten van politie meer aan te stellen bij het corps, om de andere agenten wat meer rust te kunnen geven. Maar om nu een in specteur aan te stellen, terwijl men een goede Chef aan den Majoor Zwarts heeft, vind ik onnodig, gezien den lof aan het politiecorps (incluis Zwarts) toegebracht en gezien onze gemeente- f inanciën onverantwoordelijk. Dit laat ste rechtvaardigd een dergelijke groo- te uitgave niet, temeer daar er geen klachten inkomen over ernstig ge pleegde strafbare feiten en voor bui tengewone diensten kan door den Bur gemeester steeds assistentie worden aangevraagd en verkregen van de Ma- rechaussée en de Rijks veld wacht, zon der eenige kosten voor de gemeente". En dan volgt een ontboezeming die ook nu nog aanspreekt: „Belastingbe talers denk er om, we zjjn met onze Gemeenteraad reeds in het moeras aangeland en we komen er nog steeds dieper in, want die Inspecteur moet een Bureau hebben, later moet er een Commissaris van Politie komen en na tuurlijk een klerk en een typiste volgt al gauw, een gebouw zal dan ook noodzakelijk zijn, dat kan niet uitblij ven". En zover zijn we nu nög of wéér, want ons ontwikkelingsplan houdt rekening met een nieuw te bouwen politiebu reau. Over die 5000 gulden voor de po litie schreef een ander, die de uitgave „onverantwoordelijk" noemde: „Over al in den lande tracht men op de po litie te bezuinigen. Amsterdam geeft het voorbeeld, (toen klaarblijkelijk nog wel!) De Burgemeester dier gemeente denkt dit jaar 80.000,- a 90.000,- te bezuinigen. Tachtigduizend gulden, dat is geen kleinigheid! En in onze arme gemeente, waar je het vel over de oo- ren gestroopt wordt van wege de hoo- ge belastingen, nog maar even vijf tienduizend gulden meer". Het was ook de krant waar Mr. J. H. van Doorne, lid van de gemeente raad, zijn beleid in de raad verde digde: „In de Raad heb ik veel vra gen gesteld, juist omdat mij de zaak in zoovele opzichten duister was, en ik het mijn plicht als raadslid acht op heldering te vragen over dingen die ik niet begrijp". Het ging toen over een bedrag van 124.808,84 „nog te sluiten Rentegevend goed en Leening" waarvoor geen specificatie op tafel kwam. Het was ook de krant waarin gezegd werd: „Men zie eens hoevele wegen zijn verbeterd, hoe menig rij wielpad is aangelegd tot groot genoe gen, tot groot nut, tot groot voordeel van onze gemeente. Eén van die paden wil ik in het bijzonder noemen, 't Is het belangrijkste pad langs den Soes- terengweg. Al meermalen heb ik op den aanleg van dit pad gewezens En nu ligt het er kant en klaar, 't Wordt al druk bereden ook. Het rij- wielverkeer kan nu van den -grooten weg, den rijksweg, worden afgeleid". Hoe anders waren óók toen de plannen van de gemeente. Uitbreidingsplan anno 1927 Het eerder genoemde uitbreidingsplan hing in de raadszaal op schaal 1:2500 ten toon gesteld. „Jammer", schreef onze verslaggever, „is het dat het plan zóó is aangebracht, dat de Noordljjn niet, zoals w(j met onze kaarten vrjj wel steeds als regel nemen, naar bo ven is gekeerd, doch naar links. Men moet daar eerst wat op kijken, v men er aan gewend is". Zo is dat nu nog; goed kijken vóór men eraan ge wend is. Onze verslaggever kwam tot de con- slusie dat een plan was ontworpen, „voor nagenoeg geheel ons gemeente- oppervlak, voorzoover dit niet om eni ge reden onbebouwd moet blijven". Onbebouwd moesten blijven drie groo- te oppervlakte heide, die samen de militaire vlieg- en andere oefenings terreinen omvatten en verder een drie tal stukken bosch- en duinterrein, die als natuur-monument ongerept zullen blijven, t.w. de Lange duinen, een deel der duinen tusschen Soesterbergsche- straat, Amersfoortschenweg en spoor baan (o.a. het z.g. Monnikenbosch) en een terrein ten W. van de stopplaats de Paltz en ten N. van den spoorweg. Verder zijn er eenige bosschen aange wezen voor „beperkte bebouwing" en wel een terrein ingesloten tusschen- Lange Duinen en de twee daar samen komende spoorbanen en een terrein ten W. van den Soesterbergschenstraat- weg, ongeveer tegenover Zonnegloren. Al deze terreinen, te zamen met de bestaande wandelbosschen, moeten een oppervlak hebben van ongeveer 400 H.A. (De toelichting wijst er op, dat het Amsterdamsche Vondelpark 33 H.A. groot is). Van het plan waren ook uitgesloten de terreinen zuidwest van de Wieksloterweg tot aan de ge meentegrens, gronden behorend tot het landgoed Pijnenburg, en enige perceel tjes grasland voornamelijk tussen de Eem en de spoorbaan Baarn-Amers- foort. Onze verslaggever ging verder: „Uit het vorenstaande blijkt, dat men zich althans op papier - Soest, Soestdui- nen en Soesterberg reeds geheel aan- eengebouwd denkt. Het plan geeft be halve het bestaande bed van de Eem, ook de genormaliseerde Eem volgens de plannen, samenhangend met de ont werpen voor de waterverbinding Am sterdam-Rijn". Je ziet maar; óók toen al! Rigoureuzer dan nu, dacht men toen over de spoorlijn, want hierover schreef onze verslaggever: „Onze lo kaalspoorweg is gelaten, zoals hij nu is, doch men heeft de mogelijkheid willen scheppen, deze vanaf een punt gelegen tusschen het station Soest en de halte Nieuweweg, met een wijden boog te doen aansluiten op de lijn Amersfoort-Baam, waardoor dan onze stations Soest en Soestdijk zouden ver vallen en vervangen worden door één enkel station, liggende aan de lijn Amersfoort-Baam en wel tusschen De overweg b(j station Soestdijk, vroeger. Grooten en Kleinen Melmweg". Het mogelijke tracé werd ervoor vrijge houden! Weg-over-de-Eng Formidabel is het zicht toen geweest op de verkeersontwikkeling, want daarover schrijft onze verslaggever: „Wat betreft belangrijke verkeerswe gen, heeft men gerekend op een weg van 20 meter breed over den Eng, de Julinanastraat verbindende met het punt waar de Amersfoortscheweg en Soesterbergscheweg samen komen. Deze weg volgt dus den Soester Eng- weg en den Molenweg en dient dus voor het verkeer Amsterdam-Amers- foort". Ook de Wieksloot was niet veilig voor onze plannenmakers. „Het verkeer' Utrecht-Amersfoort wil men afleiden langs een 20 meter breeden weg, die - van Utrecht komende - voert langs den Wieksloterweg en dan met een flauwe bocht, 24 meter breed, gaat naar en verder langs den Spoorweg Soejstduinen-Amersfoort. Het eerste deel van dezen weg moet ook het ver keer naar Doorn en verder bevorde ren". Er werd nog een weg ontworpen: „Evenwijdig aan den straatweg Soes- terberg-Amersfoort, en 250 meter zui delijk daarvan verwijderd, is een 24 meter breeden weg nog ontworpen, die moet aansluiten bij Zeist, terwijl een zijweg van 24 meter aansluit op den weg, die van de Wieksloot komt". Wat het stratenplan in de gemeente betrof was slechts een plan van hoofd wegen ontworpen „voor de uitbreidin gen die naar buiten gericht zijn" met slechts hier en daar tussenwegen. „Die uitbreiding", zo schreef de verslagge ver, „naar buiten is trouwens iets van later zorg". Toch was het stratenplan voor de Eng „als zijnde het terrein dat reeds nu van alle zijden door de bou wers bekropen wordt en dat dus ver moedelijk het eerst bebouwd zal wor den" verder uitgewerkt. Ook voor Soes terberg werd een stratenplan opge steld. Markt Ook toen dacht men aan een markt, maar het plein waar dat marktgebeu- ren moest plaatsvinden was ontworpen aan de Lange Brinkweg (Eemzjjde) t.o. de Korte Kerkstraat. Langs deze Kerk straat was de brede straat geprojec teerd naar dat nieuwe spoorwegsta tion, „welke straat aan de andere zijde langs de Dalweg en verlenging en langs een zeer verbreeden Klaarwa- terweg in verbinding komt met den WjLfiksloterweg., Ojt wordt dus een der hoofdwegen voor het z.g. „Veen". Een doorgetrokken Dalweg dus óók toen Tot slot werd melding gemaakt van sportterreinen aan de Bosstraat en één sportterrein aan de Postweg te Soes terberg. 70 H.A. langs de spoorweg Baarn Amersfoort, ten oosten van de ontworpen spoorlijn vanaf Soest-Zuid naar de lijn Baarn-Amersfoort, kreeg de bestemming Industrie-terrein dat sloot goed aan bij de losplaats na bij de Kleine Melm, „die als eenige toekomstige losplaats voor de Eem bevarende schepen zal worden be stemd". Iedereen mag naar believen nu den ken dat de ambtelijke molens lang zaam maar zeker draaien, want heel wat toestanden uit 1927 haalden 1976 weer, öf dat men ook in het verleden erin slaagde de gemeentelijke plan nenmakers, laat ons zeggen, minimaal te temporiseren. Hoe zal Soest over 49 jaar eruit zien? Ook zaterdag j.1. waren weer zo'n veertig natuurliefhebbers op de Stad houderslaan aanwezig om daadwerke lijk mee te helpen bij het knotten van de daar staande wilgen. Het karwei werd geheel geklaard en alle daar voor in aanmerking komende wilgen werden van hun pruiken ontdaan. Bovendien werd het hout op lengte gezaagd, de sloten schoongemaakt en alle takken en hout verzameld en opgestapeld. Men liet een schoon werkterrein achter. De werkers werden voorzien van kof fie door de heer A. v. d. Breemer, terwijl 's middags om half twee nog erwtesoep werd gebracht. A.s. zaterdag, 24 januari, kan ieder die het goed met de natuur meent, terecht op de Grote Melmweg, waar dian begonnen wordt met een onder houdsbeurt voor de daar aanwezige knotwilgen. Om 9 uur wordt ver trokken vanaf het viaduotje onder de spoorlijn Soest-Baarn, aan het'begin van de Grote Melmweg. Tegen de 30-jarige drukker Henk R. uit Amersfoort eiste de officier van justitie mr. A, Herstel voor de brandstichting in drukkerij Klomp tien maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en met aftrek van voor arrest. Deze straf vond de officier op z(jn plaats omdat er helemaal geen sprake was van opjutten of meetronen door vrienden en de president van de rechtbank, mr. K. S. Bieger, zei het triest te vinden niets van enige sp(jt gemerkt te hebben. R. kwam op zatedagavond 7 novem ber tot zijn daad door onenigheid met zijn werkgever over salarisuit betaling. Na een verjaardagsfeestje in Amersfoort was hij in zijn auto gestapt en naar Soest gereden. In de drukkerij, waarvan hij de sleu tel had, goot hij de inhoud van een jerrycan over de vloer uit en hield er een lucifer bij. Er ontstond brand die een totale schade (incl. bedrijfs schade) van bijna drie miljoen gul den veroorzaakte en waarbij R. ver wondingen aan armen en benen op liep. Verdachte beweerde nu dat hij niet precies wist wat er in de jerrycan zat; pure benzine geloofde hij niet omdat hij een paar weken eerder de inhoud van een jerrycan in zijn auto tank had gedaan. De wagen liep er niet op. Hij veronderstelde dat het een schoonmaakmiddel was. Overigens wist R. zich enkele din gen niet meer te herinneren en gaf hij op een aantal punten een andere verklaring dan tegenover de politik Hij zei door de politie verhoord te zijn, toen hij nog onder invloed was, maar dat werd door de president be streden. Hij was pas de volgende dag 's middags verhoord. De Amersfoorter meende dat de ondraaglijke pijn en het duf zijn van de geneesmiddelen hem ertoe' gebracht hadden dingen te verklaaren, die eigenl ij k anders waren Hij had zich ook helemaal niet ge realiseerd wat de gevolgen van de brand hadden kunnen zijn en zei on der invloed van alcohol gehandeld te^ hebben. Alle moeilijkheden kwamen, zo bleek tijdens de zitting voort uit het feit dat R. alcoholist is. Drank zou ook in het spel geweest zijn tijdens de twee inbraken die hij in het voor jaar van '75 in de drukkerij pleegde. Hij beloofde beterschap; „Als ik vrij kom ga ik direct naar. een psychiater of een bureau om van de alcohol af te komen". Officier mr. Herstel noemde de afwij kingen in de verklaringen van R. met die in het proces-verbaal „verzinsels" en een poging om zich er uit te red den. Mr. Herstel constateerde dat ver dachte een verre van gemakkelijk le ven heeft gehad, maar noemde het een fout om daarvoor in de drank te vluchten. Dat R. met drinken wilde stoppen, betwijfelde hij, temeer daar zijn levensgezellin ook drinkt. Beiden hadden gevraagd: „Maak het een beetje met ons". De raadsvrouwe van R., mevrouw Smits, twijfelde niet aan de ernst waarmee haar cliënte beweerde van de drank af te willen. Vraagtekens zette zij bij de opzet brand te stich ten; er stonden immers nog meer blikken met verschillende inhoud. Zij- pleitte voor uiterste clementie. R. zelf zei in zijn laatste woord, dat ook zijn aanstaande vrouw bezig is van de drank af te komen. „We wa ren samen bezig alle problemen op te lossen". Volgende week zal de rechtbank von nis wijzen tegen R. die in de over hem uitgebrachte rapporten redelijk toerekenbaar voor zijn daden wordt geacht. Namens de besturen van het zieken huis Zonnegloren en het Baarnse Zie kenhuis is het volgende communiqué verstrekt: De Vereniging tot Ziekenverzorging te Baarn en De Christelijke Vereniging tot stichting en beheer van ziekenin- richtingcn „Zonnegloren" te Utrecht. Overwegende: dat het in het kader, aangegeven in de Structuurnota Gezondheidszorg van de Staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne d.d. 9 augustus 1974, gewenst is in het werkingsgebied van de door genoemde verenigingen geëx ploiteerde ziekenhuizen een aantal maatregelen te treffen, waardoor in het betreffende gebied zich een ge structureerde gezondheidszorg doel treffend en doelmatig kan ontwikke len; dat om hiertoe te geraken het nood zakelijk is, dat een gebied van vol doende omvang moet kunnen worden bestreken dat elk van het door de genoemde ver enigingen bestreken gebied van onvol doende omvang is, maar dat wel het gezamenlijke gebied aan de minimum omvang beantwoord; dat het belang van de bewoners van de gemeenten Baarn en Soest inclu sief de naaste omgeving vordert, dat patiënten uit dit gebied, zowel nu als in de toekomstige ontwikkeling, op de juiste wijze lokaal medisch opgevan gen, behandeld en verzorgd, respectie velijk tijdig en deskundig naar top- centra verwezen kunnen worden; dat het hiertoe gewenst is een inten sieve samenwerking van de in dit ge bied werkzame medische, verpleeg kundige en paramedische staven mo gelijk te maken en te bevorderen; dat dit onvermijdelijk medebrengt, dat ook de apparatuur en outillages op 'n centrale plaats tussen de gemeenten in worden geconcentreerd; dat door een dergelijke concentratie de kwaliteit van de behandeling en verzorging extra wordt bevordert; dat tevens de economie en de efficien cy bij een grotere eenheid worden be vorderd. Zijn voornemens: een volledige samenwerking aan te Met een ferme handdruk werd de overeenkomst bezegeld; van linksnaar rechts i.r. C. A. Doets uit Baarn, de heer R. A, Thiadens van Zonnegloren en de heer J. C. Corver, secretaris van het Zonnegloren-bestuur. Foto Herman van Dam gaan, om op deze wijze een optimale gestructureerde gezondheidszorg in het onder de eerste overweging genoemde wrkingsgebid mogelijk te maken; deze samenwerking te realiseren in 'n zodanige organisatievorm, dat er spra ke is van één organisatie met één be stuur, één directie en één medische, verpleegkundige en paramedische staf; in een nieuw te vormen rechtspersoon het beheer van de thans aanwezige in stellingen onder te brengen en deze rechtspersoon plannen te doen ontwik kelen, waarin de in de considerans ge noemde concentratie zo spoedig moge lijk feitelijke gestalte zal kunnen krij gen. Baarn - Soest, 15 januari 1976. In een toelichting aan de pers vertel den de beide voorzitters, de heer R. A. Thiadens van Zonnegloren en ir. J. Doets van het Baarnse ziekenhuis, dat de besturen van beide ziekenhuizen eerst op 23 december van het afgelo pen jaar voor de eerste keer samen vergaderden. De meningen over de ge zamenlijke exploitatie van één zieken huis lagen zo duidelijk op één lijn, dat al direct verdere stappen ondernomen konden worden. Het betekende contact met top-ambte- naren van het ministerie van volks gezondheid, met provinciale en ge meentelijke autoriteiten, met de staven en de ondernemingsraden van de beide ziekenhuizen. Bij alle instanties werd de gedachte positief ontvangen. Op een centrale plaats tussen de beide gemeenten zal een ziekenhuis voor ca. 300 bedden gebouwd worden. Het is berekend op een gezamenlijk inwoner tal van 74 k 75.000. Zonnegloren telt thans 170 bedden plus 41 bedden voor 't sanatorium gedeelte en Baarn heeft In het nieuwe ziekenhuis 141 bedden. De beide verenigingen blijven bestaan, zo ook het sanatorium gedeelte van Zonnegloren. Het Soester ziekenhuis is één van de vijf sanatoria in Nederland, dat vol gens een beslissing van de overheid zal blijven bestaan. Voor de nu in gebruik zijnde gebou wen zal een zinvolle bestemming in de gezondheidszorg gezocht worden. Noch over de nieuwe plaats van vestiging, noch over de bestemming van de ge bouwen, was echter op dit moment een mededeling te doen. Van teruglopen van werkgelegenheid zou, naar de mening van de besturen, géén sprake zijn; eerder toename en meer en betere promotiekansen. Er is inmiddels een comité gevormd bestaande uit afvaardigingen van bei de besturen, directies en medische sta ven, die de samenwerking uitbreiden en de procedure op gang brengen om het beoogde doel zo spoedig mogelijk te bereiken. Het samengaan wordt als noodzakelijk gezien uit een economisch motief om de exploitatie sluitend te maken. Het is te verwezenlijken door op efficiën tere wijze te werken. Aan de bevol king zal „betere kwaliteit" geleverd kunnen worden, wat ondermeer in kan houden dat het méér „complete" zie kenhuis meer hulp kan bieden aan pa tiënten, die voorheen naar andere zie kenhuizen in de omgeving verwezen moeten worden. Het tekenen van de samenwerkings overeenkomst; links ir. C. A. Doets van het Baarnse ziekenhuis; rechts de voorzitter van Zonnegloren, de heer R. A. Thiadens. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1976 | | pagina 1