Het oog gericht op ziekenfonds premies m Nieuwerhoek beurzen de AMERSFOORTSE KREDIETBANK *11 tijds is er voor u Ook in Soest BERKHOF Voorzitter Kamer van Koophandel Soest moet woongemeente blijven VW-nieuws SNACKBAR ^Meubelfabriek Oisterwijk M LANQ1-HARTÖG) Over reconstructie Dorpsplein zal opnieuw gepraat worden Wijkraad accoord met kabeltelevisie voor Soesterberg i karwei Met alles voor handige kreatief 1001 Ideeën voor vakantie U krijgf'er.alle muziek Voor db muziek hoblóyfsl. 29 januari t/m 1 februari jaarbeurshallen .utrecht 12964 2,50 2,50 Solotoneel in „De Speeldoos" te Baarn Lissone- Natuurwandeling Vrouwengilde Winkeldiefstal Aantal werkzoekenden steeg met 33 ctoeg» DAT BETEKENT - SNELLE BESLISSING STICHTING AMERSFOORTSE KREDIETBANK Soester Courant van donderdag 22 januari 1976 Er wordt voortdurend geklaagd over de forse stijging van de sociale pre mies en met name van de ziekenfonds premie. Die stijging van de zieken fondspremie is onmiskenbaar. In 1963 bedroeg de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering 4,6%, in 1965 was dat 5,5 in 1969 7,5 en op het ogenblik bedraagt de premie reeds 9,6 procent. Dat betekent in een periode van twaalf jaar een stijging van meer dan 100%. Er lijkt dus alle reden toe om te kla gen over een forse stijging van de zie kenfondspremie. Maar moet men al leen afgaan op de kille cijfers? Of heeft de uitbreiding van de medische consumptie ook zijn positieve kanten? Het ziet ernaar uit, dat degenen die voortdurend klagen over de stijging van de ziekenfondspremies hun be zwaren wel ietwat eenzijdig op de kos tenstijgingen laten vallen. Er bestaat een samenhang tussen de kostenstij ging en de spectaculaire groei in het medisch kunnen, toegankelijk voor de gehele bevolking. Het is verheugend, dat voor steeds meer patiënten moder ne, goed geoutileerde ziekenhuizen klaar staan, waar zij de nodige hulp ontvangen. De research vindt steeds vernuftiger, maar ook kostbare instrumenten en medicamenten uit. Aan de eisen, die de medische verzorging van het groei end aantal bejaarden stelt, kan steeds beter worden voldaan. Tegenover de stijgende kosten staan zeker buitenge woon belangrijke baten en misschien moet je eerst lange tijd ziek of hulp behoevend zijn geweest om dat te waarderen. Degenen, die bezwaar hebben tegen de stijging van ziekenfondspremie kun nen nu wel gaan goochelen met cijfers en op deze manier aantonen, dat ziek tekosten de pan uitvliegen, maar het gevaar van zulke cijferreeksen is, dat zij een eigen leven gaan leiden, los van het vele, dat men moet weten om de gegevens naar waarde te kunnen schatten. De ziekenfondspremie is in de periode van 1954 tot 1975 dus gestegen van 4 naar 9,6 Va en dat betekent dat nu een belangrijk hoger percentage van het loon moet worden afgedragen aan de ziekenfondsen. Anderzijds is in be doelde periode ook een sterke welr vaartsvermeerdering tot stand geko men, waarvan ook de werknemers be hoorlijk hebben geprofiteerd. Een deel van de welvaartsvermeerde ring is dus gebruikt om de betreffen de premiestijging te financieren. De gezondheidszorg heeft als het ware iets afgeknabbeld van de overige posten van het gezinsbudget. Maar is dat zo erg? Er zijn zinlozer dingen, waaraan men zijn geld zou kunnen besteden. Zorg voor eigen gezondheid lijkt ons bepaald niet een verspilling van geld. Bovendien kan niemand volhouden dat door de stijging van de ziektefondspre- mie in de afgelopen jaren de overige welvaartgroei zou zijn aangetast. On danks de voortdurende verhoging van de premie is er voor vrijwel iedereen nu meer inkomen beschikbaar voor andere bestedingscategoriën. Wie kan in alle ernst beweren, dat hij in de afgelopen jaren geen dure gebruiks voorwerpen als auto, wasmachine, kleurentelevisie, stereo-installatie heeft kunnen kopen, omdat de ziekenfonds premie zo is gestegen Bovendien wordt in discussies over de stijging van de ziekenfondspremie vaak de indruk gewekt, dat voor een op zichzelf gelijkblijvend pakket van diensten steeds meer moet worden be taald. De indruk is volstrekt onjuist. De verzekerde ontvangt voor zijn hoge premie aanzienlijk meer terug dan vroeger. Bovendien wordt in discussies over de stijging van de ziekenfondspremie vaak de indruk gewekt, dat voor een op zichzelf gelijkblijvend pakket van diensten steeds meer moet worden be taald. De indruk is volstrekt onjuist. De verzekerde ontvangt voor zijn ho ge premie aanzienlijk meer terug dan vroeger. We mogen toch niet het feit negeren, dat de medische consumtie aanzienlijk werd uitgebreid, doordat binnen de bestaande regelingen tengevolge van de medische ontwikkelingen meer hulp werd geboden. Ook de verrui ming van de bestaande regelingen in zake de verstrekkingen is een weg, waarlangs het totale aan de verzeker de verstrekte dienstenpakket toe neemt. De stijging van de ziekenfondspremie vloeit niet in de laatste plaats voort uit het feit, dat de post ziekenhuis- verpleging een steeds grotere plaats in de algemene kostenstijging is gaan in nemen. Maar moeten we deze ontwik keling nu echt betreuren, ook al kost ze veel geld? Het moderne ziekenhuis geeft een uitstekende behandeling, waarbij gebruik wordt gemaakt van de nieuwste vindingen op medisch ge bied. Maar die moeten natuurlijk-wor den betaald. Dat sommige dingen efficiënter en dus goedkoper kunnen, dat mag waar zijn. Maar als we willen bezuinigen op de kosten voor onze volksgezondheid, dan moeten we dat toch wel erg voorzich tig doen. Ook de verzekerden, die voordurend mopperen op de stijging van de ziekenfondspremie, zouden ver moedelijk op hun achterste benen staan, wanneer terwille van bezuini gingen op het gebied van de volksge zondheid de medische service sterk zou worden verminderd. Laat men goed begrijpen, dat de ho gere premies steeds zijn aangewend om alle zieken een zo goed mogelijke behandeling te geven. Een reden om niet al te paniekerig te doen over de stijging van de ziektekosten! KANTMAN AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155-15963 JÓFFÏCIAL DEALERY ^GASAPPARATUUjy 5? De gemeente Soest heeft van de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, drs. A. J. de Groot, een compliment gekregen voor de wüze waarop zij zich inzette voor de opvang, van wat hij noemde, „het omvangrijk woningtekort" in deze regio. „De gemeente Soest heeft zich wat dat betreft niet aan haar verplichtingen onttrokken en ik vertrouw er op, dat dat ook in de nabije toekomst niet het geval zal zijn", aldus de heer De Groot tijdens zijn speech, die hij hield bij de opening van de Agepa-expositie, die deze week in het kantoorgebouw van „Mercurius" aan de Koningsweg gehouden werd. Vele genodigden woonden deze opening bij en onder hen het voltallige college van burgemeester en wethouders, die met genoegen de lof van de voorzitter van de Kamer in ontvangst namen. Het welkomswoord kwam van Mer curius- directeur de heer W. A. Mess, diie het doel van de expositie: Een goede communicatie tussen het pu bliek en de golfkartonindustrie bena drukte en daarnaast als nevendoel noemde het stimuleren van de be langstelling voor grafische kunst' èn het vestigen van de aandacht op de grafische zijde van de golfkartonint- dustrie. In zijn toespraak merkte de heer De Groot op dat naar zijn mening het houden van een expositie, waarin een, bepaald facet van de bedrijfsaktivi- teifen van een bepaalde onderneming aan het publiek kan worden gètóond één van de middelen was om het con tact tussen het bedrijfsleven en de maatschappij te intensiveren. Naar zijn mening speelde ten on rechte de tegenstelling tussen welzijn en welvaart een rol in de niet over de volle linie positieve benadering van het bedrijfsleven. „Nog te vaak wordt vergeten, dat de welvaart voor het tot ontwikkeling brengen van een stuk welzijn een essentiële voorwaar de is", aldus de heer De Groot. Bij het overbruggen van de bestaande kloof had naast de overheid óók het bedrijfsleven een taak; „nog te veel moeten de ondememingsrepresentan- ten de verdedigende rol op zich ne men" en naar zijn mening leek een meer actieve wijze van meedenken voor de toekomst gewenst. „Overi gens haast ik mij hieraan toe te voe gen, dat overheid, publiek en be drijfsleven in Soest reeds een eind op streek zijn om aan dat samenspel ge-i stalte te geven", zo constateerde de voorzitter van de kamer. Hij wees in dit verband ook op het ontwikke lingsplan en de adviserende rol van de kamer. „Mijn kamer heeft zich telkenmale op het standpunt gesteld, dat het regionaal-economisch beleid voor een in sociaal-economisch en ruimtelijk opzicht zo samenhangend gebied als Eemland, gericht dient te zijn op een evenwichtige ontwikkeling van de woon- en werkfuctie", aldus de heer De Groot. Hjj constateerde dat in Soest de woonfunctie van oudsher gedomineerd had en dat dat naar zijn mening ook zo zou moeten blijven. Het betekende Aan het verzoek van enkele winkeliers aan het Soesterbergse Dorpsplein, dat in 1972 gedaan werd, om het plein een wat vriendelijker aanzien te ge ven, is nog steeds niet voldaan. Ondanks hearingen met de direct belanghebbenden en ondanks vier reeds in tekening gebrachte oplossingen, heeft de gemeenteraad vorige maand ge meend, om louter formele reden, de wijkraad nogmaals te verzoeken met de middenstanders te gaan praten. Aanvankelijk betrof het verzoek plaatsing van wat bloembakken en enkele banken. Dat plannetje dijde uit tot ingewikkelde tekeningen en hoor zittingen, waaruit tenslotte één idee naar voren kwam dat een meerder heid kreeg. Achter dat plan schaarde zich de Wijkraad en daar bleef men achter staan. Tijdens de raadsvergadering van de cember verklaarde wijkraadslid Van Rijthoven geen behoefte te hebben het overleg met de omwonenden op nieuw te openen. Omdat hij echter niet op de hoogte was van de inhoud van de brief die enkele aanwonenden rechtstreeks aan de raad zonden, nam de raad het besluit dat er toch maar opnieuw gepraat moest worden. Van Rijthoven vond de houding van die briefschrijvers verre van correct, omdat men de wijkraad geen af- cshrift zond. Zijn fractiegenoot, de heer Th. Sluis voelde ook niets voor heropening van het gseprek en wel omdat nu bleek dat de wijkraad zich niet onafhanke lijk van de gemeenteraad mocht op stellen; de dorpspleinbewoners niet gebaat zijn met een nieuwe hoorzit ting en omdait nu gebleken was dat de bewoners zelf geen behoefte had den met de wijkraad te gaan praten. Men* nam immers rechtstreeks con tact met de gemeenteraad. Hij kreeg steun van juffr. Lensink, die erop attent maakte dat van de aanvankelijke initiatiefnemers er al weer enige van het Dorpsplein ver trokken waren en zei te verwachten dat wanneer de plannen eindelijk uit gevoerd worden, er weer andere be langhebbenden met andere ideeën zouden wonen. Anders dachten de VVD-leden Hag- meijer en Wester; zij wilden wel pra ten; en mevrouw A. Slob-Van Gris (CDA) maakte erop attend dat niet alleen de aanwonenden, belangheb benden waren. Het resulteerde in het voorstel van voorzitter Pieren om het gesprek toch maar weer te openen. Een hoofdelijke stemming leerde dat mej. Lensink en de heer Sluis tegen waren; In eerste instantie zal gevraagd worden of men wel met de wijkraad wil praten; daarna wordt verder gezien. De leden van de Soesterbergse wijkraad hebben geen bezwaar dat, in dat ge deelte van de gemeente Soest een Centrale Antenne Inrichting aangelegd wordt. Zij kwamen daarvoor in een speciale vergadering bijeen. De leden' waren van mening dat zij, ten aanzien van beheersvorm en te gebruiken systeem, zich alle rechten voorbehouden. De heer C. van Rijthoven (CDA) merkte overigens op dat men in Soes- terberp allang geleden gekozen had voor de kabeltelevisie; dat er al een mast geplaatst was en dat enkele wij ken daar al op aangesloten waren. Met het oog op de ingewikkeldheid van de materie stelde hij voor aan „Soest" te verzoeken om met een commissie uit de wijkraad de verga deringen van de gascommissie te mo gen bijwonen, waar het plan voor een CAI nader uitgewerkt wordt. Daar gingen de wijkraadleden mee accoord en zij benoemden op voor hand in deze commissie de heren C. van Rijthoven, H. Koch en J, Veenen- daal. De Agepa-tentoonstelling bjj „Mercu rius" werd geopend door drs. A. J. de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel (links); rechts de di recteur van Mercurius, de heer W. A. Mess. Foto Herman van Dam evenwel niet dat de werkfunctie geen verdere aandacht zou behoeven en hjj meende dat het ruimtelijk beleid geënt zou moeten worden op de po tentiële groei van het bedrijfsleven. Zijn voorkeur ging uit naar het mini mum groeimodel van het ontwikke lingsplan en als meest geschikte plaats kwam hem de overzijde van de Koningsweg voor. Hij voegde daar aan toe dat een nauwkeurige afwe ging tegen verlies van natuurschoon wel diende plaats te vinden. Hij riep tenslotte plaatselijke werk gevers- en werknemersorganisaties op tot een spoedige stawdpuntshepaMng ten aanzien van het ontwikkelings plan en de betreffende werkmodellen en hij sprak het vertrouwen uit dat het gemeentebestuur die resultaten in haar uiteindelijke meningsvormen zou willen betrekken. U ..-en onhandige cloe-het-zelvers dagelijks,van 10.00. tot,17.00 uur it kreatief vrijetijdsbeslederi. dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur J jnlorrnalie; waar.bok naar toe 1 dagelijks van 10.00tot 18.00 uur. maar ook voor de beroepsmusicus, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur 1 februari van 10.00 tót 17.00 uur TT-biljetten op vele stations verkrijgbaar maak n dagje vrij voor uw vrije tijd De Christelijke Oratorium Vereniging te Baarn geeft op vrijdag, 23 januari 1976 een uitvoering van het Oratorium van Mendelssohn „Elias", in de Nico- laaskerk. Met medewerking o.a. Het Gelders Orkest en vele solisten. Aan vang: 8 uur. Toegangsprijs ƒ7,50. CJP- houder 3,50. Kaarten o.a. aan het WV-kantoor Baarn. We blijven nog even in de muziek en maken U attent op de serie „Uit en thuis" van het Utrechts Symfonie Or kest. Het derde concert in deze serie vindt plaats op vrijdag, 23 januari. Di rigent Willem van Otterloo en de so liste is Toos Onderdenwijngaard, pia no. Werken van Mozart, Saint-Saëns en Reger. Op zondag, 25 januari vindt het vierde koffieconcert plaats. De dirigent hier bij is Paul Hupperts, solist Henk Cle ments, hobo. Er is de komende maanden in veel op zichten iets te ondernemen. Uit Baarn hebben wij van de Volks universiteit het voorjaarsprogramma 1976 ontvangen. Een beperkt aantal van deze programma's kan afgehaald worden. Eveneens uit Baarn een pro gramma van het Kultureel Centrum „De Speeldoos", Rembrandtlaan 35, Baarn. Dit programma vermeldt alle onderdelen van januari tot en met juni 1976. (o.a. knutselen voor boven 50). De Stadsschouwburg te Utrecht stuur de haar programma voor de rest van januari en februari, zodat U thuis rus tig kunt kiezen voor een „uitje". De kaarten voor de voorstellingen in de Stadsschouwburg kunt U bij ons ko men bestellen. In de Utrechtse Jaarbeurshallen wor den van 29 januari t.m. 1 februari a.s. 4 vrijetijdsbeyrzen gehouden, (kreatief, vakantie, muziek en karwei). Openings tijden van 10.00-17.00 uur. De Juliana- hal (vakantie) is tot 18.00 uur open, de Margriethal (muziek) bovendien van 19.00 tot 21.00 uur (niet op zondag). Entreeprijzen ƒ5,-. 65+-ers ƒ1,- re- duktie, kinderen tot 10 jaar gratis. Een nieuwskrant, boordevol informatie ligt gratis voor U klaar. Waarom met vakantie niet eens naar Brabant? Deze provincie heeft veel te bieden. De streek VW Hart van Bra bant heeft een brochure gemaakt om een overzicht te geven van alle hotels, pensions, vakantiebedrijven enz. Men vindt er drukke vakantieplaatsen en rustieke dorpen, attraktiepunten van formaat en kleine, op het gebied van het oude ambacht, terwijl de natuur lijke verscheidenheid ook groot ge noemd mag worden. Genoeg om een vakantie of lang weekend door te brengen. De VW Utrechtse Heuvelrug, Krom me Rijn en Lek geeft voor 1976/77 een mooie gids voor vrije tijd en vakantie uit. Een greep uit de inhoud: hotels zomerhuisjes, campings, enz., wandel gebieden, evenementen, weekend-tips, kastelen, kuituur, fietsen, winkelen. Een onmiskenbare gids voor U of Uw eventuele gasten. Prijs 1,-. Wanneer U zich met zacht weer eens aan een fietstochtje waagt, is het mis schien nuttig te vertellen, dat wij in het bezit zijn van de volgende ANWB fietsroutes: Gooi-route; Vuursche-rou- te; UMO-route, terwijl wij zelf ook enkele mooie tochten hebben uitgezet. De ANWB routes kosten 1,35 p. stuk. De andere fiestochten 0,50 per 3. Heeft U in Uw kennissenkring een ja rige, jubilaris, of wilt U iemand Uw dankbaarheid tonen? Denkt U dan eens aan een kadobon. Ze is in zeer veel zaken in Soest en Soesterberg te besteden. NIEUWERHOEKPLEIN 7 TELEFOON 02155 - SOESTDIJK DONDERDAG HALVE KIP van 3,50 voor SATE van 3,50 voor Alleen de beste kwaliteit Vanavond, aanvang 20 uur, draagt de actrice Nel Oosthout in De Speeldoos te Baarn „De verdwenen Horlogemaker" voor, een novelle van Simon Vest dijk. „De Speeldoos" is gevestigd aan de Rembrandtlaan 35 (te Baarn) en de toe gangsprijs is vier gulden (CJP en Pas 65 ƒ2,50). Donderdag 29 januari wordt in de- zélfde zaal gespeeld: „Ik, Prancois Villon", door de acteur Lou Landré Ook deze voorstelling begint om 20 uur en de toegangsprijzen zijn als boven vermeld. Beide voorstellingen gaaan uit van de Baarnse Volsuni- versiteit. Samen met de Volksuniversiteit te Bussum worden een serie gespreks bijeenkomsten georganiseerd over di verse onderwerpen. De eerste wordt gehouden op maandag 2 februari te Bussum (Stress, of wat de mens kan hebben); 10 februari te Baarn (agres siviteit in het verkeer); 17 februari te Bussum (invloed van straling); 16 maart te Baam (Invloed van hormo nen op gedrag); 13 april te Baarn (ouderdomsbepaling van gesteente); 27 april te Bussum (rijkdom van de Wad denzee); 12 mei te Bussum (invloed van televisie op kinderen) en 25 mei te Baarn (Proefcreche en de omgang met 2-4 jarige kinderen). De nieuwe reisgidsen zijn uit Gaarne zenden wij U deze gratis toe. MAGNEET-reizen kunt U voortaan ook door ons laten reserveren. Lindeman/Ruys STEENHOFFSTRAAT 9A TELEFOON 14905-16571 (Uw garantie: onze jarenlange ervaring) De bijeenkomsten in Bussum worden gehouden in de Irene-mavo, Wilhel- minaplein 19, aanvang 20 uur; en te Baarn in De Speeldoos, aanvang even eens 20 uur. Deze gespreksbijeenkomsten zijn toe gankelijk voor elke belangstellende; toegangsprijs drie gulden c.q. 1,50. De gespreksgroepen sluiten aan op de teleac-rvu cursus „Wetenschap in beweging", die j.1. zondag 18 januari is begonnen. De maandelijkse wandeling door natuur voor de leden van het vrou wengilde zal bij redelijk weer gehou den worden op woensdag 28 januari a.s. (anders de volgende dag). Vertrek om kwart over negen precies vanaf het voormalige rusthuis „Eikenhorst" aan het einde van de Koninginnelaan bij de Biltseweg. Eventuele inlichtin gen; tel. 12877. Uit de zaak van radio en t.v.-handel S. aan de Rademakerstraat te Soes terberg werd een scheerapparaat ge stolen. S. kreeg twee kleurlingen in de winkel, waarvan er één te kennen gaf een stereo-installatie te willen kopen. De ander bleef vóór in de zaak staan., toen achter dergelijke ap paratuur getoond werd. S. vertrouwde de zaak niet en liep naar de voor kant. Toen de beide mannen, die niets kochten, vertrokken waren miste hij het scheerapparaat. Het aantal bij het arbeidsbureau te Amersfoort ingeschreven werkzoekende mannen is vergeleken met de maand november 1975 in december met 53 toegenomen. Daar stond een daling tegenover van vijf vrouwen van 301 tot 296. Van Soest staan 211 mannen ingeschreven en 62 vrouwen en dat zijn er respectievelijk zes minder en zeven meer dan in november 1975. Het aantal ingeschreven jeugdige werklozen, jonger dan 22 jaar, steeg van 376 tot 403. Ingeschreven staan nu 264 jongens en 136 meisjes. "♦stoelen "Stafels* TV-kasten ""❖slaapkamers *bankstellen ♦wandkasten dekenkisten Toonzalen: Utrecht, Hollantlaan 26 Kanaleneiland (bij afslag E36, Utrecht- Centrum/Nieuwegein), tel. 030-883762 Ma t/m za 9-18 uur. Donderdag tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), tel. 020 - 233917. Ma t/m za ■9-18 uur. Donderdag tot 21.30 uur De vraag naar mannen daalde met 13 en de vraag naar vrouwen met 5. Enige specificaties: in de bouw 204 werkzoekenden tegen een vraag van 106; in de metaal 172 werkzoekenden tegen een vraag van 151; handel 97 werkzoekenden tegen 49; kantoor 127 werkzoekenden tegen 91 en onge schoold personeel 275 werkzoekenden tegen een vraag van 40; vrouwelijk winkelpersoneel 26 werkzoekenden te gen een even grote vraag; kantoorper soneel 108 werkzoekenden tegen een vraag van 135 en in de sociaal-genees kundige sector 56 werkzoekenden te gen een vraag van 73. Landelijk gezien neemt Amersfoort nog altjjd een betrekkelijk gunstige plaats in. Het werkloosheidspercenta ge voor mannen bedroeg 2,6 tegen de provincie 3,0 en Nederland 6,1. 643 van de ingeschreven mannen zijn woonachtig in Amersfoort; 132 in Baarn; 67 in Bunschoten; 26 in Eem- nes; 72 in Leusden; 211 in Soest en 22 in Woudenberg. DESKUNDIG ADVIES - ALTIJD KOSTENBESPAREND - UW BELANG STAAT VOOROP Strikt vertrouwelijke behandeling is natuurlijk verzekerd. Al meer dan 25 jaar bank zonder winstdoel. WILT U EEN VOORBEELD? U leent 3.432,terug te betalen in 24 maande lijkse termijnen van ƒ143, Kosten volgens wettelijke norm 605,50 Wij berekenen slechts ƒ423,17 Bij de Amersfoortse Kredietbank krijgt u 182,33 méér in handen KANTOOR SOEST Laanstraat 95, telefoon 02155-17009. Geopend Maandag: 9.00 -12.00 en 14.00-16.00 uur. Woensdag: 9.00 -12.00 uur. Vrijdag: 15.00-20.00 uur. HOOFDKANTOOR AMERSFOORT Eemstraat Oost 58, telefoon 16527 Dagelijks geopend: 8.30-12.00 en 13.30-16.30 uur. Vrijdag tol 20.00 uur.

Soester Courant | 1976 | | pagina 5