Gemeente kan niets doen voor kopers van huizen „Eigen Teleurgestelde wijkraad pest voor inspraak achteraf ARRIVÉ Nieuwjaarsrede burgemeester Soest krijgt kabeltelevisie van de Gemeentehof Gemeenteraadsvergadering INSTITUUT 5? ii Soester Courant van donderdag 22 januari 1976 De ee.te raadsvergadering in 1976 is weer achter de rug. Hij duurde drie uren en naast de nieuwjaarsrede van d< burgemeester werd een agenda van 21 punten afgewerkt, waaronder liefst 13 „ingekomen stukken". Het lijt de wijkraad van Soesterberg wel, waar ooit eens 25 ingekomen stukken op de agenda prijkten. Het betekot wel dat de burger in toenemende mate de overheid weet te vinden en haar hulp in roept; en dat is eigeilijk wat bij verkiezingscampagnes altijd voorgehouden wordt: „Schroom niet ons te benaderen!" Eén vn de ingekomen stukken werd tot agendapunt verheven. Dat ging over de problemen met de ajour- woninen die voor de Stichting Eigen Woningbezit Soest, de stichting van de drie samenwerkende vakcen trales,. n Overhees in aanbouw zijn. De toekomstige bewoners riepen de hulp van de gemeente in omdat er geboivd wordt in afwijking met hel bouwplan. Het heeft er alle schijn van dat de stichting zich niet veel ge- legenlaat liggen aan bezwaren van de kopers, maar duidelijk werd ook dat de gemeente daar niet in kan grijpe. De gemeente deed wat mogelijk was, maar kan niet ingrijpen in zaken die particulieren, in dit geval stichtfcg en bouwer, onderling afspreken. Het staat de stichting niet zo mooi dat zij bezwaarmakers als „op- roerkaaiers" wegzet, want juist zo'n stichting van de de vakcentrales zou moeten opkomen voor de „min dere nan". Over de hoofden van de raad heen, gaf wethouder Hoekstra hen het advies rechtstreeks te gaan prate met de vakbonden. Van iet vragenhalfuurtje werd geen gebruik gemaakt; slechts was er een opmerking van het Soesterbergse raadjid Storimans, dat hij een vergadering niet had kunnen bezoeken, omdat de uitnodiging te laat bezorgd werd Hij dacht door de PTT, maar hij was fout, want voor dit geval was een bode naar Soesterberg getogen en hd de brief zelf in de bus gedaan. Voor de heer Storimans blijft nu het raadsel wie van zijn huisgenoten de bief achterhield. Ook de Soesterbergse Wijkraad kwam weer aan bod. Men woonde met vijf man de vergadering bij, omdat het apport dat vorig jaar juli werd ingezonden (met een verslag over de gehouden bijeenkomsten met de Soeserbergse bevolking) als ingekomen stuk behandeld werd. In dat rapjaort schreven zij ondermeer: „De wijkraad vertrouwt erop dat zij in deze commissies (de commis sies waarin het rapport besproken zou worden) bij het overleg betrokken worden. Het zal in belangrijke mate een betere verhouding tussen het gemeentebestuur en de wijkraad bevorderen". Maar mooi werden zij niet uitgejodigd en terecht zei voorzitter Pieren, toen hem in de raadsvergadering „alsnog" het woord ver leend wen, dat hij bij de behandeling graag aanwezig geweest was en hij paste nu voor de eer. Nogal larj stond men stil bij een voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor een onderzoek waar de Centrale .v.-antenne te plaatsen, want het voorstel was naar de mening van de raadsleden té uitgebreid. Nou ginc het ook niet om meer dan een principebesluit dat Soest over wil of zal gaan naar kabeltelevisie en het g( d Yoor het onderzoek, maar wat wethouder Ebbers daarvan ook zei, de raad zoch er meer achter en het durde geruime tijd voor men dat aan elkaar duidelijk gemaakt had. Op de g<ed bezette tribune zaten ondermeer leerlingen van de Savornin Lohmanschool, die hun oud-hoofd, wethoude Hoekstra, met luid applaus begroetten. Ook raadslid Blaauw woonde vanaf de tribune een ge deelte de raadsvergadering bij. Hij is nog niet zover hersteld van het hem overkomen ongeluk, dat hij de hele sessie kon meemaken. Op de ti rïbune ook heel wat bewoners van de huizen in Overhees die op de tocht staan omdat ze niet con form hetlcorspronkelijke bouwplan gebouwd worden. Zij moesten tot het allerlaatste ogenblik blijven, omdat de behandeling van hun brief „even" verschoven werd van het begin naar het slot van de ageda. Enkele belangstelenden kwamen er door in tijdmoeilijkheden, maar de raad heeft daar tot nu toe (met het slangen bosje was dat indertijd ook zo) geen oog voor. Die denken dat de belangstelling de hele agenda geldt. Erger is <ok dat de raadsleden niet ingeseind mogen worden, dat het even anders moet, want de burge meester vees een „burger" terecht, die zich verstoutte het „terrein" van de raad te betreden om wat infor matie af fe geven aan een partijgenoot. Dat mag niet, want eigenlijk moet de raad al vergaderende „onbereik baar" ziji. Met een briefje via de bodes mag 't wel, want de bode bezorgt immers „aan huis". De nieuvjaarsreden van de burge meester Verd door mevr. P. J. Oranje- Entink (/VD) beantwoord. Zij felici teerde d< familie Brouwer met dochter Merel, ce de 40.000ste inwoner van Soest we*d. En verder was zij veront rust ove het grote aantal woningzoe kenden lat Soest nog telde, al stond daar eei op gang komende doorstro ming terenover. Mevrouv Oranje zegde toe dat de raad zou pnperen „met veel inspraak" en veel terenspraak" een weloverwogen beslissüg te nemen voor de ontwikke ling vp Soest. De raadsleden zullen zich ojtimaal ervoor inzetten en zij hooptejop een goede harmonieuze sa- menweking. Wat dl ingekomen stukken betreft zal de brif van de vereniging „De Soes ter Oi bleme van de middenstand in ver band net het uitblijven van een be- dernemer" betreffende de pro- slissin: over het Zuiderengplan, in de maam maart behandeld worden. Dan zal oo de brief van de heer Wijnands aanga nde de bezwaren tegen uitbrei ding t in zijn zaak aan de Soesterberg- sestra t aan de orde komen. De hier G. van Aalst (WD) hoorde van wethouder Plomp, dat er sinds vorig jaar januari géén gesprekken meer ;evoerd werden met de voetbal veren ging Soesterberg, die ook grote (terre i)moeilijkheden heeft. Evenwel hoopt de wethouder binnenkort het bestui r weer te ontmoeten. Het npport van de Wijkraad werd overheen met complimenten. Het was 'n go d stuk werk waar alle aandacht aan besteed was. De klachten van be woners over de gemeentewoningen werd In verwezen naar de Stichting Saméiwerking Woningbouwcorpora ties; jwat het vernielen van gemeente planpoenen betrof, zouden de omwo- nenoen daar ook zelf iets aan moeten doei1 (burgemeester: „de politie heeft and re prioriteiten"); tegen misbruik van kinderspeelplaatsen kan weinig uih ïricht worden, ook hier lag een taal voor de ouders; de verkeersvei ligheid was in studie; over bushaltes en >usvervoer werd gesproken; ban- kenjworden er binnenkort geplaatst en de verdracht van de Rademakerstraat blij t nog wel even uit. Het zes pagi na'/ tellende rapport kreeg een ant woord dat twee pagina's telde. Nailat de regelen voor het in het open- baTr vergaderen van de commissie vojir maatschappelijk werk waren vastgesteld, werd de heer A. B. Aaf- ting met algemene stemmen benoemd tof ambtenaar van de burgerlijke stind. Kabeltelvisie uitvoerig werd daarna gesproken over d* aanleg van een centrale antenne- iilrichting. De heer G. Stam (CDA) vlas het eens met de aanleg maar had tn'üfels over de uitvoering. Hij meen- tfc dat men nu nog niet te ver moest gaan. „Valt", zo vroeg hij, „de CAI wel onder de nutsvoorzieningen en is een commissie ex. artikel 61 van dc ge meentewet wel een juiste instelling voor de beheersvorm?" Stam vroeg ook om het onderzoek naar de plaats voor een antenne te laten verrichten door een neutrale instelling. Ook de heer G. van Aalst (WD) had wat bezwaren. Hij informeerde of het de bedoeling was nu het totale rapport te gaan behandelen en hij vroeg of ook niet gewacht moest worden op de be slissing een wijkraadscommissie toe te laten tot de besprekingen. Verder wil de de heer Van Aalst weten of de te houden enquete ook enige verplichting tot deelname inhield. De heer J. v. d. Brakel (PvdA) bracht hulde en dank aan de wethouder en zijn ambtenaren voor het vele voorbe reidende werk dat inmiddels verzet was. Hij noemde het een mooi voor beeld hoe voorstellen eigenlijk voor bereid moesten worden. Toch wilde ook Van den Brakel niet verder gaan dan het nemen van het principebesluit en het gevraagde krediet verlenen. Visser van Progressief Soest steunde het voorstel van het college. Wethouder Ebbers had geen proble men een commissie van Wijkraadsle den aan de besprekingen te laten deel nemen en hij zette uiteen dat het nu uitsluitend ging om het principebe sluit en het krediet. Wat verder gere geld moest worden, kwam nog her haaldelijk aan de orde bij volgende fases van uitvoering. Naar zijn mening behoorde de CAI tot de voorzieningen van algemeen nut. Voor mevrouw Korthuis (VVD) moest ook vastgelegd worden dat de vryheid van ontvangst gewaarborgd werd en dat er nooit sprake zou z(jn van enige selectie door een centrale overheid. De heer Van Poppeten (CDA) sloot daarbij aan; dat waren de bezwaren die men tegen de inhoud van het voorliggende voorstel had en de heer Stam noemde het voorstel daarna niet juist. De CDA-er Oldenboom vroeg nog waarom men nu al een krediet moest beschikbaar stellen voor een onder zoek naar de plaats van de antenne. Dit omdat men dan al min of meer besloot met welke firma, c.q. systeem men verder zou gaan. Ook de heer Goote (PvdA) benadruk te nog eens dat niet verder gegaan moest worden dan een principebesluit en krediet en nadat de burgemeester verklaard had, dat het daar naar haar mening om ging, werd het voorstel aangenomen. Tégen jaebt Principieel verklaarden mevr. Oranje (WD) en Visser (P.S.) zich daarna te gen het voorstel het jachtrecht te ver lenen aan de heer W. van Dorresteyn,, voor gronden gelegen tussen de Wiek- sloterweg W.Z. en de Dorresteinweg, de Koningsweg en het landgoed Pij nenburg. De raad weet dat van de bei de collega's en deed geen moeite meer hen tot andere gedachten te brengen Een wat ingewikkelde beschouwing hield nog de heer J. Hilhorst (VVD) over door hem bespeurde verschillen met eerder verleende vergunningen, maar de burgemeester maakte hem er op attent dat het volgens afspraak ge beurd was en dat het allemaal meer in overeenstemming was met de wet. Markt Geen problemen waren er met het voorstel de weekmarkt te verplaatsen naar de Weegbreestraat. Slechts vroeg de heer G. Oldenboom (CDA) aan wet houder Van Stiphout of óók zij met het voorstel akkoord ging. Dit omdat in het nog niet zoverre verleden me vrouw Van Stiphout, toen nog raads lid, zich duidelijk voorstander getoond had van de markt op het pleintje naast het postkantoor („het biedt me alles Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) nooit censuur op kabel-t.v. wat ik van een markt verwacht"). De heer Oldenboom hoorde van burge meester dat het een voorstel was van het college als geheel, zonder minder heidsstandpunten, Danspleintje Nauwelijks problemen bestonden er voor het verlenen van een krediet om een dansterreintje aan te leggen bjj Eltheto. Het wordt een pleintje waar op zomerse dagen de buitenland se werknemers en soos-bezoekers van de door de Raad van Kerken georga niseerde wekelijkse bijeenkomsten, hun volksdansen kunnen uitvoeren. Slechts mevrouw Oranje (WD) meen de, met voorbij zien van de soos, dat een schoolplein zeker zo geschikt was en de heer Van Aalst (WD) dacht dat het terreintje nauwelijks gebruik ge maakt zou worden en zag de uitgave van het geld niet zo zitten. Mevrouw A. Greefhorst-Van Overdam (CDA) vroeg het wegdek van het hele Driftje 'n opknapbeurt te geven, maar daar was 't geld niet toereikend voor. Wel zegde wethouder Hoekstra toe „de gaten te zullen dichten". Het schoolpleintje werd door mevrouw Van Stiphout, als niet geschikt („het gaat juist om de soos-bezoekers" en mevrouw Greefhorst „u moet die soos eens bezoeken; geweldig") afgewezen. Dalweg Naast het reeds enige jaren geleden beschikbaar gestelde krediet van 775.000 gulden voor de doortrekking van de Dalweg naar de Beukenlaan, werd nu een aanvullend krediet ge vraagd van 560.000 gulden. Er bestond geen bezwaar tegen, zij het dat de heer Visser (P.S.) geluidshinder vrees de voor de aanwonenden. Naar zijn mening had de weg er al veel eerder horen te liggen en zouden er veel moeilijkheden door opgelost worden. Maar omdat het een drukke verbin dingsweg zou worden, zou geluidshin der het gevolg zijn. Hij vroeg geluids metingen te verrichten opdat Ossen- damweg-toestanden voorkomen zou den kunnen worden. Hij wilde geld beschikbaar gesteld zien om „geluid- werende ramen" aan te brengen en merkte op „dat er meer aan mensen gedacht moest worden dan aan de heilige koe, de auto". Visser kreeg als antwoord van wet houder Hoekstra dat de weg er kwam voor het verkeer; „daar zijn wegen voor!" Geluidsapparatuur werd niet aangeschaft omdat de raad dat niet wilde en de burgemeester vertelde Visser dat hij niet moest bezig zijn met door het stellen van vragen be paalde illusies te wekken. Zij advi seerde hem eens aan de drukke rijks weg door Soest te gaan staan, van Baarn tot aan de Birkstraat. „Moeten we daar dan ook maatregelen gaan nemen?", aldus de burgemeester, die verder persé weigerde op Visser's vraag verder in te gaan. Noodoplossing 280.000 gulden voor de bouw van een tijdelijke uitbreiding (aanbouw) van het gemeentehuis en nog eens 50.000 gulden voor inrichting werd, zij het met opgewekte tegenzin, beschikbaar gesteld. Goote (PvdA) noemde het de logische consequentie van het zgn. „ijskast"- besluit, waardoor de nieuwbouw van een gemeentehuis jaren werd uitge steld. Ook mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) had het geld liever in 'n nieuw raadhuis gestoken en ook de heer J. van Poppelen (CDA) dacht er zo over. Een geheel afwijkende mening had Visser van Progressief Soest. Hij was tegen omdat het bij lapmiddelen bleef en het bedrag, dat hij in totaal becij ferde op zo'n half miljoen, niet te ver kopen was aan de bevolking. Visser klapte uit het seniorenconvent en wat daar besproken was en dat werd hem niet in dank afgenomen. „Ik zou nadrukkelijk willen uitdruk ken dat het seniorenconvent gesticht is en bestaat uit een volmaakt infor meel college waar vertrouwelijk over leg plaats vindt tussen fractievoorzit ters. Wanneer hier nog één keer in de raad iets gezegd wordt uit het senio renconvent, zal ik het afhameren, zal ik het uit de notulen laten verwijderen en dat zou ertoe kunnen leiden dat het seniorenconvent niet meer zou be staan", aldus de burgemeester. Visser was daar weer niet onderste boven van en zei dat alles wat hij had gezegd ook al in de commissievergade ring aan de orde geweest was. Hij bleef tegen het voorstel en dacht dat de ambtenaren beter geholpen waren als zijn voorstel indertijd, een gemeen tehuis aan de Dalweg bouwen, aange nomen was. Het voorstel werd aangenomen en wet houder Hoekstra zegde toe te zullen proberen met het krediet voor deze noodoplossing uit te komen. Wijkraadvoorzitter P, Pieren niet achteraf; dank u! Woningbouw Tenslotte werd gesproken over de aan vechtbare wijze van bouwen door de Stichting Eigen Woningbezit Soest in de wijk Overhees. Zowel mevr. Kort huis (WD), als de heer Van Poppelen (CDA) als J. van den Brakel (PvdA) vroegen of de gemeente in deze geen taak had. Die was er, zei wethouder Hoekstra, maar ging niet verder dan de controle bevoegdheid van bouw- en woningtoe» zicht. Die dienst had in december ge constateerd dat er in afwijking van de vergunning gebouwd werd. Daar was op gewezen, maar verder ging de com petentie van de gemeente niet. De klachten moesten bij de stichting c.q. de vakbonden ingediend worden. Wat de omstreden ramen betrof merk te de wethouder op, dat de officiële tekening een „vulling" vermelde; wat dat was was onbekend en stond open. Achteraf werd besloten „glas gedeelte lijk en de rest schrootjes", maar ook hier had de gemeente slechts te maken met een afspraak tussen bouwer en opdrachtgever. Resumerend was de gemeente geen verwijt te maken. Ten overvloede had de wethouder nog geïnformeerd bij de Nationale Woningraad en óók daar was men tot de conclusie gekomen dat de gemeente haar taak goed verricht had. Wethouder Hoekstra adviseerde de a.s, kopers, waarvan er enkelen genoegen namen met de schrootjes-vulling, hun recht bij de stichting te zoeken. Met deze uiteenzetting namen de raads leden genoegen, waarna de vergade ring besloten werd. VERKEERSOPLEIDINGEN J. M. VENINGA VAMOR en M.l. gediplomeerd Autorijopleiding mei BOVAG garantie. BECKERINGHSTRAAT 44 SOEST TELEFOON 02155-14978 Ook vandaag vindt u, zoals al vele jaren hier gebruikelijk, op uw tafel cijfer materiaal over het reilen en zeilen van onze gemeente in 1975. Op 30 december heeft Soest een inwonertal van 40.000 bereikt. Een gemeentebestuur in vroeger jaren maar die tijden zijn alweer voor bij zou zich verheugd hebben in de groei van zijn gemeente. Op het ogenblik benaderen wij het bereiken van een bepaald aantal inwoners wat genuanceerder. Wij bieden wel onze gelukwensen en terecht aan aan de ouders van de jonggeborene, wij doen deze gelukwensen vergezeld gaan van bloemen en een spaarpotje voor dit heel bijzondere kind, maar wij stken niet alle vlaggen meer uit. Groei wordt niet meer gezien als alles overheersend element van gemeentelijk belang. Op toekomstige bevolkingsprognoses wil ik hier niet ingaan. Wij hebben een mini- en maximodel ontwikkeld in ons concept-ontwikkelingsplan. Van uit de burgerij hebben ons nu reeds reaktie's op deze cijfers bereikt. Het voorontwerp streekplan Utrecht-Oost, waarvan tot nu toe één exemplaar mij bereikt heeft als lid van het dagelijks bestuur van Eemland, een exemplaar wat thans op het gemeentehuis ver slonden wordt, geeft ook cijfers voor de bevolkingsontwikkeling van Soest en uw raad zal hoop ik in dit jaar de lijn bepalen waarlangs Soest zich voor wat de bevolking betreft, het beste zou kunnen ontwikkelen. Nauw verbonden met bevolkingscij fers is de woningbehoefte. U heeft en- kele dagen geleden bereikt het rap port Woningbehoefte Soest en uit de hier voor u liggende cijfers ten aan zien van de woningzoekenden blijkt' dat woningbouw in Soest, al voor on ze eigen bevolking dringend gewenst is. Want; Eer is nog steeds een grote behoef te aan huurwoningen, nl. de 1845 in geschrevenen, die op uw overzicht voorkomen. De grootste behoefte - en dat is ook duidelijk - bestaat bij de lagere inkomens, beneden de 20.000, De kwantitatieve behoefte - dus diegenen die direkt een woning nodig hebben - is 621 (223 e.g.w., 328 m.g.w. en 70 zonder voorkeur). Wanneer uitsluitend voor de kwan titatieve behoefte wordt gebouwd, dus de noodzakelijke bouw, dan vindt geen doorstroming plaats. Er is vraag naar e.g.w. (1006) en naar m.g.w. (640). De vraag naar m.g.v. (640) overtreft zelfs het eventuele aanbod bij de kwa litatieve behoefte van 523, m.a.w.: het is niet waarschijnlijk dat in Soest op korte termijn flats leeg zullen staan. Bij de begroting heeft de wethouder van woningbouw en huisvesting u een „uitspitting" beloofd van de mate van doorstroming die naar Overhees heeft plaatsgevonden. Van middag is dat rapport klaar gekomen en met goed vinden van de wethouder geef ik u hier een cijfer, een cijfer waarover wij ons mogen verheugen. Opgeleverd zijn in Overhees wat de premie-koopwoningen betreft. 127 hui zen (50 van Panagro, 32 bouwfonds en 45 casco). 68 Woningen of 53,5 worden be woond door gezinnen die een woning wetwoning hebben achtergelaten en 19 of 15 door gezinnen die een premie huurwoning hebben verlaten. Dat is 68,5 of meer dan tweederde. Het ziet er naar uit, dat in 1977 de 2e fase van Overhees, althans een gedeel te daarvan, zal kunnen worden ge bouwd. Met de resultaten van dit on derzoek zullen we de meest gewenste opbouw van die wijk gemakkelijker kunnen bepalen. Het zal u wellicht verwonderen dat het aantal inwoners op 31 december 1975 40.123 bedraagt. Maar nadat de computer de achter stand verwerkt heeft omdat het enige tijd duurt voordat inwoners komende uit een andere plaats ook feitelijk ge registreerd zijn, blijkt na verloop van enige weken pas het exacte aantal. Toen de verwerkingen nog met de hand geschiedden zou men het juiste aantal vlugger op tafel hebben. Zoals ik u vorig jaar heb beloofd, vindt u de cijfers van de politie iets eenvoudiger weergegeven, maar dat zijn alleen maar de administratief controleerbare gegevens. De politie heeft getracht om alle assistenties te registreren, zoals buren ruzie's, hulp verleningen en allerlei kleine akke vietjes, maar voor het bijhouden van een dergelijke administratie zouden 2 mensen tegelijk aan de meldtafel moe ten werken en wij hebben daar altijd maar één man zitten. Die ene man moet de vier mobilofoon vaste posten bedienen, het telefonisch alarm, de normale telefoonlijn en de plaats van de voertuigen registreren. Verdere ad ministratie kan er dan niet bij en dus kan ik u geen cijfermatig inzicht ver schaffen in het zo vele malen bemid delend optreden van de politie. U kunt wel constateren dat het aantal snelheidsovertredingen afgelopen jaar verminderd is. Dat komt omdat de controle hierop anders geregeld is. Vroeger werd de radar-wagen ergens - zeer onopvallend - langs de weg ge zet en werden alle overtreders gefoto grafeerd, die veel later de mededling van hun misdaadje thuiskregen. Nu wordt een overtreder direkt staande gehouden en wordt öf medegedeeld dat er een proces-verbaal op komst is. Deze manier van werken kost meer personeelsinzet, maar het aantal over treders neemt duidelijk af vanwege de preventieve werking van dit optreden. De stijging van het aantal betaalde waarschuwingen is het gevolg van vooraf geplande gerichte controles in ploegverband. Het cijfer geeft niet het totale aantal op deze manier gecon stateerde overtredingen aan, want ook hier wordt vaak corrigerend opgetre- De burgemeester den, zoals dat zo mooi heet, zonder be keuring, Het aantal misdrijven is met 10 toe genomen. Dat is een stuk onder het landelijk gemiddelde. Niet dat ik daar mee een zekere genoegdoening wil uitspreken. De grootste groep misdrij ven over 1975 zijn weer de diefstallen en gelukkig betreft het hier meestal eenvoudige diefstallen. Het aantal inbraken is met 30 °/o ver minderd en wij hopen dat dat mede te danken is aan het feit dat 's nachts meer en gerichtere surveillance plaats vindt. Het verkeer blijft een van de grootste zorgen voor de politie. De kleine aparte verkeersafdeling houdt zich steeds meer bezig met alle as- pekten van het verkeer en brengt dui delijke raporten uit over knellende en meer dan knellende verkeerssituaties in onze gemeente. Helaas is er vaak niet direkt een oplossing voorhanden. De 1400 vreemdelingen van 40 ver schillende nationaliteiten geven de vreemdelingendienst handen vol werk. Wij hebben 242 legale houders van vuurwapenen in verband met de jacht wet en in verband met bijzondere machtigingen en de afdeling bijzon dere wetten heeft ook daar niet al tijd alleen met de legale maar ook wel eens met de illegale houders nogal wat werk aan. Goed dat er politie is!!! De brandweer in Soest rukte vaker uit dan in 1974, de brandweer in Soester berg iets minder, maar de schade die door brand werd aangericht was veel groter dan in het vorige jaar namelijk ruim één miljoen meer. De eerste dagen van het nieuwe jaar gaf onze korpsen bijzonder veel werk. Onze vrijwilligers hebben alle klussen met grote inzet en opgewektheid ver richt. Ook goed dat er brandweer is!!! 1975 Was voor ons, gemeentebestuur ders van Soest, geen makkelek jaar. Bjj de begroting hebben wjj ons het grote verlies herinnerd dat collega en raad getroffen heeft door het overlü den van wethouder De Haan. In myn terugblik op het afgelopen jaar moge ik hem nogmaals in dankbare herin nering gedenken. Wij hebben allemaal op een buitengewoon prettige wjjze met hem kunnen samenwerken. Sinds 12 juni zit deze ploeg hier, die het beleid van uw raad moet voorbe reiden en uitwerken. In het afgelopen jaar heeft ons college kunnen merken, dat voorbereiden minder makkelijk is dan in vroegere jaren wel werd ge dacht. Onze samenleving is ingewik kelder geworden. De verhouding burger/bestuurder wordt beïnvloed door de grotere be weeglijkheid van de burgers en zijn wens om op een breed vlak geïnfor meerd te zijn over ontwikkelingen in de samenleving en de gevolgen daar van voor zijn gemeente. De burger wil een kritischer houding aannemen dan vroeger, toen men het woord ge zag in verband met een gemeenteraad, in verband met een college van b. en w. èn in verband met een burgemees ter als vanzelfsprekend ervaardde. Men wil nu meespreken. Het woord inspraak is een nieuw begrip en som migen verlangen niet allen inspraak maar ook het recht om mee te beslis sen. Al deze verlangens zullen gekana liseerd moeten worden. Aan deze ver langens zullen voorwaarden verbon den moeten worden zodat ieders in zicht op tafel gelegd kan worden en ieders inzicht een bepaalde waarde krijgt. Dit alles geeft aanleiding tot misverstanden, tot verstoring van kon- takt tussen burger en overheid. Ik hoop dat wij in dit jaar met z'n al len oplossingen, om over deze span ningen heen te komen, zullen weten te vinden. Een nota over inspraak, die u eind augustus op een termijn van drie maanden beloofd was, kan ik u nu toch echt op korte termijn toezeggen. In eerste lezing is een inspraaknota in het college van b. en w. behandeld en na de 2e lezing zullen we die graag om te beginnen, met de commissie ruimtelijke ordening, bespreken. Mede door de spanningen onstaan in de verhouding tussen overheid en bur ger hier in ons eig enSoest zijn ont wikkelingen die jarenlang voor Soest een zeker perspektief hadden gevormd ofwel vertraagd ofwel totaal omgebo gen. Welke formulering ik gebruiken moet zal afhangen van de uitkomsten van het ontwikkelingsplan, dat uw raad dit jaar defintief zal moeten vast stellen nadat in het voorjaar, laten we zeggen uiterlijk juni. een raamstruc- tuur te voorschijn zal zijn gekomen. Over de informatie en de inspraak, die nog mogelijk moet zijn in dit stadium van het ontwikkelingsplan vindt en de leden van de commissie ruimtelijke ordening hebben er gisteravond nog uitgebreid over gediscussieerd op het ogenblik onderzoek plaats en wij hopen dat wij de echt geïnteresseerde burger voldoende mogelijkheid zullen geven tot opbouwende kritiek. In de verhouding burger/overheid zul len altijd wel spanningen blijven, om dat helaas niet iedere aktie en niet iedere kritiek met een opbouwende in tentie omgeven is. Uw raad zal ook daarmee bjj dc afwe ging van uitkomsten van inspraak re kening moeten houden. Dc toekomst van Soest zal dus. z\j het dat er altyd ruimte moet bljjven voor nieuwe ont wikkelingen en nieuwe prognoses, dit jaar globaal worden vastgelegd. Dan zullen wjj daarna heel spoedig lijnen moeten aangeven waarlangs het mid- denstandsgebeuren in Soest zich zal kunnen voortzetten aangezien door on ze aarzelingen deze groep duidelijk in de verdrukking is geraakt. Voor het ruimtegebrek van sommige delen van ons eigen overheidsapparaat zijn al bepaalde noodoplossingen ge vonden, nadat de dienst gemeentewer ken haar mooie huis, wat wij haar al lemaal van harte gunnen overigens, heeft betrokken. Ik hoop dat de raad vanavond nog een beslissing zal willen nemen, waardoor nog meer ruimtegebrek enkele jaren kan worden opgevangen, maar wij moeten blijven streven naar een defi nitieve nieuwbouw zo spoedig moge lijk zowel van gemeentehuis als poli tiebureau. Wij zijn tenslotte een gemeente met 40.000 inwoners en de prognose zijn bepaald niet zo dat wij in inwonertal zullen afnemen. Dames en heren, er zullen dit jaar door uw raad voor Soest bijzonder be langrijke beslissingen moeten worden genomen. U zit in het spanningsveld overheid/ burger. U zult veel moeten vertalen na wat men dan noemt de achterban van uw politieke partij. U zult moeten lezen, veel papieren moeten verwer ken en veel discussies moeten voeren. Ik wens u toe dat u desondanks- naast uw dagelijks werk en de vele uren die u aan het gemeentebelang zult moeten spanderen, nog gelegenheid zult hebben om van ons mooie Soest te genieten. Ik wens u toe dat u uw gezin en degenen die u dierbaar zijn niet te veel tekort zult hoeven doen door uw activiteiten voor de gemeente. Ik hoop dat uw dierbaren steeds weer zullen willen begrijpen, dat een ge meente besturen eigenlijk geen vrije tijdsbesteding meer kan zijn en dat u het toch in uw vrije tijd wilt doen. Ik wens ons allemaal wijsheid, geduld en besluitvaardigheid toe en ik hoop, maar daar ben ik van overtuigd, dat uw werk en ons werk weer zoals ook in het vorige jaar, door ons korps ambtenaren met toewijding en inspan ning zal worden voorbereid en verge makkelijkt. Mag ik besluiten met ook een goed 1976 toe te wensen aan de pers die ons zo voortdurend begeleidt en aan die genen die onze publieke tribune de ene keer in groten getale, een ander maal in bescheiden opstelling, bevol ken.

Soester Courant | 1976 | | pagina 7