Knotwilg-aktie gaat door Reconstructie Dorpsplein op de lange baan geschoven? Plaatselijke PvdA wil inspraak anders geregeld zien Gemeentelijk informatiecentrum aan de Dalweg Daadkracht verlamd door politiek Zaterdag viert onze kroonprinses haar verjaardag Donderdag 29 januari 1976 54e jaargang no. 24 8Jitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedcstraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Geen plannen meer uit ambtenaren-koker Verkeersongeval met dodelijke afloop Auto door gladheid tegen boom Buitengewone ledenvergadering Soester ondernemer Oud-raadslid Van den Berg plotseling overleden Vier jaar geëist voor overval op Sassoon Abonnement per kwartaal 5.00. Buiten Soest per kwartaal 10,Verschijnt Iedere donderdag. Afgelopen zaterdag waren een kleine dertig man bezig met het knotten van de wilgen aan de Korte Brinkweg en de Grote Melmweg. Aan de Korte Brinkweg werd het werk afgerond en aan de Grote Melmweg grotendeels. In de drie weken tyd dat de aktie nu duurt zyn circa honderd knotwilgen ont daan van hun pruiken, die, naar nu is gebleken, er soms heel gevaarlijk by hingen. Ook voor de algemene veiligheid is de aktie daarom nuttig. Er staan evenwel nog zo'n 150 bomen op hun knipbeurt te wachten en daar aan wordt binnenkort verder gewerkt. Begonnen wordt dan aan de Hooi- weg, waarvoor om negen uur verza meld wordt aan het begin van de Hooiweg bij de Peter van de Breemer- weg. Uw dringend nodige hulp wordt bijzonder op prijs gesteld. Bijlen en zagen zijn aanwezig en zaterdag a.s. zal de „eigen" motorzaag het zwaarde re zaagwerk overnemen. De initiatief nemers hebben inmiddels zo'n zaag aangeschaft en dat is mede te danken aan de verkoopopbrengst van het hout. J.l. zaterdag werd van de gereed ge zette tien kubieke meter, alweer de helft verkocht. Voor open-haardvuur houders is er nog wel wat te koop en Chris Uiterwijk, Kerkpad NZ 49, Afgelopen zaterdag werden de knot wilgen aan de Grote Melmweg on der handen genomen. Vanwege het weer ligt het werk nu stil. Foto Herman van Dam telefoonnummer 11381, kan er alle in lichtingen over verstrekken. In de afgelopen weken waren bij het knotten vooral de zeeverkenners zeer aktief; j.l. zaterdag kwam de natuur- groep van het jeugdcentrum De Vang rail assistentie verlenen. Zij verzorg den ook de inwendige mens. Bij enigszins redelijk weer zal a.s. za terdag óók de brand gestoken worden in de berg takken die op het land naast de Stadhouderslaan ligt. „Wij in Soest moeten af van plannen die gemaakt zyn binnen de koker van het ambtenarenkorps, en waarvoor een hearing de enige mogelijkheid is om er inspraak in te krygcn. We moeten veel meer toe naar het van het begin af samen metdeburgersformuleren van doelstellingen om dan samen met de burgers in een projectgroep een plan te maken". Dit zei PvdA-voorzitter Raymond van Gelder aan het eind van de in De Open Hof gehouden bijeen komst van de PvdA met als onderwerp de inspraak. Drie Haarlemmers die hiermee ervaring hebben. Peter Jassen, Helmuth Pitka en Fred Woltjer, waren uitgenodigd hun visie op dit onderwerp te geven. Zij zijn in Haarlem betrokken bij een inspraakproject naar aanleiding van een drastische verandering van een oude wijk. De wijkbewoners richtten eerst een wijkraad op, die het initia tief nam om in een vroegtijdig stadium inspraak in de plannen te krijgen. B. en w. gingen ermee akkoord en richt ten daarvoor een stuurgroep (b. en w.) op, een plangroep (topambtenaren) en een projectgroep (ambtenaren en bur gers). Volgens Jansen was het vooral moei lijk om te voorkomen dat de plangroep' het voor 't zeggen zou krijgen. „Voor al het machtsblok dat de ambtenaren vormen, moet willen meedoen. Het moet niet zijn zoals zo vaak gebeurt, daar bedoeld perceel inmiddels uit de deel van de beslissingen nemen en dat later de gemeenteraad daar een beetje achteraan huppelt", aldus Jansen. Woltjer noemde hearings „doorgaans een onverstandige zaak. Er wordt meestal door weinig mensen gespro ken, en die mensen die spreken, schreeuwen alleen maar als uiting van demagogie", zei hij. In Haarlem waren 38 straatvergaderingen en een enquete gehouden. De straatvergaderingen werden uiteenlopend bezocht, de en quete leverde een respons op van slechts vijftien procent. „Aan de hand van resultaten van vorige onderzoe ken blijkt dit percentage toch wel re presentatief te zijn voor de hele wijk", aldus Woltjer. Om te voorkomen dat de vier amb tenaren in de overigens uit drie bur gers bestaande projectgroep een meer derheidsstandpunt zouden kunnen for ceren, is besloten dat binnen de groep niet gestemd wordt. Afwijkende me ningen en standpunten worden alleen schriftelijk vastgelegd en kenbaar ge maakt aan plan- en stuurgroep. De plangroep mag er geen veranderingen in aanbrengen, eventueel alleen sug gesties ernaast leveren. Duurt het opstellen van een bestem mingsplan normaal driekwart jaar tot een jaar, door de door het ministerie Na een besloten vergadering van de Soesterbergse wykraad met enkele win keliers van het Dorpsplein lykt de reconstructie van het plein op een wat langere baan geschoven te zyn. Na vele jaren praten immers en de overleg ging van enkele mogelijkheden in het verleden waaruit een voorkeursbeslis- sling van de wykraad volgde, is nu besloten alsnog het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf in te schakelen. Dat instituut zal moeten gaan vaststellen of de door de middenstanders gevreesde omzetdaling ten gevolge van de reconstructie op realiteit berust. De winkeliers, die bij de gemeente raad protesteerden tegen de door de wijkraad voorgestelde reconstructie, merkten in eerste instantie op dat er bij de uitvoering van het plan, par keerruimte verloren zou gaan. Dat bleek nergens op te berusten, want aan de hand van de tekening kon wor - den duidelijk gemaakt dat er juist méér parkeerplaatsen kwamen; 43 te gen nu 39. Toen werd als bezwaar naar voren ge bracht dat de afstand die de automo bilisten moesten lopen groter zou wor den. 28 m. bleek naar de mening van de middenstanders tè ver; het zou tot gevolg hebben, veronderstelden zij, dat klanten naar elders gingen. Dit ook al omdat voorzover de winkeliers de er varing haden, veel klanten van buiten Soesterberg kwamen. Het alternatief van de winkeliers was parkerplaatsen te creëeren door een gedeelte van 't trottoir voor hun win kels af te nemen. Bezoekers zouden dan niet zover hoeven te lopen. De wijkraad ging akkoord met het voorstel het economisch instituut een onderzoek te laten verrichten en van het resultaat van dat onderzoek zal afhangen of en hoe het Dorpsplein ge reconstrueerd zal worden. 25 oktober 1972 vroeg het toenmalige wijkraadslid Bloemendaal tijdens de rondvraag aan het slot van de verga dering om verfraaiing van het Dorps plein met bijv. banken en sierlan taarns. „De middenstanders", was zijn argument, „gaan nu de concurrentie voelen van de Rademakersstraat; voor komen moet worden dat het Dorps plein een chterafstraatje wordt". De voorzitter antwoordde toen dat er al een brief aan het college was uit gegaan met 't verzoek de luifels weer aan de winkels aan te brengen. Naar zijn mening zouden ook de winkeliers aan de Buys Ballotlaan gehoord moe ten worden. Aan het „eenvoudige" verzoek van de I.eei Bloemendaal is tot nu toe nog niet voldaan. Er wordt nog steeds „ge zocht" naar de meest juiste oplossing, die overigens door de wijkraad ai ge vonden was, maar die nu weer door enkele winkeliers ter discussie is ge steld. Over ambtenarij wordt iehjk ge daan, maar óók de middenstanders kunnen er soms wat van. De 17-jarige Irene van Veeren uit Soest is maandagmiddag het slachtof fer geworden van een verkeersongeluk op de kruising Stadhouderslaan-Korte Brinkweg. Zij overleed na enkele uren aan de opgelopen verwondingen in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Het meisje fietste met 2 vriendinnen,' komende van het Baarnse Lyceum, richting Soest. Vlak bij de kruising zijn de meisjes waarschijnlijk ge schrokken van een passerende truc met oplegger, die in dezelfde richting reed. Het slachtoffer week in eerste instantie naar rechts uit, raakte daar bij haar vriendin en viel vervolgens met haar linkerschouder tegen de pas serende vrachtauto. Met ernstig schedelletsel werd zij naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht en vandaar naar Utrecht. Daar is zij twee en een half uur na het ongeluk overleden. Op de Amersfoortsestraat te Soester berg raakte de 39-jarige autobestuur der H. A. M. uit Almelo door de glad heid in een slip. Hij botste met de voorzijde van zijn wagen tegen een boom en liep daarbij een grote hoofd wond op. M. werd door een passerende automobilist naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Amersfoort gebracht; zijn auto is total-loss, Vanaf a.s. maandag 2 februari zal de gemeente een informatiecentrum in gebruik hebben dat is on-der gebracht in het gebouwtje aan de Dalweg. vlak bij De Open Hof. Het is het voormalige projectbureau Soester- veen van gemeentewerken. In het infocentrum zijn en worden alle gegevens bijeen gebracht, die be trekking hebben op het Ontwikke lingsplan 1976, Er zijn openingstijden; voorlopig ie dere maandagmiddag van 14 tot 16 uur en iedere maandagavond van 19 tot 21 uur; en iedere dinsdagmiddag van 14 tot 16 uur. Bij toerbeurt zult u daar de heer B. J. van Os, de voorlichtingsambtenaar en de heer W. Hulsbergen, de ge meentelijke projectcoördinator aan treffen. Al naar gelang er belang stelling voor het infocentrum is, zul len de openingstijden uitgebreid wor den. Wanneer nu al groepen buiten de be- vengenoemde openingsuren interesse hebben voor informatie, dan kan dat via een telefonische afspraak gere geld worden. Het telefoonnummer van het centrum is 16639; bij geen ge hoor bellen, 16744, toestel 114. Foto Herman van Dam van CRM betaalde inspraakprocedure is tweeëneen half jaar nodig. „Maar als we ons werk goed gedaan hebben, zal het aantal bezwaarschriften tegen het plan aanmerkelijk minder zijn dan anders. En omdat bezwaarschriften 'n plan drie jaar of langer kunnen op houden, zou het kunnen zijn, dat je door de gevolgde procedure uiteinde lijk tijd wint. Misschien ook heb je dezelfde tijd nodig, maar je hebt dan wel het voordeel, de wensen van de bewoners te hebben overgebracht", al dus Woltjer. Aan de hand van diaseries en de door henzelf ontwikkelde „inspraakmachi ne", die alle mogelijke vormen van wijkverbetering visueel duidelijk maak te, gaven zij een beeld van die zaken, waarin de betrokken wijkbewoners in spraak konden geven. Onze kroonprinses mag zich verheugen in het voorspoedig op groeien van haar vier zonen. Tydens de ski-vakantie in het Oos tenrijkse Lech werd weer een prachtige serie foto's van onze vorstelijke familie gemaakt. Willem-Alexander riep: „Nou even stilstaan jongens, dan zijn we er gauw vanaf". Het is goed dat onze kroonprinses nog een groot gedeelte van haar tijd aan haar gezin kan besteden. Zy heeft vol doende tyd over om aan haar verplichtingen te voldoen en om zich voor te bereiden op de haar wachtende taak om haar moeder op te volgen als koningin van ons land. Zij zal zich dan volledig aan die zware opgave moeten wijden en daarom wensen wy haar toe dat zy nog enige tyd „moeder" in haar gezin kan zyn voordat zy „moeder des vaderlands" wordt. Wy feliciteren haar met haar 38ste verjaardag. Het is gewoon een beetje griezelig aan het worden hoe vaak het hui dige kabinet de beslissing neemt iets niet te beslissen. Zo juist was dat weer ten aanzien van de bouw van kernenergie-centrales, van de al of niet (en de wijze waarop) afsluiting van de Oosterschelde, van de oever verbinding van de Westerschei de. Wat de kerncentrales betreft dreigen we dan over 'n jaar of vijf tien achterop te raken met de electrici- teitsvoorziening in ons land, wat de beide andere punten betreft voelt men zich thans in Zeeland achteruit gezet en blijft de bedreiging door overstro ming nog weer langer gehandhaafd. Behalve deze onbesliste punten lig gen er echter nog meer die dit ka binet voorlopig maar uitstelt. Daar is o.a. bij een wettelijke regeling van de abortus, maatregelen en aanschaf fingen voor de defensie, het vast stellen van noodzakelijke bezuinigin gen, een betere Omroepwet en nog ettelijke minder aansprekende maat regelen, die ooit weieens zijn toe gezegd doch waarover geen besuiten aanhangig worden gemaakt. Dat uitstellen van beslissingen over kostbare of zeer controversië.e pun .en wekt de indruk, dat nu, bijna ander half jaar vóór de bepaalde datum, terdege rekening wordt gehouden mc de verkiezingen van 1977. Dat het dus vooral politieke redenen zijn waarom dit kabinet diverse besluiten niet durft te riemen. Het wroet zo in ons po litieke wereldje, dat de angst voor zetelverlies de besluitvaardigheid on dermijnt. De huidige regering schijnt onder een kwaad gesternte geboren, want ze heeft door het inzakken van economie en handel te worstelen met enorme problemen en kan haar uit gangspunten daardoor al niet volledig verwezenlijken. Doch juist die situatie dwingt tot kordaatheid. Dwingt tot de openlijke erkenning over minder mo gelijkheden te beschikken, maar dan juist wel tot de besluiten te komen die nu, terwille van het totekomstig wel zijn, genomen moet worden. De regering weet, dat er ten aanzien van de rijksbegroting en de sociale voorzieningen bezuinigingen moeten worden doorgevoerd. Bij de begro tingsbehandeling trachtte zij haar eventuele ideeën hierover echter uit te stellen tot de komende zomer. Een door de KVP ingediende niet aanvaar de motie nodigde haar uit om reeds in februari met een nota daarover te komen. Doch we betwijfelen of het kabinet dan reeds met concrete ideeën hierover zal willen komen. Dat past politiek niet zo erg. Impopulaire maat regelen reeds nu als wenselijk aandui den, zou dit kabinet kunnen dwingen er dan ook reeds vóór het komende verkiezingsjaar als voorstel mee te ko men. En gezien de opgeroepen polari satie lijkt dat niet zo gunstig voor het behoud van dit kabinet tot het einde van de zittingsperiode en nog minder voor een nieuw, overwegend progres sief, kabinet. De heer Den Uyl wringt zich dan ook in alle bochten om zulke beslisingén maar te voorkomen. De zéér moeilijke punten - als de kern centrales, de abortuswetgeving en nog zo enkele - zou men dan ook het liefst willen afschuiven naar een volgende regering. Men krijgt van deze regering steeds meer de indruk dat ze denkt: wie dan leeft, wie dan zorgt. Tot zo lang behelpt men zich met wat lap middelen, met nieuwe ideeën aandra gen over maatschappijhervorming, met nivellering van inkomens, verande ringen in het onderwijs en meer van zulke ideële zaken. Maar vooral de zaken, die in progressieve kringen moeilijk liggen tracht men te ver schuiven. al weet men reeds nu dat er niet onderuit te komen zal zijn. Die blijven dan een lekker kluifje vormen voor de verkiezingsstrijd. En dat schijnt nu reeds belangrijker dan het algemeen landsbelang. Aan die in druk kunnen we niet ontkomen, on danks alle zo eerlijk lijkende argu menten die voor een beslissing nu te berde worden gebracht. De vereniging „De Soester Onderne mer" heeft op maandag 9 februari a.s. een buitengewone ledenvergade ring belegd waar gesproken zal wor den over het onderwerp: „Wat gaan we doen in Soest?". Van de bezoe kers wordt verwacht dat zij hun me ning hierover kenbaar maken. De vergadering wordt gehouden in Hotel van den Brink aan de Soes- terbergsestraat en begint om 20 uur. In het weekend is de heer G. C. van den Berg plotseling overleden. De heer Van den Berg was lid van de gemeen teraad vanaf 1962 tot februari 1970. Hij maakte deel uit van de KVP-frac- tie en was ook enige jaren voorzitter van de woningbouwvereniging St. Jo- seph. In de jaren 50 was hij midvoor van het eerste elftal van BDC, het hui dige S. O. Soest. De officier van justitie by de Utrechtse rechtbank, mr. B. de Hoogh, heeft vier jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de drie man die op 18 januari 1972 een overval pleegden by de juwelier Sassoon aan de Rem- brandtlaan. Aan uitlevering van de drie daders, de Hongaar Zoltan S. (37), de Oostduitser Detlev P. (33) en de Oostenrijker Anton B. (63) bestaat geen enkele behoefte, maar mochten zij ooit de grens nog eens overkomen, dan wacht hun vier jaar cel. De uitspraak is bepaald op vrijdag 6 februari a.s. Het onderzoek in deze spectaculaire overval, waarbij een buit van ongeveer 'n half miljoen gulden gemaakt werd, duurde bijna twee en een half jaar. De oplossing kwam, toen in Besel in Zwitserland, Detlev P. in verband met een andere overval werd aangehouden. In een safe van een bank in het Zwit serse Sauerbach werden sieraden aan getroffen met de intiatielen A. M. S. (A. M. Sassoon) alsmede een zilver kleurig pistool dat in Soest gebruikt werd. Het spoor leidde daarna naar Anton B. die in Düsseldorf in het Huis van Be waring zat. Hij is een oom van P. en P. geeft dan toe de overval gepleegd te hebben met B. en Zoltan S. Aan het licht komt dan ook dat de tip kwam van een zwager van de heer Sassoon. een zekere G. oud-officier in het Isaëlische leger en Roemeen van geboorte. G. wiens uitlevering werd gevraagd en verkregen is in Soest ver hoord. Hij verklaarde loslippig geweest te zijn en in een café te München on gewild de „leuke tip voor de onder wereld" gegeven te hebben. Hij veron derstelde, zoals hij verklaarde, dat er zaken met zijn Nederlandse zwager gedaan konden worden en dacht daar bij niet an een overval. Het waren echter „grote" jongens waar hij mee sprak, beroepsmisdadigers, die men niet in Nederland wil hebben. Vandaar hun veroordeling bij verstek zonder verzoek om uitlevering. De ver oordeling moet hen weerhouden ooit nog eens ons land binnen te komen. SOESTER COURANT

Soester Courant | 1976 | | pagina 1