Het oog gericht Spaanse chaos Kattententoonstelling a.s. weekend in Utrecht cDccTs^'kci>imiV Hogere vergoeding vcor godsdienst onderwijs op Openbare scholen Kamerconcert in Artishockgebouw ■i restauranHS^H-. ir<2né RINGENOLDUS VW-nieuws maaswinkel Snelheidscontrole - V.O.S.-cursus bedoeld voor alle vrouwen Onze fotograaf maakte deze exclusieve foto. Gratis te verkrijgen in formaat 24 x 30 cm. bril-centrum FONDUEN IN SOEST Doorbreek de sleur fondue builen de deur Autobestuurder na lange achtervolging aangehouden Vragen in de raad over het nieuwe ziekenhuis Zomervakantie Vijf weken na verkeersongeval overleden WD erkent beperkte taak overheid bij ruimte verdeling Snelheidscontrole SPIJKER BROEKEN Laat uw oude sierraden herleven. Kijk voor suggesties bij Ringenoldus. even. Soester Courant van donderdag 29 januari 1976 In deze weken wordt bepaaald hoe de toekomst van Spanje zal zijn. Alles hangt daarbij af van de regering- Arias: hoe die reageert op de stakin gen en andere onrust van nu zal van beslissende betekenis zijn of de Span jaarden het nieuwe regime zullen ver trouwen als wegbereiders voor meer vrijheid, of dat ze het zullen beschou wen als een regelrechte voortzetting van het Franco-bewind. In diverse uitlatingen heeft de regering al te ken nen gegeven dat ze streeft naar op zijn minst meer vrijheeid bijvoorbeeld wat vergadering en partijvorming be treft, maar dat is tot dusver uiteraard voornamelijk tot beloften beperkt ge bleven. Beloften overigens waaraan de Spanjaarden wel zullen toetsen wat de regering nu doet. Het is niet nieuw dat nu zo uitge breid gestaakt wordt - integendeel het is een winterse folklore waarmee men ook onder Franco te maken heeft ge had, sonms ook op vergelijkbare schaal. Toen placht men met harde hand in te grijpen en in dit opzicht is er al enig verschil te constateren: de politie is dit keer naar Spaanse be grippen opmerkelijk terughoudend met geweld. Maar aan de andere kant is de traditie van het arresteren van lieden die stakingen voorbereiden in tact gebleven en wordt ook van het oude middel gebruik gemaakt om sta kende postambtenaren e.d. onder de krijgstucht te plaatsen zodat ze even tueel voor een krijgsraad kunnen ko men wat een zo weinig opwekkend vooruitzicht is dat menigeen dan maar liever aan het werk gaat. De stakingen hebben een gemengd po litieke en economische achtergrond: inderdaad bestaan in Spanje belonin gen waarvan men eenvoudig kan aan tonen dat geen mens ervan kan be staan. wat dan ook dwingt tot het aan nemen van tweede banen - als de (il legale) Spaanse vakbewegiing dan ook beweert dat in Europa niemand zo lang en hard moet werken voor zo weinig geld, dan valt dit moeilijk te bestrijden. Daar komt dan ergenis bij over het belastingssysteem dat ook al zwaar drukt op de kleine inkomens dan op de grote en dat hoge bedrijfs winsten ongemoeid laat. En dan is er de vrijheid. Het is te begrijpen dat voor Spanjaarden het onverdraaglijk is dat hun vakbeweging alleen maar een zo betiteld overheidinstituut is waarop de leden amper invloed heb ben. En dat ze kerken in moeten trek ken om ergens te kunnen vergaderen wat dan ook nog makkelijk strafbaar kan zijn. Om maar een paar aspecten van de onvrijheid die het meest pijn doet iin het dagelijks leven te noe men. Het lijkt er op dat er inderdaad bij wat men dan gematigden noemt het 'stellige voornemen bestaat om in dit opzicht Spanje gelijk te trekken met de rest van "West-Europa. Daarom moeten ze optornen tegen de lang niet machtelozen fel franquistische oude garde die in de huidige chaos graag het excuus vindt voor het harde op treden van vroeger. Hervormingen nu invoeren zou inderdaad gezien worden als capituleren. Hoe men een balans kan vinden waarbij enerzijds de artho- doxe franquisten niet proberen het ge zag terug te nemen en anderzijds de protesterende bevolking de overtui ging te geven dat er een begin is ge maakt met een koers naar betere tij den, dat is de uiterst moeilijke op gave van premier Arias en vooral sterke man Fraga die binnenladse za ken onder zijn beheer heeft. Wat dit extra moeilijk maakt is ener zijds dat de economische toestand ronduit slecht is - eigenlijk heeft men al rijkelijk voorschot genomen op pro- duktiestijging die niet gekomen is. Aan de andere kant is door een lange tijd van illegaal opereren de oppositie ook een factor geworden waarvan nie mand weet wat men eraan heeft. Er zijn zo bijvoorbeeld wel twee grote groepen waarbinnen de oppositie steeds openlijker samenwerkt, maar anderzijds dreigt bij het volledig vrij laten van de partijhervorming de ou de toestand weer te keren van een on mogelijk aantal partijen en partijtjes die ontstellend moeilijk een redelijke basis voor een stevige regering kun nen opleveren. Nu ineens de demo cratie invoeren kan inderdaad makke lijk tot een beangstigende chaos voe ren. Hoe een tussenweg te vinden is haast een onmogelijke opgave. Het heeft er daarom de schijn van - het uitstel van de verkiezingen om een nieuw sys teem daarvoor te ontwikkelen - dat Arias en de zijnen geen kans zien meer te doen dan wat cosmetische ingrepen die het bewind er wat frisser laten uitzien zonder dat in wezen veel verandert. En aangezien de oppositie het zeker niet zal nemen afgescheept te worden met zoiets als een fopspeen mag men verwachten dat het nog enige tijd zo doorgaat tot het uitein delijk tot een zeer harde confronta tie komt. Op de Nieuweweg werd een snelheids controle gehouden. 922 voertuigen pas seerden de radarapparatuur en daar van reden 29 bestuurders harder dan de toegestane 50 km per uur. Zaterdag a.s. 31 januari en zondag 1 februari zal in de Expozaal van de Bea- trixhal te Utrecht de internationale kattententoonstelling „Katten Kijken" ge houden worden. Er zijn 951 katten ingeschreven, waaronder voor het eerst in Nederland, exemplaren uit Italië en Zwitserland. De tentoonstelling zal officieel worden geopend op zaterdag 31 januari om 11.30 uur, door een spectaculair optre den van de dansgroep met muzikale begeleiding uit de Belgische kattestad leper. D „Snoezepoezen", de muziek, de Kattekoning en de Kattenar zullen worden begeleid door een der Schepe nen van leper. Vijf Engelse, twee Franse en drie Ne derlandse keurmeesters zullen beslis sen waar de prijzen vallen. De keuring va de huiskatten geschiedt door een Nederlandse dierenarts. Er zal een aparte inzending zijn van het Utrechts dierenasyl, waar voor goedgekeurde en ingeente katten een goed tehuis wordt gezocht. De kosten daarvoor bedragen niet meer dan de inentings- en administratiekosten. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 en 18 uur; de toegangsprijs be draagt drie en een halve gulden; kin deren half geld. De leden van de onderwijscommissie gaan accoord met de verhoging van de vergoeding aan degenen die daar aanspraak op maken krachtens de „Veror dening subsidiëring godsdienstige en levensbeschouwelijke vorming" mits wat meer gegevens over dat werk bekend wórden. Speciaal de heren Visser (P.S.) en Goote (PvdA) 'vroegen daar naar en zij hadden op het oog informatie over de deelname, welke richtingen, welke scholen enz. De vergoeding bedraagt op het mo ment 400 gulden per jaar, indien mi nimaal 10 kinderen de les volgen, als mede een toeslag van één gulden per leerling. Dat deze vergoedingen met 25 °/o worden opgetrokken ontmoette geen bezwaar, zo ook niet dat de ho gere vergoeding met terugwerkende kracht vanaf 1 augustus 1975 gegeven SPECIAAL OPTIEK VAN WEEDESTRAAT 17 A SOEST - TEL. 02155 - 17120 Met ingang van deze week FONDUE BACCHUS. Zwitserse vleesfondue in witte wijn met diverse over heerlijke sausen en garnituren. BIRKSTRAAT 108SOEST. 02155-17224fel Langs de weg naar AmersfoortsmL-ji4fl wordt. Bijzonder geporteerd waren de leden van de commissie voor het voor stel een krediet van 600 gulden be schikbaar te stellen voor de te geven VOS-cursus (vrouwen oriënteren zich in de samenleving). Zowel door onderwijswethouder Plomp als door de commissieleden werd be nadrukt dat de cursus niet beperkt moet blijven voor ouderen, die uitslui tend lager onderwijs volgden. Veel za ken worden tijdens de cursus behan deld die thans in Nederland (bestuur lijk) aan de orde zijn en waarbij het opleidingensniveau nauwelijks van be lang is. Zowel mevrouw Greefhorst (CDA) als de dames Korthuis en Oranje (VVD) hoopten dat de VOS-cursus een aan- drempel voor deelname zou kunnen betekenen, maar zijn collega's meen den op goede grand, dat dat juist ak- tiverend zou werken, zet zou blijken te zijn voor de zoge naamde „moeder-mavo". De hr Goote (PvdA) veronderstelde dat de 40 gul den eigen bijdrage van de cursist een De 21-jarige autobestuurder H. A. M. van B. uit Soesterberg is na eén lang durige achtervolging, waaraan ook de Baarnse politie deelnam, op de Bos straat aangehouden. Van B. had te veel gedronken en probeerde daarom aan een normale nachtelijke routine controle te ontsnappen. De bemanning van een surveillance auto wilde hem 's nachts om half vier staande houden op de Van Weede- straat. Dat lukte niet en Van B. ging er met grote snelheid vandoor. De rit voerde door vele straten van Soest- dijk, waarbij soms snelheden van 120 km per uur werden bereikt. Via Nieu weweg, Parklaan, Kastanjelaan werd de Bosstraat bereikt waar Van B. van twee kanten werd ingesloten. Eén van de achtervolgende wagens raakte daar bij vast in de berm van de weg. Van B. stapte uit en verdween het bos in. Daaruit kwam hij pas te voorschijn toen hij veronderstelde dat de politie het zoekwerk had gestaakt. Bij zijn wagen was echter een politieman ach tergebleven, die hem aanhield. De beide blaasproeven wezen het te veel aan alcoholgebruik uit; boven dien kwam aan het licht dat hem de rijbevoegdheid ontzegd was en waren de kentekenbewijzen niet aanwezig. Ook was hij in het bezit van wat am- fitaminen. Van B. werd ingesloten maar is in middels weer in vrijheid gesteld. Het PvdA-raadslid, mevrouw A. van Gelder-Cornelissen, heeft schriftelijk een achttal vragen gesteld naar aanleiding van de publicaties omtrent het nieuwe ziekenhuis dat de Vereniging tot Ziekenverzorging te Baarn en de Christelijke Vereniging tot stichting en beheer van ziekenhuisinrichtingen „Zonnegloren" te Utrecht op de grens van de gemeenten Baarn en Soest willen bouwen. De nieuwe reisgidsen zijn uit Gaarne zenden wij U deze gratis toe. MAGNEET-rcizen kunt U voortaan ook door ons laten reserveren. Lissone- Lindeman/Ruys STEENHOFFSTRAAT 9A TELEFOON 14905 - 16571 (Uw garantie: onze jarenlange ervaring) In het ziekenhuis overleed aan de ge volgen van een auto-ongeluk de 20- jarige Ed Meeder. Op 20 december van het vorig jaar slipte hij met zijn auto op de Kastanjelaan en kwam 't voer tuig tegen een boom tot stilstand. Met ernstig hersenletsel werd het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht gebracht, Mevrouw Van Gelder vraagt: 1.Door wie wordt de uiteindelijke be slissing genomen over een eventuele vestiging van een nieuw ziekenhuis? 2. Op welke wijze is uw college bij de ze beslissing betrokken door het ge ven van adviezen of het nemen van beslissingen ten aanzien van de uit voering? 3. Zijn er door uw college reeds advie zen c.q. wensen geuit t.o.v. de be- 4. Past dit ziekenhuis in de opzet van de plannen m.b.t. de problematiek van streekziekenhuizen? 5. In hoeverre zijn reeds (principe) toe zeggingen gedaan (of zullen op kor te termijn worden gedaan) door het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne inzake deze nieuw bouw? 6. Waarop is de berekening van 75.000 inwoners in Soest en Baarn in 1985 gebaseerd? 7. Zijn door uw college op enigerlei wijze toezeggingen gedaan over een eventuele plaats van vestiging? 8. Is op korte termijn een notitie te verwachten van uw college over 't onderhavige probleem aan de hand waarvan een bespreking in de raad kan plaatsvinden?. In de voorbereiding op de beslissing voor het ontwikkelingsplan heeft de afdeling Soest van de VVD. in navolging van het politiek-café „Proest", dins dag een avond gehouden waar de ruimtelgke ordening centraal stond. Nodig de „Proest" een ex-opbouwwerker uit; de VVD haalde het Tweede Kamerlid drs. J. F. Scherpenhuizen naar Soest, die ook als voorzitter van de Kamer commissie Nationale Landschapsparken een belangrijke bijdrage leverde aan het inzicht van de plaatselijke VVD-leden. Toch werd de avond besloten met een soort algemeen verwijt aan de kamer fractie dat een VVD-visie landelijk te weinig naar voren kwam. En dat sloeg niet alleen op het onderwerp van de avond. Zo'n verwijt bleek overigens de heer Scherpenhuizen niet te verrassen; hjj zei het meer gehoord te hebben. De heer Scherpenhuizen bouwde zijn uitvoerig betoog op rond de drie vra gen: Is ingrijpen van de rijksoverheid ten aanzien van de ruimte verdeling noodzakelijk? Wordt de ordening goed bedreven?, en is Huimtelijke Ordening een politieke zaak? De laatste vraag beantwoordde hij met een duidelijk ja, waarbij hij enkele voorbeelden aanhaalde dat de veroe- ling van de ruimte soms aangepakt wordt uit afgunst. Wel stelde hij een vraagteken bij de algemene opvatting dat de ruimte in Nederland schaars was. Er moest zijnsinziens zeer genu anceerd over gedacht worden. Niet in alle delen van het land was dat zo en buiten de provincie Noord- en Zuid- Holland en Utrecht viel het zelfs mee. Naar zijn mening werd het gevoel van schaarste ook veroorzaakt door de ho rizonvervuiling, maar desondanks kon men zich in Nederland niet permiteren met de ruimte te morsen. Hij ontkende niet dat de verdeling van de ruimte beter gekund had en vond daarom dat men een analyse moest maken van het verleden. Dat de hui dige regering en met name minisier Gruyters dat weigerde was te betreu ren, maar wees er wel op dat de mi nister bezig was eigen macht te vee sterken. Dat zou bestaan in de mo gelijkheid voor de minister in te grij pen in de bevoegdheden van de ge meenten. Ook zou de minister willen ingrijpen in de mogelijkheden van de burger om bezwaar te maken tegen overheidsplannen en ook daar verzet te de heer Scherpenhuizen zich tegen. Naar zijn mening moest aan de Kroon- procedure gesleuteld worden en zou de Kroon evenals gemeente en provin cie op termijn gesteld moeten worden. Het terugdringen van de sub-urbani satie noemde de heer Scherpenhuizen een goede zaak, mits geen maatrege len genomen werden tegen de vrijheid van ieder individu. „De WD erkent dat de rijksoverheid de contourenschets van Nederland moet vaststellen en daar toezicht op moet houden, echter met afweging van aanvaardbare belangen en zo min mo gelqk inperken van de vrijheid", aldus de heer Scherpenhuizen. Het beleid diende darom zo dicht mo gelijk bij de burger te staan en te geschieden via bestemmingsplannen. „Goede ruimtelijke ordening bereik je niet door een hoge mate' van ingrij pen, maar wel door het bewust maken van de.burger". De heer Scherpenhuizen sprak daarna achterenevolgens over het nationale Op de Amersfoortsestraat werd gedu rende zes uren een snelheidscontrole gehouden. 3250 voertuigen passeerden de radarapparatuur en daarvan reden 86 bestuurders barder dan de toege stane 80 km. p/u. De hoogst gemeten snelheid was 136 km. p/u. landschap, de grondpolitiek, het voor keursrecht van de gemeenten en de grondspeculatie. Hij meende dat de huidige regering te ambitieus optrad, waarvoor een uitlating van een PvdA- kamerlid, „nu kan binnen één genera tie alle grond gemeenschapsbezit zijn" hem alle reden gaf. Hij toonde zich geen voorstander van het voorkeurs recht en meende dat de overheid in de onteigeningswet een goed instrument in. handen had. De vragen, die na de inleiding gesteld werden, betroffen hoofdzakelijk de grondprijzen, de zakelijke en soms on zakelijke winst van de overheid. Het ontlokte het Soester raadslid Van Ee, de ontboezeming: „De grote boosdoe ner is het personeel. De gemeenten moeten hoge toeslagkosten in rekening brengen om de heren ambtenaren te betalen". Een vraag betrof de levensduur van het kabinet: Zal de grondpolitiek van de PvdA aanleiding zijn voor een ka binetscrisis. De heer Scherpenhuizen achtte dit niet onmogelijk al was de houding van het CDA nog niet duide lijk. Hij constateerde overigens dat in Ne derland zeker tot 1985 op enigszins grote schaal woningbouw gepleegd moest worden in verband met de tot dan becijferde bevolkingstoename en wat het gemeentelijk bouwbeleid be trof noemde hij 't egoistisch dat voor- ai dikwijls de laatste nieuwkomers het eerst zeggen dat het wel genoeg is ge weest en de gemeente voor vol moet worden vrklaard. Hij kreeg er een zacht applaus voor van de 35 WD-ers die de avond bijwoonden. BEEN GEBROKEN in de sneeuw 7 Wij hebben ook WIJDE PIJPEN in dus gips hoeft ook geen probleem meer te zjjn. JUWELIER - HORLOGER OPTICIËN VAN WEEDESTRAAT 12 SOESTDIJK Tel. 02155-16372 Op vrijdag, 30 januari 1976 treedt de solist (hobo) Gé van Koten op met het Utrechts Symfonie Orkest in de Gëertekerk te Utrecht. Dit is het eerste van de concerten uit de serie C, die in de Geertekerk ge geven worden. Er worden o.a. werken van Maderna en Martin uitgevoerd. Ook een concert, alhoewel van ge heel andere aard, wordt op zater dag, 31 januari in Rotterdam gege ven in het Sportpaleis „Ahoy", t.w. Golden Earring. De aanvang is 20.00 uur. Verwacht einde ca. 23.00 uur. Prijzen 17.50 ƒ15.00 12.50 en 10.00. Kaarten evt. via ons kantoor. Het Halewyn-ensemble m.m.v. Jan Jansen, ólavecimbel, Leo Meilink en Simon Schouten, blokfluit, zingen en spelen zaterdag, 31 januari a.s. in de Oude Kerk te Soest. Aanvang 8.15 uur. Entree 4.C.J.P.-houdeifc 2.50. Er worden o.a. werken van J. P. Sweelinck en W. Byrd ten ge hore gebracht. Vanaf 21 juni tot en met 27 augustus 1976 vaart dagelijks, van maandag tot en met vrijdag vanuit de haven van Elburg om 10.00 uur één van de salonboten van Rederij Randmeer naar Urk. De ïocht duurt '3 uur, over het Drontenmeer en IJsselmeer. Ook kunt U rondvaarten-maken over het Veluwemeer, of naar de Flevohof varen. Voor het plannen van Uw reisje met kinderen of andere groe pen, kunt U de folder, die U alle informatie geeft, ook betreffende prij zen enz, bij ons komen halen. Zondag a.s., aanvang 15 uur, wordt in het Artishockgebouw aan de Stoen- hoffstraat een kamermuziek uitvoering gegeven, waaraan meewerken de fluitiste Marianna Dijkman en de gitarist Tom Burmanje. 1 dan blitklaan 36 «otit tal, 13001 of 14660 MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Zij voeren werken uit van Piedro Lo- catelli, Peter Benary, Rudolf Escher, Mauro Giuliani, Jacques Loeillet, Erik Statie, Leo Brower en Hans de Heer. Marianna Dijkman studeerde van '68- 1975 bij Pieter Odé aan het Amster dams Concervatorium en behaalde het B-diploma en eindexamen solospel. Naast het duo met de gitarist Tom Burmanje speelt zij mee in het Col legium Musicum Judaïcum o.l.v. Chaim Storosum. Dit jaar is zij benoemd aan het Twents Conservatorium te Ensche de, Marianne Dijkman en Tom Burmanje Tom Burmanje studeerde aan 't Bra bants en Amsterdams Conservatorium bij Dick Visser; in 1974 behaalde hij het einddiploma solospel met onder scheiding. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot leraar aan het Sweelinck- Conservatorium te Amsterdam en aan het Utrechts Conservatorium. Naast het geven van solo-recitals vormt hij sinds een jaar een duo met de fluitiste Marianna Dijkman, Zaterdags geopend van 10-17 uur Tot 1 februari kunt U de tentoonstel ling van werken van René Broné in Hamdorff te Laren gaan bekijken De collectie bevat schilderij01 en aqua rellen, die o.a. op de wintersport zijn geënt. Kunstzaal Hamdorff, Brink 10, Laren, Zondagochtend, 12.00 uur vindt in 't Spant te Bussum in de zondagmor genserie een koffieconcert plaats, door Amsterdams sinfonietta. 4.voor volwassenen en ƒ2.50 v. jongeren. „Waar blyft de tijd" is de titel van een kleine revue met Wlliy Walden en Piet Muyselaar op dinsdag 3 fe bruari a.s. in 't Spant. Kaartverkoop voor dit theater 6 dagen voor de voor stelling, tussen 10 en 14 uur aan ons kantoor. Theater Gooiland te Hilversum pre senteert op 30 januari het Oekrains Dans- en Volkskunst-Ensemble. Aan vang: 20.00 uur. Toegangsprijzen van 8,50-16,50. CJP-houders ƒ5,-. De kaarten kunt U tevens via ons kantoor bestellen. Het tijdschriftje „Uit in Utrecht", dat U tot heden gratis kon meenemen, wordt nu voor 0,50 te koop aangebo den. Helaas was gratis verspreiding niet meer mogelijk. Voor twee kwar tjes bent U dan veertien dagen op de hoogte van het gebeuren in de stad en provincie Utrecht. In 't Artishock-gebouw aan de Steen- hoffstraat kunt U tot 13 februari te recht om de educatieve tentoonstelling „Land in zicht" te zien. De openings tijden zijn: maandag t.m. zondag van 14-17 uur. Het wadloopcentrum „Friesland" or ganiseert reeds jaren wadlooptochten. Er worden tochten gemaakt voor be ginners naar de Engelsmanplaat; een zwaardere tocht naar Ameland en Schiermonnikoog, onder leiding van gidsen, die het risico tot een minimum willen beperken. Mocht U zich dit seizoen eens in het wadloopavontuur willen storten, haalt U dan de folder even, waarin de data van vertrek vermeld zijn. Uitbreiding van de kadobon-winke- liers is altijd nog mogelijk. We willen graag alle winkeliers ingeschakeld zien. Het Is jammer, dat een klein groepje zich nog afzijdig houdt. De ka- dobon-bezitter moet immers meer dan honderd kanten kunnen uitgaan. In lichtingen verstrekken wij hierover graag. Dagelijks van 9-17.00 uur,

Soester Courant | 1976 | | pagina 3