Minder perspectief voor MAVO-ers De Nederlandse vlag Autolasten schaden economie de Maatschappelijk Werk U kunt niet alles weten DAF of VOLVO Doorstromings- en carrièrekansen beperkt Trouwcirculaires irouwkaarfen Drukkerij Smit Auto's botsten bij café Brandje aan de Braamweg Geldkist met 2500 gulden en obligaties ontvreemd Lastenverzwaring kan ernstige gevolgen hebben Foudraal met gereedschap gestolen 14 kippen doodgebeten Geen voorrang verleend; been gebroken V.V.Z. gaat weer klaverjassen Rijverboden Gestolen auto teruggevonden 'Uw GOED ONDER DAK bij PARKGARAGE BAARN B.V. De toekomstperspectieven voor de rond 365.000 leerlingen van het MAVO-on- derwys inr ons land zien er niet zo Morisant uit. Mede door een toenemend aantal HAVO-gediplomeerden, dat zich ieder jaar op de arbeidsmarkt aanbiedt ZlvVAn^hrÜ" V00r een opleidinK sector hogere beroepsopleiding, drei gen gediplomeerden in een precaire situatie terecht te komen. Vooral de mogelijkheden voor een leerling met een MAVO-3-dipIoma rijn nu al uiterst gering geworden. Zelfs voor vry eenvoudige administratieve werkzaamheden wordt nu al vaak een HAVO-diploma gevraagd en de doorstromingskansen van MAVO-ers naar verschillenre vervolg opleidingen zün de laatste jaren verslechterd. Opleidingseisen worden soms onnodig opgeschroefd Terwjjl het aantal MAVO-leerlingen ieder jaar toeneemt en over niet al te lange tijd de 400.000 zal passeren, lijkt de waarde van het MAVO-diploma en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 steeds meer aan betekenis in te boe ten. Dat houdt mede verband met het feit, dat ook het aantal HAVO-Icerlin- gen de laatste jaren sterk is toegeno men en er dus op de arbeidsmarkt een groter aanbod komt van HAVO-gedi- plomcerden. Zowel bjj het bedrijfsle ven als bij de overheid vraagt men voor administratieve functies tegen woordig al vaak HAVO en dat ver mindert de kansen van de MAVO-ge- diplomeerden. Maar ook de doorstromingskansen van de MAVO-ers dreigen steeds meer be perkt te worden. Het hoger beroeps onderwijs vindt dat het MAVO-niveau te laag is en de kansen voor MAVO gediplomeerden om tot diverse oplei dingen te worden toegelaten dreigen in de naaste toekomst nog meer be perkt te worden dan ze reeds zijn. Zo heeft de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen het plan te kennen gegeven om geen MAVO-ers meer toe te laten tot de opleiding bestuursamb tenaar-A. Zelfs zal het in de naaste toekomst voor iemand met 'n MAVO- 4 diploma niet meer mogelijk zijn de opleiding tot kleuterleidster te vol gen. In de loop der jaren hebben talloze meisjes met MULO- en later met MAVO-diploma uitstekend werk ver richt bij het kleuteronderwijs, maar nu blijken ze opeens ongeschikt te worden bevonden. Dat heeft meer te maken met het feit, dat het aantal meisjes met een MAVO-diploma zc sterk is toegenomen dan met de voor onderstelling, dat het MAVO-niveau zo laag zou zijn. De ironie wil trouwens dat bij som mige takken van hoger beroepsonder wijs ook het HAVO-niveau al te laag wordt bevonden. Toen destijds de Sinds 30 jaar wappert onze driekleur weer vrijuit als symbool van de een heid en onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden. Deze drie kleur moet overal op ons grondgebied de ereplaats hebben, die voor een nationale vlag is weggelegd en voor velen betekent dat zeer veel. Al is het voor de burger in ons land een gewoon gezicht, die vlag te zien wapperen en al gaan wij er meermalen met meer of minder sleur langs heen, toch doet zij ons hart op belangrijke dagen sneller kloppen. Nederlanders, die gedurende geruime tijd buitenslands zijn en in een van de europese havens de vlag ontmoeten of ons volkslied horen spelen, weten beter dan wie ook wat er omgaat in ons binnenste. De Nederlandse driekleur zoals wij deze kennen, is echter niet onze eerste vlag. Toen het merendeel van de Ne derlandse gewesten onder één heer was gekomen, dat was aan het eind van de 15e eeuw, ontstond voor alge mene expedities een centrale vlag. Het was de banier van de Bourgon dische Heer, een wit doek met twee rode kruiselings over elkaar gelegde vuurschietende" lauwertakken, het Bourgondische kruis. Ook onder het Oostenrijkse Huis (een gravengeslacht, dat van 1482 tot 1581 over Holland en andere Nederlandse gewesten heeft geregeerd), bleef deze landsheerlijke vlag in zwang. De Nederlandse gewesten kwamen echter tegen hun heer in opstand en de prins van Oranje stelde zich aan liet hoofd van de „rebellen". De Wa tergeuzen, handelend in opdracht van die prins, deden overal de vijand af breuk en zij deden dit onder een drie kleurige vlag, oranje, wit en blauw („oranje-blanche-bleu"), kleuren ont leend ~an de livrei van hun aanvoer der, prins van Oranje, die deze kleu ln zijn wapen voerde. Het was dus een vlag waaruit duidelijk het verband met de aanvoerder bleek, zo doende ontstond toen ook de naam prinsenvlag". Wanneer precies deze prinsenvlag voor het eerst gehesen werd, is niet bekend, doch wij ontmoe ten haar reeds op afbeeldingen van het eerste begin van de opstand. Vele vormen Na 1630 begon, zoals uit schilderijen uit die tijd valt op te maken, het rood de oranje baan te vervangen. Hieraan moet echter geen politieke betekenis worden gegeven want van een anti- oranjegezind motief was dan ook niets bekend. Hoe dit ook zij, aange nomen kan worden dat sinds onge veer 1630 onze nationale vlag rood, wit en blauw vertoont; de vlag in deze kleuren bleef aanvankelijk ook in de ze kleuren prinsenvlag heten, wat niet wegneemt, dat de „oranje-blanje-bleu" vlag eveneens in zwang bleef. Aan deze twee vlaggen had men blijk baar nog niet genoeg, want naast de beide genoemde vlaggen verscheen 'n derde en wel de officiële vlag, de „ge- neraliteitsvlag" de unievlag, die echter als staatsvlag nimmer dezelfde plaats als de driekleur heeft ingenomen. Zij droeg oorspronkelijk de rode Holland se leeuw uit het statenwapen op goud veld, later een gouden leeuw op een rood veld. De Franse overheersing en de omwen teling in ons land in de 18e eeuw brachten ons land weer een andere Vlag. De naam „prinsenvlag" werd verboden, doch de kleuren rood, wit en blauw bleven gehandhaafd, immers zij waren gelijk aan de kleuren van de Franse vlag. De rode baan werd in 1796 verfraaid met de beeltenis van een Nederlandse maagd, aan haar voe ten een leeuw, in de ene hand een schild met de romeinse fasces, in de andere hand een lans bekroond met een vrijheidshoed. Deze vlag heeft echter niet lang be staan, want het was koning Lodewijk Napoleon die de vrijheidsmaagd af schafte en de oude driekleur herstelde. Daarna werd Nederland ingelijfd en kwam de keizerlijke vlag in de plaats van ons nationale dundoek. Van zolders en uit kelders In 1813 werden wij weer onafhanke lijk na de Franse overheersing. De prins van Oranje kwam terug en uit kelders en kasten kwam de driekleur weer te voorschijn. De verbondenheid met Oranje kwam toen aan het licht en het was niet alleen de rood-wit- blauwe vlag die gehesen werd, maar eveneens wapperde al heel gauw het „oranje-blanje-bleu" weer van de da ken. Zeker in verband met de feest vreugde vergat men vast te stellen welke van de 2 vlaggen de rijksvlag zou zijn. Beide vlaggen genoten de- zélfde rechten, hoewel aan het rood, wit en blauw de voorrang werd ge geven; dit bleek o.m. uit het feit, dat van staatsgebouwen deze vlag werd uitgehangen. Deze had men immers in voorraad! Zelfs de koning koos voor zijn persoonlijke standaard het rood- wit-blauwe doek, met het rijkswapen in de witte baan. Het dateert van die tijd, dat spontaan op verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis en bij feestelijke ge legenheden waarbij de twee-eenheid Nederland-Oranje tot uitdrukking werd gebracht, naast de nationale vlag een oranje wimpel werd gehesen als teken van verbondenheid met het vorstenhuis. In 1937 verscheen een koninklijk be sluit „houdende vaststelling van de kleuren van de vlag van het Konink rijk der Nederlanden". Hierin werd bepaald, dat de kleuren van deze vlag zijn: rood, wit en blauw. Ook werden de verhoudingen van de afmetingen van de vlag vastgesteld en wanneer vlaggen mogen worden gehesen en waarvoor. Naderhand zijn hieromtrent nog weer nadere richtlijnen vastge steld. Zo is nl. bepaald, dat de vlag 'n recht hoek moet vormen, waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van ge lijke breedte. Hangt de vlag echter uit een zolderraam, dan zal in de verhou ding enige wijziging kunnen worden gebracht ten gunste van de lengte. Wordt de vlag op de wijze van een standaard gevoerd, dan geeft eerstge noemde verhouding een gracieuze in druk. De kleur rood van de vlag moet helder vermiljoen zijn, het blauw moet ko baltblauw zijn en het wit moet smet teloos zijn. Gescheurde vlaggen ei vlaggen die niet smetteloos zijn, dus besmeurd, mogen niet worden gehesen. Indien ten teken van rouw halfstok wordt gevlagd moet de vlag eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag half stok te laten dalen. Bij het binnenha len van de vlag moet de vlag van half stok eerst vol gehesen worden, alvo rens de vlag in te halen. Bij halfstok vlaggen wordt nimmer gebruik ge maakt van de wimpel. Elke ontplooide vlag moet bij zonson dergang worden binnengehaald, dus geen vlag mag tussen zonsondergang en zonsopgang gehesen blijven of wor den. Mammoet-wet van kracht werd, klaag den bijvoorbeeld de sociale academies steen en been dat voor de toelating aan deze academies niet een diploma Atheneum of Gymnasium werd vereist. Kortom de toelatingseisen worden steeds meer opgeschroefd. Misschien komen over 25 jaar alleen afgestu deerde juristen in aanmerking om tot typist te kunnen benoemd Zittenblljvers Het grappige is dat de ene tak van onderwijs vaak ontevreden is over ni veau van de andere tak van onder wijs of over het niveau van de leer lingen, die men bij de ander aanneemt. Het hoger beroepsonderwijs klaagt dat het MAVO-niveau te laag is, de MA VO vindt dat op de HAVO teveel on geschikte leerlingen zitten, terwijl bij het lager beroepsonderwijs de mening heerst, dat veel MAVO-leerlingen te hoog grijpen, enz. enz. Vaststaat in ieder geval dat zowel by de HAVO als de MAVO een con tingent leerlingen zit, dat het einddi ploma niet haalt. In de tweede klas van de HAVO biyft 16 a 17 °/o van de leerlingen zitten en verdwynt ruim 13 procent van school. In de tweede klas van de MAVO doubleert 16°/o en ver dwynt 7 in de derde klas biyft weer 17 */o zitten er verdwünt rond 6 a 7 Een van de doelstellingen van de Mammoet-wet, t.w. het reduceren van het aantal zittenbiyvers, is niet verwezeniykt. Het groeiend aantal MAVO- en HA- VO-afgestudeerden brengt grote pro blemen met zich mee. Voor lang niet alle afgestudeerden zal er later werk zyn overeenkomstig het niveau van de gevolgde vooropleiding en in de toekomst zal dat ook gelden voor aca demici. De cyfers over werkloosheid onder academisch afgestudeerden zyn nu reeds onrustbarend. Persoonlyke ontplooiing Staatssecretaris Klein heeft kortgele den op een symposium nog gesteld dat onderwijs thans niet meer in de eer ste plaats moet worden gezien als een toeleveringsbedrijf voor geschoolde mannen voor de arbeidsmarkt. Onder wijs dient primair gezien te worden als een middel tot persoonlijke ont plooiing. Ook heeft de staatssecretaris bij die gelegenheid gezegd dat het onnodig opschroeven van de eisen voor bepaal de betrekkingen uit den boze is. Hoger opgeleiden gaan lager opgeleiden ver vangen, ook op plaatsen waar dat niet nodig is. Het zijn met name de MAVO-afgestu- deerden, die hiervan de dupe dreigen te worden. De MAVO-opleiding staat ons inziens nog altijd op een dergelijk niveau, dat het toegang zou moeten geven tot diverse beroepen, beroepsop leidingen e.d. Maar omdat er genoeg jongelui zijn met een MAVO- of VWO diploma in de zak, worden de eisen op geschroefd. Dit niet zelden ten onrech te. Daarom dient de overheid er op toe te zien, dat de doorstromingskansen van MAVO-afgestudeerden in takt blijven en waar nodig worden uitge breid. Bij het oprijden van het parkeerter rein van een café aan de Veldm. Mont- gomeryweg te Soesterberg botsten 2 personenauto's en werd een derde auto beschadigd. M. B. (52), koopman uit Zeist, naderde het parkeerterrein vanuit de richting Rademakerstraat en gaf volgens zijn verklaring tijdig aan dat hij linksaf het parkeerterrein wilde oprijden. Op dat moment werd hij links ingehaald door de Soesterber- ger O. N. V., die eveneens zijn wagen daar wilde parkeren. Door de botsing schoof de auto van V. tegen een reeds geparkeerde wagen, eigendom van de 21-jarige koopman M. K. eveneens uit Zeist afkomstig. Over de toedracht werd men het niet eens. De bestuurder B. werd mee naar het politiebureau genomen, waar hij blaas- en bloedproeven weigerde. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs terwijl de auto niet op zijn naam bleek te staan. Omdat ook niet aangetoond kon worden dat de wagen verzekerd was, werd het voer tuig in beslag genomen. Vermoedelijk door oververhitting van een kachelpijp, raakte een schuurtpe achter de woning van de familie Fontein aan de Braamweg 73 ip brand. Het vuurtje ontstond op de plaats waar de pijp door de houten, wand ging. Toen de brandweer arriveerde had den de bewoners inmiddels kans zien de vlammen met emmers water te doven. De schade aan de houten wariid en het plafond alsmede aan on derdelen van een boot wordt geschat op duizend gulden. A. M. K., verblijvende in een pension aan de Koninginnelaan, deed bij de politie aangifte van diefstal van een geldkist met 2500 gulden en drie obli gaties van elk duizend gulden. In verband daarmee werd aangehou den de 20-jarige T. van S. die in het zelfde pension verbleef. Van S. beken de de diefstal, die hij op 29 januari 1.1. pleegde. Het geld was op; de obligaties had hij verscheurd en de stukken weg gegooid. Het besluit van de Nederlandse regering om opnieuw de lasten voor de auto bezitter te verhogen heeft de discussies over het voor en tegen van het auto verkeer nieuw leven ingeblazen. Ze waren juist wat ingezakt na de storm achtige ontwikkeling in verband met de oliecrisis. Er zitten erg veel emotio nele kanten aan de overpeinzingen over dc auto. Daarvan moeten we ons trachten te bevryden. Minister Duisenberg heeft ons voorgerekend dat de ge middelde autobezitter in 1976 ongeveer 200,- mer voor zyn auto moet betalen dan nu, ervan uitgaande dat hy evenveel rydt. De gemiddelde autobezitter in Nederland schijnt zo'n 10.000 km af te leggen. Bezitters van grote auto's zullen wel gauw een kostenstyging van 300,- tot ƒ400,- constateren. Hoe komt het nu, dat de overheid telkens die auto by de koplampen pakt als de staatsbegroting scheef trekt. Waarom fiscale aanvallen op de auto? Enkele oorzaken kunnen duidelijk worden aangewezen. Een belangrijke is wel, dat de overheid het openbaar vervoer met vele honderden miljoenen moet subsidiëren. Teneinde die subsi die te verminderen moeten de prijzen voor het openbaar vervoer omhoog. Trein- en buskaartjes kan men echter alleen flink in prijs verhogen, wanneer de afstand in prijs tussen deze soorten vervoer en dat per auto groot blijft. Door de heffingen op autokosten te verhogen snijdt het financiële over- heidsmes aan twee kanten. De staats inkomsten nemen toe en met dit geld kan men de tekorten van het open baar vervoer deels financiëren. Ander zijds heeft de subsidie zelf de neiging te verminderen door de toegenomen aantrekkelijkheid van tram, bus en trein, althans financieel. Een tweede oorzaak van de voortdu rende fiscale aanvallen op auto's ligt bij de hoge kosten van ons wegennet. Hoe meer het autoverkeer beperkt wordt, hoe meer men de aanleg- en onderhoudskosten van wegen kan ma- - tigen. Daar profiteert dus ook de staat van. Ook de kosten van de verkeers veiligheid bij de politie en andere voor zieningen kan men beter onder con trole houden wanneer de auto's zich wat minder laten zien en horen. Van zelfsprekend mag ook de milieuhy giëne niet vergeten worden maar naar onze mening is dit een nevenfactor. Intussen is ook mevrouw Vorrink niet vie^ van een milieuheffing op de auto. Een volgende oorzaak ligt in de we tenschap dat er niet veel elastiek zit in de mogelijkheid tot beperking van de autokosten. Dit vervoermiddel is voor de meeste Nederlanders onmis baar geworden. In de eerste plaats voor het zakenleven, maar ook in het privéverkeer. Wij denken aan 't woon werkverkeer en als middel om de huishouding draaiende te houden nu de detailhandel de transportkosten -naar de fiscale consument goeddeels op de laatste afwentelt. Verder is de auto onmisbaar in het sociale toeris me, want de goedkoopste vakantie is nog altijd die .met de tent of caravan en dan per auto. Geen organisatie De auto heeft het voorts mogelijk ge maakt, dat in vele huisgezinnen ook moeder de vrouw een baantje kan hebben naast haar huishouding. Om al haar plichten tijdig te kunnen nako men stapt zij voor snelle verplaatsing Stichting Maatschappelyke Dienstverlening Soest. Afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp. straat. 51, Soest, telefoon 19004. Spreekuur: maandag t.e.m. vrijdag 9-10 uur. Afdeling algemeen maatschappelyk werk Spreekuur: maandag t.e.m. vrijdag 9-10 uur; donderdagav. 19-19.30 uur. Spreekuur te Soesterberg in het Dorpshuis aan het Dorpsplein: iedere donderdagmorgen 9-10 uur afd. ge zinsverzorging en bejaardenhulp. 10.30-11.30 uur afdeling algemeen maatschappelijk werk. Maatschappelyk werk Protestants Sociaal Centrum. Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Tel. 033-10441. Adressen te Soest Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155- 18140. Spreekuur van mevr. E. Kam per: dinsdag t.e.m. vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afd. hulp aan bejaarden en chron. zieken: Kantoor: Braamweg 34, tel. 02155- 18140. Spreekuur Mej. J. Poortman: iedere donderdagmiddag van 14.00- 14.30 uur. Gemecntelyke Sociale Dienst, afdeling maatschappelyk werk. Kantoor: Steenhoffstraat 5, telefoon 16744, toestel 322. Spreekuur maat schappelijk werker P. E. van Riessen, maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. Moeders voor moeders. Mevrouw G. van Benthem-Aartsen, Spoorstraat 9, Baarn, tel. 02154-5802. OPEN BEJAARDENWERK. Uitgaande van de Stichting Federa tieve Raad van het Bejaardenwerk Soest. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 9-10.30 u. Projektleider: A. F. van de Genugten, tel. 10607 (Honsbergen). „De Drie Eiken", Dienstencentrum, Dorpsplein, Soesterberg, tel. 03463- 1402. Spreekuur maandag t.e.m. vrij dag 10-12 uur. Leidster mej. A. H. Frankena. „Honsbergen" dienstencentrum Wiar- di Beckmanstraat 475, Soest, telefoon 10607. Spreekuur maandag t.e.m. vrij dag 9-10.30 uur A. F. v. d. Genuyken. Warme maaltydenvoorziening, infor maties bij adressen: de navolgende contact- Centrale administratie: Mevr. M. O. Mulders- de Klerk, Kerkpad Nz. 54, tel. 13662. „Honsbergen": A. F. v. d. Genugten, leider dienstencentrum, W. Beckman straat 475, telefoon 10607. Soestdyk: Mevr. G. Mick-Luypen, Nassaulaan 4, tel. 15592. Soest-midden: mevr. M. A. Jansen- Moesenbroeck, Kerkpad N.Z. 57, tel. 15588. Soest-zuid: mevr. S. Steendijk-Geer- lings. Bartolottilaan 16, tel. 16389. Soesterveen: A. van Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, telefoon 14782. Soesterberg: Mevr. N. van Dijk- de Waal, Moerbessenberg 7, tel. (03463)- 2322. b.g.g. (03463)-1710. Hulpdienst Soesterberg Telefoon 1789 - 1768 - 1777 - 1636 - 1280 op werkdagen van 8 tot 10 uur. Bejaardenwacht Soest Bereikbaar via de telefoonnummers 15127 - 12947 - 13202 - 14782. Ook voor informatie betreffende pe- dicuredienst, koffie-ochtenden, zang koor, zwemuur, gymnastiekcursussen, sociëteiten, kaartmiddagen.' kegelen. Telefonische hulpdienst 't Gooi 02150-45555. 24 uur per dag. Hulpcentrale Soest Telefoon 19999 's morgens tussen 9 en 12 uur. Stichting rechtswinkel, Amersfoort, Bergstraat 25, Amersfoort. Geopend: maandagav. 19-21 uur; don derdag 15-21 uur. Meezorgende gesprekshulp F. J. Wertwijn, cur.-psycholoog. Spreekuur volgens afspraak. Walra ven van Hallhof 26, tel. 02155-10923. Vertrouwenspersoon Stichting Organisatie Gescheiden Mensen Soest Spreekuur volgens afspraak. Walra ven van Hallhof 26. tel. 02155-10923. Nieuweweg-hoek Smitsweg, van 20-21 In een flat aan de Smitsweg, waar hij bezig was met een controle van de lift, kwam de Utrechtse monteur E. van R. tot de ontdekking dat tijdens een korte afwezigheid zijn foudraal met gereedschap was weggenomen. Van R. ging met de liftcabine een etage hoger en liet het gereedschap liggen. Toen hij direct daarop terug kwam was het verdwenen. De strop is ongeveer 500 gulden. Van R. deed aangifte bij de politie. Veertien van de zeventien kippen van heer N. aan de Blieklaan, werden in hun nachthok doodgebeten door twee honden van de heer P. E. De schade is ongeveer 200,die gedekt wordt door de verzekering van de heer E. in een auto. Vanzelfsprekend kan de staat ook een handig gebruik maken van de wetenschap, dat de Nederland se automobilist collectief nauwelijks een vuist kan maken. Er bestaat geen krachtige organisatie van strijdbare automobilisten, die hun ongenoegen tonen door massaal de straat op te gaan. Eigenlijk wordt in Nederland die automobilist alleen vertegenwoor digd door de ANWB en de KNAC. Beide organisaties munten uit door hun goevernementele houding. De laatste heeft een aristocratisch imago en de eerste heeft teveel ban den met de overheid. Men denkt maar eens aan de vrijage tussen het Minis terie van Verkeer en Waterstaat en de ANWB over de op handen zijnde auto keuring. Er is dus geen sprake van strijdbare organisaties van autobezit ters en strijdbare organen zijn nodig in deze tijd van polarisatie. Nu zijn er in andere landen ook geen radicale bonden van auto-eigenaren maar toch wordt daar in een aantal gevallen de automobilist meer de hand boven het hoofd gehouden. In West- Duitsland b.v. heeft de Algemene Duit se Automobiel Club (AOAC) aan de industrie een aantal eisen voorgelegd over uitgebreide garantiebepalingen, verbindende leveringstermijnen etc., die menig Nederlands autobezitter de vingers zouden doen aflikken! Wij hebben de indruk, dat minister Duisenberg ook uit politieke overwe gingen zoveel van de automobilisten vraagt. Als hij onder druk van de politieke partijen straks de helft van zijn eisen moet terug nemen, krijgt hij toch een flink bedrag meer binnen en kan hij meteen nog een charmayt politiek gebaar maken. Men noemt dit wel het aanwezig zijn van politiek wisselgeld ten einde ook andere fiscale verhogingen door het parlement te la ten accepteren. Goederenvervoer gedupeerd Wij zijn van mening, dat om econo mische overwegingen een eind moet komen aan de druk op de automobi list. De autohandel en garagebedrijven leveren een aanzienlijke bijdrage aan onze economie en de werkgelegenheid. Zij zijn al voldoende getroffen door de oliecrisis en haar gevolgen. Daarnaast is ook de bijdrage van de Nederlandse vrachtrijders en busondernemingen aan onze welvaart niet gering. Vanuit Nederland, dat wel de poort van Eu ropa wordt genoemd, worden goederen en mensen uit andere werelddelen over ons gehele continent verspreid en vervoerd. De kosten daarvan gaan voor betrokkenen steeds maar omhoog. Daarmee verspelen wij winstkansen en veel werk voor onze werknemers. Ook voor een doelmatige spreiding van onze overbevolking over het ge hele grondgebied spelen de autokosten een niet onbelangrijke rol. Voor autoverkopers en garagebedrij ven moet het toch iets betekenen, wan neer wij lezen dat het benzineverbruik sinds de oliecrisis nog met ca. 10 is achtergebleven. Ook de gevolgen voor de omzetten in onderhoud zullen niet gering zijn. Naar onze mening zijn de prijsverhogingen voor auto's extra geaccentueerd door de lagere omzet ten, die blijven voortduren, waardoor de z.g. overhead-kosten van de auto fabrikanten en importeurs over een geringer aantal verkochte eenheden moeten worden uitgesmeerd. Via dit soort prijsverhogingen worden ook de doorberekende autokosten op andere produkten steeds hoger, zodat de in flatie erdoor wordt aangewakkerd. Al deze factoren verdienen nadere studie. Wij noemden nog niet de onrechtvaar dige verdeling van lasten voor het be drijfsleven, nu steeds die auto weer het mikpunt is van de naar belasting heffing dorstende regeringen. Het zou naar onze mening juist zijn, wanneer de overheid nu eens een definitief halt zou worden toegeroepen in de meer-belasting van het wegverkeer. De veiligheid van dit verkeer zou er ook in hoge mate mee gediend zijn wanneer men niet de neiging ver sterkt om op het onderhoud van het wagenpark terug te verdienen, hetgeen men aan de fiscus meer moet betalen. Op het kruispunt Albert Cuyplaan- Dalweg verleende de 18-jarige brom fietser S. B. geen voorrang aan de automobilist G. van den B. (45). De bromfietser kwam te vallen en hield aan de botsing een gebroken onder been over. Hij werd per ambulance auto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Maandagavond 9 februari, des avonds om 20 uur, zal voor de zesde maal in dit winterseizoen, de klaverjaswed- strijd in de kantine van VVZ worden vorgezet, wederom met pracht prij zen. Voor velen, zal dat een z.g. generale repetitie zijn voor de op vrijdagavond 13 februari te houden grote klaverjas- wedstrijd om de Practicumbeker, wel ke eveneens in de kantine van WZ wordt gehouden. Deze jaarlijks terugkerende wedstrijd wordt georganiseerd door de Soester Politie Sport Vereniging. De grote Practicumbeker moet drie maal achtereen door dezelfde vereni ging worden gewonnen en VVZ heeft zulks al tweemaal achter elkaar klaar gespeeld. Het zal er dus om spannen op vrijdag 13 februari. Gedurende het weekend kregen de •Hilversummer S. H. R. (45) en de Soester H. v. d. B. (20) een rijverbod opgelegd. Zij werden respectievelijk op de Birkstraat en de Soesterberg- sestraat aangehouden. De uitslag van- de eerste blaasproef wees drankge bruik uit; de uitslag van de tweede blaasproef was negatief, waardoor met een rijverbod kon worden vol staan. In een sloot langs de Birkstraat werd een personenauto aangetroffen die van diefstal afkomstig bleek te zijn. Er was een raam van vernield en de draden waren doorverbonden. De auto was in Soest gestolen voor een woning aan de Meidoornweg en behoorde toe aan een rijkspolitieman uit Doorn. Zijn verloofde had de wa gen meegenomen naar Soest. INRUIL - FINANCIERING Voor leasing: Parkgarage Baarn leasing VOF. Amalialaan 19-21 Baarn Tel. 02154-7547* SINDS 1948 VOLVO SPECIALISTEN Sterk geworden roomboter is geschikt te maken voor keukengebruik, door haar gedurende enkele minuten op te koken met een stukje appel en een niet te grote ui. Transpiratievlekken in kleding kun nen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitgewassen worden. Daarna wrijft u de vlekken met een watje ge doopt in benzine. Groente wassen moet snel gebeuren. Groenten mogen niet in water blijven staan als ze gesneden zijn. Als uw kleine een knikker, kraal of visgraat of iets dergelijks heeft inge slikt dient u het zo spoedig mogelijk een paar sneden koek of droog brood of ook een koude aardappel te geven. Zeemleren handschoenen moeten vet tig blijven, daarom is toevoeging van een paar druppels sla-olie of glycerine aan het sop van huishoudzeep zeer ge wenst. Wit fluweel moet eerst geweekt wor den in zeepsop-amonia, daarna gewas sen en heel goed nagespoeld worden. Door achtergebleven zeep wordt het fluweel geel. Het wassen van fluweel heeft plaats door dit op en neer te ha len, anders plet het. Bier schenkt u in een met gewoon wa ter omgewassen glas. Niet afdrogen maar gewoon laten uitlekken. De hardgroene bladeren van sla, an dijvie, prei, spruitjes e.d. en de groene uitlopers van uien zijn vaak het rijkst aan ijzerzouten (die o.a. bloedarmoede helpen voorkomen) en verder een an dere waardevolle stoffen. Trek liever geen coltrui aan wanneer u naar de kapper gaat. Als u zich bij thuiskomst wilt verkleden, moet u uw hoofd door de nauwe opening wurmen en dan is gelijk uw kapsel min of meer uit zijn model. Verstandiger is om een blouse of doorknoopjurk aan te trekken in dat geval. Als u een heel lange zooni moet ma ken, bijvoorbeeld in gordijnen of een wijde rok, onderbroek dan, zo nu en dan het stiksel om een paar steken op-de-plaats-rust te maken. Dit is pre ventief bedoeld, wan{ knapt de draad plotseling af, dan zit u niet meteen met zo'n opvallend lelijke loshangende zoom en kunt u het losse stukje direct opnieuw inzomen. Nu er weer lange rokken worden ge dragen, krijgt de onderjurk weer kans. Nylon onderjurken hebben echter de vervelende gewoonte dat ze opkruipen en het gevoel geven dat ze op de huid vastkleven. Dit zal met een antista- tische onderjurk niet gebeuren. Japonnen die vervaardigd zijn uit dun ne, glijdende stoffen kruipen dikwijls op, vooral bij de meer mollige dames. Dit gebeurd niet als u er een lood- koordje innaait, bijv. in de zoom. Deze koordjes zijn verkrijgbaar bij de win kels waar gordijnen worden verkocht. Een ribcord kledingstuk geeft erg veel kleurstof af bij het wassen. Stop het daarom nooit samen met andere spul letjes in een sopje en was het liefst op de hand. Bij een wasbeurt in de ma chine zou u het apparaat twee maal met schoon water moeten naspoelen. Krygt u by het wandelen in de regen, ook altijd van die vieze spatten op uw kousen? Stop dan bij regenachtig weer een klein sponsje in uw tas, wel ver pakt in plastic natuurlijk. U maakt uw benen er in een ommezien weer toon baar mee. Waarom zou u dat mooie dure over- of sporthemd van uw man of zoon weggooien als het boord of de man chetten zijn doorgesleten? Maak er een leuk nachthemd of pyamajasje van bijv. bij een overgebleven pyamabroek. Knip de mouwen even boven de elle boog af en mak een (vrij diepe) ronde of haltervormige halsuitsnijding door het boord af te knippen. Het geheel werkt u af met een afstekende bies of randje. Voor mannen of jongens kunt u er bijv. een afstekende kraag of manchetten opnaaien. Hebt u er ook zo'n hekel aan. als iede re keer de riem van uw schoudertas van uw schouder afglijdt. Tgenwoor- dig is er een zelfklevend strookje in de handel, dat aan de binnenkant van de schouderriem kan worden beves tigd. De miniscule nopjes die aan de andere kant van het strookje zijn aan gebracht houden de riem op z'n plaats. Verkrijgbaar in iedere speciale tassen- zaak in iedere modetint. Lichte roestvlekken in wasgoed be handelt u met citroensap. Hierna strij ken met een heet strijkijzer. Tc sterk smakende kerriesoep kunt u verzachten met een scheutje melk.

Soester Courant | 1976 | | pagina 15