Het oog gericht op de ontwapening Dankzij Weight Watchers 64 kilo minder Brandsma B.V. in nieuw pand op het Soester-industrieterrein -j - - foto heRimn van óam de AMERSFOORTSE KREDIETBANK Tuinman L. van Tricht met pensioen is er voor u Ook in Soest ouders! N. VAN DAM maaswinkel Soester Gemeenschap uitgave besparingen overhevelen naar sociaal-culturele sector VOOR UW: BRuiósRepoRUqe fitmRepoRtaqe kinöeRseRie stuöio-, p6RS- en BeöRijfsfotoqcafie DAT BETEKENT - DESKUNDIG ADVIES - SNELLE BESLISSING - ALTIJD KOSTENBESPAREND UW BELANG STAAT VOOROP STICHTING AMERSFOORTSE KREDIETBANK |p§g Glashandel levert door heel Nederland Twijfel aan slagen project kindertand- verzorging Man breekt heup enkele uren na uit het zieken huis ontslagen te zijn Soester Courant van donderdag 5 februari 1976 De beperking van de strategische wa pens is het hoofdontwerp waarvoor de Amerikaanse minister Kisinger naar de Russische partijleider Brezjnev is gereisd. Daarnaast heeft hij zich nog voorgenomen om enkele woorden te wijden aan Angola waar het tenslotte Russische wapens (en door Rusland gestuurde Cubaanse militairen) zijn waarmee de bevrijdingsbeweging MPLA aardig zijn concurrenten weg vaagt, ook al hebben die op hun beurt ook aardig wat wapentuig van ondui delijke herkomst waarop wel vaak Made in USA staat. Wat Angola be treft heeft Brezjnev al te kennen ge geven dat hij hierover niets te zeg gen heeft en formeel heeft hij daarin niet eens ongelijk. Waarom zou hij trouwens zich verantwoorden als het toch een overduidelijk feit is dat ieder die dat wil en de centen op tafel legt zoveel wapens kan kopen als hij wil, waarbij hij soort en fabrikaat mag kiezen: Amerikaans, Russisch, Chinees, Frans, Tsjechisch, Zweeds, Israëlisch men zegt het maar. Wie er niet mee kan omgaan kan ook zonder veel moeite de instructeurs huren. Het is deze realiteit die het bijvoor beeld mogelijk maakt dat in Libanon zo hard en bloedig gevochten wordt, de Noordierse strijd is een ander voor beeld en overal ter wereld kunnen dergelijke dingen gebeuren. In wezen is dit zeker op korte termijn aanzien lijk gevaarlijker dn de strategische wapens waarover de VS en de Sowjet- Unie hun overeenkomsten hebben be sloten en graag weer nieuwe willen sluiten. Voortdurende ontwikkeling De nieuwe ontmoeting Kissinger-Brezj- nev begint niet erg gelukkig. De woor den van president Fords „troonrede" de boodschap over de toestand van de unie - echoën nog na: de VS hebben in militaire macht hun weerga niet en Ford wil dit zo houden. Dit is geen taal die van grote ontwapeningsdrang getuigt en daarvan waren de SALT- overeenkomsten ook geen voorbeelden. Een hoofdrol speelden tot dusver de afspraken over maximum aantallen van bepaalde soorten bewapeningen - plafonds overigens die hoog genoeg liggen om geen der partijen reëel in kracht achteruit te doen gaan. Op zijn best kan men zeggen dat het akkoor den waren waardoor zowel de Russen als de Amerikanen zichzelf ervoor be schermden om door de aanmaak van al te grote hoeveelheden raketten, kernkoppen enzovoort in geldnood te raken. Maar ook dit is maar betrekke lijk. De ontwikkeling van wapensystemen gaat voortdurend door, zoals nu de zogenaamde kruisraket bij de militai ren erg populair geworden is - een technisch aanzienlijk verbeterde versie van de „vliegende bom" waarmee de Duitse Wehrmacht aan het eind van de oorlog de kansen wilde laten keren. In zekere zin vergemakkelijken de aan tallen afspraken over allerlei strate gische wapens juist het ontwikkelen van weer moderne vernietigingsappa- ratuur door dat zo geholpen wordt dat er geld voor beschikbaar komt, dat anders nodig zou zijn geweest om gro tere aantallen van de geleidelijk aan verouderende wapensystemen te fabri ceren. Internationale crisis De desillusie over wat tot dusver be reikt is op de verschillende conferen ties en andere bijeenkomsten waarop gepraat werd over vermindering van bewapening, verspreiding van kernwa pens en dergelijke zaken meer is groot - het resultaat bleef uiterst miniem. Maar terwijl zo tamelijk vruchteloos gesproken werd over zulke militaire zaken van grote allure is over zulke militaire zaken van grote allure is over de hele wereld een massa dood gewone simpele wapens verbreid. Angola en Libanon zijn nu de twee plekken waar het gebruik ervan tot toestanden heeft geleid die dreigen uit te groeien tot crisis van internationale omvang. En als alles daar goed af loopt dan hoeft men alleen maar te wachten op het volgende uitbreken van grof geweld, want vooral de ont wikkelingslanden zijn in de laatste tientallen jaren letterlijk volgepompt met wapens. Wat niet beter geïlustreerd kan worden dan met de cru genoteer de berekeningen van het Stockholmse Instituut voor Vredesonderzoek SIPRI waaruit blijkt dat vijftien tot twintig keer zoveel geld gemoeid is met de wapenhandel dan met alle ontwikke lingshulp bij elkaar. KANTMAN een verkeerde schoenmaat kan bij uw kind blijvend f voetklachten j veroorzaken Sluit dat risico uit. Laat ons made-verantwoor- dalijk lijn voor do go- i zondo groei van kindor- Dankzij BUNNIES Groei- i vorm-metor atollen vrij r mot drievoudigo j zekorhoid do juist» (Se Ook voor u kontro- leorbaar meton wij LENGTE, BREED TE en INHOUD. Sta op zekerheid, Sta op Bunnies- groeivorm-meter. Beniamino doaler: bij de Oude Kerk TORENSTRAAT 5 SOEST TELEFOON 02155-13473 Lid Modegroep Garant-International Naar de mening van de vereniging De Soester Gemeenschap wordt er b(j alle plannen voor de toekomstige ontwikkeling van Soest te weinig rekening ge houden met de financiële kant van de zaak. Men wijst er daarom op dat de rente en aflossingen van de voor het plan gedane investeringen door de Soes ter bevolking zal moeten worden opgebracht. Op voorhand wordt daarom bezwaar gemaakt tegen die investeringen, die niet nagenoeg de gehele be volking ten goede komen. Dit te meer omdat de lasten die zulke investeringen met zich meebrengen gemakkelijker gaan ten koste va de behoeftebevrediging op sociaal-cultureel terrein, dan van de meeste andere gebieden. „Enige zolg- vuldige soberheid bg dergelijke uitgaven kunnen wellicht besparingen geven die in de sociaal-culturele sector voor de gehele bevolking een zeer hoog rendement opgeven", aldus het bestuur van de Soester Gemeenschap. Het bestuur maakte deze opmerking nu de inspraak-procedures voor het ontwikkelingsplan Soest 1976 op gang komen. Ter verduidelijking wordt daaraan toegevoegd dat vorig jaar de nog niet afgeloste geldleningen van de gemeente plotseling zijn toe genomen van 136 miljoen naar 164 miljoen en de daardoor op te brengen rentelast al aanzienlijk meer is dan het totaal van de subsidies. Daarbij zijn inbegrepen de grote subsidies voor bibliotheek, jeugdzorg en maat schappelijk werk. Omgerekend bedragen deze lasten, volgens een berekening van de S.G. 750 gulden per inwoner of 30000 gul den per gezin van vier personen. Wat het welzij nsmodel betreft is de S.G. van mening dat gemiddeld 25 wo ningen per hectare te hoog is; „het is juist de hoge woningdichtheid bij de nieuwbouw die het landelijk ka rakter van Soest heeft aangetast", aldus de S.G. Gepleit wordt voor de zogenaamde tuinwijken (als in Engeland) met kleine en daardoor betaalbare huis jes, vrijstaand of twee aan twee, met ruime tuinen. Bij zo'n opzet zou de doorstroming bevorderd worden. De bouw van een nieuw hoofdwinkel centrum wordt door hen afgewezen omdat het teveel het karakter van Soest zal aantasten; uitbreiding van de bestaande centra is goedkoper. Voorstanders zijn zij van beperkte toename van de verblijfsrecreatie, waaronder ook een camping gerekend kan worden. Omdat naar hun mening de belasting van de Soester wegen nog lang niet onaanvaardbaar is, worden bezwaren gemaakt tegen „kostbare werken ten behoeve van het doorgaande verkeer". Dat de Eng daar altijd buiten moet vallen spreekt voor zich. Dat ge bied wil men zo lang mogelijk voor agrarisch gebruik gereserveerd zien en als dat niet meer kan, dan kan gedacht worden aan bepaalde vor men van subsidieering en-of park- aanleg. Voor al uw AUTO PLAAT- en SPUITWERK J. van Zal Nieuweweg 37 (achterom), Soest Telefoon 02155-1 1018 zowel in kleur als zwart-wit jac. van LennepLaan 13 Baaun - telefoon 02154-7552 Strikt vertrouwelijke behandeling is natuurlijk verzekerd. Al meer dan 25 jaar bank zonder winstdoel. WILT U EEN VOORBEELD U leent 3.432,terug te betalen in 24 maande lijkse termijnen van f143, Kosten volgens wettelijke norm 605,50 Wij berekenen slechts f423,17 Bij de Amersfoortse Kredietbank krijgt u 182,33 méér in handen I KANTOOR SOEST Laanstraat 95, telefoon 02155-17009. Geopend Maandag: 9.00 -12.00 en 14.00- 16.00 uur. Woensdag: 9.00 -12.00 uur. Vrijdag: 15.00-20.00 uur. HOOFDKANTOOR AMERSFOORT Eemstraat Oost 58, telefoon 033-16527 Dagelijks geopend: 8.30-12.00 en 13.30-16.30 uur. Vrijdag tot 20.00 uur. Volslagen onherkenbaar is ze geworden: de 29 jarige huisvrouw J. de la Cou ture. Voordat ze in kontact kwam met Weight-Wachters een organisatie wel ke o.a. in Soest cursussen geeft in betere voedingsgewoonte woog ze nauw keurig geteld nog honderddrieëndertig kilo en vier onsjes, dat was tien maanden geleden. Een dezer dagen vierde ze met een tevreden glimlach het feit dat de weeg schaal op de cursus bg negenenzestig kilo bleef staan. Nooit eerder in de, Nederlandse ge schiedenis van Weight Watchers was dat voorgekomen en daarom was er deze week wat te vieren rond dat slanke vrouwtje dat eens als een ton netje-rond door de wereld moest zwoegen. In tien maanden tijd hon derddertig pond eraf, dat was een nog niet geëvenaarde prestatie in de wereld van de zwaarlijvigen, die hun toevlucht zochten bij de Weight Wat chers. Mevrouw de la Couture loopt V""M 'W 1 Morgen, vrijdag 6 februari, wordt officieel het nieuwe pand van „Brandsma Glas en Verf" B.V. aan de Industrieweg in gebruik genomen. „Officieel", want reeds enkele weken geleden vond de feitelijke verhuizing van de Birk- straat af, plaats. 's Morgens wordt in de mooie kantoorhal het geschenk van het personeel onthuld en 's middags wordt door de directie met bekenden en zakenrelaties het glas geheven op de toch wel indrukwekkende groei van dit Soester be drijf. Want het is amper 24 jaar geleden dat de heer Bransma senior vanuit het Friese Garijp, waar hij een schil dersbedrijfje had, in Soest neerstreek. Garijp bood geen of nauwelijks toe komst; Soest, centraal in Nederland gelegen, zat in de lift. Brandsma se nior liet het schildersvak voor wat het was., nam aan de Soesterbergse- straat het winkelpand van de heer Koudijs over, zette de daarin geves tigde handel in verf en aanverwante artikelen voort en werd daardoor min of meer een van de eerste doe- het-zelf zaken in Soest. Het winkel tje aan de Soesterbergsestraat, want veel meer was het niet, had een vloeroppervlak van circa 30 m2. In enkele achter het pand staande schuurtjes was wat voorraad opge slagen. In glas werd toen nog hele maal niet gedaan. Geleidelijk aan kwam dat erbij, zo als ook geleidelijk de winkel door verbouwingen uitgebreid werd. De zaak liep voortreffelijk, zo zelfs dat in 1962 voor de glashandel een leeg staand pand aan de Birkstraat in gebruik werd genomen. Vier jaar later, in 1966 werd de heer B. Brandsma junior in de zaak opge nomen en hij legde zich speciaal toe op de uitbreiding van de glas-affaire. Weer vier jaar later, in 1970 was de glashandel zo groot, dat de voorraad niet meer in het magazijn aan de Birkstraat kon. Er werd uitgezien naar andere mogelijkheden en die werden in Veenendaal gevonden. Daar werd een glasgroothandel over genomen en op het industrieterrein van Veenendaal) een grote fabrieks hal van 1000 m2 gehuurd. Ook daar floreerde de zaak, waarbij Brandsma jr. aantekend dat men het geluk had een voortreffelijke bedrijfsleider in dienst, te hebben. Een deel van de Soester voorraad verhuisde naar Ve- mendiaal en menigmaal moest een ruit van enig formaat, die in Soest ge plaatst moest worden, in Venendaal opgehaald worden. Het bedrijf groeide gestaag; had men in 1966 3 a 4 man personeel in dienst, nu zün dat er bijna 50. Uiteraard le vert Brandsma door heel Nederland tot zelfs in het buitenland, zoals bij voorbeeld momenteel een leverantie loopt in de buurt van Brussel. Het gaat dan uiteraard niet om één ruit, maar om de beglazing van een nieuwbouwproject. In Soest werden de KLM-flats in Klaarwater door Brandsma van glas voorzien; een deel van de nieuwe school in Overhees krijgt ook Brandsma-glas. Glas is een import-product, hoewel het blanke glas uit Tiel komt, waar een grote glasfabriek staat van een Belgisch-concern. De bijzondere soor ten echter komen uit Frankrijk, Duits land, België en Engeland. Er zijn wei nig glasfabrieken in Europa; door fusieringen zijn wat giganten over gebleven. Glasfabrieken vergen inves teringen van honderden miljoenen; vandaar de fuseringen. Er zijn, zo meent Brandsma jr., in Nederland zo'n 60 70 glasgroot handelaren en Brandsma behoort daar weer tot de groteren. Het Soes- Het nieuwe pand van Brandsma b.v. aan de Industrieweg. Foto Herman van Dam ter bedrijf besteld glas met vrachten van 20 a 30 ton en de orders moeten maanden tevoren gegeven worden. Nu is er bijvoorbeeld al besteld voor levering augustus. Voor het verplaat sen van zulke leveringen is een kraan nodig. Er zijn zo'n 50 soorten bewerkt glas op voorraad in de standaard forma ten van 6 bij 3 meter en in dikte variërend van 2 tot 12 mm. In voor raad is totaal tussen de 40.000 en 50.000 vierkante meter en om een idee te krijgen hoeveel dat is: een normaal huis is voorzien van 20 a 25 vierkante meter glas. Vorig jaar januari werden de eerste stappen ondernomen voor de nieuw bouw, al ligt het contact met de ge meente over vestiging op het Soes ter-industrieterrein vele maanden eer der. De Soester-architect Dick Renooy ontwierp een spectaculair pand met uiteraard veel glas, tot en met alle deuren, het werd gebouwd door het Soester bedrijf Hibos; de firma Bos man verzorgde de electrische instal latie; het schilderwerk werd verzorgd door de firma J. Mulder en de kan toren Ingericht door de firma Van de Ven, allen uit Soest. De totale oppervlakte is 1500 vierkan te meter en bij het gebouw is ruim gelegenheid om te parkeren. Brandsma jr. zwaait er de scepter. Hij is een energiek ondernemer, die een uitgesproken mening heeft over zaken-doen. „Niets krijg je voor niets; alleen met hard werken is iets te be reiken". Zo werd landelijk een uitstekende naam verworven en moest uitgebreid worden. En nog is er een mogelijk heid voor verdere groei, want onge veer 1000 m2 ligt nog braak. De tijd zal leren hoe snel dat weer bebouwd moet worden, weer zelfverzekerd op maatje veertig of tweeënveertig af, inplaats van tus sen de 54-ers te snuffelen. Veel blijde gezichten, vooral dat van cursusleidster Ine de Wit die maar wat trots was met de prestatie van haar cursiste welke toegaf, dat haar prestatie toch wel het meeste te dan ken was aan het enthousiasme, liefde en begrip van de cursusleidster voor haar werk, terwijl het stimuleren van de cursisten onderling eveneens een grote rol speelden in deze weg naar een ander figuur. Met stralende ge zichten waren de cursisten getuige hoe de speld met twaalf glitters voor de verdwenen kilo's door Ine de Wit werd uitgereikt. Een onderscheiding voor de trouw aan een gezonder eet patroon. En het paradepaardje van de Weight Watchers en de reddingsboei waar aan veel dames en heren die net be ginnen zich vastklampen, heeft er nog niet eens zoveel moeite mee gehad om op haar streef ge wicht van 70 kilo te komen. Zij vertelt: „Toen ik 10 maanden geleden bij de Weight Wat chers kwam, beschouwde ik dat echt als mijn laatste poging. Daarvóór was ik al bij diëtistes geweest, en had ik 'al diverse spoeddiëten achter de rug, maar het hielp allemaal niets. Van dat dikzijn kreeg ik gewoon een min derwaardigheidscomplex en boven dien voelde ik me helemaal niet lek ker. Toch at ik niet zoveel, maar - dat is duidelijk gebleken - het eet patroon was helemaal verkeerd. En dat is het nu juist waar bij Weight Watchers alles om draait: het bege leiden van een verantwoord eetpa troon. Ik ben me helemaal gaan in zetten om die verkeerde eetgewoonte te veranderen en nu weet ik al niet beter meer. Honger heb je in ieder geval niet: soms moet je zelfs teveel eten. Maar de kilo's vlogen eraf. Dat gaf moed". „Doordat je dunner bent geworden krijg je meer zelfvertrouwen en voor al op dat laatste punt zijn er veel mensen die je niet meer herkennen. Je wordt kattiger ook, omdat je je zekerder voelt. Maar ik zou iedereen willen aanraden, vooral nu we nog aan het begin van een nieuw jaar staan, en de meesten met goeie voor nemens willen beginnen om niet uit te stellen en aan de cursussen van Weight Watchers te gaan deelnemen. Als jezelf met zoveel frustaties van je overgewicht hebt rondgelopen, dan zou je de dikkere mensen wel met de haren naar de cursus willen slepen", aldus mevrouw de la Couture. Voor informatie over cursusplaatsen en tijden van Weight Watchers in de regio 't Gooi kan kontakt opgenomen worden met mevrouw Ine de Wit, tel. 02150-30797. De leden van de financiële commis sie twijfelen aan het slagen van het project kindertandverzorging dat in Soesterberg wordt opgezet. Die twij fel houdt verband met de noodzake lijke medewerking van de oudera daarbij ervan uitgaand dat als nu de toestanden van de gebitten zorgwek kend is, klaarblijkelijk de ouders daar niet op toe zien. Dit temeer omdat velen via ziekenfondsen de verplichte jaarijkse controles daar toezicht op kunnen houden. De commissie ging wél met het ge vraagde krediet accoord maar behield zich het recht voor met de financiële steun te stoppen als blijkt dat andere instanties tot subsidiëring overgaan. Tgdens een informele bijeenkomst van het personeel van de plantsoenen dienst heeft de voorman-tuinman L. van Tricht, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen uit overheidsdienst. HU was sinds 1957 bg de gemeente werkzaam en was daarvoor in dienst bjj het Paleis. Van Tricht was vergezeld van vrouw, kinderen en kleinkinderen en zg werden toegesproken door de directeur van gemeentewerken, de heer H. van der Dussen; wethouder D. Hoekstra; door het hoofd van de plantsoenen dienst, de heer A. v. d. Broek; door de vakbondsman A. Beek en namens d« personeelsvereniging door de heer v. d. Berg. 1 don blieklaan 35 aoest tal. 13991 of 14650 UACHTIC EIKEN PUWNATUUE De heer Van der Dussen prees de in zet van de heer Van Tricht, die er mede toe bij droeg, dat in Soest vol lof wordt gesproken over het onder houd van het gemeentelijk groen. Hij bood een veriofkaart „grootmodel" aan. Wethouder Hoekstra memoreerde de loopbaan van de scheidende voorman en zei, in al de jaren dat hij hem had gadegeslagen, de indruk gekre gen te hebben, dat Van Tricht altijd met veel plezier bezig geweest was. waarop het werk gedaan was en bood als dank van het gemeentebestuur een elektrisch scheerapparaat aan: „u heeft altijd zo keurig de randjes afgestoken; hiermee kunt u uw eigen randjes goed bijhouden", aldus wet houder Hoekstra. De heer Van de Broek merkte op dat met Van Tricht weer één van de ge neratie tuinlui ging verdwijnen waar van je je afvraagd, hoe krijgen zulk soort vaklui weer terug. Hij prees de goede sfeer waarin samengewerkt werd; „al waren er wel eens moei lijkheden, we bleven niet kwaad op elkaar" en hij bood namens het per soneel van de plantsoenendienst een barometer aan. „Ik hoop", zo besloot de heer Van de Broek, die ook mevrouw Van Tricht in zijn dankwoord betrok, „dat de ba rometer lang op mooi-weer mag staan". De heer Beek wenste de scheidende voorman geluk met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Van Tricht kon nu gaan genieten van het waardevast pensioen waar de bond jarenlang voor gestreden had. De fe licitaties werden onderstreept met eert bloemetje en met een envelop met inhoud. Een envelop met inhoud werd ook aangeboden namens de persoineels- vereniging. De heer Van de Berg hooptë dat Van Tricht regelmatig de personeelsavonden zou blijven bijwo nen. Met een kort woord dankte Van Triciht voor de prettige samenwer king, voor de vele lovende woorden en de prachtige geschenken die men hem had aangeboden. De gepensioneerde voorman-tuinman L. van Tricht met zgn vrouw. Foto Herman van Dam Zaterdags geopend van 10-17 uur De 61-jarige C. S., die vrijdagmorgen uit het ziekenhuis Zonnegloren ont slagen werd, lag er enkele uren la ter weer in met een gebroken heup. Dat ongeluk gebeurde toen hij na thuiskomst met zijn hond ging wandelen in de buurt van zijn wo ning op de Eng. Op de Enghenbergsteeg, nabij het Enghenbergje, kwam hij vermoe delijk door de gladheid ten val en hij brak daarbij zijn heup. Langer dan eerr uur heeft de heer S. daar in de vrieskou gelegen, voordat een toevallige voorbijganger, die even eens zijn hond uitliet hem vond. Politie, dokter en ambulance wer den daarna gewaarschuwd en de heer S. werd naar Zonnegloren ge bracht. Hij had daar juist zeven we ken doorgebracht in verband met een opgelopen hersenschudding.

Soester Courant | 1976 | | pagina 5