Ondernemings- raads-debat toont breuk voor CDA Grandioos ,De Soester Ondernemer' wil in Soest-zuid nieuw winkelcentrum Verplichte inenting van honden tegen hondsdolheid Speciale inentingsspreekuren van Soester dierenartsen Donderdag 12 februari 1976 54e jaargang no. 26 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Nota over jeugd- werklozenproject V/-2 jaar voor overval op Soester juwelier Zaterdag weer wilgen knotten Bocht te groot genomen Unanieme steun van leden voor bestuursbeleid SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 5.00. Buiten Soest per kwartaal 10,—. Verschijnt Iedere donderdag. Dat hele gedoe om meer verzelfstan diging van de ondernemingsraad bete kent feitelijk niet veel meer dan een politieke krachtmeting tussen de par tijen die dit kabinet steunen. Bij de direct betrokkenen, de werkgevers en de werknemers, maakt het niet eens zoveel uit. Zelfs is het zo, dat het grootste deel van de werknemers nog vindt, dat de directie vanzelfsprekend deelneemt aan de beraadslagingen over de beste gang van zaken voor het bedrijf. Dat gebeurt tot nu toe vrijwel overal in de beste verstandhouding. En nadat men er in het kabinet nu vreselijke ruzie over heeft gemaakt om tot een omschrijving te komen, die het verlangen tot uitsluiting van de directie uit de ondernemingsraadver gaderingen min of meer aanvaardbaar zou maken voor de KVP - ARP-minis- ter Boersma hoorde al tot de voor standers van dit progressieve verlan gen - toont de gevonden oplossing niet zo heel veel verschil aan. Men heeft er gewoon nog een overleg- instantie bij gevoegd, de overlegver gadering. Als de ondernemingsraad dus zelfstandig over iets tot een be sluit is gekomen, gaan de vertegen woordigers ervan dat overleggen met de directie. Dat gebeurde dus eerst di rect, in eerste instantie, doch dat is voor de verziekte democratie te een voudig. Dus een tweede orgaan er tus sen geschoven, zodat er meer verga derd kan worden en meer op schrift gesteld. Waarom zou je het eenvoudig doen als het ingewikkeld kan. Het mooiste is, dat nu zowel de ene als de andere partij (in het kabinet) kan zeggen, dat ze het dan toch maar gewonnen hebben. Wat ze precies ge wonnen hebben staat nog niemand erg duidelijk voor ogen, want de zaak moet nog in ambtelijke en wettelijke termen worden uitgedrukt en daarbij zullen nog wel wat voetangels en klemmen opdoemen. De progressieven roepen hoera omdat de directie nu uit de ondernemings raad moet blijven, de KVP zegt: maar die raad moet toch met de directie blijven overleggen. En dat alles kostte dan bijna een kabinetscrisis! Terwijl het in de praktijk, in beider belang, toch gaat om een zo goed mogelijke samenwerking in het bedrijf, waar men overal zijn best voor doet. Het belangwekkendste feit wat uit dit geharrewar tevoorschijn is gespron gen, is eigenlijk dat de vorming van een CDA nauwelijks meer mogelijk lijkt. De ARP gaat met zijn minister Boersma en zijn fractieleider Aantjes steeds meer aanleunen tegen de link se partijen. KVP-leider Andriessen poogt echter nog zo goed mogelijk zich als midden-partij op te stellen. De strubbelingen over de ondernemings raad hebben ondubbelzinnig een ver schillende politieke instelling aangege ven tussen KVP en ARP. Stelde eer tijds de ARP zich eerder wat behou dender op dan de KVP, door Boersma en Aantjes is de ARP een linkser ge zicht gaan tonen. Een beetje vreemd eigenlijk, want plaatselijk, in de ge meenteraden, is dat over het algemeen niet het geval. Maar hoe dan in dit jaar de confes sionele partijen nog tot één gezamen lijke christendemocratische lijst en dus ook tot één gezamenlijk politiek be leid moeten komen, lijkt gezien het huidige beeld een vrijwel onmogelijke opgave. Afgezien van de KVP ligt de CHU momenteel zeker niet op één lijn met het beleid van de ARP-voorman nen. Die kloof kan zich nog opmerkelijker gaan tonen als straks ook nog de ver mogens aanwas deling in bespreking gaat komen. Neen, de drie zijn het op politiek gebied helemaal niet met el kaar eens. Prof. Steenkamp kan dan wel lijmen en drukken en schaven, maar zoals de drie zich thans eerder tegen dan met elkaar opstellen kan men één CDA feitelijk wel vergeten. De voormannen lijken er niet zoveel voor te voelen. Misschien vragen ze zich af: waar blijf ik als dit door moet gaan? Zoals het zich nu laat aanzien, blijft er voor de KVP niet veel anders over, dan zich maar op z'n eentje tot een christendemocratische volkspartij om te vormen. Dankzij Aantjes en Boersma wordt een CDA anders toch een nieuwe bron van onduidelijkheid. Eind februari zal een werknota ge reed komen over een jeugdwerklozen- project in Soest. Daartoe hebben ge meente, de stichting Jeugdzorg Soest, de stichting jongerencentrum „De Mo- lensoos" en de kunstenaarsvereniging Artishock samengewerkt. In de eerste openbare vergadering van de commissie maatschappelijk werk verklaarde wethouder mevrouw Van Stiphout dat er in Soest op het ogen blik 150 werkzoekenden zijn jonger dan 25 jaar. Men wil hen gaan bege leiden en zorgen voor recreatie en in formatie „We moeten hen duidelijk maken het vertrouwen waard te zijn", aldus de wethouder. Op verzoek van de leden van de culturele commissie zal de nota besproken worden in een gezamenlijke bijeenkomst van deze commissie en die voor maatschappe lijk werk. ting en het uitbreken van de ziekte, varieert van een paar dagen tot circa drie weken, doch kan ook langer du> De drie overvallers, de Hongaar Zol- tan S. (37) en de Duitsers Detlev P. (33| en Anton B. (63) zijn door de recht bank te Utrecht veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf. De eis was vier jaar. In 1972 pleegde het drietal een over val op de juwelier Sassoon aan de Rembrandtlaan; hun buit, waarvan slechts een zeer klein gedeelte achter haald kon worden, beliep een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden. De zaak werd drie weken geleden bij verstek behandeld. Als het weer het even toelaat, zal a.s. zaterdag weer verder gegaan worden met de aktie voor het behoud van de wilgen. De natuurliefhebbers die er aan willen deelnemen worden om 9 uur verwacht bij de Hooiweg aan de kant van de Peter van den Breemer- weg. De aktiegroep beschikt over eigen materiaal, zodat dat niet behoeft te worden meegenomen. Mevrouw A. W. H.-P. (49) kwam met haar personenauto op de Vrij hei dsweg in botsing met een vrachtwagen, be stuurd door C. P. (23) uit Utrecht. Zij nam, komende uit de Jan de Rooy- straat, de bocht naar rechts te groot. Beide bestuurders werden met de am bulanceauto naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht. De personenauto was zwaar beschadigd. Dc 27 leden van de vereniging „De Soester Ondernemer", die de maandag gehouden extra vergadering bijwoonden, zijn met het bestuur van mening dat Soest behoefte heeft aan een nieuwe winkelvoorziening in geconcentreerde vorm, in Soest-Zuid. Met grote zorg werd kennisgenomen van het cijfer materiaal waaruit naar voren kwam dat het kooplck in het afgelopen jaar gestegenis tot 45 */o. Duidelijkheid ter zake van het door de gemeente te voe ren winkelbeleid was naar de mening van de vergadering meer dan ooit noodzakelijk. De buitengewone ledenvergadering, die in Hotel van den Brink gehouden werd, trok meer belangstellenden dan de laatste tijden het geval was. Het bestuur had hen uitgenodigd onder het motto: „Het is in uw eigen be lang „nu" uw stem te laten horen". Het uitgestippelde bestuursbeleid kreeg een unanieme steun. Met de be stuursleden was de vergadering van mening dat het beleid gericht dient te worden op de concentratie van winkelvoorzieningen, om het voor een plaats als Soest buitensporig hoge kooplek terug te dringen. De nieuwe winkelvestigingen zullen echter in beginsel uitsluitend moeten kunnen worden bezet door plaatse lijke ondernemers, De ter vergadering aanwezige leden waren van mening dat, bij gebrek aan een rieëel alternatief, het „wijk centrum Van Weedestraat" zich ver* sterkend ontwikkeld had, terwijl ge lijktijdig andere winkelgebieden in betekenis afnamen. Volgens de leden heeft de Van Wee destraat evenwel, gezien de „decen trale positie" binnen de gemeente én de beperkte ontsluitingsmogelykheden, niet het vermogen om een verder wenselijk geachte centrumpositie voor Soest te vervullen. Daarbij werd ge wezen op de parkeerproblemen. „De concentratie gedachte, die lei draad voor het winkelgebied in Soest dient te zijn, zal dan ook moeten worden vertaald in creatie van nieu we winkelvoorzieningen in geconcen treerde vorm in Soest-Zuid", aldus de vergadering. De planning daarvan zal op de eerste plaats, gezien het feit dat de kwali tatieve onderbewinkeling gepaard met een kwanititieve overbewinkel ing, ge- ent moeten worden op in eerste in stantie een tweepolig winkelpatroon in Soest, Dat wil zeggen, dat het nieuwe cen trum (c.q. uitbreiding van een even tueel bestaand centrum) zodanig zal moeten worden opgezet, dat het de rekbaarheid bezit om in de toekomst uit te groeien tot een dorpscentrum van een eerste niveau. Deze ontwik keling zal echter afhankelijk zijn van de toekomstige bevolkingsgroei in Soest. Als evenwel, om milieu-hygiënische en landschappelijke redenen, de ge meenteraad de voorkeur geeft aan een bepaalde plaats voor de gewenste centrumvoorzieningen, dan zal van de ondernemers daarmee ingestmd wor den, wanneer tenminste die plaats voldoet aan de eis van de winkeliers. Zij vinden overigens dat in dat geval het noodzakelijk is dat op de meest korte termijn een alternatief plan ontwikkeld wordt, in overleg met alle betrokken partijen. Men is van me ning dat bij het nemen van een defi nitieve beslissing het tijds-element veel gewicht moet krijgen. Ook dit jaar werd gewoonte-getrouw het Kielenbal van de Soester Karna- valsvereniging „De Narre Knollen" gehouden en wel zaterdagavond j.1. in het restaurant van het Soester Natuurbad. En ook nu weer bleek, dat de wegblijvers ongelijk hebben gehad. Een groot aantal leden hebben weer een voorproefje gehad van de gezelligheid en de leut, die altijd kenmerkend is voor het jaarlijkse kanrnav alsf eest. Om ongeveer 10 uur, toen de bezoe kers al geruime tijd op muziek van De nieuwe groep dansmariekes, ge stoken in hun mooie kostuum tijdens hun speciale dansshow op het Kielen bal van zaterdagavond. Foto Herman van Dam het trio Siem Hazewinkel hadden ge danst en gehost, trad Prins Wulf I met zijn Raad van Elf binnen. Zij werden vooraf gegaan door de Boe- renkapel van P.V.O. en de dansma riekes. Deze dansmariekes, een geheel nieuwe groep van zeven jongedames, brachten, gestoken in een geheel nieuw costuum, een leuke dansshow, die zij hadden ingestudeerd bij dans school Slingerland hier in Soest. Toen het officiële gedeelte van deze intocht ten einde was en de leden van de Raad van Elf met hun dames zich onder de aanwezigen mengden, was helemaal „het hek van de dam". De nieuwste karnavalssc'hlagers schal den door de zaal en werden door de aanwezigen voluit meegezongen. In zijn toespraak maakte de Prins bekend* dat later op de avond nog In de Staatscourant van 2 februari 1.1. werd de verplichte enting van honden tegen hondsdolheid afgekondigd, waarvoor alle hondenbezitters tot 1 mei a.s. de tijd gekregen hebben. Om lange wachttijden te voorkomen is er door de Soester dierenartsen een inentingsschema opgemaakt, waaraan ieder verzocht wordt zoveel mogelijk de hand te houden. De speciale inentingsspreekuren worden op de praktijkadressen terzelfder tijd gehouden in de periode tót en met woensdag 28 april en wel op de woensdagmiddagen van 4 tot 5 uur en de zaterdagen 21 en 28 februari en 6 en 13 maart, 's morgens van 9 tot 10 uur. Voor het vlotte verloop is de volgende indeling gemaakt: achternamen be ginnende met A tot en met E op woensdag 18 en zaterdag 21 februari; F tot en met K op woensdag 25 en zaterdag 28 februari; L tot en met S op woens dag 3 en zaterdag 6 maart en tenslotte T tot en met Z op woensdag 10 en zaterdag 13 maart. Alle honden moeten en kunnen op deze manier met ingang van 1 mei geënt *ijn. De verplichting geldt alleen voor honden boven de vijf maanden. Waarom? Hondsdolheid komt voor over de ge hele wereld, behalve in Australië, En geland, enige eilanden en tot voor kort In Nederland. Aan deze min of meer unieke uitzonderingspositie is een eind gekomen en daarmee zullen we moeten leren leven. Dat aan deze unieke uit zonderingspositie eens een eind moest komen, is niet zo verwonderlijk, aan gezien de ziekte vooral in Duitsland en in de Oostbloklanden uitgebreid onder de in 't wild levende vleeseters, voor al vossen en dassen, voorkomt. En het is te begrijpen dat, wanneer deze ziek te onder de in het wild levende dieren voorkomt, ze moeilijk, zo niet onmo gelijk, te bestrijden is. Vossen en das sen komen zelden in aanraking met mensen, maar wél met loslopende hon den of katten. Hoe makkelijk verplaat sen we óns niet en nemen we ons trouwe huisdier mee, om hem door de bossen en heidevelden te laten hollen. De loslopende hond komt wél in aan raking met vos of das en zo kan de hondsdolheid zich makkelijk verplaat sen naar het westen. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de hondsdolheid (rabies) met een snelheid van 50 kilometer per jaar westwaarts opdringt. In het oosten van Nederland, bij de Duitse grens, zijn 19 gevallen van hondsdolheid bij vossen geconstateerd. Men verwacht dat de uitsluitend onder de vossen heersende hondsdolheid zich dit jaar zal uitbrei den en zich langzamerhand meer naar het westen zal verplaatsen. De ziekte wordt gewoonlijk overge bracht door een beet van een ziek dier (in het stadium waarin het zieke dier agressief is) op een ander dier en de mens. Wordt een mens gebeten door een dolle hond, dan komt er met het speeksel van 't dier, virus in de wond. Dit virus trekt via de zenuwbanen naar de hersenen en geeft daar een ontsteking met een fatale afloop. Het is de verdienste van Pasteur ge weest, dat mensen die door een dolle hond gebeten zijn, nog gered kunnen worden, mits zij zich direct tot een huisarts wenden. Deze mensen worden met een gemodificeerd (minder kwaad aardige stam) virrusstam besmet, door een tiental injecties rondom de navel, vóórdat het kwaardaardig virus in de hersenen aangekomen is. Van belang is het verder óók, dat wanneer men door een verdachte hond gebeten wordt, 't dier dan opgespoord wordt, zodat men het kan opsluiten. Men kan dan zien of het dier werke lijk aan hondsdolheid lijdt; blijft het in leven, dan is er geen sprake van hondsdolheid. Iemand die gebeten is, moet wel direct met veel zeep de wond goed uitwas sen. Buiten een uitbraak in de jaren 1921- 1923, heeft men in Nederland nauwe lijks met hondsdolheid te maken ge had. In 1962 kwam de ziekte plots in Amsterdam voor, daar gebracht door een via de haven ingevoerd dier. Ze kostte toen vijf mensen het leven. Van enige paniek situatie is op het moment absoluut geen sprake. Vele Tijdens hun eerste optreden als nieu we groep ontvingen de dansmarie kes uit handen van Prins Wulf I hun eerste decoratie. Foto Herman van Dam een bekend artiest zijn medewerking aan de avond zou verlenen. Het bleek al ras, dat het bestuur een goede greep had gedaan, want toen een maal de bekende zanger Jaakie Schram het podium betrad, was de heksenketel compleet. Zijn gezellige meezingers met als klapstuk „Glaas je op, laat je rijden", brachten letter lijk iedereen op de dansvloer. Toen het feest om ongeveer 2 uur was beëindigd, stond buiten de bor relbus" gereed, waarvan vele feest gangers dankbaar gebruik maakten. sief penning en bijbehorend certifi caat voor binnenlands gebruik. De dierenarts zal vóór de enting vra gen of deze gegeven moet worden voor binnenlands óf buitenlands gebruik. Wil men zijn hond fnee naar het bui tenland nemen, dan heeft men een in ternationaal certificaat nodig, waarvan de kosten (administratie en leges) ho ger zijn. Via certificaat en penning is controle mogelijk. Wordt na 1 mei een hond zonder penning aangetroffen, dan zal deze terstond ingeënt moeten worden, uiteraard voor rekening van de eige naar, die bovendien de kosten van een proces-verbaal wacht. De respectievelijke adressen van de plaatselijke dierenartsen (met de nor male spreekuren) waar u op de eerder genoemde data terecht kunt, zijn: Mej. F. Gelderman, Bosstr. 17, spreek uur maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 13 tot 14 uur en van 18 tot 19 uur. Mevr. A. A. van Knapen-De Jong, Ere prijsstraat 23, spreekuur maandag tot en met vrijdag van 19,30 tot 20 uur. R. E. Komijn, Wilhelminalaan 6, spreekuur maandag tot en met vrijdag van 12.45 tot 13.15 uur en maartdag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 19 tot 19.30 uur. Groepspraktijk Amersfoort op 't asiel van de Soester Dierenbescherming, Klein Engendaalweg 36, spreekuur woensdagmiddag 15.30 tot 16.00 uur. Virusinfectie Hondsdolheid is een acute en bijna al tijd de dood tengevolge hebbende vi rusinfectie, waarvan het ziektebeeld zich uit door verschijnselen van be- wustzijnstoornissen, agressiviteit later overgaand in verlamming en dan ten slotte de dood tot gevolg heeft. De in cubatietijd, de tijd tussen de besmet- Voor reeds geënte dieren moet men rekening houden met de bepaling dat de enting voor binnenlands gebruik slechts twee jaar geldig is. Het dier moet dan tijdig worden herent. De kosten voor deze „verplichte" en ting zijn landelijk vastgesteld op twin tig gulden (contant te betalen), inclu- diersoorten kunnen aan hondsdolheid ten gronde gaan, maar tot nu toe is rabies alleen bij vossen vastgesteld. De meest voorkomende slachtoffers van vossen zijn honden en katten, maar worden ook plantenetende dieren zo als koeien, schapen en reeën gebeten, dan zullen ook die dieren aan de ziek te overlijden. Door nu alle honden te enten zorgt men in de eerste plaats dat deze goede huisvriend niet aan deze ziekte be zwijkt en legt men bovendien een bar rière tussen de „rabiede" Qiondsdolle) vossen en de mens. De overheid is attent en nam met het oog daarop de maatregel met de ver plichting tot enten. Vóór 1 mei De verplichte enting geldt alléén voor honden ouder dan vijf maanden en dan alleen honden die (ogenschijnlijk) gezond zijn. Het is daarom dringend te adviseren om uw hond te laten in enten b(j uw eigen dierenarts, omdat hij bekend is met eventuele ziekte van uw huisdier. Een Nederlandse militair, ergens kam perend langs de oostgrens, werd door een dolle vos gebeteneens temeer een bewijs dat de golf ons land bereikt heeft. Het is daarom tijd voorzorgs- mar^Telen te gaan nemen in de eer ste plaats ter bescherming van onze huisdieren. Het enten van mensen op grote schaal, uit voorzorg (preventief) zoals nu bij honden te gebeuren staat, is (nog) niet aan te raden. Er is een risico aan ver bonden voorwat betreft bijverschijnse len, hoewel de vaccins de laatste jaren verbeterd zijn. Voor honden is de en ting zonder enig risico.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1