Jhumfeelfcle mode Agenda Soester Gemeenschap Met raad en daad Maatschappelijk Werk Periodiek geneeskundig onderzoek autogordels® vast en zeker CDA-raadsleden verbaasd over reacties Wijkraad Bestemmingsplan Industrieterrein moet herzien worden Zonder prof. van Praag toch geslaagde Nutsavond Overzicht vaste aktiviteiten open bejaardenwerk te Soest/Soesterberg Trouwcirculaires {rouwkaarten Drukkerij Smit VRIJETIJDSKLEDING Soesterbergsestraat 70 Soest-Zuid BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Open Huis" VVD Brandweer Tel. 13333 POLITIE - TEL. 19444 ZIEKEN A ITO - TEL. 12727 Wenselijkheid hiervan wordt algemeen ingezien Tegen auto opgelopen beenbreuk Auto in de sloot Marechaussee greep inbreker in paleistuin Courantenreklaine is niet te vervangen I Soester Courant van donderdag 19 februari 1976 De beide CDA-raadsleden, de heren G. Stam en G. Oldenboom, die maandag avond de CDA-soos bijwoonden, toonden zich hogelijk verbaasd over de on gemeen felle reacties van de wijkraad naar aanleiding van de antwoordbrief op het hearing-rapport. De wijkraad hield begin vorig jaar een zestal bijeenkomsten met de be woners van Soesterberg en stelde over de bevindingen een rapport sa men. Vele zaken werden er in aange sneden, die door de raad, in de ja- nuari-vergadering van dit jaar, bij zonder kort en zeker niet tot tevre denheid van de wijkraad werden be sproken. De wijkraad besloot de antwoord brief als „onaanvaardbaar" te retour neren. De heren Stam en Oldenboom ver wonderde deze houding, temeer om dat in de CDA-fractie-vergadering de brief aan de orde geweest was. Toen bleek dat het CDA-wijkraadslid, de heer Van Rijthoven, van de inhoud op de hoogte was, heeft de raads-, fractie de brief met hem doorgeno men, zonder dat de heer Van Rijtho ven daar toen zijn misnoegen over kenbaar maakte. De felle reacties, ook van de kant van de CDA-leden in de wijkraad, verwonderde de heren Stam en Ol denboom daarom zeer. In een vol gend fractie-beraad zal de zaak on getwijfeld weer aan de orde komen, dachten de beide raadsleden. Naar de mening van architect H. Beekman moet het bestemmingsplan Indu strieterrein-Soest nodig herzien worden. Het plan is twintig jaar oud en idertyd werden de voorschriften gebaseerd op het onderbrengen van plaatse- selfjke bedrijfjes. In de huidige tjjd zijn die voorschriften niet meer hanteer baar. yDe heer Beekman merkte dit op tij dens de CDA-soos, die begin deze ■week in restaurant Van den Brink gehouden werd. Hij verklaarde nader, dat zijn opdrachtgever, TBS, een nieuw kantoorpand wil laten bou wen, maar dat de in de voorschriften vastgelegde goothoogte van zeven me ter, dat onmogelijk maakte. Beekman noemde die hoogte „belachelijk laag" en vond dat de bouwhoogte minstens tien meter moest zijn. Voorzover hem bekend voelen zowel het college van burgemeester en wethouders als de ambtenaren alles voor herziening van het bestemmingsplan. De CDA-leden zullen een en ander natrekken. Ook zonder Prof. H. van Praag, die te elfder ure door familie-omstandig heden verstek moest laten gaan, kan 't Nut toch terugzien op een bijzonder geslaagde avond. Zyn vervanger, drs. A. de Haas uit Amersfoort, zelf psycholoog en bo vendien trouw volgeling van prof. van Praag, slaagde erin zijn bijna 200 man tellende gehoor, te boeien. Eerst werd nog een poging onderno men prof. van Praag via de band te beluisteren, maar de geluidskwaliteit was dermate slecht, dat met volle in stemming van de zaal, drs. de Haas een geïmproviseerde lezing hield over, reïncarnatie. Na afloop van de avond kreeg drs. de Haas een langdurig applaus en veel toehoorders bedankten hem nog persoonlijk. Het Nut neemt zich voor, zowel prof. van Praag als drs. de Haas in het nieuwe seizoen nogmaals uit te no digen om dan te spreken over onder werpen als paranormale begaafdheid, yoga enz. Zwemmen: In het instuktiebad De Turf: elke maandagmorgen van 9.45-10.45 u. In instruktiebad De Geyser te Zeist (ingaande 1 september): elke vrijdag middag van 14-15 uur. Kegelen: In restaurant Darthuizen, elke dins dagmorgen van 10.30-12 uur. Gymnastiekkursussen Dinsdag van 10.30-11.15 uur in het Dorpshuis te Soesterberg (ing. 2 sept.). Dinsdag van 16-16.45 uur in gebouw Eltheto, Driftje 4a (ing. 2 sept.). Dinsdag van 16.45-17.30 uur in ge bouw Eltheto, Driftje 4a (ing. 2 sept.). Woensdag van 10.30-11.15 uur in ge bouw Credo bij de Julianakerk, Ju- lianalaan (ing. 3 sept.). Woensdag van 13.00-13.45 uur in het Verenigingsgebouw St. Joseph (ing. 3 sept.). Vrijdag van 15-15.45 uur in Braam- hage, toegankelijk voor alle inwoners. Alvorens aan één dezer aktiviteiten deel te nemen, raadplege men vooraf de huisarts. Zangkoor: „Vreugd door Zang", in het bejaar dencentrum Molenschot, elke dins dagmiddag vanaf 15 uur (ing. 2 sept.). Sociëteiten Maandag, 13.30 uur, in gebouw Tem po, Kostverlorenweg (bij industrieter rein), uitgaande van de Alg. Bond van Bejaarden. Dinsdag, 13.30 uur, gebouw naast de R.K. kerk, Rademakerstraat te Soes terberg (Piep noch Stok), uitgaande van het Par. Char, Centrum. Dinsdag, 14.30 uur, 1 maal per 14 da gen, zaal Julianakerk, Julianalaan, uitgaande van de Geref. Bejaarden- kring. Woensdag, 14 uur. Verenigingsgebouw St. Joseph, uitgaande van het Inter. Par. Char. Centrum. Woensdag, 14.30 uur, wijkgebouw El theto, Driftje 4a, uitgaande van de Herv. Kerk. Donderdag, 14 uur, 1 maal per 14 da gen, in De Hoeksteen te Soesterberg. uitgaande van de Alg. Bejaardenso ciëteit. Donderdag, 14 uur, zaal Emmakerk, Regentesselaan, uitgaande van de UW. Vrijdag, 14 uur, 1 maal per 14 dagen, naai Emmakerk, Regentesselaan, uit gaande van de Herv. Kerk. Dienstencentra „De Drie Eiken" te Soesterberg Welfare (handwerken) O.l.v. het Rode Kruis, elke maandag middag van 14.30-16.30 uur (ingaan de 1 september). Volksdansen Elke woensdagmorgen van 10.15-11.45 uur (ing. 3 sept.), Zangkoor Eike donderdagavond van 19.30-21.30 uur. Sociëteit Donderdags 1 maal per 14 dagen, in overleg met de Alg. Bejaardensocië teit (ing. 4 sept.). „HonsbeiTgen" te Soest \yelfare (handwerken) O.L.v. het Rode Kruis, elke maandag middag van 14-16 uur. O.l.v. van „De Zonnebloem", elke donderdagmorgen van 9.30-12 uur. Volksdansen Elke maandag. Tijdstip nog onbe- Biljartclub Maandag, woensdag en vrijdag, van 14-17 uur. Gespreksgroep Elke maandagmiddag van 13.30-16 u. Gymnastiek Dinsdagmorgen 9-.9.4Ö; 10-10.45 en 11- 11.45 uur. Woensdagmorgen 9-9.45; 10-10,45 en 11-11.45 uur. Bridge/klaverjassen OJ.v. de Ned. Bridge Bond, elke vrij dagmiddag van 14-17 uur. Edelsmeden, tekenen, schilderen enz. Hiervoor zie men het kursusprogram- ma van Artishock. Alle aktiviteiten binnen de diensten centra staan ook open voor alle om wonende bejaarden uit de wijk of het dorp of de omgeving. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie y li klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 LAMPEKAP - Kan ik een lampekapje maken uit een varkensblaas? Een ken nis deed dat en het lijkt precies perka ment. Antwoord: In fabrieken wordt het veel gedaan. U kunt het zelf proberen als u bij slager(s) of slachthuis een aantal varkensblazen kunt bemachti gen. Daar snijdt u banen van. Span die nat op een metalen frame. Bij het opdrogen komt de huid strak en glad te zitten. Neem het frame zo groot, dat dit perkament op behoorlijke af stand van de gloeilamp blijft, anders ontstaan er bij de plaatselijke ver hitting spoedig verkleuringen. De lam- pekap moet van boven en van onderen open blijven teneinde schroeien te voorkomen. TATOEËRING VERWIJDEREN - Ik heb me in m'n jonge, wilde jaren hier en daar in vreemde havens laten ta toeëren. Kan ik die meest opvallende figuren nu nog laten verwijderen? Antwoord: De gebruikte kleurstoffen zijn onoplosbaar, dus onzichtbare ver wijdering is niet mogelijk. Wel kan 'r tatoeage chirurgisch worden afge schaafd of uitgesneden. In plaats van de getekende huid wordt dan ter plaat se een stukje andere huid ingebracht. Deze transplantatie is kostbaar, laat toch de nodige littekens na en is niet overal uitvoerbaar. De huid voor de transplantatie moet op andere plekken worden weggehaald, zodat daar ook littekens ontstaan. Wij moet het af raden. SCHADE DOOR JOY-HIDING - Ie mand zonder rijbewijs heeft mijn auto zonder mijn toestemming gebruikt en een ongeval veroorzaakt. Komt de schade nu toch op mijn hoofd neer? Antwoord: Bij de W.A.-verzekeringen is de maatschappij verplicht, toege brachte schade aan derden uit te be talen, maar de verzekeringsmaat schappij kan het uitgekeerde bedrag weer verhalen op de bestuurder. Zijn adres is immers bekend, nu de politie geconstateerd heeft dat hij niet be voegd was een motorrijtuig te bestu ren. Bovendien is hij ook nog straf baar als hij onverzekerd reed. Bij all- risk polissen dekt de verzekering in de regel ook de evt. schade aan het eigen voertuig, maar u moet de polis er op nalezen of deze schade wel ge dekt wordt nu er door een onbevoeg de met uw wagen is gereden. PERSONALIA EMIGRANT - Waar vind ik de personalia van emigranten? Antwoord: De persoonskaarten van geëmigreerden bevinden zich in het Centraal bevolkingsregister, Heren gracht 23, Den Haag. OUDE RIDDERORDE - Ingesloten een tekening van een oude medaille met opschrift Napoleon enz. Is die soms van een echte Franse ridderorde af komstig? ZONNEGLOREN, telefoon 19144. 3e klasse: dagelijks 13.15-14.00 uur en 19.00-19.45 uur. 2e klasse A: dagelijks 13.15-14 30 uur en 19.00-20.30 uur. 2e klasse B: dagelijks 13.15-14.00 uur en 19.00-20.15 uur. Ie klasse: 13.15-14 45 uur en 19.00-20.30 uur. Kraamafdeling: als boven. Ie klasse echter 's morgens van 10.00- 11.00 uur. Kinderafdeling: 14.30-15.15 uur. 18.30-19.00 uur, alleen voor ouders. ZIEKENHUIS BAARN telefoon (02154) 7141 - 5831. dagelijks 14.30-15^00 en 18.30-20.15 u. Kraam af deline: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-20.15 u. Kinderafdeling: dagelijks 14.30-15.00 en 1730-19.00 u. ST. ELISABETH, AMERSFOORT telefoon (033) 22444. dagehjkY'14.00-14.30 en 19.00-19.45 u. Klasse afd.: dagelijks 11.00-11.30, 14.00-14.30 en 19.00-20.00 uur. Kraamafdeling: dagelijks 14.00-14.30 en 19.15-20.15 u. Kinderafdeling: dagelijks 14.15-14.30 en 18.30-19.00 u. DE LICHTENBERG, AMERSFOORT telefoon (033) 18341. 3e klasse: dagelijks 13.45-14.15 en 18.30-19.15 u. 2e klasse: dagelijks 13.45-14.30 en 18.30-19.30 u. Ie klasse: 11.15-12.00 uur, 13.45-14.30 uur en 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks resp. als 3e klasse en klasse afd. Psychiatrie: dagelijks 18.45-19.15 uur en dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag 13.45-14.15 uur. Hart bewaking: dagelijks 11.30-12.00 uur en 19.00- 19.30 uur. Aantwoord: Ja, volgens uw duidelijke tekening is dit het bekende Legioen van eer van Frankrijk uit de tijd van keizer Napoleon I. De waarde hangt sterk af van de staat, waarin de me daille bewaard is gebleven. Is de be schadiging onbetekenend, dan kunt u er enkele honderden guldens voor vra gen. Uit de tekening kunnen wij na tuurlijk niet opmaken, of dit exem plaar echt is. Wilt u dat weten, dan moet u ons de medaille toezenden, en wel aangetekend met aangegeven waarde. CHAMPIGNONS - Kunnen bij het diepvriezen van champignons geen giftige stoffen vrijkomen? Antwoord: Champignons worden zo danig geteeld, dat ze beslist niet giftig zijn voor de mens. Andere champig nons worden in de Nederlandse win kels niet verkocht. Invriezen is eigen lijk niet nodig, omdat de champignons elke dag vers te koop zijn. De teelt gaat het hele jaar rond. CHINESE MUUR - Jaren geleden ben ik in China geweest en heb toen ook een bezoek gebracht aan de Chinese muur. Als men mij er nu iets over vraagt, moet ik in veel gevallen het antwoord schuldig blijven. Zou u mij kunnen helpen aan wat nadere infor matie er over? Antwoord: De naam van de Chinese muur luidt in het Chinees: Wan-li-tsj' ang-tsj'eng; hetgeen betekent: muur van tienduizend mijlen. Het is 'n ver dedigingsmuur die als bescherming te gen de invallen van de nomadenvol ken in het noorden langs de noord grens van het eigenlijke China werd opgericht. Door verschillende keizers werd er aan gebouwd. Het grootste gedeelte ervan kwam tot stand onder de beroemde keizer Tj'in Sje Hwang-ti (overl. 210 vóór Chr.). In het begin van de Ming-dynastie werd de muur hersteld. De totale lengte is 2.450 km, om de 40 meter verrijst een wachtto ren. De breedte varieert van 6 tot 11 meter en de hoogte van 6 tot 13 meter. Het gedeelte in het noordoosten is ge restaureerd voor toeristische doelein den. 55 Het maandelijkse „open huis" van de VVD-raadsfractie wordt a.s. maandag 23 februari in het Dorpshuis te Soes terberg gehouden. Iedereen is daar welkom met vragen die het plaatse lijke bestuursbeleid betreffen. Frac tieleden zijn aanwezig voor zo moge lijk directe antwoorden, dan wel voor het noteren van vragen die een diep gaandere studie vereisen. Aanvangs tijd 20 uur. 20 februari: Opening EXPOSITIE in het Artishockgebouw met grafisch werk op papier en textiel van Wim van der Doef; aanvang 20.30 uur. Dagelijks van 14 tot 17 uur geopend, Steenhoffstraat 46. 23 FEBRUARI: Openbare vergadering onderwijscommissie in de dependance van het gemeentehuis, aanvang 14 uur. 23 FEBRUARI: Openbare vergadering Commissie Openbare Werken in het gebouw van gemeentewerken, Lange Brink weg 77; aanvang 16 uur. 23 februari: FILMVOORSTELLING over het werk van de Zonnebloem, o.a. welfarewerk en vakantieweken in „Honsbergen", Wiardi Beckmanstraat 475; aanvang 19.30 uur. Alle belang stellenden zijn van harte welkom. 24 FEBRUAHI: Lezing Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; onderwerp „Kamerplanten van grootmoeders tijd tot heden", door Jac. de Bruyn, kwe ker te De Meern. In De Rank, Soester bergsestraat 18; aanvang 20 uur. 26 FEBRUARI: Openbare vergadering Financiële Commissie in de dependan ce van het gemeentehuis; aanvang 19.30 uur. 26 FEBRUARI: Maandelijkse bijeen komst van de gespreksgroep Humanis tisch Verbond; aanvang 20 uur. Inlich tingen bij de heer J. de Leede, tel. 12843. 27 FEBRUARI: Karnavalsoptocht voor de schooljeugd; vertrek vanaf 't Dorps plein, Soesterberg; aanvang 13.30 uur. 27 en 28 FEBRUARI: Karnaval KVO in het clubhuis, Banningstraat, Soes terberg. 28 februari: STICHTING JEUGD WERK in het officierscasino, kamp weg, Soesterberg; aanvang 14 uur. 2 maart; Politiek Café Progressief Soest: PROEST. Onderwerp: „Ouder participatie in het onderwijs". ge spreksleidster Leidje Tomassen In Café D' Oude Enghe, Middelwijkstraat 2; aanvang 20 uur, 3 maart: Openbare VERGADERING Soester Gemeenschap ten huize van Anke van Dusseldorp, Veenbesstraat 604; aanvang 20.30 uur. 4 maart: Openbare VERGADERING commissie maatschappelijk werk in de dependance van het gemeentehuis; aanvang 19.30 uur. 4 maart: KONTAKTAVOND „Vogel vrienden" in Café D' Oude Enghe, in gang Koffiehuis, Middel wijkstraat 2; aanvang 20 uur. 6 maart: LEES EN LUISTERAVOND in de soos van het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, aanvang 20.30 uur. Entree 1, 7 maart: KAMERCONCERT in het Artishockgebouw met Anja van Wijk, sopraan en Christian de Bruyn, piano. Steenhoffstraat 46, aanvang 15 uur. 8 maart: KONTAKTMIDDAG U.V.V. in het Oranje Hotel, Burg. Grothe- straat 70; aanvang 14 uur. 9 maart: BIJEENKOMST van de Am- nesty-schrijfgroep in het Amnesty- centrum, Middel wijkstraat 72. Ge* zamenlijk schrijven voor gevangenen. Belangstellenden zijn van harte wel kom tussen 30 en 22.30 uur. Het stemt tot cynisme dat in een land waar ook een halfbakken kunstenaar een bijstandsuitkering kan krijgen en ielere profvoetbalclub een fikte over heidssubsidie tocheert, instellingen als de Ndcrlandse Hartstichting en hef Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding) nog de straat op moeten om aan voldoende gelden te komen. Wordt er met projecten, die voor een hele kleine groep van belang zijn, soms met geld gesmeten, zodra het gaat om pro jecten, onderzoekingen etc., die van vitaal belang zijn voor de volksgezondheid, dan wijst men op de hoge kosten en kan alleen een collecte soms nog uitkomst brengen. Het staat wel vast dat bijvoorbeeld een periodiek geneeskundig onderzoek er toe zou leiden, dat ernstige aandoeningen (bijv. kanker, ziekten van het vaat stelsel, hartafwijkingen etc.) in een vroeger stadium ontdekt zouden worden, waardoor de kans op herstel aanzienlijk groter wordt. Maar zo'n periodiek onderzoek vergt veal mankracht en kost veel geld, ook al ligt het in dc lijn der verwachtingen dat een deel van deze kosten kunnpn worden „terugver diend" juist door de vroege opsporing van ernstige aandoeningen. Anderzijds moet er ook een perfecte administratie komen die de risicodragers moet blijven volgen. Helaas is het periodiek onderzoek in ons land nog nauwelijks van de grond gekomen. Preventie nog nauwelijks op gang gekomen „Voorkomen is beter dan genezen" is een oud gezegde, dat zeker ook op de geneeskunde van toepassing is. In bre de kring heerst het besef, dat de ge zondheidszorg in ons land zich veel meer zal moeten richten op preventie van ziekten. Zó kan door. een vroege diagnose van verschillende ziekten de patiënten veel ellende worden be spaard, terwijl dit op langere termijn ook kostenbesparend zal kunnen wer ken. Preventief onderzoek is daarom z< van belang, omdat het bekend is dat sommige ernstige aandoeningen als kanker en hart- en vaatziekten beter behandeld kunnen worden in 'n vroeg stadium. Om maar een voorbeeld tc De 8-jarige Richard de B. brak zijn been toen hij vlak bij huis onvoor zichtig de straat overstak en door een passerende automobilistt werd aangereden. Richard liep achter een autobus langs de rijweg op op kwam toen plots voor de auto, bestuurd door de heer T. H. M. (27). Met de ambu lanceauto werd hij naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. De 30-jarige S. G. uit Eek en Wiel raakte op de A. P. Hil horst weg de macht over het stuur van zijn per sonenauto kwijt en belandde daardoor in de langs de weg lopende sloot. Het voertuig werd zwaar beschadigd. G. moest voor een tegenligger uit wijken en kwam daarbij met zijn voorwielen in de berm terecht. Hij. schoot vervolgens dwars de weg over en kwam in de sloot tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De marechaussee heeft een belangrij ke bijdrage geleverd in de oplossing van een inbraak die op klaarlichte dag gepleegd werd in een woning in Park Vredehof. Daar overliep de bewoonster bij thuiskomst twee mannen, die met een bijl een ruit in de voordeur hadden stukgeslagen om binnen te komen. De mannen sloegen op de vlucht., met achterlating van een personenauto, die later van diefstal in Bunnik af komstig bleek. Het direct door de politie ingestelde onderzoek, waarbij assistentie verleend werd door Baarn en de marechaussee, leverde al vrij spoedig resultaat op.- In de paleistuin werd de 21-jarige Th. van B. uit Utrecht aangehouden. De ander, de 20-jarige L. K. uit Driebergen, werd later in zijn woonplaats aangehouden. Beiden hebben een bekentenis afge- Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Soest. Afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp. straat 51, Soest, telefoon 19004. Spreekuur: maandag t.e.m. vrijdag 9-10 uur. Afdeling algemeen maatschappelijk werk Spreekuur: maandag t.e.m. vrijdag 9-10 uur; donderdagav. 19-19.30 uur. Spreekuur te Soesterberg in het Dorpshuis aan het Dorpsplein: iedere donderdagmorgen 9-10 uur afd. ge zinsverzorging en bejaardenhulp. 10.30-11.30 uur afdeling algemeen maatschappelijk werk. Maatschappelijk werk Protestants Sociaal Centrum. Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Tel. 033-10441. Adressen tc Soest Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155- 18140. Spreekuur van mevr. E. Kam per: dinsdag t.e.m. vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afd. hulp aan bejaarden en chron. zieken: Kantoor: Braamweg 34, tel. 02155 - 18140. Spreekuur Mej. J. Poortman: iedere donderdagmiddag van 14.00- 14.30 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst, afdeling maatschappelijk werk. Kantoor: Steenhoffstraat 5, telefoon 16744, toestel 322. Spreekuur maat schappelijk werker P. E. van Riessen, maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. Moeders voor moeders. Mevrouw G. van Benthem-Aartsen, Spoorstraat 9, Baarn, tel. 02154-5802. OPEN BEJAARDENWERK. Uitgaande van de Stichting Federa tieve Raad van het Bejaardenwerk Soest. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 9-10.30 u. Projektleider: A. F. van de Genugten, tel. 10607 (Honsbergen). „De Drie Eiken", Dienstencentrum. Dorpsplein, Soesterberg, tel. 03463- 1402. Spreekuur maandag t.e.m. vrij dag 10-12 uur. Leidster mej. A. H. Frankena. Warme maaltijdenvoorziening, infor maties bij de navolgende contact adressen: „Honsbergen" dienstencentrum Wiar di Beckmanstraat 475. Soest, telefoon 10607. Spreekuur maandag Le.m. vrij dag 9-10.30 uur A. F. v. d. Genuyken. Centrale administratie: Mevr M. O. Mulders- de Klerk, Kerkpad Nz. 54, tel. 13662. „Honsbergen": A. F. v. d. Genugten, leider dienstencentrum. W. Beckman straat 475, telefoon 10607. Soestdük: Mevr. G. Mick-Luypen, Nassaulaan 4, tel. 15592. Soest-midden: mevr. M. A. Jansen- Moesenbroeck, Kerkpad N.Z. 57, tel. 15588. Soest-zuid: mevr. S. Steendijk-Geer- lings Bartolottilaan 16, tel. 16389. Soesterveen: A. van Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, telefoon 14782. Soesterberg: Mevi. N. van Dijk- de Waal, Moerbessenberg 7, tel. (03463)- 2322. b.g.g. (034631-1710. Hulpdienst Soesterberg Telefoon 1789 - 1768 - 1777 - 1636 1280 op werkdagen van 8 tot 10 uur. Bejaardcnwacht Soest Bereikbaar via de telefoonnummers 15127 - 12947 - 13202 - 14782. Ook voor informatie betreffende pe- dicuredienst, koffie-ochtenden, zang koor, zwemuur, gymnastiekcursussen, sociëteiten, kaartmiddagen. kegelen. Telefonische hulpdienst 't Gooi 02150-45555. 24 uur per dag. Hulpcentrale Soest Telefoon 19999 's morgens tussen 9 en 12 uur. Stichting rechtswinkel, Amersfoort, Bergstraat 25, Amersfoort. Geopend: maandagav. 19-21 uur; don derdag 15-21 uur. Meezorgende gesprekshulp F. J. Wertwijn, cur.-psycholoog. Spreekuur volgens afspraak. Walra ven van Hallhof 26, tel. 02155-10923. Vertrouwenspersoon Stichting Organisatie Gescheiden Mensen Soest Spreekuur volgens afspraak. Walra ven van Hallhof 26. tel. 02155-10923. Nieuweweg-hoek Smitsweg, van 20-21 noemen: patiënten, bjj wie tijdens een periodiek bevolkings- of bedrijfsonder- zoek longkanker werd geconstateerd, zouden volgens de medische literatuur betere genezingskansen hebben dan patiënten met dezelfde aandoening, die pas als zjj echt klachten hebben de dokter consulteren. Afgezien van dit longonderzoek is het preventief onderzoek in ons land nog nauwelijks op gang gekomen. Geluk kig heeft de Tweede Kamer onlangs voor het preventief onderzoek van baarmoederkanker meer geld beschik baar gesteld en zijn enkele consul tatiebureaus voor TBC bezig aan een experiment voor preventief hartonder- zoek. Maar in het belang van de volksge zondheid zou het natuurlijk heel wat effectiever zijn wanneer alle mannen en vrouwen boven een bepaalde leef tijdsgrens regelmatig aan een perio diek geneeskundig onderzoek zouden worden onderworpen. Ongetwijfeld zouden dan veel aandoeningen tijdig kunnen worden ontdekt, waardoor ze middels 'n goede begeleiding de nood zakelijke aandacht zouden kunnen krijgen. Aandacht, die nu vaak komt als het te laat is. Particulier De wenselijkheid van periodiek ge neeskundig onderzoek leeft waarachtig niet alleen bij degenen, die werkzaam zijn in het veld van de volksgezond heid. Ook het grote publiek raakt meer en meer van deze wenselijkheid, om niet te zeggen noodzaak, doordrongen. Heel wat mensen zijn zelfs bereid om een aardige som op tafel te leggen om hun algemene gezondheidstoestand te laten loorlichten, al was het alleen maar om zichzelf weer voor een tijd gerust te kunnen stellen. Er zijn dan ook particuliere organisaties, die tegen betaling aan dit verlangen voldoen. Maar met deze ontwikkeling kunnen we niet erg gelukkig zijn. In de eerste plaats zit het er in aal alleen de meer welgestelden bij deze organisatis aankloppen en in de twee de plaats is periodiek geneeskundig onderzoek alleen dan zinvol, wanneer degenen, bij wie aandoeningen zijn ontdekt, een goede zinvolle begeleiding krijgen. Consultatiebureaus Kortom, er dient een goed geoutileerd apparaat te worden opgebouwd dat zorgtdraagt voor de begeleiding van degenen, bij wie via het periodiekon- derzoek afwijkingen zijn geconstateerd. B\j voorkeur dient hier gedacht te worden aan een plaatselijke aanpak temidden van de bevolking, in het raam van een landelijke organisatie. En laten we nog over zo'n organisatie beschikken ook! Wij doelen hier op dc consultatiebureaus voor tuberculo sebestrijding, die, nu de TBC praktisch een overwonnen ziekte is, na bijscho ling van hun staf zouden kunnen wor den „omgeturnd" tot een apparaat, dat wordt ingezet voor de preventieve be strijding van voor de volksgezondheid bedreigende aandoeningen, o.m. coro naire hartziekten. Met enkele bureaus zijn reeds experimenten ondernomen, die een voortzetting en uitbreiding rechtvaardigen. In het blad Medisch Contact hebben vorig jaar de hartspecialisten prof. Arntzenius en prof. De Haas reeds voor een dergelijke „ombouw" van de consultatiebureaus gepleit. Zij meende dat deze bureaus vanwege hun kennis en ervaring met bevolkingsonderzoe ken,hun regionale spreiding en hun vertrouwen van publiek en artsen bij uitstek geschikt zouden zijn om bij het preventief geneeskundig onderzoek en de begeleiding van deze patiënten een centrale roi te vervullen. De kosten die dit mede zou brengen, achtten deze specialisten geen bezwaar, omdat hun inziens de subsidiëring van deze bu reaus, zelfs al zou die aanzienlijk moe ten worden verhoogd, in het niet zinkt bij de financiële schade die de ge meenschap tengevolge van ernstige ziekten (b.v. hartinfarct) lijdt.

Soester Courant | 1976 | | pagina 7