„Spang" en „Oekoe" officieel in gebruik genomen Commissie openbare werken schuift beslissing afsluiten Eigendomweg van zich af Voorplan Utrecht-Oost nog zes alternatieven Plannen voor restauratie van het veerhuis aan de Kleine Melm Bezuinigen is noodzakelijk •r Donderdag 26 februari 1976 54e jaargang no. 28 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Gedeelte bosfietspad krijgt asfaltwegdek Boomchirurgen bekijken Soester bomenbestand Op 12 april inspraakavond in Soest 'A Plaatsgenote in Zambia verongelukt Kinderboerderij open voor peuters SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 5.00. Buiten Soest per kwartaal 10, Verschijnt iedere donderdag. De twee stacaravans by „Het Witte Huis" aan de Birkstraat, die de mooie namen kregen „Spang" en „Oekoe" (drukke hoek) zyn zaterdag officieel in gebruik genomen. De burgemeester trok daartoe, onder toeziend oog van de wethouder Hoekstra en Plomp, van de raadsleden mevrouw Oranje, Jan Vis ser en J. van den Brakel, alléén het doek weg van het bord „Spang" omf vervolgens samen met wethouder Plomp het bord „Oekoe" te onthullen. De beide caravans zijn al geruime tijd in gebruik bij de Stichting Jeugdzorg Soest, die er de rijksgenoten uit Su- rinme in opvangt en bezig houdt; in Spang" de ouderen; in „Oekoe" de jeugd. Jeugdzorg stelde er twee leiders bij aan, waarvan de heer W. G. Gilds, zelf Surinamer, vele jaren in Suriname als sociaal werker zijn sporen verdien de. De heer D. van den Brink was reeds werkzaam bij Jeugdzorg en met name in het clubhuis De Praatpaal. Het officiële gezelschap werd door de beide leiders rondgeleid. Bij „Oekoe" werden zij spontaan toegezongen door Surinaamse Jeugd, die het Surinaamse Volkslied ten gehore bracht. Acte de presence gaven ook de heer J. Breddels, directeur van het Cen traal Bureau Vestigingsbeleid Rijks genoten; de heer N. van Vliet Hoofd van de afdeling Welzijn opvang Rijks genoten en het Tweede Kamerlid van de-PPR, de heer Michel van Winkel. Veel indruk op de kinderen zal onge twijfeld gemaakt hebben de aanbieding van een bolderwagen op luchtbanden, aangeboden door de leerlingen van het Prot. Christ. „Griftlandcollege". Zij spendeerden er hun St. Nicolaasactie aan. De wagen viel bijzonder goed in de smaak en werd direct in gebruik genomen. In „Spang", die als huiskamer is inge- lieren, wordt geoefend voor toneeluit richt, wordt bijles gegeven aan scho- voeringen en gezelligheidsspelletjes ge daan; „Oekoe" is meer het terrein voo handarbeidende jeugd. Toch worden ook daar lessen over Nederland gege ven en niet te vergeten druk geoefend voor „Phagda", het Surinaamse feest met de bedoeling vrede te maken; vre de met iedereen. Met kennersoog bekeken de burgemeester en het raadslid mevrouw Oranje breiwerken in „Spang". De leden van de commissie openbare werken hebben de beslissing voor het nemen van een verkeersmaatregel voor' het tweede gedeelte van de Eigen domweg, voor zich uitgeschoven. Een alleszins aanvaardbare voorlopige op lossing, aangedragen door de CDA-er Stam, voorlopi** eenrichtingsverkeer in u voeren, werd (nog) niet aangenomen. Men wil wachten tot dc riolerings werkzaamheden van de Den Blieklaan (tot aan de Bosstraat) voltooid zyn. Naar de verwachtingen zal dat vóór de vacantie zo zyn. Knelpunt in het gesprek werd de toezegging aan kopers van woningen langs de Eigendomweg en Scalmeij er- pad, dat dit gedeelte van de Eigen domweg, voetgangers en fietsersdo mein zou worden. Daarmee wil de commissie rekening houden, 3l stond er tegen over een toenemende ver keersdrukte door de nieuwe wijk Overhees. Men is van mening dat de Obrecht- straat en de Van der Weydensetraat zich niet lenen voor doorgaand ver keer, alhoewel bij de opstelling van het plan Overhees reeds rekening ge houden kon worden met de afsluiting van de Eigendomweg. De heer J. v. d. Brakel (PvdA) meende in eerste instantie dat de Eigendomweg al geen functie meer kon vervullen als verkeersweg. De rijweg was te smal en er ontstonden te veel gevaarlijke situaties voor voetgangers en wielrijders. De heer Stam (CDA) wilde daarom, mogelijk voorlopig, eenrichting ver keer ingevoerd zien met dien ver stande dat gemotoriseerd verkeer komende van de Koningsweg en be stemd voor richting Den Blieklaan er gebruik van zou kunnen blijveD maken. Naar de mening van de heer Stam kon dan ook de verkeers- ontwikkeling bekeken worden. Gaat men inderdaad door de wijk Over hees? Jan Visser (PS) en ook de heer Van den Brakel sloten zich bij hem aan. Een acute maatregel was gewenst met het oog -*o het behoud van de langs de weg staande bomen, die ver loren dreigden te gaan door ver stikking van de grond. Ook daarom kreeg de heer Stam bijval, omdat het wegdek ingekort kon worden voor eenrichtingsverkeer. De heer G. Aalst (VVD) wilde echter eerst meer weten over de werkelijke toestand van de bomen. Waren die nog wel te redden; en zo niet,, waan om dan de weg niet gereconstrueerd nadat de bomen verwijderd waren. T" Vorige week reeds zijn boomchirurgen uit Sliedrecht in Soest doende geweest met de verzorging van de oude bomen. Als eerste werd de grote beukeboom bij de sporthal Beukendal behandeld. De beuk was er slecht aan toe, door dat indertijd nogal wat grond uit de directe omgeving van de stam ver plaatst werd, toen de sporthal ge bouwd werd. Men hoopt dat de beuk gered kan worden. Aandacht kreeg ook de Wilhelmina- boom in de bocht van de Burg. Gro- thestraat en Van Weedestraat. Dode takken werden eruit gehaald en er werd mest bij de wortels gespoten. Dat gebeurde door in de omgeving van de wortels gaten in de grond te boren, waarlangs de mest toegevoerd kon worden. Alle oude bomen zullen onder handen genomen worden, óók de oude-boom achter de Oude Kerk en bijvoorbeeld de bomen langs de Eigendomweg. Voor deze voorziening kent de meentebegroting de post: verbetering milieu laanbomen. Van deze post werden enkele jaren ge leden de gatentegels bij de laanbomen gelegd. Soest zorgt voor z'n bomen. Er wordt bij ons niet met de (botte) bijl maar met 't operatiemes gewerkt. Zijn fractiegenoot de heer Hilhorst voelde meer voor afwachten, moge lijk zelfs tot het verkeerstructuur- plan van het ontwikkelingsplan ge reed was. Dat voorstel werd aange nomen alhoewel nog duidelijk werd, dat in het bestemmingsplan Soest- Zuid dat gedeelte van de Eigendom weg de bestemming „voetgangers en rijwielpad" Jekregen heeft Men wilde zich niet direct onttrekken aan gedane toezeggingen en het be stemmingsplan, maar men was er ook geen voorstander van, wijk Overhees, meer verkeersdrukte te geven, dan waarop de wegen berekend zijn. Een beslissing werd daarom uitge steld. Oversteekplaats Geheel eens waren de commissiele den het met het voorstel voetgangers oversteekplaatsen aan te leggen op de Koningsweg, tussen Varenstraat en Obrechtstraat, én op de Klaarwater- weg nab(j de lagere school „De Scha kel". By deze laatste v.o.p. zal ook een hekwerk worden aangebracht om te dwingen van de oversteekplaats gebruik te maken. Aan de situatie op de kruising Soes- terbergsestraat - Vondellaan - Ossen- damweg zal niets veranderen. Er zal geen wijziging komen in de voorrang, zoals door de ambtelijke verkeers- commissie werd voorgesteld. De commissieleden waren het met de heer J. van den Brakel (PvdA) eens dat de verkeerslichten langer moes ten blijven branden; „tot 's avonds een uur of elf". Volgens Van den Brakel zouden er heel wat uurtjes voorbij zijn, voordat de voor verbe tering uitgetrokken 11.000 gulden op waren. Hij zat met zijn bewering ge heel op de lijn van wethouder Hoek stra, die zich met de zienswijze van de commissie kon verenigen. Rijwielpaden Voor een bedrag van 40.000 gulden zal een gedeelte van de fietspaden in de gemeentebossen verhard worden met lavalith, een materiaal dat ook de provincie voor haar fietspaden ge bruikt. Buiten dat zal het stukje bosfiets pad tussen Foekenlaan en Schapen drift een asfalt wegdek krijgen, om dat dit gedeelte van de fietspaden bijzonder druk gebruikt wordt. De paden worden niet breder dan 1.20 meter, In het voorontwerp van het streekplan Utrecht-Oost, dat in de maanden maart en april in zes Utrechtse gemeenten ter discussie wordt gesteld, heeft de provincie aangegeven hoe de ontwikkeling volgens haar zou moeten wor den. Maar by vergelijking blijkt dat de uitgangspunten van natuur en land schap, van land- en bosbouw en van de openluchtrecreatie niet op elkaar aansluiten. Daarom stelde de provincie drie „groene" alternatieven op, waar in steeds de inrichting van het landelijk deel een ander accent kreeg. Die alternatieven zyn weer geconfronteerd met de voorgestelde ontwikkelingen van de bevolkingsgroei en dat heeft weer geleid tot zes alternatieven. Bij bestudering van het plan, zelfs van de beknopte versie, valt op dat de plannenmakers enerzijds de boeren niet onnodig willen lastigvallen, ze de natuur niet willen vernielen en vast gesteld wordt dat de recreatiegebieden overbezet zijn. Het bezoek is zelfs zo groot dat er grote kale plekken zijn ontstaan zoals bijvoorbeeld, volgens de opstellers van het plan, in de bossen van de Lage Vuursche, de Soesterdui- nen en het Landgoed Den Treek. Anderzijds moet men uiteraard reke ning houden met bevolkingsgroei, die becijferd wordt op 30.000 natuurlijke aanwas en 40.000 migranten. Voor de oplossing van 't huisvestingsprobleem heeft de provincie nog geen keus ge daan, maar er zijn twee mogelijkhe den: a. de natuurlijke groei wordt ge concentreerd in Amersfoort, Veenen- daal en Leusden, waarnaast de andere gemeenten slechts onder stringente voorwaarden voor eigen woningbehoef- mogen bouwen, en b. de natuurlijke groei wordt over alle gemeenten ver deeld en de 40.000 migranten zullen voornamelijk gehuisvest worden in Amersfoort, Soest, Veenendaal en Leusden. In beide oplossingen is als uitgangs punt genomen een sterke concentratie van het wonen in speciaal daarvoor aangewezen groeisteden. Met de bouw van 3000 tot 6000 huizen tussen Baarn en Soest, zou Soest, bij een gemiddelde woningbezetting van 3,3 minimaal 9.900 of maximaal 19.800 migranten gaan huisvesten, of wel V« of de. V: van het totaal in het gebied te ver wachten aantal. Daarvoor zou natuurgebied opgeofferd moeten worden, dat bovendien in ge bruik is bij boeren „die men niet on nodig wil lastig vallen", nog afgezien van de recreatie-problemen. En wat daarbij te denken van de ar gumentatie, die de provincie gebruikte om bezwaarden tegen de bouw van het Baarnse Ziekenhuis in het Maar schalksbos, te overtuigen dat nieuw bouw aan de Torenlaan niet kon. De provincie zei toen: „dat tegen het oprichten van het ziekenhuis op het terrein aan de Torenlaan in de eerste plaats een bezwaar van planologische aard bestaat wegens de „aantasting" van de ruimte tussen de bebouwing van Soest en Baarn en omdat een ge bouwencomplex van de vereiste hoog te en omvang de „Naald" zou over schaduwen"; en verder: „dat ook de nabijheid van het nieuwe lyceum en vooral het feit, dat dit terrein door de spoorbaan gescheiden is van de be bouwing van Baam, als ernstige be zwaren aangemerkt moeten worden"; en ook „dat de gesteldheid van het terreingedeelte nabij de Praamgracht ongunstig is". Alternatieven De zes alternatieven die de provincie opstelde kunnen alsvolgt worden aan gegeven: 1. relatief geringe verstedelijking, met nadruk op natuur en landschap; 2. idem, met nadruk op land- en bos bouw; 3. idem, met nadruk op recreatie; 4. tamelijk sterke verstedelijking, voor al in de grote kernen, met nadruk op natuur en landschap; 5. idem, met nadruk op land- en bos bouw; 6. idem, met nadruk op recreatie. Deze zes alternatieven moeten de kern vormen van de besprekingen op de in spraakavonden en zijn eigenlijk de ba sis voor een verdere gedachtenwisse- ling over de uiteindelijke inhoud van het plan. Een keuze is uiteraard nog niet gemaakt, zij het dat bij de provin cie een voorkeur uitgaat naar alter natief vijf. Om de bevolking zoveel mogelyk ge legenheid te geven invloed op het plan uit te oefenen, zyn er inspraakavonden georganiseerd; voor Soest, Baarn en Eemnes op maandag 12 april in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lan ge Brinkwcg. Aanvang 20 uur. Na de inspraaak Na de inspraak worden alle opmerkin gen en suggesties van burgerij en ge meentebesturen nauwkeurig bekeken. Dan zal het dagelijks bestuur van de provincie een uiteindelijke keuze moe ten doen uit de zes alternatieven of een combinatie daarvan. Het voorontwerp wordt dan omgezet in het ontwerp-streekplan dat om streeks augustus 1977 gedurende twee maanden ter inzage zal liggen. Dan kan men bezwaren indienen en allen die 'n bezwaarschrift indienden, krij gen dan nog de gelegenheid om hun be zwaren in een openbare vergadering van de provinciale commissie Ruimte lijke Ordening nader toe te lichten. Het ziet er naar uit, dat dan in het voorjaar van 1978 het streekplan kan worden vastgesteld. Het volledige plan, dat ongeveer 300 zage op de secretarie van elk van de in het plangebied gelegen gemeenten. Het volldige plan, dat ongeveer 300 pagina's en bijna 50 kaarten omvat, kan ook besteld worden. Kosten 10 gulden. Het moet aangevraagd worden bij de bibliotheek van de provinciale griffie; Achter St. Pieter 20 te Utrecht telefoon 030 - 321632. „jZiïiaz/.ki,. In opdracht van de huidige eigenaar van het historische veerhuis aan de Kleine Melm, de heer Wijnands uit Baarn, heeft de Blaricumse architect, de heer J. Juffer een restauratieplan voor het pand gemaakt en de tekeningen ingediend by zowel de gemeente Soest als bij Monumentenzorg. Het veerhuis staat op de lyst van „beschermende monumenten in Soest". De geschiedenis van het veerhuis gaat terug tot 1681, het jaar waarin het pand gebouwd werd. De bekende Soester auteur, E. Heupers, schrijft erover in zijn boek „Beeld van Eem- land": „In 1681 werd op de Nieuwe- of Kleine Melm te Soest een veerhuis annex herberg gebouwd met finan ciële steun van de bekende Soester inwoonster Juffrouw Jacoba Victoria Bartholotti van den 'Heuvel (1640- 1718), die 's zomers verblijf hield op haar buiten Heuvel-en-Daal te Soest gelegen en de winters voornamelijk te Amsterdam doorbracht. Mede doordat de Oude Melm niet meer geschikt werd bevonden voor het lossen en la den van schepen werd naar een nieu we kade uitgekeken. Daarom liet men het oog vallen op de Nieuwe Melm, die hoe langer hoe meer door schip pers in gebruik werd genomen, omdat zij geen moeilijkheden opleverde." De moeilijkheden betroffen ook toen al de diepgang. In 1929 werd beslo ten de vaargeul van de Eem tot een diepte van 2.70 meter en een breedte van 15 meter uit te baggeren. In 1932 was dat werk voltooid en vva? de Eem bevaarbaar voor schepen tot 500 ton. In 1681 echter, was het juffrouw Bar tholotti niet ontgaan dat de schippers meer gebruik maakten van de Nieuwe (Kleine) Melm en zij nam, in samen werking van het gemeentebestuur van Soest, i.c. „Het Gerecht", het besluit het veerhuis te bouwen. In 't „Resolutieboek" van Soest uit die jaren, wordt de stichtingsakte opge nomen. Men gaat accoord „overmits het tegenwoordigh een ijdel ende lee- digen plaets is". De akte werd op 4 juli 1681 ondertekend door Jacoba Victoria Bartholottij, Dirk Reijerse, Claes Zegertsz Schouten, Marten Hen- drikz, Thonis Jansz, Harmen Steen- wijck, Cornelis Meeusz, Gerrit To- masz. Aert Huybertsz en Hendrik Wulfertsz. Er werden bij de stichtingsakte con dities gesteld; enerzijds door juffr. Bartholotti, vrijstelling van betaling van 't logijsgeltvoor den duur van twaalf jaren; anderzijds door het Ge recht van Soest, dat de herbergier te goeder naam en faam bekend moest staan en dat hij niet mocht tappen Het veerhuis annex café aan de Kleine Melm. aan jonge mannen, die moeilijkheden konden veroorzaken. Men wilde voor komen dat reizigers die de herberg aandeden, overlast werd aangedaan. De Kleine Melm kreeg toen hoe lan ger hoe meer betekenis als overzet veer tussen Hoogland en Soest. Architect Juffer wil het pand zoveel mogelijk in de oude staat herstellen, alhoewel hij een handicap heeft dat er weinig gegevens van bekend zijn. Er is door de loop der tijd, voor zover men heeft kunnen nagaan, wel het een en ander aangebouwd, maar nooit was er sprake van een restau ratie. Het pand staat officieel geboekt als een „gepleisterd dwarshuis". De restauratie zal voornamelijk bin nen plaatsvinden. Het café is gesloten en buiten gebruik. Het woongedeelte is nog bewoond. De heer Juffer hoopt nog dit jaar te kunnen beginnen. Dat hangt overigens af van het afkomen van overheids subsidie. De architect heeft in Soest 2ijn restauratiesporen reeds verdiend. Hij knapte het pand van De Drie Ringen op. De huidige eigenaar, de heer Wij nands, is de schoonzoon van de be woner van het Veerhuis, de heer W. van den Heuvel. Bij Soesters is heli café bekend als „Zwarte Willem". De meerjarencijfers van het Centraal Planbureau tonen aan, dat de slechts éénprocentsstijging die de regering voor de komende jaren wilde aanhou den, nog te hoog moet worden geacht. Minister Duisenberg (financiën) erken de: „Ik ben nog niet tevreden met het beeld dat dan ontstaat". Maar hij stelt ook, geen kans te zien om de collec tieve lasten met minder dan één pro cent te doen stijgen. Dat vergt namelijk van de rijksuitgaven al een bedrag van circa 10 miljard minder in de jaren tot 1980. En waar die vandaan te halen, zonder dat er aan alle en vooral aan progressieve kanten moord en brand geschreeuwd wordt! Natuurlijk zal het kabinet wel weer beginnen om een flink deel te halen daar waar de minste weerstand van verwacht kan worden, vooral bij de eigen achterban, namelijk het defen siebudget. Onze defensieve kracht zal men nog wel een stuk willen vermin deren, ook al zitten we eigenlijk al onder het minimum van onze Nato- verplichtingen en kan minister Vrede- ling een verdere afbraak dan ook nau welijks meer voor zijn rekening nemen. Maar let op, ze zullen er iets op vin den, met geruststellende woorden aan tonen, dat de verdere bezuinigingen de kracht van onze defensie niet zal aan tasten. Dat moet dan maar geloofd worden door iedereen, want er zit toch ook een KVP-staatssecretaris op het departement van defensie. Maar ook op andere gebieden zullen de uitgaven fiks beperkt moeten wor den, anders halen we die 10 miljard niet. En moet de rest nu voornamelijk komen uit een beperking op de sociale voorzieningen of uit de materiële over heidsuitgaven? Er is natuurlijk een (ambtelijke) com missie aan de gang om uit te zoeken op welke terreinen er wat te halen valt ter vermindering van de uitgaven en ten koste van welke belangen dat dan eventueel wel zou gaan. Maar over die belangen denkt men ln het kabinet alles behalve hetzelfde, waarbij dan ook nog het oordeel van de vakbonden groot gewicht in de schaal legt. Het enige positieve licht puntje in deze duistere affaire is, dat het kabinet er wel in zijn geheel van overtuigd schijnt te zijn, dat die éénprocentsoperatie minstens noodza kelijk is om ook in 1980 nog voldoende werkgelegenheid te behouden en de inflatie niet nog verder op te jagen. Wel komt minister-president Den Uyl dan toch nog eens verkondigen, dat de ontwikkeling van de economie zich gunstig laat aanzien, maar terzelfder- tijd dat minister Lubbers (Economische Zaken) weten, dat één procent eigen lijk onvoldoende is om de inflatie vol doende te beteugelen en het aantal werklozen niet nog meer te doen stij gen. Dat er op verschillend terrein fors ingegrepen moet worden, staat daar mee toch wel vast. De PvdA is er al een intern beraad over begonnen, want beloften uit vroe gere (welvarender) jaren komen nu op de tocht te staan. En dat net in het jaar vóór de verkiezingen! Men had zo graag nóg meer de eigen verantwoor delijkheid en zelfstandigheid willen verminderen door nog meer collectieve voorzieningen in te voeren. Die bevoog ding moet nu echter ook afgeremd worden, al wil men bepaald nog niet denken aan vermindering ervan. Neen, het grootste deel van de Nederlanders, gesteund daarin door de vakbonden, schijnt dat als grootse verworvenheden te beschouwen, waaraan niet meer ge tornd mag worden. Trouwens, waar het kabinet ook aan wil tornen, het zal grote teleurstellin gen en sterke tegenstand oproepen. De jongeren zullen het niet willen begrij pen. Die kunnen nog niet verder kijken dan vandaag en wat er daardoor over morgen staat te gebeuren zien ze dan wel weer. Naar wij vernomen hebben is onze plaatsgenote Miep van Dorresteijn (33) door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Uitgezonden als verpleegster door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, bracht zij zondagmiddag twee colle ga's vanuit Manse in Zambia naar een vergadering, op haar terugreis is zij door een onverklaarbare oorzaak over de kop geslagen en uit haar auto geslingerd. Leden van een missiepost hebben haar gevonden. Men is nu doende het stoffelijk overschot naar Nederland vervoerd te krijgen. T.z.t. zal in Soest de begrafenis plaatsheb ben. Met ingang van donderdag 4 maart a.s. is de kinderboerderij „De Vrije Teugel" voortaan iedere donderdag van 10 tot 12 uur open voor peu ters. Op deze donderdagochtenden kunnen de allerkleinsten onder be geleiding van moeders en vrijwilligers spelen en knutselen. Het is niet de bedoeling dat het een creche wordt en daarom zullen moeders onderling het toezicht regelen. De openstelling gebeurde op verzoek van de ouders in overleg met staf leden en bestuur.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1