Sluipverkeer over A P.Hilhorstweg kan op simpele wijze geweerd worden Wijkraad Soesterberg neemt gemeenteraad niet meer serieus Gemeenteraadsvergadering van de Gemeentehof REIZEN naar het BUITENLAND? Is dit uw kind? Meubelfabriek Oistervijk i Lissone- Lederwaren Giftshop Tassen Riemen Portemonnaies Sleutelhangers Koffers Lederen onderzetters Weinig behoefte aan godsdienstige vorming op openbare lagere scholen Openbare lagere school in Overhees half maart gereed Onze fotograaf maakte deze exclusieve foto. Gratis te verkrijgen in formaat 24x30 cm. bril-centrum SPECIAAL OPTIEK 4 maart: „Veilig in en om huis" ^vrij^2ang) ücioeg" Rommelmarkt aktiviteiten „Proest" over ouderparticipatie Rijverbod Soester Courant van donderdag 26 februari 1976 Vijf van de vijfentwintig raadsleden, waaronder wethouder mevrouw Van Stiphout-Croonenberg, woonden de februari-vergadering niet bij. Van Aalst van de VVD, mevrouw A. Greefhorst-Van Overdam en de heer P. Storimans van het CDA, alsmede de heere H. Goote van de PvdA, stuurden bericht van verhindering, maar daar stond tegenover dat de heer W. Blaauw van de VVD, na maanden afwezigheid er weer bij was. Afwe zig waren ook de leden van de wijkraad; de gebruikelijke deputatie was er niet en dat zal wel te maken ge had hebben met het feit dat zij vinden niet als volwaardig behandeld te worden. Kennelijk neemt de wijk raad de gemeenteraad niet meer serieus, maar desalniettemin vergaderde de gemeenteraad er niet minder vrolijk om. Jan Visser van Progressief Soest, de enige man die zich vertegenwoordiger van de oppositie mag noemen, was duidelijk in de contramine. Zo zelfs dat de burgemeester hem op een gegeven moment vroeg of aange tekend moest worden dat hij tegen de héle agenda was. Visser stemde vijf keer tégen en zag bovendien een motie, waarin hij vroeg ten behoeve van een nieuw te bouwen politiebureau een ontwerp-bestemmingsplan in ontwikkeliing te brengen, niet in behandeling ge nomen. Hij kreeg net zo min steun bij zijn interpellatie waarin hij vroeg om ter inzage legging van twee aan b. en w. gerichte offertes. Die offertes hadden betrekking op de kosten voor de inspraakbegeleiding. Wat de nieuwbouw voor het politiebureau betrof, ontrafelde de heer De Wilde de motie van Visser. „U\M voorstel betekent dat de politie nog enige jaren in de te kleine ruimte moet werken. Neemt u dat voor uw verantwoording?" Visser zei ja, maar kon niet meer terug. Aan de orde kwam ook de brief van de boerenorganisaties en milieugroepen, die meewerking aan de tot standkoming van het fietspad tussen Baarn en Soest over het Bremeentje, willen laten afhangen van het te rugdringen van het doorgaand verkeer over de A. P. Hilhorstweg. Die weg werd indertijd aangelegd uitslui tend voor het agrarisch- en recreatieverkeer. Het pakte anders uit en het werd een sluipweg van de eerste orde. Omdat de weg buiten de bebouwde kom ligt, kan de gemeente niets doen aan snelheidsbeperkingen, terwijl het doorvoeren van éénrichtingverkeer óók en vooral de boeren zou treffen. Wethouder Hoekstra droeg een verbluffend eenvoudige oplossing aan en hield in dat het vanaf de Melki-t steeg door verbodsborden en desnoods andere obstakels, niet meer mogelijk zal worden Amersfoort in te rijden. Het verkeer wordt dan teruggeleid Yia de Peter van den Breemerweg (of andersom) Soest in. Er was met waterstaat over gesproken en de afsluiting zal aangebracht moeten worden op Amersfoorts grond gebied. Als dat doorgaat, kan er binnen niet al te lange tijd door de polder van Baarn naar Soest gefietst worden. De boeren zullen wel in de gaten houden dat een „fietsbrug" over de Praamgracht gelegd wordt, want als ooit tussen Baarn en Soest enige duizenden huizen gebouwd worden, zoals de provincie klaarblij kelijk van plan is, dan bestaat er alle kans dat de A.P. Hilhorstweg alsnog omgetoverd wordt in een auto strada. Het is daarom misschien nog beter van het bruggetje een „ophaalbrug" te maken, die vanuit Soest te bedienen is. De agenda telde yier en twintig punten, waaronder weer negen ingekomen brieven. Er zat eigenlijk niet zo heel veel in, maar men slaagde er toch in twee en een half uur bezig te zijn. Leerlingen van de Maria- school bevolkten een klein uurtje de publieke tribune, lang genoeg om de sfeer van dit grote-mensen-gedoe te proeven. Zij hebben niet gehoord dat wethouder Plomp bij vragen over de gemeenschappelijke rege ling voor de regionale werkplaats, de mooie opmerking plaatste:: „De nadelige saldi ontstaan in de loop van het jaar". In totaal is dat sinds 1972 al 41/* miljoen gulden, maar het is zo hoog opgelopen omdat het rijk niet afrekent. En dwangbevelen kan alleen de overheid verzenden, 't Moest eigenlijk mogelijk zijn dat de bur gers van Soest beslag gingen leggen op rijkseigendommen binnen de gemeente, zoals het rijk dat doet als wij niet op tijd betalen. Er zijn wel, een paar objecten die voor in beslagneming in aanmerking komen. Jan Visser (P.S.) Visser's eerste „tégen" kwam op het voorstel de brief van de heer Consen- heim en mej. Burgerman, betreffende het Slangenbosje, voor kennisgeving aan te nemen. Ook de heer P. Lange (VVD) dacht er aanvankelijk anders Vakantie- en zakenreizen. Persoonlijke service en boven dien jarenlange ervaring. Lindeman/Ruys STEENHOFFSTRAAT 9A TELEFOON 14905-16571 Officieel K.L.M. agent voor Soest en omgeving. over en meende dat naast stagnering van de bungalowbouw, óók de bouw van de prot. christ. havo er door in gedrang kwam. Visser vond het geen stijl een brief waarin zoveel behar- tenswaardige zaken in vermeld wer den, voor kennisgeving aan te nemen. De daarin gestelde vragen moesten toch beantwoord worden. Naar de mening van burgemeester was het niet nodig omdat de aangevoerde bezwaren niets nieuws bevatten. In feite lagen deze bezwaren ook reeds bij de Kroon en nog eens bij G.S. in verband met de artikel 19 procedure. Wat zou de gemeente nu kunnen ant woorden op een moment dat 2 over heden zich over dezelfde problemen bogen. De burgemeester kreeg steun van de heer K. de Wilde (PvdA), die vond dat men niet iedere raadsvergadering over het zelfde onderwerp kon gaan praten. Die situatie dreigde nu. Lange ging om; Visser bleef tegen. A. P. Hilhorstweg Nadat aan de bewoners van de Dr. 's Jacobstraat meegedeeld was. dat hun verzoek om drempels in de rijweg aan te leggen, werd afgewzen („gevaarlijk en onverantwoord") ook al met het oog op het feit dat blijkens verkeerstellin gen vastgesteld was dat bijna uitslui tend de aanwonenden cr gebruik van maken, kwam 'de A. P. Hilhorstweg aan de orde. Boeren en milieugroepen schreven vorig jaar september, dat z(j zich tegen de aanleg van het fietspad over het Bremeentje zouden blijven verzetten, zolang het sluipverkeer niet van de A. P. Hilhorstweg af was. In een gesprek met de gemeente had den zij laten blijken het niet voldoen de te vinden als het bruggetje over de Praamgracht, door Baarn aan te leg gen, zodanig geconstrueerd zou wor den, dat autoverkeer onmogelijk zou zijn. Slechts een regeling, die zijn grondslag zou vinden in het burgerlijk recht en tegenover de rechter steeds afdwingbaar, achtten zij acceptabel. Dit vooral met het oog op wisselende gemeenteraden, zowel in Baarn als in Soest. Soest zegt bereid te zijn een derge lijke voorwaarde te accepteren en Soest bleek ook bereid pogingen in het werk te stellen het sluipverkeer weg te krijgen. Daartoe had wethouder Hoek stra contact gehad met provinciale wa terstaat en als oplossing voor de pro blemen voorgesteld het laatste deel van de Peter van den Breemerweg, op het grondgebied van Amersfoort voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Dat voorstel wordt nu onderzocht. Aanvankelijk waren noch de heer Van Poppelen (CDA), noch mevrouw Kort- huis (VVD) en de heer De Wilde (PvdA) met 't opgestelde antwoord eens, maar de nadere toelichting van wethouder Hoekstra, was dusdanig verhelderend, dat men met het concept-antwoord ak koord ging. Voetbalvelden Visser's tweede „tegen" kwam op het voorstel de voetbalvereniging Soester berg geen huurverlaging te geven voor het gebruik van de twee velden. Naar de mening van het bestuur van de ver eniging verkeren de terreinen in een dusdanige slechte staat, dat verlaging van de vergoeding voor het gebruik van de velden, op zjjn plaats was. De vereniging wees daarbü op een ana loog geval uit het verleden, waarbij VVZ 50 °/o reduktie kreeg. Visser vond dat de voetbalvereniging niet geholpen was met het door de bond laten afkeuren van één van de beide velden. Dan zou de vereniging het beoefenen van de voetbalsport moeten staken, want voor zeven elf tallen, bleef dan geen mogelijkheid meer over. Hij wees erop dat volgens de begroting per jaar 24.000 gulden werd besteed aan het onderhoud van de velden en dat dat onderhoud nau welijks iets voorstelde. De vereniging was althans bereid voor de helft van het bedrag, het onderhoud zelf ter hand te nemen. Ook mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) dacht in die richting voorzover het tenminste de in de begroting opgeno men bedragen betrof. Werd dat be drag wel besteed? Verlaging van huur was niet de juiste oplossing en afkeu ren van een veld, zou betekenen het op non-actief stellen van de club. De heer J. van den Brakel (PvdA) meende dat er meer aan onderhoud gedaan moet worden, juist omdat de vereniging maar over twee velden kon beschikken en ook de heer C. Verheus van het CDA informeerde welk bedrag aan onderhoud besteed was. Alle sprekers waren overigens van me ning dat het slechts om overbrugging van ongeveer anderhalf jaar. was, om dat dan het nieuwe sportcomplex te Soesterberg gereed zou zijn. Wethouder Plomp voelde niets voor het geven van de gevraagde korting, of zoals hij zei: tussentijds extra be dragen beschikbaar te stellen. De ver gelijking met VVZ was niet juist, om dat VVZ indertijd een veld door de KNVB afgekeurd zag. Er mocht niet meer op gespeeld worden. Zover was het voer Soesterberg nog niet. Hij zeg de toe te zullen laten nakijken welke bedragen aan onderhoud uitgegeven waren en zei verder altijd bereid te zijn met het bestuur van de voetbal club te praten. P. Lange (VVD) Openbaarheid Voor de derde maal stemde Visser té gen, toen het ging om de openbaarheid van de vergaderingen van de commis sie Ruimtelijke Ordening. Visser was niet tegen openbaarheid, maar vond juist het voorstel niet ver genoeg gaan. Eenzelfde mening had ook de heer K. de Wilde (PvdA), maar h(j bleek be reid de praktijk af te wachten. Visser, wilde dat iiict. Het ging om het principe of de ver gadering „niet" in het openbaar ge houden zou worden „tenzij de commis sie andei's besliste" óf dat de vergade ring „altijd" openbaar waren tenzij de commissie per onderwerp anders be sloot. Daaraan voegde de heer De Wilde nog toe, dat zijns inziens de rondvraag al tijd openbaar diende te zijn en niet zo als in het voorstel, besloten. Wat dit laatste punt betrof, kreeg de heer De Wilde het CDA en de VVD mee, zij het dat er nu een openbare- en een besloten rondvraag komt. De heer P. de Lange (VVD) zette uit een dat het voorstel geheel gelijk was aan.de idee van de leden van de com missie r.o. Hij vond dat de commissie „vrij en ongedwongen moest kunnen praten, zonder op ieder woord te hoe ven te letten, over de toekomst van Soest". De heer G. Oldenboom (CDA) was het met hem eens en uiteraard ook de bur gemeester, die 't „niet gehinderd pra ten" belangrijk vond. De heer De Wil de besloot het maar eens aan te kijken, maar Visser bleef tégen. Motie In een motie verzocht Jan Visser het college met klem spoedig een ontwerp bestemmingsplan in procedure te bren gen, waardoor het mogelijk zou zjjn een nieuw politiebureau te bouwen langs het nieuwe gedeelte van de Dal- weg „opdat ccn alternatieve plaats voor het politiebureau beschikbaar is, indien mocht blijken dat het bestem mingsplan Zuidereng niet past in het Ontwikkelingsplan 1976". Desgevraagd verbond Visser aan ztfn motie, het af wezen van het krediet voor het aan passen van het gebouw Steenhoffstr. 5, voor de politie Visser rekende voor dat nu al meer dan een half miljoen gulden aan de huisvesting van de politie was besteed. En het bleven lapmiddelen, waar ook de politie niet gelukkig mee was. De korpschef had hem, Visser, gezegd, dat over drie jaar de ruimte weer niet toereikend zou zijn. Vandaar! De motie kreeg geen enkele steun en werd niet eens in behandeling geno men en Visser's vierde „tegen" kwam. Mevrouw Korthuis speelde nog even met de gedachte om in de raamstruc- tuur van het ontwikkelingsplan, dat in juni a.s. vastgesteld moet worden, nast 'n plaats voor het gemeentehuis óók de bouwplaats voor het politiebu reau op te nemen. Het werd haar af geraden. Vlot passeerden daarna de voorstellen om geld beschikbaar te stellen voor 't aanbrengen van verlichting rond het handbalveld aan de Henr. Blaekweg; voor het aanleggen van voetpaden langs de Ferd. Huycklaan en langs de Molenstraat en om een gedeelte van de Merelweg te onttrekken aan het openbaar verkeer. Enige problemen waren er bij 't voor stel om de subsidiëring te verhogen voor de leerkrachten die godsdienstige en levensbeschouwelijke vorming ver zorgen op de openbare scholen. In de onderwijscommissie hadden Vis ser en Goote (van de PvdA) gevraagd om wat meer gegevens hoe dat onder richt in Soest verliep. Het was er nog steeds niet en Visser stelde aanhou ding voor. Wethouder D. Hoekstra Wethouder Plomp zei te betreuren dat hij er niet in geslaagd was het mate riaal bijeen te krijgen, maar voorzover nu beschikbaar, bleek alleen op de Margrietschool dit onderricht gegeven te worden. Wel wist de heer Plomp dat er geen prediknten voor beschikbaar waren, maar op verzoek van de heer De Wilde zal hij bij de kerkeraden daar naar informren. De aanleg van het voetpad langs de Molenstraat, ontlokte de heer Visser de vraag waarom de bewoners daar niet in gekend waren, en de heer J. van den Brakel (PvdA) verzocht de wethouder nog even te wachten op het resultaat van 't gesprek van 11 maart a.s. Dan zal de gemeente een onder houd hebben met het bestuur van de woningbouwvereniging, de bewoners commissie en de provinciale directie. Wethouder Hoekstra zal bij die gele genheid te bewoners de gelegenheid geven met opsteken een voorkeur uit te spreken voor een asfalt- of tegel voetpad. Moglijkheden om het zand- terrein van het „pleintje" op te vul len, zoals Visser gevraagd had, zag de wethouder niet. Verkoopprijzen Visser's vjjfde „tegen" kwam daarna op het voorstel de grondprijs van de bouwkavels in het Slangenbosje te stellen op 125 gulden per vierkante meter. Visser was daar principieel te gen, omdat hij de bebouwing (nog) niet wenste. Wel eens was hij het de verkoopprij zen: voor de Van Mecklenburglaaii 95 gulden, p. m2, O verhees 105 gulden, p. m2, Egghermonde 95 gulden p. rn2. Voor gegadigden, die zich reeds vóór 1 januari van dit jaar gemeld hebben, geldt een overgangsregeling tot 15 maart a.s. 7500 gulden werd vervolgens beschik baar gesteld aan de organisatoren van het project kindertandverzorging te Soesterberg. De heer P. Lange (VVD) vond wel dat de tandverzorging in~de eerst plaats een taak voor de ouders was en dat het hen op deze manier wel weer erg gmakkelijk gemaakt werd. Aan de andere kant was tandver zorging „onderwijs" en zo redenerend was hij niet tegen het voorstel Wel was hij blij dat het maar om 'n klein be drag ging en dat men over een half jaar iets te horen kreeg over het resul taat van de actie. Mevrouw J. van Gelder-Cornelissen (PvdA) was „zonder voorbehoud" ent housiast en zij sprak haar waardering uit voor het initiatief. De preventieve werking van dit project zou later veel geld besparen, dacht zij. Intërpellatie Ten slotte kwam Jan Visser tot de ontdekking geheel alleen te staan in zjjn poging stukken te mogen inzien, die in de commissie ruimtelijke orde ning (waar hy geen lid van is) aan de orde geweest waren. Het ging om twee prijsopgaven van de inspraakbegeleiders; NCIV en werk' groep 2000. Het college daarbij geadvi- serd door de commisie R.O., koos voor de NCIV. Visser wilde de beide offer tes zien. Hij kreeg steun, al bleek zijn in terpellatie terug gebracht te kunnen worden tot een communicatie stoornis. Van de burgemeester had hij beide of fertes best mogen zien, maar hij vroeg om „ter inzage legging voor alle raads leden" en dat kon volgens de burge meester principieel niet. Het zou on behoorlijk zijn ten opzichte van de of fertemakers. De aanbiedingen waren voor b. en wt bestemd en niet voor algemeen gebruik. De heer De Wilde sloot de discussie met Vissers interpellatie een overtrok ken zaak te noemen. Hij kon zich,de terughoudendheid van het college goed voorstellen. Daarmee werd de verga dering besloten. en nog veel meer leuke kado- artikelen. Naast de Oude Kerk TORENSTRAT 5 SOEST TEL. 02155-13473 Op de openbare lagere scholen in Soest bestaat weinig behoefte aan gods dienstige vorming: dat althans is te lezen in het overzicht dat onderyswet- houder Plomp de leden van de onderwijscommissie ter hand stelde. Op do acht scholen die Soest rijk is. wordt slechts op de openbare Margrietschool godsdienstles gegeven door een dominee. Uit het overzicht blijkt verder dat de Rinke Tolmanschool diverse malen ge tracht heeft via kerkelijke instanties iemand te vinden, die zich met deze vorming wil belasten, echter zonder resultaat. Een zelfde ervaring zegt ook het hoofd van de Ingenhof-school te hebben. Beiden hebben wel contact met het humanistisch verbond en zij wachten op aktie van deze groepering. De openbare Wethouder De Haan- school te Soesterberg en de Regentuu- ter in het Smitsveen zeggen dat er bij de ouders geen bhoefte blijkt te be staan om hun kinderen godsdienstles sen te laten volgen en de Prins Wil lem Alexanderschool meldt dat na het vertrek van ds. Bosma door de Ned. Herv. Gemeente geen_vorming meer wordt gegeven. De school „De Schakel" in Klaarwater en de school in Overhees geven op niet over voldoende leerlingen te beschik ken. De beide scholen zijn pas gestart. Op verzoek van de onderwijscommis sie zal wethouder Plomp contact met de Raad van Kerken Soest opnemen om te vernemen of in een eventuele vraag naar docenten kan worden voor zien. Het had zijns inziens weinig zin de ouders te enqueteren, zolang de ker ken geen leerkrachten beschikbaar stelden. Zowel de heer Goote (PvdA) als Visser (P.S.) drong aan op deze informatie^ omdat naar hun mening de positie van het openbaar onderwijs wordt ver sterkt, als godsdienst onderwijs gege- ven wordt. De openbare lagere school in de wyk Overhees zal, naar het zich laat aan zien, 15 maart opgeleverd worden. Met de bouw van de tweede school zal spoedig begonnen worden. Werd de eerste school gebouwd door de Utrechtse bouwmaatschappij Bredero, de tweede school is gegund aan een Soester aan nemer; het bouwbedrijf A. Huurdeman b.v. Wethouder Plomp deelde de leden van de onderwijscommissie mee dal^men bezig was met het leggen van het vloerzeil, zodat met tijdige oplevering rekening gehouden mocht worden. Uit de eerste (kinder)hand wist hij ook dat de toekomstige leerlingen de bus reis zouden missen. De kinderen wor den op het moment met bussen naar andere scholen gebracht. Van een ou der had hij evenwel gehoord dat het gereedkomen van de school met veel gejuich begroet zou worden. Geen bezwaar hadden de leden van de onderwijscommissie tegen het verle nen van een krediet van 36.600 gulden voor de aanschaf va leer- en hulpmid delen, noch voor het verlenen van een krediet van 117.600 gulden voorde aan schaf van meubilair voor de lager» school en voor de kleuterschool. De in richting van de gemeenschapsruimtt geschiedt later in overleg met het per* soneel van de nog te bouwen school. Ook de ingrijpend verbouwde Prini Willem Alexanderschool zal binnen niet al te lange tijd gereed zijn. De le den van de onderwijscommissie kon den zich verenigen met de aangevraag de kredieten voor nieuw meubilair en voor de aanschaf van leer- en hulp middelen, respectievelijk groot 68.000 gulden en 8300 gulden. Evenmin bestond er bezwaar tgen een gedeeltelijke herinrichting van de ver bouwde Savornin Lohmanschool, waar- vorvoor een krediet gevraagd werd van 22.000 gulden. VAN WEEDESTRAAT 17 A SOEST - TEL. 02155 - 17120 A.s. donderdag 4 maart organiseert de afdeling Soest van de Vrouwen raad in de zaal van de brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg eer* avond waar de veiligheid in en om de woning centraal zal staan. De avond is niet alleen bedoeld voor de bij de Vrouwenraad aangesloten ver enigingen, maar yoor iedereen toegan kelijk. Er zijn drie inleiders: de politiefunc tionaris J. Mater, de plaatsvervan gend commandant van de brandweer A. Timmer en de huisarts B. C. A. Nicolas. Zij houden een kort, niet al te theoretisch praatje, waarna vra gen gesteld kunnen worden. De avond wordt besloten met een rondleiding door de brandweerkazerne. De toe gang is vrij en men begint om 19.45 uur. *stoelen tafels *TV-kasten ♦slaapkamers *bankstellen ♦wandkasten dekenkisten Uw kopje koffie slaat klaar. Toonzalen: Utrecht, Hollanttaan 26 Kanaleneiland (bij afslag E36, Utrecht- Cenfrum/Nieuwegein), tel. 030-883762 Ma t/m za 9-18 uur. Donderdag tot 21 uur. Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplcin), tel. 020 - 233917. Ma t/m za 9-18 uur. Donderdag tot 21.30 uur Tot en met vrijdag 12 maart a.s. kunnen de dames Spaa en Saathof, respectievelijk onder de nummers 15194 en 19586, gebeld worden voor het aanmelden van goederen voor de zesde Soester-Rommelmarkt. De markt gaat uit van de Stichting Jeugdzorg Soest, die de opbrengst ge heel ten goede laat komen aan de clubhuizen De Vangrail en De Praat paal. De opbrengst steeg in de loop van de vijf jaren dat de markt ge houden werd van ruim 5000 gulden tot ruim 13.000 gulden. Zaterdag 13 maart worden voor d« eerste keer goederen opgehaald en daarna zullen nog vier zaterdagen wagens rond rijden om de aange melde goederen in te zamelen. Op dinsdag 2 maart a.s., om 20 uur, houdt Progressief Soest zijn maande lijks politiek café „Proest' in d'Oude Enghe, hoek Middelwijkstraat-Molen straat. Het onderwerp van deze avond zal zijn „ouderparticipatie". Inleider is de heer P. C. W. Timmermans, hoofd van de Montini-school te Baarn. Ge spreksleidster is mevrouw L. Thomas- sen-Holsheimer. Een rijverbod werd opgelegd aan D. van E. (58) uit Hilversum. Hij werd als bestuurder van een personenauto op de Vredehofstraat aangehouden. Een blaasproef wees alcohol gebruik uit. Van E. mocht per taxi naar huis,

Soester Courant | 1976 | | pagina 9