„Welzijn is meer dan een warme stal" t H. Meynen uit Hilversum scrabblekampioen 1976 Wat wordt het CDA Rapport over verplaatsing Turken uit ,,Het Witte Huis" „Groen in Soest" een taak voor alle inwoners Zomerfestival 1976 in openluchttheater Woon- en leefsituaties in het Witte Huis slecht Aktiviteiten van Kon. Mij. Tuinbouw en plantkunde: Initiatief Soester Gemeenschap: Nieuw ziekenhuis: Gemeente Soest wacht af Jeugdprijs voor Daan Ellens uit Lunteren Baarmoederhals- kankeronderzoek Controle deel III kentekenbewijs Opvang rijksgenoten Donderdag 11 maart 1976 54e jaargang no. 30 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere dr«odercleq Tel. 14152 - Postgiro 126156 De Werkgroep Buitenlandse Werknemers Soest heeft een rapport het licht doen zien, waarin verslag gedaan wordt van de belangrijkste gebeurtenissen die zich vorig jaar in het pension „Het Witte Huls" voor deden, rond de min of meer onvrij willige verplaatsing van 19 Turken, die plaats moesten maken voor rijksgenoten. Analyserend komt men tot lof, kritiek, óók zelfkritiek en soms felle klachten. Ook de teleurstelling bleef de werkgroep niet gespaard. Na alle inspanning voor de groep van 19 Turken, zochten deze zelf andere woonruimte. De kontakten werden snel minder talrijk en door financiële problemen (het innen van de huur) werd de re latie sterk vertroebeld. „Ook van fouten kunnen wij leren", zegt dr. M. A. M. Klompé oud-minister en voor zitter van de commissie „justitia et pax Nederland" in een brief aan de werkgroep en zij komt vervolgens tot de conclusie dat het rapport een bevestiging geeft voor een allang bestaande behoefte aan een integraal allochtonenbeleid onder aanduiding van ieders verantwoordelijkheid ten dienste van niet-Nederlanders in ons midden. Dr. Klompé zegt te hopen dat allen, die het rapport lezen, er aanleiding in vinden om zich meer aktief te gaan bezighouden met het welzijn van de buitenlandse werk nemers in de naaste omgeving. denken over het bedrijfsgebeuren via de ondernemingsraad, waarin alle geledin gen op duidelijke wijze vertegenwoor digd zijn". Kennelijk zijn de Turken geen „gele ding", constateert de werkgroep. Wel liet de ondernemingsraad, via de krant weten, dat de ondernemingsraad van na bij had meegemaakt, „dat Polynorm al het mogelijke heeft gedaan om passende huisvesting te vinden". De ondernemingsraad was van mening dat verhuizing naar Lunteren (waar het hier over ging) geen probleem kon zijn, en dat bijvoorbeeld één kast voor drie Turken voldoende was. De opbergkast was immers groot genoeg. Over de aktiviteiten van de vakbonden, met mame wordt het NKV genoemd, wordt weinig verheffends vermeld. Er blijkt een groot verschil te zijn tussen Nederlandse leden en buitenlanders. „De belangen van de buitenlanders wor den niet of nauwelijks behartigd. Voor zover er al belangstelling was, leek deze vooral het* innen van de kontributie te betreffen", aldus de werkgroep. Gebleken is de werkgroep ook dat de vertegenwoordigers van de vakbonden menen dat huisvesting niet tot de zaken behoort, die zij moeten behartigen. Zij menen dat er meer naar de structurele belangen moet worden gekeken, dan naar persoonlijke belangen van indivi duele buitenlanders. „De buitenlanders zullen waarschijnlijk bij de vakbonden nog lang „gast"-leden zijn, zoals zij ook „gast"-arbeiders zijn. Van enige internationale solidariteit is geen sprake", concludeert de werkgroep. Ministerie Het ministerie van CRM heeft naar de mening van de rapport-opstellers, „in belangrijke mate bijgedragen aan het ontstaan van het conflict", het kwam omdat twee afdelingen op het zelfde ministerie langs elkaar heen bleken te In de eindbalans, van dit goed leesbare rapport, passeren alle „medespelers" nogeens de revue. Dat waren de 19 Tur ken, de directie van Het Witte Huis, het ninisterie van CRM, de n.v. metaalin dustrie Polynorm te Bunschoten, de poli tieke partijen, de vakbonden, de ge meente Soest, de stichting Gooi- en Eem- land te Hilversum, de Soester Kerken, het Politiek Avondgebed en het Omroep pastoraat van de KRO, de rechtbank en de werkgroep zelf. Bijzonder slecht komen er af de direk- tie van Het Witte Huis, Polynorm en de vakbonden. De dlrektle van Het Witte Huis wordt min of meer verweten aan „bedden- handel" gedaan te hebben; er was meer te verdienen aan de opvang van rijks genoten, dan aan buitenlandse werkne mers. Toch zegt de werkgroep: „Dat van een pensionhouder geen liefdadigheid mag worden verwacht is duidelijk. Hij heeft het recht zijn huid en zijn huis zo duur mogelijk te verkopen. Hierbij dient hij rekening te houden met elementaire nor men, die blijkens de uitspraak van de rechter, ook voor buitenlandse werkne mers gelden". De directie van Polynorm wordt een onjuiste houding verweten; daardoor konden zoveel moeilijkheden ontstaan. Wel waren naar de mening van de Werkgroep juist bij het bedrijf de mid delen aanwezig om het geheel een wat menswaardiger aanzien te geven. Het ontbrak bij Polynorm echter aan „een beetje goede wil voor hun buiten landse werknemers. Als het goed ge weest was, dan had het bedrijf van het begin af aan het menselijk belang van haar werknemers tot in het redelijke moeten behartigen. Van tevoren waren de verwachtingen ten aanzien van Poly- norm's houding echter al niet zo hoog gespannen. Het is alleen nog maar meer tegengevallen", aldus de werkgroep. Niet te spreken is men ook over het feit iiiuuaienc ioiiks emaai neen uiciveu ic dat er bij Polynorm geen Turk ln de I werken en bovendien de belangen van ondernemingsraad zit. De Turken zijn zelfs niet van deze instelling op de hoog te en weten dan ook niet wat er in het bedrijf gebeurt. Alles wordt voor hen ge regeld en men maakt door de taalbar rière gebruik van de „belabberde posi tie" van deze werkkrachten, ion. „Zolang de buitenlanders onkundig wor den gehouden wat betreft hun mogelijk heden, heeft ieder bedrijf 'n vrijbrief om met deze mensen te doen wat men wil, tenzij van buitenaf druk wordt uitge oefend", aldus het rapport. De rol van de ondernemingsraad wordt gehekeld en verwezen wordt naar een advertentie in een landelijk dagblad. Daarin stond: „Bij ons werken bete kent opgenomen worden in de Polynorm- gemeenschap, meegenieten van een groot aantal faciliteiten, bewust mee- die twee afdelingen met elkaar in strijd bleken te zijn. j Toen men echter op het ministerie van I diverse zijden werd gekonfronteerd met i de gevolgen van de gemaakte fouten, f heeft men moeite gedaan om de schade i zoveel mogelijk te beperken. Tijdens het kort geding werd ondermeer namens het ministerie verklaard dat de Turken niet naar Lunteren hoefden en 1 zij zelf konden uitkijken naar andere woongelegenheid. Een soort gelijk verwijt krijgt ook de ge meente Soest. Weliswaar spande men zich via de raadsleden en hun aanver wante landelijke politici in, om de situ atie ten goede gekeerd te krijgen, maar toch wordt gezegd dat nog steeds blijkt dat de positie van de buitenlandse werk nemers in Soest uiterst onduidelijk en onzeker is. Naar de mening van de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin-, bouw en Plantkunde, is het verzorgen van het „groen" in Soest niet alleen een taak van de gemeente en met name de plantsoenendienst, maar van alle inwoners. Met het oog daarop heeft de „Mij" twee extra aktiviteiten in haar programma opgeno men en wel een demonstratie van zaaien en verspenen op woensdagavond 17 maart en een bezoek aan de gemeentekwekerij op zaterdag 20 maart, voor de le den van de „Mij" is er dan nog op maandag 12 april een lezing over aanleg en on derhoud van tuinen. Volgens het bestuur van de afdeling Soest van de „Mij" kunnen alle inwoners van Soest jets doen aan de verbetering van het „groene-image" van hun woon plaats. De overheid neemt een belang rijk deel voor haar rekening om het groene-image te bewaren, maar kan dat niet alleen doen; hulp van de burger is hard nodig. De schooljeugd verleent jaarlijks enige assistentie tijdens de boomplantdagen, die dit jaar gehouden worden op woens dag 17 maart (ln de Soesterduinen) en donderdag 18 maart (te Soesterberg in het plan Egghermonde Voor de hulp van de inwoners, wil de „Mij" een bemiddelende en voorlichten- dë rol vervullen. De „Mij" is een zeer oude vereniging, opgericht door de tuinbazen van de grote buitenplaatsen. De aandacht gold toen meer de sier planten, maar werd van lieverlee toch gericht op de bezitters van een tuintje of wat bloemvakken op een balcon. De afdeling Soest telt 150 leden, meren deels particulieren die wat meer kennis willen vergaren van hun liefhebberij. Voor hen zijn vele goede boeken te koop maar woorden en tekeningen kunnen nooit op tegen het voorbeeld uit de prak tijk en het zélf doen onder leiding van de vakman. Daarom haakt ae afdeling Soest in op de „Groene Dagen" van de „Mij". Op woensdag 17 maart, aanvang 20 uur, wordt in de zaal van de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan een demonstratie zaaien en verspenen gegeven. Iedere be zoeker kan zelf veertien dagen oude plantjes verspenen en dan mee naar huis nemen om ze verder op te kweken. Zaterdagochtend, 20 maart, wordt om 10 uur een bezoek gebracht aan de ge meentekwekerij op de Molenstraat. Daar mag iedere bezoeker zelf struiken en ro zen snoeien. Aansluitend wordt om 11.30 uur een bezoek gebracht aan het ro zenveld bij de apotheek Wolverlei aan de Weegbreestraat. De leden van de afdeling wacht dan op maandag 12 april nog een zeer interes sante lezing over de aanleg en het on derhoud van tuinen. Daarvoor is aange trokken de bekende tuinarchitect Jo Kuypers van het bureau dat de spoor bielzen in de tuin introduceerde en waar van voorbeelden te over te vinden zijn. In mei volgt dan nog een lezing over geraniums, die ook voor flatbewoners zeer interessant beloofd te worden. Daarnaast blijven de leden altijd op de hoogte door het maandblad „Groei en Bloei", het enige vakblad voor de tui nier van die omvang in Nederland. „Het beleid ln deze faalt op alle fronten. Zowel de politieke partijen als de be stuurlijke organen van gemeente, pro vincie en rijk hebben geen duidelijke vi sie en dientengevolge ontbreekt ook het verantwoorde beleid. Iedereen lijkt te wachten op iedereen", aldus de werk groep. „Zo blijven onze buitenlandse mede-in woners, onze „gast"-arbeiders, een speelbal van allerlei mensen en instan ties, die naar eigen willekeur kunnen doen en laten wat in hun belang goed is, zonder de belangen van de buitenlan ders te behsrtigen". Overigens meent de werkgroep dat de rol van de gemeente Soest in de loop van het conflikt niet dezelfde is gebleven. Met name de burgemeester is van op vatting veranderd, zoals tijdens het kort geding duidelijk werd. Haar aanvanke lijk enthousiasme bleek te zijn bekoeld. Tijdens de rechtszitting verklaarde de burgemeester dat de gemeente Soest geen schuld trof, omdat CRM handelde zonder overleg met de gemeente. Bo vendien stelde zij dat de Turken in een hotel-pension woonden, „en daardoor niet onder de woonruimtewet" vielen. „Na het kort geding", zegt de werkgroep, „is er geen kontakt meer tussen de werk groep en de burgemeester geweest' Controverse Een duidelijke controverse blijkt er te bestaan tussen de werkgroep Soest en de Stichting Buitenlandse Werknemers Gooi en Eemland. De relatie tussen beide wordt een lang en zeer droevig verhaal genoemd, vol misverstanden en ergere zaken. De werkgroep zegt nooit als een ver lengstuk van de Stichting te hebben willen funktioneren, maar deze onafhan kelijke opstelling werd nauwelijks be grepen en nog minder gewaardeerd. De werkgroep stelt dat het bestuur van de stichting gevormd wordt door ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven; met name is het hoofd personeelszaken van Bronswerk, voorzitter en pronken op de lijst van bestuursleden en advi seurs verder nog namen van bankdirec teuren en leden van Kamers van Koop handel, zodat in de praktijk van enig „te genwicht" nauwelijks sprake is. Het gesprek dat op 14 april 1975 werd gearrangeerd tussen werkgroep en Stich ting „ontaard snel in een oeverloos ge ruzie", aldus het rapport. De bereidheid om openhartig te spreken over de acute noodsituatie in Het Witte Huis, ontbreekt van de kant van de Stichting volledig. Slechts een kleine minderheid in het be stuur van de Stichting blijkt een andere opvatting te huldigen, „maar die min derheid blijkt te klein", aldus de werk groep. Tijdens een vergadering op 6 november 1976 van het algemeen bestuur van de Stichting, concludeert het Stichtingsbe stuur: „De 19 Turken lijken de dupe te zijn geworden van de aktiviteiten van de werkgroep Soest' En de werkgroep zegt in haar rapport: „Dat een Stichting met veel full-time medewerkers en een eigen apparaat op deze wijze verstek zou laten gaan, ging ieders fantasie te buiten. Polynorm kon van deze houding handig gebruik ma ken; alleen de Stichting werd als ge sprekspartner aanvaard". En verder: „De belangen van de bui tenlanders zullen nooit werkelijk behar tigd kunnen worden, als de bestuurs leden zo sterk gebonden zijn aan zake lijke of eigen belang". Lof Lof heeft het rapport voor de houding van de Raad van Kerken te Soest en voor het Politiek Avondgebed van het Omroeppastoraat van de KRO. Beiden hebben een positieve rol gespeeld en de gebeurtenissen rond Het Witte Huis, in moreel opzicht onaanvaardbaar ge noemd. Zowel in het openbaar als achter de schermen zijn waardevolle initiatieven ontplooit. Het moderamen van de Raad van Kerken schreef ondermeer een brief aan alle instanties die bij de zaak betrokken waren en stelde daarin dat „hier elementaire menselijke rechten met voeten zijn getreden en dat de over plaatsingen gebeurd zijn zonder in spraak of overleg met de betrokkenen zelf". Voor dit ondubbelzinnige standpunt heeft de werkgroep veel lof. Wat het Om roeppastoraat van de KRO betreft her innert de werkgroep aan de t.v.-uitzen- ding van de KRO waarin pastor Jan ter Laak zei: „Er zijn kippen die uitslui tend pikken en andere kippen die uit sluitend gepikt worden". Ook op andere wijze droeg Ter Laak bij aan de oplos sing van de problemen. Ervaring „In de lange periode waarin Het kon- flikt plaats vond zijn veel ervaringen over ons heen gekomen. Niemand had ervaring met een konflikt van een derge lijke omvang. Het geheel is daarom ook een leerproces geworden. In dat proces heeft de verbazing over de hard heid van sommige instanties en perso nen ons misschien soms parten gespeeld. Mensen kunnen soms harder zijn dan steen", aldus de werkgroep. Zij zegt dit konflikt niet gezocht te heb ben, maar er min of meer ingerold te zijn. Het was de konsekwentie van ja renlang vrijwillig helpen. Veel blijken van solidariteit werden ook antvangen en geleerd werd dat, ondanks alles, de gewone dingen door moeten gaan. Geleerd werd ook dat de Turken mon diger zullen moeten worden en moeten leren van hun recht gebruik te maken. Achteraf gezien vindt de werkgroep dat het accepteren van de rol van „incasso bureau", een rol die tijdens het kort ge ding vrijwillig aanvaard werd, één van de tactische fouten is geweest, die ge maakt zijn. Men was er toen niet op bedacht dat de pensionprijs op 106,40 per week gesteld zou worden, tegen 153 gulden per 4 we ken vóór het konflikt. Het resterende be drag werd toen door Polynorm betaald, maar het bedrijf weigerde dat te doen na het kort geding. Volgens de werkgroep wees Polynorm daarbij op extra kosten die gemaakt moesten worden voor de huisvesting in Lunteren (waar de 19 Turken niet naar toe gingen). De werkgroep vult aan: „Hoewel Polynorm er al snel in slaagde andere Turkse werknemers in Lunteren onder te brengen, waarmee dus het ar gument van dubbele kosten verviel, bleef het bedrijf hardnekkig weigeren de 19 Turken tegemoet te komen". Aanvankelijk betaalden de Turken via de werkgroep, maar stopten daarmee na enkele weken. Ze zochten en vonden zelf woonruimte in Amersfoort en de kontakten tussen werkgroep en Turken werden snel minder. De relatie werd sterk vertroebeld door de financiële pro blemen. Toch zegt de werkgroep dat de vaak slopende aktiviteiten, de moeite waard geweest zijn. En met de vice-president van de Arrondissementsrechbank zijn zij het eens dat het in dit geval niet ging om de lettertjes, maar om het gevaar van botsingen van mensen uit verschillende kuituurgemeenschappen „Mensen die fijngedrukt dreigen te wor den tussen de belangen van overheids instanties en partikulieren". Het belang van deze zaak steeg ver uit boven een gewone ontruimingsprocedure; het ging om welzijn, dat meer is dan een warme stal. Documentatie Aan het rapport zijn een aantal afschrif ten van brieven toegevoegd, ondermeer van het ministerie, van de directie van Het Witte Huis en van Polynorm. Wat deze laatste brief betreft schrijft Poly norm aan het Moderamen van de Raad van Kerken te Soest dat het op een „per tinente onwaarheid" berust dat over plaatsing zonder inspraak of overleg heeft plaatsgevonden. „In principe is de overplaatsing naar andere pensions mede het gevolg van herhaalde verzoe ken in deze richting van onzeTurkse werknemers zelf". Op initiatief van de vereniging „De Soester Gemeenschap", de overkoepelende organisatie van alle op cultureel terrein in Soest werkzame verenigingen, wordt een zomerfestival georganiseerd, dat zal plaats vinden in het Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. Er zijn drie uitvoeringsdagen gepland en wel op woensdag 2 juni, op woensdag 9 juni en op woensdag 23 juni. Het bestuur van de Soester Gemeen schap meent, dat met een dergelijk zomerfestival in het openluchttheater zowel de plaatselijke verenigingen als het Soester publiek gediend worden. De hulp van de Soester Gemeenschap werd ingeroepen nadat in voorbije jaren gebleken was, dat alle door de stichting Openluchttheater georganiseerde evene menten, nauwelijks of geen belangstel ling trokken. De Stichting werd opgehe ven en het theater onder supervisie ge steld van het college van burgemeester en wethouders. De culturele commissie werd ingeschakeld om te onderzoeken in hoeverre er nog iets in en met het theater gebeuren kon. De culturele commissie riep weer de hulp in van de Soester Gemeenschap, die contact opnam met de bij haar aangesloten verinigingen. Positief reageerden het kinderkoor „De Schellebellen", de balletvereniging „Soest", de gospelgroep „The Messen- gers", de toneelgroep „Soester Ap plaus", het Groot Gaesbeeker Gilde en de Soester harmonie P.V.O. Vanuit Soesterberg werd principiële me dewerking toegezegd door de gymnas tiekverenigingen A.G.A.V.S. en Laetitia en de Muziekvereniging „Soesterberg". Na een drietal besprekingen onder voor zitterschap van de heer E. J. Holtrop van de S.G., is thans een programma sa mengesteld voor drie avonden in juni. Gekozen is voor de woensdagavonden, met uitwijkmogelijkheden naar de don derdagen. Programma Volgens de plannen wordt het zomerfes tival op woensdag 2 juni geopend met een optreden van de balletgroep van „Laetitia" uit Soesterberg. Aansluitend volgt dan een éénacter door het Soes ter Applaus en na de pauze een concert, te geven door het fanfarekorps van de muziekvereniging Soesterberg. De tweede avond op woensdag 9 juni zal verzorgd worden door drumband, majo- rettenpeloton en ritmische gymnastiek van A.G.A.V.S. uit Soesterberg, door de vendelzwaaiers van het Groot Gaesbee ker Gilde en na de pauze door P.V.O. De slotavond, op woensdag 23 juni, wordt geopend door het kinderkoor „De Schel lebellen", waarna optreden de balletver eniging „Soest" en de gospelgroep „The Messengers". De balletvereniging brengt een kinderballet en Joegoslavische fol kloristische dansen. Het programma is ter goedkeuring inge diend bij b. en w. De Soester Gemeen schap wil zich ten aanzien van de uit voering bij voorkeur beperken tot het penningmeesterschap. In afwachting van de eerste reactie van gemeentewege zullen de financiële mogelijkheden met betrekking tot entreeprijzen, abonne menten, reklame en kosten van deelne mende verenigingen, nader bekeken worden. De brief besluit met: „Ik moge beslui ten met u mede te delen, dat wij nooit aan de wensen van onze Turkse werk- memers hadden kunnen voldoen, wan neer wij daartoe niet gedwongen werden door de nieuwe situatie in Het Witte Huis". Van het verslag wordt een in het Turks gestelde samenvatting gemaakt; de Ne derlandse versie is tegen betaling van 2,50 verkrijgbaar bij het sekretariaat van de werkgroep; Dr. 's Jacobstraat 35 te Soest. Herman In antwoord op vragen van het gemeen teraadslid mevrouw J. van Gelder-Cor- nelissen van de PvdA, betreffende het nieuwe ziekenhuis, zegt het college van burgemeester en wethouders dat de gemeente Soest niet tot de overheids instanties behoort, welke om advies wor den gevraagd. De beslissing ligt bij de minister, respectievelijk staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Soest weet derhalve ook niet of de plan nen voor dit nieuwe ziekenhuis passen in de problematiek van de streekzieken- j huizen, net zo min als men weet of er al toezeggingen zijn gedaan. Het cijfer van 75.000 inwoners voor de gemeente Soest en Baarn tesamen is j naar de mening van het college, afkom- j stig van plannen die opgesteld werden I voor Gooische ziekenhuizen in het alge- !meen. Van het college zijn nadere mededelin gen eerst te verwachten, zodra de be- sturen van de twee ziekenhuizen (Baarn en Soest) zich tot het Soester gemeente bestuur wenden met het ver zoek om gezamenlijke bouwmogelijk te maken. Het vierde door het J.O.C. Soest-Zuid (Jongeren Ontmoetings Centrum) van de Gereformeerde Kerk, georganiseerde nationale scrabblekampioenschap is bij de senioren gewonnen door de Hilversummer H. Meynen en bij de jeugd door Daan Ellens uit Lunteren. Beiden behaalden in het nieuwe wedstrijdsysteem ruim meer dan 1100 punten en staken daardoor ver uit boven de andere deel nemers. De deelnemers kwamen soms van ver: uit Harlingen, Emmeloord, Zandvoort, Amsterdam, Lunteren, Abcoude, Uithoorn, Zeist en Utrecht en uiter aard ook uit de naaste omgeving, uit Amersfoort, Baarn en Hilversum. Soest leverde desondanks het grootste contingent en alles bij elkaar waren er zo,n 108 scrabbelaars. De organisatie was geheel in handen van de jeugd, die daarin werd bijgestaan door de heren Knol en Friele. Zij traden als een soort superscheidsrechters op. De wedstrijdleiding was in handen van Wieke Menkveld, die overigens geen al te zware taak te vervullen had. Er waren, in tegenstelling tot het vorig jaar, toen volgens een afvalsysteem ge speeld werd, drie spelronden. Per ronde waren prijzen beschikbaar, terwijl de wisselbeker ging naar de speler, die in totaal de meeste punten vergaarde. Een prijs was er ook voor de oudste deelnemer en daarvoor kwam de 72- jarige mej. GilJebaart uit Soest in aan merking. De jongste deelnemer was de 12-jarige Hajp Ellens uit Lunteren, die dit feit evenwel niet beloond zag. Het langste woord werd „dierengeroep" en het woord „sexy" bleek het hoogst met punten gewaardeerd te zijn. De totaal-uitslag was alsvolgt: Senioren: 1. H. Meynen, Hilversum, 1291 pnt.2. A. J. S. Majoor, Soest, 1197 p. 3. mevr. M. Vastenburg, Amsterdam, 1134 p.; 4. mevr. D. Robberse, Eemnes. 1123 p.; 5. mevr. B. Buys-Kool, Zeist, 1117 punten. Junioren: 1. Daan Ellens, Lunteren, 1198 p.2. Menno-Jan Dijkstra, Soest, 1018 p. 3. Héléne Lakmaakers, Amersfoort, 1004 punten. Ria Roubos uit Baarn die reeds twee keer de jeugdbeker won, eindigde nu op de vijfde plaats. De kans de beker definitief in haar bezit te krijgen is verkeken, omdat zij volgend jaar bij de senioren moet uitkomen. Op de oproepkaart voor het baarmoeder- halskankeronderzoek dat van 3 tot en mét 16 maart gehouden wordt staat abu sievelijk voor het adres Medisch Cen trum vermeld: Nieuweweg 11. Dit is on juist. Het Medisch Centrum is gelegen op de hoek Nieuweweg-Smitsweg en heeft als adres: Nieuweweg 14. In de afgelopen dagen heeft de politie weer controle gehouden op de aanwezig heid van het deel III van het kenteken bewijs. In het Smitsveen werden 600 geparkeerde voertuigen gecontroleerd, waarvan bij 44 wagens het geldige deel III ontbrak. In de wijk Soestdijk wer den circa 200 auto's bekeken en daar van waren er 12 niet voorzien van het noodzakelijke papiertje. De kans dat de drie confessionele pur tijen toch met èèn gezamenlijke CDA lijstvoor de volgend jaar te houden Tweedekamerverkiezing zullen komen, lijkt momenteel sterk verbeterd Dat wil nog niet zeggen, dat de drie par tijen zich opheffen en als CDA een nieuwe partij vormen. Neen. het blijven voorlopig nog de KVP, de ARP en de CHU, die hun eigen kiezers zullen gaan opwekken om op die CDA-lijst te slem men. Het voordeel daarvan is op de eerste plaats, dat die ene lijst kan leiden tot het verkrijgen van een groter aan tal zetels dan bij een gescheiden op trekken, in de tweede plaats, dat de politieke macht erdoor versterkt wordt Er is, naar de huidige zetelverhoudin gen, een verdeelsleutel opgesteld voor het aantal en de verdeling van de kan didaten der drie partijen op die ene CDA-lijst. Dat moet natuurlijk nog wor den goedgekeurd door de besturen en partijraden, maar in de beireliende commissie schijnt men hel daar dus over eens te zijn geworden. Het moeilijke punt blijft toch om éèn gezamenlijk politiek uitgangspunt te vinden. De z.g. commissie Goudswaard tracht een gezamenlijk verkiezingspro gramma samen te stellen. Aannemende dat men het daarover eens wordt, dat na veel passen en meten en het over en weer akkoord gaan met de nodige com promissen dat gezamenlijke program ma tot stand komt, dat zal de behar tiging erv de uitwerking daarvan in de praktijk toch nog wel tot grote moei lijkheden kunnen leiden. Althans gezien de huidige instelling van de erbij be trokken kamerleden en de fracties tn hun geheel. Zelfs in de thans de re gering steunende fracties van KVP en ARP bestaat bepaald geen volkomen eenheid van denken over diverse poli tieke onderwerpen en in hoeverre men de socialistische plannen van hel kabinet Den Uyl kan blijven steunen. En dan komen er straks de CHU-kandidalen bij. die zich veel kritischer opstellen tegen over plannen die thans door hun chris tendemokratische collega's wel worden gesteund of althans worden „gedoogd En CDA of geen CDA, het grote punt blijft toch: op welke koers en met welke partijen zijn de christendemok raten straks bereid te gaan samenwerken Goed. men hoeft dat niet vantevoren te bepalen, maar in het gezamenlijk pro gramma én in de aanstaande /erkic zingsstrijd zal daarvan toch iels gaan doorklinken. Hoe zullen de kandidaten van de CDA-lijst dat gaan uitleggen Zullen zij in de verkiezingsstrijd wer kelijk tot één standpunt over de vele controversiële punten komen? De kans is niet ondenkbaar, dat er op de verkie zingsvergaderingen van het aanslaande CDA nogal eens van elkaar verschillen de opinies door de kandidaten naar vo ren worden gebracht. De thans nog haast onmogelijk lijkende eenheid dient eerst nog gesmeed te worden. Het zou tot grote politieke verwarring leiden en te gek worden als in de verkiezings strijd al verschillen van mening lot uiting komen. En het is voor iedereen duidelijk, dat er thans reeds alleen m de ARP sterke meningsverschillen be staan over de te volgen politieke koers, Zullen bij voorbeeld Aantjes en Boersma zich kunnen vereenzelvigen met de in zichten van de CHU-er Kruizinga en omgekeerd? Het samengaan vereist uiteraard compromissen en het kan haast niet anders of deze moeten leiden tot een sterker geprononceerd midden beeld van het CDA dan momenteel in de ARP op zich tot uiting komt Zullen de genoemde linkser georienteer- de voormannen van de ARP daarin kunnen meegaan? Vele jaren lang heelt het kiezersvolk de indruk gekregen, dat de politieke standpunten van K\ P„ ARP en CHu niet ver uit elkaar lagen. Maar de laatste drie jaren is daar verande ring in gekomen. Juist nu men tul een gezamenlijk optreden wil besluiten, is er een duidelijk verschil in politiek inzicht aan de dag getreden. Het wordt dan ook bepaald spannend om straks te gaan ontdekken om welke lijn het in en voor het CDA gaat, de meer socialistische of de meer behoudende. Daarvan hangt meer af dan alleen het politiek aanzicht van het CDA Het is ook van belang voor de VVD en voor de PvdA en voor de vorming van de regering die we in 1977 zullen krijgen De in Het Witte Huis aan de Birkstraat verblijvende 147 Surinamers zien met be langstelling uit naar andere woonruimte. Zij rekenen op minister Van Doorn van CRM die beloofde dat ieder Surinaams gezin binnen één jaar na aankomst in Neder land een woning zou worden toegewezen. Aan deze belofte werd tijdens de verga dering van de commissie maatschappe lijk werk herinnerd door een woord- voerdster van het bewonerscomité van Het Witte Huis, die de beraadslaging vanaf de oublieke tribune volgde. Zij was het duidelijk niet eens met da opvatting van de heer Van der Haar,' ambtenaar van maatschappelijk werk, die verklaarde dat de situatie in het pen sion sinds half januari enorm verbe terd was. „Het verhaaltje van de heer v. d. Haar is onjuist", merkte de woordvoerdster op. „Als de toestand zo blijft, zijn er binnenkort veel Surinamers in het Witte Huls overspannen". De Woon- en leef situaties waren slecht en van de 147 rijksgenoten hebben er meer dan 125 nog steeds geen ziekenfondskaart. Bo vendien vond zij dat de Surinamers recht hadden op kinderbijslag met te rugwerkende kracht. ;De voorzttter van genoemd comité noem de de slulsklas, die voor het onderwijs van de Surinaamse kinderen in het leven was geroepen, niet Ideaal. De aanpas sing duurde daardoor te lang. Beter was het een Surinaamse leerkracht voor de sluiskracht te plaatsen. Wethouder Plomp, die de vergadering voorzat, beloofde de klachten met ho gere Instanties te zullen bespreken. Me vrouw Greefhorst (CDA) merkte ten slotte op, dat als één en ander niet lukte, het niet aan de gemeente Soest lag.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1