U.EN Alles in Soest wacht op bestemmingsplan inspraaknota aangenomen DE 12.95 12.95 4.95 6.95 4.95 10.90 n 10,- .95 19.95 35.00 van de Gemeentehof 8.00 11.95 6.00 112.95 :n 15.95 13.95 6.00 NGElif in 4.95 Gemeenteraadsvergadering Confectie Coupons slijk BONDSSPAARBANK Steenhoffstraat 56, tel. 12691 Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, tel. 19525 Soesterbergsestraat 32, tel. 18016 Koninginnelaan 18, tel. 16600 Middelman/t Wooncentrum en uw boodschappenlijstje f - Exclusieve kado's Soester Courant van donderdag 25 maart 1976 n 8 Tel. 10093 Tel. 7689 I - Tel. 52529 6 Tel. 12816 Tel. 24112 i dat is in Zeist Dus nu kunnen treken genieten "EREN van zijn vele maten en allerlei per stuk. 11 •pavond. 'avond. oopavond. Twee belangrijke zaken waren vorige week in de raadsvergadering aan de orde: de beantwoording van de brief van de heer Wijnands en de Inspraaknota. Bijna alle andere zaken gingen met een hamer slag voorbij. Voor het goedkeuren van de opgestelde antwoordbrief aan de heer Wijnands had men bijna een uur nodig en dat kwam voornamelijk omdat de heer K. de Wilde (PvdA) een poging deed een scheef gegroeide zaak recht te zetten. Het ging om de vraag van de heer Wijnands of hij meer dan 15 (van het vloeroppervlak) mocht uitbreiden. Dat mag niet, omdat in het nieuwe bestemmingsplan Soest- Zuid aan het perceel een woonbestemming is gegeven. Maar het plan Soest-Zuid werd zo opgesteld (in 1972) omdat men toen nog geheel gebiologeerd was in de raad, van het nieuwe stadscentrum". Daar moesten alle winkeliers naar toe en zo iets bewerk stellig je dan door ze elders de mogelijkheid te ontnemen, uit te breiden. De Wilde nu vond dat het centrumplan over de ruggen van de winkeliers werd gerealiseerd en zo zal menig Soester dat aanvoelen. Want wat is er nu gebeurd: het centrumplan wacht op het ont wikkelingsplan. Als in het ontwikkelingsplan aangenomen wordt, (en dat wordt ernstig betwijfeld) dat er een nieuw centrum moet komen, dan kan het nog jaren duren vóór het nog vast te stellen bestemmingsplan, waarin dat centrum moet worden opgenomen, is goedgekeurd. Al die jaren kunnen de ondernemers in Soest-Zuid niet meer dan 15 uitbreiden. Onder zulke omstandigheden is het naar de mening van de heer De Wilde niet passend dat de overheid beperkingen oplegt. Zo'n ondernemer kan schade claimen bij de overheid, maar zowel de heer De Wilde als de burgemeester wisten dat dergelijke schadeclaims bij de regering nauwelijks kans van slagen hebben. De heer De Wilde wees er de raad op, dat de gemeente geen exploitatie-risico neemt als besloten wordt tot het nieuwe centrum; met andere woorden, de raad legt anderen verplichtingen op, zonder ook maar een cent risico te lopen. En met het oog daarop vond de heer De Wilde het bestemmingsplan Soest-Zuid geheel los gezien moest worden van het centrumplan. De ondernemer moet beslissen of hij ja dan nee naar het centrum gaat; en niet de raad. Daar kwam voor de heer De Wilde nog bij dat rondom Wijnands-pand aan de Soesterbergsestraat nog ruimte genoeg was om méér dan 15 uit te breiden. Hij stelde daarom voor zo snel mogelijk de be palingen in het plan Soest-Zuid terug te draaien en de belemmeringen voor de ondernemers weg te nemen. Hij kreeg alleen steun van Visser van Progressief Soest. De beide andere partijen, VVD en CDA, vonden dat men best kon wachten tot 23 juni, wanneer in een extra raadsvergadering de raamstructuur voor het ontwikkelingsplan zal worden vastgesteld. Daar zit iets in, maar De Wilde's betoog ging er van uit, dat, wél of géén nieuw centrum, het altijd onrechtvaardig is, ondernemers te dwingen naar dat centrum te gaan, en dat vóóral zonder zélf enige risico te lopen. Maar met een uur praten, lukte dat niet. Nóg langer werd er gediscussieerd over de inspraaknota. 't Had héél wat korter gekimd De stellingname was direct duidelijk: VVD en CDA - mooie nota, daar kunnen we wel mee in zee gaan; PvdA teleurstellend, mager, maar vooruit dan maar en Progressief Soest deugt niets van. De meerderheid vóór en daaraan toegevoegd „het voordeel van de twijfel" van de PvdA. Met Visser hoeft dan geen rekening gehouden te worden, temeer omdat de burgemeester Visser betrapte op plagiaat. Zijn inspraaknota, als geheel eigen werk naar voren gebracht, bleek letterlijk te zijn overgenomen van een deskundige; Piet Winkelaar. Visser trof het bijzonder slecht, want in januari was die nota van Winkelaar al op het gemeentehuis binnen gekomen en dat herinnerde men zich daar. Visser af derhalve en wat hij verder over inspraak zei, werd nauwelijks meer beluisterd. Er werd trouwens toch op het laatst slecht geluisterd; zo zelfs, dat de burgemeester op een gegeven moment opmerkte: „Als niemand meer luistert, dan praat ik ook niet meer. Nee dan hoeft het niet meer!" Ja zo gaat dat in onze raadsvergadering. Door al dat praten was de burgemeester zefs vergeten de kinderen van de Minister De Visserschool welkom te beten. Ze herstelde de fout net op tijd, want direct nadat zij gezegd had dat zij hoopte dat er veel goede raadsleden uit zouden voorkomen, vertrok de klas. De kinderen hebben weer niet gehoord, dat wethouder Hoekstra een asfaltfietspad in de Soester bossen verdedigde met: „Dat is zo makkelijk schoon te maken; even de veegmachine erover!". Hoe is het mogelijk? Wij Nederlanders schrobben de straat al lang niet meer, maar we gaan de bospaden vegen. De hondepoep op de trottoirs laten we liggen, maar de bospaden vegen we schoon. Geen zand, geen dennenaalden of mastappels; weg ongerief op onze wandeling door de natuur. Ook werd nog even stilgestaan bij het rooien van de prunusopslag; de bospest. Daar werd tegen geageerd meer met het oog op „weggooien van geld". „Je kunt wel een bosperceel schoonmaken", zei de heer Van Poppelen (CDA), „maar wat doe je dan verder?"Het zaait enorm uit en zo staat het bos weer vol, vooral ook omdat je in particuliere bossen niets kunt ondernemen. Van Poppelen kreeg steun van ir. M. A. van Ee van de Wd. Al kreeg je vergoeding van het rijk voor dit werk; 't bleef toch zonde geld als het niets uithaalde. „Laten we het dan maar ergens anders aan besteden". Wethouder Hoekstra zette de zaak recht. Als het rijk niets zou vergoeden, dan laten we het zo. En als er wel ver goeding komt, dan praten we er nog eens over. Met uittrekken, omhakken en insmeren was veel te bereiken en wat gedaan kon worden was dan toch maar gedaan. Alles bij elkaar was men drie en een half uur bezig en toen de iozingsverordening aan de orde kwam, was men het meer dan beu. Toch stelde de WD-er Van Aalst een interessante vraag: Hoe controleer je misbruik door de gootsteen; lozing met behulp van versnijdende apparatuur? De burgemeester zegde toe eens op informatie uit te gaan; maar de verordening werd zonder meer aangenomen. De burgemeester Zegevierend, uit het inspraakdebat Vóór de brief van de heer Wijnands werd nog de brief van de heer Eshuis, wonende aan de Ossendamweg, behan deld. Hij verzocht vorig Jaar juni spoed te maken met de aanleg van de Centrum- weg, zodat de woonstraten Ossendam weg en Vondellaan van doorgaand ver keer verlost konden worden. De Centrumweg is echter nauw betrok ken bij het centrumplan en daarom kreeg de heer Eshuis, net als later de heer Wijnands te horen, met het ver zoek even te wachten op de junl-verga- dering als de raad de raamstructuur van het ontwikkelingsplan gaat vaststellen. De antwoordbrief aan de heer Wijnands kreeg de goedkeuring van het CDA. De heer G. Oldenboom meende wel dat de heer Wijnands het slachtoffer werd van een democratisch genomen beslissing. Wel stelde hij voor, dat indien door de ontwikkelingsplanprocedure ook na juni een snelle oplossing voor de heer Wij nands zou uitblijven via ondermeer de winkelcommissie naar een uitweg ge zocht zou worden. De heer K. de Wilde (PvdA) hield, zoals gezegd, een uitvoerig pleidooi om de in het bestemmingsplan Soest-Zuid opge nomen belemmerende bepaling zo snel mogelijk weg te nemen. Naar zijn mening behoorde het beleid op het terrein van de ruimtelijke orde ning voorwaarden scheppend te zijn, wat betekende dat bij gebleken uitbreidings- noodzaak de mogelijkheid van de vesti ging van nieuwe winkels moest worden geopend. Daaruit mocht zijns inziens niet de kon- klusie getrokken worden, dat bestaande winkels in hun uitbreidingsmogelijkhe den mochten worden beperkt, alléén om de nieuwe mogelijkheden (een centrum) grotere kans van verwerkelijking te ge ven. De Wilde zou zo'n beperking wel in over weging willen nemen, als de huidige ves tigingsplaats ernstige bezwaren van pla nologische aard met zich mee bracht. Maar dat was bij Wijnands niet het geval. Hij verzocht het college, en hij sprak de hoop uit dat de raad hem daarin zou volgen, al datgene te doen wat er toe zou leiden, dat aan het verzoek van de heer Wijnands zou kunnen worden voldaan. Daartoe hoorde ook een verzoek aan de Kroon om het bestemmingsplan Soest- Zuid met enige spoed te behandelen. K. de Wilde (PvdA) Niet over de ruggen van ondernemers 'NIAKKRUKSTF De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen - Effekten - Beleggingen Leningen - Koop-Krediet-Plan - Hypotheken Betalingsverkeer - Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld - Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaarvormen is die bank waar u alle zaken onder één dak kunt regelen. Dat kan - bij de Bondsspaarbank. VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie In haar antwoord zei de burgemeester het te zullen betreuren, als de raad de heer De Wilde zou volgen. Wacht tot juni. was haar advies. Het ging immers niet om één aanvraag, want er zouden er dan meer volgen. Ook de wethouder van middenstandsza ken de heer Ebbers, dacht er zo over. Hij waarschuwde eveneens voor de prece denten. Aan Wijnands verzoek kon niet tegemoet gekomen worden. De burgemeester wees er verder op dat bij de gemeente een aantal verzoeken om vierkante meters in het nieuwe cen trum waren binnen gekomen van plaat selijke ondernemers. Daar was een aan vraag van de heer Wijnands bij. Toen de heer De Wilde opnieuw betoogde dat het ging om het wegnemen van on zekerheden bij de ondernemers, die al jaren wachtten, werd hij gein te rum pee rd door de heer J. van Poppelen (CDA): „Dat weten wij ook; dat is ons WD en CDA niet ontgaan!„Dan moet u er iets aan doen", was het antwoord van de heer De Wilde. „Ik ben voor een beleid dat niet over de ruggen van bestaande winkeliers heen een nieuw winkelcen trum mogelijk moet maken". Er klonk applaus van de publieke tribune. Het paste de overheid niet om beper kingen aan winkeliers op te leggen zon der ze te kunnen verwijzen naar nog te vormen winkelcentra, terwijl die over heid zelf geen enkel risico nam met be trekking tot de vestiging van die winkels in die centra. Hij wilde daarom het be leid in het algemeen wijzigen om de uitbreiding mogelijk te maken. De heer P. Lange (WD), die eerder al opgemerkt had, dat er ook elders in het winkelbestand in Soest gesaneerd zou moeten worden, bleef net als de heer J. van Poppelen (CDA) op het standpunt staan dat er voor Wijnands op het mo ment geen oplossing was. Beiden gunden het de heer Wijnands overigens van harte, wat de heer Visser deed opmer ken: „V gunt hem van alles, maar hij krijgt niets 1" De heer De Wilde stelde daarop nog de vraag of men het rechtvaardig vond, dat geleden schade niet vergoed werd. Daar was de burgemeester het mee eens. Zij meende dat deze mogelijkheid (tot schadevergoeding) via artikel 49 van de wet R.O. te weinig aangegrepen werd en bovendien te sterk beknot. De Wilde stelde toen voor, zo er geen art. 49-vergoeding gegeven werd, de beper kingen voor de winkeliers ongedaan te maken, maar daar ging de burgemees ter niet op in. Zij wilde het resultaat van de vergadering van 23 juni afwachten. Er werd hoofdelijk over het voorstel van de heer De Wilde gestemd. WD en CDA, óók de beide wethouders (PvdA-wethou der mevrouw Van Stiphout was afwezig) stemden tegen. Slechts Visser en de drie PvdA-fractieleden waren vóór. De brief aan de heer Wijnands, waarin hem medegedeeld wordt dat er op dit moment „helaas" geen pasklare oplos sing voorhanden is, gaat uit. Vervolgens werd besloten de brief van de wijkraad Soesterberg, waarin het groot ongenoegen van de wijkraad over de behandeling van het hearing-rapport werd uitgesproken, te behandelen nadat de commissies er hun mening over ge zegd hebben. Die commissievergaderin gen zullen mogen worden bijgewoond door de leden van de wijkraad, zoals de wijkraad voortaan uitgenodigd zal wor den om in commissievergaderingen mee te praten over Soesterbergse zaken. De wijkraad was overigens met liefst zeven van de negen leden aanwezig. Extra personeel Op een desbetreffende vraag van de heer H. Goote (PvdA) antwoordde wethouder Plomp, dat Soest van de 50 miljoen die het Rijk in het kader van het conjunctuur programma 1976 aan de gemeenten toe wees, 116.000 gulden kreeg. Daarvoor worden, zij het tijdelijk aangesteld: één personeelslid voor het inhalen van ach terstallig werk; één personeelslid voor de administratie; één personeelslid voor de binnendienst en voor het geld dat nog overblijft een „tijdelijke" kracht. De heer Goote was met dit antwoord te vreden. Met algemene stemmen werd mevrouw A. J. Duit-Verhaert benoemd tot hoofd leidster aan de openbare kleuterschool aan de Nachtegaalweg. Zij volgt mevr. De Bruin-Dresscher op, die eervol ont slag verleend werd in verband met ge zinsuitbreiding. Alle voorstellen om leer- en hulpmidde len aan te schaffen voor enkele scholen werden zonder meer goedgekeurd. Stil stond men slechts even bij het voorstel tot intrekking van het bestemmingsplan „Industrieterrein, Eerste herziening". Jan Visser (P.S.) meende dat de bewo ners van 't Hart ongerust waren, wat dat nu weer betekende en de heer K. de Wilde (PvdA) vond dat de intrekking een logisch gevolg van het feit, dat Soest het bij G.S. niet zo best gedaan bleek te heb ben. Het was vorig jaar februari ook niet zo best behandeld, ook al omdat men, naar hem nu gebleken was, van de burge- meester een verkeerde voorstelling van zaken gekregen had. Overigens wilde hij nu niet, zoals het col lege suggereerde, afwachten op wat het bedrijf TBS en de provincie bekokstoofd hadden, maar zelf de verantwoording nemen wat er al dan niet zou mogen. Het gaat daarbij om de hoogte van de te bou wen panden en afstand tot de openbare weg. De burgemeester erkende dat men met dit bestemmingsplan niet zo geluk kig geweest was. Het liep anders dan men gedacht had. Toch stond zij in trekking voor, omdat de zienswijze van G.S. doorslaggevend zou zijn en het geen zin had, om later nogeens opnieuw te moeten beginnen. Een vraag, (van Visser) leverde het be- stemmingsplan „Generaal Spoorstraat" te Soesterberg op. Visser informeerde naar de lawaaioverlast. Die lag onder de 40 Kosten Eenheden, wist de burgemees ter en daar kon Visser zich mee vereni gingen. Vervolgens kwam de verbetering van de fietspaden in de gemeentebossen aan de orde. Er zal „lavalith" voor gebruikt worden, in navolging van de provincie. Slechts een stuk, tussen Foekenlaan en 't Schapendrift, wordt geasfalteerd. De heer Van Poppelen (CDA) was er geen voorstander van; geen asfalt in het bos, liever stenen. Hij legde zich neer bij het argument van wethouder Hoekstra dat asfalt op dat „drassige" stuk beter was en dat het bovendien zo makkelijk schoon te maken was. De raad hoorde vervolgens dat de ge meente maandelijks bij de Staat aan de bel trekt om de overdracht van de Rade- makerstraat te Soesterberg te bewerk- D'r zijn in principe twee mogelijkheden om een heel verstandige keuze te maken als 't om meubels, woon- textiel of andere sfeermakers gaat... U maakt een langdurige toernee langs een heleboel woonwinkels. U kijkt en vergelijkt. Of u gaat naar Middelman's Wooncentrum. waar u in één keer een duidelijk overzicht krijgt van wat er te koop is en hoe voordelig. Dat laatste is van toepassing voor alle moderne woners, mensen die van eiken houden, veeleisende sfeermakers en voor wie toe is aan een tapijt of gordijnen die per- fekt meekombineren. Él turBÉUJl U ziet 't Wooncentrum Middelman kan u heel wat sores én geld besparen. Noteert u dat even op uw boodschappenlijstje? Direct aan de grote weg Soest/Amersfoort, v. Lenneplaan 73. Tel.02155-11004. Elke vrijdag koopavond. PS De koffie ts klaar, volop parkeren, speelhoek voor de kinderen eh rt kade t op vol mei meeneem ideetjes stelligen en daarna stond men weer stil bij het voorstel een krediet van 57.200 gulden beschikbaar te stellen voor de op ruiming van prunusopslag in de bossen. De heren Van Poppelen (CDA) en Van Ee (WD) voelden er niet zo veel voor. Het zou weggegooid geld kunnen zijn, als er niet drastischer tegenaan gegaan kon worden. Maar dat kostte teveel geld, wist wethouder Hoekstra. Overigens ging het niet direct om een krediet, maar meer om de mededeling dat men het werk „aangemeld" had in het kader van de „subisdiëring van aanvullende werken". Op verzoek van de provincie meldde Soest eens een niet zo groot object. Mocht er geen sprake zijn van subsidi ering, dan ging het allemaal niet door. Inspraaknota Uitvoerig en van alle kanten werd de inspraaknota van het college belicht. De slotconclusie was, dat de nota als lei draad voor de inspraak zou gaan gelden. Volgens de burgemeester moest de ver antwoordelijkheid voor de Inspraak bij de gemeente blijven, en daar was men het mee eens. Overigens zei zij aan het slot van het debat: „Ik zie kans u morgen een andere inspraaknota voor te leggen. Dat kost niet zoveel moeite; slechts het verande ren van een naam van een gemeente". Daarmee vatte zij min of meer de hele discussie samen; er viel nog wel een dag over te praten, maar niemand had de wijsheid immers ln pacht. Het bleef ex perimenteren en zoeken naar de beste oplossingen. Roerend was zij het eens met de heer Goote (PvdA)laten we maar eens gaan werken. Als eerste zei de heer J. Hilhorst (WD) dat hij het met de inhoud van de nota eens was. Naar zijn mening kwam men erdoor tegemoet aan terzake levende wensen. Wel moest het (inspraak)spel fair gespeeld worden en moest het ge meentebestuur er altijd direct bij be trokken zijn. Visser vond dat het onjuist was de in spraaknota te beperken tot het ruimte lijk beleid van de gemeente en hij ver wees naar de eigen inspraaknota van P.S. Hij vond dat er duidelijk gekozen moest worden vóór of tégen inspraak en niet soms wel en soms niet. Hij sprak van een halfslachtige houding waar niets of juist het tegendeel mee be reikt werd. Wethouder Hoekstra Boafietspaden vegen Verder noemde hij de nota mager en te leurstellend; de zelfgenoegzaamheid had ook hij erin gevonden en hij stond derhalve niet zo te juichen. Positief vond hij dat nu de discussie over inspraak ten minste op gang gekomen was, en in ieder geval al geresulteerd had in een andere inspraak-procedure bij het ontwikke lingsplan dan de gemeente aanvanke lijke van zins was. De heer G. Oldenboom (CDA) gebruikte zeer veel woorden om te zeggen dat hij gelukkig was met wat er stond. Hij zette uiteen dat er zo enorm veel kwam kijken bij Inspraak en dat er eigenlijk sprake was van een indrukwekkende en Interes sante materie. Verheugd was hij dat nu (voor Soest) globale procedureregels vast stonden. Daarbij citeerde hij eminente „kenners" van Inspraak: „Specialisatie holt de in spraak uit" èn „we creëren zo machts hongerige mensen". Niet eens was hij het met opvattingen, dat inspraak op gang gekomen was door het niet-functioneren van de politieke partijen, maar „kortom", hij ging ak koord. De burgemeester tikte eerst Visser op de vingers voor zijn gepleegde plagiaat. De „zelfgenoegzaamheid" in de nota had zij niet gevonden en verder vond zij de ma terie bijzonder abstract. Er werd nog, ook in tweede instantie, lang over doorgepraat, maar het mondde uit in een soort geroezemoes die besloten werd met de woorden van de burgemees ter: „Als niemand meer luistert, dan praat ik ook niet meer' „Kortom", het college kwam zegevie rend uit het debat. Niets werd er aan de nota gewijzigd. Met een hamerslag en een onbeantwoor de vraag van de heer Van Aalst (WD), werd daarna de Lozingsverordening aangenomen en daarmee werd de ver gadering besloten. 3. van Poppelen (CDA) Bospest bestrijding f „Democratie", aldus Visser, „ls die be sluiten nemen, waarin ook de minder heid zijn standpunten kan terugvinden. Dan doe Je ook pas echt aan welzijn". Democratie was niet, doen wat de meer derheid beslist. Hij noemde verder de nota „krakkemik- kerig" en vond dat de zelfgenoegzaam heid er van afstraalde. Overigens wilde hij de bevolking naast de ambtelijke groepen betrokken zien bij de evaluatie van plannen. De heer H. Goote (PvdA) vond ook dat de inspraak niet beperkt moest blijven tot het ontwikkelingsplan. De gegeven definitie van inspraak noemde hij vaag en vrijblijvend („inspraak wordt gezien als deelhebben aan de gedachtenvorming die de eigen woon-, werk- en leefsituatie betreft"). BURG. GROTHESTRAAT 30 SOEST - TELEFOON 02166 18046 o.a. KAARSEN uit Spanje, BYOUX. TASSEN.

Soester Courant | 1976 | | pagina 15