Soest mag niet veel groter worden Meerder Mannenkoor opnieuw in Soest Bach's Mattheus Passie in de Oude Kerk VJ Uitreiking eerste exemplaar van het boek „Met zang van Vera Lynn" 1 I Geen zekerheid over doorgaan noch bouwtijd van nieuw ziekenhuis 1 Planologische beslissingen zijn niet genomen Eindverslagen Inspraak-Werkgroepen: Vera Lynn in Soest: Lissone-Lindemanl w Ruys Geen plaats voor gestraften „Schuif-es-in"-dienst in de Julianakerk via de radio in heel Nederland te horen. Reumacollecte bijna 17.000 gulden Donderdag 25 maart 1976 54e jaargang no. 32 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Herman Vera Lynn met de uitgever Aize de Visser Vera Lynn, de Engelse zangeres die in de oorlog de erenaam „Sweetheart of the forces" kreeg, heeft in Soest het eerste exenplaar gekregen van de Nederlandse vertaling van haar boek „Met zang van Vera Lynn". Zij ontving de autobiografie uit handen van Aize de Visser, directeur van de Baarnse uitgeverij In den Toren in diens woning aan de De Genestetlaan. Het boek is in een oplage van 6000 stuks ver schenen. De overhandiging van het eerste exemplaar viel samen met het bezoek van Vera Lynn, die eigenlijk Vera Welch heet, aan Nederland op uitnodiging van RAF- piloten. Zij hebben vandaag een reünie in Amsterdam. Zij is in gezelschap van haar dochter Virginia. De RAF-piloten hebben Vera Lynn uit genodigd om haar te eren voor de wijze, waarop zij nu al ruim 40 jaar haar lied jes heeft gebracht, en vooral voor haar moedige optreden in de oorlog voor mi litairen. Vera lynn zal in Amsterdam niet zingen. Sinds het overlijden van haar moeder, kerstmis vorig jaar, is zij haar stem kwijt. Daarnaast heeft zij bronchitis ge had en dit heeft mede ertoe geleid, dat ze voorlopig niet kan en ook niet mag zin gen. Daarover is deining ontstaan, om dat zij geweigerd zou hebben in het AVRO-programma „Voor de vuist weg" van Willen Duys op te treden. Daarom heeft de AVRO Vera Lynn uit het pro gramma geschrapt. De omroep heeft echter verzuimd de ware achtergrond te vermelden waarom Vera Lynn niet Wil de zingen. Vera Lynn was daarover op z'n minst ontdaan. Zij liet dit duidelijk merken, toen haar mening werd gevraagd over de negatieve publiciteit die het AVRO- besluit haar bezorgd had. Zeer bewogen vertelde zij, dat het overlijden van haar moeder haar zeer heeft aangegrepen, dat zij haar stem is kwijtgeraakt en met de beste wil van de wereld niet kan zingen. De negatieve publiciteit heeft haar ech ter niet te lang bezig gehouden. Zij was verheugd, de reünie van RAF-piloten in Amsterdam te mogen meemaken en te vens het eerste exemplaar van de Neder landse vertaling van haar boek in ont vangst te mogen nemen. Drie van de vier uit belangstellende inwoners geformeerde werkgroepen, die zich op wijkniveau van min of meer gelijk- bezig houden met het Ontwikkelingsplan Soest, hebben een verlopig eindverslag waardige kwaliteit. Die centrale vesti- ingediend, als afronding van de eerste inspraak-fase. Het betekent niet het einde van de werkgroepen, want de volgende maand gaan zij verder. Unaniem zijn zij van mening dat Soest niet veel groter mag worden; hand haven wat we zijn, tenzij, en daar wordt rekening mee gehouden, het groter worden ons „opgelegd" wordt. In dat geval moet alle inspraak „herzien" worden, is men van mening. De binnengekomen verslagen betreffen de werkgroepen bevolking en woningbouw; werkgelegenheid en algemene voorzieningen; landschap, milieu en recreatie. De werkgroep verkeer en wegen liet nog verstek gaan. Wat de woningbouw betreft stelt de desbetreffende werkgroep zich op het standpunt dat alleen gebouwd moet wor den voor eigen behoefte (de natuurlijke groei en de economische gebondenen). Voor andere groepen moet niet speciaal gebouwd worden, zij het dat immigratie van niet economisch gebondenen niet gehéél uitgesloten moet worden. Ge dacht is daarbij aan de vrije-sector markt. Wel moeten vestigingslekken ge dicht worden en daarbij heeft men het oog op goedkope huurflats. Dergelijke flats moeten verkocht worden of anders afgebroken om plaats te maken voor eengezinswoningen. Het aantal woningen dat tussen nu en 1991 gebouwd moet worden, wordt door de werkgroep geraamd op 1100 a 1400. Daarbij is ondermeer er van uitgegaan dat er geen sterk werkgelegenheidsbe leid wordt gevoerd. Deze 1100 a 1400 hui zen zijn voor de opvang van de natuur lijke groei. Daarnaast zouden er nog 600 tot 800 woningen gebouwd moeten worden (tot 1991) voor woningzoekenden. Volgens de werkgroep mag gebouwd worden aan vde Koninginnelaan, Over- hees 3 en 4, Hees, Klein Engendaal (al leen tussen Klein Epgendaalweg en Eigendomweg) en in Soesterberg-Oost. Unaniem is men van mening dat beslist niet gebouwd mag worden tussen Soest en Baarn; langs de Stadhouderslaan. Verder heeft de werkgroep globaal aan gegeven wat er gebouwd zou moeten worden en wanneer. De werkgroep die zich bezig houdt met werkgelegenheid en algemene voorzie ningen is van mening dat de gemeente geen stimulerend beleid dient te voeren op de ontwikkeling van de thans in Soest gevestigde ondernemingen, net zo min als een aktief industrialisatiebeleid. Er is daarbij aangetekend dat eventueel wél werkgelegenheid dient te worden geschapen voor bepaalde kategorieën van de beroepsbevolking, die, indien in Soest daarvoor werkgelegenheid was, in Soest zouden werken, doch die nu, ten gevolge van gebrek aan werkgelegen heid, elders werk moeten zoeken. Overigens is men van mening dat groei van de bevolking èn groei van de werk gelegenheid niet noodzakelijkerwijs met elkaar te maken hebben. Voor de hui dige woonforensen hoeft ook geen werk gelegenheid te worden gecreëerd in Soest. Zo onverhoopt voor een groot bevolkings model gekozen wordt of zouden de ont wikkelingen ertoe leiden, dat een groot bevolkingsmodel aan Soest wordt op gelegd, dan zal het werkgelegenheids- model opnieuw ter diskussie moeten worden gesteld. Ook heeft de werkgroep voor plaatse lijke bedrijven die niet in hun uitbrei dingsmogelijkheden belemmerd moeten worden, terwijl bij verzoeken om vesti ging, Soester ondernemers voorrang die nen te hebben. Wat de uitbreidingen in het algemeen be treft, blijkt een lid voorstander te zijn van het verschuiven van de toegestane goothoogte van 7 naar 10 meter in be paalde industriegebieden, voor te staan. Ook deze werkgroep is verder van me ning dat in het huidige stadium geen in dustrie gevestigd moet worden aan de Stadhouderslaan Winkelvoorziening Binnen de werkgroep is men het er over eëns, dat er in Soest behoefte be staat aan een tweepolig winkelapparaat gingen zouden gelegen moeten zijn aan de Van Weedestraat en „ergens in Soest- Zuid". Daar zou ook een markt aan toe gevoegd kunnen worden. Over de keuze, waar in Soest-Zuid, be staat geen eenstemmigheid. Genoemd zijn het huidige winkelcentrum, met ver plaatsing van het busstation en „er gens" aan de andere zijde van de spoor lijn. Men is wel van mening dat met kracht dient te worden tegengegaan, dat de ves tiging van een winkelcentrum de nood zaak zou kunnen vormen voor uit brei- ding van het bevolkingsmodel of het treffen van voorzieningen, die met het bestaande bevolkingsmodel niet noodza kelijk zijn. Met uitzondering van vier leden van de werkgroep, is men van mening dat bij een (nieuw) winkelcentrum niet nood zakelijkerwijs óók een bestuurscentrum met culturele voorzieningen gevestigd moet zijn. Koppeling is niet nodig. In de volgende inspraakfase wil de werk groep bijzonder aandacht geven aan de gewenste vestigingsplaats voor de be-' stuurs-, culturele- en winkelvoorzieinin- gen.- Landschap Voor het behoud van het Soester land schap is de werkgroep, die zich met dit onderdeel van het ontwikkelingsplan be zig houdt, haast principieel tegen de aan leg van de zogenoemde Centrumweg. „Aanleg zou strijdig zijn met de in tentie van onze werkgroep om dit gebied (het zuidelijk deel van .de Eng) onge schonden te houden", aldus het eindver slag. De werkgroep is van mening dat de hockeyclub nieuwe velden moet krijgen aan de Jachthuislaan; dat rond de zui veringsinstallatie aan de Maatweg „aan kleding" moet worden aangebracht dat de Boerenstreek gezien moet worden als bufferzone (tussen bebouwing en natuur) en dat er sportvelden kunnen aangelegd worden; dat er aan de Grote Melmweg niet méér industrie gevestigd mag wor den dan er nu is; dat voor industrieële vestigingen in het gebied dat „Wiekslo- terplas" heet, aan de rand van de Ko- ■■■iuii nnnil l IC Reizen per VLIEGTUIG TREIN SCHIP TOURINGCAR EIGEN AUTO Gaarne zenden wij U gratis onze reis programma's. Steenhoffstraat 9 A - Tel 16571 en 14905 (Een allround reisbureau) „Hoewel de betreffende besturen het voornemen hebben kenbaar gemaakt de bouw van een neiuw ziekenhuis zo spoedig mogelijk te realiseren, bestaat in dit stadium generlei zekerheid óf de bouw kan doorgaan en hoeveel tijd hiermee gemoeid zou zijn", aldus antwoorden gedeputeerde staten van Utrecht aan de drie vragenstellers van P.K.U. (progressieve Konsentratie Utrecht), met betrekking tot de voorgenomen bouw van een nieuw ziekenhuis in het grensgebied Baarn/Soest. Het Heerder Mannenkoor „De Lofzang", dat vorig jaar na een geslaagd televisie optreden in de Julianakerk optrad, komt 28 maart a.s. weer naar Soest. Niet minder dan 120 zangers zullen in een „Schuif-es-in"-dienst de faam, die dit koor zich de laat ste jaren heeft verworven, opnieuw bevestigen. Ditmaal onder leiding van de vaste dirigent Klaas J. Mulder. verlaat om in Nieuw Vennep zijn do mineeschap voort te zetten. Gerard van de Berg De ,,Schuif-es-in"-dienst wordt geleid door ds. G. Rang, die 28 maart zijn laatste ,,Schuif-es-ln"-dienst in Soest be leeft, omdat hij spoedig daarna Soest Aan deze „kerkdienst voor iedereen", die als thema heeft „Verzet en ontmas kering", wordt verder meegewerkt door de bekende televisie-presentatoren Els Buitendijk en Gerard van de Berg, terwijl het orgel bespeeld zal worden door de organist Wim van de Panne uit Voorburg. Deze „Schuif-es-in"-dienst is via de radio in alle Nederlandse huis kamers te beluisteren. Gezien de ervaring van vorig jaar, toen op zondag 22 juni, in de bloedhete zo merperiode, in de Julianakerk geen muis- meer bij kon, - zó vol was de kerk nog nooit geweest, de mensen zaten in de gangpaden; er waren zelfs bezoekers uit Drente, Gelderland en Zeeland - mag ook nu weer op een stampvolle Julia nakerk worden gerekend. Juist vanwege de rechtstreekse radio uitzending, die om 17.00 uur begint, wor den belangstellende bezoekers verzocht om half vijf in de Julianakerk aanwezig te zijn, omdat een repetitie met koor en gemeente gewenst is. Na de radiodienst zal het Mannenkoor nog enige liederen ten beste geven. Els Buitendijk De reumacollecte, die in Soest gehouden werd, heeft in totaal 16.986,25 opge bracht. Dat is bijna 2400 gulden meer dan het vorig jaar. Voor het inzamelen van dit forse bedrag waren 170 collec tanten in de weer. Zij en ook alle gulle gevers worden door het organiserende comité hartelijk bedankt voor hun inzet en bijdragen. G.S. stelt dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis nog allerminst een feit is. Er is tot nog toe niet meer gebeurd dan de kennisgeving van het voornemen een volledige samenwerking aan te gaan, om een optimaal gestructureerde gezondheidszorg in het gebied van de twee ziekenhuizen (baarn en Soest) mo gelijk te maken. Dat voornemen van de Vereniging tot Ziekenverzorging te Baarn en van de Christelijke vereniging tot stichting en beheer van ziekeninrichtingen „Zonne gloren" te Utrecht is als een van de eerste instanties kenbaar gemaakt aan de Provinciale raad voor de volksge zondheid. „Eventuele ontwikkelde plannen", zo zegt G.S., „zullen nog de gehele pro cedure voor ziekenhuisbouw moeten doorlopen, terwijl ook planologisch nog geen beslissingen zijn genomen". De handelwijze van de beide besturen wordt door G.S. niet „onzorgvuldig" genoemd. Het gebeurde op een tijdstip toen bleek dat de plannen verdere rucht baarheid gingen krijgen dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Bovendien wa ren staven, ondernemingsraden en ook het personeel vooraf ingelicht. Wel zegt G.S. met de besturen van de betreffende gemeenten te zullen overleg gen in hoeverre voorlichting aan de bevolking, naast die via de gebruike lijke publiciteitsmedia, nodig is. Niet te overzien is in hoeverre door dit plan de toekomstige bouw van een streekziekenhuis „Gooi-Zuid", ver stoord wordt. G.S. zal daar uitdrukkelijk aandacht aan besteden bij het opstellen van het advies. De provincie zegt steeds een voorstan der geweest te zijn van streekzieken huizen. Nader zal daarom bezien moe ten worden of een nieuw ziekenhuis in deze regio inpasbaar zou zijn in de (inmiddels al weer oudere) provinciale plannen. Het door de beide ziekenhuisbesturen genoemde inwoneraantal van 75.000 in 1985, is naar de mening van G.S. ge- basseerd op een prognose van 25.000 inwoners van Baarn. 48.000 inwoners van Soest en circa 2.000 inwoners van aangrenzende gemeenten. Daarbij wordt aangetekend dat volgens opgave van februari 1976 van de provinciale planologische dienst gerekend moet worden met 43.000 inwoners, in Soest en 25.500 inwoners in Baarn in het jaar 1985. Een aanvraag om „medewerking in be ginsel" voor deze nieuwbouwplannen, zal op korte termijn aan de staats secretaris van volksgezondheid worden verzonden. Een mogelijke toezegging zal door de staatssecretaris eerst kun nen worden gedaan, nadat hij de gebrui-. kelijke adviezen, waaronder ook die van het college van G:S: zal hebben inge wonnen. Tenslotte zegt het college van G.S., dat de terreinen op de grens tussen de gemeenten Baarn en Soest, die als plaats voor het beoogde ziekenhuis in aanmerking zouden kunnen komen, „krachtens het vigerende bestemmings plan en ook in het bestaande streekplan Utrechtse Heuvelrug en in alle zes alter natieven van het voorontwerp streek plan Utrecht-Oost een agrarische c.q. landelijke bestemming hebben". ErTs een enorme wachtlijst van tot ge vangenisstraf veroordeelden om hun straf te kunnen uitzitten. Nadat er al eer der wat noodmaatregelen waren getrof fen. is het aantal intussen weer uitge groeid tot meer dan tienduizend. Men moet dan toch wel tot de conclusie ko men. dat er op het ministerie van justitie iets niet klopt. De vorig jaar plotseling afgetreden staatscommissaris Glastra van Loon. die het gevangeniswezen on der zijn hoede had, voelde zich tegenge werkt door het beleid clat de directeur- generaal mr. Mulder in deze voerde, waaraan de verantwoordelijke minister en staatssecretaris kennelijk weinig wis- ten te veranderen. 0/~k frf Tl/Ï ju. H°e dan ook, het is natuurlijk een zotte 0\J /C ±Vlcl.ïl.ll0SÏ clt situatie zoals die in ons land is gegroeid. Wat er tegen dat plaatsgebrek nog wordt 1 1—.i-55 gedaan, zijn wat lapmiddelen, die in de VCr'IC.OCll.t groeiende stroom van misdrijven nau welijks enige verbetering brengen om de ,i« x»ii j-* - straffen ten uitvoer te kunnen brengen. Voor de Manifestatie 76. welke d,t jaar i Het ls natuurlljk nlet een kwestle va® nabij de speelweide wordt gehouden, is leen de laatste jaren, er is lang voor expositieruimte „verkocht". Er zijn nu n dien geen voldoende vooruitziend beleid totaal 1450 m2 beschikbaar. °P Justitie geweest, hetgeen zich nu gaat wreken. Er zijn eerder, gestimuleerd door fraaie ethische begrippen over o.a. de slechte invloed van het in de gevan genis zitten op de delinquenten, over voor deze tijd onwaardige behuizingen en daaruit voortvloeiende al even on waardige omstandigheden voor de ge straften, enkele oude gevangenissen ge sloten. Er is alleen in Maastricht een nieuwe gevangenis gebouwd intussen en er liggen plannen klaar voor de bouw van een groot Huis van Bewaring bij Amsterdam. Door de nood gedrongen is er een vervangend instituut in Grave in orde gemaakt en wil men nu dan toch maar weer een paar oude, reeds geslo ten gevangenissen weer in gebruik gaan memen. Allemaal noodmaatregelen, die aantonen dat Justitie bepaald geen voor uitziende blik toont, zoals van regeer ders toch geëist mag worden. 55 1 De voorbereidingscommissie is uiterst tevreden met de huidige stand van za ken. Van de deelnemers uit 1974 hebben zich alleen de Smitshof-winkeliers nog „niet aangemeld. Op 27 april wordt in Hotel Van den Brink aan de Soesterbergsestraat een zal ningsweg ruimte gecreëerd mag wor den, ondanks dat dit gebied als „agra risch van belang'wordt aangemerkt. Overigens zegt de werkgroep het ontbre ken van voldoende gegevens van de landbouw „als een groot gemis" te zien. Er wordt daarom alsnog op meer infor matie aangedrongen. Van bescherming van de burgerij en de maatschappij tegen demisdaad blijft dan nog minder over, het komt bij de moderne opvattingen over bestraffing van misdrijven toch al op de tweede plaats. Er wordt te weinig geld uitge trokken voor de politie en eveneens voor voldoende gevangenispersoneel. Wan neer iemand anderhalf jaar moet wach ten eer de straf waartoe hij is veroor deeld ten uitvoer kan worden gelegd, dan kan moeilijk verwacht worden, dat die man zijn straf erg serieus opvat. Er is vorig jaar aan kort-gestraften col lectief gratie verleend en in plaats van „zitten een boete opgelegd. Er is intus sen, ondanks een nieuwe staatssecreta ris, mr. Zeevalking, geen verbetering in de situatie gekomen en noodgedwongen zal men wel weer van de tenuitvoerleg ging van de straf moeten afzien. De toe stand kan natuurlijk niet in korte tijd worden veranderd en verbeterd, doch het maakt de indruk dat men er op Jus titie ook niet zo'n haast mee heeft. En iedere dag worden er nieuwe gevangenis straffen uitgesproken, waarna de ver oordeelde naar huis gaat, om misschien over één anderhalf jaar eens een op roep te krijgen zich maar te melden. Wat voert hij intussen uit? In ieder geval lacht hij om het justitieel apparaat in Nederland en dat draagt ertoe bij, dat hij eerder geneigd is het maar niet zo nauw te nemen met de ordentelijkheid tegenover de maatschappij. Een maat schappij die, door een vastgelopen be leid op Justitie, zich zelf niet weet te beschermen tegen de misdaad. Die be scherming is toch de eerste plicht van de overheid. Tot deze toestanden heeft zeker bijge dragen het inzicht om een opgelegde straf vooral tot verbetering van de ge strafte te doen dienen. Verder dat de gevangenis een slechte invloed heeft op de daarin opgenomen mens. Dat er dus alles aan moet worden gedaan om voor de gevangenen om standigheden te scheppen waarin hij van zijn menselijke waarde bewust blijft en waardoor zijn terugkeer in de maat schappij als ordentelijk mens wordt be vorderd. Al die goede bedoelingen, hoe juist ook, vergen dan echter ook een be leid dat voorziet wat de gevolgen ervan zijn voor het gevangeniswezen als zoda nig. Dat zit hem dan uiteraard niet al leen in de wijze van behandeling en het personeel, maar ook in het tijdig vast stellen van wat daar aan ruimten en krachten voor nodig zijn. Men had ook eerder kunnen en moeten voorzien, dat, ondanks alle mooie bedoelingen van her opvoeding, de misdadigheid eerder toe dan afneemt en er dus ook uit dien hoof de meer ruimte voor de opvang nodig zou zijn. De situatie die men nu heeft laten ont staan is gewoon belachelijk, draagt ook bepaald niet bij tot verwezenlijking van de idealen der psychologen om gestraf ten weer op een beter spoor te brengen en van verdere misdrijven te doen afzien. We krijgen de indruk, dat er opzettelijk zo kort mogelijke straffen worden uitge sproken, niet in de eerste plaats uit ideële overwegingen ten aanzien van de betreffende mens, doch omdat onze ge vangenissen te vol zitten en men de straf dus niet ten uitvoer kan leggen. De Nederlandse Cantory zondag 4 april in de Oude Kerk Zondag k april a.s. zal in de Oude kerk al hier een uitvoering worden gegeven van de Mattheus Passie van J. S. Bach, door de Muziekkring de Nederlandse Cantorij, onder leiding van Maarten Kooy. Aanvang 2 uur. Zoals gewoonlijk streeft Maarten Kooy met zijn ensemble naar een zo authen tiek mogelijke uitvoeringspraktijk, dus consequente opstelling in twee groepen, vocalisten en instrumentalisten, solisten uit de door Bach aangegeven groep, kleine bezetting. Solisten zijn Christine Jansen en Marga Wijker, sopraan; Ans van Dam en Ine Kooy, alt; Pier Veldman (evange list) en Jos v. d. Lans, tenor; Peter Kooy (Christuspartij), Kees Dey en Kees de Groot (kleine partijen), bas; Piëta Plat, viola da gamba: Jan Jansen en Frits van Rees. cavecimbel. We hopen dat velen de gelegenheid zul len aangrijpen-om de Mattheus Passie in eigen woonplaats te gaan beluisteren. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VW en telefonisch te bestellen onder no. 13181

Soester Courant | 1976 | | pagina 1