NATIONALE HUIUIMM: mm liccft ze! Bij H0MEE H0MEE Gebr.VanKoojj Zuster Westra, oudste inwoonster van Soest werd 102 jaar maaswintol Inspraakavond op 12 april kan interessant worden In Soest hoogwaardig centrum ongewenst i Schee-Schijf: „De Spiekersjop" nieuwste voorjaars- en zomermode Beroep niet aangenomen Burgerlijke stand V oorj aarscon eert S.O.V. in Petrus en Pauluskerk Streekplan Utrecht-Oost bevat veel onbegrijpelijks CDA werkgroep Raadslid tikt college op de vingers V VW-NIEUWS In Soest geen woningbouw in de „beschutte sfeer" 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Hinderwetzitting Nieuwe afzuigapparatuur kan gedeelte bezwaren wegnemen April-activiteiten van I.V.N. Eemland Soester Courant van donderdag 1 april 1976 Dinsdag j.1. vierde mej. R. Westra in het bejaardencentrum Groot Engendaal voor de 102de keer haar verjaardag. Zij is de oudste inwoonster van Soest. De burgemeester kwam haar persoonlijk feliciteren en bracht een traktatie voor haar mee. Als „zuster Westra" geniet zij, zeker bij de oudere inwoners, grote bekendheid. 27 jaar was zij werkzaam als verloskundige en in die periode heeft zij zo'n 5000 baby's ter wereld geholpen. blijven de deuren wijd open staan. Overtuig U van de Steenhoffstraat 66 - Soest (U weet wel, waar Japie buiten hangt). Zij is Friezin van geboorte, uit Tzum- marum, waar zij op 30 maart 1874 het levenslicht zag. Op 21-jarige leeftijd ver trok zij naar Ermelo om er verpleegster te worden. Vandaar ging zij naar Am sterdam en toen weer terug naar Fries land vanwege een zwakke gezondheid. In Groningen volgde zij een opleiding voor verloskundige en haar eerste stand plaats werd Nieuw Vennep. Vandaar weer terug naar Friesland, naar Kou- dum, vervolgens naar Mijdrecht-Wilnis, De Wijk bij Meppel en in 1922 naar Soest. Hier gaf zij de eerste aanzet voor de oprichting van het Groene Kruis. In die beginjaren hield zij een zuigelingenbu reau in Nieuw-Mariënburg. Als eerste vrouw in Nederland reed zij motor, ondanks dat eerder een dokter haar verteld had, dat als zij ging „fiet sen", het haar spoedige dood zou be tekenen. Bang was zij nooit en groot waren haar verdiensten voor Soest tijdens de oor logsjaren. Als verloskundige werd- zij door de bezetters gerespecteerd en nooit iets in de weg gelegd. Daar werd door verzetsmensen gebruik van ge maakt en menige waarschuwing voor razzia's en dergelijke toestanden bereik ten de betrokkenen op tijd. Haar gezondheid is uitstekend, het ge hoor wat minder, maar wat meer zegt, juffrouw Westra leest nog iedere dag de krant en houdt de politieke ontwikke lingen en kerkelijke zaken bij. Met recht hing de vlag uit bij Groot Engendaal. Ds. L. v.d. Veer, predikant van de gere formeerde kerk te Oosterwolde heeft het beroep dat de wijkgemeente west van de gereformeerde kerk te Soest op hem had uitgebracht niet aangenomen. den blieklaan 36 soest tel. 13001 of 14650 MACHTIG EiKEM HJUE HATUUK Zaterdags geopend van 10-17 uur GEBOREN: Axel, zoon van H. de Heer en M. A. van den Broek. Kitty, dochter van J. P. J. J. Haring en C. Hogenhout. Dennis, zoon van A. G. Verweij en L. B. H. M. Mol. Eveline Henriëtte, dochter van H. Weenlnk en T. van Dijk. - Anette Ve3la, dochter van M. Klomp en T. Haars. Nancy Soewamie, dochter van E. S. Resodikromo en A. W. Kasiman. Linda, dochter van R. J. L. Sevink en T. G. van Duinkerken. Mhairu, doch ter van P. Blom en J. de Ruiter. Fleu ris, zoon van G. J. Groenendijk en G. de Jong. Caspar Antonius Martinus. zoon van A. P. M. Kerkvliet en E. M. C. van Eig. ONDERTROUWD: Johannes Gerardus Maria Nijkamp en Catharina Gabriël Maria van der Peet. Jan Bljker en Lijntje Adriaantje Borst lap. - Jan Robert Veldhuizen en Grada Hendrika Lammere. Eibert Andreas van den Born en Anna Cornelia Boes. Teunls van Leuveren en Maria Hendrika Margaretha Piepenbroek. GEHUWD: Petrus Maria Johannes Coort en Marga retha Maria ten Haaf. Adriaan ten Berge en Ingrid Renate Ursel Günther. Johannes Gerardus van den Hoed en Willemina Goudriaan. Max André Wil- lemstijn en Marina Keijzer. OVERLEDEN: Petronella Gijsbertha Balder. echtgen. van W. van de Bunt. Albertus Cornelis Gottlieb, weduwnaar van G. W. Hehl. Kier Hein Bos, echtgenoot van M. H. Haitsma. Jacob Johannes Zon, Echt genoot van E. C. van der Wal. Evert Kuijper, echtgenoot van D. Buuning. Martien Hamstra weduwnaar van E. L. Lenek. - Elisabeth Vervat, echtgenote van A. J. Spelt. - Gerrit Johannes El- achot. - Agneta Wilhelmina Lenderink, weduwe van J. C. van Binsbergen. Paulina Struijlaart, echtgenote van B. van der valk. De burgemeester in gesprek met juffr. Westra. Het „vingertje" is niet bestraf fend bedoeld! De Soester Orkest Vereniging geeft op Woensdagavond 7 april haar voorjaars concert. De leiding is in handen van gastdiri- gent Herbert Slegers. Werken van Han del, Vivaldi, Beethoven en Benda zullen worden uitgevoerd. Soliste in Vivaldi's viool-concert in E- groot is Alms Baddings. Zij zal dan solleren in de Romance van Ludwïg van Beethoven. Alma Badings is de dochter van compo nist Henk Badings. Zij studeerde viool o.a. bij Herman Krebbers. Na het behalen van het solisten-diploma in 1970 is zij vanaf 1971 verbonden aan het Nederlands Kamer Orkest. De uitvoering zal plaats vinden in de Pe trus en Pauluskerk, Kerkplein 3 te Soest. Aanvang 20.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij de VW, de le den en op de avond van de uitvoering aan de kerk. Soest zal bij de Kroon dankbaar gebruik maken van recente visies van de provincie omtrent de landschappelijke waarde van het nog onbebouwde deel van Overhees. In het concept-streekplan Utrecht-Oost noemt G.S. dit gebied als terrein „te bestemmen voor urbane ontwikkelingen in plaats van grote gebieden bij Eemnes, Bunschoten of Hoogland". Toch verleende datzelfde coUege nog niet zo lang geleden, geen goedkeuring aan de Soester plannen voor Overhees 3e en 4e fase, waar in de woningbouw- bestemming was opgenomen. De gemeente ging tegen dit besluit in beroep bij de Kroon. Een en ander kwam aan de orde in de vergadering van de commissie ruimte lijke ordening, waar zijdelings wat op merkingen gemaakt werden over het streekplan Utrecht-Oost. Met name de heer K. de Wilde (PvdA)had het plan enigszins bestudeerd en daarin, tot zijn verbazing, weer de Weg-over-de-Eng ontdekt. Dit temeer omdat de wegen- structuur binnen de bebouwde kom, een zaak van de gemeente is. De heer De Wilde vroeg zich ook af, waarom aan Overhees 3 en 4 goedkeu ring werd onthouden, als het gebied in het streekplan als stedelijk gebied wordt opgevoerd. Hij vroeg het college wat notities op te stellen over het streek plan en deze te behandelen in de ver gadering van 6 april, die geheel gewijd zal zijn aan dit streekplan. In het streekplan is overigens ook de mogelijke bebouwing van een gedeelte van de Soestereng opgenomen. Daar over staat letterlijk: In hoeverre bouw plannen op en rond de Eng (Kercke- landt en Zuidereng) in een deel van de in deze (alternatieve) toevoeging van 3000 woningen kunnen voorzien, zal in samenhang met de situering van het centrum en de wegenstructuur in Soest nader moeten worden onderzocht". Wat de wegenstructuur betreft wordt ook (vóór 1990) een vierbaans (2x2 rijstroken) Birkstraat voorzien. Die is nodig om de te verwachten toenemende verkeersstroom te verwerken. Onder zocht moet worden of er een geheel nieuwe verbinding Soest-Amersfoort moet komen, of dat de huidige Birk straat verbreed kan worden. De provin cie heeft een voorkeur voor verbreding. Van de Weg-over-de-Eng wordt gezegd: „Aanleg van een gehele of gedeelte lijke Engweg, langs de geprojecteerde bebouwing is (in deze alternatieven) dan ook minder bezwaarlijk". Men heeft in dit geval het alternatief „tamelijk sterke verstedelijking vooral in de grote ker nen" (waaronder Soest) op het oog. Utrecht-Oost moet dan 70.000 mensen opvangen, te weten 30.000 natuurlijke groei en 40.000 migranten. Van deze laatste 40.000 krijgt Soest er 8.000. In het streekplan wordt de Wielsloter- plas opgevoerd als recreatiegebied voor deze hoeveelheid mensen. Met Wiek- sloterplas is bedoeld het terrein om sloten door Koningsweg, Dorresteinweg, Wieksloterweg en Biltseweg. Ooit werd gedacht dat hier zand weggehaald zou moeten worden om de bouwterreinen in plan Overhees op te hogen. Het is er nooit van hoeven te komen en betwijfeld mag worden of het ooit nog nodig is. De provincie voert de niet-bestaande plas echter op en zegt ervan dat het gebied landschappelijk grotendeels wei nig fraai is en dat het steeds verder dreigt te verpauperen. Landbouwkun dig biedt het naar de mening van de provincie ook weinig potentie voor een rooskleurige toekomst en bovendien ligt het in de nabijheid van gebied dat steeds verder verstedelijkt. De plas zou soulaas moeten bieden aan de inwoners van Amersfoort-Zuid. Opmerkelijk is verder dat, gezien de dichte bewoning, verblijfsrecreatie in Utrecht-Oost (de campings) wordt afge wezen. Toch wordt in hetzelfde hoofd stuk weer gezegd dat men er eens over moet denken om hier en daar verblijfs recreatie toe te staan. Letterlijk: „ook tegen enkele oudere kernen aan, bijvoor beeld Soest, zou aan een dergelijke aan pak gedacht kunnen worden". Maandag 12 april a.s. wordt een in spraak-avond over dit plan in de Soester brandweerkazerne gehouden. Die avond is bestemd voor belangstellenden uit Baarn, Eemnes en Soest. Voor Soest zijn heel wat onbegrijpelijk heden op te lossen en het zou daarom best eens een interessante - avond kunnen worden. De vraag is of de brand weerkazerne voldoende ruimte biedt aan een fors aantal geïnteresseerden. De leden van de Soester commissie Ruimtelijke Ordening zullen aanwezig zijn al was het maar om aanvullingen te noteren bij hun vragen, die zij tijdens een speciale bijeenkomst in Amersfoort voor gemeentebestuurders op 22 april, willen stellen. Middenstand niet belemmeren in uitbreiding De CDA-werkgroep, die zich bezig gehouden heeft met het ontwikkelingsplan voor Soest Is van mening dat het creëren van een hoogwaardig centrum binnen de ge meentegrenzen ongewenst is. Bij de planning van winkelvoorzieningen is het on juist, volgens de werkgroep, èn gevaarlijk voor de middenstand, uit te gaan van het te verwachten totaal van de inkomens van de Soestenaren. „Van oudsher", zo zegt de CDA-werkgroep „wordt een deel van dit inkomen buiten Soest besteed". De CDA-ers zijn van mening dat het creëren van een hoogwaardig centrum de niet- stedelijke bebouwing van Soest schade zou doen. Wel stelt men zich op het standpunt dat op grond van de bevolkingsgroei het npdig kan zijn in de toekomst 'n „beperkt" centrum te realiseren, maar op grond daarvan mag aan de bestaande middenstand geen belemmeringen in de weg gelegd worden „voor door hen mogelijk geachte uitbreiding". De werkgroep zwaait de gemeente alle lof toe voor het doen opstellen van het ontwikkelingsplan. Men ziet daarin het streven te zorgen dat de werkelijke ont wikkeling van de gemeente zoveel moge lijk overeenstemt met de wenselijke. Men vindt dat het niet de taak van de werkgroep kan zijn op punten van kri tiek met uitgewerkte alternatieven te komen; dat zou immers de mogelijk heden van een werkgroep verre te boven gaan. De kritiek richt zich voornamelijk tegen de uitgangspunten en de doelstellingen, waarbij aangetekend wordt dat een for mulering van de uitgangspunten node wordt gemist. De werkgroep zegt de voorkeur te geven aan een „beperkter aantal" doelstellin gen, die bovendien niet zo maar los van elkaar opgesomd moeten worden. Ge mist wordt ook een priotiteitenvolgorde en omdat ten aanzien van de „instru menten" weinig of niets gezegd wordt, vindt men dat een oordeel over de haal baarheid van de doelstellingen heel moei lijk te geven is. Getwijfeld wordt aan het nut van het opstellen van primaire en secundaire modellen omdat het consequent volhou den van dit onderscheid, niet kan leiden tot de bedoelde gevolgen. Kenmerkend" voor Soest noemt de werkgroep, dat de bebouwing door his torische oorzaken en natuurlijke gesteld heid „zeer gespreid" is. Dat heeft on dermeer gevolgen voor de inwoners, die wat werkgelegenheid en velerlei voor zieningen betreft, sterk op de omliggen de gemeenten gericht zal zijn. Toene mende mobiliteit bevordert die gericht heid extra. Het creëren van een centrumvoorzie ning houdt bovendien het risico in dat het eigen en ondanks alles nog landelij ke karakter („een groter Soester char me' aangetast kan worden. Wat de woningbouw betreft vindt de werkgroep dat die zodanig dient te zijn „dat er geen zuigende werking vanuit gaat, waardoor op grond van beschik bare woonruimte vestiging van buiten plaatsvindt". Daardoor zou ook een ver anderde vraag kunnen ontstaan, die weer tot woningbouw in de toekomst kan leiden. Het wegenplan dient, naar de mening van de CDA-ers, op plaatselijkgebruik gericht te zijn. Het dient zo veel moge lijk het verkeër uit de woonstraten te weren en gewaakt dient te worden tegën eèn aanzuigende ^openlegging door we genaanleg. Het voeren van een werkge legenheidsbeleid acht de werkgroep voor 'n gemeente als Soest „noch een taak, noch een mogelijkheid". Men zal dat al tijd regionaal moeten bezien. Bij de landschappelijke ontwikkeling, tenslotte, dient naar de mening van de werkgroep, „de variatie in verschijning en gebruik zoveel mogelijk gehandhaafd te worden". De werkgroep zegt uit het plan de indruk te krijgen, dat als „landelijk" wordt be schouwd, datgene dat men in de toe komst niet voor andere doeleinden no dig meent te hebben. Men noemt dat een vorm van „restdefinitie" en men is van mening dat een meer zelfstandige wijze van omschrijving van „landelijk gebied" nodig is. Men beveelt aan een wetenschappelijk onderzoek te laten plaatsvinden om vast te stellen, welke gebieden het predikaat „waardevol", óók uit agrarisch oogpunt, verdienen. Het PvdA-raadslid, de heer K. de Wilde, heeft het college van burgemeester en wethouders verweten geen open kaart gespeeld te hebben bij het voorstel haar te machtigen in voorkomende gevallen bijdragen voor verbetering van woningen ten behoeve van gehandicapten rechtstreeks bij de minister aan te vragen. Naar de mening van de heer De Wilde had het college reeds een tiental aan vragen naar het ministerie gezonden, buiten de raad om. Het delegatie-voor stel kwam eerst bij de raad, nadat de mi nister om het machtigingsbesluit ge vraagd had. De heer De Wilde noemde de opsom ming van de percelen waarin reeds voorzieningen waren getroffen, onvol doende omdat er nauwelijks enig in zicht uit verkregen kon worden. Het ging hem daarbij minder om namen, als wel om klaarheid voor welke gevallen hulp geboden was. Met het oog daarop wilde hij aan het voorstel toegevoegd zien een bepaling waardoor het college, jaarlijks in de maand maart, een overzicht moet geven van de in het voorafgaand jaar aange brachte voorzieningen. Daarnaast verzocht hij om een opgave zan alle delegatie-machtigingen, welke le raad in de afgelopen periode ver eende. )e heer De Wilde kreeg de steun van alle eden van de fininciële commissie, waar lij deze zaak aan de orde stelde. •OJ I bar G3 1 M O JFVÜ Cv* STEENHOFFSTRAAT 47 TELEFOON 02155-18252 De Soester Orkest Vereniging zal op woensdag 7 april a.s. om 20.30 uur in de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein, een concert geven, dat bestaat uit werken van Beethoven, Benda, Gounod, Handel en Vivaldi. De soliste is Alma Badings, violl. Toegangskaarten bij de leden en aan ons kantoor, alsmede 's avonds aan de zaal vanaf 20.00 uur, a 3,50, 65 -ers half geld, op vertoon van het pasje. Door de Christelijke Oratorium Vereni ging Baarn, onder leiding van Jaap Zwart, wordt op donderdag, 8 april in de Nicolaaskerk te Baarn, de Johannes Passion ten gehore gebracht. Aanvang 8 uur. Toegangsprijs 6,50, houders bejaardenpaspoort 5,-. Kaarten o.a. aan het VW-kantoor Baarn. Houders bejaarden- en CJ-paspoorten kunnen al leen kaarten aan de kerk kopen. De Delta Expo bij de Haringvlietsluizen in Stellendam zal vanaf 2 april a.s. weer dagelijks geopend zijn. Zoals U wel licht bekend is, wordt in Delta Expo door middel van films in 4 talen, diapre sentaties, maquettes e.d. een overzicht gegeven van de waterbouwkundige wer ken in het Delta-gebied. Tevens is er een rondleiding door het in wendige van 's werelds grootste sluizen. Toegang 1,50 p. pers. Kinderen tot 7 jaar gratis. Een gratis folder ligt voor U klaar. Op 5 april in Theater Carré enjB april in De Doelen te Rotterdam, om 20.15 uur het optreden van 10 CC, Chas and Dave. Prijzen van 10,50-/ 20,50. Plaatsbespre ken aan ons kantoor. Sportpaleis „Ahoy" .te Rotterdanvfee- leeft op 11 april a.s. om 8 uur de Johhny Cash-shbw 1976, met o.a. Rosanne Cash, the Tennessee Three, The Carter Family enz. Kaarten via ons kantoor te bestel len. Prijzen 15,-, 20.-, ƒ25,-, 30,-. De Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale stuurde ons haar folder „Doen wat je niet kunt laten", een boekwerkje gericht op de Nederlandse onderwijs instellingen. Het betreft hiet een zeer groot aantal geheel verzorgde educatie ve schoolreizen van '2, 3 of 4 dagen. Het hoeft natuurlijk niet in schoolverband te zijn. Mocht U interesse hebben, komt U dan eens langs voor nadere gegevens. Wij helpen U graag op weg. Vanaf zaterdag 3 april is het Lucht machtmuseum op de vliegbasis weer voor het publiek geopend. Iedere zater dag van 10-16 uur kunt U er weer terecht. De toegang is gratis. Kinderen beneden 12 jaar onder begeleiding. Op donderdag 8 april a.s. in gebouw De Rank, Soesterbergsestraat 18, houdt de heer W. de Lange van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie een lezing met fantastische dia's over: De natuur in de lente. Toegangsprijs 2,- voor leden en belangstellenden. Aan vang: 8 uur. Op woensdag, 7 april treedt in Gooiland op: Johnny Kraaykamp met zijn show: Binnen zonder kloppen. Kaartverkoop v.a. 31 maart aan ons kantoor. Prijzen 8,50 t/m 15,-, CJP 5,-. 65 -pas geldig. Op 1 april gaat de miniatuurstad Madu- rodam weer open. Van 1 april tot en met 30 juni is het stadje geopend van 9.30- 22.00, vanaf l juli een half uur langer. Het restaurant sluit een half uur eerder. Naar de mening van het college van burgemeester en wethouders zullen dit jaar in Soest geen woningen gebouwd kunnen worden in wat heet de „beschutte sfeer". Daarmee worden koopwoningen bedoeld voor groepen van de bevolking, welke een bescheiden inkomen hebben. Het PvdA-raadslid, de heer K. de Wilde, diende begin maart een vijftal schrif telijke vragen in over deze aangelegen heid. Hij verwees daarbij naar een brief van de staatssecretaris van Volkshuis vesting van 15 december 1975, waarin ondermeer gewezen werd op het feit, dat deze bouw tot stand moest komen op initiatief van woningbouwverenigingen. Officieel dealer Mercedes-Benz voor het Gooi, Amersfoort en omstreken Amersfoort, Balladelaan 208 Tel: 033 - 26844 Hilversum, Lage Naarderweg 38 Tel: 02150-16057 Haarden, Cort v.d. Lindenlaan 46 Tel: 02159-43525 Met dit laatste is het college van b. en w. het eens. Wat Soest betreft is er met één woningbouwvereniging zijde lings over deze woningen gepraat en van de overige bouwverenigingen zijn geen verzoeken om dergelijke huizen te mogen bouwen, ontvangen. In de gemeente Soest heeft een onderzoek naar de be hoefte naar deze woningen niet plaats gevonden, maar men acht het zeer waar schijnlijk, dat er, gezien de uitkomst van het in november vorig jaar ge houden onderzoek, belangstelling voor deze woningen bestaat. Dat er toch dit jaar niet in deze sector gebouwd zal worden, heeft echter te maken met de realisering van de bestem mingsplannen. De stand van zaken is zo, dat eerst in 1977 weer woningen in aanbouw genomen kunnen worden. Het college vindt het met het oog daar op „niet zinvol om over de bouw van dergelijke woningen besprekingen te voeren". Het college is wel bereid om, wanneer daartoe mogelijkheden aanwezig zijn èn er voldoende belangstelling bestaat, medewerking te verlenen aan de bouw van deze woningen. Een advertentie in de Soester Courant, een gouden treffer FERNANDO Abba - Polydor SATURDAY NIGHT Bay City Rollers - Negram THE ALTERNATIVE WAY Anita Meyer - Poker ILOVE TO LOVE Tina Charles - C«« DECEMBER 1963 Four Seasons - WE A FOR EVER AND EVER Slik - Negram ALLBY MYSELF Eric Carmen - Bovema LET YOUR LOVE FLOW Bellamy Brothers - WEA LOVE IS THE DRUG Roxy Music - Ariola GEORGIE Pussicat - Bovema FOOLED AROUND AND FELL IN LOVE Elvin Bishop - Polydor THE PARTY IS OVER Sandra - Phonogram SAVE YOUR KISSES FOR ME Brotherhood of man - VIP ZET 'N KAARS VOOR 'T RAAM Rob de Nijs - Phonogram TOGETHER AGAIN Emmilou Harris - WEA NO REGRETS Walker Brothers - Polydor DO YOUDIGIT Spooky and Sue - Negram BABY I'LL GIVE YOU EVERYTHING Saskia Serge - Phonogram ALLE Y OOP Groupies Delite - Bovema ICH LIEBE DAS LEBEN Vicky Leandros - Phonogram WHY DON'T YOU DO IT Gilla - Dureco 1.2.3.4... FIRE Penny McLean - Ariola GET UP AND BOOGIE Silver Convention - Basart ICH BIN WIE DU Marianne Rosenberg - Phonogr. BANAPPLE GAS Cat Stevens - Ariola IN DULCI JUBILO Mike Oldfield Ariola I WAS BORN TO LOVE Rosy Andres - CNR I LOVE YOU BABY Albert West - CBS PEOPLE LIKE YOU PEOPLE LIKE ME The Glitter Band - Negram LOVE HURTS Nazareth - Phonogram A LOVE REALLY HURTS WITHOUT YOU Billy Ocean - Polydor THEME FOR S.W.A.T. Rhythm - Ariola YOU SEE THE TROUBLE WITH ME Barry White - Ponogram LOVE MACHINE The Miracles - Bovema QUINZE ANS Claude Michel - VIP ALGEBRA Loekie Knol - Polydor DREAM WEAVER Garry Wright - WEA DANCING ON THE TABLE Spirit of St. Louis - Dureco LE FRANCE Michel Sardou - BASF SMILE BABY SMILE Tony Sherman and Bros - BASF BALLADE VAN DE FONDSEMAN Piet Römer met stip Van Weedestraat 80 - Soest - Telefoon 02155-10344 MR. BIG (als Queen) SWEET SILENCE, voorf11,90 NEIL YOUNG Laatste LP ZUMAf11,90 VAN WEEDESTRAAT 80 TELEFOON 02155 -10344 Van de zes openbare hinderwetzittingen, die dinsdagmorgen in het gemeentehuis gehouden werden, trok alleen de zitting, die het verzoek om vergunning voor de firma Rademaker aan de Lange Brinkweg betrof, belangstelling. De bezwaarden, die de zitting bijwoonden, stelden daarmee de beroepsmogelijkheid bij de Kroon veilig. Zij deden dat al eerder, nl. in 1972, wat echter tot resultaat had, dat de Kroon toen de zaak in haar geheel terug verwees omdat de gevolgde procedure niet juist werd bevonden. Nu, ruim drie jaar later, handhaafden zij hun bezwaren, die voor namelijk betroffen de geluidshinder en stank- en stofoverlast. In het bedrijf van de firma Rademaker zijn houtbewerkingsmachines en een spuitinrichting opgesteld. Een nieuwe vergunning, het gehele bedrijf omvat tende. werd aangevraagd in verband met de plaatsing van een nieuwe af- zuigmachine, die het voordeel biedt ge heel binnen het bedrijf te werken. De afzuiginstallatie, met de in de buiten lucht uitkomende afzuigkap, kan daar door komen te vervallen. Juist tegen deze oude installatie richtte zich het be zwaar van de heer P. A. Hilhorst. Zijn moestuin lag slechts op tien meter van afzuigkap en zijn onbespoten groen te zou er naar zijn mening van te lijden hebben. Met een voorbeeld verklaarde hij zich nader: „Beesten in een stal met een geverfde deur, waar zij aan kunnen likken, gaan gegarandeerd binnen een paar maanden dood. Wat zijn dan de ge volgen voor de mens die groente eet, waar stof van cellulose lak op terecht komt?", was zijn vraag. De families Waterloo en Hurkens had den hetzelfde bezwaar alsmede tegen de opslag van brandgevaarlijke stoffen in een loods vlak bij hun woning. „Kan ik in mijn eigen tuin wel roken?", vroeg de heer Waterloo. Overigens meenden allen dat het moei lijk was nu te bepalen hoe in de toekomst de overlast zou zijn. Verder waren zij van mening dat de bij de aanvraag inge diende tekening, te summier was en dat het bedrijf vanwege de omvang niet in het woongebied en het nabij gelegen agrarische terrein, thuis hoorde. De bezwaarde, de heer H. A. Kraaypoel, informeerde bij de heer L. J. Radema ker, die de zitting bijwoonde, waarom hij de afzuiginstallatie niet op het terrein van tegen het bedrijf aanwonende fa milie liet uitkomen. „Waarom altijd bij ons?" De heer Rademaker verklaarde de werkwijze van de nieuwe installatie, waardoor de hele afzuiginstallatie, op die van de spuitinrichting na, geheel bin nen het bedrijf kwam te werken. En wat de spuitinrichting betrof ging het om, zoals hij dat bekeek, „niet onaange name zuurtjeslucht". Die lucht kon geen schade, zei hij ter geruststelling van de heer Hilhorst. Vastgelegd werd verder dat alle nu aan wezige machines op de tekening stonden en de heer Rademaker merkte ten slotte op dat hij de nieuwe afzuigapparatuur eigenlijk al had willen bestellen, maar nu met het oog op de ingediende be zwaarschriften eerst de vergunning wil de afwachten. Op donderdagavond, 8 april a.s. zal de heer W. de Lange, werkend lid van het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie, in gebouw De Rank aan de Soes terbergsestraat een dia-lezing houden over „De natuur in de lente". De avond begint om 8 uur; voor leden en belang stellenden is de toegangsprijs 2 gulden. Voorts staan er nog een tweetal wande lingen op het programma en wel beiden op zondag 11 april. Om tien uur 's mor gens en 2 uur 's middags wordt vanaf de parkeerplaats in de bocht van de Soes terbergsestraat, nabij het ziekenhuis Zonnegloren, vertrokken, voor een wan deling door de „Korte Duinen". Bij voldoende deelname worden kinder groepen geformeerd. Honden mogen slechts aangelijmd mee en zoals altijd, zijn ook niet-leden welkom.

Soester Courant | 1976 | | pagina 11