V.V.V.-Soest komt met folder over Kerkebuurt Gestaagd gezamenlijk concert van P.Y.O. en gospelgroup The Messengers1 Revaluatie gulden ramp voor werkgelegenheid Bij stoel verzetten macht over stuur verloren Hoorzittingen Stuurgroep Welzijnswerk 99 Aantal bezoekers viel tegen Wijk vereniging „Overhees" verdeelde bestuursfuncties Eerste' optreden naar buiten op Koninginnedag Hoofdinspecteur J. K. Adema per 15 april commissaris Kantoor geeft meer dan 10.000 inlichtingen per jaar Domconcerten in de maand april NEC-directeur L. Fokkema: Betaling abonnement CDA-vorming blijft moeilijk Donderdag 1 april 1976 54e jaargang no. 33 SOESTER1 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal 110,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 r..t«.HlT,.WnYivnl>aiH Foto Herman van Dam Gospelgroup „The Messengere" tijdens het concert in de Petrus en Pauluskerk .99 Veel te weinig Soesters hebben het gezamenlijke concert van de harmonie P.V.O. en de gospelgroup „The Messengere" bijgewoond, al was het alleen maar omdat zij nu de kans gemist hebben eens te zien en te horen met hoeveel plezier in inzet anderen musiceren. Daarbij dan nog buiten beschouwing gelaten de kwaliteit van het concert en de graad van perfectie welke beide groepen hebben bereikt met hun liefhebberij. Want zij doen in hun genre beslist niet onder voor amateurs als voetballers, tennis sers of hockeyers; steken er zelfs wat prestatie betreft met kop en schouders hoven uit. Niemand hoeft zich echter direct te schamen dit toch wel unieke concert niet bijgewoond te hebben, want ook onze cultuur-voorlopers of zij die zich daarvoor uitgeven, zoals het bestuur van de Soester Gemeenschap, de leden van de culturele commissie (met uitzondering van raadslid mevrouw Greefhorst), de welzijn-rap port opstellers of de opbouwwerk-kretologen, waren aan wezig. Toch hebben zij veel gemist; in ieder geval hoe grote groepen mensen bezig zijn met daadwérke- lijk welzijnswerk. Met concert zelf, was voor menigeen een openbaring. De kwaliteit van de zang van de gospelgroup is eigenlijk alge meen bekend, 't Is haast proffessioneel wat dirigent Peter Houtzagers met zijn zangers doet. Kritiek is nauwelijks te leveren, zeker niet door de onbevangen toeschouwer. Zélf zullen zij die kritiek mogelijk we! hebben, maar dat is het goed recht van de amateur en het brengt hem in zijn liefhebberij alleen maar tot nog betere prestaties. De staande ovatie aan het slot van hun optreden, was meer dan verdiend. Er werd een toegift mee afgedwongen en het mag gezien worden als méér dan een gewoonte-gebaar. De nieuwste joyeuse kleding deed het overigens bijzonder goed. Het optreden van P.V.O. zal ongetwij feld door de 300 bezoekers wat afwach- tender tegemoet gezien zijn. De meesten kenden PVO immers niet ander dan als langs de straat marcherend. Zij moeten aangenaam verrast zijn, want ook de harmonie was het beluis teren meer dan waard. Dirigent Wilder- dijk mocht dan in alle bescheidenheid bij het begin van het optreden zeggen: Bijzonder voorspoedig en soepel is de wijkvereniging Overhees opgericht. Na enig voorbereidend werk door een kleine werkgroep, werd vorige week een kennisma kingsavond uitgeschreven, die liefst 110 bezoekers trok. Daarvan stelde Vs zich be schikbaar voor een functie in het bestuur of in een werkgroep... Begin deze week kwam deze groep om de vele werkzaamheden te verdelen. Onder leiding van één van de initiatief nemers, de heer A. van der Zee, maakte men nader kennis met elkaar, waarna het voorlopige bestuur werd gekozen. Voorzitter is de heer D. Lazonder, Isaac- straat 1; vice-voorzitter, de heer C. van den Bergh, Minstreelpad 14; secretares se, mevrouw C. de Jong-v. d. Berg, Luy- tenaarpad 14. Het penningmeesterschap wordt voorlopig waargenomen door de dames Pappot en Kippers respectieve lijk Chorlstenpad 96 en Isaacstraat 2; 2e secretaris-penningmeester werd de heer Nijssen, Chorlstenpad 24 en met de heer A. v. d. Zee, Chorlstenpad 54 werd het bestuur voltallig. Zeven dames en heren meldden zich aan voor de redactie van het wijk-informatie- blad waarvan het eerste nummer spoe dig zal verschijnen. Daarin zal in ieder geval een strook opgenomen worden, waarmee men zich kan aanmelden als lid van de vereniging. De contributie werd voorlopig) vastge steld op 1,50 per maand per gezin. Over de inning volgen nadere medede lingen in het informatieblad. Daarna werden leden benoemd in de di verse commissies, die zich bezig houden met de realisering van het wijkdiensten- centrum, terwijl de heren ^Wip en Van Houten aan de slag gaan voor het op stellen van statuten en huishoudelijk reglement. Zij hopen daar spoedig mee gereed te zijn, zodat dan in een algeme ne ledenvergadering het officiële be stuur gekozen dan worden. Zes dames en heren meldden zich ook aan voor de activiteitencommissie. Zij zullen trachten op Koninginnedag, op het terrein van de kinderboerderij, een kinderfeest te organiseren. Kinderspe len en een lampionoptocht met bege leiding van drumband zuilen er zo moge lijk 'n deel van uitmaken. Het wordt de eerste presentatie van de vereniging naar buiten. „We zullen proberen onze voorgangers (de gospelgroup) te evenaren"; wat hij met zijn muzikanten deed, was hartver warmend en voor menigeen mogelijk wel een openbaring. Het programma dat ten gehore werd ge bracht, was rijk gevarieerd. Het eerste nummer „Choral and Bock-Out" van Ted Huggbis was subliem, met een briljante drumsolo van de jeugdige Martin Flier. Martin kreeg een ovatie in ontvangst te Per 15 april a.s. is hoofdinspecteur van politie J. K. Adema bevordert tot com missaris. Deze bevordering hangt nauw samen met het inwonertal van de ge meente. Plaatsen met meer dan 40.000 inwoners kennen een commissaris van politie; in Soest werd de 40.000 even voor het nieuwe jaar 1976 bereikt. De heer Adema (43) werd vorig jaar 1 april benoemd tot korpschef van de ge meentepolitie als opvolger van de heer H. G. Schoitmeijer. De nieuwe korps chef kwam uit Amsterdam, waar hij sinds i augustus 1956 bij de gemeente politie in dienst was. De „Jamaican Folk Suite" werd wai minder perfect uitgevoerd, maar lag toch zeer prettig in het gehoor. Anders was dat met het derde nummer, de wals „Müncher Kindl" die in plaats van licht voetig, min of meer als een mare uitge voerd werd. Zó zwaar kwam de mu ziek over. „The satue Music" uit de opera „Orfeo", gespeeld door een klein (PVO)ensemble, (de hergroepering was niet ingestu deerd?) bracht weer een soliste. Mevr. Mathilda van de Kamp nam de flultsolo voor haar rekening en deed dat bijzon der goed. 't Was misschien niet allemaal even vloeiend en perfect, maar voor de amateurspeler en ook de amateur luis teraar, prettig om naar te luisteren. Dapper was dirigent Wilderdijk om hef laatste nummer op een gegeven moment, (net als bij een repetitie) toen het hele maal fout ging, af te tikken. Men begon opnieuw en dat óók maakt het bezoek aan zo'n concert wel aangenaam. Het slot werd gevormd door het geza menlijk optreden van gospelgroup en de harmonie. Het was een probeersel; „een zwakke poging", noemde dirigent Hout zagers het, om de zo verschillende groe pen aan elkaar te brengen. Het slaagde wonderwel. Bij het eerste nummer „Deep River" onder algehele leiding van Houtzagers, bleef goed op de achtergrond en was de begeleiding uitstekend. Iets nadrukkelij ker manifesteerde de harmonie zich on der leiding van de eigen dirigent, bij het lied „Geprezen zij de Heer". Het was verklaarbaar, want de melodie was ge lijk aan het vijfde nummer van het eigen programma. Alles bij elkaar was het een uitstekend concert, dat in deze vorm zeker voor herhaling vatbaar is. De toehoorders, waaronder ook oud-burgemeester Ben- tinck en wethouder Plomp met echtge note, zullen zich geen moment verveeld hebben en dat was de opzet van deze avond. De plaatselijke V.V.V. gaat binnenkort een speciale folder over de Kerkebuurt i ons doen besluiten zelf een aantal folders en een nieuwe fiets- c.q. autoroute uitgeven. Ook staat er voor de jeugd een j te maken. De eerste folder is geheel ge vacantiewedstijd op stapel. Beide aktiviteiten zijn mogelijk door steun en mede werking van het plaatselijk bedrijfsleven. Dit vertelde de secretaris van de vereniging, de heer B. J. van Os, tijdens de jaarvergadering. „Het is opvallend", zo zei de heer Van Os, „dat de Soester ingezetenen steeds de weg naar het WV-bureau weten te vinden voor allerlei informatie. Men beschouwt het als een volwaardig, neutraal gericht voorlichtings bureau". Ook de VW-kadobonnen liepen voortreffelijk; de omzet steeg het afgelopen jaar met bijna 22% tot ruim 34.000 gulden. Sprekend over de financiële situatie merkte de VW-secretaris op, dat door het stijgende aantal leden èn de subsidie van de gemeente, de vereniging zich drijvend weet te houden. Wel was het zo, *dat het water ons af en toe tot aan de lippen staat" en hij was van mening dat maat regelen genomen moesten worden om de vloed te keren. De vergadering die aanvankelijk onder leiding stond van v. d. Arend (voor zitter), trok een redelijk aantal be langstellenden. Desondanks was het een schijntje van de 505 leden die de vereniging per 31 december telde. Secretaris Van Os stelde in zijn jaar verslag, dat de VW een dienende taak had, omdat het publiek, de rr\idden- stander, het Bedrijfsleven, de recreant/ tourist en de eigen plaatselijke bevol king dat zo willen", aldus de heer Van Os. Hij benadrukte daarbij dat de VVV als een vraagbaak wordt beschouwd en dat daaraan wordt voldaan. „We kunnen wat dat betreft zeer tevreden zijn met de huidige informatrices". Wat het gehalte van de vragen betrof merkte de heer Van Os op, dat deze sterk varieerden. „Het bureau heeft geenszins de bedoeling om bijvoorbeeld met betrekking tot de sociale kant diep gaand op de problemen in te gaan, maar weet wel de kanalen te vinden waar de oplossingen worden gevonden. Regel matig vinden verwijzingen plaats naar gemeentelijke instanties e.d., waarbij een veelvuldig kontakt met het bureau voorlichting ontstaat. Dat komt natuur lijk ook omdat het gemeentehuis 's middags gesloten is", aldus de heer Van Os. Hij somde vervolgens op welke nationa liteiten vorig jaar het kantoor aan de Steenhoffstraat bezochten; in totaal 7209 mensen waaronder 162 Amerikanen, 142 Engelsen, 58 Duitsers, 19 Fransen en 15 Australiërs (totaal 448 buitenlanders). Bovendien werd er ook nog 2854 tele fonische informaties gegeven en dat bracht het totaal op 10.063. Juni en juli waren de drukste maanden met totaal respectievelijk 1117 en 1570 informaties (balie en telefonisch), ter wijl ook de maanden april (1004), mei (907) en augustus (893) drukke maan den waren. Gedurende de wintermaanden werd het bureau op zaterdag gesloten; vanaf april zal het weer op de zaterdagmor gens geopend zijn. De heer Van Os wees vervolgens op het sukses van de kadobonnen en de jaaromzetstijging van bijna 22%. Hij verwachtte dat binnenkort de 10.000ste kadobon verkocht zou worden. Sukses vol werkte ook het „bespreek bureau", waar men kaarten kan kopen voor voorstellingen in nagenoeg elk theater in ons land. Wat de financiën betrof merkte de In de Utrechtse Domkerk worden in de maand april de volgende concerten gegeven: Zaterdag 3 april, 15 uur, „Jesu meine Freude" van J. S. Bach en concert voor orgel en altviool van M. Haydn; uitvoe renden de Domcantory Zondag 11 april, 14 uur, „Mattheus Pas sion" van J. S. Bach, uitvoerenden Ne derlandse Cantorij, Soest. Woensdag 14 april, 19.30 uur, tijdens de Vesper, „Johannes Passie" van Willem Vogel Vogel, uitvoerenden Nederlandse Cantorij. Zaterdag 17 april, ,,Die Sieben Kreuz- worten" van J. Haydn; uitvoerenden Domcantory. Het geheel staat onder leiding van Maar ten Kooy. De toegang is vrij. Op een bijeenkomst van de leden van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) te Soest, heeft NEC-directeur L. Fokkema krachtig stelling genomen tegen een even tuele revaluatie van de gulden. Dit zal, zo stelde hij. de werkloosheid enorm vergro ten. Ik verwacht dat wij dan binnen de korste keren meer dan 300.000 werklozen zullen hebben. Export De nederlandse exporteurs worden we reldwijd geconfronteerd met scherpe concurrentie. Veelal moet tegen kost prijs worden geëxporteerd. Een opwaar dering van de gulden zal dan ook een ernstige teruggang van de export gaan betekenen. Uitgaande van een gemiddel de omzet per werknemer van 100.000,- per jaar zou een exportvermindering van 5 miljard 50.000 werklozen op leveren. En dan is 5 miljard nog maar rond 5% van onze export. Minister Duisenberg van Financiën zou er goed aan doen de steeds hardnekkiger wordende geruchten van een op handen zijnde revaluatie officieel tegen te spre ken. Alle betrokkenen zijn gebaat bij een zo groot mogelijke monetaire rust. Nu al bespeurt de NEC een terughou dendheid in het buitenland ten opzichte van het kopen in Nederland. Als deze regering ernst wil maken met de bestrij ding van de werkloosheid en het ge zond maken van het bedrijfsleven moet het idee van een revaluatie snel verwor pen worden, zo besloot de heer Fokkema. lieer Van Os op dat de personeelslasten ook bij de WV hoog waren. „Elk jaar zijn dat weer de kosten die het meest stijgen. We zijn gebonden aan het mini mumloon en dit heeft al zoveel bedrijven de das om gedaan", aldus de VW- secretaris. Na vervolgens gewezen te hebben op de toenemende belangstelling voor wandelkaarten voor de bossen achter het paleis (300 stuks die een jaar geldig zijn) en de 230 boekingen vooz^tie dag tochten van de firma Tensen, onthulde de heer Van Os enkele plannen voor de naaste toekomst. „Het vorig jaar is veel toeristisch mate riaal over de balie gegaan, zowel van Soest als van gebieden in heel Neder land. De vraag naar foldermateriaal over Soest was erg groot en dat heeft wijd aan de Kerkebuurt en bevat een be schrijving van alle panden daar. De folder is gratis en dit wordt mogelijk gemaakt door de zeven NBM-make- laars". Verder kondigde de heer Van Os een nieuwe fiets- c.q. autoroute aan met een duidelijke beschrijving van de be zienswaardigheden langs de route. Voor de jeugd zal, in samenwerking met een aantal instanties, een vakantiewedstrijd worden georganiseerd. Na gewezen te hebben op de a.s. viering van het 70-jarig bestaan en het organi serende comité reeds bij voorbaat dank voor hun werk te hebben gebracht, be sloot de heer Van Os met de hoop uit te spreken dat de financiële basis van de vereniging gezond mocht blijven dankzij veler hulp. De vergadering had een bijzonder vlot verloop. Problemen leverde het jaarver slag van de penningmeester en zijn begroting voor het reeds lopende jaar, op. Het begrote nadelige saldo beloopt een bedrag van ruim 12.000 gulden en het wordt steeds moeilijker de vergadering draaiende te houden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. C. Brouwer, H. G. Schoitmeijer en K. de Vries herkozen en accoord ging de vergadering met de benoeming van mevrouw M. de Vries-Kremer tot bestuurssecretaresse. Zij volgt de heer Schoemaker op, die tussentijds bedankte. De vergadering werd besloten met een lezing over de geschiedenis van Soest. In de maand april worden in Soest en Soesterberg een aantal hoorzittingen gehouden van de Stuurgroep Welzijnswerk. Op 13 april 's avonds om 8 uur in het Dorpshuis te Soesterberg, op 14 april eveneens om 8 uur in De Open Hof, Veenbesstraat hoek Dalweg en op 22 april ook om 8 uur in de brandweerkazerne een 2e avond gehouden - de le avo nd was op 19 februari - speciaal bestemd voor verenigingen, instellingen De bedoeling van de avonden is dat een ieder op- en aanmerkingen, aanvullin gen en reakties geeft op de Nota Stuur groep Welzijnswerk Soest, die voor l,- te verkrijgen is bij de kassier van de ge meente, gemeentehuis. De Soester Gemeenschap en Culturele commissie hebben in 1973 aan het col lege van burgemeester en wethouders gevraagd een stuurgroep in te stellen. Dit verzoek werd overgenomen en op 6 februari 1974 werd de Stuurgroep Wel zijnswerk Soest geïnstalleerd. De op dracht luidde - het samenstellen van een rapport dat zal kunnen dienen als beoordelings kader voor de opzet en de fasering van de eventueel gewenste welzijnsvoor zieningen; - het onderzoeken in hoeverre en op welke wijze het welzijnsbeleid in de Soester samenleving moet worden be geleid en gestimuleerd; - het adviseren m.b.t. de wenselijk heid van aanstelling van een sociaal raadsman. In mei 1975 heeft de Stuurgroep de Nota vastgesteld. Op verzoek van B. W. is nagegaan op welke wijze de nota bespreekbaar kon worden gesteld voor de bevolking. Daar naast zijn de hoorzittingen voorbereid teneinde de bevolking de kans te geven om op de inhoud van de nota te reageren. In de nota wordt onder meer aandacht geschonken aan: het opbouwwerk, het sociaal-cultureel werk (muziek, lees zaal, toneel, zang enz.), het jeugd- en jongerenwerk, de sport, de maatschap pelijke dienstverlening, de gezondheids zorg en de sociaal raadsman. Daarnaast is een inventarisatie opgesteld van de reeds aanwezige voorzieningen en zijn er aanbevelingen gedaan. Op 1 april is 't moment weer aange broken, dat de betaling van 't abonnement voor het tweede kwar taal 1976 a 5,- moet plaats vinden. Prettig is, te kunnen mededelen, dat vele abonnees het eerste half jaar of zelfs het gehele jaar vol deden, zodat deze lezers het ver zoek het tweede kwartaal zo spoe dig mogelijk te voldoen, naast zich neer kunnen leggen. Zij, die dat niet deden en de abonnees die door de één of an dere oorzaak tot op heden het eerste kwartaal nog niet betaalden, gelieve het tweede kwartaal en eventuele achterstand te voldoen aan ons kantoor Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156, of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rek.nr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor Uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. Adm. Soester Courant Het partijbestuur van de Antirevolutio naire Partij adviseert de plaatselijke kiesveringingen om akkoord te gaan met het totstand brengen van een gezamen lijke kandidatenlijst met KVP en CHU, één CDA-lijst dus. maar helemaal van harte is het niet gegaan. Negentien stemmen voor, negen tegen en een onthouding. Er zijn namelijk nog enkele voorwaarden gesteld waaraan door de drie partijen voldaan moet wor den. Zo moet de CHU ln de lopende zit tingsperiode nog tonen „meer dan tot nu toe" met het huidige regeerbeleid ak koord te gaan. Dit ondanks het feit. dat voor het CDA intussen een gezamenlijk programma is opgesteld en men siechts zou kunnen verlangen, dat zowel CHU als de beide andere partners zich voor de volgende regeerperiode daaraan hou den. Met en door wie er dan geregeerd wordt en op welk program dient toch eigenlijk de beleidslijn te zijn waarop men gezamenlijk gaat optreden. Voor zover bekend geworden, kan men toch niet zeggen, dat het voor het CDA ontworpen programma geheel in over eenstemming is met het beleid zoals dat tot nu toe door het kabinet Den Uyl is gevoerd? Een kabinet waarin de twee meewerkende christendemokra- tische partijen immers ook sterk in de minderheid zijn. Nu wil de ARP-leiding de CHU dwingen om bezwaren tegen het nü gevoerde be leid maar vast opzij te zetten, omdat men meent anders niet te kunnen gaan samenwerken op het voor het CDA uit gestippelde program, waartegen de CHU echter geen overwegende bezwa ren heeft. Het beleid van het huidige kabinet is im mers toch meer afgestempeld op het program der progressieve partijen. Keerpunt '72. Dat kunnen ARP noch KVP ontkennen en vloeit ook voort uit de minderheids positie van deze partijen in het kabinet. En datKeerpunt '72", hoe verwaterd ook, is zelfs in zijn huidige uitvoering toch bepaald niet hetzelfde als het voor gestelde CDA-programma. Maar de ARP is verdeeld in sterk pro gressieven en minder sterk uitgespro- kenen in die richting of meer behou dend. Datzelfde treft men echter ook aan, zij het ln Iets mindere mate, bij zowel de KVP als de CHU. Het verschil is echter, dat bij de ARP enkele belang rijke voormannen zich sterk progressief opstellen en daarin hun achterban trach ten mee te krijgen, terwijl bij de KVP en zeker bij de CHU de voormannen zich juist minder progressief uiten en er uit de achterban soms meer progres sieve geluiden te horen zijn. In ieder geval liggen de kansen voor een CDA nu zo, dat de achterban van de drie christendemokratische partijen groten deels op de vorming ervan rekent en dit zou toejuichen. Het is ook de enige kans om in de nieuwe regeerperiode aan de christendemokra tische inzichten de gewenste invloed te kunnen verlenen. De invloed als midden partij, waarmede links zowel als rechts sterk rekening zou dienen te houden en die een eigen koers kan blijven varen. Blijft men versnipperd, dan zal het toch weer moeten uitdraaien op een zigzag- koers, waarbij het eigen program, van geen van de drie, kenmerkend tot uiting kan komen. Al lijkt het, vanwege de door het ARP— bestuur gestelde voorwaarden, dan nog helemaal niet zeker dat er in de komen de maanden inderdaad een landelijk CDA tot stand komt, althans in de door prof. Steenkamp bedoelde zin, ander zijds lijkt het moeilijk aan te nemen dat de achterban, juist ook die van de ARP, een afwijzen daarvan zou accepteren. Dit zou dan weieens tot een grote weg loop uit de gelederen kunnen leiden. Maar politici zijn politici omdat ze net op tijd tot compromissen kunnen komen. En dat mag dan ook wel verwacht worden van de voormannen van ARP en CHU. Politiek handelen is meer dan ooit een vak geworden. Belangwekkend blijft ech ter zeker hoe men zich uit de moeilijk heden zal weten te redden. Op de Stadhouderelaan raakte de bestuureter van deze pereonenauto de macht over het stuur kwijt. Het restant van de wagen na de botsing met een boom. Op de Stadhouderslaan raakte mevrouw A. E. H. van K.-G. (28) uit Amersfoort de macht over het stuur van haar perso nenauto kwijt, toen zij de stand van haar zitplaats wilde veranderen. De wagen kwam tegen een links van de weg staan de boom tot stilstand en werd zwaar be schadigd. Mevrouw Van K. en de naast haar zitten de eigenaar van de wagen, de heer D. P. van M. (29) uit Appingedam, werden bei de gewond; zij aan haar neus en de heer Van M. hield er een gebroken linker en kel aan over. Met de ambulanceauto wer den de twee slachtoffers naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. Voor mevrouw Van K. had het ongeval nog een staartje. Na ln het ziekenhuis be handeld te zijn, moest zij bij de politie nog de blaasproeven afleggen. Die vie len ongunstig voor haar uit. zodat ook een bloedproef genomen werd.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1