Zoveel hoofden, zoveel zinnen Voorjaar ook in 1976 Grote verscheidenheid aan inzichten over toekomst van Soest Mecano-auto in beslaggenomen Zendingsavonden van „In de Ruimte' Handtekeningen-aktie tegen drugbeleid van regering Regering wil loonbeperking Wilde autocrossers aangehouden Gereformeerd Soest nam afscheid van Ds. Rang Hoorzittingen Stuur groep Welzijnswerk BRANDWEER tel. 13333 Donderdag 8 april 1976 54e jaargang no. 34 SOESTER1 COURANT Abonnement per kwartaal 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 i'oto Herman van Dam; Ondanks het wat gure weer van de laatste weken en ondanks dat we de voorjaars- datum al lang gepasseerd zijn, gaat ook in 1976 het voorjaarsweer komen. Bij de familie Floor aan de Lange Brinkweg 99 kondigde het zich al aan met de geboorte van vier jonge geitjes; twee zwarte, één witte en één beige geitje. Een vrij uitzon derlijk aantal in de geitenwereld. Op de foto het viertal met de moeder en links Willem en rechts Peter Floor. In Soest is in navolging van vele andere gemeenten, een bliksem-handtekeningen- aktie gestart tegen het drugbeleid van de regering. Het is een aktie die gevoerd wordt door de Christelijke Drugs Bestrijding, de CDB die in 1974 ontstond vanuit een prp- testbeweging. Reeds werden 24.000 hantekeningen bij de regering „afgeleverd". De actie is evenwel nog steeds gaande. De actievoerders stellen zich op het standpunt dat bij de drugdiscussies nu al jarenlang een aantal leugens gedebi teerd wordt: a. dat men drugs verdelen kan in soft- en harddrugs: b. dat het gebruik van hennepprodukten geen li chamelijke afwijkingen geeft: c. het epitheton „bewustzijnsverruimend" waarmee men sommige drugs siert en d. het acceptabel praten van het gebruik van drugs door vergelijking met alcohol gebruik. Wat dit laatste betreft zeggen de actie voerders, dat men bij alcohol in „deci liters" moet rekenen, voordat er merk bare invloed optreedt en bij drugs in „miligrammen". Bovendien moet men jaren lang grote hoeveelheden alcohol drinken, voordat men blijvend letsel op loopt door alcoholvergiftiging. Er is geen principieel verschil tussen „soft" en „hard" bij drugs. Hoe gerin ger de hoeveelheid nodig om een roest- toestand te bereiken, hoe sterker de drug; hoe kleiner de marge waarbuiten levens gevaar of blijvend lersel optreedt. De roes is een gevolg van „vergiftiging" van de cellen van het centraal zenuw stelsel, dus een lichamelijk schade, waarvan de ernst en de kans op herstel afhangen van de dosis, de frequentie van toediening èn van de gevoeligheid van de betreffende gebruiker. Voor nadere inlichtingen over deze plaat selijke actie kan men zich wenden tot mevrouw J. R. Beek. Soesterbergse- straat 172, tel. 18228; mevrouw R. Gere- stein, Ereprijsstraat 89, tel. 18061; de heer J. Adams, Betje Wolffstraat 47, tel. 18746 of de heer J. W. Mooy. Waldeck Pyrmontlaan 14, tel. 17786. Op deze adressen kunnen zich ook medewerkers aanmelden. IDe Evangelie-Gemeente in Soest is een gemeente die financieel zendelingen over de gehele wereld steunt. Het is daarom een gewoonte geworden dat er éénmaal per jaar een zogenaamde „Zen- dingsweek" wordt georganiseerd. Deze week, begint op zaterdag 10 april, is niet alleen bestemd voor de Evangelie- Gemeente, maar voor iedereen die be langstelling heeft voor het werk van de zending. Wilt u bijvoorbeeld iets weten over de christenen in Rusland, kom dan zater dagavond kijken naar de documentaire film „The bitter cup". Bent u geïnteresseerd in Latijns Ame rika, kom dan dinsdagavond kijken naar de film getiteld: „Het zwaard uit de schede". Deze film brengt ons naar Guatemala waar een Indiaanse boer door vertaalwerk enfin, komt u zelf maar kijken. Deze avond wordt er te vens een diaserie over Nepal vertoond. Na Europa, Amerika en Afrika, gaan we woensdagavond luisteren naar wat Rob Rullmann en Esther van der Meulen ons te vertellen hebben over het werk dat zij respectievelijk in Jemen en Indo nesië gedaan hebben. De afstand tussen deze twee landen wordt spoedig over brugd, daar zij op 24 april a.s. gaan trouwen. Het geheel wordt donderdagavond afge sloten met een programma dat in het teken staat van Israël. Deze avond wordt verzorgd door de heer H. Goudswaard van de NearEast Ministry (NEM). Waar krijgt u binnen een tijdsbestek van één week zoveel informatie over het zendingswerk in vier werelddelen? Juist, bij u, in Soest. Komt u ook? Heel verschillend wordt weer gedacht waar dan in Soest nog wel gebouwd mag worden, maar algemeen is de me ning: niet op de Eng. De een vindt het geen bezwaar dat er woningen gebouwd worden aan de Stadhouderslaan, Slan genbosje, Koninginnelaan en van een ander mag dat onder geen voorwaarde. Zo uiteenlopend zijn ook de meningen over Overhees en de Wieksloterplas voor de een waardevol natuurgebied, voor de ander „geen hoge natuurkun dige en landschappelijke waarde". Geen bezwaar is er over het algemeen tegen de bebouwing van de (Historische red.) Lazarusberg, maar dat is zo ongeveer het enige terreintje dat geen problemen oproept. Klein Engendaal mag door gaans ook wel, als er maar zuinig om gesprongen wordt met de houtopstanden en als er maar niet „hoog" gebouwd wordt. Er gaan ook stemmen op kleln-industrie onder te brengen aan de Grote Melmweg, maar er zijn zeker evenveel tegenstan ders. Aan de Stadhouderslaan mag niet gebouwd worden met het oog op de aanwezigheid van de rioolwaterzuive ringsinstallatie en de vuilverbranding en wordt door iemand opgemerkt: „door aansluiting naar Baarn, behoudt men minder.zelfstandigheid" Er moeten in Soest overigens ook huis jes gebouwd worden voor werkende jon geren en studerende jongeren, maar dan dicht bij winkels en station'. In Soest mag geen zware- of mileube- lasrtende industrie worden toegelaten en de industrie die er komen moet, mag al leen ten zuiden van de Koningsweg wor den ondergebracht. Hoewel een an der vindt de Lange Brinkweg een uitste kende verstigingsplaats. Eens is men het tenslotte toch wel dat de Eng - de Eng moet blijven (met een „gemeenteboer" desnoods); dat rond het Kerkpad het dorpskarakter behou den dient te blijven en dat we uiterst zui nig dienen te zijn op 't natuurschoon. Recreatie De wensen voor de recreatie bestaan uit. verbetering voet- en rijwielpaden; geen nieuwe ruiterpaden en parkeerplaatsen; uitbreiding wandel- en fietsroutes; trap veldjes in alle wijken; uitbreiding voor toneel/film bij oude „Randstad"; over dekt zwembad in combinatie met grote sporthal; ruimte voor denksporten; een jachthaven bij de Eemmeer bebossing bij Lazarusberg, langs Molenstraat. Eng enz.; centrum voor concert enz.; geen behoefte aan meer wandelpaden in de bossen; een paadje over de Eng tussen Molenstraat en Veldweg; geen druk op de Eng en „avontuurlijke" speelplaat sen. De opstellers van het overzichtsrapport zeggen tenslotte niet ten onrechte: ,,Bij het aandragen van mogelijkheden zal de uitvoerbaarheid niet uit het oog mogen worden verloren". Dat geldt, zo komt het ons voor zowel de indieners en voor stellers, als straks allen die te beslissen hebben. Aanvang: iedere avond om 19 30 uur Plaats: „In de Ruimte", Klein Engen daalweg 52, Soest. De regering begint de loon- en prijsont wikkeling kennelijk ook donker in te zien en wil dan ook voor de tweede helft van dit jaar de loonvorming zo nodig zelf re gelen. Daarvoor is nodig een wijziging van de Loonwet en de Wet op het minimum loon, want de bestaande loonwet geeft slechts de mogelijkheid om de lonen voor een periode van zes maanden te bin den. Toen Roolvink 'n jaar of vijf geleden zijn Loonwet door de Kamer probeerde te krijgen, werd hij gedwongen, o.a ook door het toenmalige kamerlid Boersma om er verschillende beperkingen ten aanzien van de invloed van de regering op het loonbeleid in op te nemen. Nu ech ter moet de minister van Sociale Zaken Boersma toch om de nodige invloed van de regering vragen op de ontwikkeling van lonen en verdere arbeidsvoorwaar den. De regering is er kennelijk niet gerust op dat de noodzakelijk geachte beperkin gen erin ook werkelijk ten uitvoer ge bracht zullen worden. En dat terwijl het overleg erover in de Stichting van de Arbeid nog niet is gevoerd. Het kabinet heeft dus werkgeversorganisaties en vakbonden reeds bij voorbaat een rem willen opleggen. Begrijpelijk is dat wel, want het is zeer de vraag of er nu een akkoord tot stand zou komen tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties, althans zodanig dat de werkgelegenheid erdoor gestimu leerd zou worden. Het is niet denkbeel dig dat de loonkosten alleen al door een toch te grote prijscompensatie uit de hand zouden lopen en de concurrentie positie van het Nederlandse bedrijfsle ven nog zwakker zouden maken dan ze reeds is. Beperking van de werkloosheid is een dringende eis en kan alleen bereikt wor den als we ook de Inflatie en dus de prijsstijgingen weten te beheersen, waarop de loonkosten een grote invloed uitoefenen. Het zo ongelukkig ingestelde minimum loon is daarbij een grote handicap Dat is, vooral uit overwegingen van nivelle ring, aan het begin van dit jaar maar weer eens met 7,1 pet. verhoogd, oftewel „aangepast". Maar verschil moet er blijven, dus heeft zo'n verhoging aan de voet toch ook invloed op de looneisen van anderen. Bovendien zijn aan dat mini mumloon ook weer de sociale uitkerin gen gekoppeld, die ook weer hoger dus en dat alles bij elkaar wordt dan lang zamerhand de strop die ons de adem gaat afsnoeren. De regering wil dus ook een bepierking van het minimum loon. Dat voor de betreffenden zo mooi lijken de minimumloon heeft Intussen wel tot gevolg, dat de jeugdwerkloosheid tot ongekende hoogte zal stijgen. Een groot deel van de aanstaande schoolverlaters zal geen werk kunnen vinden, komen dus in de W.W.V., krijgen dan iets min der, maar toch altijd nog mooi meegeno men als je er niets voor hoeft te doen Maar hun lonen kunnen dan ook door een groot deel van het bedrijfsleven, vooral ook door de detailhandel, nauwe lijks meer opgebracht worden, mede ge zien de prestaties die de jongeren nog maar kunnen leveren op vaktechnisch gebied. Men stelt voor hen dan wel een wette lijk vastgesteld loon, maar tot welke mentaliteit voedt men de jongeren hier mee op als ze. juist daardoor, geen werk -kunnen vinden? Gaat men bij dat optrekken en nivelle ren van lonen niet van een volkomen ver keerd standpunt uit? Van: dat geld ge lukkiger zou maken dan werk. dan wel zijn. dan het zich nuttig kunnen maken en voelen? Maar de regering zal die instelling niet meer kunnen noch durven veranderen. Hoezeer dit onze economie ook lang zaam maar zeker ondermijnd. Het moet voor het kabinet al een hele stap ge noemd worden, dat het. tegen de eisen van een groot deel van de achterban in. op een langere beperking in de looneisen durft aan te dringen. Daar zal nog menig hartig woordje over gesproken worden In de maand juni a.s. wacht de leden van de gemeenteraad de, uit een oogpunt van „besturen als hobby" niet onaantrekkelijke taak beslissingen te nemen, die de toekomst van Soest tot minimaal 1990 gaan bepalen. Het jaartal 1990 wordt in de prognoses opgevoerd, maar vaststaat dat wat nu verknoeid wordt, voor altijd verknoeid zal zijn en wat men laat zoals het is, later nog gebruikt en ook mis bruikt kan worden. Vast staat óók, dat de gemeenteraadsleden het voor groepen inwo ners niét goed zullen doen, maar dat neemt niet weg, dat er bepaal de beslissingen genomen moeten worden. Ieder raadslid voor zich, zal er wel voor waken niet nu tè veel te beslissen, want zover mag de „hobby" niet gaan. Dat het niet iedereen naar de zin te maken is, is zo maar te lezen uit de reacties die bij de gemeente binnengekomen zijn. Dat waren 489 korte vragenlijsten; slechts zes ingevulde „grote" vragenlijsten; 18 reacties op het gehele of gedeeltelijke basismateriaal (het con cept plan en de secundaire modellen) en dan nog de verslagen van de vier geformeerde inspraak-werkgroepen. Deze informatie voor het gemeentebestuur werd gebundeld in een globaal rapport en de samenstellers sloten dat rapport af met de volgende conclusie: „Over het algemeen hebben de reacties een be houdend karakter. Hiermee wordt bedoeld, dat in de beleidsdoel einden dient te worden gestreefd naar behoud van de bestaande situatie ten aanzien van het (resterend) dorpskarakter, - een zo gering mogelijke uitbreiding van de bevolking en daarmee samen hangend, van de woningbouw - géén uitbreiding van de werkgele genheid - een winkelbeleid, dat is gericht op een gezond onderne mersklimaat. Of dit laatste dient te geschieden door middel van uitbreidingsmo gelijkheden voor bestaande winkelconcentraties óf door het cre- eren van een nieuwe winkelconcentratie, is nog niet duidelijk. Verder worden de waarden van natuur-, landschappelijke en agrarische gebieden op indringende wijze geaccentueerd, waarbij een beperkt en selectief gebruik van deze gebieden ten sterkste wordt aanbevolen, mede tot behoud van het bestaande woon- en leefmilieu", aldus de conclusie in het rapport. Het is zo ongeveer de grootst gemene deler, maar dan wel van een ontzaglijke hoeveelheid verschillende denkbeelden. Centrum Vorig jaar mei werd een discussieavond georganiseerd over het ontwikkelings plan van Soest. Er kwamen „slechts" veertig geïnteresseerden. Grote deining ontstond er pas, toen het plan Zuider- eng ter visie kwam te liggen. De acties en reacties waren ongekend fel en het resulteerde in een soort handtekeningen actie tégen het plan en het besluit van de gemeenteraad het Zuidereng in de ijs kast te plaatsen en pas in behandeling te nemen nadat het ontwikkelingsplan was aangenomen. In het Zuidereng plan werd voorzien in de bouw van een nieuw gemeentehuis en politiebureau, terwijl er ondermeer ruimte in was voor bijvoorbeeld een post kantoor, winkelcentrum, markt en der gelijke centrale voorzieningen. Het geheel was echter zó dominerend, dat het „gezicht" van Soest blijvend zou beïnvloed worden. En dat vóór het ontwikkelingsplan vaststond. De vlieger ging niet op! Hoe verschillend over de plaats van dat centrum nu gedacht wordt leert ons het rapport. Als plaatsen worden opge noemd: tussen Nieuweweg, Eigendom weg en Bosstraat-gemeentehuis en poli tiebureau aan door te trekken gedeelte van de Dalweg - tussen Wald. Pyrmont laan, Verl. Talmalaan, Beukenlaan en Dalweg - tussen Overhees en Bóeren- streek - bij de flats in Soesterveen - bij station Soest-Zuid - tussen Stadhouders laan en spoorlijn - rond de Oude Kerk - bij busstation Soest-Zuid - in Klein-Engen- daal - tussen Molenweg en Middelwijk straat - aan de Lange Brink - bij de Wiek sloterplas (gebied tussen Dorresteinweg en Biltseweg) - aan de Rijksstraatweg - op het gedeelte van de Eng, waar jaar lijks de kermis wordt gehouden - aan de Soesterbergsestraat. Stemmen gingen op het gemeentehuls en politiebureau in ieder geval niet bij het winkelcentrum te plaatsen; het gemeentehuis aan de Lange brinkweg te bouwen of, weer een ander idee. het Artishockgebouw en het gebouw St. Joseph af te breken en daar het gemeentehuis te bouwen. Er waren nog meer ideeën, zoals bijvoorbeeld - zo wel raadhuis als politiebureau laten staan waar ze nu zijn en daar „eventueel" uitbreiden. Het gros van de voorstellers blijkt echter niets te voelen voor het Zuidereng-plan; heel ruim geteld voelen er acht van de vele tientallen wel iets voor. Suggesties zijner uiteraard ook de bestaande win kelcentra (Van Weedestraat en Soes terbergsestraat) uit te breiden. Opmer kelijk is dat de ene inzender de sprei ding van winkels aanvaardbaar acht en een ander dat onaanvaardbaar vindt. „Liever vijf dorpsachtige kernen, dan één grote stad", is een opmerking. Een groepering middenstanders weet evenwel te melden dat er in maart van dit jaar bij 13 Soester ondernemers een behoefte bestond aan in totaal 5000 m2 winkelvloeroppervlak in het hoofdwin kelcentrum. En dat exclusief 600 m2 van individuele aanvragen van Soester ondernemers en 1300 m2 van onderne mers van buiten Soest. Daar naast mag wel staan de opvatting van een indiener van de grote vragelijst: „Eventuele vestiging van grote con cerns, betekenen een klap voor de mid denstand". Verkeer Het verkeer heeft hier nauw mee te ma ken en zo zijn er suggesties het ver keer uit de winkelcentra Van Weede straat te halen; Anderen voelen voor éénrichtingverkeer en voor het omleiden van het verkeer via Biltseweg en Ko ningsweg. Er wordt ook gemeend dat een Ringweg, de oplossing zou betekenen, bijvoorbeeld door de polder. Er zijn voorstanders van de route Vredehofstraat-Beuken- laan-Nieuweweg-Birkstraat en er zijn mensen die deze route levensgevaarlijk vinden. Er zijn suggesties te over; van stoplichten, voetgangersoversteek plaatsen, busroutes en - haltes; zoals ook iemand opmerkt - „leg een weg over de Eng aan, het uitzicht is toch al bedorven" en ook een aantal inwoners wat voor de Centrumweg voelt. Woningbouw Voor het gros van de indieners van sug gesties mag het inwoneraantal van Soest niet groter worden. De migratie moet beperkt blijven tot de ecomomische ge- bondenen en het beleid moet gericht zijn op een zo beperkt mogelijke groei. Woningzoekenden van buiten Soest moe ten zoveel mogelijk geweerd worden en voorgesteld wordt o.a. oudere huizen op te knappen. Er is uiteraard ook een me ning dat iedereen die dat wil, in Soest moet kunnen wonen. De vraag wordt gesteld: „Wordt ge streefd naar een woon- óf een woon/ werkgemeente?" Gestreefd moet ook worden naar het dichten van woning behoefte-lekken. Aangenomen wordt dat bij de goedkope huurflats een groot woningbehoefte lek is, en daar moeten maatregelen tegen genomen worden. Zo'n maatregel is zelfs: afbraak. Ook is er een voorstel de woningen voor niet-Soester „duurder te maken". Ruim een uur is de politie zondag doende geweest om een ctantal wilde autocrossers, die het Pijnenburgerbos onveilig maakten, aan te houden. Met hun onverantwoord gejakker door het bos joegen de knapen de wande laars de stuipen op het lijf. Woest reden de coureurs over de wandelpaden, niets en niemand ontziend. De politie, geassisteerd door vier bos wachters, probeerde aanvankelijk de jongens staande te houden, maar gaf dat op toen sukses uitbleef. Wel wist men toen „welk vlees men in de kuip had". Het voertuig werd bij de jongens thuis aangetroffen en zij ontkenden niet ermee door het bos gereden te hebben. Van een „auto" was nauwelijks sprake. Het was een Volkswagen-onderstel met een soort mecano-opbouw. Voor de bestuurder was een stoel gemonteerd; de passagiers moesten zich aan draden en stangen vasthouden. Het hele toestandje is in beslaggenomen en wordt vernietigd. Dominee G. Rang Ds. G. Rang leidde de afscheidsdienst, hield de prediking en ging voor in gebed. Daarna sprak de waarnemend praeses van de Kerkeraad Algemene Zaken, de heer T. Koelewijn. Hij zei het te betreu ren. dat ds. Rang het beroep uit Nieuw Vennep had aangenomen. Men zou hem hier missen, ,,U was hier dominee, maar U domineerde niet", aldus de heer Koe lewijn. Hij wenste hem het allerbeste toe en zei te hopen, dat men hem in Soest nog menigmaal als gastpredikant zou kunnen beluisteren. Namens de hervormde predikanten sprak ds. Jac. Smit. Onder het motto „uithuilen en opnieuw beginnen" prees hij de geweldige samenwerking en ook hij wenste hem in zijn nieuwe stand plaats alle goeds toe. Harry Oosterveld dankte namens de jeugd ds. Rang voor de vele praktische wenken die hij hen had meegegeven. „U stond erg open voor andere menin gen en wij zullen uw preken erg mis sen". Hij bood vervolgens het kado van de drie Soester gemeenten aan: een komplete geluidsinstallatie. Pastor W. Mali, sprekend namens de r.k. pastores van Soest, dankte de scheiden de dominee voor zijn menselijk kontakt. „U heeft het hart op de juiste plaats; u is in staat mensen gelukkig te maken". Het slotwoord was aan dominee Rang, Tijdens de op 13 april, Dorpshuis Soes- terberg; 14 april, Open Hof-Dalweg/ Veenbesstraat; 21 april, brandweerka zerne (speciaal voor verenigingen en in stanties) en 22 april, brandweerkazerne, 's avonds om acht uur te houden hoor zittingen over de Nota Stuurgroep Wel zijnswerk, welke nota voor 1,- te ver krijgen is bij de kassier van het gemeen tehuis en bij de hulpsecretarie te Soes- terberg, is er voor iedereen gelegenheid op- en aanmerkingen, aanvullingen en reakties te geven op deze Nota. In de nota wordt duidelijk ingegaan op Welzijn en wat men daar onder verstaat, en op het Opbouwwerk. Niet'iedereen weet wat een opbouwwer ker doet. Onder meer stimuleert hij Inspraak en zelfwerkzaamheid van de bevolking, signaleert hij behoeften en tekorten inzake het welzijn, bevordert hij waar nodig de totstandkoming van voorzieningen en activiteiten waaraan behoeften blijkt te bestaan, bevordert hij overleg tussen overheid en particulier Initiatief, en verleent hij diensten aan organisaties, instellingen en groepen van de bevolking die daaraan behoefte hebben. Het opbouwwerk heeft tot funktie binnen een samenleving het gesprek op gang te brengen over de eigen leefsituatie, over de aard en het functioneren van het eigen sociaal milieu of onderdelen daar van. Ook dwingt het tot bezinning en streeft het naar bewustwording van wat er aan de samenleving schort, waar de knelpunten zitten en wat er aan gedaan kan en moet worden. De behoefte aan een opbouwwerker wordt door de Stuurgroep zeer sterk ge voeld. Het Ministerie van CRM heeft echter laten weten voor een opbouw werker voorlopig geen subsidie beschik baar te stellen. Tijdens de overweldigend druk bezochte middagdienst in De Open Hof hebben de leden van de gereformeerde kerk van Soest, afscheid genomen van ds. Rang. Diverse sprekers voerden het woord en dankten de dominee voor zijn inzet en de prettige samenwerking gedurende de jaren dat hij In Soest werkzaam was. die het bijzonder zei te betreuren, dat ds. M. Wilschut door ziekte verhinderd was de afscheidsdienst bij te wonen. Hij dankte allen met wie hij had mogen samenwerken; alle ambtsdragers in Soest, alle kosters, zijn hervormde en r.k. collega's en allen die zorgden dat de diensten goede diensten waren. Na het zingen van het slotlied ,,U zij de glorie", maakten velen gebruik van de gelegenheid persoonlijk van de dominee en zijn vrouw afscheid te nemen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1