Fraai concert door de Soester Orkest Vereniging 9 Groep schoolhoofden in de fout Groot Standwerkers Concours op Hemelvaartsdag rondom Oude Kerk Na vier uur 's middags geen tijd meer voor film Avondverkoop op donderdag 15 en donderdag 29 april Prachtige medewerking van. viool-soliste Alma Badings Met de vakantie in het vooruitzicht: Advies en informatie van deSoester Ondernemer Winkels sluiten op Koninginnedag Uit de bocht bij Zonnegloren Chili LP verkoop in Amnesty Centrum Kunstschilder Makkreel (78) exposeert bij Amro-Bank Waar blijven die bezuinigingen Groentetuin-project 't Nut-Soest Donderdag 15 april 1976 SOESTER 54e jaargang no. 35 COURANT Abonnement per kwartaal 1 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman De Soester Orkest Vereniging, o.l.v. hun eminente dirigent Herbert Slegers, gaf vorige week woensdagavond in de Petrus en Pauluskerk qen zeer geslaagd voor jaarsconcert. Ais soliste was aangetrokken de violiste Alma Badings. De belang stelling was zeer bevredigend, plm. 300 bezoekers hebben genoten van een voor amateurs hoogstaand programma. We kunnen vaststellen, dat de S.O.V. dit seizoen in vergelijking met het vorige, weer een trede op de muzikale ladder is gestegen. Zeker, ik zou wel een paar aan- en opmerkingen kunnen maken, bijv. enige kleine ongelijkheden, twijfel achtige inzetjes,hier en daar was de stemming niet vlekkeloos, maar dat weegt bij lange na niet op, tegen het vele mooie, dat dirigent Slegers met zijn orkest wist te bereiken. Veel aandacht werd in de diverse wer ken besteed aan nuancering, tempo en voordracht, terwijl voortdurend bleek, dat de dirigent het orkest volkomen in zijn macht had en vooral zijn perfecte aangeven opviel, waardoor een zekere rust in de muzikale prestaties tot uiting kwam. Het concert werd geopend met de Sinfo- nia II van Jiri Antonin Benda in 3 delen. Het werd verdienstelijk en muzikaal uitgevoerd. Dat het orkest uitgebreid is tot 4 celli komt het klankgehalte zeer ten goede. Jammer, dat 't orkest steeds slechts door èén contrabas ondersteund wordt. Vervolgens het optreden van de soliste Alma Badings. Met grote zelfverzekerd heid en in prachtige toon en techniek vertolkte zij. met begeleiding van het orkest, Concerto in Mi Maggiore, in 3 delen, van Antonio Vivaldi en Roman- ze" Opus 50 van Ludwig von Beethoven op voortreffelijke wijze. Het succes bleef dan ook niet uit en de bloemen uit het publiek en van de S.O.V. waren dan ook meer dan verdiend. Ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond met uitsteken de orkestbegeleiding. Na de pauze hoorden wij nog de Suite van de Watermuziek van Georg Frie- Door ingrijpen van een groep schoolhoofden is de feestelijke middag bij de uitreiking van de verkeersdiploma's in de sporthal Beukendal, gedeeltelijk in het water geval len. De filmvoorstelling werd na circa 10 minuten afgebroken en de kinderen naar huis gestuurd. Bij de politie is men zeer ontstemd over deze gang van zaken en men spreekt daar van „pedagogie op een zeer laag niveau". Men zal zich gaan bezinnen of men vol gend jaar nog wel de taak op zich zal nemen verkeersonderricht op de scholen te geven. De uitreiking van de verkeersdiploma's is een jaarlijkse terugkerende gebeurte nis, verzorgd door de plaatselijke politie. Met de feestelijke afsluiting inbegrepen, duurde de uitreiking nooit langer dan circa twee uren. Altijd kon men zo rond kwart voor twee beginnen en stond ieder een voor vier uur weer op straat. Dit jaar was dat niet mogelijk, omdat de sporthal op die tijd nog in gebruik was voor gymnastiekles van een mavo-school. Met man en macht werkte de politie om de zaal om half drie ingericht te hebben voor de ontvangst van de kinderen. Daarin slaagde men. De uitreiking van de diploma's verliep vlot, evenals daarna het optreden van het goochelaarsduo Emmy Rijsbergen en Koos van de Velden. Vervolgens kregen de ruim 700 kinderen die aanwe zig waren, een consumptie aangeboden en om iets voor vieren werd met de ver toning van enkele films gestart. Even na 4 uur kwam het schoolhoofd van de Minister de Visserschool, de heer C. van Amstel bij de leider van de middag, de brigadier A. van de Born, met de vraag „wat men van plan was". Het was immers na 4 uur, c.q. „einde schooltijd". Naar mededeling van de heer Van Am- stel zou men moeilijkheden krijgen met de ouders als de kinderen wegbleven, dit met het oog op afhalers (van 6e klas- sers?en was het gevaarlijk om met de kinderen op een later tijdstip door het drukker wordende verkeer te gaan. De heer Van Amstel zei te spreken namens schoolhoofden. Daarop werd de filmvoorstelling afge broken en gingen de kinderen naar huis. De heer Van Amstel zegt daarom niet gevraagd te hebben. Ook zegt hij niet tevoren op de hoogte geweest te zijn van het feit dat de middag tot circa half 5 zou duren. Van politie-zijde wordt de gang van za ken uitermate betreurd. Men zegt dat degenen die dat wilden ook in de pauze hadden kunnen vertrekken. Maar bui- ten dat, kwamen ook schoolhoofden vra gen, waarom de filmvoorstelling ge staakt werd en waren bijvoorbeeld de bussen voor het vervoer van kinderen naar Soesterberg besteld om kwart over vier. Het optreden van de heer Van Am stel wordt dan ook zeer onjuist genoemd. „Ons vergaat de lust om dit nog eens te doen", zegt de korpschef, de heer J. K. Adema. „Het verkeersonderricht is een taak die bij de school thuishoort en wij vrijwillig op ons genomen hebben". Hij betreurt het zeer dat dit heeft kun nen gebeuren en hij stelt dat de politie zich zal beraden of het onderricht, door politiefunctionarissen, voortgezet zal worden in de toekomst. Het hoofd van de Rinke Tolmanschool, tevens lid van de dagelijks bestuur van het hoofdenconvent, de heer H. Knol, zegt het niet eens te zijn met wat Van Amstel gedaan heeft. „Ik betreur dat zeer. Wij stellen de hulp van de politie bij het geven van het verkeersonder richt, bijzonder op prijs en zouden het jammer vinden Indien deze hulp ge staakt wordt". De heer Knol zegt te spreken namens het overgrote deel van de schoolhoofden. Ook schoolhoofd Van 't Hof (van de v. d. huchtschool in Overhees) is het niet met de heer Van Amstel eens, al zegt hij te weten, dat er bij de politie toch al over wogen werd het verkeersonderricht op de scholen te staken. Het zou. zover hem bekend, een te zware belasting zijn voor her korps. Zei ons tenslotte een leerling van één der scholen: ,,Ik was blij dat het afgelopen was. Aan die film was niks aan! De Soester Orkest Vereniging tijdens het concert in de Petrus en Pauluskerk. drich Handel in 8 delen. In deze Suite konden orkest en dirigent zich ten volle uitleven. Vooral de hoorns hadden in di- verse delen 'n belangrijke en moeilijke partij te vervullen, die hen, behoudens een paar verkeerde treffers, bevredi gend afging. Ook de trompet liet zich duidelijk op voortreffelijke wijze horen. Het werd een groot succes en noopte de uitstekende dirigent tot drie maal toe terug te komen om het enthousiaste ap plaus in ontvangst te nemen. Wederom een zeer geslaagde concert avond van de S.O.V. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op wethouder Plomp met echtgenote en de heer G. D. Kok, namens de Culturele Commissie. De burgemeester had bericht van ver hindering gezonden. In haar laatste bestuursvergaderingen heeft het bestuur van de Soester Ondernemer royaal aandacht gewijd aan het probleem van de min-of-meer uniforme winkelslui- ting met betrekking tot de wekelijkse koopavond op de vrijdag voor pasen. In het kader van de ernstige pogingen om in de gemeente tot een uniforme re geling te komen wat betreft de sluiting van winkels op bepaalde gelijkluidende momenten, heeft men opnieuw een po ging willen wagen aan de lange rij mis verstanden een definitief eind te maken. die o.a. verband houden met het „ja" open - „nee" open op goede vrijdag avond. In voorgaande jaren is regelmatig ge probeerd tot een eenstemmige afspraak te komen, door gebrek aan een ieder een bereikende communicatie, kon geen enkele maal die gewenste uniformiteit worden bereikt. Daardoor raakten niet alleen de detail listen in verwarring, maar wisten ook de cliënten niet waar zij zich aan moesten houden. Juist door dergelijk soort communicatie stoornissen verspeelt de winkelier naar de mening van het bestuur van de Soes ter Ondernemer een stuk - veelal zo moeilijk verkregen - goodwill. Dit is dan ook de reden dan het bestuur van de Soester Ondernemer er op at tent maakt dat de koopavonden van vrij dagavond 16 april en van vrijdagavond 30 april (Koninginnedag) komen te ver vallen. In de plaats daarvan zijn de winkels vanavond, donderdag 15 april en donderdag 29 april geopend. Daarnaast adviseert de Soester Onder nemer de middenstanders hun zaak op Koninginnedag de gehele dag te sluiten. Lang is het stil geweest rond de „bocht bij Zonnegloren" in de Soesterbergse- straat, maar vorige week slaagde een automobilist er toch weer eens er uit te vliegen. Dat was de 21-jarige Soester R. G. van den H. die met veel te hoge snel heid vanuit de richting Soesterberg de bocht nam. Met zijn wagen kantelde hij verschillende keren, totdat de wagen bij de bushalte aan de linkerzijde van de weg stil kwam te liggen. Van den H. kwam er nagenoeg ongedeerd uit. Zijn voertuig is total-loss. Ten bate van de Chileense politieke ge vangenen en gevluchte Chilenen worden in het Amnesty Centrum aan de Middel wijkstraat 72 een viertal verschillende LP's met opnamen van Chileense mu ziek verkocht. Één LP bevat opnamen van de eertijds zo populaire zanger Victor Jara die in het stadion van Santiago is doodgescho ten nadat hij op beestachtige wijze was gemarteld. Voorts een LP van de bekende Chileense zanggroepen Tiempo Nuevo en Inti Illi- mani en het duo Isabel Angel. Ook een verzamel LP met opnamen van diverse groepen en solisten is verkrijgbaar. De prijzen van de platen varfïa-en van 18,- tot 22,- per stuk. Men kan de opnamen ter plaatse beluisteren. Het Amnesty Centrum is geopend op woensdagavond van 7 tot 9 uur en zater dagmorgens van 10 tot 12 uur. De 78-jarige in Soest wonende kunstschilder Henk Makkreel exposeert momenteel dertien van zijn werken in het kantoor van de Amro-bank aan de Van Weedestraat. Het is de eerste expositie van de in Rotterdam geboren Makkreel, die echter beslist geen „laat-bloeier" is. als hij is, zal nog menig plekje van de Yeluwe door hem op 't doek vastgelegd worden. Mogelijk krijgen wij ook de an dere schilderijen nog eens te zien. Makkreel bezocht na lagere en middel bare schoolopleiding de Rotterdamse Academie voor beeldende Kunsten, waar hij les kreeg van de bekende Jac. Jongert. Daar hij echter geen al te hoge verwachtingen had om als kunstschilder een behoorlijk bestaan op te bouwen, schakelde hij om en besloot hij zijn geluk te beproeven in de handel. Acht jaar geleden trok hij zich uit de za kenwereld terug en toen was de weg vrij om zijn levenshobby weer op te nemen. Hij sloot vriendschap met de bekende Veluwse kunstschilder Jaap Hiddink te Nunspeet, onder wiens leiding (kunst)- lacunes werden aangevuld en wegge werkt. Hij woonde geruime tijd op de Veluwe en de schoonheid van het landschap legde hij vast in zijn werk. Niet alleen strikt „het landschap" zoals een bosge zicht, maar ook bijvoorbeeld de oude vispoort te Harderwijk en de waterval (in werking) te Vaassen. Ook de „scha pen op de Veluwe" ontbreken niet. Mooi van kleuren, weet Makkreel juist dat vast te leggen, wat ons Nederlanders zo aanspreekt van de Veluwe. Zijn totale oeuvre omvat zo'n zestig schilderijen: daarvan heeft hij er slechts dertien in de Amro-bank geëxposeerd. Makkreel woont in het Oranje Park flat aan de Vredehofstraat. Dikwijls nog vertoeft hij in het atelier van Hid dink, waar hij gastvrijheid geniet. Vitaal VVV Tijdens de markt met oude ambachten op Hemelvaartsdag, 27 mei, rondom de Oude Kerk wordt ook een groot Standwerkers concours gehouden. Uit heel Nederland komen ongeveer 10 standwerkers naar Soest om vanaf 11 uur tot 6 uur 's avonds ieder op zijn eigen manier zijn spullen aan te prijzen. Een deskundige jury zal hen op hun kunde beoordelen, waarna de beste zich de kampioen mag noemen. Wat zijn nu eigenlijk standwerkers en wat doen zij zoal. Om dit aan de weet te komen hebben we een gesprek gehad met de heer Moffie uit Soest, zelf een bekend standwerker en één en al vuur als hij over zijn geliefd beroep spreekt. Met een standwerker wordt niet een wel bespraakte koopman bedoeld die met een kwinkslag zijn groente of kaas ver koopt, maar de klassieke meester die aan drie eisen van deze dramatische kunst voldoet. Daar is in de eerste plaats de attractieve handeling. De standwer ker demonstreert zijn artikel op een ma nier die de aandacht trekt van het pu bliek. Wat voor artikel hij neemt doet niet ter zake. Een goede standwerker stelt er een eer in met het hele as sortiment te kunnen werken. Of het hor loges zijn, panties, bijzondere verfkwas ten of verrassende glassnijders, hij bouwt van het artikel de grote buiten kans van de markt. Dat doet hij dan in het tweede deel van zijn programma: het overtuigende verkoopgesprek. Het hoort een conference te zijn met de ver wachting dat de omstanders, zodra ze zich gewonnen geven voor zijn humor, zich ook gewonnen geven voor het arti kel. Want op de conference volgt het hoogtepunt van het optreden, door de kenners aangeduid als de val. De standwerker maakt zijn val en ver koopt nu aan zoveel mogelijk omstan ders tegelijk zijn artikel. Dat is het grote verschil met de stille kramer. Die helpt zijn klanten één voor één en ieder op zijn beurt. De standwerker wekt bij zijn publiek een groot en hevig begeren en verkoopt dan ineens aan alle omstan ders zijn artikel. Dat werk is een attrak- tie op zichzelf. De standwerker is van origine voortge komen uit de vroegere marskramer die van kasteel naar kasteel trok om zijn waren aan de man te brengen. In de Middeleeuwen brachten de kermisgas ten hun grappen en grollen om het pu bliek te vermaken en zo was daar de standwerker, niet zomaar een koopman, maar een eerste klas vakman die met veel mensenkennis in een stroomver snelling van woorden en grappen zijn product verkoopt. In Nederland zijn 240 georganiseerde standwerkers die allen staan ingeschre ven bij de Kamers van Koophandel, vakbekwaam zijn en hun middenstands diploma hebben. Je kunt niet zomaar achter een kraam gaan staan, er wordt terdege vakkennis vereist. Voordat men darv in het bezit komt van de zo begeerde standwerkerskaart dient men eerst nog een cursus voor ambulante handel te volgen en pas daarna kan men in aan merking komen voor een plaatsje'op de markt. Wekelijks zijn dan ook standwer kers te vinden op de markten in Ede, Enschede en Deventer. In 1932 begon de heer Moffie als 10-jarige al met de marktverkoop. Hij bracht toen met een grap en een grol zijn cho colade aan de man (en vrouw). Vanaf 1949 werden dat sieraden en klokken en nog later radio's en televisies. De heer Moffie was graag bereid een voorbeeld te geven van wat de bezoekers aan de markt van oude ambachten an nex standwerkers-concours te wachten staan: „Dames en heren, hier heb ik iets heel speciaals voor deze markt. Speciaal ingekocht. En we doen iets met de prijs in verband met het 70-jarig bestaan van de VW-Soest. Het hangt aan de muur en het komt uit het Schwarz- wald. Voor de eerste koper slechts 5 gulden. Voor u mevrouw, maar nog niet open maken, het moet voor de anderen een verrassing blijven. Voor u mijnheer slechts 6 gulden. En zo loopt een ieder, niet met een koekoeksklok, maar met een weerhuisje, toch wel tevreden naar huis. De eerste mevrouw krijgt zomaar een mooie ketting kado, omdat ze zo aardig was". Aan spanning en plezier zal het op Hemelvaartsdag niet ontbre ken. Men kan het standwerken in drie cate- goriën verdelen: hoogwerkers, die bo ven de hoofden van het publiek op een podium werken: zwemmers, die de arti kelen op de grond hebben met het pu bliek er om heen; en standwerkers, die tevens demonstrateur zijn. Deze werkt achter een tafel, waarop hij zijn waar demonstreert. De all round standwerker moet deze vormen onder de knie hebben. Maar dat zijn er maar weinig in ons land en hun aantal wordt steeds kleiner. „Voorwaar geen gemakkelijke baan, maar ik zou niet meer zonder kunnen" aldus de heer Moffie. N Stand staat voor groep en werker spreekt voor zich, groepen en reisverkeer staan dicht bij elkaar en het is toevallig, dat een in Soest gevestigd reisbureau, dit Jaar een eeuw oud is. Lissone Lindeman/ Ruys, de buurvrouw van het informatie kantoor van de VW aan de Steenhoff- straat, een bureau met 60 vertigingen in Nederland verklaarde zich spontaan be reid dit gehele standwerkersconcours voor de Soester bevolking te financieren. Al met al een waardig initiatief van het organisatiecomité dat dit en nog andere activiteiten met Hemelvaartsdag orga niseert. Aan de heer Moffie en zijn standwer kers zal het niet liggen. Het is wel gek hoor. Bezuinigingen!roepen meerdere politieke partijen om de werk loosheid terug te dringen Ja. zegt de regering, we moeten beslist bezui nigen. Premier Den Uyl gaat zelfs al in een radiopraatje fantaseren waarop bijvoorbeeld bezuinicd kan wnrHen o.a. de kinderbijslag en -aftrek. KVP en ARP eisen in het najaar dat de rege ring uiterlijk in februari maar eens in een nota uiteenzet welke bezuinigings plannen zij zich gedacht heeft, een mo tie die in de Kamer wordt aangeno men. En dan wordt het februari - niets; het wordt maart - niets: het wordt april - nog niets. Dan wel een interpellatie van de VVD; gevraagd: hoe zit dat nu, waarom nog geen nota, nu kan er voor dit jaar al niet meer bezuinigd worden, en gaan KVP en ARP maar accoord met dat uitstellen? Ja, KVP en ARP gaan daarmee accoord, want wij maken immers ook deel uit van het kabinet en de minister van financiën heeft toege zegd, dat de nota over bezuinigingen half mei verwacht mag worden. Terwijl iedereen er dus van overtuigd is, dat de collectieve uitgaven moeten dalen, de overheidsbestedingen en de sociale uitgaven, dat daardoor de loon kosten kunnen dalen, de concurrentie- possitie van het Nederlandse bedrijfs leven erdoor wordt verbeterd, de werk gelegenheid dan gehandhaafd en mis schien verbeterd wordt, blijft het voor dit jaar in ieder geval bij denken en praten erover, doch gebeurt er niets. Of niets? Jawel, we gaan dit jaar nog wat meer en betere sociale voorzienin gen treffen en die uitgaven op fikse wijze nog meer verhogen. Werklozen kunnen nu, na een half jaar in de WW 80 van het eens verdiende loon te ontvangen, daarna twee jaar lang via de nieuwe WWV 75 ontvan gen, om vervolgens via de bijstand in elk geval nog het minimum loon te krijgen. En dan krijgen we nog de AAW, waar zelfstandigen van kunnen profiteren en wil men de WAO gaan uitstrekken tot ieder, die op al gevor derde leeftijd vanaf SlVi jaar werkloos wordt, tot z'n 65 ste, waarna de AOW in werking treedt. Niet alleen van al die letterafkortingen maar ook van de ermee gemoeide mil joenen wordt je duizelig. Maar nie mand van de regerende partijen durft te zeggen, dat dit niet langer kan. Niemand durft ook maar aan één van de verworven rechten te tornen. Nee, wel moet ook de gehuwde vrouw de zelfderechten krijgen als haar werken de man in geval van werkeloosheid of arbeidsongeschiktheid. Nog meer miljoenen nodig? Tja, dan zit er niets anders op dan de premielasten te verhogen. Andere zaken kunnen ook on mogelijk achterblijven en worden steeds duurder, dus daarvoor moeten we dan maar wat meer aan belastingen en accijzen zien te winnen. Ja, zo worden dan de loonkosten waar schijnlijk toch niet minder, ook al ge ven we dit jaar geen loonsverhogingen, zo zal de concurrentiepositie dan toch niefverbeteren en de werkloosheid dus niet afnemen, evenmin als de inflatie. Maar het directe voordeel van de nog weer betere sociale voorzieningen is tenminste verkregen en dat ligt poli tiek heel wat prettiger dan bezuinigin gen terwille van bestrijding van de werkloosheid. De werklozen vergeten we immers ook niet. Ze krijgen toch het grootste deel van hun loon. En hun psychische nood, door het niet kunnen werken, ook dat spreekt politiek veel minder aan dan de materiële. Als we de materie maar niet verwaarlozen, zo is het politieke denken, dan redden we het wel. Misschien gaat het wel met die sociale voorzieningen uit de hand lopen, maar wie dan leeft, wie dan zorgt. Men zal ons er in elk geval niet van kunnen beschuldigen dat we de werk lozen in de steek laten. Ook al komen er steeds meer, dankzij onze sociale bezorgdheid. Als in mei de regering met bezuini gingsplannen komt, zal het er op neer komen, dat die uitgewerkt worden in de rijksbegroting voor het volgend jaar. Het jaar van de verkiezingen. En die al of niet bezuinigingsplannen gaan een grote rol spelen in de ver kiezingsstrijd. Daarom komt men er wat Iaat mee. Op die regeringsplannen gaan we de stembusstrijd aan. En welke werkne mer zou tegen het behoud van zijn be langen stemmen? Daarop zullen de bezuinigingsplannen dus gebaseerd worden. Daarna gaan we weer eens denken aan bestrijding van de werk loosheid. Naast de realisatie van een „Le Roi" tuin in de Boerenstreek, zijn de plannen thans rond om te komen tot een bio- logisch-organisch groentetuinproject (biologisch-organisch wil zeggen dat er geen gebruik wordt gemaakt van kunst mest en chemische middelen, met voor velen ongetwijfeld het belangrijke plus punt dat hierbij ook het zeer vermoeien de spitten overbodig wordt) De lezing van de heer Boxman, stichter van de bekende „Moestuinen van Twek- kelo" was hiertoe de aanleiding. Boven genoemde zeer milieuvriendelijke en eenvoudige tuinbouwmethode blijkt de laatste tijd steeds meer ingang te vinden. Men heeft de beschikking gekregen over goede tuingrond, hetgeen de aantrekke lijkheid nog groter maakt. In tegenstel ling tot het eerste project, is dit door een partikuiier beschikbaar gesteld, zij het dan wel tegen financiële vergoe ding. Uit verschillende reacties is gebleken dat er nogal wat mensen rondlopen met „beginnersvrees". Juist om deze categorie over de beginperiode heen te helpen, zal voor begeleiding gezorgd worden. Belangstellenden kunnen zich nog op geven via telefoon 12919.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1