Met Pasen heerlijk relaxen DE SP9EKERSJOP in VRIJETIJDSKLEDING van VROUW Honkballers blazen kwestie buiten alle proporties op 1 foto heRman van öarri maaswinkel OOK EEN WÏL WEL EENS UÏT ^DeQ^jtefinnciv'- van de van de Aftredend voorzitter H. E. J. Smit benoemd tot erelid SOEST Het oog gericht op de prijzen Meningsverschil tussen sportstichting en Knickerbockers: Grote ravage bij Van de Ven's boekhandel nrTvmriT 1-ft versiert uw Pasen PAASKUIKENS PAASSERVETTEN -BORDJES -BEKERS PAASKAARTEN EIERVERF en andere vrolijke Paasdekoraties. BOEKHANDEL BRuiösRepoRtaqe fiLmRepoRtaqe kinöeusecie stuöio-, pens- en Eseömjfs fotoqtMfie Ondeugdelijke motor in beslag genomen Jaarvergadering EHBO-Soest: Onderscheidingen voor 25-jarig en 12%-jarig lidmaatschap Brandstichter had meer op zijn geweten Zesjarig jongetje dodelijk verongelukt Verbouwing Prins Willem Alexander- school duurder Antiekshow Proloog Chili over Soester Courant van donderdag 15 april 1976 l.v.m. Goede Vrijdag, houden wij donderdagavond koopavond tot 21.00 uur. Niemand zal er verwonderd over zijn ge weest dat» de prijsstijging in de eerste maanden van 1976 hoger is geweest dan ov^r dezelfde maanden van 1975. Elke huisvrouw voelt de duurte bij iedere uitgave die zij doet. Wat zijn nu de voor naamste oorzaken van de voortdurende prijsverhogingen en hoe zijn de vooruit zichten. Bij de meeste prijsverhogingen wordt het woord inflatie direct in de mond genomen en bij deze bron ligt ook beslist een belangrijke oorzaak. Er is geen land te vinden dat zich vier kant tegen de inflatie opstelt. In de ont wikkelde landen wordt de werkgelegen heid thans als een centraal probleem ge zien en daar offert men de geldswaarde aan op. Ons land is daarvan een duide lijk voorbeeld. Minister Duisenberg worstelt met enor me fininciële lasten voor werkloosheids uitkeringen en andere hulpacties, o.m. voor steun aan bedrijven. Hij kan die uitgaven niet dekken uit belastinginkom sten en evenmin uit leningen. Hij moet zich dan redden met hulp van mone taire financiering en dit betekent dat het in omloop gebrachte geld toeneemt in verhouding tot de beschikbare goederen voorraad. Hier ligt een directe oorzaak voor prijs stijging. In andere landen vindt dit pro ces evenzeer plaats, vooral door tekor ten aan middelen om de (olie-) import te financieren. De inflatiefinanciering als gevolg van de energiecrisis is zo omvangrijk toegepast dat vele landen dit met een duurzame vermindering van hum muntwaarde moeten bekopen. Maar dit maakt toch de import goed koper? Dat is juist. Hier werkt echter eerst een vertragingsfactor, want de bui tenlanders trachten eerst met gedeel telijk succes de waarde van hum goede ren in buitenlandse munt te handhaven. Wanneer van hun goederen in buiten landse munt te handhaven. Wanneer ze tenslotte naar beneden moe ten dan blijkt dat de importeurs de gele genheid met beide handen aangrijpen om hum achtergebleven rendement aan te passen. Ook moet uit de waardedaling de stijging van de prijzen van ingevoer de goederen worden opgevangen. Niette min werkt een verhoogde inflatie buiten de landsgrenzen matigend op het binnen lands prijspeil. In vele sectoren van het bedrijfsleven zijn in de afgelopen jaren de winsten ver achter gebleven. Dit verschijnsel werd veroorzaakt door het gedwongen prijs geven van het optimale productie niveau. Dat is die omvang van de pro ductie waarbij de kostprijs per geprodu ceerde eenheid het gunstigst is. Door de depressie zijn veel bedrijven in een te ruime produktiejas gehuld en dit leidt tot veel extra offers. Het gevolg is dat men elke gelegenheid aangrijpt om het gedeukte rendement te herstellen. Een groot deel van het Nederlandse bedrijfs leven is daar mee doende met als tegen pool de ondergang van het bedrijf we gens gebrek aan reserves. Door de ge weldige stijging van de loonlasten in de laatste jaren zijn in veel ondernemingen de reserves weggesmolten en staat men met de rug tegen de bestaansmuur. Velen hebben zich al voor hulp tot de re gering gewend en er zouden er nog meer komen als de prijzen niet mochten stij gen. De regering zit vol financiële zorgen. Bij de exportbedrijven heerst een groot ge brek aan orders. Die bedrijven moeten terwille van de werkgelegenheid op de been worden gehouden. Als men dan op orders uit het buitenland ook de pen op de prijzenneus krijgt, is het hek van de failiissementsdam. De overheid zal dus elke prijzenrem moeten kopen met een verder verlies van arbeidsplaatsen. Ter verduidelijking van het gestelde kan nog worden vermeld dat een drang naar een laag prijspeil de ondernemers prikkelt om uit kostenoverweging nog meer door machines te vervangen, een verschijnsel dat toch al een belangrijke haard is voor het blijven branden van het hoog opge laaide werkloosheidsvuur. KANTMAN 1 den blieklaan 36 eoeet tol. 13001 of 14660 IUCKTM B1KEI1 HHIBIUIUI» Zaterdags geopend van 10-17 uur VOOR UW: Een meningsverschil tussen de honkbalvercniging Knickerbockers en de Sport stichting is naar de mening van enkele betrokkenen buiten alle proporties opge- geblazen. Volgens de voorzitter van de sportstichting, wethouder G. Plomp, gaat het in feite nog slechts om één speeldag, namelijk zaterdag 15 mei. De honkballers, die in Soest niet over een eigen accomodatie beschikken, maar inwonen bij de voetbalvereniging Soest, kunnen op die dag niet beschikken over de kleedgelegenheid van de voetbalvereniging, noch over die van de vereniging SEC. De voorzitter van de honkballers, de heer Th. R. van der Gaast. benadert de kwestie van een andere zijde. Volgens Van der Gaast moet de honkbalcompetitie wijken voor vriendschappelijke voetbalwedstrijden en dat. terwijl er in Soest zo n achttien velden beschikbaar zijn. Honkbal is vanwege de speciale inrichting gebonden aan het voetbalveld van Soest. De derde partij in deze kwestie, de voetbalvereniging Soest, stelt zich bij monde van de heer Ankone. de voorzitter, op het standpunt, dat contractueel vast ligt, dat traditionele voetbaltoernooien voorrang hebben op de honkbalwedstrijden. Dat werd reeds tien jaar geleden vastgelegd en leverde tot nu toe geen enkel probleem op. Ankone: Van der Gaast maakt van een mug een olifant". Het gezamenlijk gebruik van het twee de voetbalveld in het sportpark aan de Bosstraat door de honkballers in de periode april-mei tot en met augustus- september, dateert van 1965. De rege ling van het gezamenlijk gebruik is in beginsel gebaseerd op afspraken, gemaakt tijdens een bespreking op 8 mei 1967. Ze werd schriftelijk vastge legd in 1970 en 1973 en heeft als basis het onderling overleg via daarvoor aan te wijzen contactmannen. Dat liep voortreffelijk; nooit leverde het problemen op en volgens voorzitter Ankone werden over en weer thuis wedstrijden veranderd in uitwedstrij den. Dertien jaar lang maakten de honkbal lers, als aparte afdeling, deel uit van de voetbalvereniging SEC. Deson danks speelde men op het complex, dat Soest als hoofdgebruiker in huur heeft van de sportstichting. Drie jaar geleden maakten de honkballers zich los van SEC en werden zelfstandig. Onder de naam Knickerbockers gingen zij een eigen leven leiden. Sindsdien maakt men gebruik van de kleedacco- modatie bij de Soest-velden (voorheen verkleedde men zich bij SEC). Groei De huidige problemen zijn mede het gevolg van de groei van de honkbalver- eniging. Ging het voorheen om twee teams, nu brengt men zes a zeven teams in het veld en is het veel meer passen en meten geworden om aan de competitie te kunnen deelne men. Een extra probleem voor dit jaar, de voetbalfestiviteiten met wedstrijden rond het 50-jarig bestaan van de voet balvereniging Soest. Volgens Soest echter zijn alle data van de toernooien, waarvan een serie reeds voor het zesde achtereenvolgende jaar gehouden wordt, aan de honkballers meege deeld. Wethouder Plomp stelt zich daarbij op het standpunt, dat er een grens is, hoe spijtig ook, aan de groei van vereni gingen, c.q. verenigingsactiviteiten. Wethouder G. Plomp Vallend puin, een regen van gruis en grote stofwolken, duidden erop dat er iets ernstigs aan de hand moest zijn bij boekhandel Van de Ven. Het leek wel of door de grote voorraad het kleine pand uit zijn voegen was gebarsten. Gelukkig bleek bij nadere in formatie dat het hier de start van een fors aangepakte verbouwing en uitbrei ding betrof. In de komende weken zal in verschillen de fasen een totale metamorfose van boekhandel Van de Ven plaatsvinden. Getracht zal worden het ongemak voor de klanten tot een minimum te beperken want ondertussen gaat de verkoop ge woon door! Er zal nog weieens geïm proviseerd moeten worden en door voortdurend gesleep met boeken zal de overzichtelijkheid wat minder zijn dan normaal. In deze periode zal een grote verbou wingsopruiming met attraktieve koopjes restanten en voordelige aanbiedingen in alle soorten een bezoek aan Van de Ven's boekhandel de moeite extra waard maken. Ga eens gezellig rondsnuffelen en ont dek hoe voordelig een armvol boeken kan zijn. (adv.) Met een goeie vriendin. Even bijpraten over wat vrouwen interesseert. voor U. Gewoon doen. BIRKSTRAAT 108SOEST. 02155- 1722^j'^^ Die grens wordt bepaald door de be schikbare accomodatie en daaraan die nen de activiteiten te worden aange past. De taak van de overheid is in de gebleken behoefte te voorzien „binnen het raam van haar mogelijkheden". Voorzitter Ankone: „Wij hebben 35 elftallen. Per vijfelftallen stelt de sportstichting één veld beschikbaar, ergo zouden wij over zeven velden moeten kunnen beschikken. Het zijn er echter maar drie en een half; waar niet is verliest ook de keizer zijn recht". Begin dit jaar werden de problemen reeds besproken in een vergadering waaraan het dagelijks besjpur van de sportstichting deelnam eg vertegen woordigers van de Knickerbockers en de voetbalvereniging Soest. Daarbij ging het om de „lange termijn" en de „korte termijn" en wat dit laatste betreft moesten er oplossingen gezocht worden voor vijf honkbalcompetitie- wedstrijddagen. Mede op verzoek van de honkballers schreef de sportstich ting een brief (aan de Knickerbockers) waarin dat probleem uiteen gezet werd. Die brief had tot doel om ge bruikt te worden bij de honkbalbond om thuiswedstrijden in uitwedstrijden veranderd te krijgen. Ondertussen zou ook naar andere op lossingen gezocht worden, waarbij het gebruikmaken van de SEC-kleedgele- genheden meespeelde. Daartegen kon immers, gezien het verleden, geen be zwaar bestaan. Het resulteerde uit eindelijk in een sluitend geheel, met als niet opgelost onderdeel de kleed gelegenheid op zaterdag 15 mei. Ongelooflijk Onder de titel Ongelooflijk en onge hoord" verscheen begin maart in het huisorgaan van de Knickerbockers boekhandel SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 - een uiteenzetting over de stand van zaken. Dit artikel nu bevat volgens de sportstichting en de bestuurders in Soest, die de besprekingen mee- aakten. onwaarheden. (Vis reaktie erop volgde onder dezelf de titel een brief van de vice-voorzitter van de sportstichting, de heer W. Paans, die daarin wees op de onvolle digheid van het verslag van de Knickerbockers-bestuursleden. De Knickerbockers waren echter op het oorlogspad, zoals aangekondigd in hun eerder genoemde artikel: „Bovendien zullen wij beslist niet na laten de publiciteitsmedia in te lichten over het grote onrecht dat ons wordt aangedaan. En die wegen naar die publiciteitsmedia, die kennen wij een beetje...". Die „wegen" bleek zaterdagmorgen een artikel in „Trouw" te zijn, waarin ondermeer gezegd werd dat de honk ballers geen gebruik van de kleedacco- modatie mochten maken, zich in een nabij gelegen sportzaal moesten om kleden en dat een bestuursdeputatie uit het gemeentehuis gezet was. Wat dit laatste betreft vond dat vorige week vrijdag plaats, toen de Knicker bockers, ter verantwoording geroepen over'het onjuiste artikel in het club blad, blijk gaven niet van zins te zijn dat te herroepen. Volgens Van der Gaast werd hij met zijn medebestuurslid op een forse wijze door de wethouder uit het gemeente huis gezet, onder toevoeging dat men niet meer met deze twee vertegen woordigers van de honkbalvereniging wilde praten. Daarop werd blijkbaar Trouw inge schakeld en voor zondagavond een radio-interview in een AVRO-sport- programma. Dat werd eerder opgeno men en had als bij-resultaat, dat zon dagavond om half tien zes bestuurs leden van de honkbalvereniging een gesprek met de wethouder hadden bij de heer Plomp thuis. Tijdens de radio-uitzending nog had de heer Van der Gaast verklaard, dat het bericht in Trouw niet juist was,. Voor wethouder Plomp blijft dan de vraag wie het bericht doorgaf. De wet houder is overigens van mening, dat het de taak van de sportstichting is te zorgen dat de club kan functioneren. Daarvoor heeft hij enkele suggesties aangedragen voor wat betreft de 15e mei: overleg met de competitieleiders en-of tegenstanders om de thuiswed strijden om te zetten in uitwedstrij den - het veld dat wél beschikbaar is te gebruiken en voor het omkleden ge bruik te maken van de gymnastiek zaal (aan de Heideweg bijvoorbeeld) of de competitiewedstrijden later op de dag te spelen, danwel deze te verschui ven naar een avond in de week. R. van der Gaast Van de Gaast, wel ingenomen met het weer op gang gekomen gesprek met de wethouder, vindt de oplossingen niet juist. „Men heeft bij de sportstichting, met uitzondering mogelijk van de heer Plomp, blijkbaar geen benul wat honk bal is. Wij zijn met wedstrijden niet aan een tijd gebonden; dat is bij honkbal niet mogelijk en hoe dan 's avonds te gaan spelen?". Voor hem staat het probleem nog recht overeind: de sportstichting heeft gekozen voor vriendschappelijk voet bal boven de competitie van de honk bal. Waarom moeten wij wijken? Wat de „lange termijn" (voorzienin gen betreft werkt, volgens een verkla ring van de wethouder, de sportstich ting aan een definitieve oplossing. Men is daarbij voor meerdere onder delen afhankelijk van beslissingen van hogere overheden. De sportstichting wacht niet af, maar zal met alle haar ter beschikking staande middelen aktief bezig zijn om de honkbalvereniging uit de problemen te helpen. Het eerste ge sprek begin januari dit jaar ging daar ook over. Inmiddels zijn bij het college van b. en w. tekeningen ingediend ter afronding van het sportcomplex aan de Bosstraat. Maar op dit moment ver liest, waar niet is, óók de keizer zijn recht. zowel in kleur als zwart-wil jac. van Lenneplaan 13 Baapn - telefoon 02154-7552 Op de Eikenlaan werd de 18-jarige mo torrijder Ft. P. H. aangehouden. Hij bleek niet in het bezit van een rijbewijs zijn motor was onverzekerd en deel III van het kentekenbewijs ontbrak. Boven dien vertoonde de motor diverse tech nische gebreken. Het voertuig werd in be slag genomen. Op bijzonder hartelijke wijze heeft de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO afscheid genomen van haar voorzitter, de heer H. E. J. Smit, die na ruim zes jaar de afdeling geleid te hebben om gezondheidsredenen zijn taak moest neerleggen. Met even grote hartelijkheid werd de nieuwe voorzitter, dok ter J. H. H. Overbeek welkom geheten. Hoogtepunten van de vergadering waren verder de uitreiking van de dr. Tilanus- draagmedaille aan de heer A. Radstok voor zijn 25-jarig lidmaatschap van de afdeling; de huldiging van mevrouw M. Wiemans-Hendriks en de heer W. Fonteijn voor hun 12%-jarig lidmaatschap en de uitreiking van de diploma's aan de pas ge slaagden. Circa 60 van de 250 leden woonden de jaarlijkse algemene ledenvergadering bij, die gehouden werd in het Middel- wijkgebouw aan de Parallelweg. Zij werden welkom geheten door voorzitter de heer Smit, die in zijn openingswoord de aandacht vestigde op de slogan van de landelijk voorzitter: Beter EHBO, door meer EHBO-ers. Slechts één op de 80 Nederlanders was lid van de EHBO en dat zou, door per gezin één EHBO-er op te leiden, opgevoerd moeten worden tot één op de 20 Nederlanders. Aan dit streven zou Soest alle medeWer- king geven, ondermeer met de oprich ting van een jeugd-EHBO. Voorzitter Smit riep de leden op daadwerkelijk daaraan mee te werken. Met dank aan zijn medebestuurders voor de vele ver richte werkzaamheden en enige ogen blikken stilte ter nagedachtenis van het vorig jaar overleden erelid, de heer C. E. Barends, besloot de heer Smit zijn ope ningswoord. Zonder problemen passeerden daarna de notulen en het jaarverslag: het finan cieel beleid alsook de begroting voor het jaar 1976 werden zondermeer goedge keurd en na voorlezing van het verslag van de kascommissie werden in deze commissie gekozen mevrouw Holleman. de heer Slotboom en mevrouw Meijer. De aftredende bestuursleden mevrouw J. C. Verkade-Bodt en de heer D. van der Wijden, werden bij acclamatie herko zen, waarna op voorstel van mevrouw C. Beens, eveneens bij acclamatie dok ter Overbeek tot voorzitter werd be noemd. De heer Smit heette hem wel kom en sprak zijn voldoening uit dat nu weer een arts voorzitter was van de af deling. Hij wenste hem veel succes toe in dit werk en overhandigde hem de voorzittershamer. Vervolgens nam de vice-voorzitter, me vrouw M. van Herwaarden, afscheid van de heer Smit. Zij memoreerde zijn grote inzet voor de afdeling en liet alle com missies waarin de heer Smit zitting had, de revue passeren: opleiding, zie- kenvervoer, wedstrijden, 40-jarig be staan, overname ambulance en stichting nieuw gebouw. Zij stelde de vergadering voor de heer Smit tot erelid te benoemen en een staande ovatie onderstreepte het akkoord van de leden. Mevrouw Van Herwaarden speldde de heer Smit daarna de gouden speld op van de afdeling. In zijn dankwoord zie de heer Smit ijdel genoeg te zijn om trots te zijn op het erelidmaatschap. Dat het hem vergund was zoveel werk voor de afdeling te mo gen doen, was mogelijk geweest door de bijzondere goede samenwerking met de andere bestuurders. Hij bracht hen daar voor veei dank en zegde toe, dat men in bijzondere gevallen een beroep op hem mocht doen. Namens het districtsbestuur, waar de heer Smit lid van was, sprak mej. J. M. Nieuwkoop woorden van dank. Haar dank onderstreepte zij met een geschenk. Ook de heer J. Freriks van het hoofdbe stuur dankte de heer Smit voor zijn vele werkzaamheden en hij sprak de hoop uit dat de nieuwe voorzitter in dezelfde geest zou verder werken. Vervolgens spelde de heer Freriks bij de heer A. Radstok de Tilanus-draag- medaille op, de onderscheiding van het hoofdbestuur voor het 25-jarig lidmaat schap van de EHBO. Daaraan toege voegd werden de felicitaties van het plaatselijk bestuur, waarbij de heer Smit een zilveren balpoint met inscriptie aanbood en in zijn hulde ook mevrouw Radstok betrok. Hij bood haar een boe ket bloemen aan. Daarna werden mevrouw Wiemans en de heer Fonteijn gehuldigd in verband met hun 12^-jarig lidmaatschap. Zij kregen beiden een ballpoint met inscrip tie. Dank werd gebracht aan de beide instructrices, de dames Beens en Ver kade; zij kregen een envelop met inhoud. Vervolgens reikte de nieuwe voorzitter de nieuwe diploma's uit aan de pasge slaagden. Dokter Overbeek dankte zijn voorganger voor al het voor de afdeling verzette werk. Hij hoopte in zijn voetspo ren te kunnen treden. Nadat de vergadering akkoord gegaan was met een contributieverhoging tot 20 gulden per jaar, werd met een korte rondvraag de vergadering besloten. Vanaf volgende week dinsdag neemt René zijn brood en melk mee want dan blijft hij open tussen de middag. Niet allemaal tegelijk komen, want dan krijgt hij zijn brood niet naar binnen. De zondag j.1. in verband met brand stichting in het Pijnenburgerbos aange houden Rob R. (18) heeft inmiddels ook diefstal van benzine uit enige auto's be kend. Ook vertelde hij de politie 2 eenden uit de vijver langs de Koningsweg mee genomen te hebben en deze na deskun dige bereiding te hebben verorberd. «KWVjr Mevrouw Van Herwaarden speldt de heer Smit de gouden speld van de afdeling Soest van de EHBO op. Dinsdagavond, 20 minuten over zeven, heeft een verkeersongeval op de Molen straat het leven gekost aan de 6-jarige Keesje van Dijk uit Soesterberg. Het slachtoffertje stapte met zijn moe der en oma uit de bus nabij de Albert Cuyplaan. Aan de hand van zijn moeder werd aan de achterzijde van de bus de straat overgestoken, waarbij het Jongetje al trekkend iets vooruit liep. Op dat moment passeerde de 19-jarige motorrijder A. L. uit Soest. Het kind werd geschept en tegen het wegdek ge worpen. Het was vrijwel op slag dood. De totale kosten voor de bebouwing van de Prins Willem Alexanderschool aan de Beetzlaan zijn aanzienlijk hoger dan oor spronkelijk geraamd. 19 december 1974 stelde de raad een krediet van 455.000 gulden beschikbaar, gebaseerd op de in oktober van dat jaar opgemaakte begro ting. Uit de in augustus 1975 gehouden aanbe steding bleek reeds dat de inschrijfsom bijna 23% hoger was dan de begroting. Thans worden de totale kosten geraamd op 575.000 gulden. Daarvan komt een be drag van 30.000 gulden ten laste van de normale exploitatie van de school, zodat er nog een aanvullend krediet nodig is van 90.000 gulden. Vanaf 19 april tot en met 25 april g hebben wij weer een antiekshow, dagelijks vanaf 10 uur 's morgens tot 22.00 uur 's avonds, alleen 19 en J 25 april van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur's avonds. KOMT U OOK Café-Restaurant Soestdtjk J| Vredehofstraat 6 Soestdijk Uw gastheer Co van Rossum Woensdag 28 april a.s. zal de toneel- werkgroep „Proloog" in De Open Hof een voorstelling brengen van het stuk „Chili". De aanvangstijd is 20 uur. Reservering van plaatsen is mogelijk bij mevrouw Walma, Ereprijsstraat 70. Zo als gebruikelijk kan men met de spelers in discussie treden. Na de omverwerping van de regering Allende is Proloog tot de volgende stellingname gekomen: „het heeft geen zin het fascisme te veroorde len als we niet willen begrijpen waar het vandaan komt; het heeft geen zin krokedillentranen te huilen als we niet leren van de geschiedenis; iedere gene ratie kent voorbeelden als Chili, Duits land 1918-1923, Spanje 1936-1938: Proloog denkt dat het van belang is de balans op te maken". Van daar deze productie.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3