ALLEEN Raad koopt landgoed „Egghermonde te Soesterberg voor één miljoen gulden 70 FOTO STRIP. VER HAAL foto heRman van öam Vcntyietyuitwuii, oen aü?» ALLEEN IS MAAR TQnë >os*c vande\ Het oog gericht op ons drinkwater BRuiösuepoRtace filniRepoRtaqe kinöeRseRie stuöto-, p6Rs- en BeöRijfsfotoQRApe ,8 Gemeenteraadsvergadering Over verwijderen obstakels in het trottoir Nieuweweg wordt gepraat j Antiekshow S Ga fijne kleding kopen bij Optreden van Soester Bejaardenkoren en Soester Orkest Vereniging in Oude Kerk Met bromfiets uit bocht en over de kop Van de Ven's verbouwings opruiming BOEKHANDEL sa ',„.A t 4VHLf mjw m V *5fes? W - -H i* A- te Soester Courant van donderdag 22 april 1976 De vervulling van de Rijn ls ln menig opzicht èên van de allerbelangrijkste Europese zaken, bezien vanuit Neder lands gezichtpunt. Het probleem is be kend: Bovenloops lozen industrlën en mijnen allerhande afval op de rivier waaruit hier benedenloops drinkwater gemaakt mag worden. En waarmee tuin- bouwgrond geirrlgeerd moet worden. Er zijn dus zeer belangrijke sociaal- hygiënische en economische belangen mee gemoeid en Nederland is dus zeker aktief geweest om de kwestie aan de orde te stellen als een zaak waar Europese solidariteit wel eens voor een oplossing mocht zorgen. Wat dit nog kon begunstigen was dat ook de Duitse steden langs de Rijn van Mannheim zo'n beetje af eveneens voor drinkwater aangewezen zijn op de Rijn, zodat ook Duitsland wel geïn teresseerd was. Bovendien leefde sterk het bewustzijn, dat de mens maar eens wat minder moest vervuilen om het leefmilieu niet helemaal naar de knop pen te helpen. Nochtans is er wel niet niets maar ook niet al te veel gebeurd. En nu voor de derde keer een ministersconferentie bijeenkomt om zich over de zaak te buigen, is de hoop niet groot, dat in middels de bereidheid gegroeid is. Het mileu-enthousiasme is inmiddels verflauwd en de algemene economische toestand is nergens van dien aard dat men het burger en bedrijf wil aandoen nog eens extra lasten te betalen. Ter wijl het natuurlijk vanzelf spreekt dat het reinigen van de Rijn niet gratis zal gaan. Nu is het niet zo dat de laatste jaren in het geheel niets is bereikt. In Duits land zijn diverse wettelijke maatregelen van kracht geworden, die de industrie in het vooruitzicht stellen dat ze slechts tot een redelijke substantie gezuiverd afval op de rivier mag lozen. Dit heeft in zekere mate geholpen, terwijl de ver mindering van de industriële bedrijvig heid uiteraard ook de hoeveelheid afval deed afnemen. In deze laatste tendens is nu een keer naar boven gekomen en er zijn niet veel redenen om aan te nemen, dat bij de volgende uitbreiding van vooral de Zwitserse en de Duitse chemische industrieën de nadruk zal komen te lig gen op die produktieprocessen die weinig giftig afval veroorzaken; integendeel: nieuwere, ingewikkelder producten heb ben vaak weer moeilijker te zuiveren afval tot gevolg. Een voortvloeisel van de economische teruggang is bovendien geweest dat de milieuwetgeving in Duitsland op een klein pitje is gezet. Aan Duitse indu strieën bepaalde eisen opleggen over af- valzuivering, brengt hen in een nadelige concurrentiepositie tegenover de fabrie ken in andere landen die dergelijke kos ten niet hoeven te maken. Het is een punt, dat vanwege de industrie misschien met wat meer nadruk ten berde wordt gebracht dan het verdient, maar het klinkt dermate logisch dat inderdaad de milieuwetgeving erdoor wordt geremd Bijeen zitten de staten waarlangs de Rijn vloeit en geen daarvan is op dit moment overvloedig rijk bij kas. Dat is nog een factor die weinig succes van de Rijnconferentie laat hopen. De kosten helemaal op de vervuiler verhalen - de industrie en in sommige gevallen de steden die ook het nodige afvalwater produceren - is niet geod mogelijk. De nationale overheid en de lokale overheid zullen ook hun portie mee moeten betalen. Uit die kringen klinkt nu ook vaker het verweer dat de vuilheid van de Rijn voor de drinkwaterbedrijven niet bete kent dat ze niet meer kunnen werken maar dat ze nog geraffineerdere en duurdere apparaten moeten aanschaf fen om de onreinheden telijf te gaan. En dat is dan uiteraard voor rekening van de verbruiker. De Ideale oplossing zou natuurlijk zijn als Europa zich zó Europees solidair zou gaan tonen, dat het voor het hele stroomgebied van de Rijn tot een inter nationaal lichaam kwam met verorde nende bevoegdheden en met een moge lijkheid om de kosten naar redelijkheid te verdelen. Maar de omstandigheden zijn daar niet naar. Dat is verdrietig. Maar verdrietiger is nog dat nergens aan de kim een beetje hoop kan gloren dat het bij de vierde conferentie of de vijfde zelfs er beter uit zal gaan zien. KANTMAN De discussie over het winkelcentrum werd gevoerd naar aanleiding van de brief van de vereniging De Soester On dernemer, waarin de ongerustheid werd kenbaar gemaakt over de vertraging in het winkelbeleid. Men vroeg om een on derhoud met het college. Dat onderhoud bleek te hebben plaatsgevonden, maar dat stond niet in de concept-antwoord brief. Daar informeerde de heer G. Stam (CDA) naar. In de brief wordt uiteraard verwezen naar de vergadering van 23 juni a.s. Toch kon de heer De Wilde (PvdA) en zijn fractiegenoten zich niet met het antwoord verenigen. En dat wel om dezelfde principiële redenen, waardoor hij zich in de maartvergadering tégen het antwoord aan de heer Wijnands ver klaarde. Volgens de heer De Wilde mag men geen belemmeringen opleggen met het oog op toekomstige bestemmingsplan nen. Hij sprak toen van „over de ruggen VOOR UW: zowel in kleur als zwart-wit JAC. vAn lenneplAAn 13 BAAun - telefoon 02154-7552 In ons gezellige restaurant ontmoet u gezellige iV. mensen en lekker eten. Ga er eens uit en geniet ervan, RESTAURANT - BIRKSTRAAT 108 - SOEST. 02155-17224k van de middenstand een nieuw centrum creëren". De Wilde wees de raad op de toelich ting bij het streekplan Utrecht-Oost, waarin G.S. zich op het standpunt stelt dat als geen schadeloosstelling in het vooruitzicht gesteld kan worden, de pro vinciale overheid bij belemmeringen de zijde zal kiezen van de belanghebbenden. De Wilde zei te hopen, dat via een be roepschrift en aansluitende jurispruden tie, klaarheid zou worden gebracht in deze materie. Hij bleef derhalve op het standpunt staan, dat belemmeringen zo als ondermeer opgenomen in het bestem mingsplan Soest-Zuid ten behoeve van een nieuw centrum, onjuist waren. Overigens hoopte hij dat in het cen trumplan voldoende gedacht en reke ning gehouden zou worden met de plaatselijke middenstanders. Dit met het oog op uitgifte van grond en voor keursrecht, opdat niet bedrijven van buiten Soest zich van de bouwgrond zouden meester maken. Visser van Progressief Soest sloot zich daarbij aan en ook hij was tegen het door b. en w. geformuleerde antwoord. Visser was het ook niet eens met het voorstel een brief van de heer Uit den Bogaard, namens Progressief Soest op gesteld en handelend over verschillende aspecten van het ontwikkelingsplan, te zijner tijd in de beschouwingen te be trekken. Naar de mening van Visser moest men daar zo lang niet mee wach ten, maar bij interruptie deelde de frac tievoorzitter van de WD, mevrouw Kort- huis, hem mee, dat dat eigenlijk al gebeurde, ondermeer in de commissies maatschappelijk werk en onderwijs. Het voorstel van b. en w. werd danook aan genomen. J. VAN POPPELEN (CDA) Huiswerk vóór 23 juni af De heer J. van Poppelen (CDA) kreeg de toezegging dat het college contact zal opnemen met de aktiegroep „Soestdijk geen Stankwijk" alvorens met een ad vies te komen bij de raad. De aktie groep schreef een brief over overlast van het industrieterrein. Van wethouder Ebbers hoorden de raadsleden verder dat in de juni-verga- dering de (nieuwe) onroerendgoedbelas- ting aan de orde zal komen. Dan zal besloten worden welke grondslag ge bruikt zal worden; de waarde van de grond of de oppervlakte van het on roerend goed. V ragenhalf uurtje Van het vragenhalfuurtje maakte alleen Progressief Soest gebruik. Visser infor meerde wat de exacte kosten geweest waren van het (inmiddels ingetrokken) bestemmingsplan „Industrieterrein, eerste herziening". „Exact" kon het niet opgegeven wor den, deelde de burgemeester hem mee, 'o'ihdat er alleen bij gemeentewerken aan tijdschrijven gedaan werd. Die kos ten waren ruim 1200 gulden, maar van de overige kosten viel niets zinnigs te zeggen. Een adviescollege (met externe adviseur) had er aandacht aan besteed; ook b. en w. en verder werden voor schriften en toelichtingen uitgewerkt door het secretarie-personeel. De tweede vraag van Visser betrof het verkeersongeval, dat op zaterdag 3 april plaatsvond op de Nieuweweg. Toen werd een 4-jarig meisje op het fiestpad aange reden door een bromfietser. Visser wilde weten wat de gemeente ging doen om de (grond)obstakels in het voetpad te verwerven. Wethouder Ebbers verklaarde dat met de eigenaars van het betrokken perceel in 1970 intensief onderhandeld was, maar dat het gesprek vastliep door een uitzonderlijk hoge vraagprijs. De ge meente wilde niet meer betalen, zoals toen gebruikelijk dan 3,50 per meter, terwijl gevraagd werd 25 tot 40 gulden. Tot onteigening zou worden overgegaan -zodra een rechtsgeldig bestemmingsplan dat mogelijk maakte. „Tenzij", zei wet houder Ebbers, „de eigenaar afstand wil doen in verband met het openbaar be lang, zoals ook de anderen dat gedaan hebben". De burgemeester voegde er nog aan toe, dat het perceel in kwestie opgenomen was geweest in het bestemmingsplan Zuidereng. Dat plan verdween om al gemeen bekende redenen echter in de ijskast. Nadrukkelijk verklaarde zij, in het af gelopen jaar met geen van de eigenaren officieel gesproken te hebben over over dracht van de grond. „Meerdere heren Uyland zijn op mijn spreekuur geweest en mogelijk is zijdelings over verkoop gesproken, maar nóóit kwamen zij daarvoor op mijn spreekuur", aldus de burgemeester. Zij zegde nu toe, dat con tact opgenomen zou worden met de eigenaars om te zien of de verkoop nu wel tot stand kon komen. De raadsvergadering: heeft het vorige week duidelijk afgelegd te gen Koning Voetbal. Dat was te verwachten en daarom viel de publieke belangstelling niet tegen. Zegge en schrijven tien kin deren van de Ingenhofschool, twee leden van het bestuur van De Soester Ondernemer, de secretaris van de plaatselijke PPR en nog een burger woonden de vergadering bij. Oók twee wijk-' raadsleden, maar die waren er ambtshalve. Het is niet te zeggen of de geringe belangstelling de discussies beïnvloed hebben, maar 't is wel zo, dat even voor negen uur iedereen buiten stond. Voor de leerlingen van de Insingerschool (ondanks de vakantie onder leiding van een leerkracht, dat mag ook best eens gezegd worden) werd de agenda iets door elkaar gegooid. Agendapunt 12 werd naar voren gehaald en zo konden zij horen, dat de raad accoord ging met het voorstel een krediet beschikbaar te steUen voor de aanschaf van nieuwe leesvormen voor hun school. Daar werd een klein toneelstukje voor opgevoerd, maar dat was uiteraard slechts voor deze gelegenheid. De kinderen zouden anders misschien denken, dat raadsleden niets anders te doen hebben. Voor de televisie werden geen doelpunten gemaakt, maar Jan Visser scoorde in deze vergadering duidelijk. Hij kreeg van het college de toezegging dat onderhandelingen geopend zullen worden om de obstakels in het voetpad langs de Nieuweweg van de grondeigenaars aan te kopen. Het leek er aanvankelijk op dat men het op onteigening wilde laten aankomen, maar Visser kreeg het college in de versnelling. Aan het slot van de avond verbaasde hij weer velen, door accoord te gaan met de aankoop van het landgoed van de erven Tetrode te Soesterberg voor een miljoen gulden, maar hij wilde het dan als natuurgebied laten liggen. Huizenbouw was het laatste waar hij aan dacht. Eén miljoen gulden voor tien hectare „natuur" en dat in de gemeente Soest, rijk gezegend met bossen, duinen en polder. Even dreigde een principieel debat over het nieuwe winkelcentrum, maar het werd tijdig afgeremd. Genoteerd mag worden, dat Visser nu toch blijkbaar ook iets voelt voor een nieuw centrum, al heeft hij niets gigantisch voor ogen. Maar dat heeft waarschijnlijk niemand meer, al verdacht Visser daar de VVD nog wel van. Het grote debat van 23 juni a.s., wanneer de raamstructuur voor het ontwikkelingsplan wordt vastgesteld, werpt zijn schaduw toch wel vooruit. CDA-voorman Van Poppelen verzocht zijn collega's raadsleden zich van nu af aan „dagelijks" te gaan voorbereiden op deze extra vergadering. Het zal die dag wel later worden dan negen uur. Gelui dmeetappara tuur Accoord ging de raad met de aanschaf van geluidmeetapparatuur, waarvoor een bedrag van 14.500 gulden gevraagd werd. De heer P. Storlmans (CDA) zei geen bezwaar te hebben tegen de aanschaf, maar dan omdat de wethou der hem van de noodzaak overtuigd had. Zijn aanvankelijke bezwaren golden de summiere argumentatie, waarbij hij een algemene opmerking plaatste dat dikwijls aangevoerde argumenten kant nog wal raken. De burgemeester wees de heer Storimans echter op zijn taak als lid van de fi nanciële commissie, die dan niet zover ging, dat hij dan ook de noodzaak van de aanschaf moet beoordelen. Daarover oordeelde men immers in de commissie openbare werken. Deze opvatting werd gedeeld door de raad, zij het dat de heer De Wilde (PvdA) toch ook van mening was, dat de financiële experts mochten vragen, wat voor waar zij voor hun geld kregen. De heer W. Blaauw (WD) verklaarde, dat zijn fractie niet tegen de aanschaf van de apparatuur was, maar dat men zich toch afvroeg of het nu wel nodig was. Dit met het oog op te verwachten voorschriften van de rijksoverheid. De heer G. Oldenboom (CDA), óók niet tegen, wees op de aanschaf in regionaal verband van meetapparatuur en daar sloot de heer De Wilde zich bij aan. Overigens vond de heer De Wilde dat ambtenaren, bij het opstellen van ad viezen, zich moesten onthouden van niet terzake doende opmerkingen met min of meer terechtwijzende insinuaties. Zij moesten, naar de mening van de heer De Wilde, goed doordrongen zijn van het feit. dat de raad het hoogste be stuurscollege was. De heer De Wilde kreeg gelijk van wethouder Hoekstra; de raad beslist Sportstichting Tot leden van de sportstichting in de vacatures mevrouw T. van Asselt-de Vries en de heer R. Valk, werden ge kozen drs. D. U. Stroband, voorzitter van de hockeyclub Soest (23 van de 24 stemmen) en de heer J. Grift, bestuurs lid van de basketbalvereniging The Red Stars (13 van de 24 stemmen De benoeming van een lid in de be heerscommissie van het St Josephgebouw ging niet door, omdat de Artishock-ver tegenwoordiger, de heer Walma van der Molen alsnog bereid bleek lid van de commissie te blijven. Eén miljoen gulden Tenslotte ging de raad met algemene stemmen accoord met de aankoop van ruim tien hectare grond te Soesterberg voor één miljoen gulden. Het was een toegevoegd agendapunt, waarvoor voor af de leden van de commissie financiën en de commissie ruimtelijke ordening geraadpleegd waren. G. VAN AALST (WD) Blij met Egghermonde Het betreft het landgoed Egghermonde te Soesterberg, gelegen aan de Banning- straat en eertijds opgenomen in het bestemmingsplan! Egghermonde. De toenmalige eigenaar, de heer P. Tetrode, vocht een deel van het bestemmings- olan aan en kreeg toen bij de Kroon gelijk. Vorig jaar overleed hij en de erven bieden het landgoed, bestaande uit een landhuis met twee woningen, garage, erf, park, bos, weiland en bouwland te koop aan. Dit aanbod bereikte de gemeente, volgens een verklaring in de raad, circa 28 uur vóór de raadsver gadering. S Nog slechts enkele dagen van 10.00 uur 's morgens tot 22.00 uur 's avonds. Zondag 25 april van 10.00 uur 's mor- 1 gens tot 17.00 uur 's middags. 0 KOMT U OOK 7 1 Café-Restaurant Soestdijk Vredehofstraat 6 Soestdijk I Uw gastheer Co van Rossum In het door de raad genomen besluit moet overdracht plaatsvinden uiterlijk op 1 september van dit jaar. De huidige bewoonster van de woning Banningstraat 8 mag in het pand blijven wonen. De transactie wordt aangegaan onder de ontbindende voorwaarde, dat uiterlijk op 15 juni 1976 door gedeputeerde staten van Utrecht geen goedkeuring is ver leend op dit besluit. Met uitzondering van de heer Visser, sprak de raad de wens uit, dat spoe digst een bestemmingsplan opgemaakt zou worden, waarna met woningbouw zou kunnen worden aangevangen. De heer G. van Aalst (WD) veronderstelde dat met name de Soesterbergse midden stand bijzonder met deze aankoop inge nomen zou zijn. De heer K. de Wilde (PvdA) wenste het college geluk met deze ontwikkeling. Hij verzocht de wijkraad in te schake len bij het opstellen van het bestem mingsplan. Visser dacht meer aan het behoud van het „kostelijk stukje gebied". Het laat ste wat er gebeuren moest, was woning bouw. Hij wees bovendien op de ge luidshinder, de Kosten-Eenheden, van de vliegbasis. Visser vond het Soesterbergse raadslid, de heer C. Verheus (CDA), rechttegen- over zich. Verheus ging het alleen om de woningbouw. Als de geluidshinder een factor was, dan moest half Soester berg afgebroken worden. De burgemeester verklaarde tenslotte het „haastwerk" omdat men verkoop aan anderen wilde voorkomen. Het be sluit tot aankoop werd daarna met algemene stemmen genomen. Kon U uw ei niet kwijt Geen ei gevonden Was het ei nog niet gekookt, terwijl U dacht van wel Niet blijven treuren. I 52 VVV In het kader van de feesten „70 jaar V.V.V.-Soest" vindt vrijdag 28 mei om 20.00 uur in de Oude Kerk in de Kerkebuurt een slotconcert plaats, waaraan medewerking wordt verleend door de Soester Bejaardenkoren o.l.v. C. F. van Vliet, de Soester Orkest Vereniging o.l.v. Herbert Slegers, de declamatrice Hester G. C. Janssen- Klenke, de organist J. H. Boerwinkel en de pianiste J. v. d. Es. De toegang voor dit concert is gratis. Op het programma staan door het koor vertolkte liederen van o.a. Mozart, Schu- bert en Beethoven; werken van Handel en Benda uitgevoerd door de Soester Orkest Vereniging en declamaties van onder meer M. Nijhoff en A. Roland Holst. De Bejaardenkoren van Soest staan reeds geruime tijd onder de bezielende leiding van dirigent C. F. van Vliet. Ofschoon de heer van Vliet geen koordirigent van professie is, heeft hij zijn sporen in de muziek toch ruim schoots verdiend. Zowel vroeger in Halfweg als later in Soest heeft hij zich beziggehouden met kinderkoren waar mee hij kinderoperettes en musicals opvoerde. Nadat eind 1971 door de Federatieve Raad voor Bejaardenwerk een bejaar denkoor was opgericht, werd de heer Van Vliet al spoedig als dirigent aan getrokken. Onder zijn leiding groeide het van één koor naar vier zelfstan dige koren met een totaal van circa 120 leden. De koren hebben een eigen bestuur en een eigen financieel beheer. Bij de keuze van repertoire laat de heer van Vliet de koorleden, zo democratisch mogelijk, zelf mee spreken. Op die ma nier zijn ook moeilijke werken zowel in het latijn als in het engels op hun re pertoire gekomen. Bij de vier koren vindt men praktisch geen verloop. Iedereen vindt de zang middag/avond een pretje, warbij stevig wordt gestudeerd. De sfeer is dan ook op alle koren uitmuntend. Helaas is er - en dat ziet men ook bij de jongeren-koren - een gebrek aan man nenstemmen. De heer Van Vliet zou er zo'n 10 man bij willen hebben. Ook wat jongere krachten, zoals het bejaarden- Met verwondingen aan mond en rechter hand werd de 23-jarige timmerman P. N. v. d. B. uit Amersfoort zondagmid dag per ambulance naar Zonnegloren gebracht. Hij kreeg het letsel, toen hij op de Grote Melmweg rijdend in de richting van de spoorweg in een bocht in de berm raakte en de macht over het stuur kwijtraakte. Van der B. sloeg twee keer over de kop. koor te Soesterberg te zien geeft, zijn welkom. De koorleden zijn allen ook zeer tevre den met op deze manier besteden van hun vrije tijd, waarbij zij samen met de dirigent het koor op een goed peil ge bracht hebben. Wanneer de bezoeker van het concert op vrijdag 28 mei hen dan ook beluisterd heeft, zal deze dat zeker kunnen beamen. De container staat voor de deur Hak en breekwerk, stof en gruis. Met groot geweld wordt gewerkt aan de uitbrei ding en modernisering van ons te kleine pand. Voor u, een paar weken lang, boeken kopen met wat ongemak. Wèl voordelig boeken kopen in onze GRANDIOZE VERBOU WINGSUITVERKOOP Stapels boeken voor weinig geld. Uitgeversrestanten, licht beschadigde boeken en een ge deelte van de normale winkel voorraad, nu tegen spotprijzen. Kom eens langs en ontdek hoe weinig een armvol boeken kost bij SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Als 't voorjaar is, dan ga ik graag met de kamera op safari, de polder in. Daar ontdek je meestal het beste, dat de lente in aantocht is. Langs de sloten staan botergele dotterbloemenGoed voor een mooi kleurendia. En in de wei loopt moeder Schaap met twee lammetjes. Even van de fiets om de familie te fotograferenDit is het resultaat. Maar ai tijdens het afdruk ken voelde ik, dat-ie niet zo geslaagd zou zijn, deze foto. Van te ver af genomen, flitste door me heen. En die horizon zit ook niet op de goede plaats. Nee, daar moet nog wel iets aan gebeuren! Want dat is het gekke bij fotograferen:als je geluk hebt, schiet je ineens het goede plaatje. Vaak ook moetje méér dan één opname maken. s**%, i. Ijt»" V -V'v Voor dit plaatje ben ik de wei ingegaan.En ik dacht: wie met mooie foto's thuis wil komen, moet wei de moed hebben om over hekken en andere belemmerin gen heen te stappen. En desnoods een natte voet te riskeren. Maar van dichterbij ontstaan meestal boei ender foto's. Dit is er het bewijs van. Zo komen die grappige wolbeestjes goed over. Al moet ik beken nen, dat er toch nog iets aan deze opname mankeert. Ze staan wat vreemd, 't Is net of hun koppen aan elkaar zitten. Vrijstaand is mooier. Waar haal ik ineens die wijsheid vandaan? Zeker ergens gelezen. Het is de formule voor deze foto, de meest geslaagde. Hoewel je dat niet moet onderschatten, wantje kunt moeilijk tegen die aandoenlijk domme beesten zeggen: "hé daar, ga's mooi vrij staan!" Bovendien volgt het grote schaap je met een zeer wantrouwende blik in haar ogen. Maar tenslotte is het gelukt om het tweetal goed tegen de donkere achtergrond en los van elkaar op de foto te krijgen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3